Europa trekt zich lot Midden-Amerika aa EG-TOP BESLUITELOOS TEGENOVER CRISIS Columbia lijdt nog aan kinderziekten Hoofddader miljoenen- kraak betrokken bij aanleg alarmsysteem in bankgebouw BUITENLAND Lousma en Fullerton veilig terug op aarde LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 MAART 1982 PAGINA (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) BRUSSEL Mede op initiatief van Nederland zal de Europese Gemeenschap zich meer gaan bemoeien met Midden-Amerika. De economische en ontwikkelings hulp aan dit deel van de wereld zal worden gecoördi neerd en uitgebreid. Voorts heeft de Gemeenschap het optreden van Israël op de westelijke Jordaanoever scherp veroordeeld, met name het afzetten van drie democratisch gekozen burgemeesters. De besluiten ten aanzien van Midden-Amerika zijn „een belang rijke stap voorwaarts", aldus de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel, gisteren na afloop van de Europese topconferentie in Brussel. De hulp van de Gemeen schap kan er zijns inziens wellicht toe bijdragen, dat niet nog meer landen de weg opgaan van El Salvador en Guatemala. De minister wees op een zinsnede in het communiqué van de Brus selse bijeenkomst, waarin de situatie in Midden-Amerika wordt gezien als een „gevolg van de ernstige economische problemen en sociale ongelijkheid". De Europese Gemeenschap toont zich ingenomen met elk initia tief „dat een eind zou kunnen maken aan het geweld in Mid den-Amerika". Volgens Van der Stoel moet daarbij worden ge dacht aan de voorstellen, die Mexico heeft gedaan met betrek king tot vooral El Salvador. Deze voorstellen zijn mede geba seerd op het principe van de niet-inmenging van andere landen. Van der Stoel zei dan ook te verwachten, dat de Verenigde Sta ten, die nadrukkelijk aanwezig zijn in El Salvador en Guatema la, niet zo blij zouden zijn met de houding van Europa. Somber toonde Van der Stoel zich over de uitslag van de „zoge naamde verkiezingen" in El Salvador, die de extreem-rechtse majoor D'Aubuisson aan de macht zou kunnen brengen. „Hij zal daardoor een nog sterker stempel kunnen drukken op de situa tie in dat land. Dat zou zéér, zéér ernstig zijn", aldus Van der Stoel. Majoor D'Aubuisson wordt onder meer verdacht van be trokkenheid bij de moord twee jaar geleden op aartsbisschop Ro mero. Volgens Van der Stoel is het niet de bedoeling van de Eu ropese Gemeenschap economische steun te verlenen aan El Sal vador. Wel wil men humanitaire hulp proberen te geven aan allen in dit land, die dit nodig hebben. De minister maakte geen uitzondering voor de linkse verzetsbeweging FMLN-FDR. De Europese Gemeenschap doet een dringend beroep op Israël om een einde te maken aan „de gevaarlijke cyclus van geweld en onderdrukking". Daarbij wórdt niet alleen gedoeld op het af zetten van de drie Palestijnse burgemeesters, maar ook op de „schgndingen van de vrijheden en rechten" van de inwoners van de westelijke Jordaanoever, die volgen kort na de maatre gelen tegen de bevolking van de Hoogvlakte van Golan. Vol gens Van der Stoel erkent Europa het recht van Israël op het waarborgen van zijn eigen veiligheid, „maar dat beteki dat wij goedkeuren wat er nu gebeurt". De minister stj eens met nadruk dat een rechtvaardige en allesomvatten de in het Midden-Oosten alleen mogelijk is als de Palestn trokken worden bij de onderhandelingen. Het rapport van de Belgische minister van Buitenlandi Leo Tindemans, over Turkije dat binnen twee jaar weei mocratie wil zijn, werd in Brussel met instemming, n met enige scepsis ontvangen. De Europese Gemeenschap bij Turkije zich graag