ritse onderzeeërs ij Falkland Eilanden Êra tagonië maakt aanspraak op Falkland Eilanden Sovjet-Unie wil olievelden veroveren ^Moskou benadrukt neutrale houding Laconieke reactie van Engelsen in Argentinië Groeiend begrip in Latijns- Amerika voor Argentijnse actie Onenigheid in kabinet over boycot Argentinië p/aren naar Kopenhagen, Helsinki en Leningrad Kremlin ontkent plaatsing SS-raketten PLO-manschappen in staat van paraatheid Japan erkent gruwelen keizerlijk leger tijdens oorlog [JITENLAND LEIDSE COURAN" DONDERDAG 8 APRIL 1982 PAGINA 13 IOSKOU De Sovjet-Unie neemt in het tussen Argentinië i Engeland gerezen conflict over de Falkland-Eilanden een jeutrale houding" in en streeft naar een vreedzame oplos- rjing. Dit is gistermiddag door het Russiche ministerie van [uitenlandse zaken bekend gemaakt. ir een officiële bron is vanochtend het bericht van het rgentijnse persbureau Telam, als zou het Kremlin onder- eërs sturen naar Argentinië om dat land te steunen, be- •mpeld als een leugen. Het Russische ministerie van bui- 'nlandse zaken wilde er opnieuw geen misverstanden over 3nd#ten 'jestaan- ^at Soviet-Unie zich in de Falkland-crisis Yeutraal opstelt. Gisteren werd aan dit standpunt getwijfeld, ~y>mdat Moskou Engeland had beschuldigd het dekolonisatie- te dlrnees te blokkeren. Cruise-schip Canberra gevorderd (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittanië's op een na grootste cruise schip Canberra, is gisteren direct bij aankomst in Sout hampton gevorderd om dienst te doen met de vlooteenhe- den, die op weg zijn naar de Falkland Eilanden. In op dracht van het ministerie van defensie wordt van dit luxe vaartuig zo snel mogelijk een troepenschip gemaakt. Op het voordek en over een van de drie zwembaden worden zware stalen platen bevestigd. Daarop zullen later hef- schroefvliegtuigen kunnen landen. De Canberra zal zo spoedig mogelijk opnieuw het anker lichten met 5.000 para-commando's, genietroepen en manschappen van de koninklijke artillerie aan boord. Ook een aantal militaire verpleegsters zal de zeereis naar het Britse eiland Ascen sion meemaken. Op de basis Ascension wordt momenteel een grote legermacht verzameld. Pas als het ^erkelijk menens wordt, zullen de troepen vandaar aan boord van oorlogsschepen naar de Falklanden vertrekken. BUENOS AIRES De Engelsen in Argentinië maken geen haast te vertrekken. Tot dusver heeft slechts een en keling zijn koffers gepakt. Dit zijn voornamelijk mensen die voor korte tijd door een maatschappij zijn uitgezonden en dus zonder al te veel consequenties kunnen terugke ren. Maar de meeste 40.000 Engelsen in Argentinië meer dan de helft staan niet als Britse onderdanen bij het consulaat geregistreerd maken nog geen aanstalten. Ze moeten te veel achterlaten. Hun leven past gewoon niet in een koffer. Wel is er plotseling een ongewoon grote belangstelling voor een korte vakantie in het vlakbij gele gen Montevideo (Uruguay). Sommige Engelsen zijn be dreigd, maar ook daar niet erg van onder de indruk ge raakt. De meesten vatten het allemaal nog al laconiek en rustig op. 'o> vervolg van de voorpagina) ONDEN De aanstaande ritse zeeblokkade van de T-lkland Eilanden werd gis-' vond laat in het Lager- lis aangekondigd door mi- ster van Defensie John ott. Hoewel de Britse mari- eme gevechtsgroep zich nog duizenden kilometers af- ind van de eilanden be- indt, mag toch aangenomen orden, dat verscheidene ritse onderzeeërs, waaronder nminste de atoomduikboot uperb, al sedert afgelopen maandag patrouilleren in de nabijheid van de Falkland Ei landen. De Argentijnse vloot- basis op de kust van Argenti nië, ten zuiden van