^eicUc ©omorit Politie op het spoor van milioenenzwendel jie doden i twee ïrnielde uizen door (isexplosie Huursubsidie houdt rekening met echte stookkosten Industriebond in actie tegen investeringsloon tjriname heeft 4eüwe regering en fergangsgrondwet Woensdag 31 maart 1982,72e jaargang no. 22232 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lot Sijthofl Pers. Apothekersdiik 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57.35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 totJ9.00 ijur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Johan Cruyff praat sportieve, zakelijke en persoonlijke za ken door met interviewer Remmers op Ned. II om 21.30 uur. Om 20.32 uur Nederland muziekland. Op Ned. I om 20.00 uur „Poë zie hardop" met Frits Lam- brechts en Mies de Heer. Om 22.10 uur voetbal en basketbal. HET WEER Droog weer met wolkenvel den. Minimumtemperatuur rond 1 graad, in de middag on geveer 12 graden. Vrij krachti ge oostenwind. Komende da gen: zonnige perioden, droog, ongeveer 14 graden. Zon op: 7.15 onder 20.13 uur. Scbev. hoogw.: 8.43 en 21.48 uur. Laag: 4.19 en 1&55 uur. Pieters lar journalist IN Ton Pieters is morgen verbonden aan de Leidse lt. Een jubileum dat het s-ora gevierd te worden, leen vanwege een kwart ournalistiek werk. Maar 'on Pieters zich als persoon dactielid duidelijk onder- In zijn rubriek 'Langs ten' etaleert hij nu al vele ang bijna dagelijks in milde [ting zijn visie op het leven jedag, waarbij de mens ach- I nieuws een hoofdrol ver let jubileum wordt vrijdaga- uitbundig gevierd in de hoorzaal. Vandaag op pagi- n voorproefje. 'Karei Doorman' ingezet rond conflict Falklandeilanden LONDEN Het conflict tussen Engeland en Argentinië over de Britse Fal klandeilanden waar zich tegen de zin van de autoriteiten een aantal Argen tijnen ophoudt, heeft zich verder toegespitst. In een reactie op de aanwezig heid van het Britse marineschip Endurance rond deze eilanden heeft Argen tinië een vliegdekschip naar de eilanden gestuurd. Het gaat hier om de vroe gere Karei Doorman. Engeland zou twee onderzeeërs naar het gebied hebben gestuurd, zo meldde een Brits tv-station. Groot-Brittannië neemt het geschil met Argentinië over de Falkland-eilanden hoog op, maar wil de kwestie vooralsnog langs diplomatieke weg oplossen, zo zei de Britse minister Car- rington in het Hogerhuis. Hij noemde de aanwezigheid vèn Argentijnen op de eilanden „onaanvaardbaar" en de huidige situatie „gevaarlijk". De twee Britse Superb-onderzeeërs, afkomstig van Gibraltar worden door kernener gie aangedreven worden, maar zouden volgens het Britse tv-station geen kernwapens aan boord hebben. Een Britse officiële woordvoerder weigerde commentaar op te geven op het zenden van de schepen, maar had eerder wel bevestigd dat een olietanker naar de eilanden was gestuurd. Argentinië eist de olierijke eilanden al jaren op maar de (Britse) bewoners verzetten zich daartegen. Reagan houdt wekelijks radiopraatje WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan gaat de komende tien zaterdagen een radiotoespraakje van vijf minuten houden over belang rijke politieke kwesties. Dat heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. De eerste uitzending, zaterdag, zal waarschijnlijk gaan over de economi sche politiek. De laatste zal worden uitgezonden als Reagan op 5 juni de economische topconferentie in Ver sailles bijwoont. De radiotoespraakjes, naar het voorbeeld van de wekelijke praatjes van president F.D. Roosevelt (1932-1945), lijken vooral bedoeld om de populariteit van de president, die de afgelopen maanden sterk is ge daald, weer wat op te vijzelen. Politici lager in aanzien DEN HAAG De Nederlandse politici en geestelijken staan van daag de dag veel lager in aanzien dan veertig jaar geleden. De waar dering voor mensen met een tech nische en wetenschappelijke oplei ding is daarentegen, fors gestegen. Dit blijkt uit een ondferzoek van de afdeling bestuurskunde van de technische hogeschool in Twente. De onderzoekers noemen het op- vallend dat vooral de burgemees ters en hoge ambtenaren sterk aan prestige hebben ingeboet. Ook de advocaat duikelde op de maat schappelijke ladder. Saillant is ver der dat de atoomgeleerde is opge rukt naar de derde plaats van de „top-vijf-beroepen". Winkeldiefstallen steeds populairder DEN HAAG Met het teruglopen van de koopkracht wordt de winkel diefstal als alternatieve bron van in komsten steeds populairder. Het aan tal gerëgisteerde winkeldiefstallen is vorig jaar met liefst 15,5 procent ge stegen tot 36.037. Van de gauwdieven werd driekwart in de kraag gevat, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Het aantal aangehouden verdachten bedroeg 27.076 tegen 