zou aansluiten, verwacht van del" regering, dat zij de mensen vrijlaat die gevangen zitten] vakbonds- of journalistieke activiteiten en dat zij de s beleg opheft. „Daar lijkt me geen woord Turks bijaldi ter Van der Stoel. Volgens de militaire machthebbers ii zal er in november van dit jaar een grondwetgevende ring worden gehouden, waarna eind 1983 of begin 1984 ne verkiezingen zullen worden uitgeschreven. AMSTERDAM Met de arrestatie gisteravond van de 37-jarige Amsterdam mer C.V. heeft de Amster damse recherche een van. de drie hoofdverdachten kunnen grijpen in de mil- joenenkraak van afgelo pen weekend in het bijge bouw van Slavenburg's Bank in Amsterdam-zuid. Deze arrestant blijkt betrok ken te zijn geweest bij de aan leg van de alarminstallatie in het gebouw, enkele jaren gele den. De politie kwam daar achter door eenvoudigweg de lijsten na te lopen van alle mensen die ooit bij de aanleg waren betrokken. Inmiddels is uit de verhoren van de nu in totaal acht verdachten bekend feworden, dat de daders ruim 1 uur - van zaterdagnacht tot zondagnacht - de tijd hebben genomen voor hun klus. Gedegen speurwerk, logisch denken, een goed archief en een dosis geluk heeft de Am sterdamse politie al binnen 24 uur op het spoor gebracht van de daders van de sensationele bankkraak. Inmiddels is voor ruim tien miljoen gulden aan contanten, waardepapieren, sieraden, munten en zegels achterhaald, maar de recher che is er niet van overtuigd dat daarmee de hele buit terug is, zoals de daders beweren. Eigenlijk weet ook geen mens hoe groot de buit precies is. De inventarisatie zowel bij de po litie als bij de bank van het ge- stolene en van de achtergeble ven kostbaarheden, was giste ren nog in volle gang. Volgens een politiewoordvoerder „moet ér nog heel wat boven tafel komen". Bovendien heb ben pas negen cliënten mede delingen gedaan over hun kluisinhoud; volgens de bank voor een totaalbedrag van 1 miljoen gulden. Overigens blijft het de vraag of ooit bekend zal worden hoe groot de buit in totaal is ge weest. De mogelijkheid blijft immers bestaan dat sommige cliënten van de bank niet de juiste opgave verstrekken van hun kluisinhoud, in verband met het bezit van bijvoorbeeld zwart geld. Het speurwerk van twintig re chercheurs bracht in de loop van maandag bepaalde feiten boven tafel waardoor de aan dacht van de politie zich richt te op de 35-jarige D.H., een Amsterdammer die al in de ar chieven voorkomt als inbre ker. Hoe dit spoor precies ge volgd kon worden is nog ge heim. De twaalf agenten die maandagnacht in de Von Ze senstraat zijn woning binnen vielen, troffen daar behalve de man zelf, ook de 28-jarige Yvonne O. aan (een moeder en ex-echtgenote van een van de vier broers zoals later zou blijken), alsmede 60.000 gulden aan bankbiljetten waarvan de nummers bij de bank bekend waren. Daarmee was bewijs materiaal dus al geleverd. Naar de verdachte beweerde lag zijn auto op de schroot- -hpop, maar de politie vond het voertuig in de buurt van de Von Zesenstraat met daarin de verrassende vondst van mil joenen aan waardepapieren en juwelen. Gistermiddag hebben rechercheurs nog 42.000 gul den aan contanten opgegraven bij het Jan van Galenbad, in de buurt van deze verdachte. Daarbij werd ook nog gezocht naar een sta-caravan ergens op een camping in Amsterdam, die de daders zouden hebben gehuurd. Na de arrestatie van de eerste verdachten was het aanhouden van de anderen, onder wie drie broers van D.H., van resp. 18, 22 en 23 jaar, als het ware kinderspel. Ook in Haarlem werd een'ar restatie verricht: de 21-jarige J.S. Gisteravond werd