Nederlands onderzoeknaar kankerbestrijding op gang Geluidhinder op wer wordt aangepakt HP BINNENLAND. Zet speciaal bedrijf op voor verwerking afval Hulp van Nederland sterker op armste landen gericht Kombrink: Verkopers staatsloten ambtenaar Belastingrechtspraak wordt vereenvoudigd Verdachten vair textielzwendel pas in september voor de rechter :i IlSl&lkS H m el Hl DE NIEUWE LH:; DE TIJD -c LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 APRIL 1982 PAG] ADVIES COMMISSIE KOLFSCHOTEN: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het be drijfsleven, de provincies, de gemeenten en de rijks overheid moeten geza menlijk een speciale on derneming opzetten voor het verbranden, behande len en opbergen van che misch afval. De verwer king van chemisch afval in ons land moet dus niet gebeuren via een monopo listisch overheidsbedrijf. Voor het inzamelen en voorlopig opslaan moeten gemeenten en provincies zorgen. Dit heeft de zogeheten com missie Kolfschoten staatssecre taris Lambers-Hacquebard (milieu) geadviseerd. Deze commissie is enkele jaren gele den ingesteld door de toenma lige minister van milieuhygië ne Ginjaar. De afgelopen jaren hebben verschillende milieu organisaties en lagere overhe den al aangedrongen op een dergelijk afvalverwerkingsbe drijf. Volgens het advies zou het be drijf jaarlijks ongeveer 110.000 ton chemisch afval kunnen verwerken. Daarnaast moet het bedrijf nog ongeveer 60.000 ton chemisch afval per jaar kunnen opslaan, dat nog niet verwerkbaar is. Het be drijf zou concurrerend moeten zijn ten opzichte van soortge lijke voorzieningen in het bui tenland en winst moeten ma ken. Het bedrijf zou er in 1986 kunnen zijn. De definitieve eindrapportage van de commissie moet nog volgen. Met name de financië le berekeningen zijn onzeker (het bedrijf zal tussen de 90 en 110 milioen kosten), evenals het (toekomstige) aanbod van de talrijke kleine hoeveelhe den chemisch afval. Lambers. Van Dijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van Ontwikkelingssa menwerking heeft voor dit jaar 960 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de 13 ontwikkelingslanden, die met ernstige betalingsbalansproblemen te kampen hebben. De hulp aan deze concentratielanden vormt de grootste post op de begroting van het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking, die dit jaar 4,3 miljard gulden bedraagt. Vorig jaar was 927 miljoen uitgetrok ken voor hulp aan dex armste landen. De minister van Ontwikkelingssamenwerking, Van Dijk, heeft via de Nederlandse ambassades de regeringen van de dertien concentratielanden op de hoogte gesteld van de om vang van de hulp. Op basis van de geplande hulp vindt er in de komende maanden een bestedingsoverleg plaats tijdens welke Nederland en de con centratielanden prioriteiten gaan opstellen aan welke projecten het ontwikkelingsgeld besteed zal gaan worden. De Nederlandse ontwikkelingshulp valt uiteen in technische hulp en financiële hulp. Deze vorm van hulpverlening wordt geschonken. Daarnaast is er de mogelijkheid van financiële le ning. Tegen een zeer lage rente (2,5%) wordt een bepaald bedrag geleend aan concentratielanden, dat binnen dertig jaar moet zijn teruggegeven. Bangla Desj, Boven-Volta, Noord-Jemen, Soedan on Tanzania de vijf armste concentratielanden krijgen ook dit jaar de ontwikkelingshulp geheel in de vorm van een schen king. Een aparte positie neemt Colombia in, dat weliswaar niet tot de minst ontwikkelde landen behoort, maar dat evenals voorgaande jaren ook gratis ontwikkelingshulp ontvangt. Dit houdt verband met de lopende projecten in dat land, die geheel gericht zijn op de armste groeperingen in Colombia. De overige concentratielanden