Aftreden Engelse ministers geëist VS weigeren optreden Israël te veroordelen -Genland estend Argentinië politiek isolement Falkland-eilanden: Kaal, koud en olie Onverwacht verzet tegen Argentijnen Israëlisch diplomaat in Parijs doodgeschoten <ps dringt aan op 7 ardigheid mens jr- Verzet El Salvador kondigt nieuw offensief aan Demonstratie vredesbeweging tijdens NAYO-top in Bonn LEIDSE COURANT MAANDAG 5 APRIL 1982 PAGINA 7 >asen avondklok 1AU Tijdens het paasweekeinde avondklok in Polen drie dagen opge- at heeft de Poolse teren bekend ge- >it betekent dat de rrijdag, zaterdag en aat over straat mo- Met kerstmis en de ling werd de avond- [tijdelijk opgeheven. Tiklok werd met de Jng van de staat van 113 december vorig Veld. 24-uursstaking in Luxemburg LUXEMBURG Zeven van de tien vakbonden in Luxemburg hebben hun le den opgeroepen vandaag een 24-uursstaking te houden. Zij willen hiermee protesteren tegen het bezuinigingsplan van de regering en met name tegen de bevriezing van de lonen. Bij de staking zijn de staalindustrie, het vervoer en de gemeenteamb tenaren betrokken. Het luchtverkeer wordt niet door de staking getroffen, omdat de verkeersvliegers aan het werk blijven. Cuba wil arbeiders naar Siberië sturen WASHINGTON De Cubaanse regering over weegt 10.000 arbeiders naar Siberië in de Sovjet- Unie te sturen om daar hout te hakken voor ex port naar Cuba. Cuba kampt met grote een werkloosheid. Volgens een rapport van een Ameri kaanse Congrescommissie, dat zaterdag werd gepubli ceerd, werken al 7.000 a 10.000 Cubanen in Oost- Europese landen. Kapper Bob Sanchez in het Californische Santa Barbara was onver stoorbaar toen een auto zijn zaak blnnenklapte. Hij maakte eerst het kapsel van zijn klant Paul Morrison af voordat hij zich met de schade aan zijn zaak ging bezig houden. Aanslag in Gaza: Zeven Israëli's gewond TEL AVIV Zeven Israëlische militairen raakten gisteren in de bezette Gazastrook ge wond, toen Palestijnen een handgranaat naar een legervoertuig gooi den. Twee van de inzit tenden liepen ernstige verwondingen op. In verband met de aan slag, die plaatsvond in het drukke centrum van Gaza-Stad, hebben Israëlsiche veiligheid sagenten verscheidene Palestijnen gearres teerd. Warnke: Reagan werd misleid WASHINGTON Paul Warnke, de belangrijkste onderhandelaar voor wa penbeheersing tijdens de regering-Carter, heeft gis teren gezegd dat president Reagan zich vergiste toen deze zei dat de Sovjet-Unie op het gebied van kernwa pens superieur is aan de VS. „Het is duidelijk dat hij is misleid", zo zei Warnke over Reagan. „Op het ogenblik bestaat er in grote lijnen een even wicht". )ERIGE ZITTING IN LAGERHUIS LONDEN De Britse ministers van buitenland se zaken en defensie, Car- rington en Nott, evenals premier mevrouw That cher, staan onder grote druk om af te treden als gevolg van het verlies van de Falkland-eilanden aan Argentinië. Zowel door parlementariërs van Labour als van de rege rende Conservatieve partij werd zaterdag tijdens een roe rige zitting van het Lagerhuis om hun aftreden gevraagd omdat zij niets zouden hebben ,jlse minister Nott gedaan om de invasie van de jreden is geëist. eilandengroep te voorkomen. De 50-jarige Nott zou zijn ont slag bij premier Thatcher hebben ingediend, maar pre mier Thatcher heeft gewei gerd en zou hem en Carring- ton slechts een flinke uitbran der hebben gegeven. Nott vecht nu voor zijn poli tieke leven. Gisteren ver klaarde hij dat de Britse mari ne de eilanden met geweld zal veroveren, „als dat het enige is dat overblijft", ook al blijft men uiteraard in Londen de voorkeur geven aan een di plomatieke oplossing. Premier Thatcher verklaarde in het Lagerhuis dat het doel van de regering is „ervoor te zorgen dat de