",In de gemeenteraad zou meer S moeten worden samengewerkt louw brug over Leede log steeds onzeker Poon-expo" in Oegstgeest OORDVOERDER OOSTERVEER VAN KRITISCH VOORHOUTSE PARTIJ: Bouwplan voor huisvesting 200 studenten in Haaswijk Gewonde na gasexplosie Kontakt"gaat voorlopig dicht V erkeersspiegel op Engelselaan Amsterdams water voor Bollenstreek [VD Noord wijkerhout ïrzet zich tegen hogere iroerend goed belasting Nieuwe kazerne voor Katwijkse brandweer geopend Geen openbaar vervoer naar Leidschendam-Zuid Amsterdam stapt uit Recreatieschap LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 APRIL 1982 PAGINA T GSTGEEST Oegstgeest staat tot en met morgen in het te- |van „Haaswijk" dank zij een „Woon-expo-Oegstgeest" in 't mphuys aan de Kerklaan. Op uitnodiging van de directeur di- jct Zuid-Holland en Zeeland van het Bouwfonds Ned. Ge- inten, de heer H. Bas, opende burgemeester mr. Sj. H. lenstra een expositie van genoemde bouwfonds over Haas deze expositie wordt de aandacht gericht op de verkoop van -jiiekoopwoningen in Oegstgeest. Burgemeester Scheenstra achtte zijn taak door een computer in bedrijf te stellen. Deze staat om met financiële gegevens van aspirant-kopers te ;enen of eventuele koop van een woning haalbaar is. Bur- •ester Scheenstra: „De continuiteit van de bouw in Haaswijk It beinvloed door factoren van buitenaf, maar wij vertrou- erop dat de bouw van de gehele wijk in redelijke tijd ge- kan komen." Morgen is de „Woon-expo-Oegstgeest" nog van elf tot vier uur. Noordwijk-hostesses Noordwijk Is sinds gisteravond acht gastvrouwen rijk. Acht Jongedames, in leeftijd variërend van 18 tot 22 jaar, werden gisteravond aan B en W voorgesteld. De Noord wijk-hostesses „noem ze vooral geen bloemenmeis jes", verzuchtten het Bloemencomlté, de Evenementen commissie en de VW zullen tijdens het Bloemencorso voor het eerst acte-de-présence geven. Verder is het de bedoeling dat zij bij allerlei evenementen in actie komen, zoals bij de ontvangst van zangkoren, de nieuwjaarsre ceptie en jubilerende verenigingen. Voor commerciële evenementen kan geen aanspraak op de dames worden H gemaaakt. De acht Noordwijk-hostesses zijn Marion Heemskerk, Ingrid den Hollander, Janette Kauffman, Ni- colette Kroon, Vanessa Monfils, Nicolette Paddenburg, Leny van der Put en Annemieke Redèl. Tot hun 22ste jaar mogen zij de taak vervullen. Zij zijn geselecteerd op hun talenkennis, omgansgsvormen, lengte en kleding- maat. In rood-witte kleding zullen zij als gastvrouw voor de gemeente optreden. iVeel belangstelling voor Tulip Time muziekfestival KATWIJK Ook voor de twee de avond van het „Tulip Time In ternational Music Festival" gister avond in „Tripodia", was weer veel belangstelling. Op deze avond waren op twee uitzonde ringen na, de harmonie-kapellen en brassbands uit Katwijk en om geving opgekomen voor de jure ringsconcerten, die ongeveer een half uur in beslag namen. Geopend werd door de Harmonie Kat wijk, waarvan „Three Folk Sketches" van H. v. Lijnschoten (de jury-voorzit ter) extra genoemd moet worden. Dit werd gevolgd door de Harmonie van% Valkenburg, die zeer verdienstelijk ons der meer „American Folk suite" van Harold Walters speelde. De „Brassband Warmond" was niet zo in vorm, het beste dat werd gespeeld was „Sparta- kus" van E. Charles. Het hierna vol-' gende Harmonie-orkest „Plymout Youth Music Band" was een genoegen apart te horen. Daarna was het de beurt aan de Chr. Muziekvereniging „U.N.I." uit Katwijk. Van de Brassband „de Duinstreek" uit Rijnsburg was de paso doble ,3allerina" van Karl Bootz. ae moeite waard. Het slotoptreden was van het Warmonds klarinetsextet, uit „St. Matthias". 