Meer acties )ij straf van ^lokkadeleider tfsselkoen Bongers beste biljarter in de vijfkamp Magere judoka's B3PORTTRIBUNE comffl Koof beste Europese springruiter ARDENEIGENAARS KONDIGEN N NA BOYCOT OP DUINDIGT Supertriotip Beneluxtitel Verrips grijpt SNOEIJINK WINNAAR IN NEURENBERG ■npelfj De °1 avl| ver f voorP bee derg ;ond? j| zijn >sten vast w, e nief- PAGINA 13 KERKRADE Een vete raan, de 36-jarige Jan Bosman, redde het natio nale judogezicht tijdens de open Nederlandse titel strijd in Kerkrade. Bos man, ooit een groot talent maar tegenwoordig slechts voor zijn plezier judoënd, pakte op routine en slim heid de winst in de klasse tot 86 kilogram. De Am sterdamse judoleraar be haalde daarmee de enige Nederlandse zege in het sterk bezette toernooi dat diende als voorbereiding op de Europese titelstrijd van mei in Oost-Duitsland. Pure vaderlandse favorieten als Henk Numan, Wil Wilhelm en Bert Verhoeven kwamen lang niet zo ver. Verhoeven bleef ziek thuis, de van teleur stelling huilende Wilhelm sneu velde al in de voorronden en Numan kwam niet verder dan de finale van de poule-strijd. Succesrijker waren outsiders als Van Oosten (zilver) en Ade laar, Hans Hoogendijk en Ben Spijkers (brons). Nederland kwam lang niet aan de medaille-oogst van vorig jaar. De verklaring was volgens bondscoach Peter Snijders simpel. Het toernooi kende dit jaar een kwalitatief veel betere bezetting. Vooral de Sovjet- Unie had een sterke ploeg af gevaardigd, terwijl ook de ju dobonden van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Canada het belang van het toernooi in Kerkrade onder kenden. Voor de Nederlandse ploeg betekende „Kerkrade", de laatste selektiestrijd voor he*, toernooi in Rostock, waarin in mei de Europese titels ver deeld gaan worden. Bondscoach Peter Snijders zal na de open Nederlandse nog wel een paar nachtjes willen slapen eer hij een ploeg voor draagt. Jan Bosman, de beste Nederlander in Kerkrade, zal met zijn 36 jaren in ieder geval niet meer voor uitzending in aanmerking komen. Wel toon de Bosman aan nog immer de kunst te verstaan zich op elk type tegenstander te kunnen instellen. Leo van Oosten, de 22-jarige judoka uit Vlaardingen, ving in Kerkrade het falen van Henk en Iman Kars, de nummers één en twee in de klasse tot 95 ki logram van vorig jaar, volledig op. In de finale moest de half- zwaargewicht echter opgeven tegen de ijzersterke Westduit ser Günther Neureuther, die een verwurging toepaste. „Hij brak mijn nek bijna", verklaar de Van Oosten na afloop. In de allerlaagste klasse was Peter Adelaar, de judoreus die vorig jaar na de wereldtitelstrijd in Maastricht afscheid had geno men, weer terug op niveau. Via de herkansingen pakte de Amsterdammer toch nog brons, een plak die weggelegd leek voor Wil Wilhelm. Die faal de echter hopeloos. Hans Hoogendijk haalde op dezelfde manier als Adelaar brons in de klasse tot 65 kilogram. Ben Spijker ten slotte veroverde de derde plaats in de klasse tot 78 kilogram. Ten opzichte van de negen medailles van vorig jaar kon de oogst van vijf plak ken dit keer als mager bestem- oeld worden. BIRMINGHAM Norbert Koof heeft gistermiddag tijdens het concours hippique van Bir mingham de slotwedstrijd van het Europese circuit voor de wereldbeker gewonnen. De 25- jarige Westduitse ruiter bleef met de forsgebouwde Fire als enige van drie deelnemers in de tweede barrage foutloos. Zijn tijd bedroeg 35,0 secon den. De jonge Britse amazone