Kinderen willen eren; het is maar ïoe je het brengtr Willem Ruis gaat als dramatisch acteur door de hel in e Stijl nerika Kritiek waterschappen op splitsing Zuid Holland Directie LeidseWol treedt af UNST I.FIDSE COURANT WOENSDAG 7 APRIL 1982 PAGINA 9 itse acteur eroordeeld wegens rugs )NCHEN De Westduitse acteur iry Bar, bekend door zijn optreden in jrlin Alexanderplatz" en „Lili Mar- n" van Rainer Fassbinder, is wegens •haald kopen en gebruiken van drugs een voorwaardelijke gevangenisstraf l een jaar en vier maanden en een boe van 10.000 Mark (ongeveer 11.000) joordeeld. rechtbank achtte bewezen, dat Bër in to- 115 gram cocaïne had gekocht en ge likt. De acteur zei, dat hij met cocaïne zeer d kon werken, omdat hij daardoor 14 uur fit bleef. Filmprijs voor Jan Vrijman DEN HAAG De Nederland- se regisseur Jan Vrijman heeft in Boedapest, Hongarije, een eerste prijs gekregen voor zijn film „Wat is er met de stad", een 39 minuten durende rol prent die hij maakte in op dracht van het Nationale- Co mité Europese Stadsvernieu wingscampagne. De prijs is toegekend op het negende in ternationale festival voor tech nische en industriële films. Tweede en derde prijzen wa ren er voor een Italiaanse en een Hongaarse inzending. De film van Vrijman werd eerder onderscheiden op festivals in Straatsburg en Luik. Oude boeken in Maastricht MAASTRICHT Voor de derde opeenvolgende maal wordt van 21-24 april in de Eurohal te Maas tricht de European Antiquarian Book Fair (Europese Verkoopstentoonstelling van Oude Boeken en Pren ten) georganiseerd. Er zijn 55 exposanten, waarvan 16 uit het buitenland. Vertegenwoordigd zijn Duitsland, Engeland, Frankrijk, Denemarken en de Verenigde Staten. De exposanten hebben elk hun eigen stand. Daar naast is er een gemeenschappelijke speciale manifes tatie, gewijd aan de medische wetenschappen door de eeuwen heen. Topper in Maastricht is een twaalfdelige atlas van de beiaamde cartografen Willem Jansz. en Joan Blaeu, aangeboden door Antiquariaat Forum te Utrecht voor 375.000.-. Voorts o.m. een 12-delige beschrijving van Egypte naar aanleiding van de expeditie van Napole on 50.000.-) en een collectie van 7 originele manus cripten van E. Cabet 100.000.-) Wijziging aanvangstijd Country Western Festival ROTTERDAM Het Internationaal Country Western Festival in Ahoy te Rotterdam zal eerste Paasdag niet om vier uur 's middags beginnen, maar om half zes. De oorzaak van deze wijziging is dat het speciale vliegtuig met artiesten en apparatuur pas in het begin van de middag in Rotterdam kan landen. De countrymarkt begint ook later en wel om half vier. De tweede Paasdag start het Festival om vier uur. Er is bovendien een wijziging opgetreden in het programma. Aanvankelijk zou de Engelse country- ster Boxcar Willie de eerste dag van het Festival op treden. Door organisatorische problemen is promotor Merbyn Conn genoodzaakt Boxcar Willie naar de tweede dag (12 april) te verschuiven. Op het festival zullen bekende artiesten te beluisteren zijn zoals: Don Williams, Kris Kristofferson, Marty Robbins, Jerry Lee Lewis, Boxcar Willie en Roy Orbison. TGEEFSTER MEULENHOFF INFORMATIEF: ISTERDAM Uit een pt opgezet onderzoek jer 1600 middelbare plieren in Lelystad is (leken dat vrijwel alle elmatige lezertjes de rkeur geven aan een g spannend boek. enthousiasme daalt erogen wanneer an- stof wordt geboden: chtenbundels halen procent, de leerlin- rukken elkaar het in- atieve boek evenmin de handen. Niettemin ft Meulenhoff Infor- tief b.v. met grote re- Biaat titels uitgeven lr de lezer wat van kan teken. (rouw Elisabeth van Unen, ^efster, is daarvoor verant- rdelijk. „We brengen een I pakket. Als er voor een d onderwerp belangstel- bestaat, zorgen wij dat het itgeverij doet meer. Na ende uitgaven als 'De rencyclopedie', het be nde 'Wijs met de Wadden en het boek voor volwas- over kinderen 'Van ibelen naar babbelen', ver- nen vorige week twee we boeken: 'Maarten weet beter' en 'De dreigende i van Taalland'. Op het te gezicht zijn deze titels Ser opvallend informatief. 