Buenos Aires, zou reeds door de Brit ten geblokkeerd zijn. Het eni ge Argentijnse vliegdekschip zit daar vast. Tijdens het tweede Falkland- debat in minder dan een week, dat gisteravond plaats vond in het Lagerhuis legde minister van Buitenlandse Za ken Francis Pym zo weinig de nadruk op het soevereine aspect van het Brits-Argen tijnse geschil, dat ex-Labcur- premier James Callinghan de vraag stelde of Groot Brittan- nië de Falkland Eilanden al leen nog wil besturen, zonder verder aanspraak te maken op soevereiniteit. Premier Thatcher zei echter, dat de Falkland Eilanden nog steeds een soeverein deel vormen van het Britse rijk. Zij werd opnieuw door Labour scherp bekritiseerd voor haar beleid inzake deze eilanden en prak tisch volledig aansprakelijk gesteld voor het succes van de Argentijnse invasie die zij, on danks alle voortekenen, niet verwacht had. Tot zover onze correspondent Het officiële Argentijnse pers bureau heeft de Engelse ver klaring tot oorlogsgebied „een psychologische intimidatie van een afbrokkelend imperi um" genoemd. In officiële kringen in Buenos Aires gaf men geen commentaar op de verklaring van minister Nott. De Argentijnse generaal Mario Menendez werd gisteren offi cieel als nieuwe gouverneur beëdigd van de Falkland Ei landen In wat nu officieel Pu erto Stanley heet, het vroege re Port Stanley. J£J Afscheid af: .)e Engelse ambassadeur In Argentinië Anthony Williams en zijn arb^ouw zijn naar Engeland afgereisd. Gisteren namen zij afscheid n nian het ambassadepersoneel. Engeland en Argentinië hebben de|e diplomatieke betrekkingen verbroken na de Argentijnse be- rijf'etting van de Falkland Eilanden vorige week vrijdag. ntJ" boi BUENOS AIRES Argenti nië gaat onverminderd voort met het overbrengen van troepen naar de Falkland-Ei landen. Een hoge functionaris van de Argentijnse marine verklaarde vanochtend, dat zijn land het binnenvaren van Britse schepen in de wateren van Argentinië zal verhinde ren en dat de Malvinas tegen elke prijs verdedigd zullen worden. In Argentijnse militaire krin gen werd gisteren gezegd, dat in het geval een diplomatieke oplossing uitblijft de Britse vloot van 40 schepen in eerste instantie de Argentijnse mari ne zou aanvallen. Vervolgens zou een poging ondernomen worden de eilanden zelf te heroveren. Op de Falkland-Eilanden werd gisteren de Argentijnse gouverneur, generaal Mario Benjamin Menendez, officieel geïnstalleerd. Daarbij waren ook vertegenwoordigers van de Argentijnse vakbonden en oppositie aanwezig. De plech tigheid vond plaats in Port Stanley, dat door de Argentij nen ondertussen al is omge doopt in Puerto Rivero. De plechtigheid werd bijgewoond door de minister van binnen landse zaken, vakbondsleiders en vertegenwoordigers van politieke partijen, die direct na de staatsgreep van 1976 werden verboden. Waarne mers zien hierin een bewijs dat het Argentijnse regime erin is geslaagd door zijn actie op de Falkland-Eilanden het volk achter zich te krijgen. Uit steeds meer Latijns-Ame rikaanse landen komen posi tieve reacties op het optreden van de Argentijnse generaals ten aanzien van de Falkland- Eilanden. Hoewel Mexico het gebruik van geweld veroor deelde, sprak het wel zijn steun uit voor de Argentijnse aanspraak op de Falkland-Ei landen. Het drong er bij beide landen op aan nieuwe bespre kingen te beginnen over de eilanden. Ook herinnerde Mexico aan de VN-resolutie van het afgelopen weekeinde, die terugtrekking van de Ar gentijnse troepen eist. Brazilië heeft gisteren eveneeens aan- gedrong en op een vreedzame oplossing van het onflict. Na Panama en Nicaragua steunt nu ook Honduras het Argentijnse