Jean Germany was met Whist ling Song als eerste in de bar rage wel sneller geweest (34,1 sec.), maar zij maakte één fout op de derde hindernis van de zes. Haar landgenote Pamela Dun ning deed nog een laatste ver twijfelde poging met Roscoe om Norbert Koof van de eerste plaats te verdringen. Zij slaag de daar echter net niet in en liep op de laatste hindernis, een dubbelsprong, vier straf- punten op. Bovendien was zij èéntiende seconde langzamer, zodat Pa mela Dunning niet verder kwam dan de derde plaats. De twee Nederlandse deelne mers in Birmingham, Henk Nooren en Johan Heins, speel den geen rol van betekenis. Niettemin plaatste Nooren zich, evenals de afwezige Rob Ehrens, voor de finale van de strijd om de wereldbeker, half april in Gothenburg. LEIDSE COURANT, ).357.Ö 31-37-1 'tijd 'gebruikelijk beeld tijdens de Grand National op Aintree. i modelende paarden na een (te) zware hindernis, in dit geval Be- eeld% Brook. De jockeys Barton (links) en O'Neill vallen mee. Op latrofchtergrond het paard Tiepolino met H. Davies (links) en Hard culairjgk met a. Webber, die nog tweede zou worden. De 48-jari- tw%teraan Dick Sauntree zou de race uiteindelijk winneen met en' 'baard Grittar. oral i WASSENAAR „Er moest gewoon iets gaan gebeuren. Met praten zijn wij bij de Stichting Neder landse Drat- en Rensport nooit een stap verder ge komen", aldus Cor Dissel- koen, eigenaar van de grootste draversstal van Nederland, Stal Westland. Hij was gistermiddag op de renbaan Duindigt de actievoerder van de super- trioboycot op de Wasse naar se baan. Vlak na de derde koers kwamen er vrachtwagens de baan op om de toegangsweg naar de draversbaan af te slui ten. Cor Disselkoen ging met een grote vrachtwa gen voorop. Om op de wedstrijdbaan te komen moest hij door hekken en versperringen rijden. Een maal voor de ingang van Met onder meer een zware vrachtwagen van Stal zitter Binsbergen van de NDR(geheel links). Het resul- Westland werd de baan van Duindigt geblokkeerd, taat was het afgelasten van de supertriokoers en het waarna (zie inzet) onmiddellijk overleg plaats vond tus- afbreken van de blokkade, sen actieleider Disselkoen (tweede van rechts) en voor- DEN HAAG In supertrio 15 voor komende maandag (tweede Paasdag) op de Wassenaarse baan Duindigt komen vijftien paar den aan de start. Op papier maken vele paarden aanspraak op de overwinning. Een koers waarin het moeilijk is een favoriet aan te wijzen. De Noordelijke trainer Luut Dooper komt met twee paarden in de baan. Kansrijk is hij zelf met Tony The Butler, die uit zijn laatste vijf starts maar liefst drie keer wist te winnen. Zijn tweede paard Passiflora in handen van de Westlander Gerard van Eykelenborg is een leuke outsider. Userpateur K moet ook kwaliteiten hebben om bij de eerste drie te komen. Het paard heeft echter een tijd niet op Duindigt gelopen, maar won drie keer uit zijn laatste vier starts. Onze favorieten: Tony The Butler (12), Usurpatéur K (8) en Ursus H (6). Onze outsiders: Top Arden (15), Talon Beroona (4) en Passiflora (10). de baan gekomen kon er geen draver meer de baan op. Disselkoen kreeg steun van personeel van de Hilversumse draver strainer Manus Bouwhuis, die in opdracht van een groep van zijn eigenaren medewerking aan deze ac tie moest geven. Ongeveer een kwartier later volgde er een gesprek tussen bestuursleden van Duindigt, de voorzitter van de Stichting Ne derlandse Draf- en Rensport, Piet van Binsbergen, en