Nu nog geen ontkoppeling, maar harde toezegging van PvdA voor 1983 geëist Max Heymans: Meesterlijk lternatief voor champignon oor consument nog te duur WD Goirle: conflict net hoofdbestuur )en Uyl: jeperking an vakantietoeslag Organisatie wil sluiting Arnhemse inrichting voor zwakzinnigen Laboratoriumschip Reinwater blijkt „kat in de zak" TNO: middel tegen kanker Van Thijmmeer doen voor politie A'dam kan niet ÏNNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 APRIL 1982 PAGINA 13. olitie gaat teer bekeuren •N HAAG De politie gaat er bekeuringen uitdelen. It groter aantal overtredin- l is vanaf 1 juli goed voor i bon. Het gaat daarbij niet len om verkeersovertredin- i op de weg. maar ook om (keersovertredingen op het (er. op milieugebied, op lid van het Wetboek van afrecht artikel 461 en over gingen uit bijzondere wet- .en plaatselijke verordenin- De Ministerraad heeft in- (emd met een voorstel van (lister De Ruiter tot vaststel- l van een nieuwe, uitge- Sde „overtredingenlijst". EN HAAG WD'ers in het Brabantse Goirle pro- kren via de rechter gedaan te krijgen dat re bij de op ljuni te houden gemeenteraadsverkiezingen kunnen itkomen met een lijst waarboven de naam VVD rijkt ■o'n lijst was door de' WD-Goirle ingediend, maar .oor het centraal stembureau afgewezen, omdat het /VD-hoofdbestuur de al verleende machtiging voor ;ebruik van de naam VVD had ingetrokken. In het ;onflict betwistten de VVD'er in Goirle het hoofdbe stuur het recht om het de plaatselijke VVD onmogelijk te maken als VVD mee te doen. Het hoofdbestuur is het niet eens met de manier waarop Goirle een kandi daat wegstemde en heeft daarom de machtiging inge trokken. De Haagse rechter en de Raad van State spre ken zich er volgende week over uit. Scholten (CDA): Boycot Rhodesië werkte slecht DEN HAAG De Nederlandse boycot van Rhodesië heeft slecht gewerkt als instrument van buitenlandse politiek. Oproepen van de re gering aan het bedrijfsleven om geen goederen aan bepaalde landen te leveren worden niet na geleefd. Dat zei het CDA-Tweede-Kamerlid Jan Nico Scholten gisteren. Scholten sprak naar aanleiding van de publica tie van het eindverslag een speciale kamercom missie. Als de regering in de toekomst toch weer een zo'n oproep zou doen, zonder wettelij ke maatregelen te nemen, dan moet die oproep helder gesteld zijn en moet de naleving ervan ook gecontroleerd worden, zo meent hij. Oproe pen aan het bedrijfsleven tussen 1966 en 1980 om geen olie te leveren aan Rhodesië werden minstens 63 keer in de wind geslagen, aldus de commissie, waarvan Scholten voorzitter is. Ka binetten hebben volgens de CDA'er nog nooit gecontroleerd of oproepen werden opgevolgd. Minister ontkent jarenlang afluisteren van Hagenaar door BVD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De beweringen dat de Hagenaar A. van W. vanuit een tegen overliggende woning jarenlang zou zijn afgeluisterd door de BVD. missen perti nent elke grond. In het radio-program ma „Villa-VPRO", waar de affaire aan het licht werd gebracht, zijn ware en onware dingen door elkaar gehaald. Dit heeft minister Van Thijn (binnenlandse zaken) geantwoord op vragen van het PSP-kamerlid Van Es. De bewindsman is bereid de vaste commissie voor in lichtingen- en veiligheidsdiensten des gewenst volledig in te lichten over de achtergronden en feitelijke uitvoering van de BVD-activiteiten. Ombudsman: ambtenaren „werken niet mee" DEN HAAG De Nationale