Wie schrijft weet waar het blijft Psychiatrisch ziekenhuis „Sancta Maria" opent nieuwbouw "'inses 'diana: ien bla bla, aar gewoon de thee HONDERDDUIZENDEN NEDERLANDERS IN GELDNOOD 0 H i 1 f K 1! IHDWIJKERHOUT £jin alle gemoedelijkheid de patiënten een kopje te drinken zal prinses 5^na dinsdag 18 mei een feestelijk tintje geven de officiële ingebruikne- van de nieuwbouw van psychiatrisch ziekenhuis cta Maria" in Noord wij- out. „De prinses wilde zo mogelijk officiële bla bla ns haar bezoek", aldus isch directeur J. J. Ver- en, „en daar konden wij harte mee instemmen, (jigaat tenslotte om de pa- fi en. Die hebben lhten blij- f dat ze de komst van de a ses erg op prijs stellen. Ze 1 'n het op als een blijk van J nning dat ze er echt bij j P. En terecht, natuurlijk". r de prinses betekent de theevi- tn samenzijn met leeftijdgeno- Re nieuwbouw is ingericht de huisvesting van chronisch liatrische bejaarden. Honderd- bedden telt het geheel. Daar- yormen er honderdtwaalf het K>en De Hoge Wei. terwijl er nveertig zijn ondergebracht 'et bestaande paviljoen De borst. De verhuizing vanuit de ouw had plaats op drie en vier 1 wat bejaarden hebben in die 11 duw tientallen jaren van hun 1doorgebracht. Mevrouw Mies - yano bijvoorbeeld, die in 1953 Sancta Maria is gekomen en 2 ouw Marie Ummels, die er al HAAG „Veel mensen n zelfs bij benadering hoe hoog hun vaste las- feigenlijk zijn", Constateert istine Groenewegen. „Nou de huur of de hypo- »k-afbetaling hebben ze in hoofd. Ook van de ener- rekening zijn ze zich be- t. Maar hoeveel zijn ze jt aan abonnementen, ver- ringspremies, onroerend- jbelasting, schoolgeld, de Daar hebben ze geen van. „O, maar ik rij in tweedehands Renault- tje, dat kost me bijna V', hoor je dan wel. Bijna Toch altijd nog 450 a gulden per maand. Dat zeggen: evenveel als de ling kost voor twee vol lenen plus een baby". itine Groenewegen is stafme- rkster van het Nationaal In- it voor Budgetvoorlichting, organisatie die met het terug van de welvaart steeds meer aan de winkel krijgt. Het il Nederlanders dat er niet of relijks in slaagt rond te jcomen, inmiddels in de honderddui- >n. En de leningen die ze aan- om het gat te dichten, leiden et zelden toe dat ze korte tijd in nog grotere problemen zit- De Volkskredietbank in Den meldde onlangs een verdub- g van het aantal schuldsane- n ten opzichte van 1980. ennia lang hebben we geleefd it de, terechte, verwachting ire het volgend jaar weer meer tn verdienen dan dit jaar", sig- jrt mevrouw Groenewegen. gaf voortdurend extra ruimte le mogelijkheid tot uitgeven, at stuk ..elastiek" eruit is, is es te noodzakelijker geworden nsten en uitgaven met elkaar enwicht te brengen. Nog ster- lemt dat voor mensen die hun zijn kwijt geraakt en opeens een veel lager inkomen moe- iven. Maar het probleem is dat lijk alleen de vooroorlogse ge- ie een degelijke training heeft in het rondkomen met een beperkt budget", itwee wegen probeert het Ni- (voortgekomen uit een fusie ri het Voorlichtingsinstituut het Gezinsbudget, de Stichting imisch Huishoudelijk Beheer et Gezinsbegrotingsinstituut) rvaringsachterstand weg te fn. Direct, door brochures uit 'en ten behoeve van de consu- En indirect, door cursussen ezingen te verzorgen voor chappelijk werkers, welzijns- irs, bankemployés enzovoort, tor hun werk vaak te maken •n met problemen rond het ibudget. aal in de reeks brochures het Nibud-kasboek, getiteld schrijftweet waar het Christine Groenewegen: nauwkeurige administratie inkomsten en uitgaven is de basis van goed budgetteren. Als je precies weet waar alles blijft, krijg je overzicht. Kun je vaststellen welke uitgaven onvermijdelijk zijn en welke min of meer als luxe zijn te beschouwen". „Eén reden waarom de uitgaven- stroom in veel huishoudens zo on overzichtelijk is, zit hem in de uit eenlopende manieren van betalen. Vroeger ging alles uit de portemon- naie. Tegenwoordig wordt een deel van de rekeningen per giro of bank voldaan en maakt men bovendien nog eens gebruik van betaalkaar ten. Het