optreden. Vene zuela drong eveneens aan op een vreedzame afloop, maar zei de Argentijnse aanspraken te steunen. De houding van Chili is nog onduidelijk. Het feit dat Chili gisteren officieel heeft ontkend, dat het facili teiten had aangeboden voor het bijtanken van Britse oor logsschepen is een teken dat dit land ertoe neigt een meer pro-Argentijns standpunt te gaan innemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Terlouw (Economi sche Zaken) zijn het er niet over eens of gehoor moet worden gegeven aan de Britse oproep tot een handelsboycot tegen Argentinië. Van der Stoel wil wel aan het verzoek voldoen, maar Terlouw is ge neigd de belangen van ons land in Argentinië de voor rang te geven. Naar het zich nu laat aanzien zal de zaak in het voltallige kabinet moeten worden beslist. De minister raad zal zich daarbij niet zo zeer uitspreken over de zelf aan te nemen houding als wel over de wenselijkheid van een boycot door de Europese Gemeenschap. Het overleg binnen de EG over sancties is nog gaande. Frankrijk en Bel gië hebben besloten een wa penembargo jegens Argenti nië in te stellen. ran onze correspondent Jan Drummen) ^ARIJS Het conflict rond Falkland Eilanden dreigt de komende dagen een euwe wending te nemen als involg van het feit dat een rde mogendheid aanspraak de eilanden maakt, name- k het koninkrijk Pa tagonië. et staatshoofd van Pa tagonië momenteel met Paasva- tie zijn en in zijn plaats ft de consul-generaal in trijs een uitvoerig communi- ie gepubliceerd waarvan de kst als volgt luidt„De rege- [//F ring van Zijne Majesteit Ore- lius-Antonius I, koning van Patagonië is in een uitzonder lijke ministerraad in Puerto Hambre (vertaalbaar met Hongerhaven) aan de zuid punt van het Amerikaanse continent en aan de Straat van Magelhaen bijeengeko men teneinde de situatie op de Falkland Eilanden nauw keurig te bestuderen. De rege ring verklaart plechtig dat noch Groot-Brittannië noch Argentinië enige soevereini teitsaanspraak op de eilan-. dengroep kunnen maken aan gezien deze een integrerend bestanddeel vormen van het nationale grondgebied van Patagonië en wel sedert het koninkrijk op 18 november 1860 gesticht is. Dientengevol ge beveelt de regering van zij ne majesteit de Argentijnse en Britse vloot zich binnen veer tien dagen vanaf 7 april mid dernacht uit de territoriale wateren van Patagonië terug te trekken. Het interessante van het com muniqué is dat koning Oreliu- s-An toni us I niet bestaat. Het geen niet wegneemt dat zijne majesteit geen hersenschim is. De koning was een beschei den notarisklerk uit de Fran se stad Perigueux, voor de burgerlijke stand Antoine de Tounens, die in de negentien de eeuw leefde en ervan overtuigd was dat het zijn roeping was koning van Zuid- -Amerika te worden. On danks de spot die iedereen met hem dreef verkocht hij hebben en houden, trok naar de uiterste zuidpunt van Zuid-Amerika en slaagde erin zich door een handjevol In dianen tot koning van Patago nië te laten uitroepen. Zijn heerschappij duurde vier da- fen. Zijn onderdanen zwoeren em af en hij moest vluchten. Na tien jaar oallingschap in Europa keerde hij naar ziin koninkrijk terug waar hij door de bevolking middels een volksraadpleging ander maal als staatshoofd erkend werd. Maar de Chileense re gering maakte een eind aan zijn heerschappij en Antoine de Tounens keerde terug naar Parijs waar hii zeven jaar la ter totaal verbitterd en ver armd stierf. Dit neemt niet weg dat een kleine groep nos talgische dromers beweren dat het koninkrijk nog steeds voortbestaat Er zijn zelfs en kele diplomatieke en consu laire vertegenwoordigingen van Patagonië die