rC Amsterdam verdwijnt lit het betaalde voetbal GDA staat achter me ORT izek trainer/coach intracht Frankfurt JE Kneet aan de leiding in De Panne Komst Kinsbergen naar Leiden nog onzeker Zijl/LGB vrouwen bekeren door EUGDVOETBALLER ARTHUR DIJKSTRA A INTERLAND OP WEMBLEY: LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 MAART 1982 PAGINA 13 NKFURT Vaclav Jezek wordt met ingang het nieuwe voetbalseizoen trainer van de Iduitse Bundesligaclub Eintracht Frankfurt, nu nog bij Feyenoord werkzame Tsjechoslo- i volgt daar de naar Kickers Offenbach ver eende Lothar Buchmann op. ij AZ '67 opstappende Georg Kessler heeft ook e kandidaten behoord voor het trainerschap Eintracht Frankfurt. Dit, voornamelijk op rang van libero en aanvoerder Bruno Pezzey. )ostenrijkse international was nog al gechar- rd van de werkwijze van Kessler, onder wie ijf jaar geleden speelde bij Wacker Innsbruck, ■igens schijnt Pezzey belangstelling te onder en van de Italiaanse topclub Fiorentina. Eijkenbroek: nog twee jaar AZ '67 ALKMAAR Hans Eijkenbroek heeft gis teravond een contract getekend, waardoor hij zich voor twee seizoe nen verbond als hoofd trainer van AZ '67. De ex-speler van Hermes DVS, Sparta en Willem II volgt in deze functie Georg Kessler op, die aan het einde van het voetbalseizoen ver trekt. Eijkenbroek is nu nog hulptrainer bij AZ '67. Hans Croon: weg bij Beringen Croon ontslagen bij Beringen BRUSSEL Hans Croon is gis teren met onmiddellijke ingang bij Beringen als trainer ontsla gen. De raad van beheer van de Belgische hoofdklasser besloot de Nederlander voor de rest van het voetbalseizoen te vervangen door Urbain Haesart, die dit jaar bij de tweede-klasser Berchem Sport werd ontslagen. Hans Croon (46) is reeds vele jaren werkzaam in België. Hij had ondermeer An- derlecht en Waregem onder zijn technische leiding. Hoewel het bestuur van Beringen geen ver klaring wenste af te leggen, zijn de minimale prestaties zeker de bet aan Croons ontslag. Beringen verkeert, in degradatiegevaar. Tweede jacht in Portsmouth PORTSMOUTH Het Nieowzeelandse jacht Ceramco is gisterochtend als tweede gearriveerd in Portsmouth, de finishplaats van de zeilrace rond de wereld. Peter Blake en zijn bemanning kwamen zeventien uur na de Flyer van de Nederlander Connie van Rietschoten in de Engelse havenstad aan. Als derde wordt over drie a vier dagen het Franse jacht „Charles Heidseck" verwacht Pas aan het einde van deze week zal de winnaar van deze in augustus begonnen wedstrijd over 27.000 mijl be kend zijn. De laatste etappe was voor de bemanning van de Ceramco een ware kwelling geweest Gedurende de laatste 27 dagen had het jacht zwaar slagzij gemaakt. Schipper Blake heeft zijn jacht voor 650.000 dollar (onge veer 1,6 miljoen gulden) ten verkoop aangeboden om zijn schulden te kunnen afbetalen. Het was voor hem zijn derde zeilwedstrijd om de wereld en, naar hij verze kerde, zijn laatste. Er zijn nog 23 jachten op zee. Deelne mers uit veertien landen zijn op 29 augustus van het vo rig jaar in Portsmouth gestart Sandy Mayer uitgeschakeld De Amerikaan Sandy Mayer is tijdens het internationale tennistoernooi in Ziirich uitgeschakeld. De als derde geplaatste Mayer verloor in de eerste ronde met 3 6, 36 van de Italiaan Corrado Barazzut- ti. Eerder op de dag ondervond de als vijfde gerangschikte Pool Wojtek Fibak grote problemen tegen de Amerikaan Eric Iskersky, die de eerste set won met 63. Daarna herstelde Fibak zich echter en won de volgende sets met 