Egypte, India, Indonesië, Kenya, Pakistan, Sri Lanka en Zambia ontvangen de ontwik kelingshulp in de vorm van een technische of financiële schen king en in de vorm van een zachte lening. De verhouding tussen schenking en zachte lening wordt bepaald door de economische toestand van het concentratieland. Zo wordt bijvoorbeeld dit jaar aan Indonesië een groter deel van de hulp gegeven in de vorm van een lening, omdat de betalingsbalans van dit land als gevolg van een redelijke economische groei er een stuk beter uitziet. Als gevolg van de afnemende economische groei in 1980 en 1981 kon de begroting van ontwikkelingssamenwerking dit jaar met niet meer dan 5,5 procent toenemen. Toch ligt de Nederlandse hulpverlening ruim boven de 0,7 procent van het bruto natio naal produkt (BNP), zoals dat door de Commissie Brandt inder tijd is aanbevolen en geldt als internationaal streefcijfer. De meeste geïndustrialiseerde landen geven veel minder dan de be oogde 0,7 procent. ADVERTENTIE DEN HAAG Staatssecretaris Kombrink (Financiën) heeft geen bezwaar tegen een ambtenarenstatus voor verkopers van staatsloten. Hij overweegt dan ook het wetsontwerp (uit 1977) waarin de verkopers de ambte lijke status werd ontzegd, in te trekken. Kombrink heeft dit laten weten aan de vaste kamercommissie voor financiën en aan de verenigingen van verkopers van staatsloten. De staatsecretaris vindt dat „een aangepaste vorm van ambtelijke status voor vormgeving van het geheel van rech ten en plichten goed past in de verkooporganisatie van de staats loterij, mede gezien de mate van verantwoordelijkheid van de bewindsman en de directeur van de staatsloterij voor het gehele functioneren van de organisatie. Kombrink zal zijn definitieve standpunt bepalen na overleg met de kamercommissie. Over de inkomens van zal hij afzonderlijk overleg voeren met de twee organisaties van lotenverkopers en eveneens over de concrete uitwerking van het voorstel voor het verlenen van de de ambtenarenstatus. De besturen van de verenigingen zullen zich nader beraden op de plannen van Kombrink, maar stellen uitdrukkelijk dat, wel ke status ze ook krijgen, de beloningsstructuur een wezenlijk on derdeel bij hun keuze moet kunnen zijn. DEN HAAG Het on derzoek naar geneesmid delen tegen kanker is in Nederland goed op gang gekomen. De resultaten zijn veelbelovend. TNO- onderzoekers hebben een geneesmiddel ontwikkeld dat gebruikt kan worden bij de bestrijding van be paalde vormen van kan ker. Utrechtse weten schappers hebben een be langrijke vooruitgang ge boekt in de kennis over de oorzaken van het ont staan van kanker. Dit kan nieuwe wegen aangeven voor de bestrijding van kanker. Prof. dr. L.M. van Putten en dr. E.J. Bulten van TNO heb ben mogelijk een nieuw be strijdingsmiddel „TNO-6", het eerste kankerbestrijdings middel dat ooit in Nederland is ontwikkeld tegen kanker aan de eierstok (vermoedelijk voor een deel genezend), de testikel (genezend) en een be paalde vorm van longkanker (uitstellend) ontdekt. Deze vormen van kanker maken vijf tot tien procent van het to taal aantal kankergevallen uit. Of het middel, dat gebruikt wordt in combinatie met ande re middelen, beter is dan de tot nu toe ontdekte middelen is nog niet duidelijk, aldus van Putten. Maar het geeft in elk geval veel minder schadelijke bijwerkingen dan andere mid delen, waarvan de behande ling om die reden op den duur vaak moeten worden afgebro ken. Bij TNO-6 hoeven patiën ten ook niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Dat be tekent ook dat het relatief goedkoop is en een minder zware belasting voor de pa tiënten geeft. Het middel kan ook in kleinere doses worden gebruikte dan andere midde len. Bovendien kunnen