Cor Disselkoen. De actievoerders stelden als eis dat de super triokoers op Duindigt niet door mocht gaan. Een en ander krachtens een besluit genomen tijdens de laatste vergadering van de Algemene Eigenaarsve reniging De Drafsport. Het toen genomen besluit werd door 97 procent van de onge veer 1800 leden ondersteund, waarmee het ongenoegen werd geuit over de gang van zaken binnen de NDR. Indien de NDR deze eis zou inwilligen zouden de actievoerders de blokkade beëindigen, waar door het resterende program ma zou kunnen worden afge werkt. Duindigt en de NDR konden niets anders doen dan zo vlak voor de Paasdagen eieren voor hun geld kiezen en de super trio laten vervallen. De twaalf paarden voor supertrio veer tien bleven op stal staan. Bij de NDR kwamen eigenaren, die met hun paarden in deze koers zouden starten, protes teren. De NDR heeft hen een schadevergoeding in het voor uitzicht gesteld. De eigenaarsvereniging De Drafsport stond, begrijpelijk, achter het optreden van eige naar Cor Disselkoen. Het is niet onmogelijk dat hij door de NDR voor zijn daden geschorst zal worden en hem wellicht enige tijd de toegang tot de wedstrijdbanen zal worden ontzegd. Bestuurslid Bob de Bruyn: „Wij staan achter Dis selkoen. Het is jammer dat deze maatregel nodig was te gen de NDR. Maar het is fijn dat hij het voor een goede zaak heeft gedaan. Als er een schorsing volgt voor Dissel koen kan komen wij in actie. Onze vereniging is dan tot al les in staat. Maar hopelijk zal het zo ver niet komen". Bij de acties raakte één van de medewerkers van de bewa kingsdienst gewond. Hij kreeg het hek tegen zich aan waar Disselkoen met de wagen door heen reed. Cor Disselkoen: „Érg verdrietig voor die man. Ik zal hem met een grote fruit mand gaan opzoeken". Alle paarden van eigenaar Dis selkoen (Stal Westland) zijn overigens op een veiling van 7 juni te Pesse te koop. Cor Dis selkoen: „Met het plan van verkoop loop ik al lang rond. Op dit moment is het natuurlijk voor mij moeilijk om weg te lo pen. De paarden zijn allemaal te koop, maar dat wil nog niet zeggen dat ze allemaal ver kocht worden. De paardesport geheel de rug toekeren doen wij nog niet". Het ongenoegen in de paarde- sportwereld bestaat tegen het feit dat de eigenaarsvereniging slechts één zetel heeft in het hoofdbestuur van de NDR. Men wil daarin meer inspraak en bovendien wil men aan het hoofd van de NDR een direk- teur. De NDR wil op dit voor stel van de eigenaars niet in gaan. Uit het ongenoegen hier over volgde de blokkade van de supertriokoers. Door het niet doorgaan van de supertrio kv/am er een door deskundigen vervaardigde ver vangende uitslag. Udetto Ha- novqr kreeg de zege voor Uk- kie Supreme en Tiger Hanover. Dit favoriete trio bracht een uitbetaling van 21,20. ARTHUR VAN RIJSWIJK HULST De nationale vijf- kamptitel, die Jos Bongers dit weekeinde in Hulst veroverde, zal geen internationale gevol gen hebben. Slechts af en toe prijkt een Europees of wereld kampioenschap pentathlon op de kalender. De 25-jarige Nij- megenaar zal het biljartseizoen volgende maand afsluiten met het toernooi om de Europese titel in het 47/2, een spelsoort waarin hij zich eerder de beste Nederlander toonde. Dat Bon gers voorlopig niet meer op zijn veelzijdigheid wordt getest, is wellicht wat spijtig, sinds de nieuwe kampioen vorig jaar in Maastricht net de door de Belg Ludo Dielis opgeëiste wereldti tel miste, is zijn aanzien nog gestegen. Bongers