62, 61. De als vierde geplaatste Victor Pecci uit Paraquay meldde zich zonder geldige re den af. Daarop staat een boete van 3000 dollar. iTERDAM Het tingsbestuur van de edivisieclub FC Am- lam heeft gisteren de /B schriftelijk laten n, dat de club zich als aid voetbalorganisatie tiet einde van het sei- definitief zal terug- ten. De 17 contract- 1 amateurspelers wer- gisteravond ingelicht, it het bestuur begin iari van dit jaar al te ïen had gegeven dat nogelijkheid bestond, Amsterdam als be- e club op zou houden estaan, is een aantal itieven genomen, dat loei had de continuï- van FC Amsterdam te •borgen. Op grond alle onderzoekingen iverwegingen is het tingsbestuur tot de om gekomen, dat FC terdam in het huidige ilde voetbal geen toe rt meer heeft. tamelijk door een bijzon- lein aantal toeschouwers thuiswedstrijden van FC srdam op het bijveld van' 'lympisch Stadion is het itatietekort steeds verder open. Dit tekort zal voor >pende seizoen ongeveer gulden bedragen, van wordt 160.000 gulden kt door de overheid, zodat negatief saldo overblijft 148.000 gulden. Voor het inde seizoen, 1982/83, is 'gecorrigeerde begroting ngesteld. waarbij alle uit- i tot een minimum zijn rkt en de inkomsten tot haximum zijn opgevoerd, lij bleek, dat zelfs dan een tekort blijft bestaan 135.000 gulden. I FC Amsterdam in 1978 Ie eredivisie degradeerde, de toeschouwersaantallen lisch teruggelopen. Het De belangrijkste oorzaak van het verdwijnen van FC Amsterdam in beeld: vrijwel lege tribunes. hoogtepunt vormde het sei zoen 1973/74, toen de club vijf de werd in de eredivisie en in het Olympisch Stadion in to taal 126.159 toeschouwers trok. Daarna is dit getal alleen maar lager geworden: in de reste rende seizoenen in de eredivi sie achtereenvolgens 84.424, 70.075, 54.436 en 51.241 en vanaf het seizoen 1978/79 in de eerste divisie 13.061, 12.430 en 11.462. De twaalf thuiswed strijden, die dit seizoen zijn af gewerkt, lokten in totaal 8.411 bezoekers. Toeschouwersaan tallen van rond de vierhon derd per duel zijn heel ge woon. Bij FC Amsterdam Fortuna S kwamen zelfs slechts 262 mensen kijken, vo rig seizoen bij FC Amster damHeracles 57 en bij FC AmsterdamDe Graafschap 152. Tien jaar FC Amsterdam heeft precies tien jaar bestaan. Op 20 juni 1972 kwam 'de stichting FC Amsterdam voort uit een sa mengaan van de betaalde clubs Blauw Wit en DWS. Een jaar later kwam ook de Vole- wijekers daarbij. Het sportieve hoogtepunt werd bereikt in 1974, toen FC Am sterdam niet alleen vijfde werd op de ranglijst van de eredivisie, maar ook in het toernooi om de UEFA-Cup mocht uitkomen. In dat evene ment werd zelfs de vierde ron de gehaald door achtereenvol gens Hibernians (Malta), AC Milan en Fortuna Düsseldorf uit te schakelen alvorens op de FC Köln te stuiten. De selectie van 1974 bestond uit Jan Jongbloed, Frits Flin- kevleugel, Cees de Jong, Tjeerd Koopman, Jan Fransz, Rob Bianchi, Abe van de Ban, Leen van der Merkt, Heini Otto, Jaap Visser, Nico Jansen, Gerard van der Lem, Geert Meijer en Theo Husers. Almere Overwogen is nog uit te wij ken naar de groeistad Almere, die over enkele jaren 100.000 inwoners moet tellen. Gister middag bleek dat het dagelijks bestuur van het Openbaar Li chaam Zuidelijke IJsselmeer- Kolders positief staat tegenover et verwerven van een licen tie betaald voetbal voor Alme re. Het college is van mening dat er snel een onderzoek ver richt moet worden naar de mogelijkheden op korte en lange termijn. Daartoe'zal een speciaal comité