Terrein oude gasfabriek Wassenaar nooit op vervuiling onderzocht Uitbreiding beroepskern brandweer is niet nodig' STAD/REGIO MAB BOUWT OP STEENWORP AFSTAND GEMEENTEKANTOOR 1 PvdA-program:Woningbehoefte in Noordwijk moet onderzocht' Zoeterwoude krijgt nu ook buurtbus Volop voorjaar in Woubrugse school Zelfstandigheid Zoeterwoude met hand en tand verdedigen LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MAART 1982 PA< Jongen rijdt tankstation in LEIDEN Een 17-jarige Leide- naar is gisteren met een auto bij het kantoor van een benzinesta tion aan de Gooimeerlaan naar binnen gereden. Het nieuwe tankstation zou zaterdag geopend worden. De bestuurder had getankt en wilde binnen even af gaan rekenen. De pas sagier meende even behulpzaam te zijn door de auto vlak voor de deur van het kantoortje te parkeren. De tocht ein digde echter in het kantoortje, waar de bestuurder juist betaalde. Bejaarde na val overleden LEIDEN Een 70-jarige Leide- naar is gisteren levenloos in zijn woning aan de Pelmolen aange troffen. De man is vermoedelijk gevallen en met zijn hoofd op een drempel terechtgekomen.De zoon van de overledene schakelde de politie in, omdat hij al enige tijd niets van zijn vader had vernomen. De man kon niet naar binnen. Met behulp van de brandweer kon uiteindelijk via het balkon naar binnen ge klommen worden. CDA wil vandalisme aanpakken HAZERSWOUDE „Het voorkomen van agressief gedrag is een taak van élke burger". Dit valt onder veel meer te lezen in het verkiezingsprogramma van de afdeling Hazerswoude van het Christen Democratisch Appèl. Dit met het oog op de nade rende gemeenteraadsverkiezingen. „Toenemende overtreding van de regels, gepaard met agressief gedrag in het openbaar, maakt maatregelen ter bescherming van de burgers vereist". Volgens het CDA verricht de politie een aantal uiterst essentiële taken in de samenleving. „Het politiebe leid moet dan ook mede worden gedragen dobr de burgers", zo schrijven de Hazerswoudse christen-democraten. Volgens het CDA moet de algemene politieverordening afgestemd zijn op de problematiek van de hedendaagse samenleving. Het vandalisme op diverse plaatsen in de gemeente in de oudejaarsnacht zou, al dus het CDA, achterwege kunnen blijven wanneer er een alter natief kan worden gevonden. Dit moet, aldus de CDA-ers, in overleg met groeperingen uit de bevolking kunnen worden ge vonden. Nieuw leven Zoeterwoudse paardrijvereniging ro ZOETERWOUDE Jaren- lang was de Zoeterwoudse paardrij vereniging 'Jeanne d'Arc' een zeer actieve vereni ging. Door allerlei oorzaken raakte de vereniging in verval, maar nu zijn er toch zeer se rieuze plannen de Zoeter woudse rijvereniging nieuw le ven in te blazen. Een aantal enthousiaste mensen heeft de handen ineen geslagen en uit een eerste inventarisatie is ge bleken dat het ontbreken van een paardrijvereniging, in een groene gejneente als Zoeter- woude, als een gemis wordt er varen. Inmiddels zijn in het dorp folders verspreid om de bevolking te atten deren op de plannen. Slechts met een bundeling van krachten is het mogelijk een vereniging op te rich ten, aldus Leo Onderwater, een van de initiatiefnemers en in het verle den al erg aktief met rijvereniging Jeanne d'Arc. De heer Ónderwater ziet volop mogelijkheden: „Er zijn toch wel zo'n tien paarden en twin tig pony's. Dat is een goed aantal om te kunnen beginnen. Het is ook new its I bekend dat diverse inwonei drijles in een andere plaats dus de animo is er blijkbaar v In het verleden is er conl