'De dreigende stilte van land' lijkt eerder op een d be; spannend avonturenboek dan op een boek waar wat uit te le ren valt. Mevrouw Van Unen: „Er zijn kinderen, laten we zeggen postzegelverzamelaars, die van postzegels meer weten dan jij en ik samen. Zo'n kind doe je geen groter plezier dan het een boek over postzegels ge ven. Wij geven onder meer voor dit soort kinderen boeken uit. Maar er zijn ook kinderen die van bepaalde onderwerpen meer willen weten, maar zich daar minder bewust op rich ten. 'Dreigende stilte van Taalland' heeft daarmee te maken. Maar denk eerst even terug aan 'Nils Holgerssons wonder baarlijke reis' van Selma La- gerlöf. De schrijfster had de opdracht gekregen om de to pografie van Zweden onder de aandacht te brengen. Ze schreef een spannend boek en wie het las wist in een keer al les van de topografie van Zwe den. Maar de meeste kinderen wisten niet beter, dan dat ze een spannend boek hadden ge lezen. Niettemin bleef de in formatie hangen". Taal Enigszins op deze gedachte ge baseerd is de uitgave 'De drei gende stilte vam Taalland'. De opdracht voor dit boek is gege ven aan Rudolf Geel, die een aantal romans en verhalen voor volwassenen op zijn naam heeft staan en het wel plezierig vond ook iets voor Kinderen te schrijven. Geel is rouw Vari Unen: „Als ergens interesse voor bestaat, zorgen wij voor boeken daarover". jlHNGTON Werken de Nederlandse kunstbe- De Stijl zullen van 20 af in Washiongton wor- xposeerd. De expositie een onderdeel van het eeuwfeest van de di- eke betrekkingen tus- erland en de Verenig- in Beatrix zal de expo- haar bezoek aan de icieel openen. De ten- lling, getiteld „De Stijl: 931, Visions of Utopia" richt in het Washing- Hirschhorn-museum en tuin. Na sluiting op 27 rhuist ze naar Neder- Gevangenisstraf geëist voor mishandeling DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een jaar en zes maanden gevange nisstraf geëist tegen de 21-jari ge Leidenaar Stanley S. De man wordt ervan beschuldigd een aantal gevallen van mis handeling te hebben gepleegd. De Leidenaar wordt er onder meer van beschuldigd een man bij een telefooncel mis handeld te hebben. De ver dachte verklaarde in degene die bij de telefooncel stond ie mand te herkennen met wie hij reeds eerder gevochten had. Hij nam het zekere voor het onzekere en diende de man een paar forse klappen toe. Hij beweerde dat hij niet de opzet had de eerstgenoemde man te mishandelen; hij had zich vergist zo zei hij. bovendien docent taalbeheer sing aan de Universiteit van Amsterdam. Van een docerende toon is in zijn boek niets te merken, in tegendeel. Hij laat twee kinde ren, Joris en Reineke een spannende reis maken door een vreemd land met vreemde gebruiken, waar een president zijn volk monddood probeert te maken en een draak voor uitkomst moet zorgen. Het boek ademt spanning en hu mor tegelijk, de hoofdstukken zijn zo geschreven dat het spannende hoogtepunt net een bladzijde verder lijkt te liggen. De lezer zal zichzelf dwingen door te lezen, want de twee kinderen krijgen het soms