Britten maken zich op voor invasie ^5; „Sovjet-Unie blijft SS-20 plaatsen ingeland aagt steun Europese bondgenoten Polen even uit de zorgen RI Argentijnen bezorgd over mogelijke oorlog Chileense troef uiterste redmiddel voor Engeland Labour dringt opnieuw aan op ontslag Thatcher Israël overweegt actie tegen PLO ^NtfTETCj JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG7 APRIL 1982 PAGINA IS ^Blklanders Hv m: 1HINGTON „De Amerika- 'aren twee jaar terug bezorgd hun 52 gijzelaars in Iran. Wij n op de Falkland-Eilanden 2.000 gijzelaars". Dat zei de ambassadeur in de Verenig- jten, sir Nicholas Henderson, •en in Washington gezegd na gesprek met de Amerikaanse ter Haig. De Argentijnse mi- van buitenlandse zaken, Cos- [ndez. heeft scherp stelling ge in tegen Hendersons woorden, nand wordt vastgehouden. Ie- eilander is vrij om te gaan en an waar hij wil. Iedereen die ekt zal worden vergoed voor schade dan ook. We zullen zijn bezittingen kopen". Schepen in buurt Falkland-eilanden duurder verzekerd LONDEN Het Londense Instituut van Zee-Assura deuren heeft gisteren mee gedeeld dat de normale premies voor de verzeke ring van schepqn die de vaarwateren rond de Fal kland-eilanden aandoen zijn vervallen. De perma nente commissie voor de beoordeling van het oor logsrisico in Londen heeft hiertoe besloten. Er zijn geen nieuwe premies be kendgemaakt. De betrok ken verzekeringsmaat schappijen verstrekken deze op aanvraag. Vluchten kan niet meer VANCOUVER Een Ca- nadees gezin, dat vorig jaar september het vaderland heeft verlaten voor het ge val een Derde Wereldoorlog zou uitbreken en zijn toe vlucht had gezocht op een stil eiland in de Atlantische Oceaan, zit nu op de Falk land-Eilanden in de val. Bill en Barbara Curtiss en hun twee kinderen hadden vorig jaar have en goed verkocht om de tickets voor de reis naar de Falkland-Eilanden te kunnen betalen. Daar wa ren zij van plan in alle rust een geheel nieuwe bestaan op te bouwen. Britten eensgezind LONDEN De Argentijnse invasie op de Falkland-Eilanden blijkt de ge voeligste plek van de Britten te heb ben getroffen. De nationale trots van de zonen en dochters van Albion, die hulpeloos moesten toezien hoe Brits grondgebied werd binnengevallen, heeft de afgelopen dagen een stevige knauw gekregen. Het is dus niet zo vreemd dat in Groot-Brittannië spra ke is van een ware golf van patriottis tische uitingen. Het land, dat door po litieke en sociale conflicten in tweeën leek gedeeld, demonstreert een onge kende eensgezindheid. Een voorbeeld daarvan is het uit de handel nemen van Argentijnse produkten door grote winkelketens. De restaurants van het Lagerhuis hebben ook actie onderno men: voorlopig prijkt op de spijskaar ten geen corned beef meer. an onze correspondent Roger Simons) DEN De Britse ne lijkt zich op te ma- yoor een grootscheep- |vasie op de door Ar- nië bezette Falkland- hden. Op de Brits- jrikaanse basis Ascen- t het midden van de ^lijke Atlantische ian, zo'n 5.500 kilome- ten noorden van de iland-Eilanden, is het komen en gaan van (tuigen die manschap en oorlogsmateriaal roeren. Het centrum de luchtverkeerslei- op Madeira heeft ge- 1 dat sinds zondag op hoogte onafgebro- Britse militaire vlieg- »n in zuidelijke rich- passeren. Verder zijn htschepen met tanks, ntserde transportwa- en duizenden raket- ten naar de zuidelijke ba sis onderweg. Binnen enkele dagen zal de Britse oorlogsvloot, die begin deze week op weg ging naar de Falkland-Eilanden, Ascen sion passeren. De vloot van bijna veertig schepen, die on der leiding staat van de vlieg dekschepen Invincible en Her mes, wordt dan aangevuld met ruim dertig door de regering gevorderde vrachtschepen en tankers. De bemanning