worden opge richt met vertegenwoordigers van de plaatselijke overheid, het bedrijfsleven, de midden stand en de voetbalwereld. De bedoeling is dat oud-voorzitter betaald voetbal Jacques Hoge- woning wordt gevraagd zitting in het comité te nemen. Hoge- woning maakte overigens ook een tijd deel uit van het be stuur vari FC Amsterdam. De toekomstige betaald voetbal club in Almere hoeft overi gens niet te rekenen op subsi die. In de plannen van Almere is wel een stadion voorzien. Tenslotte richtte Stoop nog eens beschuldigend de vinger naar de gemeente Amsterdam. „In 1972, toen we tot fusie overgingen, rekenden we op steun van de gemeente. Iedere vorm van gemeentelijke bij stand ontbrak echter. Boven dien hadden we geen inkom sten van de kantine en ontvin gen we geen geld uit bordre clames. Daarnaast lieten spon sors en het publiek ons in de steek. Geblekeh is overigens dat het gebrek aan toeschou wers geen conjuncturele zaak is. We hebben kunnen consta teren dat we van het begin af te weinig publiek hebben ge trokken. Ook in ons topjaar 1974. Toen kwamen er voor de vierde ronde van de UEFA- Cup maar 3000 mensen naar onze toch attractieve ploeg". MOL Gerrie Knete- mann heeft op de eerste dag van de Driedaagse van De Panne, een etap pewedstrijd voor be roepswielrenners in Bel gië, de leiding in het al gemeen klassement ge nomen. De Nederlander won het tweede gedeelte van de eerste etappe, een individuele tijdrit over 12,3 kilometer. Een ande re Nederlandse tijdritspe cialist, Bert Oosterbosch, werd derde in 15,11 min.' De Belg Fons de Wolf had in het eerste gedeel te, een rit in lijn over 109,5 kilometer, de zege gegrepen. De uitslagen zijn: eerste gedeelte eerste etappe (rit in lijn over 109,5 km): 1. Fons de Wolf (Bel) 2.41.50, 2. Roger de Vlaeminck (Bel), 3. Leo van Thielen (Bel), 11. Jan Raas (Ned), 26. Johan van de Velde (Ned), 50. Gerrie Knetemann (Ned), 81. Hennie Kuiper (Ned) (en de rest van het peloton in de z.t als De Wolf). Tweede gedeelte eerste etappe (individuele tijdrit over 12,3 km): 1. Knetemann 15,06 min., 2. Daniël Willems (Bel) 15,07, 3. Bert Oosterbosch (Ned) 15,11, 10. Kuiper 15,40, 14. Raas 15,49, 21. Frits Pirard (Ned) 15,58. 25. Sjaak Hanegraaf (Ned) 16,09, 27. Leo van Vliet (Ned) 16,10. 28. Cees Priem (Ned) 16,12, 40. Van de Velde 15,26. De stand in het algemeen klas sement" is 1. Knetemann 2.56,56, 2. Willems 2.56,57, 3. Ooster bosch 2.57,01. LEIDEN Het is volgens manager Frans van Egmond nog al tijd niet zeker of de basketbalvereniging Parker (dan Elmex) Leiden komend seizoen een grote Amstelveense inbreng zal kennen. Een gistéravond door het Leidse management en nieu we sponsor Aardse met Amstelveen-coach en geldschieter Theo Kinsbergen gevoerd gesprek, bracht in deze (nog) geen duide lijkheid. Kon dat ook niet brengen, aldus Leiden-woordvoerder Van Egmond, omdat de club in eerste instantie mikt op continu ering van de bestaande situatie. „In principe willen we volgend seizoen gewoon doorgaan met de complete spelersgroep, inclu sief Ton Boot als coach. Als dat niet mogelijk blijkt, dan pas komt de optie Amstelveen echt aan de orde." Het feit dat de Leidse vereniging nu al wel in de slag is gegaan met Theo Kinsbergen en de zijnen, houdt volgens Van Egmond verband met een „groeiende onzekerheid". „IJoot heeft altijd ge zegd pas na afloop van het seizoen over een eventuele contract verlenging te willen praten. Natuurlijk zijn goed recht, maar ge steld dat hij niet in Leiden zou