demonstreerde dat door in de finalewedstrijd Jan Arnouts op de eerste drie on derdelen te verslaan. Beide ka meraden waren ongeslagen tot de vijfde ronde doorgedron gen. Zatèrdag was dat ten kos te van Christ van der Smissen gegaan. De Brabander, die de nationale vijfkamptitel drie achtereenvolgende keren had veroverd, werd door de top- twee van Hulst onderuit ge haald. Vooral de nederlaag te gen Bongers kwam hard aan. Juist in dë spelsoorten, waarin de 27-jarige biljarter uit Sint Willebrord dit seizoen zowel de nationale als de Europese kroon greep (bandstoten en het anker-kader 71/2), waren zijn jongeré tegenstanders sterker. Van der Smissen be haalde slechts de tweede plaats. Bongers besliste het finaleduel in de toneelzaal van het ge meenschapscentrum „Den Dullaert" in het bandstoten. Na overwinningen in het vrije spel en het anker-kader 47/1 zette een serie van 39 hem op het goede spoor. Met reeksen van 23 en 34 kreeg de 23-jarige Arnouts echter het initiatief, de man uit Etten-Leur slaagde er bij scores van 87—81 en 91 83 niet in zijn voordeel uit te buiten. Door onzorgvuldighe den stelde hij zijn kameraad in de gelegenheid met een serie van zeventien de partij en de tnatch uit te maken. „Ik speel de minder goed dan in Maas tricht", erkende Bongers, die het missertje van Arnouts in het bandstoten in dank aan vaardde. „Als het buigen of barsten is, zakt het spelniveau vanzelfsprekend. Je begaat kleine foutjes. Zeker als je al een paar dagen bezig bent. gaat ook de vermoeidheid een rol meespelen". De wind die vorige week in de biljartspoct opstak, gaat voor lopig weer liggen. De ereklas- sers beslissen na afloop van het seizoen, eind mei, over de te voeren strategie nu het hoofdbestuur de nieuwe opzet voor de nationale kampioen schappen heeft vastgelegd. Tot aan die bijeenkomst doen de spelers er het zwijgen toe. NIEUWEGEIN Anton Verrips, de Utrechtse profbokser is za terdagavond in De Voltreffer in Nieuwegein de eerste Nederland se Beneluxkampioen geworden. De kleine Utrechtse lichtwelter- gewicht versloeg in een aantrekkelijk duel voor ruim 1000 toe schouwers de Belg Gilbert Baeyens over tien ronden op punten. Verrips was de tweede Nederlander, die een poging deed dit een jaar geleden ingestelde kampioenschap te veroveren. Vorig jaar verloor de Rotterdammer Cor Eversteijn in het Sportpaleis Ahoy van de Belg Franky Decaestecker in de strijd om de weltertitel door een blessure. Maik Krol. de zwaargewicht uit Oss die na een neusoperatie zijn rentree maakte, boekte zijn twaalfde overwinning als prof, maar kon tegen Robert Desnouck (Bel) bepaald niet overtuigen. De Brabander beschikt over een verwoestende stootkracht en ver keerde duidelijk in de veronderstelling dat hem die tegen de ge routineerde Belg ook wel weer aan een overwinning voor de li miet zou helpen. Krol was inderdaad in de zevende van het op acht ronden vastgestelde gevecht klaar maar hij had daarbij de hulp van ringarts Frans Tan nodig. Ben Tiben, van 1978 tot en met 1981 Nederlands kampioen in het superzwaargewicht, maakte zijn debuut als professional. De bokser uit Medemblik stond bij zijn debuut slechts anderhalve minuut in de ring. In die tijd zette hij zijn tegenstander Gregory Marshall drie maal vast in een hoek en na elke serie moest scheidsrechter Schulein, de In West-Duitsland wonende Ameri kaan acht tellen staande rust geven. Na de derde keer beteken de het reglementair het einde van