£eicl&e 6ou/to/ntl emiddelingspoging aig dreigt te mislukken 'Mom sraël reigt inai iet terug ue geven P Koud paasweer: laagterekord aan toeristen Paas-Show in eiken DAGBLAD VÓÓR ZUID-HOLU\ND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijlhoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 757,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 70,75. Dinsdag 13 april 1982,72e jaargang no. 22242 HET WEER Speurtocht naar het verleden, laatste van drie speelfilms van Kees Hin en K. Schippers op Ned. I om 21.55 uur. Op Ned. II om 20.27 uur Dal las, om 21.20 uur Wie van de drie en om 21.50 uur Hollands Glorie (7). Vannacht opklaringen, weinig wind en op veel plaatsen nachtvorst Morgen meer be wolking, maar bijna overal droog. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. Tot matig toenemende westelijke wind. Zon op: 06.57, onder 20.35. Scheveningen hoog water 6.07 en 18.36. Laag MJL STEENBERGEN REBURGER DEN HAAG EN HAAG De. 75-jarige acteur Paul Steenbergen gisteravond in de Koninklijke Schouwburg door irgemeester F.Schols benoemd tot ereburger van en Haag voor zijn verdiensten voor het toneel in de sidentie, waar deze van huis-uit Amsterdammer ijftig jaar geleden zijn eerste officiële rol speelde. Hij daarmee de eerste acteur die deze eer te beurt valt. jvendien werd door Haagse Comedie en Koninklij- e Schouwburg ter gelegenheid van de huldiging een ieuwe toneelprijs in het leven geroepen: De Paul eenbergen-penning. Steenbergen is er de eerste be lter van. Hij zal binnen een periode van vijf jaar eze prijs moetën overdragen aan een collega-acteur. ic pag.10 voor meer over Steenbergens huldiging Gevaarlijke blikjes aangespoeld op strand NOORDWIJK De politie heeft op het Noordwijkse strand een blik gevonden met het gevaarlijke liqium alumi- niumnitriet. Het is vermoede lijk vanaf een schip in zee te rechtgekomen. Het spul kan in aanraking met de huid heel gevaarlijk zijn. Het innemen van de tabletten uit het blik is levensgevaarlijk. Iedereen, die meer van deze blikjes op het strand vindt, wordt verzocht de politie te waarschuwen en de blikjes niet aan te raken. Auto rijdt koeiestal binnen WIERDEN De bewo ners van een boerderij in Wierden kregen gistera vond de schrik van hun leven toen ze na een enor me klap, in de stal een auto tussen de koeien za gen staan. De bestuurder van de auto, een 29-jarige Wierdenaar, was in een slip geraakt en had een gat van twee bij twee meter geslagen in het achterste gedeelte van de boerderij. De Wierdenaar kon daar ongedeerd uit de auto stappen. Ook de koeien kwamen met de schrik Veel winkeliers tegen langer open zijn RIJSWIJK Van de winkeliers die zijn aangesloten bij het Neder lands Christelijk Ondernemersver- bond (NCOV) is 91 procent tegen een sluitingsuur dat later ligt dan zes uur 's-avonds. Dat blijkt uit een onlangs gehouden onderzoek. Van de ondervraagden heeft 72 procent personeel in dienst; daar van heeft bijna tweederde te ken nen gegeven niet na zes uur te willen doorwerken. In bedrijven waar de vrouw meewerkt zal deze in bijna zestig procent van de ge vallen ook na zessen blijven dóór staan. Maar 99 procent, van de on dervraagden geeft aan dat de echt genotes negatief reageren op het voorstel van staatssecretaris Van Zeil. Politie schiet man neer LELYSTAD Een politieman heeft zaterdagmiddag een 68-jarige inwo ner van Lelystad neergeschoten toen de man enkele politiemensen met een hooivork te lijf wilde gaan. De man is inmiddels geopereerd in een ziekenhuis in Zwolle en is buiten le vensgevaar. Dit is door een woord voerder van de politie in Lelystad meegedeeld. De politie wilde bemiddelen bij een ruzie tussen twee families. Deze po ging liep op niets uit, waarna de man de vier politiemensen bedreigde. Na dat de politie eerst enkele waarschu wingsschoten loste, werd gericht ge schoten en werd de man in de on derbuik geraakt. Een zoon van het slachtoffer, die de politiemensen met een slagersmes bedreigde, is aange houden wegens poging tot doodslag. ARGENTINIË EN ENGELAND ONWRIKBAAR IN HUN EISEN fan onze correspondent Ro ger Simons) ONDEN De pendeldi- omatie van Alexander aig, de Amerikaanse mi- ister van buitenlandse iken, om een vreedzame (lossing te vinden voor