blijven, dan zou Leiden wellicht te laat zijn met het aantrekken van een volwaardige vervan ger." Dat Kinsbergen, die al eerder had aangekondigd volledig te zul len breken me# Amstelveen, dan die vervanger zou moeten zijn van een wellicht naar Den Bosch terugkerende Ton Boot, is uit Leids oogpunt bezien, niet zo vreemd. Het mes zou dan aan twee kanten snijden. Met Kinsbergen wordt immers niet alleen een redelijk geroutineerde coach aangetrokken, maar ook een poten tiële geldschieter. Zo ziet Kinsbergen het coaching-gebeuren als een hobby en zou ook een eventuele assistent-coach niet op de salarispost van de Leidse vereniging drukken. Een „winst" van zo'n vijftigduizend gulden. Dit gevoegd bij de wetenschap-dat Kinsbergen Amstelveen-toppers als Wilson Washington (vooral hij), Randy Wiel, Owen Wells en Scott Runia persoonlijk onder contract heeft - spelers die relatief goedkoop naar Leiden zou den kunnen worden gehaald - maakt duidelijk dat deze combi natie wel bijzonder aantrekkelijk is. Een combinatie die des te aantrekkelijker wordt als wordt bedacht dat Leiden komend sei zoen met minder sponsorgeld zal moeten rondkomen. In dit ka der zouden bijvoorbeeld de toppers uit de Leidse selectie dertig procent van het huidige salaris moeten inleveren, terwijl de mindere goden met twintig procent zouden worden gekort. Een gegeven dat de noodzakelijke contractbesprekingen met de vrij wel volledige selectie op Bert Kragtwijk na (hij tekende aan het begin van dit seizoen voor twee jaar) er niet eenvoudiger op zal maken. Al heeft Mitchell Plaat het Leidse management dan wel reeds laten weten tegen „redelijke voorwaarden" en in een op nieuw sterke ploeg ook volgend seizoen weer in de Vijf Meihal aanwezig te zullen zijn. LEIDERDORP De vrouwen van De Zijl/LGB hebben zich geplaatst voor de volgende beker ronde. In het Leiderdorp- se De Does werd hoofd- klasseploeg Njord Veldho ven met 7-5 verslagen. Na de met een 1-2 achter stand afgesloten eerste perio de, werd het de ploeg van De Zijl duidelijk dat Njord geen onverslaanbare tegenstand ster was. Het volgende part werd aangegrepen om de za ken recht te trekken (3-3), terwijl in de derde periode een 6-4 voorsprong werd ge nomen.Njord kwam in het laatste speldeel nog wel even terug tot 6-5, maar een ze vende Zijl-treffer van Mar jan Neuteboom loodste de Leidsen alsnog in veilige ha ven. Overige treffers: Kitty Grim en Ria Hassefras (2x), Coby van Haastrecht en Erna van Belkum. SN HAAG Arthur jkstra is pas vijftien jaar toch heeft hij al iets eegemaakt waar menig etballer alleen maar n kan dromen. Zater- g kwam het jeuglid van i Loosduinse sportclub DA namelijk met het ïderlands jeugdteam in 14-15 uit op Wem- ey. Voor Dijkstra („dat as echt verschrikkelijk af') was dat een voor- pig hoogtepunt in zijn >g zo jonge loopbaan, aar wellicht zullen nog idere leuke dingen vol- 'n en kan hij zelfs ooit t de rijen van de profes- >nals doordringen. Eén ak staat voor hem ech- r als een paal boven ater. GDA is zijn club. iet zou me echt pijn >en als ik deze club zop oeten verlaten. Want ik erk dat de hele club kter me staat", zegt hij ter regelmatig. Dijkstra onderscheidt ieder geval in een aan haken van de meeste ta- tvolle voetballertjes. Géén nes, géén opvallende maar een normaal patroon. „Waarom zou vraagt hij. „Ik vind het ijk leuk allemaal, maar blijft wel mijn hobby. Ik de tweede klas van de Ik wil zeer zeker mijn halen, want dat pa piertje heb je tegenwoordig - hoewel er een grote werke