de partij. rie h E el. li 1 "ÏRBEKE Zelfs Eddie trek,ckx sprak een vernieti- _ey, d oordeel uit. De be- leijende Belg die geduren de b zijn lange loopbaan den^e door zijn imponeren- HERvecht'ust de wielerge- 'edenis heeft geschre- draaide niet om de irheid heen. „Het was schande", zo sprak hij floop van de Ronde Vlaanderen, „dat Rene lens kon winnen. Dat n" degradatie van de irsport". De felle rden betekenden voor- en afkeuring van de ing van de zoge- de vedetten. Voor de 'ede keer in dit nog vrij seizoen lieten de jks het namelijk afwe- Waren het eerst de lagen onbekenden -prof Marc Gomez en :ransman Alain Bondue tijdens Milaan-San de io konden profiteren het falen van de tot ipioenen gebombar- rde wielertoppers, In Ronde van Vlaanderen d de „opstand" tegen gevestigde gezag rtgezet. Stutf Martens, een eenvoudige —3 fige, weinig tot de ver- ortnding sprekende coureur uit Bfelt die was voorbestemd Bgef het spelen van de knech- ioucPI. kon ineens uitgroeien ntelde coureur om wie alles vel (ide. Hij kreeg vrij mandaat feldfen moment dat de echte Einfieten voor de zoveelste p] meer naar elkaar keken urgJzich werkelijk met fietsen g hielden. [omen terecht kregen de uud hun prestatie in het verle- klassiekercracks uitge- na jen coureurs dan ook de Urijjning gepresenteerd. Het [bereid zijn werkelijk door meMjden als de mogelijkheid eo was, werd onverbiddelijk -jjn ktraft. Natuurlijk hadden Spinrokkenen in Meerbeke geljiodige excuses achter de ValP- Zo was het weer te mooi enpest. Ja, dank je de koe- mef. maar diezelfde mannen Re# weersomstandigheden als ver ontschuldiging voor minder goed presteren aan te voeren. Hoewel weinigen het keihard durfden te zeggen, speelden in de Ronde van Vlaanderen heel andere zaken. Bijna niemand voelde er voor de grote con current mee te nemen naar de eindstreep gezien de kans dat de sprint in dat geval een noodlottige afloop zou kunnen krijgen. Angst dus. Voor de grote jongens uit het peloton gold het devies: als ik niet kan winnen, dan hij ook niet. Nergens Slechts enkele coureurs van naam toonden in deze 66ste Ronde van Vlaanderen verant woordelijkheidsgevoel. Fran cesco Moser bijvoorbeeld. De karaktervolle Italiaan weigerde zich zo maar gewonnen te ge ven, maar in zijn eentje bleef hij uiteraard nergens. En ook Jan Raas mocht enigszins in bescherming worden geno men. Uiteindelijk probeerde hij tot drie keer toe de strijd een andere wending te geven. Hij deed dat overigens pas na de beklimming van de Muur van Geraardsbergen. Een van de laatste en in ieder geval het lastigste obstakel. De Zeeuw was toen echter te laat. Te lang had ook hij gespecu leerd op de aanwezigheid van vijf ploegmakkers. Hij reed als het ware in een „zetel" naar de finale, maar toen liep alles mis. Zelfs de vooruit gestuurde Ha- negraaf en Pirard moesten af haken, mede waardoor Raas uiteindelijk in de slotfase - net zoals in de Omloop van het Volk! - alleen maar kon reke nen op de steun van Johan van der Velde. De ploeg van Pos* gaf dus alles uit handen. Re den voor de ploegleider om verbitterd uit te roepen: „Ze hebben het laten vallen. Het was slecht, maar wat kan ik er aan doen?". De teleurstelling was begrijpe lijk want Nederlands beste wie lerploeg was inderdaad be schamend gemakkelijk weg gereden. De tot de Belgische sub-top behorende coureurs deden het aanzienlijk beter. Recentelijk nog afgekraakt door Roger de Vlaeminck vlo gen de jongeren er in toen zij