van het burgerlijke deel van deze oorlogsvloot staat voorlopig onder militair commando. Koningin Elizabeth onderte kende zondag al documenten, waarin de regering de be voegdheid wordt gegeven alle noodzakelijke koopvaardij schepen te vorderen. Een der gelijke maatregel wordt alleen in oorlogstijd genomen. De re gering heeft gisteren opnieuw van die bevoegdheid gebruik gemaakt. Sommige van de ge vorderde vrachtschepen zijn gechikt voor het vervoer van tanks en ander rijdend wapen tuig. Andere kunnen dienst doen als hospitaal-schip. Ook het Britse koninklijke jacht, de Brittannia, is voor dat doel aan de oorlogsvloot toegevoegd. British Petroleum moet een onbekend aantal tankers af staan voor de bevoorrading van de oorlogsvloot Verder is gisteren de oorlogsbodem „Fearless" met aan boord tanks, andere voertuigen en helikopters naar de Falkland- Eilanden op weg gegaan. Van de kant van het Britse minis terie van defensie wordt over de militaire verplaatsingen geen commentaar gegeven. .«-i^pSEL Engeland heeft zijn Europese bondgeno- gisteren gevraagd om Argentinië onder economi- ^druk te zetten uit protest tegen de verovering van Wikland-eilanden. hits verzoek kwamen de tien EG-arabassadeurs gisteren in boedzitting bijeen om te luisteren naar een Brits pleidooi |et afkondigen van tegen Argentinië gerichte sancties. De regering had maandag al een serie strafmaatregelen afge- ^d. De voornaamste sancties zouden moeten zijn een ver- y> wapentransacties en het niet verstrekken van exportkre- 9 aan Argentinië, at Engeland het verzoek deed had de Europese Commissie Sn de Argentijnse bezetting van de Falkland-eilanden ver- ld en Argentinië verzocht zijn troepen terug te trekken, omissie „veroordeelde de gewapende interventie van Ar- .^ië tegen Brits gebied dat verbonden is met de ge- Jjchqp alsmede de schending van het internationale recht ■rechten van de bewoners van de Falkland-eilanden". De •issie zei verder te hopen dat de Argentijnse regering uit- ™ig zal geven aan een resolutie van de veiligheidsraad, j Argentinië gevraagd wordt de troepen terug te trekken Bi in te zetten voor een diplomatieke oplossing. Tr de huidige omstandigheden zal Nederland geen wapends aan Argentinië". Dit zei vanochtend de woordvoerder et ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. De op- j; die meer dan 100 Argentijnen bij Hollandse Signaalappa- in Hengelo volgen voor het onderhoud van vuurlei- ystemen, die daar ten behoeve van Argentinië worden ge- gaat echter voorlopig gewoon door. Minister Van der heeft gedurende het weekeinde de Argentijnse ambassa- tij zich ontboden en heeft via herr. nogmaals een beroep op jentijnse regering gedaan om zich te houd en aan uitspra- an de veiligheidsraad. estduitse regering heeft gisteren de wapenleveranties aan tinië stopgezet, wegens de bezetting door dat land van de nd-eilanden. Een woordvoerder van het Westduitse mi- e van buitenlandse zaken maakte ondertussen bekend, dat er Genscher de oprichting had gelast van een ministeriële igroep Falkland-eilanden", die zich over de crisis moet luigen. i nadese regering heeft bekend gemaakt, dat geen militaire Tities meer zullen worden gedaan aan Argentinië en dat hadese ambassadeur in Buenos Aires zal worden terugge- uit protest tegen de bezetting van de Falkland-eilanden. reactie op de bezetting van de Falkland-eilanden heeft ïstenrijks bedrijf besloten een contract met Argentinië i levering van lichte tanks „voorlopig" niet na te komen. pport over dood rnalisten nog niet rond tIAAG Het ministerie buitenlandse zaken in lag kan nog niet zeggen ter het rapport over de i 'an de vier Nederlandse listen in El Salvador I zal zijn. Dit heeft een loerder van het