Brand in huizen D'66- raadsleden iet alle PvdA-ministers achter eisen Den Uyl Maatregelen zouden in '83 8,7 miljard opleveren dat blijf je proeven" „Civiele verdediging bij kernaanval is niets waard" £eidóe@ou4a/nt Gemiste kans Koud weer ËSTNENLAND rlouw: botage immissie- iek Politie slaags met krakers IVAAR VOOR KABINET AFGENOMEN CNV-bond tegen „alpha- hulp" ■I DONDERDAG 8 APRIL 1982 PAGINA 11 Het investeringsloon, een week geleden door het kabinet opnieuw boven tafel gehaald als mogelijkheid om voor 1982 tot een oplossing van de financieel-economische problemen te komen, is weer even snel onder tafel verdwenen. Het is niet duidelijk waarom. Loon inleveren voor investeringen is toch een veel betere zaak dan loon inleveren zonder meer? In de beraadslagingen dook het investeringsloon weer op omdat, behalve de directe voordelen, er ook een belangrijk neveneffect van werd verwacht: invoering van het investe ringsloon in het bedrijfsleven zou een soort rechtvaardigings grond vormen om van ambtenaren en uitkeringstrekkers eenzelfde offer te vragen. Een soort omgekeerde koppeling. Korten ,bij ambtenaren en uitkeringen alléén zou in strijd" zijn met de in het regeerakkoord aangehouden koppeling tussen lonen in het bedrijfsleven en in de collectieve sector. Daarom zou via een korting of loonbevriezing in het be drijfsleven ten behoeve van het investeringsloon recht wor den gedaan aan het uitgangspunt: gelijke monniken, gelijke kappen. DaT de werkgevers zich tegen een versneld invoeren van investeringsloon verklaarden is nog enigszins te begrijpen. Zij kunnen de voorkeur geven aan een gewone bevriezing of korting van het loon via een loonmaatregel, omdat dan het niet uit te geven loonbestanddeel zonder meer in de werkge- verskassen vloeit (waar het overigens hoognodig is ten be hoeve van nieuwe investeringen en behoud van werkgele genheid). Investeringsloon evenwel zou in een fonds vloeien, eventueel op bedrijfsniveau, waarna werkgevers en werkne mers in onderling overleg de besteding ervan moeten rege len. Een stukje recht tot meebeschikken zou daarmee naar de werknemers gaan. Het moet voor werkgevers evenwel toch een welkome afwisseling zijn als binnen het bedrijf eens gepraat kan worden over werkelijk belangrijke zaken als herstel van investeringen en werkgelegenheid? Maar ook de FNV gaf niet thuis en daaruit blijkt dat deze vakbondsorganisatie er niet in slaagt uit te komen boven een niveau, waarin alleen maar directe materiële belangen wor den verdedigd. De FNV is kennelijk zo verstrikt in de peri kelen rond de ziektewet en de daarmee samenhangende pro blemen, dat men een kans laat liggen om mee te praten over besteding van investeringsgeld en over impulsen voor de werkgelegenheid in de bedrijven. Het is broodnodig dat het overleg tussen werkgevers en werknemers zich verplaatst naar een ander onderwerp: van geld naar werkgelegenheid. Nu men de kans op een versnel de regeling van het investeringsloon heeft laten schieten heeft men een goede aanleiding daartoe voorbij laten gaan. DEN HAAG De civiele verdediging waarin de over heid bij eventuele rampen en oorlogen voorziet, is zelfs bij de meest beperkte kernrakettenaanval niets waard. De (medische) hulpverlening zoals die nu is geregeld, stelt in dat verband dan ook niets voor. Ze geeft de be volking een vals gevoel van veiligheid alsof er bij een kernoorlog nog iets te redden valt Dit schrijft de Tilburgse huisarts W. Verheggen, voorzitter van de Nederlandse vereniging voor medische polemologie, in het vandaag verschenen boek „De fatale epidemie". Zo er al sprake kan zijn van enige hulpverlening, zijn de voor ziene maatregelen gezien het grote aantal slachtoffers in de ogen van de Nederlandse en buitenlandse artsen die in het boek aan het woord komen, volstrekt onvoldoende. Daarbij komt dat art sen en verplegers weinig ervaring hebben met bestralingslach- toffers. De voedsel- en drinkwatervoorziening zal door radio-ac tieve besmetting onmogelijk zijn geworden. Als kernbommen ons land treffen, zal de voedseloogst voor zeker een jaar zijn mislukt. De bevoking zal aangewezen zijn op