Ombuds man, J. Rang, krijgt bij de behandeling van klachten over de rijksoverheid vaak weinig medewerking van de amb tenaren. Rijksambtenaren stellen zich volgens Rang „terughoudend en formeel" op wanneer ze met hem in contact komen. De informatie die de ombudsman nodig heeft komt erg moeizaam los. Vooral de verhouding met de secretarissen-gene raal levert veel problemen op. Rang wil hen ter verantwoording roepen om de gevraagde inlichtingen los te krijgen. De bazen van de ministeries verzetten zich daar echter sterk tegen. Met diver se ministeries ligt Rang al overhoop over zijn bevoegdheden. Rang vindt dat die bevoegdheden zich tot de lagere overheden moeten uitbreiden. Twee bemanningsleden van neergestorte helikopter geborgen DEN HAAG Een mijnenveger van de Koninklijke Marine en een visseosboot hebben in het Marsdiep ten noorden van Den Helder de stof felijke overschotten van twee van de drie bemanningsleden van een Lynx-helikopter van de Koninklijke Marine geborgen. De helikopter stortte vorige week donderdagavond in de buurt van Den Helder in zee. Volgens een marinewoordvoerder gaat het om de 25-jarige luitenant G. van de Lagemaat uit Schagen en de 42-jarige adjudant-instructeur J. Schuurman uit Leek. De boordwerk tuigkundige van het toestel, de 39-ja- rige sergeant C. Pippel uit Den Hel der wordt nog steeds vermist (Van onze parlmentaire redactie) JN HAAG MinisteiDen Uyl van sociale zaken ^rweegt een maximun te stellen aan de vakantie dagen. Hij vraagt ziclaf of het niet zinvol is ieder- L voortaan eenzelfde linimumbedrag aan vakantie- plag te geven. n Uyl doet beide suggeses in een adviesaanvrage aan de R over de wenselijkheid *n het aanpassen van de vakantieo- Llag. Hij is krachtens de 'et verplicht elke drie jaar zo'n ad- 6 te vragen. Den Uyl, zo lijkt uit zijn adviesaanvrage, ziet de idzakelijheid van bijstelng van de vakantietoeslag wel in, Lr dan in vooral in neevaartse richting. (wijst er in zijn aanvragiop dat een eventueel optrekken van wettelijk gegarandeerdtminimum vakantietoeslag of het in- ren van een wettelijkerioer doorwerkt in de sociale uitke ken (die aan het minirumloon gekoppeld zijn) en daarmee collectieve lasten voor e overheid opdrijft. Het zou de over- d dit jaar 155 miljoen glden kosten, aldus de minister terwijl de loonkosten erdooromhoog zouden gaan. Gezien de eco- hische omstandighede moeten die effecten vermeden wor- L aldus de minister. kijn aanvrage zegt De Uyl dat de SER cok moet bekijken of (een blijvend maximin gesteld moet worden aan alle vakan- peslagen. Hij vraagt zh af of de vakantiebijslag niet beperkt et worden tot een miimum, bijvoorbeeld in een vast bedrag, voor iedereen zou ?lden. Op dit monent is in de meeste fs de vakantietoesla/8 procent van he. loon. Door de thans (lende loonmaatregekrijgt echter niemand dit jaar meer dan 0 gulden en is bovfidien is het percentage verlaagd van 8 t 7,5. (STERDAM Iet ge- idig wachten in le aan- laam-koele sain van Sc Heymans in Vmster- n op zijn nieuw collec- loonde de moite zeer. k collectie blitt klein, ar bovenal geïnspi- jrd. Daar warn jong en I het roernd over (s. Stuk voorstuk ver- fenwoordigenzijn crea- tijdloze elepnce. Veel zijn ontwepen heb- k wijd uitstande rok- met één brede ge spelde siertrook. Op :e rokken vorden korte iets over <e taille val- de jasjes o^ bovenstuk gedragen.'De rokken in erg wiji uit en val- op de kne maar ma- l toch eer decente in- ik. Den Uyl (Vervolg van de voorpagina) Volgens Maarten Engwir- da, financieel specialist en waarnemend fractievoor zitter van D'66, is het nog niet nodig het regeerak koord open te breken. Van Agt had dat afgelo pen vrijdag onontkoom baar genoemd. Engwirda, die gisteren door de pre mier werd geraadpleegd evenals PvdA-fractie- leider Wim Meijer zei echter wel te verwachten dat wijzigingen binnen af zienbare tijd aan de orde zouden komen. Maar omdat ook de ambtena ren, trendvolgers en uitke ringstrekkers de premiestijgin gen moeten betalen, komt vol doende geld binnen om de koppeling tussen de drie groe pen inkomens dit jaar nog on gemoeid te laten. Wel wil Van Agt de inkomens van ambte naren en uitkeringstrekkers per 1 juli verder zuiveren van vermeende verschillen in hun voordeel. Vandaar het voorstel voor een extra korting voor deze categorieën. De PvdA-bewindslieden Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid) en Van Thijn (binnenlandse zaken) zien hun strijd dus voorlopig met succes bekroond. Zij hadden het „on aanvaardbaar" uitgesproken voorgestelde netto bezuinigitTg over nu al ontkoppelen. Van van drie miljard gulden brengt Agt wil (van hen) echter wel het tekort nauwelijks onder de harde toezegging dat het dat van vorig jaar (8,25 pro stelsel van sociale zekerheid in cent). de begroting voor 1983 structu reel wordt gewijzigd. Aan de eis van het CDA dat de premiedruk stabiel moet blijven, meent Van Agt tege moet te komen door een pre miedaling voor werkgevers. Een ander verlangen van het CDA, namelijk een verklei ning van het financieringste kort, is moeilijk te verwezen lijken. De nu door Van Agt is trouwens toch weer anders din een rok van dun zwart le- <±r. Bij zo'n dun lederen rok vordt een perfect afkledend swart leren jasje gedragen met •xtra vierkante schouderac- lenten op het rugpand. En met zeel kettingen in zwart met goud om de zeer diepe V-hals te camoufleren. Iverwerkt t?vens vaak een De coupe van alle creaties is leachtige slof voor ensem- zonder meer onberispelijk. Je i die uit zo'n wjde rok met kunt bovendien ook zoveel (■op een kort jisje bestaan, doen met zijn kleding. Neem jasje kan voorien zijn van nu eens een simpel zwart iuderepaulettei of is een shantung cocktailjurkje met Iop gedrape rd. Al dit bandjes onder een kort wit jas- klokkende rocken verve- je. Met parels, hoedje en vos te geenszins omtat Heymais dragen, maar met allerlei klei- Iteeds weer ir een geheïl nighedpn totaal te veranderen, pre creatie brngt en zich Prima geschikt voor een Imer verwaanigt een (e- vrouw die veel uitgaat of veel gde vondst klakkeloos op reit moet. De wijde zwarte r te copiëren. klokrik met zwart-wit geblokt wijde rok vai zwart satijn jasje cn blouse met hoge ru cheskraag in hetzelfde zwart wit dessin is weer ideaal om bij de lunch in een restaurant te dragen. Bij een kraagloze diepblauwe suède cape hoort een zandkleurige rok en over- blouse met grappig kort mouwtje ook in die betoveren de diepblauwe kleur. Max Heymans werkt veel met grote sjaals die een extra allure aan een knickerbockerpak of rok- blouse-ensemble geven. Geen kneuterige lappen met infan tiele poppetjesdessins maar royale zwierige kostbare tweedsjaals, voorzien van franje of grote flannel doeken met een V-hals opening en epauletten of ook smallere zij den dassen met tegenvoering. De hele collectie ademt smaak en zelfbeperking. Heymans kent exact zijn grenzen. PHIA BARUCH