pa tiënten met een nierziekte worden geholpen. Het effect bij twee van de twintig kankerpatiënten die ermee behandeld worden was al duidelijk te zien. De resulta ten bij de andere achttien pa tiënten waren nog niet meet baar. Er moet nog veel meer en uitgebreider onderzoek plaatsvinden. De laatste tien jaar is het onderzoek naar be strijdingsmiddelen tegen kan ker in een stroomversnelling terechtgekomen. „Men praat en leest er meer over en men sen gaan veel sneller naar de dokter, zodat eventuele geval len eerder ontdekt kunnen worden. Bevolkingsonderzoe ken naar borstkanker hebben daartoe bijgedragen. Het is nu: kom naar het bevolkingson derzoek, dan hoeft die borst er niet af", aldus Van Putten, „terwijl het vroeger bij bors tkanker van vrouwen vrijwel onvermijdelijk was". Kanker kan in zestig procent van |de gevallen worden genezen, maar daarbij is een veel voor komende en relatief minder ernstige vorm van huidkan ker. Als je die niet zou meetel len kom je op veertig procent. Onderzoek naar nieuwe be strijdingsmiddelen tegen kan ker wordt niet alleen bij TNO bedreven. Het is nu ook on derwerp van studie aan de universiteiten van Amster dam, Groningen, Leiden, Nij megen en Utrecht. De omgeving van de cel is be palend voor het gedrag van deze cel. Ongecontroleerde groei, aangeduid als kanker, wordt uitsluitend bepaald door de omgeving van een cel. Dat zegt dr. S. de Laat, hoofd van- de afdeling biofysica van het Hubrecht-laboratorium in Utrecht na een recent onder zoek. Dat onderzoek wijst uit dat de wand van de cel een centrale functie heeft, zowel bij de normale ontwikkeling van een cel als de ontregeling daarvan, die tot kanker leidt. Niet de eigenschappen van de cel zelf bepalen of de cel zich normaal of abnormaal ontwik kelt. Of een cel deelneemt aan een normale ontwikkeling of overgaat tot een chaotische groei is het gevolg van signa len van buitenaf. DEN HAAG Beroepsprocedures in belastingzaken zullen in de toekomst eenvoudiger worden en sneller verlopen. Daartoe hebben minister De Ruiter van justi tie en staatssecretaris Kombrink van financiën een wetsontwerp ingediend bij de Tweede kamer. Zo zal het mogelijk worden dat de belastingkamers van de ge rechtshoven terstond of binnen veertien dagen na de zitting mondeling uitspraak doen. Daarvan wordt procesverbaal opge maakt. De partijen krijgen daar een afschrift Van en ontvangen zo sneller de uitspraak. Bovendien leidt dit tot werkbesparing en kortere wachttijden. De partijen kunnen een schriftelijke uit spraak vragen, die altijd nodig is voor het instellen van een cas satieberoep bij de Hoge Raad. Nu nog is de enkelvoudige kamer (met één rechter) verplicht een zaak naar de meervoudige kamer (met drie rechters) te ver wijzen, als een va"n beide partijen daarom vraagt. De bewindslie den willen de enkelvopudige kamer daar zelf over laten beslis sen. Voor het instellen van een beroep bij de belastingkamer van het gerechtshof moet voortaan dertieg gulden griffierecht worden betaald, zo staat in het wetsontwerp. Het griffierecht voor het instellen van een beroep in cassatie bij de Hoge Raad en beroep bij de Raad van State willen de bewindslieden verhoogd zien tot 75 gulden (nu nog tien gulden). Als iemand in beroep of cassatie geheel of gedeeltelijk gelijk krijgt, wordt het griffiegeld terugbe taald. AMSTERDAM Bij de behandeling voor de Aijenl damse rechtbank van de grootste textielzwendfte ooit in Nederland is ontdekt, heeft de officier van)®" tie, mr. A. Fransen meegedeeld dat acht van de verdachten een bezwaarschrift tegen hun dagvaaf hebben ingediend en dat de dertien zich waarschf pas in september voor de rechter zullen moetei)| antwoorden voor hun aandeel in