•nnewijzer Augustus opgegraven jef korte moeilijke leven van een vioolspelend wonderkind [ST \nd Gala van mra en operette Foto-model blijkt tegoed voor deze wereld Houtrusthallen vijf dagen lang één groot zitvlak Muzikale strijd tegen kernenergie LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 APRIL 1982 PAGINA 7 van Napoleon gevonden In een geheim vak van een fel in het Italiaanse Passerano bij een brief uit 1797 gevonden die aan B Bonaparte wordt toegeschreven. jef, gedateerd„20 germinal" (9 april gericht tot de republiek Venetië, werd t met oorlog bedreigd als er geen eind en aan de pesterijen waaraan de in {elegerde Franse militairen blootston- pleon was in die tijd opperbevelheb- jtet Franse leger in Italië, ment werd bij toeval aangetroffen in e schrijftafel uit de 18e eeuw die deel i van een tentoonstelling van antiqui- jde Villa Manin. Dat was de woning latste doge van Venetië waar op 17 [797 het verdrag van Campo-Formio nkrijk en Oostenrijk werd getekend. Martelfilm in Brazilië verboden RIO DE JANEIRO Een Braziliaanse film, waarin martelin gen aan de kaak worden gesteld, is door het bewind in Brazilië verboden. Het gaat om de film „Pra Frente Brasil" van regisseur Roberto Farias. Het is voor het eerst sinds drie iaar dat een film om politieke redenen wordt verboden. De film speelt zich af in 1970. De hoofdpersoon is een doorsnee-burger die door de politie voor ie mand anders wordt aangezien en wordt opgepakt Tijdens de verhoren wordt hij ernstig gemarteld. „Pra Frente Brazil" heeft dit jaar de Du Gramado-onderschei- dingen gekregen, een Braziliaanse versie van de Oscar. Alleen op dit festival en op het festival in Cannes van volgende maand mag de film vertoond worden, maar na het besluit om hem ver der niet in omloop te brengen is het twijfelachtig of de verto ning in Cannes doorgaat Maker Farias toonde zich uiterst teleurgesteld over het verbod. Hij zei aangemoedigd te zijn door de toezeggingen van president Joao Figueirdo over een „politieke opening", waardoor Brazilië na 18 jaar militair bewind weer terug kan keren naar de demo cratie. Ruim twee ton voor een Springer AMSTERDAM Een schilderij van Comelis Springer, voorstellende „De Lombard op de Oudezijds Voorburgwal Amsterdam" heeft op een veiling bij Christie's te Amsterdam 220.000 gulden opgebracht Volgens het veilinghuis is het de tweede keer in de geschiedenis dat een werk van Springer dat bedrag oplevert Een ander romantisch werk, „Zeilboten op het U en vissers bij huis jes in de schemering met Amsterdam op de achtergrond" van Charles Leic- kert werd voor 55.000 gulden verkocht terwijl twee stillevens van Antony Oberman voor 36.000 gulden van de hand gingen. Op de veiling werd voor 920.000 gulden omgezet ITALIË SLAAT MUNT UIT VERGILIUS MANTUA Italië slaat een half mil joen zilveren munten ter ere van de Latijnse dichter Vergilius, die 2.000 jaar geleden overleed. Hij werd 70 vóór Christus in Mantua geboren en over leed in 19 v.Chr. in Brindisi. De mun ten met een nominale waarde van 500 lire (plm. één gulden) zullen wettig be taalmiddel zijn. Men verwacht echter dat, wanneer de zilverstukken later dit jaar in omloop worden gebracht, verza melaars zich er snel meester van zullen maken en dat de prijs dan flink zal stij-* gen. Op de ene kant van de munt staan een boom als teken van vruchtbaar heid, een paard als symbool van de dichtkunst, de naam Publius Vergilius Maro en het jaartal 19 v.Chr., terwijl op de andere zijde het jaartal 1982 staat - De Via di Cam- jo in Home is een lstraat met aan ■en modeboetieks, Jarretjes en pizze- en de naam van at herinnert er J dat hier in het Irleden het Veld 5 lag, waar de Ho- hun militaire pa- lelden. Later liet Augustus (63 v. 14 n. Chr.) op ik een enorm