Falkland-eilan den bevrijd worden van de bezetting en zo spoedig moge lijk weer onder Brits bestuur worden geplaatst. Zij vertelde verder dat een vloot in ge reedheid zou worden gebracht om uit te varen naar de Falk land-eilanden. De woorden van Thatcher werden herhaaldelijk onder broken door .gehoon van de socialistische oppositie en met uitroepen als: ga heen La- bour-leider Foot legde de vol le verantwoordelijkheid voor de invasie op de regerende conservatieven en verklaarde dat de achttienhonderd bewo ners van het gebied waren verraden. „De verantwoorde lijkheid voor dat verraad ligt bij de regering". Hij zei dat in 1977 de Labour-regering een invasie had weten te voorko men tijdens een periode van spanning met Argentinië doordat voldoende tijd vante- voren een marine-eenheid aanwezig was. Een afgevaardigde van de rechtervleugel van de Conser vatieven, Edward du Cann, was van mening dat de rege ring „imbeciel" was te denken dat zij de crisis langs diploma tieke weg kon oplossen. Een andere Tory, Nigel Fisher, vroeg de regering pogingen te doen tot uitsluiting van Ar gentinië van het wereldkam pioenschap voetbal. De verontwaardiging over de aanpak van de crisis met de Falkland-eilanden beheerst de Britse pers volkomen. On der de kop „naakte aggressie" schrijft The Times dat de we reld sinds het einde van Adolf Hitler niet meer zo'n gaaf voorbeeld van niet-uitgelokte aggresie en militaire expansie heeft gezien als de Argentijn se bezetting van de Falkland- eilanden". Maar, zo voegt het blad er aan toe, nog steeds heeft Engeland een van de sterkste vloten ter wereld. „Als we met geweld moeten antwoorden op geweld kun nen we ernstige schade toe brengen aan de Argentijnse marine. De Daily Express roept op tot de verdediging van onze trouwe onderdanen en de Daily Telegraph meent dat een militaire operatie niet op onoverkomelijke moeilijk heden hoeft te stuiten. YORK De eis e Veiligheidsraad ki Verenigde Naties gentinië direct alle i terugtrekt van de Jerleden week be- Falkland-eilanden ngs diplomatieke ^ajen oplossing moet voor het geschil Groot-Brittannië, iet land in een po- ^fjsolement gebracht. ^—ondanks de vrijwel steun van de ove- idamerikaanse landen ntijnse escapades len van de Vei- iraad waarop de Ar- I n hun hoop hadden nste handelspartner, |t-Unie, zich zaterdag- de Verenigde Naties Lghoudend op. sommige waarnemers de veroordeling door ligheidsraad als een ouche voor de Argen- |&>)e verwachte „vijandi- |§ing tegenover het ko- v ische Groot-Brittan- ef uit. De Sovjet-Unie I zich van stemming, renigde Staten, de opese landen, Japan leden van het Britse (best veroordeelden de Hnse stappen, inderdaad tot een ge- treffen met de Britse /mt, kan Argentinië in f bij de Organisatie van aanse Saten (OAS) en doen op militaire in andere Latijnsame- landen. Het lijkt weinig waarschijnlijk OAS aan zo'n oproep zal geven. Ondanks r in voor de Argentijnse jken de meeste lidsta- bereid om regelrecht in te gaan tegen een door de Veiligheidsraad aanvaarde re solutie. Bovendien kunnen de Verenigde Staten, hét belang rijkste land in de OAS, het zich niet permitteren om par tij te kiezen. Argentinië is de belangrijkste schakel in Was- hingtons Latijns- en Midden- Amerika-politiek, terwijl Groot-Brittannië een van de oudste e"n in deze tijd het meest trouwe van alle NAVO-partners is. De moei lijke positie waarin Washing ton verkeert blijkt wel uit het woordgebruik van de Ameri kanen. Zij weigeren de eilan den bij hun Spaanse of Engel se naam te noemen, maar spreken alleen over „de eilan den". In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires werd de inlij ving van de Falkland-eilan den, die daar de „Islas Malvi- nas y Atlantico" worden ge noemd, gevierd. Waarnemers