noodvoorraden, maar die zullen al na drie dagen al op zijn. Uitbreiding autotelefoonnel DEN HAAG De PTT gaat begin volgend jaar beginnen met de aanleg van een landelijk autotelefoonnet. Het bestaande re gionale net, dat nog geen twee jaar operationeel is, zit vol. Het nieuwe net, dat in 1984 in gebruik kan worden genomen, krijgt uiteindelijk een capaciteit van vijftigduizend abonnee's. Volgens de PTT is het bestaande net, met een maximale capaci teit van drieduizend abonnee's, sneller uitverkocht dan was voorzien. Voor de aanleg van het nieuwe net, dat naar verwach ting in 1990 zijn maximale capaciteit zal hebben bereikt, zijn Philips en het Zweedse bedrijf Ericsson aangetrokken. Ainene onbaw. 17 7 0 n Barcelona h.baw. 18 9 0 n Berlijn geh.bew. 16 11 2 n Bordeaux mist 23 7 0 n DE BILT - Het centrum van !J SJJ! een actieve depressie die giste- Qy*» rw bew. 19 7 0 n ren nog ten westen van Ier- 12 Sr! land lag, verplaatste zich snel wegeniuri itw». 19 4 0 n naar het oosten en lag van- SSSon0"" morgen in de omgeving van Oslo. Om deze depressie heen wordt via de Noordzee koude uSna*9 22 7 lucht aangevoerd waarin Malaga ontwv. 19 10 0 buien voorkomen waarvan mJSÏ, 12 70.1 sommige met sneeuw gepaard wc® goh.baw. 17 12 0 gaan. Het regengebied dat de begrenzing vormt van deze Roma 19 12 0 koude lucht, trok in de afgelo- |p|N onbaw. 20 90 pen nacht over ons land naar wanen*" XTbeS"" 16 71 het zuiden. De temperatuur Zurich nW. 16 70.4 daalt op de dag tot ongeveer 7 K" 'J graden. Ook morgen is het ua Paimaa onbaw. 21 ie o uiig en blijft de temperatuur n0?7_ - - rond de 7 graden steken. runt» ónt>ew. I 11 o LEIDSE COURANT >"^euw meer vlees gegeten De Nederlanders heb- iets meer vlees gegeten Produktschap voor dat eerst een tegengestel- heeft dit nu met defi- Het gemiddel- steeg van 63,6 tot 64,3 »rbruik van rundvlees liep vorig Jer inwoner met 1,6 kilo terug, ran varkensvlees daarentegen met 2,2 kilo, dat van kalfsvlees 4 kilo. Het verbruik van paarde- üaalde tot 1,8 kilo per inwoner, ^^hapevlees bleef het op 0,6 kilo. - portwaarde van de vee- en vlees- IN is vorig jaar met bijna ander- 797Armiljard gulden gestegen en op bijna zeven miljard gulden. -root aandeel hierin hadden de HAAG Dat er nog geen commissie- aan het werk is die or- en nadelen van iof openhouden van |ide kerncentrales op Rijtje zet is volgens iter Terlouw (Econo- ie Zaken) te wijten jolitieke sabotage, rindsman stelde dat gis- »p een lunchbijeenkomst hoofdredacteuren. Ter- Jieent dat groeperingen Tting van de kerncentra- toodewaard en Borssele [vinden de totstandko- |ran de commissie-Beek erken. De voorstanders ^ernergie „vinden het fet de huidige centrales w t mogelijk doordraaien", jgafferlouw. Op een popfes- r.^en kernenergie in worden zo'n 30.000 verwacht. Daarmee paiet Utrechtse Jaarbeurs- )édw"uitverkocht Het is. de r*PeTTkeer dat in ons land een tfort'-yk massaal popfestival ideële achtergronden 'indt. Een ME'er en een politieman In burger voeren een gearresteerde relmaker weg. NIJMEGEN Bij de ont ruiming van een gekraak te flat aan de Sterre- schansweg in Nijmgen, is het gistermiddag tot een gevecht gekomen tussen krakers, politie en ME. Ongeveer 250 krakers en sym pathisanten schoten met kata- pults op de politie en de ME, gooiden met stenen en wier pen molotov-cocktails. De po litie antwoordde met traangas en felle charges. Een politie man moest in het ziekenhuis worden behandeld nadat een kraker hem een bijtend zuur in het gezicht had gespoten. Twee actievoerders werden gearresteerd. De flatwoning werd begin no vember vorig jaar gekraakt toen de bewoner, die zijn huis aan het opknappen was, enke le dagen elders verbleef. Met de ontruiming werd gewacht omdat de politie die wilde la ten samenvallen met de ont ruiming van een voormalige fabriek naast de flat. Toen die echter door een uitspraak in kort geding eerder déze week op de lange baan werd gescho ven, besloot de politie niet lan ger te wachten. De schade in de flat is volgens de politie aanzienlijk. Ook in de omgeving van het pand zijn vernielingen aangericht; de straat is op verschillende plaatsen opengebroken en her en