de zwendel. He) sier beslaat ongeveer 23 ordners en de zaak zof ingewikkelder worden indien de verdachten op i lopende tijden zouden moeten voorkomen. Dril" langrijke verdachten verblijven in het buitenlano Hoofdverdachte is een in Amstelveen wonende zakenmJ de spin zou zijn in een wijdvertakt internationaal web. I land was hij de man achter vijftien vennootschappen, diJ den om de zwendel te camoufleren. In de afgelopen jareil de zwendel een bedrag van ongeveer 45 miljoen gulden gen, waarvan de verdachten zeven en half miljoen i konden steken. Directeur mr. Engels van de Economische Controlr spreekt over een „grote zeer internationaal opgezette ff waarin de beperkingen die gelden voor textiel uit de oef landen en landen uit het Verre Oosten werden ontdoker.3' deed het voorkomen of de textiel afkomstig was uit Ma1!115 Griekenland en Egypte, landen die bij de EG een voorkeilst£ handeling krijgen. De organisatie beschikte over veel irr en goed management. In diverse landen waren bedrijf personen bereid om papieren en stempels te vervalsen, zcr goederen, VQor een belangrijk gedeelte in Zwitserland of gen, onder valse voorwendsels in ons land konden worde}' zet. Door de omvang van de fraude liepen de verdachte slotte tegen de lamp. De import van textiel uit landen als Egypte en Marokko] mr. Engels, stond in geen verhouding tot de capaciteit industrie in die landen. Omdat waarschijnlijk ook belas™, werden ontdoken, is ook de FIOD ingeschakeld die boekh gen in beslag nam. Een deel daarvan bleek vernietigd, z onderzoek veel tijd in beslag nam. Mr. Fransen vreest dat de in het buitenland verblijvenc dachten moeilijk in Nederland voor de rechter te krijge Hij verwacht ook niet dat de ontdoken gelden door de ve ten betaald zullen worden, omdat de financiële transact» een belangrijk deel via Zwitserland hebben plaats gevon Uitkerings regeling voor oorlogs slachtoffers uitgebreid DEN HAAG De erm-bê- windslieden hebben bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend waarmee bur ger-oorlogslachtoffers hun Uit kering voortaan niet meer via de algemene bijstandswet krij gen, maar via een afzonderlij ke wettelijke regeling. Nu zijn er circa 1800 uitkeringsgerech tigden; dat zullen er na het van kracht worden van de wet tweemaal zo veel worden. Het bedrag van tien miljoen gul den dat er nu mee gemoeid is, zal met de nieuwe regeling zijn verdubbeld. Tot op heden krijgen alleen vrouwelijke burger-oorlogslachtoffers die duurzaam gescheiden zijn ot kostwinner zijn, deze uitke ring. Met de nieuwe regeling, die met terugwerkende kracht tot 1 juli vorig jaar in werking zal treden, vervallen deze voorwaarden. (Van onze parlementaire re dactie) EDE Staatssecretaris d'Ancona van sociale za ken wil geluidhinder in fabrieken en dergelijke boven de 95 decibel ver bieden. Zij zei dit gisteren tijdens een „landelijke ge luiddag" van de bond voor materialenkennis. 95 Decibel komt ongeveer overeen met het geluid van een auto die met een snelheid van 35 kilometer per uur op nog geen tien meter passeert. Momenteel staat een half mil joen werknemers bloot aan ge- luidoverlast op hun werk, waardoor gehoorschade kan optreden. Het rijk heeft de af gelopen jaren het bedrijfsleven voor in totaal 70 milioen gul den aan subsidies verleend ter bestrijding van geluidoverlast op de arbeidsplaats. Vakbeweging en werkgevers verschillen van mening als het gaat om het aanpakken van geluidoverlast op de werk plaats. De vakbeweging geeft de voorkeur aan de internatio naal gehanteerde norm van 80 decibel. d'Ancona wees erop dat die norm in een aantal ge vallen technisch nog niet haal baar is. Vandaar dat zij het voorlopig op 95 decibel houdt en die grens later