VdA wil niet tornen aan regeerakkoord Vastenactie El Salvador begonnen Boycot zet Zuid-Afrika met de rug tegen de muur JUBILEUM VOOR KLEPTOMANE EX VAN DEN BERG: HERZIENING ONAANVAARDBAAR Srlouw in gezicht gespuugd iens manifestatie &[en verhoogde gasprijs ereniging van irtpatiënten is democratisch" Ter louw: lagere olieprijs heeft grote gevolgen voor Nederland weer GENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 5 APRIL 1982 PAGINA 5 -•rijder ijaer ;lukt Hijk - De H P.H. de ffjflt Bleiswijk ■^^•dag door rkeersonge- zijn woon- n het leven p.ji. Hij was ~3 bjj het jjyjn de stan- yjan zijn mo- HLr klappen- ,da£cht raakte ®®*ïdaard de :aa® De man ongeluk- cht dat hij C brak. Hij ter plaat- ondr- hip-i tijds Belg breekt record spijkerbed-liggen DEVENTER De Mexicaan- se Belg Don Rodriques Dela- vega heeft vrijdagnacht in de Deventer Bar-Studio 5 het wereldrecord spijkerbed-lig gen gebroken. Het oude re cord was 3 uur en 28 minuten, Delavega hield zijn oncomfor tabele positie enkele minuten langer vol. Hij had het zich extra moeilijk gemaakt door zware stukken hout op zijn buik te laten binden. De op brengst van Rodriques' actie is geschonken aan het Zuid- molukse Comité Pattimura, dat een speelfilm wil produce ren over de geschiedenis van de Molukken. Don Rodriques had het zich ex tra moeilijk ge maakt door zware stukken hout op zijn buik te laten binden. BEZUINIGINGEN: MUSEA ROTTERDAM OP MAANDAG DICHT ROTTERDAM De raadscommis sie voor Kunstzaken gaat akkoord met het voorstel van B en W om de Rotterdamse gemeentemusea in het kader van de bezuinigings- en om buigingsoperatie met ingang van 1 juli op maandagen te sluiten. Het gaat onder andere om het museum Boymans-Van Beuningen, het mu seum voor Land- en Volkenkunde, het museumschip De Buffel en het Historisch museum De Dubbelde Palmboom. Het verloren gaan van tien formatieplaatsen wordt door na tuurlijk verloop opgevangen. Het voorstel moet nog door de gemeente raad worden goedgekeurd. APELDOORN Personeel van het Julianazie- kenhuis in Apeldoorn heeft een 32-jarige vrouw uit Haarlem weten te grijpen, die uit een koffertje van een patiënte de portemonnee had ontvreemd. Op het politiebureau bleek in de loop van het weekeinde dat de vrouw al 79 keer eerder op betzelfde delict was betrapt De kleptomane droeg een zakboekje bij zich met de bezoekuren van vrijwel alle ziekenhuizen in het land, die zij per trein afreisde. Als patiënten met familie leden naar de recreatiezaal of koffieruimte gin gen, sloeg zij haar slag. In Apeldoorn ging dat voor de 80e keer mis, toen de betrokken patiën te eerder dan verwacht haar bed opzocht. De vrouw is tot zondagmiddag half vijf in verze kerde bewaring gesteld. Protest tegen gratie voor oorlogsmisdadiger AMSTERDAM het Auschwitz-comité heeft gisteren in een telegram aan premier Van Agt geprotes teerd tegen de gratie verlening vorige week aan de oorlogs misdadiger M. Jacobs (51). In dit telegrtam zegt het comité diep geschokt te zijn door de vrijlating „van de langdurig voortvluch tige oorlogsmisdadi ger". Ook wijst het comité op het falende opsporingsbeleid van Justitie. is dejHOTEN Herzie- 6®"lan het regeerak- zoals premier Van ónrfiidag heeft aange- rjge-i, is voor de PvdA één it onaanvaardbaar. *ft PvdA-voorzitter in den Berg zater- nd op een partij- omst in Groningen „Met ons valt over dit punt niet te praten. Als de coalitie partners de PvdA uit het kabi net willen gooien, dan moeten ze dat maar proberen". Van den Berg verklaarde dat er niet aan het akkoord, waar in onder meer de koppeling van uitkeringen en minimum inkomens is opgenomen, te tornen valt. „Wij knokken nu dubbel zo hard voor de laagst betaalden. Als dat betekent dat de middengroepen van 60 tot 70.000 gulden per jaar nog meer terug moeten, dan moet dat maar", aldus de partijvoor zitter. Mr. Laurens-Jan Brinkhorst, fractieleider van D'66, meent dat Van Agt in het kabinet niet te gauw een eigen voor stel betreffende de Vooijaars- nota mag doen. De minister president zou als het enigszins kan moeten wachten „tot hij redelijk zeker weet dat zijn voorstel