1 "TORHOUT „Ik zou Ben de politieke par- n in de gemeenteraad, Inu gekozen gaat wor- veel meer samenwer- ïg willen bepleiten. Al- n dan kan je goede innen maken en alert Igeren". Dat is de me- g van de woordvoerder .M. Oosterveer van de P, de Kritisch Voor- Partij. Gisteren dedigde hij voor de ad van State zijn be- aarschrift tegen het feit het Voorhoutse stem- ■eau heeft geweigerd partij in de schrijven voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. De Raad van State zal spoedig beslissen over het bezwaarschrift. De KVP werd afgewezen, om dat de naam te veel verwar ring zou kunnen veroorzaken met de vroegere KVP, de Ka tholieke Volkspartij. Volgens de heer Oosterveer kan dat geen afwijzingsgrond zijn, om dat dit lid in de kieswet alleen van toepassing is op partijen, die nog geregistreerd staan. De KVP in Voorhout is echter in oktober 1980 ontbonden om op te gaan in het CDA. Een ande re reden van afwijzing is vol gens het stembureau dat toela ting van de partij in strijd zou zijn met de de openbare orde en goede zeden. De heer Oos terveer maakte gisteren bo vendien bezwaar tegen het feit weken geleden werd daarom de KVP opgericht. „Voorhout gaat een tijd tegemoet met erg veel problemen, zoals de uit- dat hij bij de afwijzing op 16 voering van Oosthout. Het is maart in eerste instantie geen noodzakelijk dat er een ver motivering had gekregen. Die jonging en vernieuwing in de werd hem pas op 6 april toege- raad komt In de raad zitten al Onzorgvuldig „Ongeacht de uitslag van deze zaak is weer eens aangetoond hoe onzorgvuldig er wordt ge handeld ten aanzien van bur gers", merkt de heer Ooster veer op. Het idee voor de op richting van een nieuwe Voor houtse partij bestaat al lang onder een groepje „vrij kriti sche" Voorhouters en een paar lang dezelfde mensen. Dan krijg je het gevaar dat er niet alert meer wordt gereageerd. Het is belangrijk dat in een vroegtijdig stadium wordt na gedacht over de gemeentelijke politiek. De mensen moeten inzien dat het vaak traditio neel stemmen op een partij als Gemeentebelangen weinig re sultaat oplevert Kleine par tijen kunnen vaak alleen maar rommelen in de marge. In Voorhout maakt het CDA en een klein beetje de WD de: maar nu vindt hij dat de 'zaak dienst uit", stelt Oosterveer. goed voorbereid moet worden. Volgens hem wordt het tijd „Er worden in de raad vaak dat er meer samengewerkt ad-hoc beslissingen genomen, wordt, vooral tussen kleinere Zoals met Oosthout Daarbij is partijen. Dat is ook de reden aangedrongen op het finan- dat hij op de lijst van de PPR cieel rond krijgen en het doen (op de achtste plaats) komt te van een woningbehoefte-on- staan bij de komende verkie- derzoek om te weten voor wie zingen. „Het is toch niet meer je moet bouwen, dat is nog mogelijk de zaak voor de KVP steeds niet verricht. Nu komt op tijd rond te krijgen. De lijs- het ervan dat straks bij de op- ten moeten 20 april worden levering de problemen moeten ingeleverd. Bij de PPR kan ik worden opgelost. Door gebrek in de steunfractie eventueel aan samenwerking en duide- actief zijn." lijkheid worden de plannen Vooral de gemeentepolitiek keer op keer vertraagd. Bo- moet volgens Oosterveer ver- vendien wordt de raad vaak anderen, zeker met de beslis- voor het blok gezet en moeten sing over Oosthout voor de beslissingen worden genomen deur. In beginsel was hij tegen op momenten dat de tijd daar- de realisering van het plan, voor nog niet rijp is". ÜIMOND De bouw een brug over de Lee- wordt nog steeds opge- uden door een aantal waarden dat niet he el is zijn bezwaren in te ikken. Bij veel inwoners |i Warmond wekt die fdnekkigheid onbegrip verzet. Een en ander ram gisteravond aan de |e bij de behandeling ft het voorlopig inrich- gsplan voor Kouden- 1 bezwaarden bestaan uit de ninklijke Watersportvere- Ing De Kaag, gesteund door iele zusterverenigingen, de |WB, KNWV en Hiswa en i zeven watersportbedrijven I gevestigd zijn tussen de prbrug en de nieuw te bou- n brug naar Koudenhoorn. er een brug naar de polder wiburg, waar Koudenhoorn deel van is, wordt al jaren- g gesproken. Bij KB van 12 1972 werd bepaald dat idenhoorn een recreatie-ei- zou worden en dat een binding daarheen geen of Weinig mogelijk belemme- mag vormen voor de sepvaart. Om aan die term moet te komen werd be- De Groote Sloot zodanig ferbreden dat zowel de mo torvaart als de zeilvaart ge bruik zouden kunnen maken van die route naar de Kager- plassen. De Groote Sloot vormt nu een goede verbin ding naar 't Joppe en via de Zijl naar