/ervoersbond FNV dreigt met acties 5-ijk mist miljoenen oor overbelasting an rechtbanken bij „Koelkast kan veel zuiniger met energie" uueer 5UR BELANGRIJK BIJ NOORDELING MENSEN Benzine straks extra belast? U SPOORWEGEN Niet iedereen blij met nieuwe weg Bedrijf in Pijnacker verdacht Politiek maakt de vak beweging voorbaat verdacht'' sraren treiken iximum ter VIJF REGERINGEN DEDEN NIETS Nederlandse olietankers ontdoken boycot Rhodesië vJNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 MAART 1982 PAGINA 9 ECHT Uit experimenten aan de rijksuniversi* n Utrecht is aangetoond dat geurprikkels van in- zijn op de beoordeling van de waardering van Cn. en mannen en achttien vrouwen moesten in rondes de vrouwen en mannen op foto's beoorde- p voorkomen en seksuele aantrekkelijkheid. Vlak de eerste ronde werd de helft van de proefperso- blootgesteld aan een neutrale geur, terwijl de an- helft een synthetische stof kreeg te ruiken waar- je geur overeenkwam met die van de vagina van lap. In de tweede ronde werd dat verwisseld. On- iek toonde daarna aan dat zowel de mannen als de iren de meisjes op de foto's aanmerkelijk meer vonden en dat de mannelijke proefpersonen de af- side meisjes er minder verlegen uit vonden zien zij de geur van de apin hadden geroken. CDA'er Joep Mommersteeg verlaat Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA-Tweede kamerlid mr. J. (Joep) Mommersteeg heeft met ingang van vandaag ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. Hij is lid geworden van het Europees parlement. De heer Mommersteeg, die met enkele onderbrekingen vanaf 1963 in de Kamer heeft gezeten en bijna een 'jaar* staatssecretaris van defensie is geweest tijdens het ka binet-Den Uyl, is onlangs 65 jaar geworden. Sinds het vertrek van de SGP'er ds. Abma na de Kamerverkie zingen van vorig jaar gold hij als de nestor van de Tweede Kamer. Nadat kamervoorzittter Dolman de ontslagbrief van Mommersteeg aan de Kamer had voorgelezen en een persoonlijk afscheidswoord tot het vertrekkende kamerlid had gericht (hij noemde hem onder meer een vredestichter) kreeg Joep van zijn col lega's een luide ovatie. Lagendijk: Den Uyl niet verdrongen HILVERSUM Een meer derheid van de huidige PvdA- stemmers ziet, volgens Bureau Lagendijk, minister Den Uyl nog steeds als de politiek lei der van hun partij. Nadat vori ge week een onderzoek van Maurice de Hond aan het licht had gebracht dat van de stem mende en niet-stemmende PvdA'ers een meerderheid de voorkeur gaf aan de huidige CRM-minister André van der Louw, bleek gisteren in een AVRO-uitzending het leider schap van Den Uyl overeind te zijn gebleven. Wel was er onder de niet-PvdA-stemmers een meerderheid voor „kroon prins" Van der Louw. DEN HAAG - De groep ministers, die de voor jaarsnota moeten opstellen, hebben zich van- 'middag gebogen over een nieuwe gedachte om de inkomsten van het rijk te doen stijgen: Het met accijnzen belasten van de benzine in de zelfde mate als die brandstof in prijs zal dalen. Verwacht wordt namelijk, dat de benzineprijs nog wel enige tijd zal blijven dalen. Daartegen over wordt aangevoerd, dat een zeer onstabiele inkomstenbron zou ontstaan. Verder zijn nog in discussie: invoering van een investeringsloon. verhoging van de premies voor werkloosheids wet en wao met als motief dat het aantal werk lozen en arbeidsongeschikten blijft toenemen, alsmede verlaging van de uitkeringen aan deze categorieën. Twintig jaar geëist wegens moord UTRECHT De officier van justi tie, mr. P. Bender, eiste gisteren voor de rechtbank in Utrecht twin tig jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 26-jarige T.O., die daar te recht stond voor een moord in okto ber vorig jaar op een 40-jarige vrouw uit Breukelen. Volgens Bender heeft O. zijn daad bij volle bewustzijn gepleegd, daar komt bij dat de kans op herhaling volgens het psychiatrisch rapport bijzonder groot is. Wanneer O. in een inrichting voor