li V-raad in spoedzitting bijeen aus somber in Paasboodschap Slavenburg's Bank prroristen openen vuur bewakers rechtszaal Irak bereid troepen uit Iran terug te trekken TWEE DODEN EN 120 GEWONDEN BIJ AANSLAG IN JERUZALEM Begin: Geen aanval op Palestijnen in Libanon U spaart h eelp ersoonlijk bij de Zakenbank 5vPA 3 3*% 'JD TENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 APRIL 1982 PAGINA 7 mgin naar Michigan JD RAPIDS In het kader van O'jarig bestaan van de diplomatie- trekkingen tussen de Verenigde en Nederland zal koningin X op haar Amerikaanse rondreis 25 en 27 juni de staat Michigan te [en. Bij dit bezoek zal zij ook het Holland aandoen vanwege het aantal Amerikanen met Neder- voorouders dat hier woont. Ko- iiBeatrix die op 19 april in de Ver- Staten voor een „formeel staats- aankomt, zal naast de staat Mi- de steden Detroit, Houston, Los es, San Francisco, Atlanta en Chi- *zoeken. Zii zal tevens een toe houden tijdens een gezamenlijke van het Amerikaanse Huis van aardigden en de Senaat. Ecevit weer vrij ANKARA De Turkse ex-pre mier, Ecevit, is gisteren na twee dagen hechtenis weer op vrije voeten gesteld. Een militaire rechtbank in Ankara besloot hem niet langer in voorarrest te hou den in verband met uitlatingen die hij heeft gedaan in een inter view met een Noorse krant. Ecevit heeft al eerder twee maanden vast gezeten, omdat hij in interviews met buitenlandse journalisten kritiek had geleverd op de militaire machthebbers. Eind deze maand moet Ecevit voorkomen wegens het schrijven van een kritisch artikel in het Westduiste weekblad Der Spie gel. Hiervoor kan Ecevit veroor deeld worden tot negen maanden gevangenisstraf. Redio Solidariteit: kritiek op bewind WARSCHAU „Radio Solidariteit" heeft gis- terei in een eerste illegale radio-uitzending kriiek geuit op het militaire bewind in Polen. „W: zaten aan onze paastafel en waren even velveten dat we in een land wonen waar de au- torteiten de oorlog hebben verklaard aan het eigin volk. Wij hebben medelijden met diege- nei die ons niet kunnen ontvangen", aldus een vrcuwestem in de uitzending. De zender be- schildigde de officiële media van leugens en ga: adviezen hoe de mensen zich moeten gedra- gei onder de staat van beleg. Er was ook mu- zick te horen. De eerste uitzending, die met ge- ty>te briefjes was aangekondigd, begon gistera vond om negen uur en duurde 8,5 minuut. Het is niet zeker of de uitzending de goedkeuring h.d van de lamgelegde vakbeweging Solidari- Polen blijven in Canada HAMILTON (CANA- DA) Elf leden van de Poolse dansgroep „Ma- zowse" hebben besloten na een toernee in Cana da te blijven en niet te rug te keren naar hun land. Dat heeft een functionaris van de Ca nadese immigratie dienst gisteren laten weten. De leden verlie ten vrijdag hun groep. De dansgroep, die voor stellingen had verzorgd in Hamilton, telt 115 dansers, zangers en mu sici. Kerken in DDR: vredesbeweging wordt onderdrukt OOST-BERLIJN De protestantse kerk in Oost- Duitsland heeft de autori teiten er in een open brief van beschuldigd de jeugd van zich te vervreemden door de onderdrukking van de groeiende niet-offi- ciële vredesbeweging. Kerk en staat lijken in de DDR op een confrontatie af te stevenen over jonge ren die ontwapeningsteke nen dragen, die het ver vangen van zwaarden door ploegen moeten sym boliseren. De regering heeft dit verboden. Ijskoude redding In het Amerikaanse Marshfield moest de brandweer dit weekein de in actie komen om een 11-jarige pony uit het ijskoude water te redden. De pony. waar schijnlijk niet berekend op deze winterse ver rassingen. was op het dunne ijs gestapt en er- d door gezakt. imeinse politie onderzoekt in een straat mensen die mogelijk iet: te maken zou- unnen hebben met een aanslag van terroristen die een politiew:gen onder vuur I Terroristen hebben vanuit snel voorbijrij- ftuto's het vuur geopend |i politiebus, die de in- Aewaakte van de rechts- iar de vermeende moor- van de Italiaanse ex- Moro, morgen zullen k berecht. huigen verklaarden