23.508 in 1980. Daarvan was 59,4 procent man en 40,6 procent vrouw. Het bedrag dat bij el kaar werd gestolen loopt in de miljoe nen: in de warenhuizen 1.9 min en in de textielzaken 350.452 gulden. MSTERDAM De ilitie is enkele weken leden gestart met een nvangrijk onderzoek aar mogelijke miljoe- ;nzwendel met che- isch afval en afvalolie, iev vermengd en onder 'se vlag, als stookolie op de markt gebracht zouden worden. Het af val zou onder meer aan tuinders worden ver kocht. Het afval wordt waarschijn lijk vanuit een centraal ge leide organisatie in het hele land opgekocht en onder meer bij kleinverbruikers afgezet. Dat is gisteren be vestigd door de Amsterdam se officier van justitie. Het gaat volgens hem om, een zwendel waar justitie en po litie moeilijk vat op kunnen krijgen. Het afval wordt te gen lage prijzen opgekocht en daarna als brandstof duur doorverkocht. Het prijsver schil kan enkele honderden guldens per ton bedragen Transport vindt plaats met binnenschepen en vrachtwa gens. Eind mei zal volgens de offi cier duidelijk moeten zijn of er inderdaad een grote kans bestaat het „illegale circuit", dat bestaat uit een net van steeds wisselende BV's. op te rollen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door een politie team bestaande uit 12 perso nen, onder wie rechercheurs uit Den Haag, Amsterdam. Dordrecht en Nijmegen en twee ambtenaren van het ministerie van volksgezond heid. Aanleiding voor het onderzoek was een toevalli ge controle, vorig jaar. van de binnenvaarttanker „Christing" bij Vreeswijk. De vrachtpapieren klopten niet. Het schip vervoerde geen afvalwater, maar grote hoeveelheden chemisch af val. 1PT Drie mensen in de Gelderse »nte Drempt hebben vanmorgen het leven verloren nadat twee wo- h waren ingestort na een gasexplosie Jf van de woningen. jjn de 33-jarige J. Jansen, zijn 30-jari- luw eri hun driejarige dochtertje. Hun e van twee jaar, Niels, werd door zol- lken tegen vallend puin beschermd met lichte verwondingen opgenomen i ziekenhuis. Volgens de politie was ïchtertje op slag dood. De ouders zijn het puin gestikt. jgenover de woning wonende politie- irertelde dat onmiddéllijk na de ont- ng de woning van de familie Jansen laar stortte. Het gezin dat woonde in uis daarnaast, een echtpaar en twee ten, zag kans naar buiten te vluch- poordat luttele minuten later de jjével uren van hun huis het begaven. Het Jcheonderzoek heeft dè exacte oor- ■van de gasontploffing nog niet aan Jht gebracht Slechts deze puinhoop bleef over van twee hulzen, na de gasexplosie vanmorgen rond vier uur In de ochtend. VÏARIBO In de Surinaamse hoofdstad Para- is vanmorgen de nieuwe regering geïnstalleerd eft opperbevelhebber Desi Bouterse het met on- ]llijke ingang in werking treden van een „over- trondwet" bekendgemaakt. Hij beloofde „binnen 1 ke termijn" met een ontwerp te komen voor een tieve grondwet. ïuwe kabinet, dat de begin februari afgetreden regering Sen opvolgt, staat onder leiding van de 42-jarige drs. ley horst en telt twaalf ministers. Ney horst is in de be- jk^iode van de regering Chin A Sen minister van financiën Hij geldt als een financieel deskundige en is niet gebon- een politieke partij. Zes ministers uit het laatste kabinet Min A Sen keren in de nieuwe regeringsploeg terug, onder lister van buitenlandse zaken Naarendorp en minister igezondheid Si tal. In totaal hebben drie militairen zit- nieuwe regering. Naast sergeant-majoor Sital zijn dat it Iwan Graanoogst (Cultuur, Jeugd, Sport en Informa- ie nog steeds vermiste bataljonscommandant Fernandes en Politie). Fernandes is verdwenen sinds hij zondag met Copter op zoek ging naar twee verdwaalde militairen. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BD UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Rijk verliest ton op boeken van De Jong DEN HAAG Het rijrk heeft een verlies van ongeveer 100.000 gulden geleden op de verkoop van de delen 7, 8 en 9 van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Twee de Wereldoorlog" van dr. L. de Jong. Het betreft hier de luxe, wetenschappelijke editie van De Jongs werk. Het verlies is ontstaan doordat het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD), dat de boeken uitgeeft, een veel te lage verkoopprijs voor deze delen had vastge steld en doordat bovendien de afname van de boeken tegenviel. Daardoor werden de materiaalkosten van de boekwerken bij lange na niet gedekt. Dit is gebleken bij een financieel onderzoek dat de Algemene Rekenkamer bij het RIOD heeft ingesteld. Het RIOD zal nu proberen, het verlies te compenseren met de winsten die worden gemaakt door de verkoop van de (dunnere en goedkope re) populaire editie van „Het Koninkrijk". Patty Reagan