Italiaanse journalist tussen twee vuren rak op de jrugtocht Israëlische Palestijnen staken massaal Bomexplosie in Franse trein was „echte aanslag" abinet Suriname telt matigden en technocraten l-11 Massale betoging in Argentinië uit elkaar geslagen Salvadoraans verzet opnieuw bereid tot onderhandelen TENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 MAART 1982 PAGINA 11 China vierde „Maand van de vijf deugden" PEKING Spuug niet op straat, wees beleefd en be hulpzaam en let op de verkeersregels. Het is slechts een greep uit de oproepen die de Chinese leiders aan de bevolking heeft gedaan in het kader van de „maand van de vijf deugden", de vandaag beëindigde campagne voor meer netheid, beleefdheid, hygiëne, discipline en goede moraal. In het verleden werden alle wijze lessen na de campagne direct weer verge ten, maar dat wordt nu getracht te voorkomen. Wie op straat spuugt, met zijn fiets slingert, niet op de ze bra's oversteekt, zich in openbare gelegenheden als ziekenhuizen misdraagt en bij sportontmoetingen geen sportieve ihstelling toont gaat onverwijld op de bon. Zoals zo vaak hebben de leiders het voormeld gegeven. Partijvoorzitter Hu Yaobang veegde voor de camera's energiek een park aan; volgens velen tege lijk symbolisch voor de huidige zuiveringen in het Chinese ambtelijke apparaat. Nederlandse vissers foppen marine België OOSTENDE Nederlandse vissers hebben maandag de bemanning van een Belgisch marineschip gefopt Het ma rineschip had de Nederland se trawler gelast te stoppen, omdat deze net zich binnen de Belgische territoriale wa teren bevond. Toen Belgi sche marinemensen aan boord van de trawler waren geklommen voer de visser met volle snelheid de Belgi sche 12-mijlzone uit waarna de Belgen in een reddings boot overboord werden ge zet Het incident gebeurde maandag maar werd pas gis teren bekendgemaakt Ecevit wacht mogelijk opnieuw gevangenstraf ANKARA De openbare aanklager van de Turkse militaire autoriteiten heeft Bu lent Ecevit, de vroegere premier en voor zitter van de opgeheven links georiënteer de Republikeinse volkspartij, gisteren bij zich ontboden voor ondervraging. Ecevit werd ondervraagd naar aanleiding van een artikel voor het Westduitse weekblad Der Spiegel. Het artikel zou kunnen worden be schouwd als een schending van het militai re verbod op het politiek naar buiten tre den door vroegere Turkse politici. Daar door zou Ecevit mogelijk opnieuw in de ge vangenis kunnen verdwijnen. Ecevit kwam begin februari uit de gevangenis wegens uitlatingen aan leden van de buitenlandse pers, waarin hij de ontbinding van de Turkse politieke partijen bekritiseerde. Hallstein overleden STUTTGART Walter Hallstein. de eerste voorzitter van de Europese Commissie, is gis teravond na een langdurige ziekte in Stutt gart overleden. Hallstein, die het voorzitter schap bekleedde van 1958 tot 1967 werd tach tig jaar. Na een universitaire loopbaan hij was op zijn negenentwintigste al hoogleraar werd hij in 1949 door Adenauer de poliiek binnengehaald. Hij voerde de Westduitse de legatie aan op de Parijse conferentie over het plan Robert Schuman, dat in 1951 zou leiden tot de vorming van de Europese Kolen en Staalgemeenschap, de voorloper van de Euro pese Economische Gemeenschap. In 1958 werd hij de eerste voorzitter van de Europese Commissie. De tegenstellingen tussen De Gaulle en Hallstein leidden uiteindelijk tot het vertrek van de laatste. De Gaulie moest niets hebben van de Grooteuropese aspiraties van Hallstein. BAN/BEIROET Irak gaat om „strategische |n" zijn vierde leger terugtrekken van het front joorlog tegen Iran. Dit meldde gisteravond