Nibud-kasboek kent dan ook speciale kolommen voor de in komsten/uitgaven die contant wor den afgehandeld, die welke per giro gaan, per bank en via de spaarrekening. Een en ander mondt uit in de verzamelkolom, waarin je het eindresultaat van alle geldhandelingen kunt aflezen. Als je zo'n kasboek goed bijhoudt, heb je het halve werk al gedaan voor het opstellen van een begroting, dat wil zeggen het schatten van het in komsten- en uitgavenpatroon in een komende periode, bijvoorbeeld een jaar". „Vooruitzien Begroten heet de aan dit laatste onderwerp gewijde Nibud-brochure. Daarnaast zijn er speciale uitgaven over bij voorbeeld zakgeld, kostgeld, voe ding en de kosten van kinderen van 0 tot 17 jaar. Het meest recente cahier van de budget-voorlichters is bedoeld voor studenten, een cate gorie voor wie een degelijke begro ting welhaast een voorwaarde is om te kunnen overleven. Hoe bij voorbeeld rond te komen van - 9.900,- (geen uitzondering voor studenten), als je aan studiekosten al 1.500,- kwijt bent, aan huur 3.600,- en aan verzekeringen 450,-? Het Nibud rekent voor hoe na aftrek van maaltijden, reiskos ten en alle andere uitgaven toch nog een bedrag van 75,- in de maand voor zakgeld overgehouden kan worden. De brochure „Wat kost onze voe ding" doet uit de doeken hoe een gezin van vier personen drie keer daags kan eten voor een bedrag van 4,50 per persoon per dag. Veertig menu-suggesties voor een hoofdmaaltijd staan erin. De goecT- koopste kost. voor vier personen samen, 4,35 en behelst: kapucij ners met uieringen, banaan en ap pel, bietensla en yoghurt met müsli. De duurste, een soort kerstmaaltijd dus, is begrobt op 13.20 en bestaat uit: schnitzel, bloemkool met toma tensaus, rösti en vanille-ijs. Zakgeld In de uitgave „Zakgeld" wordt ou ders aangeraden dit fenomeen al in een vroege fase van de opvoeding te introduceren., „Immers, zo kun nen kinderen spelenderwijs leren met een bepaald vast bedrag rond te komen. Ze merken dat er goed kope en dure dingen zijn; voor de dure dingen moet je eerst een poos je sparen. Verder krijgen ze te ma ken met vooruit denken. Al weken tevoren iets opzij leggen om een verjaardagscadeautje te kunnen ko pen. En wat vaste lasten zijn, leren ze ook; de contributie van de sport vereniging en het abonnement op het jeugdblad komen telkens te rug". Christine Groenewegen: „Taboe op inkomen verziekt de gezinshuishouding". Op welke leeftijd moet je met zak geld beginnen en hoe hoog moet dat bedrag dan liggen? De, leeftijd hangt een beetje af van de rijpheid van het kind, constateert het Ni bud, maar voor de hand ligt om het eerste zakgeld te geven wanneer het kind op school leert rekenen. De hoogte van het zakcentje moet in verhouding zijn met hetgeen er zoal van betaald dient te worden. Wie zelf voor aanschaf en reparatie van de fiets moet zorgen, hééft recht op meer dan het vriendje wiens ouders deze post voor hun rekening nemen. Volgens cijfers van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek, kreeg het doorsnee Nederlandse kind in de leeftijd var» 6 tot 8 jaar eind 1980 een bedrag van tussen de één en de twee gul den per week. In de leeftijd 13 tot 14 jaar varieerde het zakgeld tussen de vier en de zes en een halve gul den. Tieners van 17 en 18 jaar ont vingen een bijdrage- tussen de ne gen en de veertien gulden. Christine Groenewegen vindt „zakgeld" vooral ook zo belangrijk omdat kinderen bij de totaliteit van het gezinsbudget nauwelijks of niet betrokken worden. „Op de hoogte' van het inkomen rust in ons land een geweldig taboe. Over je salaris praat je niet. Zelfs niet met je kin deren Het gevolg is dat ze, ook als ze ouder worden, volstrekt niet kunnen beoordelen of de aanschaf van èn een nieuwe fiets èn een nieuwe,winterjas er nou wel of niet af kan. Daar komen ruzies van. Maar wat nog vervelender is: kin deren leren niet hoe een huishou den financieel gerund wordt. Een maal zelfstandig, komen ze daar door niet zelden in de problemen". Grote vraagtekens zet mevrouw Groenewegen