reen vrije verkoop soft drugs links-rechts. ,Geen halfzachte maar moedige besluiten' £eidóc6otwmit [NENLAND IBASSADES MOGELIJK INGESCHAKELD BIJ BESTRIJDING tionale Boomfeestdag tenlang voorbereid le basisscholen Edgar Vos geeft vrouw de ruimte U kunt kiezen: A E Uen wij. Samen verantwoordelijk. J eugd werkloosheidsplan Ziekenhuisraad bestrijdt omvang beddenoverschot FNV dreigt met acties in havens weer LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MAART 1982 PAGINA 9 erzekerd rijden It aangepakt HAAG Het samenvoegen e kentekenregistratie en de atie van wa-verzekeringen motorvoertuigen mag niet worden vertraagd. Dat itaatssecretaris Van der Doef >er erv Waterstaat) geant- op vragen van het tweede lid Cornelissen (CDA). Van ef meent dat met het nieuwe n onverzekerd rijden beter roleerd kan worden.„In deze lende zaak moeten eindelijk jijkers met koppen worden n", aldus de staatssecretaris. etsontwerp heeft door tech- en financiële problemen ie opgelopen. Invoering van vijf gulden munt nog niet zeker DEN HAAG Invoering van een munt van vijf gul den is nog allerminst zeker. Staatssecretaris Kombrink (Financiën) wil eerst r\og eens kijken of er daadwerke lijk behoefte bestaat aan een dergelijk muntstuk. Pas in het najaar is hierover een nader rapport aan de Tweede Kamer te verwachten. Alle grote fracties in de Kamer voelen veel voor de invoering van een munt van vijf gulden. Kombrink stelt zich zeer terughou dend op waar het gaat om de invoering van nieuwe munten. Het invoeren van een stuk van vijf gulden noemt hij wel „de meest logische aanvulling van de muntreeks", die gevolgd zou kunnen worden door een munt van tien gulden, maar hij maakte duidelijk dat ondanks veel positieve adviezen daartoe, het besluit om een vijf guldenstuk in omloop te brengen nog be paald niet definitief is genomen. De bewindsman ziet voorlopig nog geen enkele aanleiding om een munt van vijftig cent in te voeren. Bouwbond komt met banenplan voor 30.000 werklozen UTRECHT De hout- en bouwbond CNV zal bij de komende cao-onderhandelingen een werk- gelegenheidsfonds voor de bouw voorstellen waardoor 30.000 werklozen (15.000 werkloze bouwvakkers en eenzelfde aantal in verwante bedrijfstakken) aan de slag zouden kunnen. Zowel werknemers, werkgevers als overheid moeten het plan dat 520 milioen zal kosten, fi nancieren. De werknemers door 1 procent van hun loon in te leveren (goed voor 130 miljoen) en de werkgevers door eenzelfde bedrag te geven. De overheid moet 260 miljoen bijdragen, maar dat is ongeveer hetzelfde bedrag dat anders aan uitkeringen besteed zou worden. De ziekengeldpremies voor werkgevers kunnen tussen de 0,35 en 1,5 procent omlaag gezien de omvang van de extra reserves die de bedrijfsve renigingen in kas hebben. Deze reserves zijn te gebruiken om het ziektegeld op 100 procent te handhaven, zo blijkt uit een onderzoek. Oliemaatschappijen dragen twee miljard extra af aan overheid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De In Nederland werkzame oliemaatschappijen, maar vooral Shell en Esso, zullen de komende vier jaar ongeveer ,twee miljard gulden extra aan de overheid moeten afdragen. Dit is het gevolg van een wetsontwerp dat de regering heeft gemaakt gelijk aan een ontwerp dat de vorige minis ter van economische zaken. Van Aardenne, in '81 voorbereidde. De regeling tast het zo geheten „herenakkoord" niet aan. Dat is de afspraak van de vorige regering met Shell en Esso, dat deze maatschappijen hun gas- winsten behouden in ruil voor investeringen in ons land. inze parlementaire re dactie) HAAG Minister niter Van justitie is om zo mogelijk op ederlandse ambassa- n diplomatiek amb- te belasten met de van contactpersoon de internationale >estrijding. Alleen u, Thailand, Hong- en Curasao (per 1 april) heeft Nederland een eigen politiefunctionaris voor de drugsbestrijding. In Turkije zijn de voorbe reidingen gestart, terwijl ook al