minis terie gisteren meegedeeld. De verschillende bouwstenen voor het rapport zijn inmid dels aangedragen. Het ministe rie sluit echter niet uit dat de komende tijd nog aanvullende informatie binnenkomt. Mevrouw Llnda Pain en haar dochtertje Amanda keren zich met tranen In de ogen om als de „Sir Galahad", een transport- en landingsschip van de Britse marine met aan boord echtgenoot en vader Davld, de haven van Plymouth verlaat om zich bij de Britse oorlogsvloot te voegen, die op weg is naar de Falkland-Eilanden. BUENOS AIRES In Argentinië maakt de triomfan telijke stemming van direct na de invasie op de Falk land-Eilanden steeds meer plaats voor bezorgdheid over een eventuele, oorlog met de Britse vloot. In ver schillende kustplaatsen worden verduisterings- en an dere oefeningen gehouden ter voorbereiding op een door de Argentijnen verwachte Britse aanval. Zieken huizen maken zich klaar om slachtoffers op te kunnen vangen. Steeds meer van de in totaal 16.000 Britten in Argentinië beslui ten de oproep van de regering Thatcher op te volgen en het land te verlaten. In de Argentijnse steden is ook sprake van een steeds vijandigere houding tegenover de Britse onderdanen. Intussen gaan de Argentijnse militaire leiders door met het zen den van wapens en troepen naar de Falkland-Eilanden. Het vliegveld, dat verleden week niet kon worden gebruikt, wordt in gereedheid gebracht voor de komst van gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers. Het aantal Argentijnse soldaten dat zich op de eilanden bevindt loopt inmiddels in de vele duizenden. MOSKOU Het officiële Sovjet persbureau TASS heeft Engeland gisteren verantwoordelijk gesteld voor het conflict met Ar gentinië over de Falk land-Eilanden. Volgens TASS hadden de Engelsen zich eerder van de eilan dengroep moeten terug trekken. In dit bericht liet TASS voor het eerst, sinds Ar gentijnse troepen de Falk- land-Eiland veroverden, zijn strikte neutraliteit vallen. „In tegenstelling tot de VN-besluiten en het gezonde verstand heeft Engeland hardnekkig ge weigerd over te gaan tot de dekolonisatie van de Falkland-Eilanden", aldus TASS. Gisteren maakte het Argen tijnse persbureau Talem be kend, dat „de Sovjet-Unie Ar gentinië actieve steun verleen de en dat spoedig Russische TASS: Engeland verantwoordelijk voor Falklandcrisis onderzeeërs in de omringende wateren werden verwacht". Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteravond het bericht van Talem als „zeer opmerkelijk" omschre ven. „Een van de voorwendse len voor Argentinië om de Falkland-Eilanden te bezetten was, dat Sovjet onderzeeërs in het gebied een bedreiging vormden", aldus de woord voerder. 99 $EL De Verenigde hebben hun NAVO- l/m zonoten gisteren in Brus- lateriaal" getoond waar iet blijken dat de Sovjet- doorgaat met de bouw lanceerinstallaties voor raketten, ondanks de op Irt door president Brezj- P ingekondigde plaatsings- loskou heeft al driehon- 'an dergelijke installaties eld, die bij elkaar negen- rd kernkoppen bevatten Dit vertelde Richard Burt, een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, op een NAVO-bijeenkomst in Brussel. Hij verklaarde verder dat de, onderhandelingen in Genève tussen de VS en de Sovjet- Unie over de middellange-af- standsraketten die eind maart werden verdaagd tot 20 mei door de serieuze discus sie over de sterk uiteenlopen de standpunten „het funda ment hebben gelegd voor re sultaten in de toekomst". Volgens Burt wil de Sovjet unie, door in Genève het nu cleaire potentieel van Frank rijk en Groot-Brittannië mee te tellen, de Amerikanen indi rect uit Europa verdrijven. Deskundigen ramen het aantal raketten waarover .Londen en Parijs samen beschikken op 