uit- aandenken bou- be vorm van een I en indrukwekkend ier geweest is, begint jta de noeste arbeid Duits archeologen- |le wetenschappelijke lor te dringen. Dit in |ng tot het in de {gen mausoleum van en het beroemdere het prachtig ge ide marmeren altaar er gelegenheid van ran Augustus, die in ;e vorm al in de ja- aan het licht wer- ht. s onder een gebouw di Campo Marzio (nummer 48) op een diepte van ruim zes meter ook een deel gevonden van de zonne wijzer die, gebouwd in de vorm van een trapezium, on geveer 157 meter lang en 74 meter breed moet zijn geweest Door een nieuw aangelegde betonnen trap af te dalen, waarin iemand met gevoel voor geschiedenis ,4981" heeft gekrast toen het beton nog nat was, kan men dat deel van de zonnewijzer zien waar de schaduw van de gnomon (de verticale zuil aan de hand waarvan de tijd werd afgele zen) viel als het 's middags twaalf uur was. Obelisk De opgravingen die onder lei ding staan van professor Ed mund Buchner, hoofd van het in Berlijn gevestigde Duitse Archeologische Instituut, be gon met de gnomon. Voor wat 's werelds grootste zonnewijzer geweest moet zijn, had Augus tus een obelisk gebruikt die hij op de Egyptenaren had buit gemaakt Afgezien van de obe lisk nam Augustus waarschijn lijk ook een astronoom-astro loog uit Alexandria mee naar Rome om toezicht te houden op de bouw van de zonnewij zer. Daar bekend is dat het Ara Pacis van Augustus da teert uit het jaar 9 v. Chr. kan men gevoeglijk aannemen dat de zonnewijzer in dezelfde tijd werd gebouwd, want de weste lijke ingang van de tempel was zo gebouwd dat op 23 sep tember omstreeks 7 uur 's avonds de schaduw van de obelisk over die deur zou val len. Op dat uur en die dag was Augustus geboren. De enige vermelding van het bestaan van de zonnewijzer dateert uit 77 n. Chr. toen de schrijver Plinius de Oude klaagde dat „de zonnewijzer al dertig jaar niet de juiste tijd aangaf'Mogelijke oorzaken zijn het veelvuldig buiten zijn oevers treden van de Tiber of misschien een aardbeving. Eerste poging In de 16e eeuw toen onder in vloed van de Renaissance de belangstelling voor de oudheid herleefde, werd voor het eerst geprobeerd om de omgevallen Egyptische obelisk, toen al be dolven onder een dikke laag rivierslijk, op te graven. Maar pas in de 18e eeuw slaagde men daarin en werd de obelisk op een voetstuk gezet voor het Montecitorio, het gebouw dat toen nog eigendom was van de paus, maar waar nu de Ita liaanse Kamer van Afgevaar digden zetelt Het voetstuk meegerekend is de obelisk 29 meter lang. Wetende waar de obelisk oor spronkelijk had gestaan en hoe hoog hij was, tekende profes sor Buchner een plattegrond waarop hij aangaf waar de zonnewijzer zelf gelegen moest hebben. Momenteel wordt on geveer negentig procent van de zonnewijzer bedekt door „moderne gebouwen". Het Duitse team begon in 1979 voor het eerst te graven onder de Via di Campo Marzio. Toen de hele straat werd afgesloten voor alle verkeer, dachten de bewoners aanvankelijk dat er een nieuw rioleringssysteem zou worden aangelegd. Hun achterdocht werd pas gewekt toen het gat al bijna acht me ter diep was, maar toen was het te laat om nog te proteste ren tegen „die archeologen". Het team van Buchner deed daar echter geen ontdekkin gen van betekenis. Geluk speelt altijd een rol bij dergelijk archeologisch speur werk. Het bleek onmogelijk toestemming te krijgen voor graafwerk onder het 17e eeuwse gebouw waar de obe lisk was gevonden omdat de acht eigenaars van het gebouw het niet eens konden worden. Maar nummer 48 had slechts één eigenaar en hij gaf toe stemming. Dat was puur ge luk, net als het puur geluk was dat de geleerden toen ze onder de kelder van nummer 48 aan het graven waren, op een bas sin stuittéh, waarschijnlijk