het e persbureau INA. De Iraakse president Hoessein llgens INA, dat de terugtrekking een gevolg is jn „reorganisatie" en niet gezien moet worden als ken van zwakte. Het Iraanse persbureau IRNA tte gisteravond, dat de „islamitische strijdkrach- et vierde Iraakse leger hadden vernietigd. js de sussende woorden van president Hoessein komen er neer aanwijzingen, dat Irak momenteel aan de verliezen- 1 is. Het feit dat Bagdad tot onderhandelingen bereid is jr bepaalde garanties militairen uit Iran wil terugtrekken jerop. andse journalisten die op uitnodiging van het bewind in i het front bezochten, constateerden dat Iraanse troepen ïjke vooruitgang boekten. Iran lanceerde anderhalve >leden het Fath (Overwinning) offensief. Volgens Iraan- ren is sindsdien ruim 1200 vierkante kilometer Iraans lied op Irak heroverd. Westerse journalisten zeiden gis- it de Iraanse strijdkrachten de Iraakse grens tot op twin- neter zijn genaderd. Geestdriftige Iraanse militairen ver- [n binnen enkele dagen de Iraakse grens te hebben be- annacht liet Radio-Teheran weten, dat het Iraanse leger jn is aan een „algemeen slotoffensief op alle fronten", erikaanse militaire deskundigen zijn het er over eens ^ath-offensief tot nu toe grote overwinningen heeft op- Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie nsie ontkende gisteren echter dat het Iraakse leger op staat. Een eventuele militaire overwinning van Iran! iachtsverhoudingen in het olierijke Golfgebied danig jn. In diplomatieke kringen in diverse Arabische hoofd- 'ordt met deze mogelijkheid al rekening gehouden. Een Israëlische militair richt zijn UZI-machlneplstool op den werden tijdens demonstraties In Israël zes Palestij- demonstrerende Israëlische Palestijnen. Een collega nen neergeschoten. Deze dag werd gisteren door de weet hem echter het schieten te beletten, waardoor er- Palestijnen massaal herdacht, ger In het dorp Arraba werd voorkomen. Zes jaar gele- JERUZALEM Palestijnen in Israël hebben gisteren een algemene staking gehouden uit solidariteit met de Palestij nen in de bezette gebieden. In Libanon werden tegelijkertijd door Palestijnen solidariteitsmarsen gehouden. In geheel Israël was het gisteren onrustig. Israëlische Palestijnen hielden voor het eerst sinds zes jaar een algemene staking. In 1976 liep een massale staking tegen de onteigening van Pales tijns grondgebied uit op een bloedige confrontatie met het Israë lische leger. In Noord-Israël werden toen zes Palestijnen gedood. Sindsdien werd door de Palestijnen in de bezette gebieden elk jaar 30 maart herdacht als de Dag van het Land. Uit zeker zes steden in Galilea werden incidenten gemeld van Palestijnen, die wegversperringen oprichtten van brandende au tobanden en stenen gooiden naar Israëlische militairen. Op veel plaatsen werden Palestijnse vlaggen gehesen. In het centrum van Arraba, een van de grotere Palestijnse dorpen in Galilea, bestormden Israëlische Palestijnen een politiebureau en haalden de Israëlische vlag naar beneden. In het dorp Taibé hielden Pa lestijnen een mars en schreewden leuzen, waarin de vestiging van een Palestijnse staat geëist wordt. Zeker 38 Israëlische Pa lestijnen zijn gisteren gearresteerd. In de door Israël bezette gebieden was het voor de twaalfde ach tereenvolgende dag onrustig. In Oost-Jeruzalem waren winkels, overheidsgebouwen en scholen dicht uit protest tegen het ont slag van de burgemeester van Nabloes, Ramallah en El Bireh. In het gebouw van het Palestijnse dagblad Al Fajr zijn gisteroch tend achttien Palestijnse journalisten door Israëlische miliatiren naar gevangenissen gebracht. Zij waren van plan een demon