263. Als men zou besluiten deze „weg te strepen", tegen de de 300 SS-2Ó-raketten zou den de Verenigde Staten niet meer dan 37 nieuwe kernwa pens in West-Europa mogen opstellen. Het dubbelbesluit van de NAVO gaat uit van de plaat sing van 108 Pershing-II en 465 kruisraketten. Behalve de Russische eis tot meetellen van de Britse en Franse wapens, spelen in- het overleg in Genève nog twee andere grotere meningsver schillen een rol: de eis van Moskou de onderhandelingen te beperken tot Europa. De Amerikanen stellen daar te genover dat de achter de Oeral opgestelde SS-20-raketten ook West-Europa kunnen berei ken. Tenslotte de bewering van Moskou dat er nu al spra ke is van een evenwicht tus- den bestrijden deze opvatting ten stelligste. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, heeft gisteren in Washington gezegd dat in het atoomtijd perk afschrikking „de enige kans op overleven en bescha ving" biedt. De minister keer de zich tegen de bevriezing van de huidige hoeveelheden kernwapens. Dit zou tien jaar van eenzijdige Russische be wapening belonen en de VS straffen voor tien jaar terug houdendheid. aldus Haig. LONDEN Als Engeland besluit tot oorlog aan de an dere kant van de wereld, kan het niet zonder bondge noten in de buurt van het front. Brazilië heeft de Brit ten bij voorbaat de deur gewezen. Londens bondgenoot bij uitstek in Latijns-Amerika zou nu Chili kunnen worden. Het land heeft een lange grens met Argenti nië, beschikt over een machtige vloot en heeft net als Engeland al tientallen jaren een geschil met Buenos Aires over een paar vergeten eilandjes in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Londen kan een beroep moeten doen op een uit de 19e eeuw daterend vriendschapsverdrag met Chili. Dictator Augusto Pino chet zou dan moeten worden overgehaald zijn grensgeschil met Argentinië aan te wakkeren en bijvoorbeeld het Chileense leger in het Andesgebergte te mobiliseren of de marine opdracht te geven op te stomen naar het Beaglekanaal tussen beide landen. De Argentijnen zouden door dergelijke acties aan twee fronten bedreigd worden. Zoals bekend betreft het grensgeschil tussen Chili en Argentinië drie kleine eilandjes in het Beaglekanaal, ten zuiden Vuurland, te weten Lennox, Picton en Nueva. Het is in het belang van Pinochet om nu de Argentijnse marine zijn handen vol heeft aan de Falkland-Eilanden, een tegenzet te doen in het Beaglekanaal. Maar acties van de marine worden met het naderen van de winter aan het zuidpuntje van Amerika erg problematisch. Even nuttig voor Engeland zou het echter zijn als de Chilenen tot actie zouden overgaan in de Andes. Engeland zal echter alleen in uiterste noodgevallen besluiten tot het uitspelen van de Chileense troef. Want afgezien van het pro bleem dat het voor 's werelds oudste democratie moeilijk is sa men te gaan werken met een dictator, zou Engeland onmiddel lijk verzeild raken in een conflict met de Verenigde Staten, die zich al tientallen jaren inspannen om een oorlog in Latijns-Ame rika te voorkomen. Een oorlog tussen Chili en Argentinië zou weer wel in de kaart spelen van de Argentijnse oppositie, want een nederlaag van Galtieri zou ongetwijfeld tot de val van Gal- tieri leiden. Dat zouden de Amerikanen weer verschrikkelijk vinden. Washington beschouwt Galtieri ondermeer vanwege zijn steun in het Salvadoraanse conflict als een van de meest veelbelovende Latijnsamerikaanse leiders in jaren. Als het aan Amerika ligt, zouden de eilanden zo spoedig mogelijk worden overgedragen aan Argentinië. Want afgezien van de Ameri kaanse belangen in Latijns-Amerika staat Washington onder zware druk van de grote oliemaatschappijen die de kwestie ge regeld willen hebben. De