?fekort groeit naar veertien miljoen Rode Kruisgebouw Apollolaan geopend LEIDSE KUNSTENAARS 1880-1910 IN LAKENHAL A Dag Tegen Gif geeft aanzet tot gezamenlijk aanpak gifbelten Vrouwen uit opvanghuizen eisen woonruimte IDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 5 APRIL 1982 PAGINA 3 atenburg apt op DEN Directeur drs. Batenburg van de Ge- •ntelijke Accountants- xist zal op 1 mei zijn H! ctie neerleggen. De Batenburg vertrekt, ien dienstverband van aar, in het kader van H VUT-regeling. gelegenheid van het leid wordt de heer Ba- '^urg op 28 april een af- pidsreceptie aangebo- j( in de burgerzaal van stadhuis, aanvang 10 uur. Vrouw met vuurwapen aangehouden LEIDEN De politie heeft zaterdagmorgen rond acht uur een Leid- se vrouw aangehouden, die in het dasboardkas- tje van haar auto een geladen vuurwapen vervoerde. De aanhou ding volgde op een aan tal meldingen, dat de vrouw zich verdacht ophield in de Oppen- heimstraat. Na het op maken van een proces verbaal is de vrouw heengezonden. Losse balk bij spoorbrug LEIDEN Een zware kruisbalk van zo'n vier meter lengte raakte zater dagavond rond half zeven los van de spoorbrug bij De Vink aan het einde van de Haagweg. De balk zou gevaar kunnen opleveren voor het scheep vaartverkeer. Het treinverkeer kon ongestoord door gang vinden. Perso neelsleden van de NS hebben de balk weer verankerd. LEIDEN Schilderijen en keramische objecten van kunstenaars uit Leiden en omgeving van de generatie 1880-1910 zijn te zien in het stedelijk museum De Lakenhal. Deze kunstenaars streefden niet naar de beheersing van licht en kleur, zoals de impressionisten van de Haagse School (bijvoorbeeld Floris Verster) dat deden, maar naar het het benadrukken van de vormen. Landschap pen waren bij hen minder in trek dan portretten en vooral stillevens. De meesten van hen hadden feitelijk een ander beroep: P.J. Teske was huisschilder, dr. D.G. Ubbels was inspec teur bij de veterinaire dienst, Th. Driessen was Timmer man, L. Verkoren distillateur en P. Herfst verffabrikant. Deze kunstenaars hebben zich in hoodzaak zelf gevormd. Wel hebben zij de wenken van andere, min of meer ge vestigde kunstenaars, in zich opgenomen. Ook H.H. Ka- merlingh Onnes is grotendeels autodidact, hoewel hem ongetwijfeld het nodige is bijgebracht door zijn vader, de impressionist M. Kamerlingh Onpes en zijn Oom Floris Verster. Wel beroepsmatig opgeleid zijn A. Segaar en L.A. Sen- gers. De laatste heeft ook monumentaal werk gemaakt. Onder meer de mozaïken in de hal van het Stadhuis en een wandschildering in de Don Bosco-school zijn werken van zijn hand. Op de tentoonstelling zijn de ontwerpen van het mozaïk en de wandschildering te zien. De ten toonstelling duurt tot 18 april. [ENTALLEN ARBEIDSPLAATSEN WEG BIJ GEMEENTE LEIDEN De komende zijn zeer forse bezui- op de gemeente- begroting noodzake- Volgens een raming i het college van B en apjzal het Leidse begro- an gstekort in 1987 ruim miljoen gulden "|ragen. De bezuinigin- die nodig zijn om de Ik stijgende tekorten in dammen, zullen het ies van tientallen ar- Isplaatsen tot gevolg ben. Wiejhouder P. Bordewijk van wejnciën verwacht dat er vol gend jaar net zoals dit jaar