met Pakistan con tact zal worden opgeno men. De minister ver klaarde dit in een com missievergadering in de Tweede Kamer. Minister De Ruiter is niet van plan om de verkoop van soft drugs buiten de jongerencen tra toe te staan (waar zogehe ten huisdealers oogluikend worden getolereerd). De PPR had daar in een motie om ge vraagd. De Ruiter benadrukte dat dat zou neerkomen op le galisering. Het liberale kamer lid Ed Nijpels pleitte voor de instelling van vliegende drugs- brigades aan de grens met Duitsland. Staatssecretaris Scheltema die wegens voortijdig vertrek van De Ruiter de beantwoording halverwege overnam, zei er niets voor te voelen het initia tief te nemen tot de oprichting van een Europees informatie centrum voor de internationa le drugshandel. Het CDA-ka- merlid Gualthérie van Weezei had daar in een motie om ge vraagd. Volgens de CDA'er is er in Europees verband onvol doende bundeling en distribu tie van informatie over de drughandel. Scheltema be streed dat. Minister Gardeniers van volksgezondheid liet, onder druk gezet door een kamer brede motie, weten dat het overleg met de vier grote ge meenten over de taak en posi tie van de Centra voor Drugs- .en Alcohol (CAD's) zal worden voortgezet. De Kamer vond namelijk dat de gemeenten meer invloed dienen te krijgen op de activiteiten van deze centra. Men was het er ook over eens dat er een compleet program ma voor wetenschappelijk on derzoek dient te komen, onder meer om de resultaten van de verschillende soorten hulpver lening goed op een rijtje te krijgen. Over de mate van suc ces van de vele verschillende afkickmethoden bestaat geen enkele duidelijkheid. Vrijwel alle fracties drongen aan op meer aandacht voor preventie en voorlichting, met name op de jeugd gericht. Een meerder heid van de Kamer bleek wei nig te voelen voor het eventu eel gedwongen afkicken van drugsverslaafden. Koning van landbouw is gisteren in Den het zogeheten Landschappsspel aangeboden. Iderwijs kunnen kinderen uit de hoogste klassen Bt basisonderwijs kennis maken met het afwe- roces dat plaatsvindt als een gemeente wil uit- n. Bijvoorbeeld: hoe te kiezen tussen openbaar Ir en een snelweg of hoog- en laagbouw? Een I kinderen liet de minister enthousiast en met ver- ji hoe het moet. \G Dat het weer lente is, betekent niet dat Üe natuur een flinke energiestoot krijgt. Ook de fvordt aangezet tot nieuwe activiteiten. Nationale stdag, dit jaar op woensdag 31 maart in 600 ge- t waaronder Den Haag en Leiden en omgeving, een voorbeeld van. Kinderen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs ie dag een half miljoen jonge bomen en struiken planten raten en pleinen, in parken en bossen. Staatssecretaris Boer van crm geeft het goede voorbeeld in Roermond, t jaar de officiële viering plaatsvindt. De Nationale Mestdag wordt wekenlang voorbereid op de scholen met iia's en films. Dit onderwijs moet de kinderen meer in- I ven in de problemen die spelen bij het verdelen van de iare ruimte en natuurgebieden in ons steeds vollere AMSTERDAM De couture- show van Edgar Vos in zijn ei gen salon in Amsterdam werd weer druk bezocht door kriti sche actrices en andere thea termensen. In zijn zomercol lectie figureerde deze keer vooral het tuniekensemble. Dus een heuplang tamelijk wijd hes, te dragen op rok of pantalon. De rok was soms voorzien van hoog zijsplit en de pantalon reikte tot aan de enkel iets over de kuit. Deze zogenaamde hoog- wa terbroek is kennelijk ontleend aan de punkers, en staat vooral jonge vrouwen grappig. Het was overigens opvallend hoeveel ontwerpen van Edgar Vos zijn afgestemd op de moderne 30'er, die zichzelf vaak liever in wijdvallende enigszins ver hullende kleding presenteert Veel van deze pakken zouden aanstaande moeders dan ook beslist niet hebben misstaan. Gedistingeerd waren verder pantalonpakken met als sexy detail de a-symmetrie van de pantalonbelijning midden voor. Karakteristiek