hun kans kregen door het falen van de kopmannen. En zo kre gen de twee Belgische kroon prinsen De Wolf en Willems, die ook alleen maar oog voor elkaar hadden, er in financieel opzicht (denk aan de startgel- den) in Martens onverwachts een concurrent bij. Diens ploegmakker Henny Kui per lachte in zijn vuistje: „Ik had tijdens de beklimming van de Steenberg gezien dat Mar tens goed reed en gezegd dat hij voor eigen kans mocht gaan". Die beslissing was naar later bleek juist, maar het was het enige waarover Kuiper zich kon verheugen. Want ook hij vermocht niet de koers naar zijn hand te zetten. Ook hij vol hardde in defensief rijden op een moment dat er nog van al les mogelijk was. De duizenden liefhebbers langs de weg, die de coureurs tijdens de 276 km lange „wandeling" zagen voor bij trekken, begrepen er dan ook niets van. Goed, Braun mocht door een val van het to neel zijn verdwenen en wereld kampioen Freddy Maertens mocht door pech (vier lekke banden en een val) zijn wegge vallen, maar er waren toch meer mannen van naaml Het De Belg René Martens gaat winnend over de eindstreep in Meerbeke. probleem was echter dat er ditmaal van enige echte sa menwerking geen sprake was. Twijfel Een teken aan de wand? Een signaal van een op handen zijnde andere ontwikkeling? Johan van der Velde: „Het was opvallend dat de grote jongens in de finale steeds twijfelden. Ik heb het wel eens eerder meegemaakt, maar nog nooit zo erg als ditmaal. Ik vind het maar raar". De komende klassiekers zullen dat moeten uitmaken. Dan zal duidelijk worden of de heer sers van weleer de controle over de koers definitief zijn kwijt geraakt. Of vertegen woordigers .van de nieuwe ge neratie zoals Versluys, Ser geant, Bogaerd en Eddie Planckaert de scepter zullen overnemen. Zekerheid daar omtrent bestond er na afloop van de Ronde van Vlaanderen overigens nog niet. Woensdag wacht een nieuwe confrontatie te weten Gent-Wevelgem. Daarna staan nog Luik-Baste naken-Luik en Parijs-Roubaix op het programma. Alle kan sen zijn voor de vedetten dus nog niet verkeken. PETER VAN PUTTEN NEURENBERG Herman Snoeijink heeft zaterdag in Neurenberg een wielercriterl- um over ruim 73 kilometer ge wonnen. De 30-jarige Neder lander noteerde een tijd over deze afstand van één uur, 45 minuten en 10 seconden. Tweede werd de Westduitser Joachim Schlapphof en derde zijn landgenoot Werner Stauff. De vijfde etappe van de ronde van Normandië voor amateurs is geëindigd in een overwin ning voor de Westduitser Henz Esch. Hij legde de afstand van 180 kilometer tussen Alencon en Fiers af in vier uur, 42 minu ten en vijf seconden, in het al gemeen klassement blijft de Fransman Daniel Leveau aan de leiding met 15.55.10 voor zijn landgenoot Vincent Bar- teau met 15.55.38. Ad van de Poel heeft In het Belgische Liedekerke een ama teurwegwedstrijd over 110 ki lometer gewonnen. Hij reali seerde een tijd van drie uur en vijf minuten. Op de achtste plaats eindigde de Nederlan der Martin Schelkens in dezelf de tijd. In Philippine (Zeeuws-Vlaande- ren) is de ploeg van Jos Gis- bers kampioen van Nederland geworden. Zijn kwartet, be staande uit Frank Moons, Hans Boom, René Koppert en Ge rard Solleveld, reed de ploe gentijdrit over 67.5 kilometer in een uur, 21 minuten en twee seconden. De ploeg Piet Hoek stra eindigde met ruim drie mi nuten achterstand als tweede en de ploeg van Ben van Erp werd derde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13