een stenen reservoir uit de derde eeuw. Door dat voorzichtig uit te graven ontdekten ze dat het bassin rustte op de travertij- nen blokken van de zonnewij zer. Voorspellingen Wat op dit moment zichtbaar is van de zonnewijzer is onge veer zeven meter lang en vier meter breed. De opschriften zijn in het Grieks, toendertijd niet alleen de taal der weten schap, maar ook de taal die in Alexandria werd gesproken. Onmiddellijk bleek dat dit niet een gewone huis-tuin-en keu- kenzonnewijzer was. De wijzer gaf niet alleen de tijd van de dag aan, maar ook de astrolo gische perioden en de vier sei zoenen. Het Griekse woord voor „maagd" (of Virgo in de dierenriem) is zichtbaar net zo goed als enkele letters van de Griekse woorden voor Leo en Aries. De zonnewijzer deed ook aan voorspellingen. Als de schaduw van de obelisk bij voorbeeld op 23 augustus viel. viel ze tegelijkertijd op een in scriptie die luidt: „De zomer winden luwen". Duitse precisie en wetenschap pelijke eerlijkheid gebieden professor Buchner en zijn me dewerkers te zeggen dat wat zij aan het licht hebben ge bracht, waarschijnlijk niet de echte zonnewijzer van Augus tus is, maar eerder een geres taureerde versie, gebouwd on der keizer Domitianus in de le eeuw, waarbij wellicht wel de oorspronkelijke stenen en aan duidingen van Augustus zijn gebruikt De wetenschappers twijfelen omdat het straatni veau in de tijd van keiz'et Au gustus ongeveer anderhalve meter lager lag dan het nu zichtbare deel van de zonne wijzer. Het team van Buchner heeft zelfs tot die diepte gegra ven en gevonden wat zij me nen dat de funderingen zijn van de zonnewijzer van Au gustus. Er zijn geen schriftelij ke bewijzen dat de latere kei zer het uurwerk annex kalen der heeft gerestaureerd, hoe wel het niet vreemd zou zijn als hij dat gedaan, omdat de zonnewijzer toen reeds moet zijn geweest wat het nu onge twijfeld weer gaat worden: „een belangrijke toeristische attractie". GEORGE ARMSTRONG- THE GUARDIAN DRIEKONINGENAVOND Laatste voorstellingen) Aanvang 20X0 uur. Appalthaatar. Tal. 502200. *31 aan AVRO-opname In da PWA-zaal met (ND 4 nam gisteravond A-zaai een als ^iala van opera en n Aangekondigd pro- op, waarbij als gro- rs het optreden van Deutekom en Car- ^^en aangekondigd, ^^weede maal wordt aminnend publiek —jaag gewaarschuwd ich buiten de abon- in eferie van de Ned. ■j] eJhting aan opera's te Aaat dat voor eigen Jcrel legde het publiek ma/ voor een sterk be- framma van ruim zonder de aange ven sterren, j bjjwas al uit het pro- ad verdwenen - zij Parijs de beruchte niehn Tosca met 4 ge- ass^ten te hebben be- .Jgens de aankondi- bresentatrice Marjon )roD zou la Deutekom te verhinderd zijn. sffel advertentie De wél meezingende Adriaan van Liempd, bleek net her steld van een ziekte en vond het nodig zijn twee aria's uit la Bohème aan het eind nog eens (nauwelijks beter) over te doen. Niet dat zijn heldhaftige tenor zo slecht klonk, maar wie op één van de vele moni toren in de zaal het optreden volgde zal pijnlijk duidelijk hoe hij - de tweede keer welis waar veel minder - uit zijn ooghoeken steeds naar de diri gent keek en zeker nooit naar zijn partner-Maijon Lambriks, in het duet van Rodolfo en Mimi. Marjon bleek een uitste kende presentatrice en een re delijke sopraan met alleen wat veel vibrato en schel in de hoogste registers. Dat duet had zij nooit mogen zingen aange zien tweemaal bleek dat zij de hoogste slotnoot niet kon ha len. De mezzo Marijke Hen driks die bij de Keulse opera zingt bleek een warm timbre te hebben, maar bleef onder deze wat gekunstelde t.v.