der Hart denkt al volgend seizoen van der Hart had zich i DEN HAAG OP KWALITEIT GEKLOPT DOOR HAARLEM MAANDAG 5 APRIL 1982 Melis komt hoog, maar Haarlems doelman Metgod is toch winnaar in dit lucht duel. Het spelershome getuigt in stilte van de uitbarsting van vandalisme. buut) voor Schoenmaker op nieuw moedige pogingen het getij te doen keren. Tever geefs, Haarlem weerstond alles superieur en toog af en toe zelf subliem ten aanval. Masefield, een onderschatte vleugelver dediger, leverde in de 57e mi nuut een voorzet op maat, waarvan Gullit stijlvol koppend profiteerde: 0-3. Aad Mansveld had inmiddels zo veel last ge kregen van een rugblessure (opgelopen na een botsing met Havenaar), dat hij werd ver vangen door Aad van Bergen- henegouwen. Het spelbeeld kC Zwolle stein (jradatiesfeer LLE In een typische adatiesfeer heeft PEC Ie zaterdagavond voor het sinds jaren een thuiswed- 1 gewonnen van aartsrivaal 2—0. De Zwollenaren, leze week te horen kregen je gemeente voor de ko- je twee jaar de buidel had \iend, wilden het aanwezige antebestuur niet teleur- en overtroefden de gas- )p inzet en karakter. f jerste tien minuten waren slijk voor PEC Zwolle. De ploeg leek zich bewust (iet belang van het degra- Juel en startte fel. Al na 'minuten toonde Kamstra capaciteiten in de lucht uit een voorzet van Drost in te koppen. Het was een schuwing voor MVV. Vijf |ten later was het opnieuw stra, die de Maastrichtse (nan Baetsen met een ^tal kansloos liet. deed vervolgens alleen - terug via plaagstoten van ipendonk. Echt gevaarlijk len de gasten tweemaal Dassen. Beide droomkan- i bleven echter onbenut. behield het initiatief. Na [groot misverstand in de |-defensie maakte Van der fast even voor rust het de Zwolse doelpunt, veede helft kende een on- lig begin. MVV ging nood ingen aanvallender spe- stgeen leidde tot hache- I situaties voor het PEC- De thuisclub bediende ivan de counter en kreeg ksejetere kansen. De overwin- was verdiend en biedt hoop op het behoud eredivisieschap. loop: 9. Kamstra 10. 42. Hengst 2—0. Scheidsrechter: 'Hen; toeschouwers 4500. 'olie: Raven; Booy, Drost. Hamming; Hendriksen, Vis- zerman; Riemens (Holshuy- i der Hengst, Jans. Baetsen; Janssen (Frantzen), i, Maas, Quaden; Delahay, (Van Staveren), Linders, Van n; Schapendonk. Adam. (Vervolg voorpagina) DEN HAAG De exces sen van het afgelopen weekeinde, met als triest dieptepunt het afbranden van de overdekte Zuidtri bune van het Zuiderpark- stadion, zijn voor ingewij den bij FC Den Haag, poli tie en gemeente niet on verwacht gekomen. Allerlei woeste elementen, die zich immer rond FC Den Haag bevinden, hadden al maanden geleden in het vooruitzicht ge steld, dat het stadion plat ge brand zou worden, als degra datie niet zou worden voorko men. De geruchten werden heviger na het teleurstellende gelijke spel van 0-0 tegen MVV, toen al een doel in brand werd ge stoken. Herhaaldelijk werden afgelopen week telefonisch dreigementen geuit bij de ad ministratie en de voorzitter van de club. Den Duik: „Er worden altijd voorzorgsmaatregelen getroffen. Echter, dat dit ook werkelijk wordt uitgevoerd, geeft mij zeer te denken". De sfeer rond FC Den Haag- Haarlem zaterdagavond was macaber. Bij aankomst werd de spelersbus van de bezoe kers al bekogeld met stenen. Tijdens de wedstrijd waren op het gedeelte van „Midden Noord" voortdurend schermut selingen, branden en werd er wat vuurwerk tot