zijn van mening dat de mili taire actie de verdeeldheid onder het Argentijnse volk wat heeft verminderd en de kritiek op de militairen, die 's lands economie hebben verwoest en duizenden tegen- De Argentijnse president Thatcher, Leopoldo F. Galtieri, nam dit weekeinde in Bu enos Aires de toejuichingen van een duizendkoppige menigte in ontvangst die zijn instemming met met de invasie van de Falkland-eilanden betuigde. standers hebben laten ver- gens velen is er in Argentinië verovering van het wereld- moorden en verdwijnen, sprake van een vertoon van •kampioenschap voetballen in enigszins heeft verstomd. Vol- nationale eenheid, zoals na de 1980 niet meer is gezien. BUENOS AIRES Het le ven op de Falkland-eilan den is hard en eenvoudig. Het onvriendelijke klimaat voortdurend waaien kou de poolwinden en het isolement zullen er waar schijnlijk toe bijdragen dat het leven er, wie pok de scepter zwaait, zo zal blij ven. Het eiland is koüd en kaal, er groeien geen bomen. De 1.800 bewoners, allen van Britse komaf, hebben geen televisie, geen krant en geen schouwburg. Tot aan de Ar gentijnse invasie werd een keer per week een film avond gehouden in het stad huis van Port Stanley. Ver der zond de radio enkele uren per dag uit. Het uitgaansleven is beperkt tot de vijf kroegen die Port Stanley telt, boven de bar hebben altijd portretten ge hangen van de Britse konin gin en pijltjes gooien is sinds jaar en dag de meest gelief de sport. De mensen leven hetzij van de landbouw, de visvangt of maken deel uit van weten schappelijke expedities. Op het menu is schapevlees de hoofdschotel, samen met kool, aardappelen, wortels en uien, die op de eilanden zelf kunnen worden verbouwd. Ander voedsel, zoals fruit, moet worden in gevoerd en is daarom schaars en duur. De veesta pel, zo'n 10.000 stuks vee, voorziet in de zuivelproduk- tie. Wat deze op het oog onbete kende eilandjes alsnog van belang maakt is de vermoe de aanwezigheid van grote hoeveelheden olie. „Op ge ofysisch gebied zijn de Falk land-eilanden veel, veelbe lovend", aldus Tom Stewart- Gordon, internationaal re dacteur van World Oil in Houston. Dr. Lawrence Goldmuntz, energie-advi seur van het Amerikaanse ministerie van defensie, voorspelde dat het gebied tussen Argentinië en de Falkland-Ëilanden een nieuw olieveld van het type van het Noordzeegebied zou kunnen worden met een produktie van twee miljoen vaten per dag binnen de volgende tien jaar. BUENOS AIRES De Ar gentijnse troepen zijn bij hun invasie op de Falkland- eilanden en het meer naar het oosten gelegen eiland Zuid-Georgia op onver wachte tegenstand gestoten. Bij de gevechten zouden ze ker vier Argentijnen om het leven zijn gekomen. Over de vrijwel zekere slachtoffers aan Britse zijde is niets be kend. Felle gevechten werden tot vrijdagavond gemeld uit de hoofdstad Port Stanley. Hoe de zaken er nu precies voor staan is niet bekend. Evenmin is duidelijk of berichten over Britse mariniers, die zich zwaar bewapend in de bergen zouden hebben teruggetrok ken, enige waarheid bevatten. Intussen heeft Argentinië grote haast gemaakt het met officieel inlijven van het inge nomen eilanden-gebied. Alle Engelse namen zijn in Spaan se veranderd en er is een mi- litiare gouverneur benoemd. Britse verslaggevers worden niet tot de archipel toegelaten en voor de bewoners zijn al lerlei strafbepalingen uitge vaardigd. Op het beledigen van Argentijnen en Argen tijnse nationale symbolen staan gevangenisstraffen. Overigens hebben de overge bleven 1.700 Britten via de World Service van de BBC kunnen vernemen, dat Britse schepen op weg zijn om de Argentijnen van de eilanden te vedrijven. Vandaag zijn in Londen de ongveer 100 Britse burgers en militairen aangekomen, die