-om standigheden heel vlak in ex pressie. De enige echter ster was John Bröcheler met een aria uit Nabucco en het beken de duet „Dammi la mano" uit Mozarts Don Giovanni. Het goed spelende Promenade Or kest o.l.xr. Jan Stulen zat ver naar achteren op een onher kenbaar veranderd podium met een glanzend crèmekleu rige vloer, kroonluchters, pal men, plooi- en valgordijnen en één met de jurken van de so listen van kleur wisselend achterdoek. Op de monitoren zagen die kleuren er trouwens heel anders uit NIEUWE ITALIAANSE FILM: JEZUS GEZOCHT (Van onze correspondent Cees Manders) ROME „Jezus gezocht" luidt de oproep, die op het ogenblik reusachtige recla meborden in Rome-cen trum siert. Werk gezocht, een huis of een goede occa sion gezocht. En waarom dan ook niet eens een keer: Jezus gezocht? Het gaat hier om de (listige) titel van de laatste film van de Frans- Italiaanse filmregisseur Luigi Comencini. Als „Je zus" niet zijn beste voort brengsel is, is het in elk ge val zijn geestigste. En nie mand die zijn vrije tijd wat minder serieus wenst te passeren, hoeft zich door de titel „Jezus gezocht" te la ten afschrikken. Comencini heeft de film ge maakt maar ook geschreven, naar een idee dat hij jaren geleden uit de krant opdeed. Hij zag een advertentie van een uitgeverij die een „mo del" zocht dat voor Jezus wil de poseren om een Jezus- -boek van een echte omslag te voorzien. In deze film maakt Comencini er een reli gieuze uitgeverij van die voor een serie-uitgave (beter ver koopbaar in Italië dan een boek) over het leven van Je zus reclame wil maken met een foto die volgens de regels van de public relations-kunst het meest op Hem zou lijken. Zo'n man vindt de uitgever, een eerwaarde van het genre Don Camillo-met-gouden-ze- gelring, zomaar langs de au tostrada, een lifter zonder re den van bestaan. De Jezus is qua uiterlijk compleet Zijn gelijkenis, maar helaas ook qua instelling en karakter zoals de eerwaarde uitgevers al gauw moeten constateren. „Jezus" heeft zijn naasten te Maria (Schneider) met Jezus op de brommer veel lief, kan geen kip slach ten. verzorgt onschuldige ba- bietjes en weerloze oudjes, helpt drugsverslaafden, heeft begrip voor alles en iedereen en weigert het goed van het kwade te scheiden. Hij doet alsof elke dag de zon schijnt, en voor zo iemand is Italië nu eenmaal niet veilig. „Jezus" raakt dus tot aan zijn kruin in allerlei moeilijkhe den verzeild, als ook de Rode Brigades zich van deze zach- taardigde, tolerante en al truïstische persoon gaan be dienen. Tot wanhoop van de paters van de uitgeverij, die hem wel hebben geadopteerd maar zich kennelijk een wat slechtere en minder onnozele Jezus hadden gewenst. Hoe meer „Jezus" in de puree komt hoe slechter de vrome boekwerkjes met zijn aan schijn het doen. De Jezus in de film is Beppe Grillo, in Nederland een on bekende, maar in Italië de grootste komiek van de beeldbuis. „Nu in een serieu ze rol", zegt Comencini om ook anderen dan Grillo's be wonderaars naar de bios te lokken. Zijn tegenspeelster is de Franse actrice Maria Schneider, en dat wijst er al op dat het niet voortdurend gieren en brullen geblazen is in deze film. Want om onop gehelderde reden is men er nog niet in geslaagd haar mond een lach af te dwingen. Zeer fijne spot bedrijft Co mencini als hij de sfeer bin nen de religieuze orde, die zoveel aanleg voor commer cie heeft, tracht weer te ge ven: rijke paters die de gelof te van armoe wel zeer lang geleden moeten hebben afge legd, glanzende BMW's als boodscnappenauto, de futu ristische bouwstijl van het re ligieuze onderkomen, en an dere vormen van uiterlijk vertoon die de introspectie voorgoed hebben verdron De Jezus van Comencini gen. Comencini, (een ,4eek", dus in Italië een niet chris ten- democraat) heeft er geen anti-kerkelijke film van wil len maken en ook niet ge maakt. maar hij heeft wel zoals hij zelf zegt willen aangeven dat bepaalde reli gieuze