ongeveer vijftig arbeids plaatsen bij de gemeente zul len moeten verdwijnen. Ge dwongen ontslagen op een wat langere termijn wil hij „in dit stadium" niet uitsluiten. Een nadeel van gedwongen ontsla gen is wel dat dat de gemeente voor hoge kosten stelt gezien wachtgeldverplichtingen. Bij het opstellen van de meer jarenraming is er vanuit ge gaan dat het nu gevoerde be leid niet essentieel wordt ge wijzigd. Dat zal tot gevolg heb ben dat het begrotingstekort stijgt van 8,7 miljoen gulden dit jaar via 10,8 miljoen in 1984 naar 14,1 miljoen gulden in 1987. Volgens het college zijn deze tekorten maar op één ma nier te dekken: bezuinigen. Dit omdat de reserves eind dit jaar zijn uitgeput. De belang rijkste oorzaken van de stij ging van het tekort zijn het hoge rentepercentage, dat met name drukt op de begroting van 1983 en de stijgende kos ten om groenvoorzieningen, rioleringen en straten op het huidige peil te handhaven. Dit laatste, is het gevolg van de stadsuitbreiding en -vernieu wing. De gemeente ziet zich onder meer voor het probleem geplaatst, dat het onderhoud van wijken waar de stadsver nieuwing voltooid is nu voor rekening van de gemeente zelf komt. De tekorten kunnen de komende jaren nog groter worden, wanneer de rente weer gaat stijgen. Een belang rijke oorzaak van het stijgende tekort is ook de toename van het aantal mensen, dat een be roep doet op de sociale dienst en de daarmee gepaard gaande stijging vah het aantal perso neelsleden van de sociale dienst. De ontwikkeling van Stevenshof is nog niet in de raming doorberekend. Dat het tekort volgend jaar al stijgt naar bijna 11 miljoen gul den wordt mede veroorzaakt door een gat van 2,2 miljoen gulden op de begroting van 1982. Een gedeelte van dit gat kan wordengefinancierd uit een aantal meevallers, maar een gedeelte schuift ook door naar volgend jaar. Volgens wethouder Bordewijk zullen de noodzakelijke bezuinigin gen de gemeente voor grote problemen stellen: „De voor de hand liggende zaken zijn bij vorige bezuinigingsrondes al uit de begroting geschrapt. Het zal dan ook aanzienlijk moei lijker worden om de begroting rond te krijgen." Een gevolg van de oplopende tekorten is ook, dat het de gemeeente nauwelijks meer mogelijk zal zijn nieuwe uitgaven te doen. „Wanneer een wethouder met een voorstel komt voor extra uitgaven, zal hij moeten aan geven, waar het geld vandaan moet komen," aldus de heer Bordewijk. Evenals bij de bezuinigingen op de begroting voor 1982, worden er werkgroepjes ge vormd die onder leiding van de wethouders per beleidster rein met voorstellen voor be zuinigingen moeten komen. Het is bedoeling dat de voor stellen die uit deze groepjes komen een hoger bedrag zul len beslaan dan strikt noodza kelijk. Dit om het college en de raad nog de kans te geven een keuze te maken en priori teiten te stellen. De beslissin gen over de bezuinigingen op de begroting van 1983 zullen door het volgend college geno men moeten worden. „Het is natuurlijk wel zo dat het hui dige college het materiaal daarvoor zal aandragen," aldus de wethouder. Vasemloop vlad enifOOt veitcces idt 1) haJ Brasemloop die het af- bpen weekeinde werd -Idjöouden namen ruim ab mensen deel, het- Haajn een groot succes ge- ls v|md kan worden. De sen Etijden van de lopers de aen sterk uiteen. De iad iste deelnemers waren u~°heer Geel (82) uit Dru- °a°arn! en mevrouw Leeman n re| uit Leiden. De wissel- o^ers van de trainings- ep van de IJsvereni- Alkemade gingen Hetty van Rijn, die ir de eerste keer deze won, en Jan Huigs-. 