stratie te houden tegen de Israëlische censuur. PLO-voorzitter, Yasser Arafat, heeft gisteren verklaard dat het dwaas is te geloven dat de invloed van PLO in de bezette gebie den gebroken kan worden. Niemand kan het verzet van vier miljoen Palestijnen breken, aldus Arafat die nogmaals bena drukte het bestand in Zuid-Libanon te zullen respecteren. icy Reagan peert pariteit vijzelen NGTON Nancy i wier populariteit zo nog sneller keldert l van haar man, heeft Jjhaftige poging gedaan jir verandering in te cj, aldus meldt Guar- frespondent Harold p vanuit de Amerikaan- ijstad Washington. )i in een witte pof- jiet blauwe vlindertjes, ie boa en gele rubber- jmet op haar hoofd een •ped met veren en in tn rode oorbellen heeft ,/is het jaarlijkse diner J exclusieve Gridiron iP opmerkelijk nummer [fle gevoerd. De onver- fapriolen van de Ame- First Lady, duidelijk als parodie op haar jkritiseerde, peperdure afls het om kleren gaat, it als een complete ver boor genodigden, on- rechters van Hoogge- t)f en de Russische am- e»r. De diners van de Club staan al sinds .mderd jaar bekend om rjiogenloze spot die de [gen drijven met de ge dorde van Washington, bjt de echtgenote van de Jt daar actief aan mee- 'telemaal nieuw. Ook agan was door ziin innelijk niet ingelicht jpet stomheid geslagen "lotseling achter een vandaan kwam en stem en de nodige begon te zingen over second-hand clothes" (landskieren). Het feven voor de aanwezi- herkenden, maar na ^arstte er een ovatio- Plaus los. Toneelbloed Ji niet verloochenen, I mevrouw Reagan na Jorstelling een betere jkrijgen, valt nog te be- ONTHULLINGEN OVER MARTELING RISKANT (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Voor de zesde keer in een tijdsbestek van enkele jaren is een Italiaans journa list geketend en wel afge voerd naar een strafgevange nis, omdat hij weigert zijn bronnen te noemen. Nu is het de beurt aan een redacteur van het dagblad La Repubblica, en vorige week sloten de ijzeren ket tingen zich rond de polsen van een collega van het weekblad Espresso. Beiden hadden artikelen geschreven over de folteringen, die de Italiaanse politie zou hebben toegepast op de terroristen die na de bevrijding van ge neraal Dozier zijn gearres teerd. Het folteren van gevangenen is in Italië al wekenlang een pijnlijk en netelig onder werp, waar men in justitiële en politieke kringen zeer schichtig op reageert. Reden dus voor de Italiaanse jour nalistiek (die over het alge meen wat agressiever is dan de Nederlandse) om daar eens 'in te duiken', temeer omdat de herhaalde publieke ontkenningen van de minis ter van politie weinigen er van hebben overtuigd dat er in Italië niet gefolterd wordt. De journalist van Espresso citeerde een bron binnen het politie-apparaat en onthulde dat de politiefunctionarissen bij het ondervragen van een vrouwelijke gevangene zeer onchristelijke technieken hadden gebruikt. Deze jour nalist weigerde aan de rech ter, die de gevallen van fol tering onderzoekt, de identi teit van zijn bronnen te ont hullen, en verdween voor 36 uur achter de tralies, samen met terroristen, belastingont duikers, maffia en ander ge boefte. Hij kwam pas vrij toen zijn bronnen zelf zich bij de rechter meldden. De journalist van Repubblica die nu al twee dagen zit, had een onderzoek ingesteld naar de schemerige achterkamer tjes van vage politiebureaus, waar volgens hem en zijn bronnen enige politieman nen zich inderdaad door ge voelens van sadisme hadden laten overmannen. Zijn bron heeft zich nog niet op het pa leis van justitie gemeld, en tenzij de rechter van idee verandert, blijft de journalist dus achter slot en grendel. De