„V orderingsbeleid loopt vast door fouten ambtenaren" Zes t.v.-zenders erbij in Merenwijk directeur Helder van Legermuseum legt de wapenen neer \D "VD: Laat ouders |hool uitkiezen Mac Donald gooit werknemers de zaak uit WETHOUDER D. TESSELAAR WOEDEND T LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 MAART 1982 PAGINA 3 J^)EN Het VVD-raadslid M. Zonnevylle heeft voorgesteld ■ekomstige bewoners van de Stevenshof zelf te laten kiezen Koor soort basisschool zij in hun wijk willen hebben, levenshof, waar binnen afzienbare tijd met de bouw van -*ngen wordt begonnen, is ruimte gereserveerd voor basis- len. Op dit moment is het echter nog onzeker van welk jltype de scholen in de Stevenshof zullen worden. Zon ale vindt dat degenen die zich hebben ingeschreven voor ohuis in de Stevenshof maar moeten zeggen aan welk »ltype ze de voorkeur geven: openbaar onderwijs, christelijk vrw»js, etc. Bovendien zouden de toekomstige bewoners zich vüoeten spreken over de pedagogische richting zoals jeria- montessori, etc. Het gemeentelijke beleid ten aanzien van kinderwijs in de Stevenshof zou moeten worden afgestemd i uitkomst van deze inventarisatie. LEIDEN Twee opstandige jongeren zijn gis termiddag uit Mac Donalds hamburgerrestau rant verwijdert. De herrieschoppers bleken werknemers van het Mac Donalds restaurant in Voorburg te zijn. De leiding van het filiaal aan de Beestenmarkt liet bij binnenkomst van de twee weten geen prijs op hun bezoek te stellen. Bij een eerder bezoek had het duo de zaak op stelten gezet door over de tafels te lopen. De politie moest er uiteindelijk aan te pas komen de lastige werk nemers te verwijderen. Pasgeboren lammetje in plastic tas LEIDEN Een 52-jarige inwoner van Leider dorp werd gisteravond aangehouden omdat hij stomdronken over de Rijnsburgerweg fietste. De man bleek in een plastic tasje aan het stuur een pasgeboren lammetje te vervoeren. De man werd door de politie overgebracht naar het bu reau om te ontnuchteren; het lammetje werd in allerijl naar de dierenhulpdienst gebracht. Het beestje, dat in eerste instantie dood was ge waand, bleek nog te leven en bevindt zich mo menteel in redelijk goede conditie. Achteraf bleek dat het beestje, dat rond 12 uur gisteroch tend was geboren, door zijn moeder was versto ten. De Leiderdorper had het beestje daarom mee naar huis willen nemen. Hij heeft het lam metje vanochtend terug gekregen. nplant bomen «De Kooi *ï)e Mors iJpEN Honderden faken en ettelijke bo- zijn vandaag door singen van lagere k,len geplant in De rai en De Kooi. Dit ge- tle ter gelegenheid de landelijke boom- -dag. e Kooi begon het plan- yanmorgen om negen f Op de hoek van de Su bstraat en de Timorstrat 12 boompjes en zeshon- struiken gereed om :f de leerlingen vaste li rond de wortels ge- fte krijgen. In De Mors fi rond de klok van half begonnen. Ongeveer fionderd struiken wer- •ond de openbare biblio- ian de Robijnstraat, in paalstraat en de Agaat- 1 geplant. _jtaal namen iets meer .00 leerlingen aan de ac- eel. De jonge planters p niet onvoorbereid aan Jerk. De afgelopen week een van de schoolbiolo- nede aan de hand van met de leerlingen ge- over bomen in de stad. nge planters kregen tij- ,"hun noeste arbeid be- hi van onder meer wet- Cer C. Waal en de gede- gérde Buijsert jitiewagen ,e, tgereden ^EN Een wagen van __eidse politie liep van- j forse schade op na een jding op de Rijnsburger- i eolitiewagen werd rond /utwee aangereden door ^tegemoetkomende wa it je de bocht te krap nam bardoor op de verkeerde *nfelft belandde. De be ider, een 32-jarige Lei- bleek teveel gedron- e hebben. Beide auto's en zwaar beschadigd, 'inlijke ongelukken de- :h niet voor. LEIDEN „Het vorde- ringsbeleid van de ge meente Leiden dreigt vast te lopen door fouten, die door ambtenaren worden gemaakt. Ze maken de ene procedurefout na de andere met als resultaat, dat we er niet in zijn ge slaagd ook maar één wo ning te vorderen." Met deze opmerking riep PvdA