loosheid is - toch nodig. Bo vendien kan het met voetbal len toch zo weer over zyn. Je hoeft maar een flinke schop te krijgen en je kunt het ver geten klinkt het zonder schroom. De 'carrière' van de voor zijn leeftijd bepaald fors gebouw de jongeman kent een enigs zins vreemd verloop. Op 6-ja- rige leeftijd begon Arthur Dijkstra met voetballen en twee jaar later mocht hij zijn eerste competitiewedstrijd met de welpen spelen. Toen speelde hij eerst nog in het derde team en pas in de C- jeugd ging het snel. „Daar heb ik één jaar gevoetbald, daarna een jaar in de B-klasse en nu speel ik in Al. Mijn trainer, Langstraat, vond het zo beter voor me. In de B-klasse kon ik volgens hem toch niet zo veel meer leren". Voordat Arthur Dijkstra zich 'eindelijk' bij de beste 16 jeug dige voetballers van Neder land in de leeftijdscategorie 14-15 kon voegen, volgde een langdurige selectieperiode die begon bij de Haagse jeugd on der leiding van trainer Louis Krikke. „Ik weet niet precies hoeveel selectiewedstrijden ik met de Haagse jeugd heb ge speeld, maar het waren er ze ker tien. Een beetje veel, vind ik trouwens. Want toen de be sten er eenmaal waren, had-' den we niet zo veel tijd meer om goed ingespeeld te raken en daardoor werden we bij een toernooi in Frankrijk bij voorbeeld slechts zesde' Na het Haagse jeugdteam volgde een aantal wedstrijden voor het district West 2 en dat ging Dijkstra, die bij zijn club als aanvallende -middenvelder fungeert, goed af. „Toen mocht ik in september vorig jaar naar Zeist, waar de beste 30 jongens waren uitgenodigd. Later kwam ik dus bij, de sterkste 16 van trainer Bert van Lingen". Toen Arthur Dijkstra zich bij die laatste groep had gespeeld, kwamen voor hem de leuke dingen. Ruim tien dagen gele den - op een zaterdag - moest Oranje naar Mönchenglad- bach waar een interland te gen West-Duitsland werd af gewerkt Liefst 30 leden van GDA reisden hem achterna, maar helaas stond de Loosdui- ner niet in de basis. „Dat was wel even een tegenvaller. Tenslotte waren er veel men sen voor mij komen kijken. Maar gelukkig mocht ik nog een kwartiertje invallen. Toen stonden we al met 7-0 achter, en zo bleef het ook. Het enige plezier dat ik aan die wedstrijd heb beleefd, was het moment dat ik een tegen stander vlak bij de achterlijn nog even door de benen kon spelen. Die nederlaag kwam bij ons trouwens best hard aan". Veel tijd om daar over na te denken hadden de jeugdige internationals niet, want een week later - afgelopen zater dag dus - volgde de wedstrijd tegen Engeland. Op de heilig verklaarde mat van Wem bley. Arthur Dijkstra vertelt'. „We vertrokken vrijdag met het vliegtüig naar Londen. We zijn toen gelijk met de bus naar het hotel gegaan. Daar vertelde Arie de Vroet - die Bert van Lingen voor deze gelegenheid verving als coach - mij dat ik in de basis zou staan. Ik had toen alle tijd om me te concentreren". „Zaterdag gingen we met de bus naar het stadion. Daar werden we door motorpolitie opgewacht, die al het overige verkeer tegen hield. Dat was fraai. Toen we de bus uitkwa men, werden we op weg naar de kleedkamers overal gefoto grafeerd. Omdat de Engelsen geen warming-up kennen, moesten wij die in de tunnel doen. Die kleedkamers zijn trouwens geweldig. Iedereen heeft een eigen stoel en kast Verder waren er ligbaden en een klein zwembadje. Echt professioneel". Bel „Toen de bel luidde, mochten we het veld op. Ik wist niet wat ik zag. Er zaten 65.000 toeschouwers op de tribunes, voornamelijk