uiteraard door geen enkele regering er kend worden maar dit neemt niet weg dat de zelfbenoemde consul-generaal in Parijs nu zijn geruchtmakend commu nique gepubliceerd heeft en met militair ingrijpen in de al gecompliceerde aangelegen heid dreigt Minder Poolse gevangenen WARSCHAU De Poolse staatstelevisie heeft gisteren bekendgemaakt dat sinds de afkondiging van de staat van beleg in Polen 3154 mensen gevangen worden gehouden. Het programma beschuldigde de westerse media ervan dat zij het aantal Poolse gevan genen in het verleden aan zienlijk overdreven hebben. In uitzendingen van deze media werden aantallen ge noemd die liggen tussen de 12000 en 27000 aldus de Poolse televisie. Mandela naar Kaapstad overgebracht PRETORIA Nelson Mande- la, de leider van de in Zuid A- frika verboden zwarte bevrij dingsbeweging ANC (African National Congress), is van het Robbeneiland overgebracht naar de Pollsmoor-gevangenis in Kaapstad. Mandela werd in 1964 tot levenslang veroor deeld wegens „verraad". Waarom hij is overgebracht werd door de regering niet duidelijk gemaakt. Mandela is voor vele zwarten in Zuid-A- frika het symbool van het zwarte nationalisme. YAMANI: BONN De Saoedische minister van olie, sjeikh Ya- mani, heeft deze week gewaarschuwd dat de Sovjet- Unie van plan is de olievelden van de Perzische Golf in handen te krijgen. Hij zei dit in een rede tot de Duit se Vereniging voor Buitenlandse Politiek in Bonn. Vol gens hem onderschat het Westen de Sovjetbedreiging van zijn olievoorraden en moeten preventieve maatre gelen genomen worden. Yamani zei voorts dat de Sovjet-Unie misschien alleen om eco nomische redenen zal handelen. In 1986 zal de vraag naar ener gie in de Oosteuropese landen groter zijn dan het aanbod van Russische olie. De Sovjet-Unie zal dan de helft van hun harde valuta moeten besteden aan olie-aankopen. Daardoor zal de Sov jet-Unie gedwongen zijn elders olie te vinden. „De eenvoudigste manier daarvoor is het veroveren van de olievelden", aldus Ya mani. Geheel volgens deze strategie is Sovjet-Unie zijn invloed in Iran aan het vergroten en helpt het de revolutionaire bewe gingen in het Midden-Oosten en Afrika, aldus de Saoedische olieminister. Yamani merkte op dat het Sovjet-gevaar een regeling van het geschil met Israël dringend nodig maakt. Het grootste struikel blok is daarbij volgens hem Israël, dat geen „Palestijnse identi teit" wil aanvaarden. Als Israël wel zou instemmen met een Pa lestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook, dan zouden de Arabieren Israël erkennen en ermee on derhandelen. Salvadoraanse guerrilla's bestoken provinciehoofdstad SALVADOR Scherpschut ters van de Salvadoraanse ver zetsbeweging hebben gisteren regeringsgarnizoenen in de provinciehoofdstad Usulutan zwaar bestookt Om deze stad is de afgelopen maanden al di verse malen gevochten. Ook elders in El Salvador waren guerrillastrijders bijzonder ac tief. Een woordvoerder van de na tionale garde in Usulutan zei, dat guerrillastrijders vanaf da ken schietend net vuur had den geopend op vier garnizoe nen. Tevoren hadden zij de electriciteitsvoorziening on klaar gemaakt. In de buurt van Usulutan be vinden zich 900 commando's, die onlangs in de VS een op leiding hebben gehad. Zij zijn op zoek naar guerrillastrijders, die eind maart een zware aan val op Usulutan hadden on dernomen. Anderhalve week na de ver kiezingen hebben de rechtse politieke partijen in El Salva dor kennelijk overeenstem ming bereikt over de toekom stige regeringsvorm. Volgens de Washinmgton Post zullen militairen het ministerie van defensie gaan bezetten. Wie de nieuwe president wordt