Cocktailjapon zoals alleen Heymans die kan creëren. Ontslag nietig verklaard ROTTERDAM Het ambte narengerecht in Rotterdam heeft gisteren het ontslag van onderwijzer René Coenradie nietig verklaard. Coenradie, muziekleraar van de christelij ke nationale school in Heine- noord mocht vorig jaar geen les meer geven nadat hij en een vriend, met wie hij een ca baretprogramma doet, zich in een plaatselijk blad, „kwet send en onterend" hadden uit gelaten over God en de kerk. Willem Oltmans verliest kort geding tegen Staat DEN HAAG De journalist Willem Oltmans heeft het kort geding tegen de Staat der Ne derlanden verloren. Voor de president van de Haagse recht bank had Oltmans een schade vergoeding van de Staat geëist, omdat ambtenaren tijdens een reis door India hem zouden hebben verhinderd prins Claus te interviewen. De pre sident van de Haagse recht bank, mr. Wijnholt wes de eis af. PARIBAS De Banque de Paris et des Pays-Bas (Parsbas) heeft in 1981 de nettowinst zien dalen van ƒ8,1 min naar 4,6 min. Dit was mede een gevolg van de hogere toevoe ging aan de Voorziening voor Algemene Risico's van 10,5 min (1980: 7 min). Het bruto- bedrijfsresultaat handhaafde zich op 18,6 min, zo blijkt uit het jaarverslag. ARNHEM De vereniging Landelijke Organisatie Moderne Zwakzinnigenzorg heeft er op aangedrongen dat de erkenning voor de Arnhemse inrichting voor zwakzinnigen ,,'s Koonings Jaght" wordt ingetrokken. Aanleiding hiervoor is de dood van een 37-jarige zwak zinnige patiënt. Deze man overleed half maart aan zijn verwondingen die hij opliep toen een verzorger zijn zelfbeheersing verloor, bij een poging de pupil te kal meren. De verzorger sloeg en schopte meerdere malen. Volgens de organisatie hebben zich in de inrichting regelmatig dergelijke extreme situaties voorgedaan. „Deze inrichting is met dit afschuwelijke incident door de mand gevallen", aldus een woordvoerster van de organisatie, „maar er zijn andere inrich tingen die net zo slecht zijn als gevolg van veel te jonge krach ten". In een brief aan de Tweede-Kamercommissie gehandicap tenbeleid vraagt de organisatie weliswaar alleen om een onder zoek naar de behandeling van de pupillen, maar volgens de woordvoerster is het vrijwel zeker dat de resultaten tot sluiting zullen leiden. DEN HAAG Het labo ratoriumschip „Reinwas- ser" dat de Nederlandse en Duitse milieu-organisa ties „Stichting Reinwater" en „Rettet den Rhein" vo rig jaar zomer kochten, blijkt een „kat in de zak" te zijn. Het schip heeft herhaaldelijk motorpech en heeft niet genoeg stabi liteit op druk bevaren en woelige rivieren. De repa ratiekosten zijn dermate hoog dat de organisaties de exploitatie sterk moe ten inkrimpen, zo niet sta ken. Gezien het nut van het schip willen de organisaties door gaan met het meten van de vuillozingen op de Rijn. Daar om hebben zij minister Zeeval- king van verkeer en water staat geld gevraagd voor de aanschaf van een nieuw schip. Reinwater drong er bij de mi nister op aan z'n Duitse collega om financiële steun voor het project te vragen. De regering wil nog een half jaar wachten alvorens stappen tegen Frankrijk te overwegen wegens de aanhoudende zout- lozingen in de Rijn. Dit heeft minister Zeevalking de stich ting Reinwater laten weten. Volgens de stichting zijn rech terlijke stappen nodig omdat Frankrijk ook na de conferen tie van de Rijnoeverstaten in november verleden jaar. de zoutlozingen in de Rijn niet heeft gestopt