1, die voor de derde ir de trofee binnen- ,1de en deze nu mag nden. iiitslagen: Dames 3 kilome- canjJ jeugd: Wendy van de We- ,or u, Roelofarendsveen, 13 mi jn; senioren: R. Wolvers, i kiemendaal, 13 minuten. Da- 7,5 kilometer, jeugd: tiy Broesterhuizen, Oude C ering, 36 minuten; senio- ""^Hetty van Rijn, Oude We- 1# Lfïg. 30 minuten; veteranen: ~~van Gerultis, Nieuw-Ven- 1 i 35 minuten. Dames 12 ki- ~éter, jeugd: Angeline Vier- ®ns, Amstelveen, 57 minuten; oren: M. van Zoen, Abcou- 57 minuten; veteranen: A. der Velde, Nieuw-Ven- i 59 minuten. Heren 3 kilo- er, jeugd: Deef Roeten, Vo- 11 minuten; senio- j Joop Broesterhuizen, |e Wetering, 12 minuten; 2 jranen: J. van de Wijn- id, Oude Wetering, .14 mi- Heren 7,5 kilometer, jd: Niels van Hoorn en Ron |rOwgenboom, Roelofarends- rj 'p. 30 minuten; senioren: ik Disseldorp, Hoogmade, minuten; veteranen: Jos der Meer, Roelöfarends- ii, 33 minuten. Heren 12 ki- eter, jeugd: Harry Gier- ik, Amstelveen, 45 minuten; muzl°ren: Peter Berg, Zoeter- Autide en Cor van Laar, Roe- nt, -j-endsveen, 41 minuten; ve- 06 *nen: Henk Wiggemansen, *™r?i Aar, 45 minuten. wee ADVERTENTIE De bijeenkomst in het Leidse Volkshuis. LEIDEN De 'Regionale Dag Tegen Gif' die afgelopen zater dag in het Leidse Volkshuis werd gehouden is een redelijk groot succes geworden. Er kwamen ongeveer 50 bezoe kers, wat minder dan was ver wacht maar daar stond tegeno ver dat de basis kon worden gelegd voor samenwerking tussen de verschillende groe pen, hetgeen kan leiden tot het in leven roepen van een o- verlegorgaan dat straks bij de provincie kan proberen in vloed uit te oefenen ten aan zien van het beleid voor de op ruiming van gifbelten. Ver moedelijk zal er over twee maanden weer een bijeen komst plaatsvinden waarop één en ander gestalte zal moe ten gaan krijgen. De manifestatie van zaterdag werd georganiseerd door de Vereniging Milieudefensie en het Comité Nederland Gifvrij. Er werd vooral veel informa tie gegeven over de problema tiek rond de gifbelten in Zuid- Holland. In Zuid-Holland zijn 1065 stortplaatsen door de pro vincie geregisteerd, waarvan er 248 ook chemisch afval be vatten. Het opruimen van deze gifbelten gaat erg langzaam, mede omdat de Interimwet Bodemsanering nog steeds niet van kracht is. Volgens de or ganisaties moet het allemaal nog te veel van de gemeenten zelf komen, terwijl het juist noodzakelijk is dat er een pro vinciaal saneringsbeleid komt. Ook het Ministerie van Volks gezondheid speelt een belang rijke rol, omdat die de sane ring van gevaarlijke stort plaatsen moeten financieren. Op de bijeenkomst van zater dag werd ook veel aandacht besteed aan de plaatselijke problematiek. In Leiden is er een stortplaats in de Stevens- hofjespolder, een woning- bouwlokatie, waar Voorschot- sense verffabrieken hun che misch afval zouden dumpen. Andere