langdurig ge straften zit, kan na verloop van tijd bekeken worden of hij een behande ling moet ondergaan, aldus de offi cier. i^tni Als de di- DQf van de Nederlandse vlifwegen zich niet méeler" gaat opstellen ndde cao-wensen dan Lem acties volgen om de gjhandelingen onder te zetten. Dat heb- mkaderleden van de oersbond FNV giste- besloten. De FNV qq> het resultaat van het srverleg veel te mager, eid voor wat betreft de aaltie van 100 procent etogeld als andere so- ielpunten. iirectie weigert vol gens de bond een garantie te geven dat het ziekengeld vol ledig zal worden doorbetaald zonder dat dat ten koste gaat van andere cao-wensen, zoals een betere regeling voor ver vroegd uittreden, meer com pensatie voor onregelmatige diensten, toeslagen voor vuil en zwaar werk en een betere verdeling van dienst- en rust tijden. Later dit jaar zal uit de resul-"1 taten van een aantal studies naar verbetering van de belo ning voor zwaar en onregel matig werk en de dienst- en rusttijden moeten blijken of er alsnog een cao kan worden af gesloten of dat tot acties moet worden overgegaan. Bij de spoorwegen werken 20.000 mensen. De FNV-ers bij de NS willen met de ambtenarenbond Ab- va/Kabo nu al gaan praten over (stakings)acties als minis ter Van Thijn (de ambtenaren- baas) zou besluiten uitbetaling van 100 procent ziekengeld onmogelijk te maken. Op de afdeling Amsterdam na vin den de FNV-ers bij de NS het nog te vroeg om al acties op touw te gaan zetten in het ka der van de cao-besprekingen voor dit jaar. Het onderhandelingsresultaat wordt algemeen als onder de maat ervaren, maar alleen Amsterdam is nu al actiebe- reid. De andere afdelingen ko zen gisteren met tegenzin voor het afwachten van het resul taat van een aantal studies naar het oplossen van sociale knelpunten. Volgende week komen de le den van de CNV-vervoers- bond bij de spoorwegen bijeen om over het cao-resultaat te stemmen. Zij zullen naar ver wachting een soortgelijk standpunt innemen, nu het' bondsbestuur het onderhande lingsresultaat deze week al als onvoldoende bestempelde. De Abva/Kabo (FNV) en de CFO (CNV) hebben het over leg met de werkgevers in het welzijnswerk afgebroken. Ze zijn boos over de „chaotische besluitvorming" bij een aantal werkgeversverenigingen. Daardoor zou een sociaal sta tuut waarover overeenstem ming was bereikt, de mist in zijn gegaan. De werkgever sachterban heeft ook een aan tal cao-wijzigingen waarover de onderhandelaars het eens waren geworden niet aan vaard. De onderhandelingen over de haven-cao zijn gisteren weer afgebroken. Volgens FNV-be- stuurder Ger Ros zit het over leg nu meer dan muurvast. De werkgevers houden vast aan hun standpunt, dat er naast de garantie voor het volledige ziekengeld en de prijscompen satie geen geld is voor verbete ringen. Volgens de twee vakorganisa ties die niet meedoen aan de stakingsacties bij de banken, de Unie BLHP en de Vereni ging van Hoger Personeel in het bankbedrijf VKBV. is er ondanks de weigering van de banken om over een kortere werkweek te praten, ruimte om weer zinvol om de tafel te gaan zitten. De acties op de ziektewetafde lingen van het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GAK) voor inschaling in een hogere loongroep zijn, on danks het uitblijven van over eenstemming tussen de bon den en werkgevers, beëindigd. Op een later tijdstip kunnen nieuwe acties volgen, aldus de FNV. JNNISSEN SOMS MET OPZET VERJAARD onze parlementaire re dactie) HAAG Het rijk de afgelopen jaren enen guldens aan in- ten gemist als gevolg Jiet tekort aan werk- Hten bij de rechtban- Wn de weinig efficiën- flKuiier waarop rechts- worden afgehan- Ook doordat de ta- h voor burgerlijke szaken tussen 1972 H81 niet zijn verhoogd redelijkerwijs wel gemoeten) heeft het zichzelf miljoenen ins onthouden. Dit uit het jaarverslag 981 van de Algeme- kenkamer, het col- lat belast is met de ile van de over- itgaven. het tekort aan rechters, jren