Brits-Argentijnse Falk- nd-crisis is dit weekein- bijna op een misluk ing uitgelopen. Omdat voorstellen die Haig steren naar Londen had gebracht een voor een door Groot-Brittannië af gewezen werden, heeft Argentinië afgelopen nacht ook zijn nieuwste suggestie in de grond ge boord. Vanmorgen had in Lon den overigens een nieuw gesprek plaats tussen pre mier Thatcher en minister Haig om uit de gerezen impasse te komen. Gister avond laat had Haig ge concludeerd geen enkele hoop te hebben op een be stand of pauze in het con flict. Haig stelde gisteravond telefo nisch aan Buenos Aires als laatste suggestie voor de Falk land Eilanden tijdelijk te laten besturen door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Argentinië. Ondertussen zou dan een definitieve oplossing gezocht worden voor de souve- reiniteitskwestie. Maar de Ar gentijnen antwoordden, dat dit een onaanvaardbare suggestie was. In plaats van, zoals hij oor spronkelijk van plan was, on middellijk weer naar Buenos Aires te vertrekken, bleef de Amerikaanse minister van morgen in Londen. Eerst werd gezegd, dat hij om 9 uur terug naar Argentinië zou vliegen. Haig zou nu, zoals vanmorgen verluidde, na afloop met het gesprek met mevrouw That cher, opnieuw naar Argentinië gaan. De Britse premier Margaret Thatcher, haar nieuwe minis ter van Buitenlandse Zaken Francis Pym en haar minister van Defensie John Nott, had den op Paasmaandag meer dan elf uur lang vruchteloos met de Amerikaanse minister Haig beraadslaagd over de Falkland-crisis, nadat Haig die ochtend vroeg voor de tweede maal in Londen was aangeko men om een oplossing te vin den voor het Brits-Argentijnse Falkland-geschil. Ii} Londen geloofde men van morgen overigens niet dat Haig nog veel kans heeft om de Falkland-crisis op vreedza me wijze op te lossen. Groot- Brittannië onderzoekt nog een voorstel van Peru om een be stand van 72 uur af te kondi gen en op die manier wat tijd te winnen voor nieuwe diplo matieke initiatieven. Het enige lichtpunt is, dat de onderhan delingen nog niet compleet af gebroken zijn. Pagina 9 vervolg EG verbiedt invoer goederen uit Argentinië j I1n "en ÏRUZALEM a eft gisteren RS - Israël gedreigd ch niet voor 25 april uit Sinai te zullen terug ei ekken als Egypte het imp David-akkoord niet specteert. Amerikaanse president lagan is zo bezorgd over de jannen toestand in het Iden-Oosten, dat hij ogen- kkelijk besloot zijn onder- nister van buitenlandse za- n, Walter Stoessel, naar Je- talem te sturen om Israël tot iheersing te manen. Af- !EN? lopen vrijdagavond lieten merikaanse functionarissen weten, dat premier Begin opdracht zou hebben gege- dit paasweekeinde tot een )3jival in Zuid-Libanon over Israëlische vice-premier vy zei volgens de Israëli- e Radio, dat Egypte moet lopuden met alle activitei- i die de vredesakkoorden iaden. De Egyptische minis- van buitnelandse zaken san Ali verwierp Levy's praak en zei dat de terug- king voor 25 april een feit iet zijn. Ali sprak de Israëli- beschuldiging tegen, als Egypte de Palestijnen in izette gebieden van wa- voorzien. Ook het kruispunt Gevers Deynootweg-Scheveningse Slag in Scheveningen was geblokkeerd- Haagse burgemeester overlegt met strandtenthouders DEN HAAG Het spoedo verleg tussen de gemeente Den Haag en de strandtent- houders van Scheveningen is tot dusver nog op niets uitgelo pen. Vanmorgen heeft burge meester Schols, die de acties in het paasweekeinde scherp ver oordeelde, met actieleider Martin van de Berg gesproken, maar hem nog geen concrete toezeggingen gedaan. Dat houdt in dat de strandtenthou ders, tenzij hun eis „meer zand op het Scheveningse strand" vóór Pinksteren is ingewilligd, op 30 en 31 mei, eerste en tweede Pinksterdag, wederom overgaan tot het blokkeren van Scheveningen. Het afgelopen weekeinde on tregelden de paviljoenexploi tanten de verkeerscirculatie van de badplaats om zodoende hun ongenoegen bekend te maken over hqt achterwege blijven van gemeentelijke maatregelen die de strandmid- denstander bescherming bie den tegen het onzekere kli maat. De actievoerders zeggen met een ophoging van het ge hele zandstrand uit de bran ding) te zijn. De kosten, twee miljoen gulden, moeten vol gens burgemeester Schols, als er