Italiaanse journalist zit in feite tussen twee vuren. Als hij zijn bronnen noemt komt hij in conflict met de ge dragsregels van het Italiaan se journalistengilde. Een oude onder Mussolini inge stelde wet maakt het echter mogelijk een journalist we gens het afleggen van een onvolledige getuigenverkla ring te berechten. De be schuldigende vinger wordt nu gericht op de politici een verouderde wet nog altijd niet te hebben aangepast (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De bomexplosie waardoor maandag vijf passagiers van een Franse trein werden gedood en 28 gewond was geen „ongeluk" maar een „echte aanslag". Aldus hebben bomexperts gisteren vastgesteld. De Franse regering heeft direct besloten tot een veel scherpere bewaking van treinen en stations. Volgens de bomexperts moet het uitgesloten worden geacht dat de ramp het gevolg is van het per ongeluk ontploffen van een springlading. Het koelbloedige optreden van de machinist, die na de ontploffing de 140 kilometer per uur rijdende trein binnen 800 meter tot stilstand wist te brengen, heeft volgens deskundi gen een veel grotere ramp voorkomen. Tot nu toe heeft niemand de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag, die samenviel met het verlopen van het ultimatum dat de internationale terrorist Carlos de Franse regering had ge steld voor de vrijlating van twee van zijn medewerkers. Carlos heeft gedreigd vooraanstaande Fransen te doden, als niet aan zijn eisen wordt voldaan. De Franse regering neemt het dreige ment van Carlos serieus, maar wil geen verband leggen tussen het dreigement en de aanslag op de trein. Franse politiemannen bekijken de ravage die bom maandag In de trein van Parijs naar Limoges aanrichtte. BUENOS AIRES Meer dan duizend mensen zijn gis teren gearresteerd en verscheidene gewond geraakt in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires tijdens een groot opgezette demonstratie tegen de economische be- zuinigingspolitiek van de regering. Tot hen behoort on der meer de Nobelprijswinnaar voor de vrede Perez Esquivel. De manifestatie was georganiseerd door het verboden algemene vakverbond CGT. Het was de grootste demonstratie die in Argentinië werd gehouden sinds president Isabel Peron in 1976 werd afgezet. Al vroeg in de ochtend waren duizenden gehelmde leden van de oproerpolitie ingezet in een poging de verboden de monstratie te verhinderen. Volgens waarnemers hadden naar schatting tienduizend mensen gevolg gegeven aan de oproep van de vakbond. Niemand van de demonstranten slaagde er echter in de Plaza de Mayo te bereiken, waar de regeringsgebouwen staan en waar de manifestatie zou wor den ontbonden. De regeringsgebouwen waren door de politie volledig afgegrendeld. Het geweld dat de politie tegen de be togers gebruikte heeft waarnemers te meer verrast, daar de vakbond had aangekondigd dat de demonstratie een vreed zaam verloop zou hebben, ook elders in het land werd gede monstreerd. 1ARIBO De nieuwe Surinaamse regering bestaat vol- jders in Paramaribo vooral uit gematigden en technocra- Imeest opvallend is het ontbreken van ministers van de lieve Arbeiders- en Landbouwunie PALU. Een conflict ministers van deze partij en premier en president Chin idde begin februari mede tot de val van het kabibet dere terreinen was de rol van de PALU omstreden, die in het verleden altijd over een zeer bescheiden beschikte, werd ervan verdacht grote radicale te oefenen op het handelen van de militaire leiders mingen van ambtenaren pure partijpolitiek te be drijven. Minister-president Neyhorst, die in Amsterdam heeft gestudeerd, wordt gezien als het voorbeeld van een