dat kval werd uitgevoerd fulp van tenminste drie Een man en een vrouw litte fiat vuurden op de eenheid van de paramiliatire politie. De terroristen gooiden twee handgranaten, waarvan er een een politieman ver wondde. De tweede granaat explodeerde niet. Door de pa-, rapolitie werd teruggeschoten met machinepistolen en heb ben waarschijnlijk de fiat ge raakt. Het proces tegen de vermeen de moordenaars van Moro vindt morgen plaats nadat hij bijna vier jaar geleden werd gedood. In totaal zullen 63 le den van de Rode Brigades worden brecht. Negen van hen bevinien zich nog op vrije voeten. Di aandacht richt zich voornameijk op de 23 be klaagden, die ervan beschul digd dat ij de vijf man sterke lijfwacht /an de staatsman op 16 maart 1978 hebben gedood, vervolgeis de toen 61-jarige Moro bbben gegijzeld om hem na >5 dagen te doden. ex-minister ■esteerd •ET De voormalige minister van buiten zaken, Ghotbzadegh, en ïeidene anderen" zijn kt wgeens het voorbe- van een moordaanslag lollah Khomeini en alle in de Iraanse opperste raad. Dit berichtte za- Radio-Teheran. Er liet gezegd wanneer de ies plaatsvonden, mplot is georganiseerd ationalisten en naar dorstende elementen, n enkel ander doel heb- in het verwerven van aldus Radio-Teheran. s de verklaringen zxul- nog meer aanhoudingen Men zoekt nog naar antal samenzweerders, lerheden over de ilannen gaf Radio-Te- niet. saoedi-Arabië linnenkort een veilig- erdrag sluiten in het ka- i een algemeen defen- van de Raad van Sa- rking van Je Araabi- olf (GCC). De minister nnenlandse zaken van t liet dit zaterdag aan blad Al Anbaa weten. BEIROET Irak is in oorlog met Iran om een Iraanse invasie in Irak te voorkomen. Om dit te voorlomen is Irak bereid zijn troepen uit Iran terug te trekken. Dit heft de Iraakse president Hoessein zondag in een lange rede tot iet parlement in Bagdad verklaard. Irak zei voorheen dat het de oorlog ir september 1980 was be gonnen om de volledige Iraakse souvceiniteit over de Sjatt-el- Arab rivier te heroveren. De tekst 'an Hoessein's toespraak werd gisteren via het officiële Iraalse persbureau verspreid. Daaruit bleek dat Irak nu haar oorligsdoelstellingen heeft ge wijzigd. Irak wil nu voorkomen dat fan „zijn strategische doe len bereikt, namelijk ons land binneivallen, onze steden vernie tigen en Irak in een satelliet van Irai veranderen'" aldus Hoes sein. De Iraakse president legde in zijn rele vooral de nadruk op het gevaar van agressie voor zijn land <n ging slechts zijdelings in op de oorspronkelijke eisen van Irdc. Hij zei bereid te zijn de troepen uit Iran terug te trekken al er garanties worden gege ven, dat de terugtrekking zal resultren in een beëindiging van de oorlog. Hoessein eiste wel dat ii het geval van een Iraakse terugtrekking de Iraniërs geen irval zullen doen in Irak. Het aanbod van de Iraakse president kvam op het moment dat een vier man sterke delegatie van deniet-gebonden beweging een nieuwe poging onderneemt de oorlig in de Golf te doen beëindi gen. President Hoessein heeft in zijn rde van afgelopen zondag ern stige kritiek geleverd op Syrië, ondat dit land een dag eerder NEW YORK Marokko en de Arabische Liga heb ben gisteren een verzoek ingediend voor een debat in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties over de schietpartij op de Tem pelberg in Jeruzalem van afgelopen zondag. De voorzitter van de veilig heidsraad, de Zairees Ka- manda, heeft voor van middag vijf uur een ver gadering belegd. Het initiatief voor de aanvraag kwam van de Marokkaanse koning Hassan in zijn functie van voorzitter van het Jeruza- lem-Comité van de Islamiti sche Conferentie. De Arabi sche Liga steunde het verzoek. De waarnemer van de Arabi sche Liga bij de VN, Maksoed, verklaarde eerder dat de schietpartij te wijten was aan „Israëls totale ideologie van minachting van de Arabische bevolking". Maksoed heeft er in een persconferentie vanoch tend op aangedrongen, dat de VS in het komende VN-debat niet opnieuw hun veto zullen uitspreken. Vorige week hiel den