ontploffing gebracht. Toen duidelijk werd, dat FC Den Haag een afgete kende nederlaag tegemoet ging, werd voortdurend ge scandeerd „de-gra-da-tie", gevolgd door gezang, dat de Haagse aanhang zich kennelijk verheugde op een reis naar SC Amersfoort en tenslotte de triomfmars van Aïda. Tijdens de wedstrijd liepen ineens twee jongens dwars over het veld, klommen over het hek en kwamen als het ware regel recht in de armen van twee daar wandelende agenten, die hen rustig lieten lopen. Ook werd in de rust een hoekvlag gestolen, die na rust door de ME weer werd terugbezorgd bij FC Den Kaag. Een kwartier voor het einde stormden ineens drie mannen naar de eretribune, die voorzit ter Pieter den Duik van FC Den Haag „ter verantwoording" wilden roepen. De praeses moest door suppoosten en te hulp geschoten toeschouwers .worden ontzet. Direct na af loop werd de situatie helemaal angstwekkend. De bestuurska mer was nauwelijks volge stroomd, of er vloog een steen door een ruit. Persoonlijke on gelukken deden zich hierbij niet voor. Voorzitter Den Duik was inmiddels onder politiebe geleiding met zijn vrouw naar huis gegaan, omdat was ge dreigd dat ook daar de boel „plat" zou gaan. Den Duik bracht zijn kinderen in allerijl onder bij familie. Wat in de bestuurskamer van FC Den Haag nagebleven gas ten kregen omstreeks half elf gezelschap van een groepje luidruchtige personen, die ove rigens met zachte hand naar buiten werden geloodst. Naar verluidt begonnen zij na nog wat in het restaurant te heb ben gedronken met straatste nen de ruiten in te gooien van het spelershome. Toen dit was gedaan staken zij een op het parkeerterrein staande bouw keet in brand. Daarna leek al les rustig, tot tegen drie uur het absolute dieptepunt kwam, waarbij de oude overdekte tri bune aan de Zuidzijde van het stadion in vlammen opging. Toen het nieuws zondagmor gen via de radio bekend was gemaakt, werd het Zuiderpark- stadion een door honderden bezochte „bezienswaardig heid". Omstreeks half twaalf kwam wethouder Piet Vink en het plaatsvervangend hoofd van jeugd, sport en recreatie De Jong de situatie in ogen schouw nemen. Bij zijn vertrek kreeg de wethouder van om standers het nodige te horen. Het kwam er op neer, dat FC Den Haag maar snel moest worden opgedoekt. „Dan heeft dat stelletje tuig op Midden Noord ook niets meer om rot zooi te schoppen", luidde het in niet mis te verstane bewoor dingen. Voorzitter Den Duik, die sinds hij in functie is vrijwel uitslui tend geconfronteerd is ge weest met uiteindelijk tot cri mineel gedrag uitgegroeid van dalisme van een groepering bezoekers van FC Den Haag en herhaaldelijk (ook in de pri- vésfeer) is bedreigd, desge vraagd: „Ik kan nu niet zeg gen, of ik doorga als voorzitter. Eerst moeten wij bekijken wat er op korte termijn moet wor den gedaan. Dat je ook in de privésfeer met ernstige dreige menten wordt geconfronteerd, stemt mij wel tot nadenken. Ik vraag mij werkelijk af, of dit nog wel verantwoord is tegen over mijn gezin". Er is aange kondigd, dat het niet bij de ge beurtenissen als in het afgelo pen weekeinde blijft. Het Zui- derparkstadion is geen plaats meer voor ontspanning, de passieve recreatie, maar een plaats, waar angst en spanning heerst. HAAG Er werd zater <nd na FC Den Haag n (0-4) in de bestuurs van het toen nog nife brand geteisterde Zuider itadion hier en daar druk ussieerd over de vraag, de thuisclub het (bijna) taande verblijf in de eer- 'isie zo kort mogelijk kan duren. Dit was heel wat iver dan de macabere ilen, die zich tijdens het ins slechte duel hadden teeld op de Midden- Itribune. Vlak na afloop In de juist volgestroomde lurskamer een steen door it gegooid, waardoor de bij de bestuursleden en Jgden er „goed" in zat. 2p&eiVoor al afgevraagd, of er Dat stjaar een streep moet wor- getrokken achter het nbaar vruchteloze gewor- Dm behoud van het eredi- schap van FC Den Haag. de Haagse trainer is na rdag geneigd voornamelijk r te gaan denken aan het ande seizoen. Met nog wedstrijden voor de boeg een dergelijke redering 'elijks verkoopbaar, maar ialiteit gebiedt te zeggen, :C Den Haag gewoon de iteit en het elan mist voor irolongatie van het eredi- hap. En dan wacht FC Haag nog uitbeurten te- let in de strijd om de titel ide clubs als PSV en in het Zuiderparkstadion t gekeken (dat niet ieder- k moet toch tot de conclu- yijn gekomen, dat FC Den puur op kwaliteit is ge- t door Haarlem, dat mo- teel na Ajax voetbaltech- gezien misschien wel de in Nederland is. Dat de ploeg van trainer i van Doorneveld voor een t deel aan de jonge, atleti- 1 en technisch sterke Ruud I. de vijfde minuut gaf hij al oogstrelende demonstratie zijn loopsnelheid, inzicht en knappe traptechniek. Ie buitenspelval van FC |Haag goed werkte of niet, s lob over de ver en ver- uitlopende doelman Dido maar impliceerde de ope- treffer. FC Den Haag, dat est" winnen en hierdoor een achterstand werd ge monteerd, had dus een Dele handicap te overwin- Naar vermogen trachtte Den Haag dit te doen. Het 'de talrijke, zeker niet on- lige aanvallen op, maar m door gebrek aan zuiver- en kwaliteit niet verder, atoeöenmaker. Rontberg en ng namen de Haarlemse onder vuur, maar misten êgjrandden op de formidabe- Delman Edward Metgod. Haarlem (zonder de ziek ge worden Wim Balm) viel daaren tegen zo vaak niet aan. Echter, als dat gebeurde, dan heerste er wel onmiddellijk gevaar, omdat het het vermogen bezat de linies van het nogal oneven wichtige FC Den Haag aan flar den te spelen. Dat had in de 33e minuut de tweede Haar lemse treffer tot gevolg. Gullit kwam op en passte naar Kle- ton, die strandde op Havenaar. Böckling was ter plekke om in de rebound te profiteren. Na rust deed FC Den Haag met Piet Groen (eredivisiede- bleef hetzelfde en Haarlem gaf de score nog meer reliëf, toen de voor Böckling ingevallen Adreas van der Veldt wat ge lukkig na een prachtige diepte pass van Martin Haar 0-4 liet aantekenen. Na het eindsignaal van scheidsrechter Geurds, die juist te horen had gekregen, dat hij eind volgende maand als spelleider mag fungeren op het UEFA-jeugdtoernooi in Fin land, begonnen dus de discus sies over hoe het met FC Den Haag verder moet. Het ant woord scheen volgens velen Haarlem, dat twee seizoenen geleden uit de eredivisie de gradeerde en prompt gelou terd op het hoogste niveau te rugkeerde, te hebben gegeven. FRANS LEERMAKERS Scoreverloop: 5. Gullit 0-1. 33. Böc kling 0-2, 57. Gullit 0-3. 