verleden week vrijdag door Argentinië van de Falkland- eilanden zijn afgezet. In hun gezelschap bevond zich ook gouverneur Rex Hunter. Het gezelschap heeft niets over de situatie op de Falkland-eilan den willen loslaten. Tijdens een religieuze plechtigheid, die werd gehouden in de Israëlische ambassade in parijs, strijkt mevrouw Barslmantov over de doodskist van haar echtgenoot, die zaterdag op straat werd neergeschoten. BEIROET/PARIJS De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO van Yasser Arafat heeft dit weekeinde ontkend verant woordelijk te zijn voor de zaterdag gepleegde moord op de Israëlische diplomaat Yacov Barsimantov in Parijs. De eerste secretaris van de Israëlische ambassade werd zater dagmorgen doodgeschoten door een jonge vrouw, toen hij zijn huis verliet. Israël heeft direct de schuld gegeven aan de PLO. In Beiroet verklaarde een woordvoerder van de PLO: „Wij we ten niets van deze aanslag en ook niets over de organisatie die de verantwoordelijkheid ervoor heeft opgeëist." Een organisatie die zich de „beweging van Arabische revolutionaire brigades" noemt, zegt ervoor verantwoordelijk te zijn. In een verklaring aan het Franse persbureau AFP in Beiroet zegt de organisatie dat de voortzetting van de „Israëlische misdaden tegen het Liba nese volk niet ongestraft zullen blijven". In Jeruzalem deed de Israëlische minister van buitenlandse za ken Yitzhak Shamir, gisteren een beroep op alle regeringen „onmiddellijk alle bureaus van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie in hun landen te sluiten", als reactie op de moord op de diplomaat. Voor Israël lijdt het geen twijfel dat de aanslag het werk is van de PLO of van een mantelorganisatie. NEW YORK De Verenigde Staten hebben zaterdag hun veto uitgesproken tegen een resolutie van de vei ligheidsraad. Het veto trof een resolutie waarin het Is raëlische optreden in de bezette gebieden werd afge keurd en waarin van Israël werd verlangd het ontslag van drie Palestijnse burgemeesters op de westelijke Jordaanoever ongedaan te maken. Het debat over de bezette gebieden werd gehouden op verzoek van de Arabische landen. Aanleiding hiertoe vormde het Israëli sche optreden gedurende de afgelopen weken in de bezette ge bieden. Nadat de regering-Begin de democratisch gekozen ge meenteraad in het Palestijnse plaatsje El Bireh had ontslagen kwam het tot felle betogingen, waarbij zes Palestijnen en een Israëli gedood werden. De door het Amerikaanse veto getroffen resolutie veroordeelt de Israëlische schending van de „rechten en vrijheden van de bewoners van de bezette westelijke Jordda- noever en de Gazastrook". De resolutie, waarin geen sancties te gen Israël werden geëist, was afgezwakt om een Amerikaans veto te voorkomen. De Israëlische minister van defensie Sharon hbeeft gisteren be sloten, dat de joodse kolonisten en in de Sinai-woestijn tot 15 april in hun huizen mogen blijven. Eerder was vastgesteld dat de kolonisten voor 31 maart de Siani verlaten moesten hebben. een 0 *Van 0nze corresP°ndent Cees Manders) 3en. ANSTAD Alleen een maatschappelijk systeem JRt van de mens en zijn waardigheid is in staat een B^voor de huidige problemen te geven. De mens zelf ^^■d centraal staan in een wereld die zich wil ontwik- vrede en gerechtigheid. fV innes Paulus II wees hier zaterdag op in zijn toespraak aticaans symposium „Van Rerum Novarum tot Labo- tens" geheten, dat gewijd was aan sociale kwesties. Het n sloot het Rerum Novarum-jaar af, dat in mei 1981 (n het 90 jaar geleden was, dat Leo XIII de eerste grote jcycliek Rerum Novarum uitvaardigde. erhaalde in zijn toespraak wat hij vorig jaar in zijn le encycliek Laborem Exercens al had opgemerkt: de de bevoegdheid technische