kringen in het Ita liaanse niet geheel vrij zijn van enige vorm van hypocri sie. „Jezus" ontvangt van zijn religieuze werkgevers als ho norarium een pak bankbiljet ten. En zonder dit geld ook maar een blik waardig te keuren schuift hij het door aan een drugsverslaafde-in- -nood: „Hier neem het dan. Het is goed geld, want het komt van de priesters..." De film heeft helaas nog geen concrete plannen naar Nederland te komen, maar als er celluloid-importeurs zijn die wat zien in deze Je- zus-film.In Italië en Frank rijk is hij in elk geval al een succes. DEN HAAG De Neder lander gaat steeds meer aan het beeld beantwoor den dat de buitenlander al lang van hem heeft. Zui nig kijken, zuinig kopen. Met de economische te genwind die recessie heet houdt de gemiddelde va derlander het geld hele maal krampachtig vast. Een appeltje' voor de dorst, nietwaar? wie wat bewaart heeft wat, een achterdeurtje is nooit weg en soortgelijke excu ses klinken om dit gedrag te rechtvaardigen. Hij geeft min der dan ooit uit, de aanschaf van nieuwe duurzame goede ren wordt op de lange baan geschoven. Desondanks laten de interieurbedrijven zich niet door de malaise op hun kop zitten. Vanaf morgen tot en met Tweede Paasdag zijn zij met hun vijftigen in de Haagse Houtrusthallen bijeen op de zesde Nationale Woonbeurs. De afgelopen twee jaar heeft de meubelindustrie de terug loop in koopkracht goed ge voeld. Dit jaar zal dit beeld niet veel anders zijn. Maar als iets deze branche niet verwe ten kan worden is het wel dat de fabrikanten en winkeliers bij de pakken neerzitten. In de voorbije weken is huiselijk heid zoekenden menigmaal in advertenties aangeraden het lange Paasweekeinde te benut ten om een meubelshow bij één of ander zitparadijs in den lande of België te bezoeken. Waarom al die moeite, nu bij wijze van spreken naast de deur in Den Haag voor de somma van zes gulden op overzichtelijke wijze een blik wordt gegund op het totaal aanbod, waarmee het huis anno 1982 van eigen sfeer en identiteit kan worden voor zien? Trekpleister tijdens deze zesde Nationale Woonbeurs is de solo-bungalow. Inspelend op het toenemende verschijnsel „één-persoons-huishouden heeft de architect Gerard Schouten een futuristisch ogende schakel-unit ontwor- Ben, een rechthoekig betonnen ungalow met opvallend ron de ramen, en deze compleet la ten inrichten door interieur architect René van Oostrom. Totale kosten: 25.000 gulden. Naar Amerikaans voorbeeld kan dit mobiele huis met een kraan wagen naar de plaats van bestemming worden ver voerd. In tegenstelling tot de pre-fab-woningen hoeft hier niets afgebroken of op gebouwd te worden. De zeven meter lange bungalows kun nen kant-en-klaar op of naast elkaar gestapeld worden, daar mee een groter woonopper- vlak creërend voor bewoners. Als voorbeelden van alleenwo- nenden worden studenten en bejaarden genoemd. Ook is de solo-bungalow een ideaal va kantie-onderkomen. Iets duur der dan een tent natuurlijk, maar wel veel luxueuzer. Een grote Nederlandse fabriek gaat tijdens de opening van deze woonbeurs een poging wagen in het Guinness Book of Records te komen. Een vol ledig functioneel kastmeubel van tien meter hoogte zoals het wordt omschreven is de weg om dit recordboek te ha len. Van praktische waarde is deze recordpoging natuurlijk niet, maar welke eerdere re cordverbetering is dat wel ge weest? Na de vijf dagen duren de beurs zal dit „toren"-hoge gevaarte weer gedemonteerd moeten worden om het de deur uit te krijgen. Wie bij het bezoek aan de Na tionale Woonbeurs moe is ge worden van al het geslenter door dit tijdelijke meubel-lui- lekkerland kan gerust in een ter beschikking staande zetel neerzijgen om te bewijzen over voldoende zitvlees te beschik ken. De Nationale Woonbeurs