al wordt betaald, worden verdeeld over rijk, gemeente en provincie. DEN HAAG Het koude paasweer overigens eerder regel dan uitzonde ring in ons land, aldus het KNMI heeft gezorgd voor een laagterekord aan bezoekers: niet meer dan 650.000 buitenlandse toe risten hebben ons land bezocht. Vorig jaar, ook ADVERTENTIE OGE RENTE, DIRECT OPVRAAGBAAR. Girosparen op de Sterrekening. Simpel via het girobockje, voordelig dankzij de huidige rente van liefst 10%. En te allen tijde direct opvraagbaar; tegen 2% kosten over het opgenomen bedrag. Bel nu 020-5918013 voor de folder. Bij een minimum inleg van f 50,- profiteert u tevens van de tijdelijke openingspremie van f 7,50. f postgiro rijkspostspaarbank niet daverend, waren het er nog 925.000. Maar toen was het althans zonnig. Het grootste aantal buitenlan ders kwam uit West-Duits- land, gevolgd door Frankrijk en Engeland. Zij trokken vooral naar naar de attractie- punten: de Floriade (100.000 bezoekers) en de Keukenhof (75.000, tegen 130.000 vorig jaar). Het geringe bezoekersaantal had ook gevolgen voor de ver keersdrukte. Veel minder bus sen en personenauto's passeer den de grensposten. Op de we gen was het rustig, files deden zich vrijwel niet voor. Opval lend was wel dat strooiwagens moesten uitrukken om de gladheid te bestrijden. Volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie was dit in tien jaar op Pasen niet meer voorgeko men. Het onderbrengen van de bui tenlandse gasten heeft geen problemen gegeven. In de kust- en bollenstreek kon ie dereen die dit wenste worden ondergebracht. De kampeer terreinen hadden een slecht weekeinde. Maar de binnen steden hadden minder te kla gen. Vrijwel alle hotels en pensions waren volgeboekt. Het aantal Nederlanders dat er op pit trok, was gelijk aan dat van vorig jaar. De cijfers van de reserveringen van bunga lows in het zuiden en oosten bevestigen dit. De Floriade was er de oorzaak Scheveningse Pier en de ver nieuwde boulevard trokken 16.000 bezoekers. Dierenpark Wassenaar slechts 9.000. De groep „inkomende" tour operators van de ANVR vraagt zich overigens af of de van dat de Keukenhof dit jaar schatting van het Nationaal niet de grootste trekpleister Bureau voor Toerisme (NBT) was. Madurodam, met de ver- over het totale buitenlandse nielde maquette van het Witte bezoek niet aan de hoge, ge- Huis, was met 50.000 bezoekers goede derde, gevolgd door het flatteerde kant is. Voorzitter W. Ruys van deze groep, schat Dolfinarium te Harderwijk dat dat er niet meer dan 300.000 een open huis hield, waarbij buitenlandse bezoekers zijn ge- de kassa's gesloten bleven. De weest. Auto tegen boom: man overleden WOUBRUGGE De 21-jari- ge H. W. van der Linden uit Burgerveen is zondagnacht omgekomen, nadat hij met zijn auto tegen een boom was gere den. Hij raakte door onbeken de oorzaak met zijn auto van de provinciale weg 7 in Wou- brugge en klapte tegen een boom. De brandweer moest het slachtoffer uit het wrak bevrijden, maar de man moet op slag dood zijn geweest. Ge tuigen van dit ongeval worden verzocht contact op te nemen met de rijkspolitie in Wou- brugge, telefoon 01729-8133. ADVERTENTIE ff 1—£1 li li 'l lirHgiHB 13 14 15 16 17 april U bent van harte welkom op onze Berkcl: Noordeindseweg 116 Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard 1 ..J&PHHfc Ic Meubelfabriek (Hsterwijk lbonaangevend in eiken. Zuiderpark onwezenlijk DEN HAAG Onwezenlijk zag het Zuiderpark- stadiorr er uit zonder de oude overdekte tribu ne aan de zuid zijde. Ondanks het feit, dat de gemeente Den Haag op de als een holle kies ogende plaats van de vorige week afgebran de tribune giste ren tijdens FC Oen Haag-FC Groningen een serie Haagse vlaggen en de nationale drie kleur had aange bracht. Er v/as getracht voor de nodige afleiding te zorgen met het optreden van een muziekkorps, zowel buiten als in het stadion. Kortom, men probeerde er een vrolijke boel van te maken, hoewel de degradatie aanstaande is. Daarbij heejt FC Den Haag zich al min of meer bij neergelegd. Trainer Van der Hart zette jongeren in. die zich kranig weerden, maar de neder lagen tegen Sparta (2-1) en FC Groningen (1-0) niet konden voorkomen. Op oudgedienden als Mansveld en Schoenmaker doet Van der