js weest met vertegenwoordig ee het gemeentebestuur om nin« gunstige lokatie te zoeke Ié draad zal weer moeten wor i gepakt, als zoveèl mensen i re hebben dat het verantwoord als vereniging te gaan operei initiatiefcomité bestaat uit d^ii F. Slingerland, A. van Nieroj Graaff, J. van Kooperen en derwater. Voor nadere inf s.' kunnen belangstellenden zitg. den tot de heer Onderwatei eindseweg 7, telefoon 1217. WASSENAAR De bodem aan de Wassenaarse Johan de Wittstraat waar tot omstreeks 1924 de stadsgasfa- briek heeft gestaan, is nooit onderzocht op eventuele chemische verontreiniging. De fabriek, waar cokes tot gas werd verstookt, stond op het terrein van de ge meentereiniging waar nu de bouwonderneming MAB op een steenworp afstand het nieuwe gemeentekantoor bouwt. Nu is het gebouw van de voormalige gasfabriek in gebruik als computerruimte en opslagplaats. Wasse naar heeft het terrein niet bij de provincie opgegeven als mogelijk vervuilde plaats. Gemeenten zijn verplicht deze plaatsen bij het provinciehuis te melden. De terreinen van oude gasfa brieken, die tot nu toe in Ne derland zijn afgegraven, be vatten namelijk allemaal zeer giftige en kankerverwekkende afvalstoffen zoals naftaleen, tolueen en benzeen. Deze stof fen hebben de eigenschap drinkwaterleidingen aan te tasten en grondwater te veron- treinigen. De provincie Utrecht heeft de gasfabriek- terreinen inmiddels bovenaan de lijst van schoon te maken gebieden gezet. In die provin cie zijn de laatste jaren negen van dergelijke terreinen on derzocht. „Slechts één daarvan was niet vervuild en dat kwam, omdat daar al eerder door een aannemer grond was weggegraven voor de aanleg van een zwembad. Het feit op- zich dat er ergens een gasfa briek heeft gestaan, was voor de provincie Utrecht altijd aanleiding voor een diepgaand De bouwput voor het nieuwe Wassenaarse gemeentekan toor aan de Jo han de Witt straat grenst aan het terrein waar vroeger de stadsgasfabriek stond. Onder zoek naar een mogelijke bodemveront reiniging is hier nooit gedaan.. onderzoek", aldus een voor lichter van deze provincie. Putten De voormalige gasfabriek in Wassenaar was gedeeltelijk ge vestigd in de loodsen waar nu de vrachtwagens van de ge meentereiniging staan. Bij de vergassing van steenkool kwa men onder meer ammoniak en teer vrij. Dit werd opgevangen in putten. Uit stukken in het gemeente-archief blijkt, dat deze putten waterdicht waren. De putten, die naast elkaar lig gen, zijn nu in gebruik als op slagkelders. Op de vloer liggen losse tegels, die makkelijk te verwijderen zijn voor een bo demonderzoek naar eventuele vervuiling. Ook andere gasfa- brieken hadden waterdichte putten, maar desondanks von den onderzoekers toch doorge lekte ammoniak of teer'in de grond. In een ander gedeelte van de voormalige gasfabriekgebou wen was het zogenaamde zui veringshuis gevestigd. Nu is daar een computerruimte van de gemeente. In dat zuive- nngshuis haalden de arbeiders het zwavel uit het gas, waarbij de giftige afvalstof Berlijns blauw vrijkwam. Volgens een voorlichter van de provincie Utrecht, waar al acht sterk vervuilde gasfabriekterreinen zijn opgegraven, maakt het niet uit hoe lang een gasfa briek er al niet meer staat. „De meest vervuilende ele menten, zoals naftaleen, kun nen eeuwen in de grond blij ven zitten". Vooral dit laatste, gif tast pvc-buizen (waterlei ding) aan. Waar precies buizen liggen op het terrein is niet be kend. Ónder de oude gasfa briek lag vroeger in ieder ge val wel een waterleiding