gemeenteraadslid en voorzitter van de vor deringscommissie me vrouw M. Koning gistera vond in een vergadering van de gemeenteraads fractie van haar partij de woede op van wethouder D. Tesselaar van volks huisvesting. „Je stelt zoiets niet op een der gelijke manier en hier aan de orde. Als het al waar zou zijn, dan rapporteer je dat aan het college van B en W en dan stelt het college een onderzoek in," aldus de wethouder. „Zo bevestig je het beeld, dat er in Leiden geen pest van het vor deringsbeleid klopt. Je wekt de indruk dat vorderen hele maal niet kan, terwijl dat niet zo is. Ik vind het waanzinnig dat je op zo'n ongefundeerde manier met je kritiek komt," schreeuwde hij haar toe. De Wethouder eiste voorbeelden, waaruit zou blijken dat de kri tiek aan het adres van de amb tenaren terecht is. Volgens mevrouw Koning is er een brief naar het college gestuurd waarin voorbeelden staan ge meld. Wethouder Tesselaar antwoordde, dat hij die brief nooit heeft gezien. Mevrouw Koning zegde toe dat hij de brief alsnog zou krijgen. De wethouder kreeg steun van de wethouders P. Bordewijk en C. Waal. Bordewijk stelde dat nu het met de Garenmarkt mis is gegaan daar maar uit wordt geconcludeerd, dat het hele vorderingsbeleid niet klopt. Mevrouw Koning werd verweten dat haar kritiek uit „één incident" voortkomt. Bordewijk doelde op een uit spraak van de Raad van State dat de vordering van de Ga renmarkt 17 niet nu met be hulp van politiedwang had mogen gebeuren. De Raad van State had ernstige kritiek op de procedure, die de gemeente had gevolgd. Wethouder C. Waal meende te weten, dat het vorderingsbeleid van Leiden overeen komt met dat van an dere steden. „Daar komt bij dat de procedure zo in elkaar zit dat je wel fouten moet ma ken," zei hij. Fractievoorzitter J. Peters' slaagde er uiteindelijk in een eind te maken aan de verhitte discussie. Economisch wel en wee Het cafébedrijf „Osmanli" aan de Nieuwe Beestenmarkt 12 is voortgezet onder de naam „Pandorosa" De groothandel in planten van G. Dreef aan. de Arends horst 145 is opgeheven. Aan de Zilverschoontuin 8 is uitgeverij op het gebied van reclame „Almedia" gevestigd. Aan de Hoge Rijndijk 182 is in een eerder door opheffing leeggekomen winkelruimte, de wasverzendinrichting van J. J, van Leeuwen, het in ont vangst nemen van te reinigen textiel en de uitgifte daarvan, gevestigd. „Keramiek Delfter Blauw" aan de Cruquiuslaan 63 is op geheven. De koffietent „Sport" aan de Zoeterwoudsesingel 50c is op geheven. De winkel in levensmidde len en zuivelprodukten van Van Swieten aan de Kore- vaarstraat 37 is opgeheven. De eerder aan de Houtlaan 40 gevestigde winkel in kle ding uit grootmoederstijd ,,'t Schooiertje" is verplaatst naar de Morsstraat 46. Het glaszettersbedrijf van J. Erades aan de Anna Paulow- nastraat 1 is opgeheven. Aan de Sophiastraat 61b is de groothandel in gebruiks goederen „Sagdic Groot handel" (eig. I. Sagdic) geves tigd. Het glazenwassersbedrijf van C.B.A. Ahrens aan de Lom bokstraat 31 is opgeheven. Het metselbedrijf P. N. de Bruin aan de Melissetuin 8 is opgeheven. In het winkelpand Hoog straat 5, (waarin eerder het re formhuis Sassenfras) is een winkel in vrijetijdskleding „Stuntboetiek" gevestigd. Het café Boerhaave aan de Mariënpoelstraat 69a van C. Schouten is overgenomen en voortgezet door A. de Roode. De" winkel in damesmode „Wieringa mode" aan de Bree- straat 155 is overgenomen en voortgezet als filiaal van het dames- en herenmode bedrijf „Anders dan Anderen". De kerkruimte van de vrij- katholieken te Leiden aan de Vreewijkstraat 19 is opgehe- LEIDEN België BRT I, België Frans I, België Frans II, BBC I en de Britse commerciële zender ITV. Deze zenders zijn sinds afgelopen weekein de op de televisie in de Merenwijk te ontvangen. Volgende week komt daar nog eens BBC II bij. De Stichting Kabelnet Me renwijk (SKM) loopt met het treffen van de hiervoor noodzakelijke voorzieningen voor op de rest van Leiden en een deel van de