met C.V ook zijn vriendin gearres teerd, waarmee het totale aan tal verdachten op acht komt. De 35 C.V en de 35- en 23-jari- ge broers C.H en D.R., worden als de drie hoofdverdachten beschouwd. De anderen heb ben volgens de politie vrij on betekenende bijrollen ge speeld. Waarschijnlijk word zij beschuldigd van heling. WC-raam De drie hoofdverdachten heb ben de kraak uitgevoerd. Twee gingen naar binnen, ter wijl met de derde buiten con tact werd onderhouden via een portofoon. Hii voegde zich na enkele uren bij de eerste twee. De twee eersten, die on der meer een flinke boorma chine bij zich hadden, kwa men op de binnenplaats achter het bankgebouw door de tegels uit de straat te lichten zodat zij onder een hek door konden. Daarna sloegen zij het wc- raampje van de bank in. Buurtbewoners hebben dat weekend wel boor- en hakge- luiden gehoord en zelfs enkele figuren gezien die zich ver dacht ophielden, maar nie mand zag daarin reden genoeg de politie in te schakelen. Noch de politie, noch de heren van de bank wilden gisteren meedelen of het wc-raampje wel of niet beveiligd was ge weest. Met de arrestatie van C.V. gisteravond is bekend ge worden dat deze man het alarmsysteem inderdaad heeft uitgeschakeld. Volgens de po litie gistermiddag wees alles erop dat een van de daders zeer goed op de hoogte moest zijn geweest van de werking van het alarmsysteem. Voor de arrestatie van C.V. sprak de politie al het vermoeden uit dat een van de daders „wel licht bij de aanleg van het sy steem was betrokken". Uit het achterlaten van waardevolle spullen en het ordinaire hak en breekwerk dat de daders verrichtten om in de kluis te komen, viel ook af te leiden dat de deskundigheid van de drie zich heeft beperkt tot kennis over het alarmsysteem. Inmiddels heeft één verdachte een volledige bekentenis afge legd en een ander gedeeltelijk. Aanstaande donderdag of vrij dag worden de verdachten voorgeleid aan de officier van justitie C. Fhemus. Het ruimteveer Columbia tijdens de laatste kilometers voor de landing. (Van onze redacteur ruimtevaart) WHITE SANDS Een dag of veertien geleden werd er bij NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, nog vrij serieus met de gedachte gespeeld om de vierde (tevens laatste) testvlucht van het rumte- veer Columbia niet - zoals de officiële plan ning wilde - op 7 juli aan staande te laten begin nen, maar minstens een week eerder. Het is nu echter zeer de vraag of men in die opzet nog zal slagen en er zijn zelfs al ex perts die menen, dat die vier de vlucht - met de astronau ten Mattingly en Hartsfield - pas in de tweede helft van juli werkelijkheid zal kunnen worden. Hoewel er de afgelopen dagen enorme hoeveelheden mate rieel van de basis Edwards in Californië naar het landings gebied White Sands in New Mexico zijn overgebracht om de eerste controles zo vlot mo gelijk te laten verlopen, wordt er niettemin rekening mee gehouden dat de afhande- Üngsprocedures de nodige vertraging zullen ondervin den, niet in de laatste plaats door de wind, die White Sands van tijd tot tijd en met name in de middag - in een dikke mist van fijn woestijn- stof kan vullen. En de kans is aanwezig dat de terugkeer naar Cape Canaveral, op de rug van een aangepaste Boeing 747, een kleine veer tien dagen later zal plaatsvin den dan het geval zou zijn ge weest wanneer de landing normaal op Edwards zou zijn uitgevoerd. Een landing rechtstreeks op Cape Canave ral zou natuurlijk helemaal ideaal zijn geweest, maar daar wil men toch liever mee wachten totdat alle landings eigenschappen van het toestel onderzocht en bekend