oliegiganten willen gaan boren, maar zolang niet definitief vaststaat bij welk land de eilandengroep hoort, durven ze zelfs geen bod uit te brengen. RICHARD GOTT/THE GUARDIAN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Labour-oppo- sitie heeft gisteren opnieuw aangedrongen op het ontslag van premier Thatcher, die gis teren in het Lagerhuis al ge zegd heeft, dat ze niet van plan is zich terug te trekken. „We hebben nu meer dan ooit een sterke hand nodig aan het roer", riep de premier uit. Haar woorden veroorzaakten hoongelach. Thatcher werd door oppositieleider Michael Foot aan de tand gevoeld in verband met de berichten, dat haar regering tien dagen vóór de Argentijnse invasie op de Falkland Eilanden vernomen had, wat Buenos Aires van plan was. Premier Thatcher ontkende dit „Pas afgelopen woensdag kwamen we aan de weet, dat een Argentijnse vloot zee gekozen had", ver klaarde ze in het Lagerhuis. „Maar zelfs toen wisten we nog niet precies wat de Argen tijnen van plan waren". De Britse regeringsleidster hoopt vanavond, wanneer het Lager huis opnieuw over de zaak de batteert, alvast een morele overwinning te behalen. Het feit, dat ze een nieuwe minis ter van Buitenlandse Zaken heeft, die vroeger buiten de crisis stond, en de toenemende verdeeldheid van de oppositie over het toekomstige militaire optreden, werken daarbij in haar voordeel. Toch valt er niet meer aan te twijfelen dat de positie van premier Thatcher wankel blijkt zolang zij er niet in slaagt de Falkland Eilanden weer in Engels bezit te krij gen. JERUZALEM Premier Begin van Israël heeft gisteren twee uur lang gesproken met oppositieleider Peres. Na het gesprek zei Peres dat men gesproken had over veiligheidszaken. Hij voegde eraan toe dat het punt van een kabinet van nationale eenheid volgens Begin een noodzaak niet aan de orde is geweest. Politieke waarnemers houden het er op dat Begin met zijn politieke tegenstander heeft willen praten over de actie, die Israël moet ondernemen als reactie op de moord op een hoge diplomaat afgelopen weekeinde in Parijs. De PLO ontkent elke verantwoordelijkheid voor de aanslag. Ook de Franse minister van buitenlandse zaken, Cheysson, heeft gisteren gezegd dat de PLO niets te maken heeft gehad met de moord op de Israëlische diplomaat. Toch houdt de Israëlische regering vol dat de Palestijnen de aanslag hebben beraamd en dat daarom het vorig juli overeen gekomen staakt-het-vuren is geschonden. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van de moord op de Israëlische diplomaat verklaard, dat er geen sprake was van een verbreken van de wapenstilstand. FRANKFORT Polen is voorlopig uit de financiële problemen. In Frankfort is gisteren een overeenkomst voor de wijziging van de Pool se schuldenlast ondertekend. De nieuwe aflossingsregeling voorziet in spreiding over vier jaar van 95 procent van de 2,4 miljard dollar die voor eind vorig jaar moest zijn terugbe taald. Hiervoor zijn zeven halfjaarlijkse termijnen vast gesteld. De resterende vijf pro cent moet dit jaar worden te rugbetaald. Polen kan overigens maar kort 'ademhalen' want hoe het aan zijn verplichtingen voor dit jaar moet voldoen is nog lang niet duidelijk. Zeker is al leen dat er op zo kort mogelij ke termijn onderhandelingen beginnen over een nieuwe re geling voor de aflossing van de schulden over dit jaar. In bankkringen in Frankfort schat men dat Polen dit jaar drie miljard dollar moet aflos sen en een rente van bijna een half miljard dollar moet terug betalen. De totale buitenlandse schuld van Polen aan het Wes ten worden in Warschau offi cieel geraamd op 25,5 miljard dollar. advertentie

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15