ondanks de voor schriften van internationale verdragen. -ESSEN-BORIEMISZA De groepswins van Thys- Bornemisza i; vorig jaar iald van 14,7 raln tot 1,4 min, maar lank zij bij- Sere baten vanf 2C9.2 min lm de nettowint na belan- van derden ui op 271,5 Vooral de kojten werden 1981 sterk teruggebracht, irdoor de nrttovvinst en ïiogensverhouiingen ver- irden. De bijondere bate I voor een goot deel be- i door een loekwinst op (erkoop van Thyssengas. MEJEBA Meneba NV heefi in 1981 zoals eerder al were verwacht winstgevend 'gewirkt. De nettowinst be droe» ƒ2,6 min en in 1980 werl f 4,6 min verloren. Vol gen! de raad van bestuur heb ben vooral de bakkerij- en meigvoederdivisie bijgedra gen aan de verbetering van het resultaat. De omzet steeg voig jaar van 1190 tot 1263 ml. Het bedrijfsresultaat ver- besrde van 19,6 tot 33,8 mh. DEN HAAG Twee onder zoekers werkzaam bij het TNO, prof. L. van Putten en dr. E. Bulten, zijn er in ge slaagd een medicijn te ontwik kelen dat een remmende wer king kan hebben op bepaalde vormen van kanker. Het mid del, TNO-6, is het eerste mid del tegen tumoren dat ooit in Nederland gemaakt is. Hoewel patiënten in twee Amsterdam se ziekenhuizen het medicijn goed blijken te verdragen, is nog verder onderzoek nodig. Het nieuwe geneesmiddel is afgeleid van een overal ter wereld toegepast preparaat dat echter het nadeel heeft dat het de nieren beschadigt. TNO-6 heeft hetzelfde anti-kankeref fect, maar beschadigt de nie ren niet. Bij TNO spreekt men al van een „mijlpaal" in de ontwikkeling van de medicij nen in ons land. DEN HAAG Minister Van Thijn (Binnenlandse Zaken) ziet geen moge lijkheden nog meer te doen voor de Amsterdam se politie. Er is sprake van een bevriezing van de sterkte van de politie korpsen. maar voor de vier grote steden is een uitzondering gemaakt. Amsterdam profiteert daarvan het meest. De Amsterdamse politiebon den zijn desondanks teleurge steld over de houding van Van Thijn en vinden dat hun leden onder betere omstandigheden moeten kunnen werken. Vol gens de bonden komt de be stuurbaarheid van het korps in gevaar. Het plan van Van Thijn houdt in, dat politiemen sen die met een grote werkd ruk worden geconfronteerd een hogere beloning krijgen. Burgemeester Polak, die het plan van Van Thijn niet goed (genoeg) vindt, wil dat er zo snel mogeliik gepraat wordt over de beloning voor extra zwaar en onregelmatig werk bij de politie. ERICA Lekkerbek- j, smulpapen en ook broeven, die vol smart (n te wachten op de (oductie in Nederland een nieuwe paddes- L een concurrent voor - bverbekende champig- L i, moeten nog even ge- A fl oefenen. Het proef- ion voor de champig- cultuur in America ^Afiburg) staat weliswaar met de ridderzwam Be oesterzwam, maar ^^Hyege de hoge prijs zijn IK. alleen geschikt voor restaurants en de ex- lfwal Eut Het grote publiek ft nog wachten want, - I lijkt wel toverij - juisl ■fpaddestoelen die erf *kker zijn en dus goed in le markt zullen liggen oals de cantharel en het •ekhoorntjesbrood, zijn iet moeilijkst te kweken. 