de andere plassen. De bezwaarden zijn echter van mening dat een vaste brug naar Koudenhoorn niet valt te rijmen met de term „geen of zo weinig mogelijk belemme ring". Zij vinden het een ern stige belemmering dat de zei lers na de bouw van de brug niet meer kunnen kiezen tus sen twee routes afhankelijk van de windrichting. Daarnaast betreurt de water sportvereniging het dat er geen 'rondje' meer gevaren kan worden rond Zwanburg en Koudenhoorn. De gemeen te Warmond daarentegen meent dat zo'n rondje nog steeds gevaren kan worden maar dan via het te graven Zomergat (de coupure tussen het bestaande Zwanburg en het recreatie-eiland), zij het dat die rondvaart wat korter is. De gemeente zegt daar te vens bij dat de recreatiezeilers er een enorme plas water heb ben bijgekregen in de vorm van 't Joppe zodat zij in princi pe al voordeliger uit zijn met de zandwinning dan diegenen die niet over een boot beschik ken. Als derde bezwaar tegen de brug voert de Koninklijke Watei het irsportvereniging aan dat scheepvaartverkeer zich nog verder zal toespitsen op het punt waar het ook nu al zeer druk is namelijk het ein de van de Zijl nabij de Kaagso ciëteit. De gemeente noemt het Zomergat als mogelijkheid om, dat drukke punt te vermijden maar de watersportvereniging noemt dat geen logische vaar route. De bedrijven die bezwaar ma ken tegen de brug vrezen dat zij klanten verliezen omdat zij niet meer aan de doorgaande route zouden liggen na de bouw van de brug. Als alter natief noemen de bezwaarden een tweede doorgraving vanj het eiland Koudenhoorn waar door een direkte korte door vaart naar 't Joppe zou ont staan voor de brug. Zo'n door graving zou het eiland splitsen in een recreatiegebied en een, absoluut stil natuurgebied. De gemeente noemt zo'n doorgra-| ving allereerst onbetaalbaar en het zou bovendien betekenen dat de Warmonders maar een klein deel van 'hun' eiland zouden kunnen betreden waardoor de natuurliefhebbers niet zouden kunnen genieten van een wandeling door het overgangsgebied en langs het stiltegebied. Daarnaast zouden tal van andere plannen niet verwezenlijkt kunnen worden zoals: verschillende visplaat- sen, een trimbaan en dergelijk. De maquette van de jongerenflat. OEGSTGEEST De gemeen te Oegstgeest wil begin vol gend jaar beginnen met de bouw van een groot aantal wooneenheden voor studenten in de nieuwbouwwijk Haas wijk. Het plan, dat gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie volkshuisves ting ter tafel werd gebracht, is ontwikkeld in samenwerking met de stichting studenten huisvesting Leiden. Het ligt in de bedoeling dat het complex dat voor werken de en studerende jongeren be stemd wordt ter rechterzijde van de Haaswijklaan wordt gebouwd. De wethouder van volkshuisvesting en maat schappelijke aangelegenheden, mevrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeuwen stelde dat de wooneenheden in de eerste plaats bestemd zijn voor stude rende en werkende jongeren. die uit Oegstgeest afkomstig zijn. Het bouwplan omvat 27 twee persoons-eenheden, 6 eenper soons-eenheden en 112 eenper soons-eenheden waarvan de helft tot tweepersoons ge maakt kan worden. Verder zijn er dertig eenpersoonska mers die in „eenheden van drie kamers" gebouwd wor den. ALPHEN AAN DEN RIJN Een Alphenaar is gisteravond met brand wonden aan het hoofd naar het Rijnoord zieken huis overgebracht. De man raakte gewond ten gevolge van een gasexplo- Omstreeks negen uur was het slachtoffer in een pand aan het Weerdestein bezig met het solderen van een waterleiding. De naast de leiding gelegen plastic gasbuis vatte vlam. De man werd getroffen door een steekvlam. Tevens ontstond een brandje. De politie en brandweer werden gealar meerd. Toen deze arriveerden had een doffe explosie plaats. Het gas uit de lekke leiding was door de waakvlam van de geiser ontbrand. De bewoners van de aangrenzende panden zijn gedurende enige tijd geë vacueerd. VOORHOUT Het col lege van B en W heeft het bestuur van de stichting „Kontakt" opdracht gege ven de jeugds^ciëteit in het Sociaal-Educatief Cen trum voor onbepaalde tijd te