John Zweifel neemt niemand iets kwalijk: Symbool van idealisme kan niet kapot' Problemen om grens opgelost Italiaanse musea in de versukkeling Overleg op komst tussen VS en Nicaragua^ BINNENLAND/BUITENLAND «B Nieuwe kerncentrale in Zuid-Frankrijk BETREKKINGEN TUSSEN CHINA EN DE YS IN GEVAAR Bonn geeft VS meer militaire steun VEEL DODEN TIJDENS GEVECHTEN IN KOERDISTAi/ LE1DSE COURANT VRIJDAG 16 APRIL 1962 PAGIN (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS „Een officiële omkoperij" heeft het in Zuid- Frankrijk mo gelijk gemaakt een kernkrachtcentrale te bouwen waar tot dusverre iedereen tegen was en waarvan de constructie door de gewestelijke au toriteiten verboden was. De aangelegenheid wordt met name door de ecologisten, die aanvankelijk grote verwachtingen van het linkse be wind koesterden en daarvoor aanzienlijke sympathie hadden, fel aan de kaak gesteld. De nationale electriciteitsonderneming EDF, die de kernkrachtcentrales bouwt en exploiteert (Frankrijk produceert na de Verenigde Staten de meeste kernenergie) heeft met het gewestelijk ontwikkelingsorgaan van de streek Midi- Pyrenes een overeenkomst gesloten om de bouw van de centrale in Golfech te kopen. De EDF zal jaarlijks tijdens de bouw van de centrale een som van tien miljoen aan het ontwikkelingsorganisme storten en elk jaar gedurende de gehele duur van het functioneren van de installatie zes miljoen betalen. PEKING Het belnagrijkste dagblad van Chi na heeft gisteren de hardste waarschuwing tot nu toe gericht aan het adres van de Verenigde Staten. Volgens de krant zouden de betrekkin gen tussen de twee landen acuut gevaar lopen door de Amerikaanse wapenleveranties aan Taiwan. China heeft gesuggereerd dat de ver houdingen met de VS tot een lager niveau zul len worden teruggebracht als de VS niet bereid is een datum te noemen voor de laatste wapen levering aan Taiwan. Dit zou kunnen leiden tot het wegsturen van de Amerikaanse ambassa deur. Massaprocessen in Turkije STANBOEL In Amasya in het noorden van turkije is gis teren een proces begonnen te gen 730 vermoedelijke leden van de linkse organisatie Dev Yol (Revolutionaire Weg). Te gen 57 beklaagden, die ver dacht worden van moordaan slagen en andere terreuracties, is de doodstraf geëist. Ook in Istanboel is gisteren een mas saproces begonnen. Daat staan 80 functionarissen van de ver boden linkse Turkse Arbei derspartij terecht. Tegen hen zijn gevangenisstraffen geëist van 15 tot 36 jaar. Politie Italië arresteert zes terroristen TURIJN Loredana Bianca- mano, die in januari met drie vrouwelijke medegevangenen was ontsnapt uit een gevange nis in Turijn, is gisteren in een Noorditaliaanse stad aange houden. Met haar zijn nog vijf vermoedelijke leden van de terroristische organisatie Pri ma Linea gearresteerd. Zij hielden blijkbaar een „topcon ferentie" over een reorganisa tie van hun activiteiten na de recente arrestatiegolf, toen de politie hun schuilplaats bin nenviel. Een op drie Britse echtparen gaat uit elkaar LONDEN Een op de drie huwelijken in Groot- Brittannië eindigt in een scheiding als zich de hui dige trend voortzet. In een regeringsrapport wordt ge concludeerd dat een op ie dere vier echtparen voor het vijftiende huwelijks jaar uit elkaar gaat. Ten opzichte van 1971 heeft de tendens zich verdubbeld. De situatie in Groot-Brit- tannië is overigens nog niet zo groot als in de VS waar de helft van alle hu welijken strandt. Franse oud-minister P pleegt zelfmoord PARIJS De Franse oud-m ter van buitenlandse zaken I jri de Guiringaud heeft zich gist j." in zijn huis in Parijs van he ven beroofd met een jacl weer. Hij was 71 jaar. Volgen f milieleden leed De Guirinj [L de laatste tijd aan depressies a Guiringaud trad eind 1978 als nister van buitenlandse zakei j nadat hij onder vuur was ko j te staan wegens kritische opi kingen over het optreden va christelijke milities in Liba [g€ De Guiringaud had met n 'L ruime ervaring in derde-wei L. kwesties. Hij heeft zich biizci jL ingespannen voor het het :g gang brengen van de noord-t tlft dialoog. TUSSEN ISRAEL EN EGYPTE JERUZALEM Israël en Egypte hebben gisteren de proble men, die een Israëlische terugtrekking uit de Sinai zouden kun nen verhinderen, uit weg geruimd. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Stoes- sel, zei gisteravond al na een onderhoud met premier Begin „op timistisch" te zijn over een regeling tussen Egypte en Israël.De Israëlische minister van defensie, Sharon, keerde gisteren terug na een bliksembezoek van een halve dag aan Kairo. Hij deelde mee dat hij de verzekering had gekregen, dat Egypte zijn leger macht in de westelijke Sinai overeenkomstig het vredesverdrag zal aanpassen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Hassan Ali, gaat aanstaande zondag naar Israël om te praten over de toe komstige grens tussen beide landen. Dit zei Sharon gisteren na terugkeer uit Kairo. Sharon, die zijn premier meteen op de hoogte stelde van zijn onderhoud in Kairo, meldde ook dat er betere kontakten gelegd waren tussen beide landen. Hij vertelde in Kairo zijn bezorgdheid geuit te hebben ten aanzien van de levering door Egypte van „sabotagemateriaal," aan de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie in de door Israël bezette Gazastrook. De Israëlische militairen hebben gisteren in vluchtelingekam pen in de Strook van Gaza vier demonstrerende Palestijnen in de benen geschoten. De demonstraties werden gehouden in de kampen Sjati en Jabaliya en waren gericht tegen de aanslag af gelopen zondag in Jeruzalem. Hierbij werden Palestijnen gedood en raakten er vele tientallen gewond. Israëlische militairen heb ben gisteren in de stad Gaza winkels opengebroken in een po ging de vier dagen geleden begonne st aking te breken. Chaim Cohen, die een half jaar geleden als vice-president van het israëlisch hooggerechtshof werd gepensioneerd, heeft giste ren in Jeruzalem verklaard dat Israël de 12.000 droezen op de Golan hoogte gedwongen heeft Israëlische persoonsbewijzen aan te nemen. Dat is volgens hem in strijd met het israëlische recht. Cohen is nu voorzitter van een beweging van de burgerrechten. Uit protest tegen de annexatie van de Golanhoogte vorig jaar december hebben de droezen in dat gebied wekenlang gestaakt. POLITIE ZOEKT NAAR NEDERLANDS SCHIP Gevaarlijke munitie aangespoeld BONN De West-Duitse en Nederlandse politie zoeken in samenwerking met Interpol naar een onbekend Neder lands vrachtschip dat een of meer containers met gevaarlij ke munitie heeft verloren. Het gaat hierbij om ontste kingsmechanismen, die bij on zorgvuldige behandeling uit elkaar kunnen springen eh daarbij de explosieve kracht van 3 granaten ontwikkelen. Begin deze week spoelden de eerste hulzen met het gevaar lijke spul op de Duitse Noord- zee-eilanden boven oost Fries land (Nedersaksen) aan en gis teren ook op het vasteland van deze deelstaat. Honderden mensen van leger en kust wacht zijn ingezet om bij eb de munitie op te sporen en de be volking ertegen te waarschu wen. De Nederlandse marine was al sinds maart op de hoogte van het gevaar omdat zij toen een container opviste, die zozeer beschadigd was dat de inhoud ervan was verdwenen. Begin april werden de Duitse en Ne derlandse kustwacht gewaar schuwd voor het gevaar van aanspoelen wat door de storm van 12 april werd bewaarheid. In Bonn ondertekenden gisteren de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Genscher (L), en de Amerikaanse ambassa deur, Burns (R), een verdrag waarin de Westduitse ondersteu ning aan Amerikaanse troepen in tijden van crises is geregeld. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Westduiste minister van buitenlandse zaken, Gen scher, en dé Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Burns, hebben gisteren een verdrag ondertekencj dat voorziet in een betere we derzijdse militaire ondersteuning in tijden van crisis. Het gaat daarbij om een mogelijke verdubbeling van het aantal.lucht- en landstrijdkrachten van de VS in de Bondsrepubliek tot circa 500.000 man, waarbij Westduitsland de transport- en verzor gingsmaatregelen voor zijn rekening neemt. In dat geval moet de „Bundeswehr" een ondersteuningseenheid van 93.000 reser visten ter beschikking hebben. Burns en Genscher noemden gisteren het