der werden autobanden in brand gestoken. Bij onderzoek in de flat heeft de politie een op scherp gestelde brandbom aangetroffen, die echter tijdig onschadelijk kon worden ge maakt. HAARLEM Bij twee gemeenteraadsleden van D'66 in Haarlem is binnen een etmaal, gisteren en eergiste ren, thuis brand uitgebroken. De politie vermoedt dat de branden zijn aangestoken. Uit voorzorg is het huis van de D'66-wethouder onder politietoezicht geplaatst. Eén van de raadsleden wordt verdacht van brandstich ting in zijn eigen woning. Dit raadslid is eerst met snijwonden naar het ziekenhuis ge bracht en daarna in verzekerde bewaring gesteld. In zijn huis zijn drie brandhaarden gevonden, terwijl er ook een terpentijn- lucht hing. Het raadslid ontkent zijn huis in brand te hebben gestoken. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justi tie. Tot nu toe heeft de politie nog geen bewijzen. In de woning van het andere raadslid heeft de politie een brandhaard gevon den en voetsporen die wijzen op een inbraak. De schade aan bei de huizen wordt door de politie geschat op enkele tonnen. De politie stelt zich voorlopig op het standpunt dat de branden niets met elkaar te maken hebben. Men noemt het „Duur toeval". BIJ de brand In het huls van een 32-Jarig Haarlems D'66-raadslld ontstond een grote rookontwikkeling. Van Mierlo (defensie), die veel sympathie heeft voor Den Uyl, was vanmorgen nog onduide lijk. Sommige van de bezwaren van Den Uyl zijn van princi piële aard. Volgens ingewijden zouden hierdoor de besprekin gen toch nog vast kunnen lo pen, temeer omdat Den Uyl de steun heeft van de PvdA-frac- tie. De minister wijst vooral op de afspraak dat de minimum inkomens dit jaar ten hoogste één procent aan koopkracht inleveren en dat de hogere in komens er aanzienlijk meer op achteruit gaan, maximaal 4 procent. In het voorstel van de premier leveren de minima echter bijna 1,8 procent in en UTRECHT De CNV- bond voor overheidsperso neel CFO is tegen de ver plichte invoering van zo genoemde alpha-hulpen in de gezinsverzorging. 'Door de voortdurende be zuinigingen in die sector wordt het echter voor in stellingen van de gezins zorg steeds moeilijker zich tegen de komst van deze hulpen te verzetten. Dit schrijft de CFO aan de vaste Kamercommissie voor CRM. Alpha-hulpen zijn „losse" ge zinsverzorgsters, die niet in dienst zijn van een organisatie, maar rechtstreeks door het ge zin of de bejaarde die hulp vraagt betaald worden. De huplvrager kan vervolgens het grootste deel van de kosten te rugkrijgen via de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW). De CFO is tegen het verder invoeren van dit sy steem omdat daardoor arbeids plaatsen voor gediplomeerde gezinsverzorgsters verdwijnen. Twee scholen bezocht door brandstichters ENSCHEDE Twee scholen, een kleuterschool in Enschede en een LEAO/LAO-schooi in Amsterdam zijn gisteren be zocht door brandstichters. Het spellokaal van de Enschedese kleuterschool brandde vrijwel geheel uit, schade: ruim 100.000 gulden. De LEAO- /LAO werd volledig in de as gelegd. Bij beide scholen von den politie en brandweer spo ren van brandstichting. is het offer voor de mensen met een flink salaris relatief kleiner: 4,5 procent. Dat laat ste houdt verband met het feit dat de premies voor ziektewet en ww, die Van Agt wil ver hogen, worden berekend over een wettelijk bepaald maxi mum van het salaris en dus niet het volle salaris. Den Uyl meent dan ook dat het kabinet geld op tafel moet leggen om de minima de be loofde bescherming te bieden. Van Agt is echter alleen be reid iets voor de kleine groep echte minima (kostwinners) te doen. Ook verzetten Den Uyl en de zijnen zich tegen een voor schot dat Van Agt wil nemen op een ingrijpende wijziging van het stelsel van sociale ze kerheid. Zij willen niet aan een invoering van het kost winnersprincipe (alleen voor die categorie nog volledige uit keringen) of het draagkracht- principe (uitkering afhankelijk van het totaal aan inkomsten per huisnummer). Volgens Den Uyl zijn dit soort ideeën „uit de oude doos" en in strijd met de EG-richtlijn betreffen de de emancipatie. Wel wil Den Uyl