speelt in Rose Panter-film IBIZA, Balearen Patty Reagan, jongste dochter van President Reagan van de Verenigde Staten, krijgt het rolletje van een journaliste in een nieuwe film uit de „Pink Panther"-reeks die momenteel in Spanje wordt 'opgenomen. Omdat de ster van de reeks, de Britse acteur Peter Sel lers als inspecteur Clouzot van de Surété, is overleden, wordt in de nieuwe film een onvindbare inspecteur op gevoerd van wie men aanneemt dat hij nog leeft en naar wie gezocht wordt in Spanje, in de Verenigde Staten, op de Azurenkust van Frankrijk en in Londen. Patty Reagan neemt als „Michelle Chauvin" aan de speurtocht deel, tijdens welke ook nog gezocht wordt naar de grote diamant die „De Rose Panter" heet. De nieuwe pantherfilm zal „De vloek van de Rose Pan ter" heten en Blake Edwards (van S.O.B. en echtgenoot van Julie Andrews) is weer de producer. Patty Reagan Voor Mondriaan 2,5 miljoen LONDEN Een abstract schilderij van Pieter Mon driaan heeft in Londen de recordprijs van 600.000 Pond (ruim 2,5 miljoen gulden) opgebracht Vendumeesters van Sotheby's zeiden, dat nooit eerder zo een hoog bedrag voor een abstract schilderij was betaald. De Nederlandse schilder Mon driaan (1872-1944) noemde het betreffende werk „Compositie in grijs-blauw". Het kwam uit een niet-Britse collectie van kunst uit de 20ste eeuw en werd gekocht door een Euro pese privé-verzamelaar, aldus Sotheby's. DEN HAAG Met ingang van 1 juli worden de vaste bedragen voor stookkosten uit de regeling voor indivi duele huursubsidie geschrapt. Als in de huurprijs een bedrag is opgenomen voor stookkosten, wordt voor be rekening van de huursubsidie niet meer een vast be drag van de huurprijs afgetrokken. Hiertoe heeft mi nister Van Dam van volkshuisvesting besloten bij de aanpassing van de huursubsidietabellen van 1 juli 1982 tot 1 juli 1983. De grenzen voor de regeling zijn ver hoogd. Steeds vaker blijkt dat huurders veel meer of minde/ verstoken dan het vastgestelde gemiddelde stookkostenbedrag. Bij hoge stookkosten levert dit de huurder voordeel op, omdat dan een deel van de stookkosten wordt gesubsidieerd, maar bij minder stookkosten krijgen de huurders ten onrechte een lagere bijdra ge. Door bij de verrekening van de huursubsidie rekening te huuden met de werkelijke stookkosten wordt aan deze ongelijke behandeling een einde gemaakt. Voor huurders met lage stook kosten betekent de nieuwe regeling, dat zij vanaf 1 juli meer huursubsidie krijgen. Om aan de andere kant een abrupte verla ging van de huursubsidie te voorkomen wordt voor huurders met hoge stookkosten een maximum gesteld aan het bedrag voor de stookkosten, dat van de huurprijs moet worden afgetrokken. Legeroefening: 4 doden en 71 gewonden FORT IRWIN Bij een grote legeroefening in het woestijn gebied in het zuiden van de Amerikaanse staat Californië zijn vier parachutisten om het leven gekomen en 71 gewond. In totaal namen 3.000 parachu tisten deel aan de oefening met de codenaam „Gallant Ea gle '82". Twee militairen kwa men om het leven omdat hun parachute niet openging, een derde kwam om het leven toen hij op een zwaar uitrus tingstuk viel en de vierde werd gedood toen hij zeer on gelukkig landde. (Van onze sociaal- economische redactie) LEERSUM Voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond FNV sluit niet uit, dat zijn vakorga nisatie in actie zal komen als het parlement zou be sluiten tot invoering van een verplicht investe ringsloon. Hef CDA streeft naar een dergelijke verplichting waarbij iede re werknemer één pro cent van zijn loon zou moeten afstaan om zijn werkgever nieuwe inves teringen mogelijk te ma ken. Groenevelt noemde dit tijdens een persbijeenkomst een „in pikken" zonder er concreeet iets tegenover te stellen. Veel al zal deze inlevering van een stukje loon ook niet tot nieuwe investeringen en meer werk kunnen leiden. „In onze sector heb je vaak te maken met kleine bedrijven, een loodgie ter bijvoorbeeld met een stuk of drie werknemers. Wat moet die investeren? Hij zal met het investeringsloon alleen maar met vakantie kunnen gaan. Investeringsloon kan alleen op basis van vrijwilligheid tot stand komen. Het parlement mag niet tot een deelnemings plicht besluiten". Blijkens een gisteren uitge brachte discussienota zal de Industriebond FNV in de toe komst anti-parlementaire ac ties niet schuwen, omdat de politiek zich volgens Groene velt vaak als vijand van de vakbeweging gedraagt. Politici lenen wel een willig oor aan de werkgevers, naar de me ning van Groenevèlt omdat zij via commissariaten en advi- sieursschappen sterke banden met hen onderhouden. Pagina 9: „Politiek maakt vakbeweging verdacht"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1