voorbeelden zijn de stortplaatsen op de grens van Noordwijk en Katwijk (waar omwonenden last hebben van een rattenplaag) en in Noord- wijkerhout. Vertegenwoordi gers van de Leidse Weten schapswinkel gaven de moge lijkheden aan voor deskundig onderzoek. LEIDEN Inwoonsters van de opvanghuizen Cor- tona en het Vrouwen Op vang Centrum (VOC) wil len dat de gemeente Lei den woonruimte voor hen beschikbaar stelt. De vrouwen houden 7 april een demonstratie waarna wethouder D. Tesselaar van Volkshuisvesting een exemplaar van het onder zoeksrapport 'Ver van Huis' krijgt aangeboden. De vrouwen stellen, dat het hen onmogelijk wordt ge maakt zelfstandige woonruim te te vinden. De gemeente stelt de eis van economische gebon denheid terwijl de meeste vrouwen uit opvanghuizen er welbewust voor kiezen om in een plaats te gaan wonen waar zij geen enkele binding mee hebben. Bovendien kunnen vrouwen pas ingeschreven worden wanneer de echts- scheidingsprocedure voltooid is. „Door deze probeme'n raken de opvangtehuizen vaak over vol", zo stellen de vrouwen: „De doorstroming en het func tioneren van de opvanghuizen wordt hierdoor ernstig belem merd. De inwoonsters van het VOC en Cortona eisen daarom van de gemeente Leiden dat alle vrouwen uit beide huizen zich in Leiden moeten kunnen in schrijven ongeacht de gemeen te van herkomst. De inschrij ving zou geldig moeten zijn vanaf het moment dat de vrouwen in het opvanghuis komen te wonen. De eis van economische gebondenheid zou hierbij niet gesteld mogen worden. De vrouwen dat zij na een verblijf van drie maanden in Cortona of in het VOC naar zelfstandige woonruimte moe ten kunnen vertrekken. De gemeente Leiden moet hier in samenwerking met de regio gemeenten een oplossing voor vinden, menen zij. Deze eisen zullen op woensdag 7 april aan wethouder Tesse laar worden overgebracht. Vrouw ramt muur LEIDEN Een ontvelde boom en een muur die over een lengte van zeker tien me ter was vernield. Dat was het resultdat van een onhandige manoeuvre van een Leidse au tomobiliste. De vrouw had overigens geen rijbewijs en was niet verzekerd. De 19-jarige Leidse vrouw verloor zondagmiddag om half twee de macht over het stuur toen ze van de Oostdwars straat de Oosterstraat in reed. Zij wilde remmen, maar trapte per ongeluk op het gaspedaal. De wagen schampte een boom en ramde frontaal een muur. De personenauto werd onher stelbaar beschadigd. De vrouw kwam met de schrik vrij. Concert De Amerikaanse celliste Nancy Green geeft woensdag 7 april een concert in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45. Op de vleugel wordt zij be geleid door de uit Bulgarije afkomstige pianist Melita Kroon. Het concert begint om kwart over acht. Kaar ten kosten vier gulden en vier gulden vijftig en zijn verkrijgbaar bij K&O, telefoonnummer 141141. Wie zingt daar zo? Wie zingt daar zo?" is de titel van een film die morgen in de Kapelzaal van het K&O-gebouw wordt gedraaid. De film begint om acht uur. Het verhaal speelt in het begin van de Tweede Wereldoorlog. Kaarten kunnen gekocht of besteld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. Jiinderfilm K&O draait woensdag 7 april een serie kinderfilms