de VS^een Jordaanse reso lutie tegen, waarin Israël werd veroordeeld in verband met het ontslag van de Palestijnse burgemeesters in de bezette gebieden. Bij de schietpartij kwamen twee Palestijnen om het leven en werden minstens 120 men sen gewond. Een Amerikaanse jood, Alan Goodman, wordt vastgehouden in verband met de schietpartij. Hij opende op eerste paasdag, gekleed in Is raëlisch uniform, het vuur op een menigte mensen op de Tempelberg. Direct hierna vluchtte hij de Omar-Moskee in, waar hij door Israëlische soldaten onschadelijk werd ge maakt. In de moskee brak op diverse plaatsen brand uit. Na de schietpartij werden vol gens Maksoed Israëlische mili tairen „losgelaten" op Arabie ren, die uit woede over de aanslag gingen betogen. De Arabische Liga stelt zich op het standpunt, dat Israël als bezetter van het gebied ver antwoordelijk is en dat het zich moet verantwoorden. Ko ning Khaled van Saoedi-Ara bië heeft vanochtend de aan slag bij de Omar-Moskee scherp veroordeeld. Hij noem de het een schandelijke agressie van Israëlische zijde, die in strijd is met alle interna tionale afspraken". Hij riep op tot steun aan de Palestijnen in bezet gebied en wees de Israë lische verklaring „als onrede lijk en onaanvaardbaar" van de hand dat de dader van de schietpartij geestelijk gestoord zou zijn. De aanslag van afgelopen zon dag heeft tot grote beroeringen geleid onder de Palestijnen. Zowel eerste als tweede paas dag is het in de door Israël be zette gebieden zeer onrustig geweest. De Palestijnen op de westelijke Jordaanoever zijn gisteren massaal in staking ge gaan uit protest tegen de schietpartij. Als gevolg van de staking bleven gisteren dui zenden Palestijnen, die in Is raël werken, thuis. Het gehele openbaar vervoer lag stil in de bezette gebieden. Twaalf Palestijnse demon stranten zijn gisteren gewond geraakt toen Israëlische mili tairen het vuur openden tij dens betogingen op de weste lijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Een woordvoer- dèr van het Israëlische leger heeft gezegd, dat de troepen het vuur openden op een men senmenigte die in de stad Na bloes op de Westoever militai ren bedreigden. Hierbij vielen een aantal gewonden onder de Palestijnen. In Jeruzalem vie len ook gewonden toen de monstranten met stenen gooi den naar de soldaten. Israëli sche militairen hielden daarop felle charges in de nauwe steegjes van het oude stadsge deelte. Het gebouw van de Ameri kaanse ambassade in Beiroet is gisteren tijdens een raketbe schieting ernstig beschadigd. Omdat in verband met de paasviering niemand in het Na de aanslag op eerste paasdag bij de Omar-Moskee braken in Oost-Jeruzelem felle betogingen uit tegen de Israëlische bezetting. Tijdens de demonstraties ontbrak de Palestijnse vlag niet. gebouw was, zijn er geen een tot dusver onbekende aanslag. De raketbeschieting slachtoffers gevallen. Onmid- groep „AL Aqsa" weten ver- was een reactie op de aanslag dellijk na de beschieting liet antwoordelijk te zijn voor de in Jeruzalem. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM De Ame rikaanse ambassadeur in Israël, Samuel Lewis,, heeft zondag te kennen gegeven dat de Israëlische premier Begin hem heeft verzekerd, dat de Israëli sche regering niet heeft besloten om een aanval te lanceren op de Palestijnen in Libanon. Begin en Lewis hadden een ontmoeting van drie uur in Je ruzalem, nadat Begins kabinet gedurende zes uur bijeen was geweest. De wekelijkse kabi netszitting was geheel gewijd aan de bespreking van de ui terst gespannen verhoudingen met de Palestijnen in Libanon. In Jeruzalem gonsde het al enige dagen van speculaties over een op handen zijnde in val in Libanon. De leider van de linkse Shelli- partij, Uri Porat, heeft de re gering-Begin ervan beschul digd, dat zij „een gevaarlijke en onzekere weg" is ingesla gen. Hij zei dat premier Begin naar voorwendsels zoekt om een actie tegen de Palestijnse guerrillastrijders in Libanon te kunnen lanceren. OEP OP ENGELAND EN ARGENTINIË ize correspondent Cees