zal verlagen wanneer technische ontwikke lingen daar aanleiding toe ge ven. De werkgevers willen de mogelijkheid openhouden dat de gehanteerde norm versoe peld mag worden wam hoogte ervan de rent van het bedrijf in brengt. De staatsse< wees die redenatie af: ,)e E teringen van de arb^rou standigheden mogen nan dergeschikt zijn aan de|e c biliteit van het bedrijf'fetti Ruim dertig procent mensen die bij een boj sloopplaats wonen ondij geluidoverlast. Bouwpj moeten daarom onder c derwet komen. Via de digde vergunning zijn sen te stellen aan de te ken apparaten, aan aan de werken die en 's nachts plaatsvin<Ul? het af- en aanrijdendfc f keer. Dit heeft de C a Raad voor Milieuhygifem een advies aan de regerfevo. zegd. Elsevier constateert dat de re geringsploeg het zelf niet meer gelooft. „1982 is een verloren jaar. Ook wanneer de coalitie erin zou slagen om alsnog een mengelmoesje aan beleid te presenteren, zal dit smaken als appelmoes, die een paar dagen in de koelkast heeft gestaan. Het maakt eigenlijk niet zo veel meer uit of het kabinet nu wel of niet uit de proble men komt". In verband met de crisis rond de Falkland-ei- landen de suggestie om onze ambassadeur uit Argentinië te rug te roepen. „Dat zou al thans een duidelijk signaal zijn aan alle dictatoren, die niet al leen de mensenrechten met voeten treden, maar ook nog de wereldvrede in gevaar brengen". Willem Ruys wordt geinterviewd over zijn eerste filmrol. „Ik ben kennelijk ie mand voor actie, minder voor vage stemmingen. Misschien ben ik geschikt voor absurde comedies, waarbij ik dan denk aan Danny Kaye of Jerry Le wis. Mag ik iets heel arrogants zeggen, eventjes niet relative ren? Ik geloof dat ik dat medi um iets te bieden heb". Ook een gesDrek met André Hazes. „Iedereen denkt maar dat ik de man van die liedjes vol el lende ben. Daarom kom ik in mei met een boek en dat heet „Ik lach me kapot". Het om slagartikel gaat over Jezus tus sen Kerk en Synagoge, terwijl een bijlage geheel gewijd is aan „alles over de kernbewa pening". De Haagse Post praat met de Salvadoraanse verzetsleider Ungo. „We mogen er niet op rekenen dat degenen die vijf tig jaar lang de problemen van El Salvador hebben veroor zaakt en in stand gehouden de oligarchie, de fascistische militairen zullen verande ren. Dus ligt de sleutel van de oplossing bij de Verenigde Sta ten. El Salvador is in feite een Noordamerikaans protecto raat". Een commentaar over de Falkland-crisis constateert: Het beste voor ieders ge zondheid en de wereldvrede in het algemeen zou het zijn, als de Britse schepen 180 graden draaiden en een gecombineer de Sovjet-Amerikaanse vloot de 1800 Falklanders zou afha len". Een profiel ook van mi nister De Ruiter. „Wij zijn ook maar houthakkers en water dragers, wij juristen. De wer kelijke essentie van de vraag kunnen wij niet als eersten aanpakken. Er wordt te vaak een appèl gedaan op het recht dat het recht verre te buiten gaat. Ik heb de afgelopen jaren leren inzien, dat die juridische ondersteuning heel nodig is, maar dat de werkelijke vraag stukken toch eerst door niet- juristen moeten worden uitge discussieerd, anders richt je met een slechte regeling een hoop onheil aan". Een gesprek tenslotte met tv-regisseur Pan- nekoek, de man achter Koot en Bie. „De programma's wor den gezien als sluitpost. Een beleidsmedewerker in de be stuurlijke top verdient een be drag waar ie een flink aantal programma s van kan maken. Dat geklets over te weinig geld is onzin. Het wordt ver keerd verdeeld". Het blad heeft een boekenbijlage. aldoor regent?" Het kleuren- katern gaat over Nederlanders, die overwinteren in Spanje. VRIJ HDWUHD H In Vrij Nederland valt deze uitspraak van een anoniem