zijn. Problemen Er zijn trouwens meer fakto- ren die een zekere vertraging in het lanceringsplan voor de vierde vlucht tot gevolg kun nen hebben. De missie van Jack Lousma en Gordon Ful- lerton mag dan als een „ge weldig succes" worden aange merkt, toch deden er zich in het verloop van die vlucht nogal wat problemen en pro bleempjes voor, die de techni ci op Cape Canaveral nog handen vol werk gaan bezor gen als het toestel eenmaal naar de lanceerbasis zou zijn teruggevlogen. Die ongerech tigheden variëren van een weigerachtig toilet tot de ver dwijning van een kleine 40 anti-hitte-tegels van het neus- gedeelte, van een nukkige krachtbron voor de hydrauli sche systemen tot een forse aantasting van de communi catiemogelijkheden en van een stikstoflekkage en „besla gen" ruiten tot het uitvallen van een aantal televisiecame ra's (o.a. aan het polsgewricht van de 15 meter lange grij parm). Zo waren er tal van technolo gische onvolkomenheden, die Lousma en Fullerton een bij zonder drukke week bezorg den. „Het is bijna ongelooflijk dat ze er in geslaagd zijn alle opdrachten zo. goed uit te voe ren, vooral wanneer men be denkt dat we hun opdrach tenschema al zwaar en zeer gecompliceerd noemden voor dat al die extra problemen en onvolkomenheden er nog bij kwamen en ook weer de no dige extra aandacht vergden", aldus een vluchtleider in Houston. Hij vergat gemaks halve maar even dat Lousma de eerste dagen nogal wat hinder van ruimteziekte (en gestoorde nachtrust) had on dervonden en dat Fullerton - na een wat lichtere aanval van ruimteziekte - ook nog met maagklachten was gecon fronteerd. Vier man Mattingly en Hartsfield krij gen in juli eveneens een be hoorlijk drukke week.N daarna wordt het allema ders. Dan zal de bemrf ook niet meer uit twee,*1 uit vier astronauten be^ Bij de vijfde vlucht - i!r vember a.s. - zijn dat d» roepsastronauten T' Brand en Bob Overmyp de missie-specialisten l!s Allen en Dr.Bill ijt Brand en Overmyer W€ zich tijdens die eerste le tionele missie vrijwel un tend bezig met het vlief" nisch gedeelte, terwijl !n en Lenoir zich voorna?5 concentreren op de „vn in dat geval twee comm? tiesatellieten, die dod*' ruimtependel in een lag£« om de aarde worden gi neerd en vandaar me 1 aangekoppeld rakets# naar hun definitieve pla4: 36.000 km. boven de e\* moeten worden geschottv En daarna komt ook dei1 de ruimtependel, de „CW* ger", aan bod. Vermot»1 Eas in januari 1983, ma1 et allemaal een beetje?1 zit, nog in december v?1 jaar. Bij NASA heeftS goede hoop, dat de k!( ziekten die de Columtf nog plagen, bij de ChalM kunnen worden voorkJ In dat geval hebben de komenheden, waaraa?* jongste vlucht nog al rijP1 dan toch nog hun nut gf I (Van onze redacteur ruimtevaart) WHITE SANDS „Wel kom thuis, Columbia. Dat was prachtig werk!". Met die woorden begroette de dienstdoende vluchtleider in Houston de astronauten Jack Lousma en Gordon Fullerton, toen dezen gister avond om 6 minuten over 6 (Nederlandse tijd) hun ruim tependel na een vlucht van acht dagen vier minuten en 49 seconden feilloos tot stil stand hadden gebracht op baan 17 van de basis White Sands in de door bergen om sloten woestijn van New Mexico. Drie kwartier later konden de astronauten het toestel verlaten. Met die perfecte landing het aanvliegen gebeurde au tomatisch, maar de laatste kritieke fase werd door ge zagvoerder Jack Lousma op handbesturing gedaan kwam een einde aan de voorlopig langste vlucht van Amerika's ruimtevliegtuig. De volgende missie door de astronauten Mattingly en Hartsfield zal een dag korter duren, zoals aanvan kelijk ook de