praten over bevriezing van alle bovenmi- nimale uitkeringen, wat Van Agt als alternatief heeft opge nomen. Overigens beschouwt de premier ook dit laatste als voorloper van structurele wij zigingen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Als alle maatregelen uit het voorstel van premier Van Agt ook in 1983 zouden gelden, zou dit pakket dan 8,7 miljard gulden opbrengen. Voor dit kalenderjaar is de opbrengst aanzienlijk .geringer: 3.805 miljoen gulden. Het pakket dat premier Van Agt gisteren aan zijn collega's heeft voorgelegd en dat op 1 juli zou moeten ingaan ziet er voorlopig als volgt uit: bezuinigingen in de rijksbegroting: 900 miljoen; bezuinigingen op volksgezondheid: 250 miljoen; inleveren een procent trend door ambtenaren: 330 miljoen; beperking vakantietoeslag ambtenaren: 60 miljoen; invoering kostwinnersbegrip in werknemersverzekeringen, waardoor in een leefeenheid binnenkomende uitkeringen bo venop het inkomen van de kostwinner geleidelijk met 15 pro cent worden gekort: 250 miljoen. ,Dit punt stuit op verzet van met name de PvdA. Als alternatief wordt achter de hand gehou den een bevriezing van alle bovenminimale uitkeringen die eveneens 250 miljoen moet opleveren; bevriezing minimumdagloonbepalingen in werknemersverze keringen; 150 miljoen; kortingen op, de kinderbijslag: 250 miljoen. Gedacht wordt aan een beperking van alle kinderbijslagen met vijf procent of al leen een korting op de bijslag voor kleuters tot zes jaar die dan 20 procent zou bedragen; besparingen in de WSW en AAW: 25 miljoen; verhoging ziektewetpremie met een procent: 300 miljoen las tenverlichting voor de werkgevers die dan minder premie hoe ven te betalen. Doorwerking naar de ambtenaren toe levert een besparing op van 200 miljoen. Doorwerking naar de sociale uit keringen toe bespaart 250 miljoen; verhoging WW-premie voor werknemers (die de omstreden solidariteitsneffing vervangt) levert direct 290 miljoen op. Door werking in de ambtenarensalarissen brengt 100 miljoen in kas en via doorwerking in de uitkeringen nog eens 125 miljoen; invoering van de wet ketenaansprakelijkheid (aanpakken koppelbazenfraude) 125 miljoen. Van de opbrengst van het pakket gaat voorlopig maar 300 mil joen naar directe werkgelegenheidsstimulerlng. Het geld leveren de ambtenaren in door een korting op de verhoging die zij op 1 juli aanstaande krijgen uitbetaald. Nle 9 5-' Douwe Egberts koffie, lekkere koffie. inze parlementaire re dactie) ge* HAAG Het ge hoor het kabinet leek )rgen te zijn afgeno kt* Want hoewel minis- Uyl (sociale zaken in^erkgelegenheid) nog bezwaren heeft te- let eindvoorstel van er Van Agt betref - de Voorjaarsnota, de zaak niet op de b illen drijven. Naar "dt staan niet alle •ministers meer ach- 'em. Vandaag rond liddaguur heeft het lige kabinet de be- voortgezet. i»' er gen, dan zal er waarschijnlijk worden gestemd. Zo verdeeld als de PvdA is Van der Louw (erm) en Van Dam (volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening) zouden niet meer bereid zijn Den Uyl blinde lings te volgen zo eensge zind is het CDA. Van Agt heeft de steun van zowel de ministers als de fractie van zijn partij. Twee van de drie ministers van D'66 steunen het plan- Van Agt in elk geval: Terlouw (economische zaken) en Zee- valking (verkeer en water staat). D'66-leider Terlouw noemde het eindvoorstel van Van Agt „in essentie goed". Volgens hem lijkt het veel „op het mijne". De houding van Gisteravond kwamen de vijf tien bewindslieden er in een eerste bijna drie uur durende zitting nog niet uit. Premier Van Agt bleek echter na af loop nog niets van zijn „be trekkelijke blijmoedigheid, ge temperd door realiteitszin" verloren te hebben. Hij zei zich te voelen als een magiër in de woestijh, die moet zorgen voor regen. „Het regent nog niet, maar het is wel al be wolkt". De minister-president erkende dat hij niet geheel zijn zin kan krijgen. „Een kabinet dat bestaat uit vijftien van die snaken zoals ik, zou iets an ders doen". Bereikt men ook vandaag geen overeenstemming over de door te voeren bezuinigin- advertentiei

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11