jeugd trouwens. Ik was niet zo nerveus, maar bij het spelen van het Engelse volkslied, waarbij de toe schouwers meezongen, kreeg ik het wel koud. De wedstrijd verliep voor ons dus niet zo best, maar die Engelsen wa ren voortreffelijk op elkaar ingespeeld. Bij de rust stonden we met 3-0 achter en het werd uiteindelijk 7-0. Ik kreeg vlak voor het doel - bij een stand van 6-0 nog een Arthur Dijkstra: „Wembley kans - maar ik miste. Ik denk dat er nu zo'n groot gat (geeft met zijn handen een halve meter aan, red.) in de mat van Wembley zit Ik sloeg de grond kapot van woede". „Na de wedstrijd moesten we de trappen op. Dat was een geweldige ervaring. De rillin gen liepen door mijn hele lijf heen. Je werd door die toe-' schouwertjes bijna naar boven gesleurd. Toen ik daar was - om een bordje in ontvangst te nemen - had ik vier shawls om mijn nek hangen. Echt te gek. Later werden de volks liederen nog eens gespeeld. We kregen nog een langdurig applaus van dat uiterst sport ieve publiek. Maar we hebben dan ook de hele wedstrijd ge woon gevoetbald, schoppen was er niet bij". Trots toont Arthur Dijkstra dan zijn tastbare herinnerin gen van zijn sportieve hoogte punt Die trots is gepast want hij wist zich als lid van GDA - dat uitkomt in de hoofdklasse HVB - toch maar bij de besten van Nederland te spelen. „Er waren drie jongens van Ajax bij. Verder was het grootste deel toch lid van een profclub of van een hoge amateurvere niging. Of ik niet snel wat ho ger wil gaan spelen? Nee, laat mij maar bij GDA voetballen. Ik ben er tenslotte de hele week. Hier spelen mijn vrien den en hier heb ik het naar mijn zin". DENNIS MULKENS Omroepen houden zich aan regels over sluikreclame |DEN HAAG De omroepor ganisaties stellen zich positief op in gesprekken met het mi nisterie van CRM over de na leving van een regeling, die sluikreclame op de televisie moet beperken. In dé regeling „Reclame bij sportuitzendin- gen", die in augustus 1981 in werking trad, is voorgeschre ven hoeveel reclame er bij sportwedstrijden aanwezig mag zijn, wil die wedstrijd uit gezonden worden. De omroe pen streven er naar de rege ling volledig uit te voeren. Dit heeft minister Van der Louw (CRM) de kamerleden Worrell en Tazelaar (PvdA) laten we ten in antwoorden op hun vra gen over reclame bij een tv- uitzending van het concours hippique van Amsterdam op 31 oktober en 1 november vo rig jaar. Van der Louw geeft toe dat er bij die uitzendingen momenten geweest zijn waar bij de regeling overtreden is. De minister zegt echter dat de regeling sinds zij geldt maar sporadisch overtreden is. Resultaten sportprijsvragen DEIN HAAG De prijzen van toto en lotto van vorige week vrijdag en het afgelopen weekeinde zijn als volgt ver deeld: Mid-lotto 11a le prijs: geen winnaar. 2e prijs: lx 300.000; 3e: 88x 2301.20; 4e 4.833x 41.90; 5e: 76 939x 5 Mid-lotto cijferspel 1 la Winnend nummer 569200; 6 goed: geen winnaar. 5 goed: lx 10.000; 4 goed: 20x 1000; 3 goed: I81x 100; 2 goed: 1940x 10. Lotto nr. 12 le prijs: geen winaar, 2e prijs: 2x 150.000; 3e prijs: 122x 3659.80; 4e pr^K 6885x 64,80; 5e prijs: 118.096x 4v> to le prijs 3x 17.605,90; 2e prijs: 98x ^3&9,30yUt prijK 1474x 59.70. le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 2x 1532,40; 3e prijs: 24* 305,20; 4e priis: 749x 14 Cijxerspe* nr. 12 Winnend nummer 572453 6 goed: geen winnaar; 5 goed. lx ƒ,10.000; 4 goed: 39x 1000; 3 goed: 310* 100: 2 poed 2 M7* f 10

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13