verdrag een belangrij ke stap tot een versterkte afschrikking in Midden-Europa tegen over het Warschau-pact en een rationelere taakverdeling bin nen het Atlantisch bondgenootschap. Genscher wees in dit ver band daarbij tevens op de 'lotsverbondenheid tussen Duitsers (en andere Europeanen) en Amerikanen'. Mitterrand: geen stopzetting kernproeven TOKIO De Franse presi- kernproeven op het atol Moe- kernraketten onontbeerlijk dent Mitterrand heeft tegeno- roeroa in de Stille Oceaan. zijn voor de Franse defensie, ver de voorzitter van de Ja- Mitterrand, die momenteel een De Japanse Socialistische Par- panse Socialistische Partij ver- staatsbezoek van vijf dagen tij had de Franse president ge klaard, dat Frankrijk door zal aan Japan brengt, liet de Ja- vraagd alle kernproeven in de gaan met het nemen van panse socialisten weten dat Stille Oceaan te staken. WASHINGTON De rege ring van Nicaragua heeft zich deze week officieel bereid ver klaard met de Verenigde Sta ten te gaan praten over een acht-punten-plan voor de nor malisering van de betrekkin gen tussen de twee landen. Als plaats voor de onderhandelin gen wordt Mexico-stad ge noemd. Een datum is nog niet afgesproken. Washingtons plan behelst on der meer directe Amerikaanse economische hulp aan Nicara gua, als de Sandinistische re gering de steun aan de rebel len in El Salvador staakt. Voorts zou Nicaragua zijn strijdkrachten, moeten beper ken en zou het land interna tionale inspectie moeten toe staan. De VS zouden zich dan verplichten de invasieplannen van Nicaraguaanse ballingen tegen te gaan. Nicaragua heeft ook eigen voorstellen ingebracht. Zo wil het de terugtrekking van Amerikaanse oorlogsschepen uit de wateren van Centraal- Amerika en beëindiging van de spionagevluchten boven Ni caragua. De kern van het conflict tus sen de VS en Nicaragua is de Amerikaanse bewering dat Ni caragua steun verleent aan de Salvadoraanse guerrillastrij ders. Nicaragua heeft dit steeds ontkend. De junta van Nicaragua heeft overigens gisteren de noodtoe stand verlengd, die op 15 maart werd uitgeroepen, met een maand verlengd. Ze be schuldigde toen de regering- Reagan van voortgezette po- i gingen om Nicaragua te ren, onder meer door het keren van international ningen. Onofficieel Amerikaanse functional in Washington dit ook to< Ex-minister en oud-guer |ac) leider Eden Pastora, die belangrijke rol heeft gesj in de strijd tegen het rei regime van dictator Soi pai heeft gisteren meegedeek <j hij met de Sandinistische i ring heeft gebroken. li Costaricaanse hoofdstad Jose verweet hij hen gri daden tegen het volk en I" raad van de revolutie. Vol 1 Pastora willen de Sandii )et sche leiders Fidel Castro's,, baanse revolutie navolgen Hij kondigde aan dat hij alle middelen de ware rei1 tie in het land wil herstejhl desnoods met geweld. sor til BEIROET Bij gevech ten tussen de veiligheids troepen van ayatollah Khomeini en Koerdische verzetsstrijders zijn meer dan 125 mensen gedood of gewond geraakt. Dit is gisteren door het Iraanse persbureau IRNA bekend gemaakt. De gevechten hebben zich voorgedaan in het noordwes ten van Iran, een gebied waar overwegend Koerden wonen. Niet alleen in Iran maar ook in Turkije en Irak strijden Koerden al tientallen jaren naar onafhankelijkheid. Een onderhandelingsdelegatie van de Niet-Gebonden Lan den is gisteren teruggekeerd naar koeweit. Volgens goed in gelichte bronnen zouden de onderhandelaars niets hebben bereikt in hun poging een op lossing te vinden voor het flict tussen Irak en Iran uit vier man bestaande d< tie, die wordt geleid doe Cubaanse minister van bu landse zaken, bracht gis zijn Koeweitse ambtgenor de hoogte van de mislukt^, middelingspoging. Iran h< vol dat pas met Irak zal den onderhandeld als Iral troepen onvoorwaardelij rugtrekt uit de gebieden september 1980 werden ekn v IS1 Uk Ün ur :cht 'i nei IK HERSTELQx KLEINE WITTE HW1 WOENSDAG* WEER TEZIEN DEN HAAG Hij zegt over de schok heen te zijn, maar het gebeurde heeft zijn fysiek aange tast. John Zweifel, „Crea tor" van het Witte Huis in Madurodam zag zijn produkt van 22 jaar op recht idealisme en noeste handenarbeid