waren andere ontwerpen zoals een keurig wit linnen jurkje met zeer diepe V-hals, waarin je de verpleegster voor je ziet tij dens een wel zeer gewaagde o- peratie. Een paars ensemble Zwarte crêpe japon met Gele crêpe Jurk met zwarte Korte bruidsjurk van hand- okerkleurig vest over wit mondriaankraag. gekloste kant. front. met lage jersey blouse, paarse kousen, knalrode hoed en schoenen is typisch voor een dolle meid. Voor de elegante dame waren er donkerblauwe rokken met heuplange kraagloze jasjes over beeldige blouses. Het grij ze zuiver wollen wijde ensem ble, ook een rok met tuniek, is voor een lieve oma. En de waar alle kinderen voor bibbe ren. Deze japon kreeg overi gens een fiks applaus maar over smaak valt nauwelijks te twisten. Leuk zijn verder grijzen wijde, kostschoolachtige jurken met witte frontjes. In de represen tatieve avondkleding brengt Edgar Vos mooie, ouderwets- romantische jurken, met een sierlijk lijfje en wijde golvende rok. Opmerkelijk statig zijn te vens lange huisjaponnen met aangezette cape en enigszins clericaal aandoende rugdeco ratie. Stijlvol was de zijden jer- kleurige grote dessins, met boothals en laagvallend luch tig overblousend bovendeel. De show werd besloten met een wit bruidje in een kanten mini-jurkje voorzien van grote Pierrotkraag. Een schattig bruidje om te zien, alhoewel meer bestemd om achter op de fiets dan per auto naar het stadhuis vervoerd te worden. Maar in ieder geval was deze zomercollectie van Edgar Vos typisch eigentijds. PHI A BARUCH ADVERTENTIE CDA-poIitiek is geen links-rechts politiek. Christen-democratie is gebaseerd op de beginselen van het Evangelie. Zonder voorrang te geven aan partij- of groepsbelangen. Het CDA doet een beroep op alle mensen in Zuid-Holland die zich bewust zijn van hun mede verantwoordelijkheid: op het werk, op school, of thuis. AGRARISCHE PRODUKTIE. OF PARKWACHTERS. Het CDA wil waarborgen voor de bestaanszekerheid van de agrarische bevolking. Waar nodig ruilverkaveling en landinrichting. Ruimte voor nieuwe tuinbouwbedrijven. Betere reconstructieregeling voor de oude teeltgebieden. Daar maken we ons sterk voor. STADSVERNIEUWING. OF VERLOEDERING. Een goed gebruik van de ruimte houdt in dat wonen, werken en recreëren bijeen worden gehouden. Dat betekent voor de grote stad y versterking van de woonfunctie. Dat betekent voor de dorpen leefbare en bewoonbare kernen voor de mensen die er thuis horen. Samen kunnen we er werk van maken. (Vervolg van de voorpagina) Met die opmerking bedoelde Van Agt dat binnen het kabi netsberaad over met name de Vooijaarsnota argumenten van de CDA-ministers een toene mend gewicht in de schaal zouden moeten leggen bij een voor hen gunstige verkiezings uitslag. Het kabinet mag vol gens hem zijn tijd niet verdoer\ met het speculeren op een mo gelijke crisis, maar er worden wel harde besluiten verwacht. „Niet van die halfzachte", al dus Van Agt, „maar gedurfde, verreikende en moedige be sluiten, die offers vragen en pijn zullen doen". De pijn van die besluiten zal liggen in de sfeer van de ont koppeling van lonen en uitke ringen of in een looningreep. De koppeling van lonen van ambtenaren en trendvolgers aan die uit het bedrijfsleven speelt een niet minder belang rijke rol, omdat in CDA-krin- gen ongenoegen heerst over het feit, dat daardoor een groot deel van de rijksbegroting niet meer door het rijk maar door de onderhandelaars over di verse cao's bepaald wordt. Van Agt zei daarover gisteren in Enschede: „Zoals de zaken er op dit moment in ons land bij staan, is het onmogelijk ge worden om de koppeling van ambtenarenlonen aan salaris sen in het bedrijfsleven plus de koppeling van de lonen aan de sociale uitkeringen te hand haven en tegelijkertijd te zeg gen, dat de regering zich niet mag bemoeien met de lonen. Dat is onmogelijk, onhoudbaar en onuitvoerbaar. Daaraan gaan we met zijn allen kapot". Behalve CDA-leider Van