in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude-Vest 45. De filmvoorstellingen beginnen om half drie. Kaar ten kunnen gekocht of besteld worden bij K&O, tele foonnummer 141141. Moederschap „Moederschap, wat doen het met ons en wat doen we er mee" is het thema van een avond die op woensdag 7 april in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 wordt gehouden. De bijeenkomst begint om acht uur. Stadsverwarming De afdeling Leiden van de Nederlandse Ingenieursve reniging houdt woensdagavond 7 april vanaf kwart over acht haar jaarvergadering in de Zuiderkerk aan de Lammenschanswegl5. Op het programma staat on der meer een lezing door ir. C. Ruijterman van het Energiebedrijf Rijnland. Hij spreekt over de stadsver warming in Leiden. Studenten Ekklessia De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont woensdag 7 april de film Son of Men van Dennis Potter. De film begint om half tien en wordt gedraaid in het gebouw Rapenburg 100. LEIDEN Geboren: Marleen Anne, d.v. G. Bannink en J. H. Pasman; Wytske, d.v. W. Spoelstra en E. J. de Korte; John, z.v. J, Rotteveel en H. C. Marks; Patricia, d.v. C. Petitjean en L. J. M. de la Rie; Sebastiaan. z.v. R. J. Hoogervorst en C. A. M. P. Mes kers; Marije, d.v. J. M. H. Dirkx en S. M. B. Vernimmen; Marieke Emilia, d.v. J. A. Siepert en J. de Haan; Re- nèe Elsbeth Leonoor, d.v. H. K. van Gelder en L. Cronheim; Johannes Bernardus. z.v. C. van Rees en M. M. Wortelboer; Robert Vincent Hugo, z.v. R. J. van Rongen en A. P. Kram mer; Maria Hendrlka Christina, d.v. A. J. M. van der Veer en M. C. Rode- wijk; Myrthe, d.v. J. Jansen en A. L. M. Zandstra; Manon Daniëlle, d.v. R. J. Proper en M. S. Peiger; Ma- riska Maria Bernadette, d.v. A. J. Ver haar en T. M. Clerc; Martlne Paula, d.v. M. A. van Gooi en M. J. P. Bollen; Sander, z.v. C. Gordijn en M. J. van Zeist; Stefan, z.v. A. N. Gordijn en M. J. Freke; Daniël James. z.v. J. Abercrombie en L. M. Black; Esther, d.v. J. van Waardhuizen en G. Amers foort; Bernadette, d.v. H. J. Roeloffs en M. Loos; Leonardus, z.v. J. Beek man en M. J. E. Tetteroo; Petronella, d.v. J. Beekman en M. J. E. Tetteroo; IJsbrand Corneiis, z.v. IJ. A. Meurs en A. A. Dokter; Jan-Willem Pleter. z.v. P. Hus en A. A. van Duijvenbode; An- tonle Jan Ernest, z.v. P. Moonen en D. M. L. E. E. Verbeeten; Jessica Eli zabeth. d.v. J. C. Matherly en A. Küt- tenbaum; Tessa Francina Elisabeth, d.v. G. W. Koomen en F. J. Bakker; Maaike, d.v. W..Kulvenhoven en A. A. van der Meij: Wendy, d.v. J. Bergman en S. J. Lens; Bas, z.v. H. T. J. Hoog ervorst en M. L. Bosman; Suzan, d.v. P. Hockx en C. L. Noort; Ellen Ma rian. d.v. U. F. J. Mesdag en E. Wit paard; David Adrianus Louis, z.v. A. L. Wijnands en A. P. Ouwehand; Peter, z.v. J. G. van Leijden en K. Fokker; Dion Marhan, z.v. J. J. Dor- restijn en M. B. Veltkamp; Lauren? Jan, z.v. C. M. Olsthoorn en A. M. Leereveld; Johanna Gerarda Angeli- que, d.v. J. Vos en T. G. M. de Jong; Arle Jan, z.v. C. van Delft en J. T. Kromhout; Ouahld, z.v. A. Bahri en F. Benchehiba. Overleden: L. J. Mouton, geb. 16-12- 1901, vrl. echtgen. van J. P. W. Bod- daert; M. M. van der Steenhoven, geb. 23-8-1895, Vrl. geh. gew. m.