van justitie en ande- "xkkrachten bij de ge- n alsmede door de vaak fhtige gerechtelijke pro- s is in de loop der jaren orme achterstand ont staan in de afwikkeling van rechtszaken en de tenuitvoer legging van uitgesproken von nissen. Bij enkele rechtbanken laat men zelfs als gevolg van de drukke werkzaamheden bepaalde zaken expres verja ren. Zo zijn in Amsterdam in 1979 ongeveer 7000 - vonnissen in het archief opgeborgen om ze stilzwijgend te laten verjaren. Ook wordt als gevolg van de werklast in veel lichte strafza ken afgezien van rechtsver volging. Alleen al in het ar rondissement Amsterdam is hierdoor de laatste jaren onge veer 2,5 miljoen aan boetes de mist ingegaan, zo consta teert de Rekenkamer in haar verslag. De Rekenkamer vindt ook dat de tarieven in burger lijke zaken sinds 1972 jaarlijks verhoogd hadden moeten wor den. Als dat was gebeurd, zou het rijk tot 1981 in totaal ruim 25 miljoen aan extra inkom sten hebben verkregen. De Rekenkamer maakt tevens melding van een haars inziens onnodige geldverspilling op de begroting van Justitie. Al van af 1972 wordt gewerkt aan een onderzoek naar mogelijkheden tot versnelling van burgerlijke rechtszaken. Tussen 1972 en 11 jaar werk aan namenlijst HAAG Al eenentwintig jaar lang is een door het rijk Jde commissie van taalkundigen bezig, een officiële lijst op fen met de historisch juiste schrijfwijze van Nederlandse 'tskundige namen. Enig zicht op een spoedig gereedko- n die lijst is er niet. Deze vorm van verspilling van over bid wordt aan de kaak gesteld door de Algemene Reken- roruim twintig jaar later nog geen lijst is, vraagt de Reken- zich af of het niet beter zou zijn, het onderzoek te staken. Yige minister van onderwijs Pais voelde daar echter niets Inmiddels is besloten, de werkzaamheden over te dragen in 1980 opgerichte Nederlands-Belgische Taalunie. 1977 zijn daarvoor enquêtes gehouden, die in totaal bijna 7900.000,- hebben gekost. Met de resultaten van die enquêtes is tot nu toe nog zeer weinig gedaan, zo constateert de Re kenkamer. Zij heeft er bij mi nister De Ruiter op aange drongen, zo snel mogelijk maatregelen te nemen waar door rechtszaken in het alge meen vlotter afgehandeld kunnen worden. Ook moet De Ruiter volgens de Rekenka mer spoedig zorgen voor ver mindering van de werklast bij de rechterlijke macht. Bij de controle van de begro tingen van de verschillende departementen is verder aan het licht gekomen dat veel rijksambtenaren die bevorderd worden in een hogere loon schaal terecht kwamen dan ei genlijk de bedoeling was. Naar schatting is door een nauw keuriger beleid van de loonad ministraties op de ministeries jaarlijks 39 miljoen gulden te besparen. Ook ontdekte de Re kenkamer dat bij een onder deel van de PTT te hoge kilo metervergoedingen waren uit betaald en dat bepaalde rijks diensten veel te dure schoon maakbedrijven in dienst heb ben. De Kekenkamer maakt voorts melding van een con flict met de Nederlandse Spoorwegen. De NS (zoals bekend een semi- overheidsbedrijf) weigert na melijk inzage te geven in de bedrijfsresultaten van de afge lopen jaren. De Rekenkamer wil de boeken van de NS graag controleren om na te gaan wat de oorzaken zijn van de verliezen bij de Spoorwe gen. Minister Zeevalking treedt inmiddels bemiddelend op. De Rekenkamer hoopt dat zij dit iaar wel in NS-boeken krijgt Niet ledereen Is blij met de snellere verbinding voor Inwoners van het gebied tussen Haarlem en Den Haag (ook reizigers die met de Schlphol-spoorbaan komen) met het Nieuwe land en het Noorden. De Gaasperdammerweg, de verbinding tussen de A 2 AmsterdamUtrecht en de A 1 AmsterdamAmersfoort langs de Bijlmermeer, Is gisteren door minister Zeevalking van verkeer opengsteld. Maar de actiegroep geluid hinder liet de minister daarbij weten niet tevreden te zijn met de geluidschermen die langs de weg geplaatst zijn; men wil de hele weg laten overkappen. Kinderen lieten daartoe