in dit verband ook achter de situatie waarin de oudere "kinderen al wel zelf verdienen, maar geen kostgeld hoeven te beta len „Daardoor ontstaat een tijdelijk financieel paradijsje. Een paar jaar lang kan alles. Elke week naar de disco, elke maand nieuwe kleren kopen en nog een mooie auto rijden ook. Als dan uiteindelijk de beslis sing valt om zelfstandig te gaan wonen, lijkt er van de ene dag op de andere niets meer te kunnen. Wie kostgeld heeft betaald, heeft kunnen wennen aan het idee dat leven nou eenmaal geld kost". Bewassing In de aan de kostgeld-problematiek gewijde brochure van het Nibud staat opgesomd welke posten alle maal in aanmerking moeten wor den genomen om tot een juiste be rekening te komen. Dan blijkt, we doen maar een greep, dat alleen al de voeding van bijvoorbeeld een 17-jarige gemiddeld op ruim twee honderd gulden per maand moet worden geschat. Zijn kopje koffie, gebakje, colaatje, komt per maand al gauw uit op een bedrag van der tig gulden. Er zijn ook kleinere posten die niet over het hoofd n gen worden gezien. Een redelijke bewassing vergt ook zes gulden per maand. „De hele budget-problematiek wordt zo vreselijk bemoeilijkt door dat taboe op geld en inkomen", be klemtoont Christine Groenewegen nogmaals. „Het zou allemaal zoveel makkelijker gaan, als de balans van inkomsten en uitgaven in alle openheid besproken werd met het opgroeiende kroost. Jongens, dit en dat komt er binnen en dat en dat zijn onze onvermijdelijke kosten. per 14 bedden een eigen huis onhoudbaar te worden", aldus di recteur Verhaegen. „Allicht dat we met de nieuwbouw bijzonder in ons schik zijn. De privacy die de pa tiënten daar hebben op hun één- of tweepersoons slaapkamers, ervaren ze als een ongehoorde luxe. Ieder een ging opeens allerlei spulletjes en decoraties aanschaffen om de ka mertjes een persoonlijke sfeer te geven. Hartverwarmend". Eigen kleur Het in langgerekte laagbouw uitge voerde paviljoen „De Hoge Wei" bestaat uit vier hoofdafdelingen. Die onderscheiden'zich van elkaar door een eigen karakter en, ook letterlijk, een eigen kleur. Elk van de vier is afgestemd op een bepaal de graad van „zelf-redzaamheid" van de bewoonsters. Een hoofdaf deling is weer opgesplitstin twee onderafdelingen. Een onderafde ling telt 14 bedden en beschikt over een eigen huiskamer, eetkamer en sanitair. Vooral mevrouw Ummels, die faam geniet als „boekenwurm", is met de kleinschaliger situatie erg blij. De slaapzaal waar ze een maand geleden nog verbleef telde zes bedden, wat de rust tijdens het lezen niet altijd ten goede kwam. In haar nieuwe onderkomen heeft ze een eigen kamer. Overigens is met de ingebruikne ming van „De Hoge Wei" de be hoefte aan nieuwbouw op „Sancta" nog lang niet uitgeput. De meeste gebouwen van het ziekenhuis in 1928 gesticht door de Zusters van Liefde uit Gent zijn rond de vijftig jaar oud en in tal van op zichten aangeknaagd door de tand des tijds. Directeur Verhaegen: „We hebben nog stapels plannen, maar moeten die wel afstemmen op de richtlijnen van de overheid die beogen het aantal psychiatrische bedden in de Leidse regio belang rijk terug te brengen. Momenteel hebben we een opname-capaciteit van ongeveer 635 patiënten. Onze buurman in Noordwijkerhout. het psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo, heeft ongeveer 750 bedden. De be doeling is dat deze twee instellin gen samen er op de lange duur niet meer dan 300 overhouden. Wat niet wegneemt dat het uit 1930 dateren de opnamepaviljoen St. Anna zal moeten woiden vervangen dan wel gerenoveerd, dat er een nieuw so ciaal-cultureel' centrum moet ko men, een nieuwe toneelzaal en een nieuwe patiëntenbibliotheek. Ver der hebben we plannen voor een klinisch centrum, een dagzieken huis met 16 bedden en een „hos tel". Met dat laatste bedoelen we een halfweg-voorziening voor mensen die nog niet. of niet meer, in staat zijn zich zelfstandig staande te houden in de maatschappij, maar voor wie een psychiatrisch zieken huis ook een te verstrekkende voorziening