in de Houtrusthallen is geopend van donderdag 8 tot en met maan dag 12 april, elke dag van 's morgens elf tot 's avonds elf uur. Alleen de beide Paasda gen gaan de deuren al om zes uur 's avonds dicht. De toe gang bedraagt zes gulden, kin deren tot en met twaalf jaar hebben onder geleide gratis toegang. Er is ook een gratis crèche aanwezig. De 65-plus- sers kunnen voor niets naar binnen, behalve op de beide Paasdagen en na zes uur 's a- vonds. TOM VAN RIJSWIJK UTRECHT „Een vriende lijke manier om actie te voe ren tegen kernenergie", zo omschrijven de organisato ren van het No Nukes-festi- val de muzikale manifestatie, die vrijdag in de Utrechtse Irenehal van een uur 's mid dags tot elf uur 's avonds wordt gehouden. Volgens organisator Pierre Spierings zijn er drie belang rijke redenen om het festival te organiseren. De eerste is: „Dit jaar moet de Nederlandse regering beslissen wat ze met kernenergie en kérnraketten, die volgens het NAVO-besluit ook in ons land worden geïn stalleerd, gaat doen. Alleen al door de gevaren die aan kern energie zijn verbonden mogen raketten of kerncentrales er niet komen". De tweede: „Als je dan een festival als het NO Nukes or ganiseert, kun je een hoop mensen informeren over de gevaren. Ik geloof bijvoor beeld niet dat kernenergie een goed alternatief is voor de hui dige energiebronnen. Daarbij komt dat we met het afval geen raad weten". De derde reden: „Aangezien we geen subsidie krijgen voor de acties, die we voeren, is zo'n festival een inkomsten bron. Het geld dat het NO Nu- kes-festival oplevert wordt in een fonds gestort, dat beheerd wordt door een stichting die door het Landelijk Energie Komitee is opgericht. Elk ini tiatief dat gericht is tegen het gebruik van kernenergie kan een beroep doen op die stich ting. Voor de goede orde moet ik nog vertellen dat de organi satoren en medewerkers van dit festijn niets voor hun werk krijgen betaald", aldus Pierre Spierings. De groepen die vrijdag het po dium betreden zijn Dave Ed munds, Ideal, John Watts, Drukwerk, Urbanus van Anus, The Beat, The Stran gles, The Sound en Doe Maar. Als vervanging van U2 spelen Steel Pulse en Bad Manners. Het Nederlandse No Nukes- festival is de opvolger van de onder dezelfde naam gehou den festivals in het Ameri kaanse Madison Square Gar den en het New Yorkse Bat tery Park, waar o.a. James Taylor, Bonnie Raitt, John Hall, The Dooby Brothers, Crosby, Stills and Nash, Carly Simon, Bruce Springsteen en Jackson Browne optraden. Van die twee festivals is een film gemaakt, die op 22 april o.m. in Den Haag in première gaat Tijdens het gebeuren in Ne derland zullen in de pauzes tussen de optredens fragmen ten van die No Nukes-füm en andere films over kernenergie worden vertoond. Rond de Irenehal staan tientallen stands waar informatie wordt verstrekt over zaken als alter natieve energiebronnen, kern wapens, vrede en ontwapening en milieubeheer. Van het festival worden met een 24 sporenbandrecorder door de VARA opnamen ge maakt. die in „Popdonder van 13 april en later in de zo mermaanden in programma's als „Moondogs" en „De Elpee Tuin" worden uitgezonden. iG Bijna vijftien jaar, tussen 1859 en 1874, bnze concertgangers alle reden aan te nemen Amsterdams vioolspelend wonderkind het tot ermaardheid zou brengen. Jan de Graan vier- fral in ons land triomfen toen Joseph Joachim, |<J van Mendelssohn, Schumann en Brahms, na yankelijke weigering bereid bleek te zijn, zijn tot meestervlolist af te ronden. Omdat de het met zichzelf erg moeilijk had, tijdens de Kneppelhout 'ge afwezigheid van zijn beroemde leermees- [chzelf was aangewezen en dan blijkbaar niet Wilde studeren, trok Joachim al na ruim een handen van hem af. ving toen het aanbod soloviolist te worden in