gisteren een ballonnetje op, waaraan een watje als „oudste middel tegen lawaai". GROENEVELT: (Vervolg van de voorpagina) De vakbeweging wordt volgens Arie Groenevelt, voor zitter van de Industriebond FNV, in de politiek meteen verdacht gevonden en met allerlei maatregelen ge blokkeerd. Men zou de vakbonden eerst de kans moe ten geven verantwoordelijkheid te nemen; in plaats daarvan neemt men bij voorbaat aan, dat wij de zaken uit de hand zullen laten lopen. Maar de ondernemers wordt niets opgelegd, die krijgen het vertrouwen, dat overheidssteun wel zal worden omgezet in werk en dat zij (Esso en Shell) wel braaf zullen investeren wat zij aan het aardgas, ons aller bezit, binnenhalen, aldus Groenevelt. Eigenlijk laat de politiek zich weinig gelegen liggen aan de hon derdduizenden werklozen. De Nederlanders hebben dat vorige week aan de kaak gesteld door in grote aantallen niet naar de stembus te gaan, meende Groenevelt, die zich er dan ook over verbaasde dat partijen als PvdA en D'66 zich suf studeren over de vraag, waarom zij zo'n stemmenverlies hebben geleden. Als regering en parlement handelen tegen de belangen van de werknemers in mag ertegen geageerd worden, meent de Indu striebond. Die actie zal zich dan veelal in de bedrijven afspelen, maar dat wordt geen bezwaar geacht, want de werkgevers we ten de politici vaak tot bepaalde ingrepen te bewegen. Voor de bond zijn ook uitspraken van een rechter niet heilig. Men wil dan ook vaker in beroep gaan. „Het gaat in gedingen immers meestal om de mening van die ene meneer, die ons han delen via dwangsommen onmogelijk maakt". Alleen al vanwege die dwangsommen moet wel worden erkend, zo zei Groenevelt. ning houden met wat in het rechtsgevoel van de mensen leeft en of zij de maatschappelijke ontwikkelingen wel voldoende bij houden. Daarom wil de Inudstriebond intensieve(re) contacten gaan onderhouden met de rechtsprekers om zijn opvattingen en die van zijn leden duidelijker over te laten komen. AMSTERDAM Het be drijf waar de tanker had geladen, de olieverwer king Amsterdam (OVA) ontkende chemisch afval geleverd te hebben. De OVA is in 1981 wegens il legale lozing door de kan tonrechter tot een geld boete veroordeeld. Het onderzoek richt zich op de activiteiten van dit bedrijf en van het bedrijf Van der Kooy in Pijnacker. Van der Kooy is tevens eige naar van OVA-Amsterdam. Van der Kooy heeft een mi nisteriële vergunning om af valstoffen te verwerken en heeft in Pijnacker en Amster dam verwerkingsinstallaties. „Deze bedrijven zijn waar schijnlijk niet meer dan toe gangspoorten tot het illegale circuit", aldus een woordvoer der van het openbaar ministe rie. Hoeveel afval in dat cir cuit omgaat is echter niet dui delijk. Het ministerie van volksgezondheid gaat ervan uit, dat het overgrote deel van het chemisch afval dat in Ne derland wordt voortgebracht, via de wet chemische afval stoffen geregistreerd is. Dat is ongeveer 300.000 ton. Daar naast worden enkele tiendui zenden tonnen echter niet ge meld. De politie vermoedt dat enkele mensen in de BV's een centrale rol vervullen. Daar omheen zou met een groot aantal strommannen' gewerkt worden. DEN HAAG „Technische snufjes die een wasmachi ne zuiniger met energie maken zijn relatief duur. Het energieverbruik van koelkasten en diepvriezers echter is met eenvoudige technische ingrepen spectaculair te rug te dringen". Dat zegt de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Konsumentenaangelegenheden (SWO KA), die met TNO een onderzoek heeft gehouden naar energiebesparing bij huishoudelijke apparaten. „Een halvering van het stroomverbruik bij koelkasten en diep vriezers door meer isolatie en zuiniger compresssoren is haalbaar tegen aanschafkosten die binnen twee jaar kunnen worden terugverdiend", aldus de SWOKA. De stichting meent dat als iedereen zo'n zuinige koelkast en diepvriezer zou aan schaffen er in een jaar zo'n 300 miljoen gulden aan