is". „Tenslotte moet er een oplossing komen voor de 90 zwakzinnigen, die nu nog in het St. Joseph-pavil- joen en paviljoen Duynzigt verblij ven. Omdat psychiatrische patiën ten en zwakzinnigen in de toe komst niet meer ondergebracht worden in één inrichting, zal er voor hen huisvesting elders moeten worden gevonden. En liefst met spoed, want hun woonomstandig heden zijn echt schrijnend". WILLEM SCHEER Foto's: Cees Verkerk Directeur Verhaegen: nog stapels andere nieuwbouwplannen. ruim veertig jaar woont. Zij hebben de tijd meegemaakt dat „rust" het trefwoord bij uitstek was en pavil joen Bernadette in de wandeling werd aangeduid met „De Halve Onrust". Gebouw Jeroen heette „De Hele Onrust". Er waren alleen nog vrouwelijke patiënten (pas in de jaren zeventig is Sancta ook voor de mannelijke sekse openge steld) en privacy bestond er niet. In grote slaapzalen lagen de patiënten twaalf uur per dag op bed. Toen broeder van Kempen ruim tien jaar geleden zijn werkzaamheden begon in paviljoen Liduina, waaruit veel van de huidige nieuwbouw-be- woonsters afkomstig zijn, deelden daar 60 oude dames één grote slaapzaal. „Er was voor die dames één toilet, dat rechtstreeks uit kwam op de dagzaal, dus zonder tussenruimte. Warm water was er niet. Stelt u zich voor 65 jaar te zijn en als je je gaat wassen nog geen warm water tot je beschikking te hebben". Rozenhoedje Religie speelde aan het begin van de jaren zeventig nog een voorna me rol. „Om half vijf, na 't thee drinken, was het „De rozenkrans bidden", herinnert zich broeder Van Kempen. „Ik moet eerlijk be kennen dat ik thuis wel even een en ander repeteerde, want ik ben wel katholiek, maar het rozenhoed je bad ik toch echt niet meer. Elke dag vijftig weesgegroetjes en met al die „geheimen" erbij, nou dat was een end. Ik moest ook niet probe ren te smokkelen, want dan werd ik netjes op de vingers getikt door was 's avonds alleen toezicht vanaf de beneden-afdelingen". De eerste zorg. van de broeder, wanneer hij 's morgens weer op de slaapzaal terugkeerde? „Kijken of iedereen nog wel in bed lag en niet naar de hemel was". In de dagindeling, de religieuze be leving, de omgang van verpleeg kundigen met de patiënten, is de afgelopen tijd veel veranderd. Wat het laatste betreft, werd het accent verlegd van „verplegen" naar „be geleiden". Ook de outillage van pa viljoen Liduina onderging verbete ringen. De slaapzaal werd opge splitst in meerdere eenheden. Er kwamen meer toiletten, betere wasgelegenheid, warm water. „Toch dreigde de situatie in Lidui na zowel als in andere paviljoens, naar moderne maatstaven gemeten, Privacy: een ongehoorde luxe. één van de dames en kon ik van voren af aan beginnen". „Om half zes was er avondeten in de refter en om ongeveer half ze ven ging alles onder de wol, na eerst uitgebreid gewassen te zijn. Schone schorten en jurken voor de volgende dag werden van zolder gehaald. En om half acht lieten we de patiënten alleen achter tot de volgende morgen zeven uur. Er Het kantoor van het Nibud is ge vestigd aan de Huygensstraat 2, 2515 BC 's-Gravenhage. Tel.: 070- 888840. Hoe besteden we wat er overblijft? Maar in de praktijk is het vaak zo dat zelfs de echtgenoten niet pre cies van elkaar weten voor welke uitgaven ze staan. Pa weet niet hoe ma het huishoudgeld nu eigenlijk besteedt en ma heeft er geen benul van welke rekeningen pa maande lijks moet voldoen. Terwijl budget teren staat of valt met openheid. Niets verdoezelen, maar alles keu rig op een rijtje zetten". Om te trachten de jongeren een be ter begrip van bugetteren bij te brengen dan veel van hun ouders bezitten is het Nibud momenteel in de weer met de opstelling van les brieven voor middelbare scholen en scholen voor middelbaar be roepsonderwijs. De bedoeling is dat de eerste editie in het schooljaar '82/'83 gebruikt gaat worden. Als het initiatief aanslaat, komen er ook voor het basisonderwijs „lessen in inleveren". WILLEM SCHEER Foto: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1982 | | pagina 23