vorige week vrijdagmorgen ge deeltelijk aan diggelen liggen. Hij trok wit weg, en is, een week na de aanslag, nog niet hele maal bijgetrokken. Toch kent hij geen rancune. Daar is geen plaats voor in zijn hart. „Onkruit", de anti-militaristi sche beweging die zich ver antwoordelijk stelde voor het kapot maken van het kleine Witte huis, noemt hij „a small, ignorant minority", een gerin ge, onwetende minderheid. „Maar vergeleken bij al die fantastische mensen hier in Holland vallen die knapen in' het niet". De reacties van een mild mens. Volgende week woensdag is het Amerikaanse fenomeen weer in Maduro dam te bezichtigen. Het moet er somber hebben uitgezien die vrijdagmorgen. Het miniatuur van het presi dentiële Witte Huis, naar Ne derland gehaald om de vie ring van 200 jaar vriendschap tussen de VS en het Konink rijk te symboliseren, was be werkt met afbijtmiddelen, verf en een mokej*. Een ge deelte van het dak werd ver nield, puitjes gesloopt, en het interieur besmeurej. Hoe erg het is geweest zal bijna nie mand weten, want John Zweifel stond niet toe dat er foto's van werden gemaakt. In elk geval is hij de gehele week, praktisch dag en nacht bezig geweest met het repare ren van de optische schade. Het publiek moet volgens hem zo snel mogelijk gelegen heid krijgen, „bij de president op visite te gaan", zoals hij het omschrijft. Het perfect terug brengen in oorspronkelijke staat vergt volgéns John ten minste nog zes maanden werk. Visite Het kunstwerk heeft hem trouwens een veelvoud daar van gekost. Tweeëntwintig jaar van zijn leven gaf hij aan het bouwwerk, dat nu „één van de mooiste erfenissen in de Amerikaanse samenleving is geworden". John Zweifel heeft tijdens de 200.000 uren werk geen cent als sponsor geld ontvangen en een half miljoen dollar uit eigen zak betaald om aan de materialen te komen. „Ik heb het ge maakt voor het Amerikaanse volk, daar wil ik niets aan verdienen. Want het Witte Huis in Washington DC is óók van het volk. De relatie die er is tussen het Witte Huis en de bevolking is warm en gene gen, want alles wat zich tus sen die muren afspeelt gaat hen aan, heeft hun belangstel ling. Dat hebben Amerikanen eenmaal, patriottisch als zij van nature zijn. Het is eer huis waar iedere Amerikaan wel eens een keer op visite zou willen gaan. Want het vertegenwoordigt het verle den, het heden en de toe komst van ons land". Maquettes John Zweifel legt de laatste hand aan de optische reparatie. De Witte Huls-ten- toonstelllng wordt woensdag weer voor het publiek geopend. John Zweifel, van beroep ont werper en ambachtelijk vak man, maakte vroeger voor zijn invalide schoonmoeder maquettes van plaatsen die zij vanwege haar handicap niet kon bezoeken. Zodoende kwam hij op het idee om een „maquette" te maken van een plaats, waar iedereen wel naar toe wilde, maar uit prak tische ovérwegingen niet naar toe kon. Hij wist Jackie en John Kennedy in 1961 te overreden hun deuren te ope nen en ging aan de slag. Eerst alleen, later met zijn vrouw Jan en de kinderen, en in de laatste fase met een leger vrij willigers. Hoewel de regelma tige bezoekjes aan het Witte Huis niet altijd even pro bleemloos verliepen zo moest hij tijdens net bewind van Lyndon B. Johnson voor namelijk met foto's werken, omdat die uit veiligheidsover wegingen niemand in zijn huis wilde hebben slaagde hij erin de totale perfectie te bereiken. Elk schilderijtje, elk kandelaartje en elk brand- gaatje werd nagebootst. Gemolesteerd President Gerald Ford gaf hem de grootste steun door niet alleen vertrouwen te schenken, maar daadwerke lijk te helpen met zinnige ad viezen. Op de 200ste verjaar dag van de Verenigde Satèn van Amerika was John Zwei fel klaar. Zijn levenswerk be gon op de vierde juli van 1976 aan een toernee die door alle staten van Amerika zou voe ren en in totaal 25 miljoen be zoekers wist te lokken. Voor de eerste maal dat het kunstwerk over de grenzen ging, werd het, na door zo'n kleine duizend Nederland se mensen te zijn gezien, gemolesteerd. „Onkruir' wil de protest aantekenen tegen' de vriendschappelijke houdin gen die Nederland er met de USA op nahield. „Zoiets