Hart geen beroep meer. Wellicht ook niet meer op Nicky Morgan, de van West Ham United geleende speler, die voor elke wed strijd uit Londen kwam overvliegen. Daarom gaat een bestuursdelegatle van FC Den Haag binnenkort met de Londense club praten over de ontstane situatie. FC Den Haag zal hem wel willen kopen, maar kan de ver goeding wellicht niet betalen. Supporter van Feyenoord in arrest na bom ALKMAAR De politie van Alkmaar heeft zaterdag een 21-jarige supporter van Feyenoord gearresteerd, nadat tijdens de wedstrijd AZ '67 - Feyenoord kort na de pauze een vuurwerkbom van zwaar kaliber op het veld was geworpen. De politie verdenkt de man, een supporter van Feyenoord uit de omgeving van Rotter dam, er van de 'bom' te hebben gegooid of bij het gooien betrokken te zijn geweest, maar wilde gisteren verder geen mededelingen doen. De man werd na af loop van de een kwartier door scheidsrechter Van Et- tekoven gestaakte wedstrijd aangehouden op het mo ment dat hij Alkmaar per trein wilde verlaten. De sup porter is verhoord, maar heeft nog geen bekentenis afgelegd. Over de 'bom' zei een politie-woordvoerder dat het mogelijk een cilinder met een lont is geweest. Getuigen hebben verklaard het projectiel enkele se conden op het veld te hebben zien liggen voor het ontplofte. De politie heeft een aantal fragmenten te ruggevonden, die mogelijk door het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk zullen worden onderzocht. Vanenburg in basis Oranje ALKMAAR Bondscoach Kees Rijvers kan morgen voor de oefeninterland in Eindhoven tegen Grieken land niet beschikken over Jan Peters van AZ '67. De Alkmaarse spelverdeler heeft zaterdagavond afgezegd i wegens een blessure aan de rechterhiel, die hij in het duel met Feyenoord opliep, waardoor Rijvers Gerald Vanenburg in de basis heeft gezet. Rijvers heeft in plaats van Peters, die de tweede speler van AZ '67 is die moest afzeggen na Ronald Spelbos, geen nieuwe speler aan zijn nu vijftien man tellende selectie toege voegd. Wel werd eerder de nieuwe PSV-er Jurrie Koolhof in de spelersgroep opgenomen als vervanger j, van Simon Tahamata, die van zijn club Standard Luik geen toestemming kreeg, omdat Standard woensdag competitieverplichtingen heeft. De opstelling van l- Oranje ziet er als volgt uit: Van Breukelen; Van de Korput, Metgod, W.v.d. Kerkhof, Wildschut; Poort- vliet, Rijkaard. Vanenburg; Gullitt, Kieft, Tol. Gerald Vanenburg heeft inmiddels coach Ger Blok la- V ten weten dat hij met het UEFA-jeugdteam in de EK- eindronde speelt in Finland en het toernooi van Tou lon met Jong Oranje laat schieten. Nu maakt Vanen burg dus woensdag zijn Oranje-debuut tegen Grie- 1 kenland. Keuken Quick uitgebrand DEN HAAG De keuken van de voetbalvereniging Quick is zondagavond volledig uitgebrand. De schade wordt geraamd op een bedrag tussen de 75.000 en 100.000 gulden. De aangrenzende houten beneden- zaal kon door snel ingrijpen van eigen leden met brandblussers worden behouden. De brand ontstond door oververhitting van het frituurvet. De wedstrijden, die deze week en komend weekeinde op het terrein f aan de Savornin Lohmanlaan staan gepland, gaan normaal door. Hiervoor worden bepaalde nood-facili- r teiten geschapen. I' Cruijff sponsort ZANDVOORT Johan Cruijff trad gisteren voor het eerst op als sponsor van twee vaderlandse autosport ers. Cruijff liet stickers van zijn sportartikelenfirma en het bekende nummer veertien bevestigen op de For mule Ford-auto's van Mieke Cermak en Hans Kitsz. Een ander opmerkelijk feit in de autosport is dat de autocoureur Niki Lauda zich defintief in Chili gaat ves tigen. De Oostenrijker bezit daar een boerderij op de rand van Valdivia. Op het terrein zal ook een vliegveld worden aangelegd. Twee wielrenners omgekomen ZENICA In een wielerkoers In het Joegoslavische Zenlca hebben twee wielrenners van 19 jaar de dood gevonden, toen een automobilist op het peloton In reed. Nenad Bosanac en Mehmadalija kwamen bij het ongeval om het leven, terwijl vier andere coureurs zwaar gewond raakten. De automobilist, die de stop tekens van de begeleidende politiecorps negeerde en op peloton inreed, werd gearresteerd. TZTZiT» jjffll1IISg>"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1