voor een badinrichting en een toi let Laatste nieuws Naar aanleiding va j gen van onze krant de gemeente Wass vanmorgen beslotei nog een grondondt op het terrein van de malige gasfabriek a Johan de Wittstraat stellen. Een woord vt van de gemeente deling technische dh gaat grondmonster men en die naar eei ratorium sturen", lang dit onderzoek duren kon hij nog zeggen. Ook is nog n kend of dit onderzo volgen heeft voor bouw van het nieu meentekantoor. De oude gasfabriek sti kleine vijftig meter L nieuwe bouwput. W^ J.K. van Dingstee van sche diensten zegt desg dat op het terrein waêj gemeentekantoor 1 gebouwd, een sonde derzoek is gedaan. I de bodemdichtheid va om de lengte van de te bepalen. „En dat is vooralsnog genoeg g aldus de wethouder. ROEL DENf' LEIDSCHENDAM Vier fractievoorzitters hebben burgemeester W.F. de Vreeze van Leidschendam gisteravond laten weten niet overtuigd te zijn van de noodzaak tot uitbrei ding van de beroepskern van de brandweer. Zoals gisteren in deze krant ge meld heeft commandant R.H. van Dijck in een rap port aangedrongen op deze uitbreiding omdat op werkdagen maar één vrij williger voor het eerste uitrukvoertuig beschik baar is. De vijf leden van de beroepskern zijn bo vendien wegens vakantie, ziekteverlof of anderszins niet altijd beschikbaar. CDA-fractievoorzitter C. H. de Ruijter wees in de commissie voor algemeen bestuurlijke aangelegenheden op het „uit zonderlijk hoge getal" van 248 maal uitrukken in vergelijking met gemeenten met ongeveer eenzelfde aantal inwoners. Hij was verder van mening dat in andere korpsen soepeler met de woonafstand van de vrij willigers wordt omgegaan en dat ook een minder stringente benadering van de eisen wordt nagestreefd. Krediet Mevrouw J. A. van Nievelt- Volmuller (VVD) zei in het rapport te weinig argumenten voor de uitbreiding te hebben aangetroffen. Als de uitbrei ding niettemin moest doorgaan zou een krediet hiervoor in de normale procedure voor prio riteiten moeten worden inge past, „maar ik sta er niet om te trappelen". Volgens J. A. W. Pohlkamp (Gemeentebelan gen) zou de politie teveel op de alarmknop drukken. Het ver schil tussen bijvoorbeeld Spij- kenisse (bijna evenveel inwo ners) met zes alarmeringen voor hulpverlening tegen 110 per jaar in Leidschendam zou dat aangeven. Hij wilde, even als mevrouw ir. T. C. Kiers (D'66), met één beroepsbrand weerman genoegen nemen maar vroeg de brandweer via een organisatie-onderzoek eens onder de loep te nemen. Onderzoek De brandweercommandant antwoordde dat bij later aan wezig zijn dan de zes voorge schreven minuten zich giftige gassen bij een brand ontwik kelen. Leidschendam zou vol gens hem veel meer verkeer hebben, veel meer objecten en zelfs „sleutelposities waardoor het hele land gestoord zou kunnen worden". Een regio naal onderzoek is in de maak, aldus de commandant, die ove rigens kazerneren van de vrij willigers de beste oplossing vond. De kazerne in Leid schendam is volgens zijn rap port hiervoor echter niet ge schikt. „Tien jaar geleden was het ook hier allemaal anders, toen kwamen middenstanders van de Damlaan nog op het eerste alarm. Ook werkgevers zijn niet meer bereid hun per soneel te laten uitrukken". Verder werken de meeste in woners niet in de eigen ge meente zodat vrijwilligers (de ene vrijwilliger die overdag beschikbaar is, bleek toevallig ook nog ziek te zijn) zich op werkdagen niet kunnen mel den. Van Dijck bestreed dat de eisen in Leidschendam te stringent zijn, „de vrijwilligers