Agt voerde partijvoorzitter Buk man het woord. Deze noemde het CDA een betrouwbare partner in de regering en wen ste de statenverkiezingen niet te beschouwen als een correc tie op de verkiezingen van de Tweede Kamer. Hij pleitte er voorts voor, dat het CDA zich schaart achter de opvatting van CNV-voorzitter Van der Meulen over de opstelling van het sociaal contract. Dat is een soort van economisch plan, waarin werkgevers en werk nemers, boeren en midden standers gezamenlijk uitspre ken welke kant het de komen de vijf jaar uitmoet. „Als FNV-voorzitter Kok zegt, dat dit bellenblazerij is, dan heeft hij ongelijk", aldus Bukman. Hulp voor buitenlandse kinderen bij eindexamen DEN HAAG Staatsse cretaris Deetman (Onder wijs) is bereid, bij exa mens van het voortgezet onderwijs tolken beschik baar te stellen voor bui tenlandse leerlingen die de Nederlandse taal nog niet voldoende beheersen. Verder wil de staatssecre taris ervoor zorgen dat schriftelijke eindexame- nopgaven binnenkort ook in het Turks en Arabisch worden opgesteld. De bewindsman zei dit giste ren tijdens een vergadering met de Tweede Kamercom missie voor Onderwijs over het onderwijsbeleid voor cul turele minderheden in ons land. Deetman zegde de Kamercom missie eveneens toe, dat bui tenlandse kinderen in het voortgezet onderwijs de moge lijkheid zullen krijgen Turks en Arabisch als keuzevak te nemen. Volgend jaar zal hij hierover een wetsontwerp in dienen. Staatssecretaris Van Leijen- horst (Binnenlandse Zaken) kondigde aan, dat waarschijn lijk nog dit jaar een televisie- cursus Nederlands voor bui tenlanders zal starten. Hij hoopt dat daarmee grote groe pen volwassenen en met name veel vrouwen uit culturele minderheidsgroepen bereikt zullen worden. Minister Van Kemenade van Onderwijs benadrukte de noodzaak om buitenlanders al hier zo spoedig mogelijk de Nederlandse taal te leren. Hij vindt het overigens ook van groot belang dat culturele minderheidsgroepen zoveel mogelijk in staat worden ge steld, hun eigen cultuur te be houden. Van Kemenade zei verder dat in de komende jaren meer en meer zorg moet worden be steed aan de opvang van cul turele minderheden in het on derwijs. Op dit moment telt ons land 600.000 mensen uit culturele minderheidsgroepen. Verwacht wordt dat dit aantal over een jaar of vijf verdub beld is. HET jeugd werkloosheidsplan van minister Van der Louw van CRM gaat vooralsnog niet uit van sancties tegen jonge ren, die weigeren in het kader van dat plan enige bezigheid op zich te nemen. Vooralsnog, want wie het stuk van Van der Louw nauwkeurig leest, kap constateren dat hij sancties tegen weigerende jongeren voor de toekomst niet uitsluit. Van der Louw kiest daarmee voor een goede lijn. HET plan werkloze jongeren in te zetten op plaatsen waar het werk nu toch niet wordt verricht, is een goede zaak. Enerzijds omdat langdurig werkloze jongeren, die langzaam een proces van ontworteling ondergaan, meer bij de samen leving kunnen worden betrokken en zich op een nuttige functie in de maatschappij kunnen voorbereiden. Anderzijds omdat klussen geklaard worden, die bij de uitgroei van onze verzorgingsstaat eenvoudigweg te duur zijn geworden om ze aan te pakken. TERECHT gaat de minister niet op voorhand uit van onwil ligheid van jongeren om in di| kader aan het werk te gaan. Men mag toch in de eerste plaats aannemen dat jongeren, aan het begin van hun maatschappelijke loopbaan, elke be zigheid verkiezen boven het in ledigheid doorbrengen van de anders zo nuttig te vervullen tijd? MAAR het is ook goed om in het achterhoofd te houden dat bij langdurig gebleken onwilligheid, bij een zich bewust bui ten de samenleving plaatsen, maatregelen, van de overheid op den duur niet kunnen uitblijven. Het is onaanvaardbaar dat volstrekt onwillige jongeren ondanks alles hun volledige uitkering blijven behouden. Jongeren moeten het krijgen van een werkloosheidsuitkering niet gaan beleven als een volstrekt normaal alternatief voor het verkrijgen van loon of geld uit een echte baan of een andere nuttige bezigheid. INDIEN jongeren het uitgangspunt verlaten dat iedereen zo enigszins mogelijk een bijdrage aan de samenleving moet le veren, dan gaat het met de maatschappij snel de verkeerde kant op. Slechts wie niet in staat is zo'n bijdrage te leveren heeft recht op steun van die samenleving. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft in een brief aan minister Gardeniers van Volks gezondheid bestreden dat er achtduizend ziekenhuis bedden teveel zouden zijn. De raad protesteert dan ook heftig tegen de plannen van de bewindsvrouwe, om door het sluiten van ziekenhuizen het overschot aan bedden versneld af te bouwen. Volgens de NZR is het overschot aan bedden niet hoger dan 4.300. Een snelle inkrimping met achtduizend bedden acht de NZR on uitvoerbaar zonder dat de kwaliteit in en de werkgelegenheid van de gezondheidszorg worden aangetast. Gardeniers heeft on langs aangekondigd dat zij nog dit jaa^ met een sluitingsplan voor ziekenhuizen zal komen. Indien dit plan wordt uitgevoerd, dan vreest de NZR een verlies van vijftien- tot twintigduizend arbeidsplaatsen. De NZR heeft becijferd dat er momenteel ruim 62.000 zieken huisbedden zijn waarop de norm van 3,7 bedden per duizend in woners van toepassing is. Via nieuwbouw zullen sowieso al 1.100 bedden verdwijnen. Samen met nog tweeduizend bedden op psychiatrische afdelingen komt het totaal dan op 61.300. De be nodigde capaciteit is door Gardeniers gesteld op 57.000 bedden, zodat het overschot volgens de NZR niet 8000, maar 4.300 bed den bedraagt. ROTTERDAM Werkgevers en werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam hebben weer geen principe-accoord kunnen bereiken over een nieuwe haven-cao. „We zijn in 12 uur onderhandelen geen millimeter verder gekomen", aldus Vervoersbond-FNV onderhandelaar Ger Ros. De FN V-bond gaat bekijken „of er een basis is om verder te praten". Anders kunnen er acties worden verwacht. De bond ging niet accoord met de werkgeversvoorstellen. De werkgevers willen niet verder gaan dan het handhaven van het systeem van prijscompensatie, zoals dat in de havens geldt Werktijdverkorting, verlaging van de VUT-leeftijd en uitbrei ding van de vakanties zullen de werknemers met loonsverlagin gen moeten compenseren. De bond becijferde de loonkostenstij ging van ziekengeld, VUT, werktijdverkorting en prijscompen satie op ï>,3, de werkgevers op 12 procent. PERIODEN MET ZON DE BILT-KNMI Het wordt voorjaarsweer. De bewolking, die vanochtend nog boven het hele land aanwezig was, zal langzaam verdwijnen. Morgen kunnen perioden met zon worden verwacht. Met de komst van de zon gaat de tem peratuur flink omhoog. De ko mende dagen kan deze 's mid dags tot vijftien graden oplo pen. Het centrum van een omvang rijk hogedrukgebied, lag van ochtend nog boven Wales, maar komt dichter bij ons land te liggen. Hierdoor zal het morgen rustig weer zijn. Het ziet er naar uit dat het hoge drukgebied tot het weekeinde het weer bij ons zal beheersen. Dit hogedrukgebied zal ook een gunstige invloed op het weer in Frankrijk hebben. In de afgelopen dagen was het daar koud, en viel er nu dan regen. De komende dagen gaat de temperatuur daar naar twintig graden. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mai Min I temp temp i Amsterdam geh.bew. 7 5 3 1 De Bilt zw.bew. 8 5 0 r Doelen geh.bew. 8 3 0 r Eelde zw.bew. 9 1 0 r Eindhoven zw.bew. 8 4 0 r Lh. R'dam geh.bew. 8 50.6 r Twente zw.bew. 8 2 O r Vlisslngen Z.-Llmburg geh.b Aberdeen onbev Frankfort Genóve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen onbew. 25 13 Or >nbew. 20 9 0 ft iw.bew. 16 100.1 n geh.bew. 2 1 1 rr zw.bew. 10 40.1 n zw bow. 17 3 0 n Stockholm goh.b Los Palmas onbew. Beiroet onbew. Tol Avlv n.ontv. Tunis n.ontv.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9