~ G. A. Hoorn; A. van Rossen, geb. 1- 12-1913, man; E. M. Beugelsdijk, geb. 30-12-1903, vrl. geh. gew. m. W. Vrij burg; J. Pfenniger, geb. 29-5-1907, man; Y. van Geelen, geb. 10-7-1954, vrl. echtgen. van R. J. M. Wildenburg; P. C. de Zwart, geb. 21-8-1927, man; B. G. van Wilgen, geb. 17-5-1910, vrl. echtgen. van M. van der Marei; U. Steigenga. geb. 6-11-1913, vrl. geh. gew. m. J. H. Kamphorst; J. Trouwee, geb. 13-1-1882, vrl. geh. gew. m. A. Smit; A. Melissant, geb. 27-4-1897. man; W. Mets, geb. 6-10-1908, vrl. echtgen. van L. Korbijn; J. van Vliet, geb. 12-2-1911, man; C. H. Snoeij, ^geb. 12-2-1950, vrl. echtgen. van G. J. Hagendoorn; J. C. Ooijendijk, geb. 29-10-1908, man; J. P: Raman, geb. 15-8-1929, man; J. J. Timmer mans, geb. 24-10-1918, man; N. de Mol. geb. 9-11-1914, man; P. van Weerlee, geb. 20-6-1906, man; A. A. J. C. Lourens, geb. 14-12-1902, vrl. geh. gew. m. M. Hins; U. Zitter, geb. 5-4-1916, man; L. M. A. Roozen, geb. 8-7-1910, man; J. Fakkel, geb. 15-8-1906, man; A. H. Zwart. geb. 12- 4-1932, vrl. echtgen. van K. Heeren; A. M. Brouwer, geb. 2-9-1896, vrl. geh. gew. m. A. Noordhoek-Hegt; H. P. Ie Febre. geb. 14-10-1934, man; A. Feljnenbuik, geb. 5-6-1892, vrl. geh. gew. m. G. van der Vos; C. T. J. van der Weijden, geb. 18-10-1916, man; G. de Wit, geb. 24-4-1920, man; N. M. Louwrier, geb. 9-5-1905, man; B. Star, geb. 18-2-1909, man; T. van Kooten, geb. 7-11-1921, vrl. echtgen. van J. Kromhout; A. H. Lancet, geb. 21-8-1932, man; H. J. Claus, geb. 17- 2-1902, vrl. geh. gew. m. N. J. Plant- feber; F. H. T. van Elten, geb. 21-2- 1929, man; J.W. Pleterse, geb, 17- 11-1?32. man. J Steen- hakker, geb. 25-1-1926 man; H. den Oude, geb. 11-8-1935 man; H. F- M. Rozemeijer, geb. 26-5-1935 man; P van Leeuwen, geb. 13-2-1921 man; J. H. Krispijn, geb. 5-8-1889 vrl. geh. t P. Rutgers; P. Kool, geb. 1- L. de Jong, geb. 5-3- n; J. Dekker, geb. 25-9-1914 J. Schenkeveld, geb. 17-8- n; H. J. de Groot, geb. 30-4- gew. i 10-1899 n 1923 r 1897 r 1900 r Gehuwd; W. Dijkstra en M. Brandt. N. P. Geelkerken en J. M. Uittenbo- gaard; J. H. de Bruin en E. W. Kosto; N. Nagtegaal en M. van Westbroek. R. P. Bekooij en J. van Seggelen; J. Dekker en B. G. M. H. Peulers; J. C. A. M. Avenel en A. C. Biesheuvel; O. 1. M. Ydema en M. C. Gutjahr; F. P. G. M. van Veen en C. S. Brandt; J. G Schoonwater en A. H. Chaudron. A. C. Vielo en W. Florijn; J. A. M. Uppelschoten en W. Rob bers; D. C. Lepelaar en H. J. de Moolj; T. J. van Vegten en M. J. T. van Schaik; H. Polane en T. M. Korte- kaas; R. Hansen en J. C. A. van den Helder; A. Alberts en M. de Wit; M. Wasef en W. M. Wagemans; R. Kam- meraat en J. J. C. van der Holst; C. Labrujère en E. P. M. Phlllppo. LEIDEN Mr. M. Vro lijk, commissaris der ko ningin in Zuid-Holland heeft deze week zijn han den vol aan de Leidse re gio. Na werkbezoeken aan Woubrugge en Zoeter- woude was zaterdag de Sleutelstad zelf aan de beurt. Na met een ambu lance vanaf scholenge meenschap De Vlietschans in gezelschap van burge meester Goekoop te zijn aangevoerd hees hij de vlag van het Rode Kruis voor het nieuwe afde lingsgebouw aan de Apol lolaan lb in Leiden. Dit ter gelegenheid van de of ficiële opening van het nieuwe gebouw van de Leidse