energiekos ten kan worden bespaard. Volgens de SWOKA moet bij wasmachines meer gemikt worden op wasmiddelen die geschikt zijn voor wassen bij lagere tempe raturen. De „terugverdientijden" bij energiezuinige wasdrogers en afwasmachines zijn voor de consument ook relatief hoog. In totaal zijn de viif apparaten goed vo< huishoudelijke electriciteitsverbruik. AAG In een tech- •verleg met de bonden [onderwijzend personeel ninister Van Kemenade W. gisteren aange- jgd, dat hij met ingang Augustus de nieuwe sala- llen voor leraren wil nvoeren. ste kenmerk van de re salarissschaal is, dat de ichten voortaan niet 46- maar op 47-jarige hun maximumsalaris- eiken. Niemand zal oeze laatregel er in inko op achteruitgaan, wel zal at die nog bezig is met ouw van zijn salaris dit en tijdelijk bevroren otdat nij op de nieuwe T zit. Nog aan te stellen tkrijgen meteen een la-. i dan voorheen. DEN HAAG Ondanks het verbod geen olie naar Rhodesië te vervoeren waren er in het verleden niet minder dan 63 Neder landse tankers betrokken bij olietransporten via Mo zambique naar Rhodesië. De regeringen Cals, Zijl stra, De Jong, Biesheuvel en Den Uyl, die in de ja ren 1966-1976 ons land be stuurden, hebben nooit gecontroleerd of in ons land gevestigde oliemaat schappijen het door de VN afgekondigde olie-embar go tegen Rhodesië schon den of niet. Deze harde kritiek staat te le zen in een concept eindrapport dat een speciale commissie van de Tweede Kamer onder lei ding van het CDA-Kamerlid J.N.Scholten, heeft opgemaakt over de naleving van het VN- embargo door Nederlandse oliemaatschappijen of in Ne derland gevestigde oliemaat schappijen. De commissie startte begin 1979 met het on derzoek. Van de 63 olietransporten die in het rapport genoemd wor den, totaal 214.000 ton olie, werden er 24 verzorgd door Shell Tankers Nederland, 22 door de Stoomvaartmaatschap pij Oostzee en 14 door Che vron, dat toen nog Caltex heette. Verder werden reizen ge maakt door schepen van de, 'Stoomvaartmaatschappij Wij- klijn (2) en de Verenigde Ne derlandse Tankvaart Rederij (1 transport). De commissie onder leiding van Scholten concludeert, dat de rederijen zich weinig heb ben aangetrokken van de op roepen van de regeringen aan bedrijven op vrijwillige basis mee te werken aan de boycot' en dat dit streven van de rege ringen dan ook niet succesvol is geweest. Dubbel- draaiend Naast de mani festatie Energie '82 wordt tot en met 4 april in de Amsterdamse RAI ook de Vak beurs Zon en Wind gehouden. Gisteren kreeg de windmolen van de standhou ders nog een laatste kwastje verf. Deze kleine re windmolen heeft een vermo gen van vier kw. en moet onge veer 25.000 gul den kosten, ex clusief de beton nen fundering. De rotordiameter Is vijf meter en het bijzondere Is. dat de kop vla een elektronisch systeem met de wind mee kan draaien, zodat de windenergie opti maal valt te be nutten. Droog DE BILT - De afgelopen nacht begon van het noordoosten uit drogere lucht ons land binnen te stromen. Vanmorgen vroeg kwam er alleen in het uiterste zuiden van het land nog be wolking voor. Het is een hoge- drukgebied bij Ierland dat de noordoostelijke stroming tot stand gebracht heeft. Het ko mend etmaal zal het centrum van het hogedrukgebied de Noordzee oversteken, waar door de wind in onze omge ving zal draaien naar oost tot zuidoost Door het draaien van de wind kan de bewolking die vandaag uit ons land verdre- z -Umburg gtfi tx Barcofcxia geh bew IS Bortjn »bM. Bordeaux rw be* Bru*s«t rw.bew 18 16 0 mm Klagen furl ragen Lissabon geh bew. - 11 - Luxemburg h.bew. tijd echter is deze bewolking aan oplossing onderhevig en het valt dan ook moeilijk te zeggen hoe zonnig het morgen zal zijn. De temperatuur zal morgen enkele graden hoger oplopen dan vandaag. Als het met 'de bewolking meevalt kan het in het binnenland gemak kelijk een graad of 16 worden. gah.baw. 13 5 - n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9