overige gemeenten die zijn aangeslo ten bij de Gemeenschappelij ke Regeling Antennevoorzie ning. Katwijk en Valken burg hebben al de beschik king over het scala van zen ders, dat nu in de Merenwijk via de kabel is te ontvangen. (Ned I, Ned II, België II, Duitsland I, II en III en bo venvermeld rijtje.) De Me renwijk krijgt verder de be schikking over een medede lingenkanaal. Wanneer dit kanaal gebruikt zal worden en waarmee het gevuld wordt, is nog niet duidelijk. Om het kanaal te bezetten wordt er voorlopig een Belgi sche zender opgezet Het ta rief in de Merenwijk blijft wat het was. Bij de verho ging per 1 januari van 62 gulden naar 67,50 per jaar was al rekening gehouden met de nieuwe zenders. De kwaliteit van de Engelse zenders is verre van opti maal. Gemiddeld is het beeld in 30 procent van de tijd, dat wordt uitgezonden goed te ontvangen. Volgens een woordvoerder van de SKM kan de stichting daar niets aan doen: „De zenders in En geland zijn nu eenmaal niet sterker. De kwaliteit hangt in grote mate van het weer De rest van Leiden moet nog even wachten op een uitbrei ding van het kabelnet. Op 1 mei wordt begonnen met het aanpassen van de kastjes. Als alles volgens plan verloopt, wordt deze operatie op 1 juli afgerond. Welke zenders er dan bij zijn is nog niet be kend. Vermoedelijk dezelfde als in de Merenwijk, maar dat' is nog niet zeker. Ook is nog niet bekend wat er met het tarief zal gebeuren. Mo menteel is dat 39 gulden per kwartaal. Een legbatterij. Paasscharrelei Aktie Lekker Dier is zaterdag 3 april met een informa tiestand aanwezig op de hoek van de Lange Mare en de Haarlemmerstraat. De actie staat in het teken van het paasscharrelei. Er wordt ook informatie verstrekt over de manier waarop andere landbouwhuisdieren in de bio-industrie leven. Wayang Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat 1 brengt een serie evenementen op zaterdagmid dag. Afgelopen zaterdag werd vanaf twee uur de film Wayang Golek" gedraaid. Verder kan er op een game lan gespeeld worden. Zaterdag 3 april worden vanaf twee uur films over de Mexicaanse weefster Dona Al berta en over de Vliegende Mannen van Quetzalan ver toond. Daarna kan er op een heupweefgetouw geweven worden. Bezoekers kunnen zich melden bij de portier van bet musuem, telefoonnummer 132641. Vogelzangexcursie Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie houdt za terdag 3 april een excursie in Leiden en omgeving, waarbij aandacht besteed wordt aan de zang van de vogels. De ex cursie begint om 's morgens om zeven uur. Aanmelden bij H. Sysling, telefoonnummer 891765. Pasen Volksuniversiteit K&O heeft een aantal paasvakantie activiteiten voor kinderen op het programma staan. Zaterdag 3 april wordt een palmpasenstok opgesierd, maandag 5 april kunnen eieren worden beschilderd en dinsdag 6 april kunnen maskers gemaakt worden. Aanmelden en meer informatie bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Voorjaarswandeling Het Instituut voor Natuurbeschermingsedcucatie houdt za terdag 3 april een voorjaarswandeling in het bos bij Kasteel Oud Poelgeest De wandeling begint om twee uur en de gidsen zorgen voor toegangskaarten. Guus Janssen septet Het Guus Janssen septet treedt zaterdag 3 april op in de Jazzzolder Hot House in het gebouw van het LVC aan de Breestraat 66. Het optreden begint om acht uur. Een kaartje kost zeven gulden vijtig en leden van het LVC betalen zes gulden. Kernwapens De PSP-jongeren en de jongerenorganisatie Rebel willen de acties tegen de kernwapens voortzetten. Daartoe wordt zaterdagmiddag 3 april een vergadering in het LVC aan de Breestraat gehouden. Iedereen met ideeën over te voeren acties is daar welkom. De bijeenkomst begint om één uur. EIDEN Gedurende fleer dan tien jaren was it opperbevel van het ininklijk Nederlands 'ger- en Wapenmuseum eneraal Hoefer' in han- jjln van de heer W. Hel- 8 *r (62). Vanmiddag wer- ter gelegenheid van afscheid saluutscho- afgevuurd. Het mu- cj£kkorps van de artille- iB bereidde hem een pas- ^tad muzikaal afscheid J genodigden drukten scheidende fier de lelnd. Gisteren beleefde ej zijn laatste werkdag s museumdirecteur en ^rrfip als zodanig voor het J'Ötst door de gangen van Jt (nog) Leidse museum. 