aanvaardbaar is voor alle drie (coalitie)partijen", al dus Brinkhorst gisteren in een radioprogramma. aangenaam, maar heeft er wel begrip voor. Brinkhorst wees erop dat dit kabinet „in tegen stelling tot het vorige" pro beert structurele maatregelen te nemen. Volgens de Demo cratische voorman moet er nu aanzienlijk bezuinigd worden, waarbij een discussie over de koppelingen en het stelsel van sociale zekerheid als zodanig in het vooruitzicht wordt ge steld. VVD-fractieleider Hans Wie gel vindt dat premier Van Agt niet snel genoeg een finaal voorstel in het kabinet kan doen. „Het had er eigenlijk al lang moeten zijn". Dat het re geerakkoord nu kennelijk opengebroken moet worden, was voor Wiegel geen schok kend nieuws. „Het is altijd al onzalig en onwerkbaar ge weest: een gatenkaas". cm- lei- tad IFOORT Minis- louw van economi- wrfiken is afgelopen gaar gmiddag in De Amersfoort in het djn gespuwd door een om' e bezoeker van ge. lifestatie „De gas- deti en moet lager". ge. SP'~ lister bezocht deze "J~ Itatie om 200.000 pej/teningen in ont- 714- te nemen tegen de ng van de aardgas- p 1 januari jongstle- aar wekte de woe de op van de ruim 500 aanwezigen door te bena drukken dat slechts enke le Nederlanders in finan ciële moeilijkheden zijn geraakt door de verhoog de aardgasprijs. De spuwer werd, nadat de mi nister door ordebewakers naar zijn auto was gebracht, niet gearresteerd. De organisatie van de manifestatie, het Lan delijk Beraad Gasprijs bood zijn excuses aan, maar noemde de woede van het publiek be grijpelijk gezien de 15.600 mensen die in '81 door de GEB's zijn afgesloten en de 60.000 mensen voor wie een betalingsregeling moest wor den getroffen. Tijdens de manifestatie spra ken actievoerders zich uit voor nieuwe acties zoals het af dwingen van openbare raads- debatten ter voorbereiding van de VEGIN-vergadering in juni, het georganiseerd tegen gaan van afsluitingen om so ciale oplossingen te bevorde ren, verder gaan met inhou dingsacties (gasprijsverhoging wordt niet afgedragen) en uit breiding van de gespreid-beta- len-acties. De manifestatie in Amersfoort werd gehouden ter afsluiting van de landelijke handteke ningenactie en om kracht bij te zetten aan de eisen van het landelijk actieberaad: een lage re gasprijs: geen 18 maar 4 procent btw op het gas, een tenminste 18 procent lager ta rief voor blokverwarming en onmiddellijke stopzetting van afsluiting van gas, water en licht bij mensen die de GEB- rekening niet meer kunnen betalen. „De aardgasprijs zal noch dit jaar noch volgend jaar verder worden verhoogd. Maar een Minister Terlouw afgelopen zaterdag voor het spandoek op de manifestatie „De gasprijs kan en moet lager", alwaar hij door een boze bezoeker In het gezicht werd gespuugd. prijsverlaging is uitgesloten",' aldus VEGIN-voorzitter A. Kaland zaterdag op de radio. De voorzitter zei er op te reke nen dat minister Terlouw de bestaande koppeling tussen de aardgasprijs en de prijs van huisbrandolie niet langer zal handhaven. begin van de actie in de Mozes en Aëron werd Jlgenom en door v.l.n.r. de broer van de In El ir vermoorde Koos Koster, Joost Koster, minis ter van Staat dr. Klompé, mevrouw C. venhulzen, Maria ter Laag (familie van de eveneens vermoorde Hans ter Laag) en prinses Irene. AMSTERDAM met een dienst in de Mozes en Aa- ronkerk aan het waterlooplein in Amnsterdam is gis termiddag de actie van vasten en gebed voor El Salva dor van start gegaan. Aan het vasten en bidden werd door ongeveer vijftig mensen deelgenomen. Met de actie die Paaszaterdag wordt beëindigd, wil men berei ken dat de onderdrukking in El Salvador, dat zonder voorwaar den vooraf wordt begonnen met onderhandelingen door de par tijen die bij het conflict zijn betrokken, dat ingrijpen van buiten af wordt gestopt en dat geen wapens en militaire adviseurs naar Zuid-Amerika worden gestuurd. Het vasten en bidden, dat dit weekeinde ook in veertien andere gemeenten in Nederland is begonnen, dient ter ondersteuning van de internationale actie van vasten en gebed voor El Salvador in Washington, een initia tief van de Argentijnse