gematigde technocraat Een ander voorbeeld van een vakminister in de nieuwe ploeg is de bewindsman voor opbouw, mijnbouw en in dustrie, aannemer Eric Kie Sim. In een toespraak heeft opperbevelhebber Bouterse vannacht twee decreten bekendgemaakt, die volgens hem dienst moeten doen als „overgangsgrondwet" voor Suriname. In de decreten worden onder meer de basisrechten van de bevolking omschre ven op burgerlijk, politiek, economisch en sociaal terrein. Bou terse benadrukte dat de nieuwe grondwet geheel op de Suri naamse situatie zal worden aangepast en niet zal bestaan uit uit andere grondwetten overgeschreven artikelen. Mogelijk geen Frans-Duitse tank PARIJS Frankrijk zal des noods alleen een nieuwe tank voor de jaren negentig bouwen als West-Duitsdland voor 1 mei geen besluit heeft geno men over een gemeenschappe lijke produktie. Het Franse ministerie van defensie noem de gisteren deze temijn een ui terste grens. Parijs wil kennelijk met name de Westduitse bondsdag tot speod manen. In de defensie commissie van de bondsdag hebben de sociaal-democraten en liberalen zich tot nu toe verzet tegen de bouw van en Frans-Duitse tank. Bondskan selier Schmidt is echter voor stander van het gemeenschap pelijke militaire project PARIJS Het Salvado raanse verenigde verzets- front FMLN is voor alge mene onderhandelingen, maar zullen tijdens even tuele gesprekken met de junta niet hun wapens neerleggen. Dat zou „col lectieve zelfmoord" bete kenen. Dit zei FMLN-ver tegenwoordiger, Roberto Armijo, gisteren voor de Franse televiesie. Volgens hem hebben de ver kiezingen van afgelopen zon dag de crisis in zijn land be moeilijkt, omdat de extreem rechtse partijen aan de macht zijn gekomen. Armijo zei verder dat militairen aan eventuele onderhandelingen kunnen deelnemen, omdat ..een groot gedeelte van het leger niet fascistisch is". De Salvadoraanse president Duarte heeft gisteren min of meer toegegeven, dat de ex- treem-rechtse partijen de verkiezingen hebben gewon nen. In een interview met een Amerikaanse tv-station zei hij dat deze partijen een overgangsregering kunnen gaan vormen. De Salvadoraanse verzetslei der, Guillermo Ungo, zal deze week in Bonn aanko men om daar een vergade ring van de Socialistische In ternationale bij te wonen. Dit werd gisteren door een woordvoerder van SPD be kend gemaakt KAAN KOMT NA JWEN RUST TOT EN: 40 DODEN O-STAD In Zuid-Mexico is de tl Chinchonal, die al eeuwen geen jit had vertoond, plotseling tot uit- gekomen. Op de hellingen van de jj zijn inmiddels meer dan 40 doden Werden gewonden gevallen. Zeker mensen hebben hun huizen moeten h. Na de eruptie van de 2.200 meter ulkaan verspreidde zich een wolk jsche as over een gebied van onge- jftig bij vijftig kilometer. Op sommi ssen kwam zeker zestig centimeter 'ie hemel vallen. Alle contacten met jipgebied zijn verbroken en gevreesd lat de activiteit van de vulkaan de Je dagen zal toenemen. ^NS OFFENSIEF Eberhard overleden WEST-BERLIJN Fritz Ebei- hardt, verzetsleider tegen Adolf Hitler en medeopsteller van de Westduitse grondwet, is op 85-ja- rige leeftijd in West-Berlijn over leden. Professor Eberhardt, in hart en nieren sociaal-democraat en vakbondsman, was in de jaren dertig actief in het ondergrondse verzet tegen de nazi's alvorens in 1937 naar Groot-Brittannië te vluchten. Daar bleef hij langdu rig tegen Hitier ageren. Na de oorlog was hij journalist en hoog leraar. Zijn pamfletten onderte kende hij, wiens eigenlijke naam Hellmut von Rauschenplat heett- te, vaak met de oorlogsnaam Eberhardt. Later nam hij die naam voorgoed aan. AAN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11