1 het loket staat een onge- bemiddeld man. Te- 'jjrgeefs klopt hij enkele ma- driftig op het vensterglas, sbarachter niemand zich ver- t Na enig geduld komt de 'te man uit een geheel an- vertrek tevoorschijn. De i iddelde figuur in de loden ü^ersjas krijgt een kaartje, iarna hij afmarcheert en er as in het recente verleden Iwijnt. irspel kamer van de directeur in na een kleine puzzelrit den bereikt De heer Hel- is nog voor de duur van dagdeel directeur. Onder zwerk van zijn donkere wenkbrauwen bevinden zich Verhuizing '^te, enigszins droeve ogen, 6 echter vaak, verrassend volgde een teken- en schilde ropleiding. Daar de Tweede Wereldoorlog uitbrak, kwam er van studeren niet veel meer. „Je moest kiezen tussen illegaal college lopen of een loyaliteitsverklaring tekenen. Voor dat laatste voelden we niet veel. Daarbij kwam, dat je eigenlijk naar Duitsland moest om te werken. Zodoen de leefde je tussen de vloer en het plafond. In 1943 kwam een einde aan de studie," ver haalt Helder. In 1945 trad hij in dienst bij de landmacht. Hij werd, om precies te zijn, offi cier bij de luchtdoelartillerie. Daarna het leger de rug toe gekeerd om een technische managersfunctie in het be drijfsleven te gaan vervullen. „Het bedrijfsleven is slopend. Je staat voortdurend aan het front," zegt Helder. Even staart hij peinzend naar bui ten, waar de nieuwbouw van het AZL een offensief is be gonnen. De Pesthuislaan en een troebel water kronkelen rond het museum. „Na vijf tien jaar wilde ik iets anders taan doen. Iets, dat ik am- ie^rde," vervolgt Helder, „Het was mijn dochter, naar ik meen, die op een goede dag met de personeelsadvertentie van het Legermuseum voor de dag kwam." Helder liet 130 mede-sollicitanten achter zich. Maar het museum werd dan ook wel met een uitgele zen kandidaat geconfronteerd: een voormalig landmacht of ficier, iemand, die kunsthisto risch is gevormd en iemand, die als manager uit de voeten kan. Voor hem zijn de tentoongestelde krijgers oude beken den. Drie moeilijk weg te denken 'museumstukken'. In kort bestek vertelt Ider en met de wijze arop doet hij zijn naam eer over zijn verleden. Na 'tniddelbare school studeer- j kunstgeschiedenis en De heer Helder verrijst van zijn stoel om vervolgens het ware museum te tonen. Een overstelpende hoeveelheid objecten staat overal uitge stald. „Dit is nog maar tien procent van alles waarover we de beschikking hebben," merkt Helder op. Een bezoe ker krabt zich bij het horen van die opmerking verbaasd achter het oor. „Door de ont ruiming van het half vergane achtergebouw zijn we zestig procent van de expositieruim te kwijt geraakt. Dat gebeur de in 1975, toen kwam de nood aan de man. Het minis terie subsidieert het museum, maar draait niet op voor reno vatie. Het pand is eigendom van de gemeente, die net aan het ministerie verhuurt. De gemeente, als huisbaas, moet zorg dragen voor de renova tie. Door de aperte weigering van de gemeente Leiden iets aan de slechte behuizing te verbeteren, zijn we direct op zoek gegaan naar een ander onderkomen. Over twee jaar verhuist het museum naar Delft. Als het achtergebouw wel was gerenoveerd en er was na verloop van tijd toch ruimtegebrek ontstaan, dan waren we niet verhuisd. Dan hadden we het als een morele verplichting gevoeld toch in Leiden te blijven. Dat het zo gelopen is, gebeurde door toe doen van een ander college dan het huidige. Dat het zo moet gaan, is eigenlijk een beetje verdrietig voor net col lege van nu, dat nog gepro beerd heeft het museum voor Leiden te behouden," consta teert de scheidende directeur. Anachronisme Behoedzaam schrijdt Helder verder over de parketvloer van zijn museum. „Een wan deling door de tijd, dat is het," stelt