is nog niet duidelijk. Hierover moet nog onderhandeld worden. Westduitse minister treedt af (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De enige vrouwelijke minister in het West duitse kabinet, Antje Huber, die sinds 1976 het depar tement voor Jeugd-, Familie- en Gezondheidszaken be heert, heeft haar partijgenoot, bondskanselier Helmut Schmidt gisteren onverwacht haar ontslag aangeboden. Waarschijnlijk wil mevrouw Huber aftreden omdat zij van oordeel is te weinig steun van Schmidt te hebben gekregen. Al wekenlang doen geruchten de ronde dat Schmidt zijn kabinet wil ombouwen en dat mevrouw Huber daarbij de eerste is die moet verdwijnen. De bondskanselier heeft daarbij zijn Familie- -minister geen enkele keer met zoveel woorden in bescherming genomen. De regeringswoordvoerder heeft wel indirect toegege ven dat het binnenkort tot een ombouw van het kabinet zal ko men, zonder dat hij daarbij overigens namen heeft genoemd. Jw krant samen met Cruise Center et deJ ErP samenwerking met Cruise Center In Amsterdam heeft uw si rant een exclusieve 14-daagse cruise georganiseerd. Met et Noorse schip ms llmatar wordt van zondag 16 mei tot aterdag 29 mei een vaartrlp gehouden, tijdens welke trip de ëense hoofdstad Kopenhagen, de Finse hoofdstad Helsinki, e Zweedse hoofdstad Stockholm en de vroegere Russische Yeloofdstad Leningrad worden bezocht. programma: dejpndag 16 mek 15.0(1 uur vertrek Amsterdam; taandag 17 mei: op zee; insdag 18 mei: Kopenhagen, van 10.00-19.00 uur; oensdag 19 mei: op zee; onderdag 20 mei: Helsinki, van 9.00-18.00 uur; .blJ|rijdag 21 mei: Leningrad, aankomst 9.00 uur; iterdag 22 mei: Leningrad, vertrek 18.00 uur; Dndag 23 mek op zee; idag 24 mei tot en met vrijdag 28 mei: Stockholm; aterdag 29 mei: Aankomst In Kiel om 13.00 uur, met de bus ■terug naar Nederland. kosten van deze cruise bedragen: ■pers. binnenhut, str. koud/warm water, 1800 p.p.; ■pers. binnenhut, douche/toilet, 2860 p.p.; ■pers. buitenhut, douche/toilet, 2960 p.p. ,.lerln is begrepen volledige verzorging, behalve In Stock holm. waar op basis van halfpenslon wordt verbleven; de «Besten, die aan boord worden georganiseerd en de terug- Bis per bus van Kiel naar Nederland. Voor de verschillende J bezoeken steden Is een excursieprogramma georgani- eerd, dat apart betaald moet worden. Leningrad wordt be- ichtigd op een collectief Russisch visum, ilichtlngen en boekingen: Telefonisch (na 9 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: tel. 070—190.696 of 190.698. Wie In of bij Den Haag woont, kan op bovengenoemde da gen ook terecht bij onze stadsvestiglng In Den Haag: Spul straat 71 (op de hoek van het Spui). Nederlander in Nigeria vermoord DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken heeft be kend gemaakt dat een 43-jarige Nederlander op 22 maart in Ni- geriaanse havenplaats Port Harcourt is vermoord. Aangenomen wordt dat de man tijdens een oVerval sévonds op straat is neer- .geschoten.Het slachtoffer werkte al vijf jaar in Nigeria voor de oliemaatschappij Elf. Het ministerie verwacht dat het nog wel even kan duren voor de juiste toedracht bekend is. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren ontkend dat het doorgegaan is met de plaatsing van de SS-20 raketten. De NAVO liet dinsdag weten dat het Kremlin was doorgegaan met stationering ondanks de afkondiging van half maart geen SS-20 raketten meer te plaatsen. Het Russische persbu reau TASS noemde deze beschuldiging „provocatief en volle dig onjuist". De Sovjet-Unie heeft gisteren laten weten, dat het met de VS zou moeten gaan onderhandelen over een gelijktijdige en evenwichtige vermind ering van de in Europa gestationeerde soldaten. „Haig moet worden berecht MOSKOU Volgens de Sovjet-Unie moet de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig voor een interna tionale rechtbank verschijnen. De Russen beschuldigen Haig er van dat hii tijdens de oorlog in Vietnam opdracht heeft gegeven tot het gebruik van chemische wapens. Dit is gisteren tijdens een Russisch televisieprogramma over het gebruik van chemi sche wapens door de Verenigde Staten gezegd. De uitzending is onderdeel van een grote mediacampagne tegen de VS Amerika zou de Sovjet-Unie onterecht beschuldigd hebben van het ge bruik van gifgassen in Afganistan en Indochina. Palestijnse guerrillastrijders en hun Llnks-Llbanese bondgenoten testten gisteren in de buurt van Nabatiyeh een door de VS ge maakte 105 mm houwitzer (L). Op de achtergrond wordt een Russisch anti-tank geschut in stelling gebracht. De PLO heeft haar vechteenheden In Zuld-Libanon naar andere stellingen overgebracht, omdat zij een Israëlische aanval verwacht. BEIROET De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren verklaard, dat alle manschappen in een verhoogde staat^van paraatheid zijn gebracht om een eventuele Israëlsiche inval in Zuid-Libanon het hoofd te bieden. Volgens de PLO is de kans op een militaire actie van Israëlsiche zjde gestegen, omdat Jeruzalem de PLO verantwoordelijk stelt voor de moord afgelopen zaterdag op een Israëlische diplomaat. De PLO heeft ontkend ook maar iets te maken te hebben gehad met de aanslag. Een woordvoerdewr van de PLO zei dat onge veer 15.000 manschappen onder de paraatheidsregeling vallen „om te voorkomen dat wij verrast worden". Hij voegde eraan toe dat Israël „vast besloten lijkt te zijn om de moord in Parijs als voorwendsel voor een invasie in Libanon te gebruiken". TOKIO De Japanse regering heeft voor het eerst min of meer toegegeven dat het eertijds keizerlijke le ger een geheime eenheid had die experimenten deed die het leven kostte aan meer dan 3000 mensen. „Het (de beweerde gruwelijkheden) gebeurde onder uitzon derlijke oorlogsomstandigheden", verklaarde minister van staat Kunio Tanabe in het Lagerhuis, „uit mense lijk oogpunt is het hoogst betreurenswaardig". Een ambtenaar van het ministerie van sociale zaken, Kikuo Morijama, zei dat de regering niet op de hoogte was van de experimenten. Hij zette tegenover de afgevaardigden alleen uiteen dat de eenheid volgens de opgave van 1 januari 1945 uit 3559 leden, officieren en burgers, bestond. De comman dant van de eenheid, luitenant-generaal Sjiro, genoot een pensioen tot zijn dood enkele jaren geleden. De betreffende eenheid was gestationeerd bii Harbin, in Mantsjoerije in het noordoosten van China. Volgens diverse boeken werden bij experimenten waarbij mensen als proef konijnen werden gebruikt, ruim 3000 mensen gedood. De meeste slachtoffers waren „anti-Japanse elementen", opge pakte Chinese en Koreaanse spionnen en saboteurs. Volgens de verklaring van dinsdag was de eenheid zo geheim dat zij over eigen gevechtsvliegtuigen beschikte om vliegtuigen die boven haar gebied vlogen neer te halen. De beschuldigingen stonden onder andere in een artikel van een Amerikaan, John A. Powell. In een blad voor kernge leerden betoogde hij vorig jaar dat Amerikaanse krijgsgevan genen als proefkonijnen werden gebruikt en omkwamen. Een populaire Japanse schrijver, Seiichi Morimopra, heeft in een van zijn boeken betoogd dat Amerikaanse functionaris sen na de oorlog officieren van de eenheid niet berechtten wegens begane oorlogsmisdaden in ruil voor informatie en documenten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13