het orkest van de opera van Hannover. Helaas had de tuberculose die hem van jongsaf bedreigde, zijn gezondheid toen al sterk ondermijnd. Na kuren in Zwitserland en Italië moest hij het opgeven en na een verschrikkelijke doodsstrijd stierf hij, een en twintig jaar oud, in Den Haag, waar hij korte tijd de Koninklijke Muziekschool het tegenwoordige conservatorium had bezocht. ferd de jongeman, wiens vader een kleine goudsmid Sens moeder een tapperij dreef, in staat gesteld het in I vaderlijke steun Van de schilder Adolphe Artz, nog ■oberen. De Graan kwam er inderdaad langzaam op "erteerde er, kreeg een engagement in Londen, gaf "^rijven door ook in ons land nog concerten en ont- Dat we vrij goed weten hoe het Jan de Graan in zijn korte moei lijke leven verging, is te danken aan de man, die tien jaar lang* kosten noch moeite spaarde om hem vooruit te helpen. Het was de vermogende Johannes Kneppelhout, vriend van Hildebrand, die zelf onder de schuilnaam Klikspaan een bescheiden, maar opmerkelijke rol speelde in het letterkundig leven van zijn tijd. Kneppelhout had.graag als Frans auteur naam willen maken, maar voor zijn pogingen bestond in Parijs nauwelijks belangstel ling. Hoewel hij zowel in het Frans als in het Nederlands over velerlei publiceerde, bleef hij voornamelijk bekend om zijn fris se, levendige schetsen van het Leidse studentenleven, dat hij ge durende acht jaar uit eigen ervaring leerde kennen, ook al legde hij zelf geen enkel examen af. Hoewel hij zich belerender opstel de dan nu acceptabel zou zijn, was hij open en eerlijk genoeg om nog te kunnen interesseren. Het woord „klikken" in zijn schuil naam betekende in zijn dagen dan ook onverbloemd vertellen over zaken, waar men (toen) niet over placht te spreken of te schrijven. Kneppelhout die onder andere ook De Genestet steunde en de jonge schilder Gerard Bilders materieel en moreel op dreef nielp, wierp zich graag op als mecenas, zich daarbij baserend op Plato's mening over opvoeding door vriendschap. Dat uitgangs punt was in dit land en in die tijd al heel bijzonder, maar nog meer bijzonder was dat Kneppelhout besefte, dat daar ook een element van egoïsme in schuilde. Hij schreef een Frans essay oyer zijn pedagogische opvattingen en spaarde zichzelf niet toen hij in zijn boekje „Een beroemde knaap' vertelde over zijn erva ringen met De Graan. Inderdaad hebben hij en zijn vrouw het mogelijke gedaan om het vertrouwen van hun pupil te winnen, maar het lukte hun zelden, hoe graag de tegenpartij zich soms kennelijk wel gewonnen wilde geven. Uit cultuurhistorisch oogpunt is het zeer terecht, dat Kneppel- houts geschrift over het vioolspelende wonderkind in Nijhoffs Nederlandse Klassieken opnieuw is uitgegeven, gelukkig voor zien van een uitvoerige informatieve indeling. Marijke Stapert plaatst het boekje in het juiste kader en voorziet het van vele verklarende toelichtingen. Blijkbaar is het haar niet gelukt meer schriftelijke getuigenissen te achterhalen over het karakter van. De Graans muzikaliteit en over de technische facetten van zijn vioolspel. Hoe graag had men precies geweten hoe musici des-* tijds over dit talent dachten en hoe Joachims gedetailleerde oor deel is geweest Gevreesd moet worden, dat daar weinig of niets van is te vinden, al blijkt de mogelijkheid bestaan. In elk geval geeft het boek, zoals het nu is, een karakteristiek beeld van een ijzonder stukje Nederlands geestesleven in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw. JOHN KASANDER. J.Kneppelhout: Een beroemde knaap. Ter herinnering aan Jan de Graan. Verzorgd door drs. Marijke Stapert - Eggen. UitgaveMartin us Nij ho ft, Den Haag. Geïllu streerd. 183 blz. Ingenaaid. f2$J>0.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7