knap benauwd. Het boek eindigt ongeveer op de plaats waar het begon: op de gang van de school, waar Joris voor straf moest naden ken over het nut van het ont leden van zinnen. Maar nu weet hij wat vrijheid is in taal gebruik; dat er taalkundige re gels zijn, die echter geen be klemmende wetten vormen. En: Joris heeft met zijn zusje een spannend avontuur be leefd en met dit tweetal ook de lezer. Die bovendien heeft ge leerd hoe met woorden en zijn taal te stoeien valt. Mevrouw Van Unen: „Ook al zal het kind het eerst grijpen naar een erkend spannend boek, kinderen zijn leergierig, ook als ze dat zelf niet weten. Indianenverhalen kunnen in formatie leveren en dat deed ook een boek als 'De scheeps jongens van Bontekoe'. Dat soort informatie kun je geven zonder het stempel informatief en daarop lijkt een boek als dat van Rudolf Geel. Maar daarnaast hebben we een an dere taak". Die taak wordt onder meer aangegeven door een recent telefoongesprek dat de uitgeef ster onlangs voerde met een landbouwdeskundige. Over hooi. Wat hooi precies is en hoe de mens daar in de afgelo pen eeuwen mee omging. Mevrouw Van Unen: „Het is misschien ongelooflijk, maar er zijn kinderen die geen ver band zien tussen een ei en een kip, geen verband leggen tus sen melk en een koe. Als je een kind dat geen contact heeft met de natuur vraagt waar melk vandaan komt, zeg gen ze: uit een fles. Of: van de fabriek. Bij het melken van een koe hebben ze niet zo stil gestaan" Zolang dit soort misverstanden bestaat en het lijkt alleen maar erger te worden blijft Meulenhoff Informatief speci fieke boeken uitgeven, die ge zien de verkoopcijfers reden van bestaan hebben. Mevrouw Van Unen: „In het boek 'Altijd anders' vertelt Els Pelgrom over een kind dat een lichte hersenbeschadiging heeft en net even anders reageert dan je kunt verwachten. In 'De nieuwe' gaat het over een jon gen die astma heeft, bij vecht partijen last kan krijgen met zijn ademhaling, dus aanvan kelijk vechtpartijen uit de weg gaat en daardoor voor laf wordt versleten. In dit boek wordt een poging gedaan dit misverstand uit de weg te rui men. In 'Maarten weet het be ter' komt op deze manier epi lepsie aan bod". Mevrouw Van Unen, in haar functie van uitgeefster aan Meulenhoff verbonden, doet dit werk nu vijf jaar. Welbe wust. „Als je de opdracht krijgt informatieve boeken uit te geven, maak je informatieve boeken. En als je met plezier werkt aan een uitgave als 'Wijs met de Waddenzee', dan ben je niet iemand, die milieu vervuiling aan z'n laars lapt. Met plezier werken we nu aan een uitgave die in september moet uitkomen, een verhaal van de bioloog/auteur Midas Dekker waarin de actiegroep Greenpeace centraal staat. Over een jongen, die met een schip mee mag naar de poolzee en daar het een en ander be leeft. Het boek zal spannend worden en het lezende kind milieubewust maken. Zo kan het ook". FRITS BROMBERG Willem Ruls tijdens de persconferentie na afloop van de voorstelling voor de pers. Willem Ruis, de joviale en altijd opgewekte tele visie-showman heeft de grote sprong gewaagd naar de dramatische speelfilm, waarin hij de geslaagde zakenman uit beeldt, die door persoon lijke omstandigheden volkomen omslaat en een verbeten moorde naar wordt. Willem Ruis doet zijn best in de Ne derlands-Belgische co productie Het beest" maar of het publiek daar zal intrappen is de vraag, want gisteren tijdens een voorvertoning van de film, die donderdag zijn première in ons land zal beleven, kan daar na al het gegiechel op de daar voor niet bestemde mo