Nobelprijswinnaar Adolfo Perez Esqui- vel. De Amerikaanse katholieken hebben zich inmiddels van de ac tie gedistantiëerd. iTr»-"- ||g||§ggg onm— 150 Hart- en vaatpatiënten hebben zaterdag (uwe vereniging opgericht uit onvrede over de in zaken binnen de Nederlandse Hartpatiënten- |ng- jig tot de oprichting van de „Belangenvereniging Hart- vormen recente uitlatingen van voorzitter P. trveld van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging >pen hartoperaties in het Amerikaanse Houston. Van vindt dat de luchtbrug naar Houston gestopt moet Dat vinden de leden van de nieuwe vereniging bepaald nemen het Van Overveld hoogst kwalijk", aldus voor- Kort van de nieuwe, nu 200 leden tellende vereniging, en mogelijkheid voor herstel via de open hartoperaties zou willen uitsluiten". Verder zou hij zich onheus heb- laten over de medici in Houston. Een andere grief be- „ondemocratisch functioneren" van de oude Neder- irtpatiëntenvereniging. „Zij kennen slechts enkele le est is maar donateur. Daar passen wij voor", aldus De de leden van de nieuwe vereniging volledige inspraak J»- Van Thijn: bij staking loon niet doorbetalen DEN HAAG Minister Van Thijn van binnen landse zaken vindt dat geen salaris moet worden doorbetaald aan gemeen teambtenaren die aan sta kingsacties deelnemen. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de CDA-tweede- kamerleden De Vries en Weijers. De kamerleden had den de minister gevraagd wat hij ervan vond dat gemeente besturen geen juridische stap pen ondernamen tegen stakin gen van ambtenaren, hoewel die niet zijn toegestaan. Be doeld zijn hier de acties van de reinigingsdienstambtenaren van een aantal gemeenten te gen de ziektewetplannen. Van Thijn schrijft dat gemeentebe sturen het best zelf kunnen beoordelen of het nemen van juridische stappen wenselijk is. VAN EEKELEN (VVD): (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Het Tweede-Kamerlid voor de WD, dr. W.F. van Eeke- len, heeft zich zaterdag middag in Driebergen op de door 150 mensen be zochte jaarvergadering van de Nederlands-Zuid- afrikaanse Werkgemeen schap (NSAW) ondubbel zinnig uitgesproken tégen een boycot van Zuid-Afri ka door de Nederlandse regering. „Een boycot zet Zuid-Afrika met de rug tegen de muur en heeft precies het tegenoverge stelde effect van wat men er mee beoogt. Omdat een derge lijke sanctie niet het beoogde resultaat heeft, moet zo'n actie worden afgewezen. Bovendien is het zo dat Nederland uitein delijk van zo'n maatregel meer schade zal ondervinden dan Zuid-Afrika zelf, iets wat bij voorbeeld niet gezegd kan worden van sancties die tegen Polen overwogen zijn". Van Eekelen, oud-staatssecre taris van die recentelijk een bezoek van drie weken aan Van Eekelen Zuid-Afrika bracht, benadruk te dat in dat land hervormin gen van binnenuit nodig zijn en dat die er volgens hem ook zeker zullen komen. Het libe rale Kamerlid stelde vast dat de invloed die Nederland heeft op het beleid in Zuid-A frika uiterst gering is, maar dat men in Pretoria wel prijs stelt op een constructieve dia loog. Als een van de belang rijkste prioriteiten voor Zuid- Afrika ziet de heer Van Eeke len het opvijzelen van het on derwijsniveau en het wegwer ken van achterstandsituaties die het zwarte gedeelte van de bevolking heeft opgelopen. AMSTERDAM Het is de vraag of de lagere olie prijzen op de lange duur in het voordeel van de Nederlandse consument zijn. Dat zei minister Ter- louw van economische za ken vandaag bij de ope ning van de derde Euro pese Petroleum en Gas- conferentie, die deze week in Amsterdam wordt gehouden. De be windsman doelde vooral op de koppeling tussen de gasprijzen in Engeland, Nederland en Noorwegen en de prijzen van de olie op de wereldmarkt. De Nederlandse overheid krijgt nu veel minder geld voor haar aardgas. Terlouw heeft er vertrouwen in dat de oliemaatschappijen die in ons land gas en olie winnen en olie raffineren hun werk zullen blijven voortzet ten. De regering moet volgens hem het klimaat scheppen om de daarvoor noodzakelijke in vesteringen door de industrie te vergemakkelijken en te sti