3e Coprinus is een ras dat ei genlijk eerder dan de cantha rel in aanmerking komt als al ternatief voor de champignon. Met de kweek is enkele jaren geleden begonnen; het proef station oogst nu per teeltperio de - er zijn er vier per jaar - tussen de twaalf en twintig kilo per vierkante meter. Dat komt zo'n beetje overeen met de champignon-opbrengsten. „De Coprinus heeft wat weg van de champignon", zegt di recteur Van Griensven, „maar hij heeft meer structuur en meer smaak Een eerste smaakbeoordeling viel door een verkeerde bereidingswijze niet zo goed uit, maar de mees ten die hem daarna proefden, vonden hem lekkerder dan de champignon. Hij moet jong worden gegeten als hij een nog nauw om de steel sluitende witte hoge hoed heeft". Dat de Coprinus bij kamer temperatuur zwart wordt, ver oorzaakte tijdens de eerste in troductiepoging grote proble men. Inmiddels weet men dat hij in de koelkast een week vers blijft. Verder heeft het proefstation met het Sprenger instituut goede conserveermet- hodes gevonden, aldus Van Griensven. Een methode is ge baseerd op de oude techniek van het wecken, de andere be treft het vacuüm verpakt diep vriezen. Dat ziet er allemaal goed uit, maar voordat deze paddestoel de markt kan ver- overenmoëfeitogieelvagebeuren zoals consumenten onderzoek. Daarbij passen de producenten er wel voor deze zwam bij de Nederlandse, we- nig vleiende naam te noemen: Grote Geschubde Inktzam. Oesterzwam De oesterzwam is al anderhalf jaar in mondjesmaat op de markt. Vijf champignontelers voeren er vrij geregeld een paar honderd kilo van aan bij de veiling Breda en leveren ook wel rechtstreeks aan deli- catessenwinkels. De prijsvor ming gaat nog niet zo best. Van Griensven gaat nu probe ren door „geleide publiciteit" de oesterzwam beter in de markt in te voeren. Volgens hem is het een lekkere pad destoel, die in de natuur op bo men groeit. In de teelt komen deze zwammen dicht opeenge pakt - in trossen lijkt het wel - De Coprinus, compleet met hoge witte hoed. te voorschijn uit de ziikant van gepasteuriseerde strobalen. Ze laten zich gemakkelijk telen, hebben niet veel last van ziek tes, maar wel het grote nadeel dat ze veel sporen in de lucht brengen. Dat kan bij mensen allergische aandoeningen, zoals luchtweginfecties veroor zaken. Bij de teelt werkt men daarom met mondmaskers en het proefstation is op zoek naar een minder „sporuleren- de" variëteit. In Frankrijk is deze teelt door het sporuleren mislukt, in Italië heeft men een jaarlijkse produktie van vijfduizend ton weten te berei ken. Het proefstation gaat bekijken of het met nog meer nieuwe paddestoelen kan gaan experi menteren. Het denkt aan de shii-take (Japans grootste agrarische exportprodukt), aan het fluweelpootje en aan de Chinese rijstpaddestoel. Aan het traditionele hoofon- derwerp. de champignon, werkt het proefstation ook door. Het kweekte enkele nieuwe rassen. Wat proeven met bruine champignons wor den ook gedaan. Die zijn voor treffelijk, aldus Van Griens ven. maar de Nederlandse consument wil alleen hagel witte champignons DE BILT (KNMI) - Een re- gengebied dat zich vanmorgen uitstrekte over Zuid-Engeland en de Beneluxlanden trekt naar het oosten en blijft ook morgen een deel van de dag het weer bij ons bepalen. In de loop van de middag draait de wind die eerst nog zuidwest is, naar het noordwesten. Hierna kunnen enkele opklaringen ontstaan. De temperatuur blijft aan de lage kant. Het tempera tuurverschil tussen dag en nacht is voor de eerst komen de vier en twintig uur niet groot Weersgesteldheid van gisteren lamp temp «lag De Bilt motr Doelen motr. Eindhoven regen Deo Heider mts! onbew 17 9 On Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur (op zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur) telefoonnr. en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13