menten wel enige twijfel over bestaan. Nu moet gezegd worden, dat de in België vertoonde versie volgens welingelich te kringen wel de nodige verschillen vertoont met wat producent John de Mol er voor Nederland van heeft gemaakt. De Mol had volgens het contract het recht om de film opnieuw te monteren en heeft van eind januari af keihard ge werkt aan een logischer op bouw en een rechtlijniger intrige dan de meer op bi zarre abstractie gerichte versie van de Belgische re gisseur Paul Collet. Of dit de film goed gedaan heeft, moeten wij zonder Collet's orgine^l gezien te hebben in heC midden laten. „Het beest" handelt over de succesvolle jonge project manager Harry Melchior gelukkig getrouwd en met een lief dochtertje die al leen maar op winst uit is en die zich plotseling tegen zijn grote baas keert als blijkt dat hij een contract heeft ondertekend dat in houdt dat zijn moeder het De Belgische regisseur Paul Collet, ook verantwoordelijk voor het scenario, wordt door de recensenten onder vuur genomen. Willem Ruis als „beest". ouderlijk huis moet verla ten. Alle pogingen om dit te voorkomen falen en na de evacuatie van de moeder neemt hij bezit van het huis waar hij werd geboren en waar zijn vader overleed. Op gewelddadige manier verwijdert en voor vier maanden in de gevangenis gestopt, komt hij weer terug in de maatschappij. Vol rancunes, die zich uiten in het uitroeien van een groep jagers waaronder zijn vroegere chef met twee machinegeweren. Willem Ruis als verbeten moordenaar. Een overgang die voor het publiek af gaande op de voorvertoning niet erg aanvaardbaar is. De vele, vaak hinderlijk duidelijke aanduidingen wie de sponsors waren, o.m. Marborough-sigaretten en Black and Decker-montage- banken, wekken de lachlust op wanneer het juist echt dramatisch zou moeten worden. Willem doet zijn best om van getalenteerd projectontwikkelaar een ge welddadige „outcast" te worden en ziet er tenslotte uit als een verloederde Ro bert Redford, maar overtui gen kan hij allerminst. Jammer, dat we de Belgi sche versie niet kennen. Het schijnt dat de aardige introductie met de Dalma- tiër in België veel uitvoeri ger is voor de begintitels, dat het eind veel grimmiger was en dat de rol van Josee Ruiter als de zich als een Mata Hari voortbewegende secretaresse met een af schuwelijk slechte verlei dingsscène in de Belgi sche versie veel korter was. Nogmaals, er is op dit Ne derlandse „Beest" zoveel aan te merken weinig overtuigende dialogen, veel overbodige beelden, een dwaze verhuisscène door amateurs uitgevoerd en ge zien het nummerbord ken nelijk een Nederlands be denksel dat je de film niet eerlijk kunt beoorde len, zonder Collet's versie te hebben gezien. Wat Willem Ruis betreft, voor hij zich weer aan een filmavontuur waagt, zou den wij hem aanraden eerst eens goed en met een ter zake deskundige het sce nario door te lezen. Dit is zelfmoord op zijn zorgvul dig opgebouwde carrière. MILO Flora destijds heet een kleine tentoonstelling die het Rijks museum te Amsterdam heeft ingericht ter gelegenheid van de Floriade, die tót 10 oktober wordt gehouden. Te zien zijn kunstvoorwerpen met bloe- menmotieven, zoals een gou den snuifdoosje (1739) met op het deksel een mandje met bloemen, een vroeg 17e-eeuw- se dameshandschoen met in relief geborduurde bloemmo tieven en een Hollands tafel kleed uit de 17e eeuw met vele geweven bloemen in prachtige kleuren. Kunstenaars kopen Hussem is de titel van een tentoonstel ling, die van 10 april t/m 12 mei wordt gehouden in Gale rie Nouvelles