afdeling van het Rode Kruis. In zijn openingstoespraak ging de heer Vrolijk, in zijn hoeda nigheid van ere-voorzitter van het Kringbestuur Zuid-Hol land in op de geschiedenis van het Leidse Rode Kruis. Op 28 juli 1870 werd een oproep ge daan tot oprichting van de af deling. Daarop werd geVéa- geerd door 23 heren," die op 1 augustus 1870 ter vergadering bijeen kwamen om een be stuur te vórmen. Op 6 augus tus was de officiële oprichting een feit nadat de landelijke or ganisatie er zijn goedkeyring aan had gegeven. Eind augus tus werd het vrouwencomité opgericht. De aan het Leidse Rode Kruis verbonden artsen konden gelijk aan de slag in Frankrijk in dat jaar, omdat inmiddels de Frans-Duitse oorlog was uitgebroken. „Dat was een zeer snel en slagvaar dig beleid in die dagen, het duurt tegenwoordig wel wat langer mag ik aannemen", stelde de heer Vrolijk, die ver der nog de hoop uitsprak dat de de bijzondere relatie tussen provincie en Rode Kruis, die onder meer tot uiting komt in het Rampenplan van de pro vincie gehandhaafd zal kun nen blijven. Dit onder meer ook in verband met wijzigin gen in de structuur van de or ganisatie van het Rode Kruis, waardoor, zo wordt gezegd, deze organisatie straks wel nog de dekens maar niet meer de lakens zal kunnen uitdelen. Mr. J.G. Bergmeyer, voorzitter^ van het bestuur van de Leidse afdeling memoreerde in zijn rede het meer recente verle den. Jarenlang heeft het Rode Kruis zich moeten behelpen met een aantal ongeschikte ruimtes verspreid door de ge hele stad. De lessen werden gegeven in een veel te klein colonnegebouwtje aan de Hoge Morsweg. In december 1978 verzocht het bestuur aan de gemeente Leiden om een leeg schoolgebouw om wat beter uit de voeten te kunnen. In plaats daarvan kwam er echter de nieuwbouw aan de Apollolaan, waarvoor eind 1980 de op dracht werd gegeven. Op 17 juni 1981 werd de eerste paal geslagen. Een week daarvoor brandde het gebouwtje aan de Hoge Morsweg door onbeken de oorzaak volledig uit, waar bij ook een groot deel van de inventaris verloren ging. Die brand bleek zeef" voordelig zijn voor de gemeente Leiden, om dat het gebouw niet hoefde te worden overgenomen. Het Leidse Rode Kruis werd als gevolg van de brand daarente gen geconfronteerd met hoge re kosten. Deze toevallige ge beurtenis, vlak voor het begin van de nieuwbouw was zowel voor de heer Bergmeijer als de heer Vrolijk aanleiding om in de richting van burgemeester Goekoop in goedmoedige spot te zinspelen op een eventuele opzet van de kanf van de ge meente Leiden bij de brand. De nieuwbouw kon 17 januari ondanks deze tegenslag toch worden opgeleverd en betrok ken. De kosten, 800.000 gulden zijn volledig voor rekening van het Rode Kruis gekomen. De Leidse afdeling bracht uit eindelijk niet minder dan 130.000 gulden bij elkaar. Ook het Steunfonds Rabobanken leverde een aanzienlijke bij drage. In het nieuwe gebouw. een fraai ontwerp in twee ver zijn van het Leidse Rode Kruis on- diepingen activiteiten Mr. M. Vrolijk (eerste van rechts) bij het nieuwe Rode Kruisgebouw. dergebracht, inclusief de las sen. Het gebouw is ook toegan kelijk voor gehandicapten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3