sluiten. Dit naar aanlei ding van ongeregeldhe den, die begin deze maand voor het centrum hebben plaatsgegrepen. In een brief heeft het bestuur van „Kontakt" het college de suggestie gedaan om een wa terdicht systeem van pasjes te gaan hanteren. Het bestuur zegt de gebeurtenissen zeer te betreuren, maar het ziet zon der een verandering van het toelatingsbeleid geen mogelijk heden om iets aan de situatie te veranderen. Het bestuur van „Kontakt" stelt bovendien voor om een plaats in zijn midden in te ruimen voor een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur. Binnen veer tien dagen zal het gemeentebe stuur de stichting voorstellen voorleggen. VOORHOUT De En gelselaan krijgt een ver- keersspiegel. Hoewel niet geheel met algemene stemmen, nam de ge meenteraad gisteravond het voorstel van het colle ge een dergelijke voorzie ning te treffen om de ver keerssituatie op de laan te verbeteren, aan. Al vijftien jaar praat de Voor houtse gemeenteraad over de verkeerssituatie op de Engel selaan. Het college vindt dat de veiligheid van het verkeer verkeersspiegel. De kosten van het aanbrengen van een dergelijk spiegel is 1.360 gul den. Vorig jaar besloot de raad een krediet beschikbaar te stellen voor het laten aanbrengen van twee wegversmallingen vlak voor de gevaarlijke bocht. De provincie keurde deze maatre gelen af. De heer Warmenho- ven (Gemeentebelangen) vreesde dat het aanbrengen van de spiegel, wat hij een lap middel noemde, het zoeken naar verdere en betere oplos singen in de weg zou staan. LEIDEN De Bollenstreek ontvangt sinds gistermiddag officieel water van de Amster damse waterleidingduinen. De drinkwater-transportleiding tussen de Amsterdamse duin- waterwinplaats in Vogelen zang en het pompstation Hille- gom van het Gas- en Water- voorzieningbedrijf voor de Bloembollenstreek (GWB) werd officieel in gebruik ge steld door voorzitter drs. J. Hermans van het GWB en mr.drs. G.J. Wolffensperger, wethouder van Amsterdam. De transportleiding is aange legd om te voorkomen dat de Bollenstreek met een tekort aan drinkwater komt te zitten Het GWB was genoodzaakt de eigen waterwinning ten wes ten van Hillegom stop te zet ten omdat een toenemend verzilting van het grondwate en het gebruik van gewast - schermingsmiddelen bij bloembollencultuur het grond water bedreigen. Om ce bloembollencultuur niet eco nomisch te schaden is gekozen voor het betrekken van water uit Amsterdam en zo de drink watervoorziening in de streek veilig te stellen. IRDWIJKERHOUT De WD, afdeling Noord- rhout/De Zilk zal zich er krachtig tegen verzet- lat de daling van de gemeentelijke inkomsten (on teer veroorzaakt door lagere uitkeringen van het wordt afgewenteld op de burgers en het bedrijfs- :n. Zij zal dan ook niet meewerken aan een reële toging (buiten de al in de meerjarenplanning vast- gde verhoging van 5% per jaar) van de onroerend- Ibelasting. Dit is het uitgangspunt in het financiële id van de WD voor de periode 1982-1986. VD geeft zelf al aan dat deze keus gevolgen zal hebben, de uitvoering van nieuwe taken zullen geen of onvoldoen- tanciële middelen aanwezig zijn, waardoor verstarring kan len. Die verstarring wil men voorkomen door een kriti- herbezinning op bestaande taken en uitgaven in de ge- te. Voorts moet worden bekeken of bepaalde taken niet be- t het particuliere bedrijfsleven uitgevoerd kunnen wor- moet eert behoorlijke bijdrage verlangd worden van ge- rs van voorzieningen (het profijtbeginsel). Wethouder tkerk (bij de komende gemeenteraadsverkiezingen tevens kker) kondigde aan dat het college in de raad van mei en bezuinigingsnota zal komen, welke uitgaat van een be ting van 7 a 8 ton in 1986. „We houden dus al rekening met tegenvallers, zoals extra bezuinigingen vanuit het rijk verklaarde de wethouder. skerk gaf aan dat door het beleid van de VVD eventueel rallende arbeidsplaatsen niet kunnen worden opgevuld en n, plantsoenen, e.d. iets minder fraai zullen worden, lijk is de VVD in haar uitspraken dat de Brink niet mag n bebouwd (het heeft een vitale, recreatieve functie), de Ifunctie van het centrum nog