Images, Westein de 22 Den Haag. Ze is samen gesteld door kunstenaars die zelf een schilderij van Willem Hussum in huis hebben. Daar naast wordt werk van deze kunstenaars getoond. Ook van 10 april t/m 12 mei worden sieraden van Julia Mannheim getoond. (Van onze parlementaire re- staatszorg te regelen dactie) volstrekt onvoldoende. DEN HAAG De Unie van Waterschappen heeft kritiek op de splitsing van de provincie Zuid Holland in twee stukken. Dit om dat door de splitsing een gebied dat wat de water huishouding betreft één gebied vormt in meer dan één provincie komt te lig gen. Dit roept niet alleen ernstige bezwaren op voor de taakuitoefening van de provincies maar ook voor de waterschappen. Dat beide nieuwe provincies volgens het wetsontwerp voor de splitsing van de provincie worden ver plicht samen de water- Dit zegt de Unie van Water schappen in een commentaar aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot splitsing van de provincie. In het commen taar zegt de Unie dat de split sing de zwakte de de herinde- lings-gedachten voor ons land aantoont. Te weinig is daarbij onderkend, aldus de Unie, dat provinmciale schaalverklei ning op gespannen voet staat met de fysisch-geografische kenmerken van ons land en de daarop afgestemde taken van de huidige provincies. Bo vendien staat het proces haaks op de omgekeerde ontwikke ling in de waterschappen, sa menvoegen om groter te wor den. De Unie zegt dan ook dat een verdere herindeling van provincies achterwege dient te blijven. VEENENDAAL - Bij de Leid- se Wolspinnerij NV (Nevada) heeft de president van de raad van beheer, de heer G.J. Ver- hoeff om gezondheidsredenen zijn functie neergelegd. De raad van commissarissen is van plan de heer Verhoeff tot commissaris te benoemen. De heer Verhoeff heeft zich ver der bereid verklaard de direc tie van Leidse Wol te blijven adviseren, zo heeft de ven nootschap bekendgemaakt Ook het andere lid van de raad van beheer, de heer J.P.R. van Ingen, zal aftreden. De raad van commissarissen overlegt nog met de heer van Ingen over de wijze, waarop de onderneming van de capa citeiten en ervaring van de 1 heer van Ingen gebruik zal kunnen maken Mevrouw M.J. Beverwijk heeft zich bereid verklaard de directie van de Leidse Wol te voeren. Mevrouw Beverwijk^ heeft sinds meer dan vijf jaar het directiesecretariaat geleid. Haar benoeming tot statutair J directeur zal in de komende aandeelhoudersvergadering aan de orde worden gesteld. De resultaten van het bedrijf over de tweede helft van het op 31 maart geeindigde boek jaar 1981-82 zijn, naar het zich laat aanzien, bescheiden posi tief, waardoor het verlies van f. 0,9 miljoen over het eerste halfjaar verminderd zal wor- den. I Economisch wel en wee Aan de Sperwerhorst 90 is het reklame- en fotografie bu reau Chris Fraikin, vervaard, van ontwerpen en geven van adviezen op het gebied van de reklame, vervaard, van foto's t.b.v. reklamedoeleinden ge vestigd. Aan de Akkerhoornbloem 44 is „Kiddy", vervaardigen van en de kleinhandel in kin derkleding (eig. M. I. Gabel) gevestigd. De winkel in tabaksartike len van M. Jacobs aan de Hooglandse Kerkchoorsteeg 2 is opgeheven. De autorijschool „Turkiy- 'em" aan de Diepenbrocklaan 24 is opgeheven. De groothandel in snacks „Julien World Snacks", aan de Haagweg 196 is uit Leiden vertrokken. Het koffiehuis „Fortuna" aan de Haven 52 is opgeheven. De agenturenhandel in meu belen van M. I. Kluën aan de Akkerhoornbloem 44 is opge heven. Het grafisch ontwerpbureau van B. Boland aan het Veer huis 6 is per l-2-'82 uit