hij vast Voor hem zijn alle tentoongestelde krijgers oude bekenden. Hier en daar maakt de integere bevelheb ber van het musetim pas op de plaats om te vertellen wat de beelden met geen moge lijkheid niet kunnen ver woorden kunnen. In de rid dertijd neemt hij een paard bij de teugels: een volmaakt ana chronisme, temeer omdat de blikken ridder lijkt te den ken: „ga uit m'n licht" (foto). In tegenstelling tot de begin jaren van het museum, staat weinig meer open en bloot Veilig glas pf een degelijk koord houdt het publiek, dat behalve kijken ook wil tasten, op veilige afstand. Via een ge sloten televisiecircuit wordt de bezoeker in het oog gehou den. Men zal er niets van merken, totdat een speelse geest zijn handen niet thuis kan houden. „'Wil dat jonge tje niet aan die blauwe soldaat sjorren,' wordt dan door die verschrikkelijke intercom omgeroepen,' verklaart Hel der. Inderdaad is het geluid, dat af en toe uit de intercom schalt, nogal schel en bepaald afschrikwekkend. Educatief Links en rechts hangen mees terlijke schilderijen en la ter in de tijd vele foto's. Afbeeldingen van bloedige gevechten, schermutselingen, of vredelievende bijeenkom sten. Ret mag niet een uitge sproken mooi museum zijn. Ik bedoel, dat het een taak is om een facet van de werkelijk heid weer te geven. Werke lijkheid, die vaak niet meer .teruggedraaid kan worden. Ook pacifisten deinzen er niet voor terug het museum te be zoeken. Zij stoelen hun denk beelden op de kennis van het verleden en de schrik voor de toekomst De educatieve kant van het museum heb ik hoog in het vaandel staan," aldus Helder. Opvallend is zo leert een voettocht door het museum dat de krijgsman er in de loop der tijd steeds minder kleur rijk is gaan bijlopen. Een paar decennia terug werd het hele maal een grauwe bedoening. Zo geanimeerd keuvelend sta je voor je er goed en wel erg in hebt, midden in de twintig ste eeuw. En voorwaar, de be middelde man in de loden ja- genaas is er ook weer. Naast de heer Helder maakt hij pas op de plaats. Vlak voor een vitrine, waarin wapentuig nog door honden (uiteraard nage bootst) wordt voortgetrokken. De man in de groene jas geeft volstrekt ongevraagd com mentaar. „Als de honden niet meer verder konden, moesten de manschappen bet spul dra gen. 'In de touwen, was het commando dan' Ik heb ze zeli noch gecommandeerd... knerpt de jagersman, vol van ongepaste trots. Onverstoor baar vervolgt Helder echter zijn verhaal, zodat de groen gejaste weemoedig lang ver vlogen tijden in zijn geheugen terug roept. Hij wandelt ove rigens de verkeerde kant uit Hij is in het heden gestart en loopt nu in de richting van de verre middeleeuwen. Veelzijdig „Nagenoeg alles ken we hier in het museum zelf. De honden en paarden, bijna niets wordt uitbesteed. Het onderhoud van de schil derijen, het maken van ma quettes, alles doen we onge veer zelf. Wij kopen materiaal en maken het interessant. Dat maakt het werk in dit mu seum ook zo boeiend: het feit, dat bijna alles onder één dak gebeurt. Zo was ook het werk hier, veelzijdig en boeiend. Natuurlijk mede doordat we een enthousiast, gemotiveerd team medewerkers hebben." De meest recente krijgshan delingen van Nederlanders in den vreemde, weliswaar passeren de revue: het gedeel telijk blauwe Unifil-detache- ment. „De geschiedenis staat nooit stil en dus moet ook het museum blijven uitbreiden, stelt de scheidende directeur. Wat het museum betreft blijft hij nog lid van de redactie van het jaarboek. Nu Helder 'de wapenen heeft neerge legd', mobiliseert hij naar het rustieke Friese land. Wonen in het Noorden, genieten van de rust en het oude métier van tekenleraar in praktijk brengen door landschappen te gaan schilderen. Voor de heer Helder, een veelzijdig man, is nog veel te doen. „Zo, nu hebt u alles doorlopen", besluit hij de voettocht, „Althans, voor zover we het hier in Leiden tentoon konden stellen." WIM BUNSCHOTEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3