Manders) AANSTAD Paus Jo- Paulus II heeft in zijn •odschap op eerste een dringend beroep op Groot-Brittannië en inië om hun geschil Falkland Eilanden bij n. Hij sprak over een A len situatie die er nu „twee landen met een ijke traditie" bestaat en Dt verlies van mensen- j\ heeft geleid. Volgens de eigt nu een gewapend met verschrikkelijke voor de internationa- av ekkingen. „Toch wens A en doe ik een bijzon- igend beroep op de be- - I partijen om met ver- 4 We inzet en alle goede Wegen van een vreed- 1 eervolle oplossing van Ihil te zoeken zolang er is om een bloedig tref- ►oorkomen". Zeker 300.000 mensen warenop Eerste Paasdag samengestroomd op het St. Pietersplein, waar de Paus zijn zegen Urbl et OrbUltsprak. van het dreigende tussen Engeland en heid" leiden. inië vermeldde de paus slijtage-oorlog tussen - Iran, die de volkeren 'ide landen al zoveel leed heeft gebracht. Wede- zou winnen van het goede, zijds begrip en toepassing vn „Het kwade schijnt de mens de beginselen van het intern- en de aarde met vernietiging tionaal recht moesten volgas te bedreigen". De paus vroeg hem tot „vrede en gerechtg- speciale aandacht voor de hpirl" li»irlpn mpnc rlir» liidt: individuen. £e- die lijdt: individuen, De paus deed somber over le zinnen en zelfs hele gemeen- algehele toestand in de wered. schappen. „Op deze dag van Hij zei dat het er af en oe het Paas-offer mogen we de naar uitzag dat het kwade Jet mensen die lijden niet verge ten. Ook voor hen is het Pa sen. Alle slachtoffers van on recht, van wreedheid, van geweld, van uitbuiting en egoësme bevinden zich in het hart van het Paas-lam!" De Paus pleitte er tenslotte voor de gesel van de honger,, die miljoenen en miljoenen mensenlevens bedreigt, te ver minderen of op te heffen door minder geld aan de bewape ning te besteden. En met deze woorden ontlokte hij geestdrif tig applaus van de tienduizen den Romeinen die aan het eind van een grote mars tegen de honger zondagochtend in Rome op het St. Pietersplein waren gearriveerd. Hen gaf hij een speciale zegen. Ook dank zij de deelnemers aan deze „mars voor de vrede en tegen de honger" nam de menigte op het zonovergoten St. Pietersplein recordvormen aan. Schattingen variëren van 100.000 tot 200.000 mensen, van wie de meerderheid bui tenlandse toeristen en pel grims. Dat bleek toen de paus zijn traditionele Paas-wensen in de verschillende (dit keer zelfs 43) talen uitsprak, en elke taalgroep enthousiast reageer de. De paus week van zijn tekst af toen hij aan de Paas- -wens in het Nederlands toe was. „Zalig Paasfeest, gezegen de Paastijd", sprak hij, terwijl de eerder verspreide tekst „Gezegende Paastijd" ver meldde. Zijn Hollandse groet ontlokte een applaus van hon derden mensen in de menigte. ADVERTENTIE Rente Minimum Opzegtermijn Kenmerken Spaarrekening 1100.- Voor bedragen onder f 5.000,- géén opzeg- termiin. Bij opname boven f 5.000.- en binnen de termijn van 1 maand.wordt 'A% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Een geschikte rekening als u vrijwel direkt wenst te beschikken over uw tegoed. Renterekening© f 1.000." Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bèdrag aan u berekend. Meer rente dan op de spaarrekening. Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wensl te beschikken. Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend. Geldmarktrekening Per 2-4-1982 f 5.000,- Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt schommelingen wilt volgen, maar met wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's: vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo. U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk. Toprenterekening 110.000.- Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend. Prima rekening als u met op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente in dit geval 3%. Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 Hoofdkantoor Coolslrgel 63. Postbu» 1045,3000 ba Rotterdam, telefoon 010-694400

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7