79. Van der V:ldt 0-4. Toeschouwers: 3.000. Scheidsrechter: Geurds. FC Den Haag: Havenaar; Van der Zwan, Mansveld (Van Bergenhene- gouwen). Van Vliet, Keloglu; Van Delft. Renooy, Schoenmaker (Groen); Melis, Treling, Rontberg. Haarlem: Metgod; Masefield, Haar, Huyg, Nijholt; Kleton, Gullit. Verkaik; Leysner (Hendriks). Böckling (Van der Veldt), Van Leen. Machteloos Het afbranden van de eretribune in het Zui derpark heeft de machteloosheid aange toond van diegenen die belast waren met het nemen van voorzorgs maatregelen. Hoe si nister het ook klinkt, FC Den Haag mag een club worden genoemd, die meer dan welke vereniging in Neder land dan ook alle mo gelijke moeite doet om de veiligheid van have en goed en personen zo veel als mogelijk te verzekeren. Ook in de persoonlijke sfeer heeft FC Den Haag, nu al jarenlang, getracht een relatie op te bou wen met een groep tot geweldadigheid nei gende aanhangers, waardoor de hoop be stond dat de al bijna als „normaal" be schouwde problema tiek niet verder zou es caleren. Die hoop is ij- del gebleken. Nadat al eerder vooral de voor zitter van FC Den Haag en de eerder dit sei zoen weggezonden trainer Van Vianen wa ren bedreigd en zelfs daadwerkelijk het slachtoffer waren ge worden van agressie (die echter voor wat betreft de eerste be perkt bleef tot schade aan diens huis), moest zaterdagnacht een nieuw dieptepunt wor den gesignaleerd. Ondanks alle goede bedoelingen van FC Den Haag, zowel in de sfeer van relatieverbe tering naar de suppor ters toe als in het tref fen van bewakings maatregelen, moet worden vastgesteld dat al die stappen niet vol doende zijn gebleken. Zowel bij de gemeente en de politie als bij de club waren aankondi gingen binnen geko men dat er „iets" stond te gebeuren. Er is ken nelijk onvoldoende waarde aan gehecht. Zoals er in het verle den ook onvoldoende is opgetreden bij inci dentele voorvallen, zoals relletjes op de tribunes e.d. Te vaak kon in het Zuiderpark worden geconstateerd dat bij vaak als balda digheid beginnend cri mineel gedrag niet of te laat werd ingegre pen. Met alle gevolgen vandien: herrieschop pers werden pas aan gepakt als de toestand onhoudbaar dreigde te worden. Een beschamende ge beurtenis als de brand in het Zuiderpark had kunnen worden voor zien en werd de voor zitter op de avond voor het gebeurde tijdens de wedstrijd nog 'mee gedeeld'. FC Den Haag, gemeente en politie zijn er echter niet in geslaagd in de explo sieve sfeer die is ont staan door de penibele sportieve positie van de ploeg adequate be veiligingsmaatregelen te treffen. Het is begrij pelijk dat alle betrok kenen het permanent (laten) bewaken van het stadion achterwege hebben gelaten, gezien de hoge kosten die al zijn gemoeid met de normale activiteiten rond de wedstrijden. Achteraf kan men dat betreuren. Inmiddels is gebleken dat de men selijke wijze van com municeren met de be wuste aanhangers geen enkel effect heeft. Nu de redelijkerwijs acceptabele veilig heidsmaatregelen niet toereikend blijken te zijn dienen andere op lossingen te worden gezocht. Waarbij ech ter elke nieuwe aanpak zijn nadelige effecten zal hebben, want bij voorbeeld het weren van de (voor het me rendeel bekende) on gure elementen zou consequenties kunnen hebben voor de omge ving van het voetbal stadion. Zelfs de meest vérgaande suggestie FC Den Haag maar op te doeken (wie zou overigens straks nog de ambitie hebben een bestuursfunctie te be kleden bij zo'n club?), zou de vandalen slechts doen besluiten hun „werkterrein" te verleggen. Ook zware straffen voor de schul digen lossen kennelijk weinig op: aan een tij delijk uit de roulatie zijn komt immers ook een eind. Aan een har dere, meer preventieve aanpak van de rad draaiers lijkt evenwel niet te ontkomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11