muleren. De regering is, aldus Terlouw,' volledig bereid be lemmeringen die de verwe zenlijking of voortgang van bestaande of nieuwe projecten in de weg staan, te onderzoe ken en er oplossingen voor te vinden. De minister wees erop, dat de voorspelbaarheid van de olieprijzen op korte en lange termijn en van de vraag- en aanbodbewegingen van olie zeer belangrijk ziin voor de haalbaarheid van het investe ringsprogramma. Hij zei ver der dat de Westeuropese olie industrie haar raffinagecapaci- slotte brak hij een lans voor de Nederlandse „moderne en effi ciënte raffinaderijen die ideaal zijn gelegen tussen de centra van de olieproductie en de grote markten van de EG". Ook wat mankracht, onder houd en raffinagetechnologie betreft heeft Nederland veel te bieden, aldus Terlouw. Vorig jaar minder verkeersdoden (Van onze parlementaire redactie) .DEN HAAG Het aantal verkeersdoden is het afgelopen jaar 9,5 procent lager uitgevallen dan in 1980. In 1980 vonden 1997 mensen de dood in het verkeer, in 1981 was dat aantal 1807. Deze daling deed zich onder alle verkeersdeelnemers voor, maar was in procenten het grootst onder de motorrijders: 19,2 procent minder doden dan in 1980. Dit is gebleken uit cijfers van de Dienst Verkeersongevallen. Het aantal verkeersongevallen waarbij één of meer doden dan wel gewonden vielen nam in 1981 ook af ten opzichte van 1980. Buitenlandse jeugd integreert niet DEN HAAG Turkse en Marokkaanse jongeren blijven vast houden aan normen en gebruiken die voor ons wezensvreemd zijn. Ze blijven elkaar opzoeken. Ze blijven een grote onderlinge verbondenheid voelen. Verkeerd is het als we ze geforceerd tot rasechte Nederlanders willen maken. Dat schrijft Trees Pels van het studiebureau voor de raad voor het jeugdbeleid. De studie geeft inzicht in de vrijetijdsbesteding en behoeften van de jonge vooral Turkse en Marokkaanse migranten. De raad komt medio '82 met een advies over het overheidsbeleid voor etnische minderheden. Pels stelt vast, dat de Turken en Marokkanen er hier niet rooskleurig voorstaan. Directe aansluiting van Turkse en Marokkaanse jongeren laat staan integratie van hen in de wereld van onze jeugd is niet in het verschiet, zo schrijft zij. Nederland krijgt kwart miljoen aan Russische orders AMSTERDAM Een aantal Nederlandse bedrijven heeft" voor een totaal van een kwart miljoen gulden aan Russische orders gekregen. De orders 'hebben betrekking op het Rus-- sische pijpleidingnet, waarmee Siberisch gas naar West-Euro pa wordt geleid. Dit is bekend gemaakt door de ABN,, die een bank-consortium leidt dat de opdrachten voorfinanciert te gen een gunstige rente. Het consortium had erop gerekend dat de Russen de Nederlandse industrie voor „enkele miljar den" aan orders zouden ver strekken. Volgens een ABN- doorgegaan is. Ten eerste was de marktrente in West-Duits- land veel lager en in de twee de plaats is de politieke bete kenis van landen als de Bon drepubliek en Frankkrijk gro ter voor de USSR. Weersgesteldheid van glateran Wni Max Ml Koeler DE BILT Vannacht zal het weer nog onder invloed van een hogedrukgebied boven Oost-Europa staan. Er is wei nig bewolking en de tempera tuur daalt tot ongeveer 7 gra den. Een depressie boven de Golf van Biscaje voert echter morgen overdag bewolking naar ons land. Het eerst wordt, het zuidwesten van het land bereikt. De middagtempera- tuur ligt daar morgen rond de 12 graden. In het noordoosten van het land stijgt het kwik nog tot waarden rond de 17 graden. Uit de bewolking valt mogelijk een bui. In de loop van de week daalt de tempera tuur verder, na woensdag draait de wind naar het noord westen en wordt lucht aange voerd, waarin de middagtem- peratuur niet veel hoger wordt dan 8 graden. Ook vallen er af en toe buien. Lh. R'dam onbew. onbew. 14 7 0 n Z.-Limburg l.bew. on bow, 17 3 0 n Klagen turt Kopenhagen mist Lissabon l.bew. Londen mist Luxemburg onbew. onbew. 18 t 0 n 17 11 12 mm München onbew. 14 -1 0 n Stockholm l.bew. Las Palmas h.bew. Beiroet n.ontv. Tal Avtv rvontv. 12 -4 0 mm 22 12 O mm

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5