vier je niet'vonden de actievoer ders. De directeur van Madurodam, de heer De Munck: „We heb ben met zijn allen staan hui len toen we het zagen. Totaal onverwacht. Je staat er ge woon niet bij stil dat er idio ten zijn die een poppenhuis in elkaar wallen slaan omdat ze het ergens niet mee eens zijn". John Zweifel, gelukkig net in Nederland, slikte brok in zijn keel door en gon met de reparatie. „Alln, k van Dis aan ur d zuir en. ifVV aa Inloo fcpei wat door mensenhanden gemaakt kan nog eens wi ft d den gemaakt", zegt hij. ins reacties van mensen hebbji de mij overigens wel enorm sterkt. Ik was broodmaj toen ik in Nederland a; fc kwam, moet je nu kijk Veel mensen beuren me met taartjes en cakes, great „Het is ook niet voor niets Amerika met geen enkel i der land zo lang bevriend i' als met Nederland. Beide h den zijn gedreven door h zelfde soort idealisme, dezcl de droom". In zijn een droom ziet Jo Zweifel zijn replica het egjjV wige leven hebben. Zijn zo< 5te y. zetten het werk in elk ge' je voort. Want elke veranderi, g, in het Witte Huis wordt ijj nutieus gekopieerd. Vooralp presidentswisselingen zien Zweifels zich dus nogal geplaatst voor handen werk. Of het minihuis van Ami5con ka's eerste burger altijd ge tualiseerd blijft is nog open vraag. Zo lang er Ami Jgsti F PT _r_._ j< beh kanen zijn zoals John Zwei boordevol met „idealisme, loof en hoop" is de kans r lijk te noemen. Aan de andi kant, onkruid vergaat niet AP VAN DER MEUr MILAN KONVALIN1 L (Door onze correspondent Cees Manders) ROME In Italië zelf vanwege zijn enorme hoe veelheid kunstschatten wel eens vergeleken met één groot museum is het met de musea slecht gesteld. De directeuren van de Italiaanse musea hebben dit zojuist na eni ge dagen vergaderen in Rome moeten conclude ren, maar veel toeristen uit binnen- en buitenland wisten dat allang omdat ze dat aan den lijve heb ben ondervonden. Volgens de jongste museum- teUing (die van 1979) telt Ita lië in totaal 1404 musea (deels eigendom van de staat, deels van de gemeente en deels particulier bezit), maar daarvan zijn er heel weinig die de kwalificatie „mu seum" waardig zijn. Humeu rige suppoosten, rommelige vertoningen, nauwelijks tekst en uitleg en nooit in een andere taal, geen docu mentatiemateriaal, ongemoti veerde sluiting en het groot ste bezwaar: de openingstij den die nooit rekening hou den met de behoeften van het publiek. In Rome moet degene die twee musea per dag wil zien zich haasten omdat bij de meeste musea de deuren al om 13.00 uur op slot gaan, tot de volgende dag. Maar museumliefheb bers hebben over Rome en de andere grote steden zoals Florence, Milaan en Venetië nog het minst te klagen. Er ger is de. situatie in de pro vincie. Van de vijf archeologische musea van een stad als Pa dua, een flinke provincie plaats, zijn er bijvoorbeeld vier gesloten. De provincie Latium, volgens Nederlandse archeologen een van de rijkste vindplaatsen van het land, mist een archeologisch museum, ondanks het feit dat de boeken er zes vermel den. Een andere provincie, Marche, heeft twee musea, waarvan er een al tien jaar wegens instortingsgevaar is gesloten. Italië heeft 35 miljoen cultu rele voorwerpen die voor ex positie in musea in aanmer king komen. En hiervan is slechts een derde deel wer kelijk in die musea uitge stald. Het overgrote deel be vindt zich in magazijnen, kisten en opslagplaatsen, on toegankelijk voor het pu- bliek, toegankelijk alleen voor enkele geleerden van foeden huize. Voorbeeld iervan zijn de vondsten die een team Nederlandse arche ologen al sinds jaar en dag in de Latium (de provincie rond Rome) doet. Maar het resultaat gaat regelrecht het magazijn in, verborgen voor de ogen van het publiek, zoals dat ook het geval was voordat de Italiaanse bodem zijn schatten had opgegeven. Het probleem is, en daar zijn alle museumdeskundigen het over eens, een gebrek aan geld. Middelen voor de 'her stelwerkzaamheden aan hon derden musea overal in het land, die wegens gebrek aan onderhoud gesloten zijn, middelen voor het aantrek ken van personeel om alle

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12