Leiden vertrokken. Aan de Bachstraat 452 is „Interkoop", groot- en export- handel in auto-onderdelen te vens straathandel in 2e hands auto's (eig. B. Megchelse) ge vestigd. Aan de Kiekendiefhorst 59 is glazenwasserij „Hollandia" (eig. P. A. Pikaar) gevestigd. Het aan de Diefsteeg 19 ge-- vestigde cafébedrijf ,,'t Diefje" is voortgezet als het cafébedrijf „Sam-Sam (eig. T. A. I. Vrees wijk). Het Turkse restaurant „Sa- bri" aan de Vrouwensteeg 5 is' opgeheven. Het cafébedrijf ,;De Snor-*- aan het Noordeinde 44 is voortgezet als cafébedrijf „Heb Trefpunt" (eig. S. Cakiroglu). Het Chin. Ind. restaurant* „Nieuw Azië", aan de Lage" Rijndijk 12B is opgeheven. Aan de Lange Scheistraat: 5B is gevestigd de „Happy Day: Club", expl. van een buffet' met de verkoop van alcohol vrije-, zwak en sterk alcohol-* houdende dranken voor ge bruik ter plaatse (eig. N. L.< van Veen). Aan de Gooimeerlaan 1 is^ een benzinepompstation (eig. Kempeneers) gevestigd. Aan de Nic. Beetsstraat 1D' is een levensmiddelenwinkel* (eig. C. A. Durmus) geopend Aan het Noordeinde 49 is in een eerder uitgebrand café- pand, het café Billard „De Gouden Leeuw (eig. P. A. Krekelaar) geopend. In plaats van het eerdere' autobedrijf van de Gebr. van Dijk aan de Morsweg 176 is het autobedrijf Rohmer en vair der Putten (onderhoud, repa ratie, schadeherstel) geopend. Hogere winst Vereenigde Glas SCHIEDAM De omzet van Vereenigde Glasfabrieken heeft zich vorig jaar bevredi gend ontwikkeld met een stij ging van 13 pet van ƒ304 min tot ƒ344 min. Het exploitatie resultaat nam toe met 5 pet van 35,1 min tot ƒ36,9 min. Na afschrijvingen van ƒ20 min en financieringslasten van 3,2 min resteert een net towinst na belastingen van 8,8 min (v.j. 6.4 min). NAARDEN Naarden In ternational (reuk- en smaak stoffen),acht voor 1982 een re sultaat in dezelfde orde van grootte als dat over 1981 reali seerbaar. De goed resultaten in 1981 waren te danken aan gunstige ontwikkelingen in nagenoeg alle sectoren /an het bedrijf, aldus een uittreksel uit het jaarverslag. De omzet steeg met 9,6 pet tot ƒ513,1 min, het bedrijfsresultaat met 12,1 pet tot ƒ41 min en de nettowinst met 82,7 pet tot 13 min Fietscrossclub heeft autobanden nodig LEIDERDORP De Leider- dorpse fiets- en fietscrossclub, die in mei zal worden opge richt heeft dringend behoefte aan autobanden. Het is de be doeling dat deze oude banden worden ingegraven langs het parcours zodat de meest jeug dige crossertjes zacht terecht komen bij de onvermijdelijke valpartijen. Wie de meeste au tobanden binnenbrengt kan een crossfiets winnen. Num mer twee wint een crosshelm, de derde een crossshirt Het voorlopige bestuur is nu druk bezig met het uitzetten van een parcours op het cros sterrein in de Bloemerd nabij het parkeerterrein van mane ge Liethorp. De baan krijgt een lengte van 300 meter met bevat tal van interessante ob stakels, zoals table-tops, springbulten. dip jumps en speedwaybochten De star theuvel komt te liggen op een hoogte van twee meter en daardoor wordt het een snelle baan. Het bestuur wil er ook de mooiste baan van Neder land van maken. De mogelijk heden daartoe zijn aanwezig; omdat het een permanent cif cuit wordt dat van de grond af wordt opgebouwd. Zowel de kleine rennertjes als de specia listen zullen en goed uit de voeten kunnen. De autoban den maken er ook een veilig circuit van. De vereniging zal - binnenkort een datum bekend maken waarop de banden kunnen worden ingeleverd Informatie bij Ronald Veeren. tel. 892222.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9