verder moet worden verbe en er geen erfpacht en toeristenbelasting mag worden inge- d. Voorts pleit men voor de invoering van spreekrecht bij aadsvergaderingen, voor een geregeld overleg met het be kleven en het benutten van „De Schelft" voor toeristische viteiten bij slecht weer. Ook vindt men dat de belt aan de lellaan moet worden gesloten als uit onderzoek blijkt dat de olgen onaanvaardbaar zijn. I Resoluut hakte burgemeester C.A. Bos van Katwijk gister middag de laatste knoop door die de officiële opening van de nieuwe brandweerkazerne nog In de weg stond. De handeling van Katwijks eerste burger had nogal wat gevolgen. De deuren van de garage waarin de 300 genodigden hadden plaats ge nomen werden automatisch geopend en het voltallige ma terieel van de brandweer stel de zich voor de ingang van de kazerne op. Voorop reed een oude bakfiets, die het Katwijk se korps In het begin van deze eeuw heeft gebruikt, compleet met sirene en handspuit vorm de het oude beestje een schril contrast met het onderkomen, dat de brandweer thans tot zijn beschikking heeft. LEIDSCHENDAM Be woners van Leidschen- dam-Zuid behoeven voor lopig niet te rekenen op doortrekking van NZH- buslijn 44 vanaf het Dam plein naar hun woonge bied. Precies 3 jaar nadat het gemeentebestuur de minister van verkeer en waterstaat hiervoor finan ciële medewerking heeft verzocht is het verzoek afgewezen. Het is de bedoeling maatrege len te treffen van tevoren bij verkeerslichten, een verkeers lichteninstallatie aan te bren gen bij de Sluisbrug en boven dien in Leidschendam-Zuid een verkeerslus aan te leggen. Hierbij zou tevens een koppe ling kunnen worden bereikt van buslijn 1 van Westneder land en de NZH-bus 44 naar het centrum van Den Haag. De minister vindt, dat on danks de voorgenomen maat regelen een redelijke doorstro ming van het verkeer niet ge garandeerd zal kunnen wor den. meegedeeld niet zonder meer af te willen zien van voorge stelde verbetering van het o- penbaar vervoer. Het streven blijft erop gericht de belemme ringen voor een redelijke doorstroming op te heffen, on danks de afwijzing van het verzoek om een rijksbijdrage. Voornaamste knelpunt is vol gens wethouder Van Dongen van Openbare Werken de Sluisbrug. „Ik wil de minister echter gaan aantonen dat het aantal uren dat de brug geslo ten is niet zo hoog is als waar schijnlijk wordt verondersteld. In de avondspits is de brug bij voorbeeld gesloten. De NZH zal worden meegedeeld dat de verkeerslichten op de route in tussen zijn voorzien van appa raten voor verkeerebeïnvloe- ding en dat de wachttijden niet noemenswaardig meer zijn. De NZH en Westneder land hebben de minister an derhalf jaar geleden gemeld de twee lijnen te willen koppelen. Volgens de NZH zou een goed keuring van de minister ook samenhangen met de recon structie van de sluis. De totale kosten van de voorzieningen, inclusief het aanleggen van de verkeerslus in zuid, werden in 1979 geraamd op bijna 1 mil joen gulden. LEIDEN Realisering van het ontwerp-basisplan van Recreatieschap „Noord-Zuid hollands Plassengebied" komt meer en meer op losse schroeven te staan, nu be kend is geworden dat de be langrijkste deelnemer, Am sterdam, niet langer meedoet aan genoemd Recreatieschap. De Amsterdamse gemeente raad vindt het namelijk on billijk dat het leeuwendeel van de gigantische kosten voor realisering van het ba sisplan door de hoofdstad ge dragen moet worden, terwijl Den Haag weigert mee te werken. Diverse berekeningen wijzen erop dat de meeste recreanten, die zullen profiteren van de aan te brengen voorzieningen, afkomstig zullen zijn van de regio Den Haag en niet van die van Amsterdam. Zoals be kend hebben de meeste over blijvende deelnemers aan het Recreatieschap, te weten Lei derdorp, Oegstgeest, Ter Aar en Alkemade hun medewer king afhankelijk gesteld van blijvende deelname van Am sterdam. Naar verwachting zu- len Provinciale Staten van Noord- en Zuid-Holland nog [pogingen in het werk stellen lom de Amsterdamse gemeen teraad van gedachten te doen veranderen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7