CDA-Kamerlid over de Voor jaarsnota op: „Het probleem zit echt bij Den Uyl. Het is in we zen het aloude verschil tussen financiën en sociale zaken, maar omdat Joop daar nu zit, is alles nog wat heviger. Hij loopt veel te lang met zijn ei rond, neemt griezelig veel risi co's". Elders een interview met Nederlands talentrijkste wielrenner Johan van der Velde. „Rijd je goed, dan praat niemand ergens over. Rijd je slecht, dan gaan ze praten over de keren dat je bent uit ge weest. Ik heb er van geleerd. Ik heb me dit jaar anders op het seizoen voorbereid dan voorgaande jaren. Ik ben hele maal niet uit geweest, ik zal er alles aan doen om Paaszondag Luik-Bastenaken-Luik te win nen. Ik ben in vorm, beter dan ooit". Ook een gesprek met Harry Mulisch. „Ik ben niet over Cuba gaan schrijven om dat ik zo kwaad was over die Amerikanen, maar omdat ik zo enthousiast was over wat die Cubanen daar hadden be werkstelligd. En de zon schijnt er de hele dag, dat is ook be langrijk natuurlijk. Hoe kun je nou enthousiast raken over een land als Polen, waar het De Tijd praat met de Suri naamse minister Sital. „Veel Surinamers beseffen niet eens dat ze in een Derde Wereld land wonen. Maar het is zeer onrealistisch om ze het rijkste land van de Caraïbische regio te noemen, ook voor de men taliteit van ons volk. Het kan de druk om te presteren bein- vloeden. Het moet weten waar het aan toe is. En dat wordt geen vrolijke boodschap". In een politieke analyse zegt ie mand uit het kamp van Den Uyl: „Joop houdt zijn kaken stijf op elkaar als het ook maar even over de sociale uitkerin gen gaat. Niets doet hij. Niets. Hij is kennelijk als de dood, dat hij de FNV weer tegen zich in het harnas jaagt. En het enige antwoord dat hij daarop weet, is dan maar ge woon zwijgen". Aandacht ook voor het toenemende ver schijnsel van gewetensbezwa ren bij werknemers. „Thuis is iedereen volstrekt zelfstandig, en het stoort steeds meer dat het overdag bij het werk plot seling afgelopen zou moeten zijn met die zelfstandigheid. En wat tegenwoordig ook veel gebeurt is dat veertigers en vijftigers van mening veran deren onder invloed van hun kinderen". Een artikel ten slotte over de nieuwe christe nen zonder kerk, die niet het geloof, maar alleen de doctrine kwijt zijn. „Als de kerk niet bij een bedrijfssluiting is, waar dan wel?" kst JVi ee Hervormd Nederland dat Argentiniïe inzake Falkland-eilanden niet zulke slechte papieren 1 „Het punt is echter, dat ii gentinië een schrikbewim de macht is, dat maakt elke vierkante meter mee onder zijn jurisdictie één teveel is". CDA-Kam Jan Nico Scholten zegt in vraaggesprek: „Ik verbaa er vaak over, dat een ma Lubbers in de fractie nai ogen wordt gekeken. Er binnen het CDA heel stran tendenzen om voor het nante model te kiezen, sluipend gevaar. Door fractie-reglement wordt 9 marge van het individuele °°f merlid steeds kleiner, let mensen die het binnen deje tiek van het CDA nog maal moeten maken, zie fjns< toekomst somber wordt gepraat met mr. H. directeur reclassering bij rijd Leger des Heils. „Keniatei kend voor ons is, dat we ven dat het strafrecht geejv rechtigheid kweekt. rechtvaardige samenlevii jru< iets anders dan een sai ving waarin het straL_ goed werkt. In de praktij 'Pe tekent dat, dat iemand ons nooit een hopeloos is, ook al is er weiqig metjlleri of haar te bereiken". E olm wordt beschreven hoe hepest terkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapenin j t> een splijtzwam werkt bi een het IKV. „Enkele ambtlcht gers zijn al uit hun kerkei gestapt. Velen kijken e niet meer in de ogen, en en daar kwam het zelfs tot een handgemeen". ran k l ond atei ai 9 k ger

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12