oplossingen aan te bieden imische en politieke problemen, maar nodigt uit tot lurende toetsing van de bestaande systemen aan het van de menselijke waardigheid. Volgens de paus is er In grote onzekerheid en machteloosheid aan de voor- het derde millennium. „De ideologieën, die aanvan- in aan te slaan, zijn slechts erin geslaagd hun eigen len aan te tonen. Een nieuwe internationale economi- moet er komen, die de oude en gebrekkige modellen *zijde schuift en de mensheid een juist aandeel in de an de schepping verzekert". ak deze woorden tot het gezelschap waartoe ook de etaris-generaal van de VN, Perez Cuellar, en enkele tionarissen van de internationale arbeidsorganisatie l Het symposium, dat georganiseerd wordt door de i commissie Justitia et Pax wordt vandaag beëindigd. Robert Kennedy getrouwd SAN SALVADOR De waarnemend aartsbisschop van El Salvador, Rivera y Da- mas, heeft de guerrillastrijders gisteren gevraagd de wapens neer te leggen. Tevens vroeg hij de regering door te gaan met het doorvoeren van her vormingen. De oproep van de aartsbis schop lijkt weinig effect te sor teren. Het radiostation van de verzetsbeweging (Venceremos) heeft de bevolking opgeroepen zich voor te bereiden op grote sabotage-acties om de econo mie te ontwrichten. De actie zal op 1 mei worden uitge voerd. „Wij hebben voor de verkiezingen gestreden en wij zullen doorgaan met de strijd tot de overwinning is be haald", aldus Venceremos. Guillermo Ungo, de leider van de Salvadoraanse verzetsbe weging, heeft gezegd dat de bevolking onder druk naar de stembus is gegaan. De bevol king was bang voor represail les van het leger als zij niet zou gaan stemmen, aldus Ungo. De leider van de extreem rechtse Arena-partij, Daubuis- son, heeft afgelopen vrijdag gezegd dat de coalitie van rechtse partijen de landher vormingen zal voortzetten. Ook is hij bereid met de chris ten-democraten te gaan rege ren, maar de huidige president Duarte is als nieuw staats hoofd onaanvaardbaar. Volgens het Nederlandse so ciaal-democratische lid van het Europese parlement, len van den Heuvel, is El Salvador na de verkiezingen terug bij het punt nul. Nu extreem rechts de meeste stemmen heeft weten te veroveren, is de situatie hersteld zoals die in 1979 bestond voordat het regi me Romero ten val werd ge bracht Mevrouw Van den Heuverl keerde zaterdag terug van een bezoek aan El Salva dor. BONN Zo'n achthonderd vredesorganisaties en politie ke partijen hebben besloten massaal te demonstreren als op tien juni de NAVO-top- conferentie plaatsvindt. De Amerikaanse president Rea gan zal dan in Bonn de NAVO-top bijwonen. Het besluit om te demonstre ren werd genomen na uren lange en soms bijzonder felle discussies. De Duitse Com munistische Partij (DKP) speelde in de besluitvorming een vooraanstaande rol. Deze partij wist te voorkomen dat tijdens de demonstratie soli dariteit zou worden betuigd met de vredesbeweging in Oost-Duitsland. Daardoor is het twijfelachtig geworden of de jeugdorganisaties van de FDP en SPD alsmede <ie mi lieubeweging de Groenen hun medewerking aan de be toging zullen verlenen. Petra Kelly, lid van het par tijbestuur van de Groenen, uitte in een persoonlijke ver klaring^ aan het slot van de debatten haar ontevreden heid over de bijeenkomst. De vredesbeweging, zo zei zij, heeft slechts dan een kans als zij niet-gebonden denkt en handelt Rudolf Bahro, die enkele jaren geleden Oost-Duitsland verliet na het regime in zijn boek Die Al ternative te hebben bekriti seerd, had gisteren bij het begin de bijeenkomst ge waarschuwd tegen deelname van de DKP aan de betoging. Deze partij is „een fossiel uit de tijd van de koude oorlog", zo waarschuwde Bahro.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7