bedoeling was voor Lousma en Fullerton. De beide atronauten waren gisteren al heel vroeg ge wekt (om twee uur in de nacht) en hadden bij die ge legenheid te horen gekre gen, dat er toch werd ge mikt op een landing in de woestijn van New Mexico, maar dat de landingsplaats zou worden verlegd naar Cape Canaveral wan-nf weersomstandigheden F White Sands opnieuvr den verslechteren. naut John Young hieldv uit een trainingsvliegtif situatie op White L scherp in het oog; zijn' ge Bob Crippen deed zelfde op Cape Cana' White Sands zou het, uiteindelijk winnen. I (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Binnen vijf jaar moeten alle schoolverlaters in de hele EG de garantie krijgen dat ze een beroepsopleiding kunnen volgen of een „eerste werkervaring" kunnen op doen. Aldus luidt het minst vage „besluit" dat de EG- staatshoofden en -regeringslei ders tijdens hun gisteren beëindigde Europese Raad in Brussel hebben genomen ter bestrijding van de economi sche crisis. Uit de toelichtin gen na afloop door de verschil lende deelnemers aan de Eu ro-top bleek echter meteen al dat geenszins op verwezenlij king van deze afspraak kan worden gerekend. Zo verklaarde bondskanselier Schmidt dat het „uitgesloten" is, dat West-Duitsland over vijf jaar al zijn jeugdige werk zoekenden een specialistische opleiding dan wel een „tijdelij ke" baan kan aanbieden. En Nederlands premier Van Agt haakte daarop in met de op merking: „Wie ben ik dan, dat ik dit voor Nederland wél kan beloven". Volgens Van Agt be helst het EG-besluit „niet meer en niet minder dan een serieuze inspanning om alle schoolverlaters in Europa in elk geval iets om handen te geven". Hij wees erop dat ons land binnen Europa reeds een boven-gemiddeld arbeidsaan bod kent en dat de financiële inspanning voor zo'n jeugd- plan navenant zou zijn. Op de vraag waarom deze ge dachte dan toch als een con crete conclusie van de Europe se top was gepresenteerd, wees de premier erop dat in de ont werptekst van het slotcommu niqué vermeld had gestaan dat de tien EG-landen zich tot ge noemde maatregel tegen de jeugdwerkloosheid zouden verplichten. Maar in de discus sie ter zake waren zoveel tech nische en financiële bezwaren opgeworpen dat deze dwang- formule plaats moest maken voor de intentie „al het moge-' lijke te doen om in de loop van de komende vijf jaar alle jon geren die zich voor het eerst op de arbeidsmarkt melden een beroepsopleiding of een eerste werkervaring te verze keren in het kader van specia le jongerencursussen of ir- beidscontracten". Bij dat laat ste zou aan stages bij bedrijven of overheid moeten worden gedacht. De rest van de tekst maakt ook duidelijk dat elke lidstaat zelf verantwoordelijk blijft voor dit plan. Van een EG- ac tie met gemeenschappelijke fi nanciering is geen sprake. Achtergrond daarvan is dat het benodigde geld uit het Eu ropees Sociaal Fonds had moe ten komen. De armste EG-lan den, zoals Italië, Griekenland of Ierland, die thans het meest profiteren van het Sociaal Fonds, verzetten zich tegen een heroriëntatie daarvan naar de jeugdwerkloosheid in heel het EG-gebied. Wel heb ben de regeringsleiders afge sproken dat ze op de Europese top die in het najaar in Dene marken zal worden gehouden, elkaar zullen inlichten over de concrete uitvoeringsbesluiten die elke regering inzake dit Er komt rond die tijd een speciale „Jumboi j EG-vakministers Economische er Zaken) over 1 werkloosheidsproblee meer met het doel de le maatregelen inzal tijdverdeling en -v beter op die van de ai staten af te stemmen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10