willen zelf verder studeren en bovendien worden de eisen door het ministerie vastge steld". De Ruijter en mevrouw Van Nievelt beloofden de kwestie in de fractie te zullen bespre ken „maar of het lukt weet ik niet", zei de CDA-man. Burge meester De Vreeze meende dat de werkgelegenheidsstruc- tuur van Leidschendam de voornaamste oprzaak was van het gebrek aan vrijwilligers maar hoopte dat een vergelij kend onderzoek in de regio helderheid zou verschaffen. NOORDWIJK „Voor 1983 moet een onderzoek naar de woningbehoefte in Noordwijk zijn afge rond. In Noordwijk wordt te weinig gebouwd. Voor alsnog zijn inhaal-bouw- stromen nodig om het aantal woningzoekenden omlaag te brengen". Dit stelt de PvdA-Noordwijk in haar programma voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Ande re belangrijke punten in het programma vormen de wens van drie full time wethouders, verbete ring van de inspraak, be perking van de samen werking met andere ge meenten en positieve dis criminatie voor vrouwen in hogere functies. De PvdA wil in Noordwijk sa menwerken met de andere fracties, omdat dat 'noodzake lijk' is. maar de samenwerking moet wel mogelijk zijn op basis van de programma's. De partij wil een beleid voeren dat vooral is gericht op de jeugd, de vrouw, de woningzoekende, de zwakke verkeersdeelnemer en de bejaarde. De belangen van de middenstand worden daartegen afgewogen, maar „Wij vinden het tellen van woningen veel belangrijker dan het tellen van parkeer plaatsen". De inspraak, openbaarheid en voorlichting moeten volgens de PvdA worden verbeterd. Gedacht wordt aan het zo min mogelijk besloten vergaderen en het aantrekken van een voorlichtingsambtenaar. Ver der moet de deelname aan ge meenschappelijke regelingen met andere gemeenten tot het uiterste worden beparkt, om dat de kosten ervan erg hoog zijn en de democratische con trole te gering is, volgens de PvdA-Noordwijk. Op vrou- wengebied stelt de partij dat de gemeente veel aan emanci patiebeleid moet doen en dat een eigen vrouwenhuis nood zakelijk is. Als werkgever moet de gemeente deeltijdar beid bevorderen en 'positief' discrimineren' in het aanstel- lingsbeleid voor hogere func ties. Dat wil zeggen als man en vrouw even geschikt zijn: aan de vrouw de voorkeur geven. Noordwijk moet zoeken naar tien hectare open grond voor woningbouw als het Vinke- veld is volgebouwd, apparte- mentenbouw tegengaan en slo pen binden aan een vergun ning. Tot slot een lijstje van andere, bij de PvdA levende wensen: een rookverbod in o- penbare gemeentelijke gebou wen, het tegengaan van be sproeien van land vanuit vliegtuigen, het bevorderen van 'trekkerskamperen', de stichting van een kinderdag verblijf, de opstelling van een fietsrouteplan voor Noordwijk, de Hoofdstraat autovrij 'maken en heroverwegen toeristenbe lasting in te voeren omdat de bezuinigingen hard toeslaan. ZOETERWOUDE In de gemeente Zoeterwoude zal vermoedelijk in augus tus een buurtbus gaan rondrijden tussen Gel- defswoude, Zuidbuurt en Weipoort. De provincie Zuid-Holland heeft van de minister van Verkeer en Waterstaat toestem ming gekregen om onder meer hier met een buurt busproject van start te gaan. De provincie zal een coördinator bij provinciale waterstaat aanwijzen die de eerste vergadering van een voorlopig buurtbusco mité zal uitschrijven. Dat comité bestaat uit zeven personen, die het project voorbereiden en de uit voering begeleiden. In het gebied tussen Gelders- woude, Zuidbuurt en Weipoort bestaat nog geen openbaar vervoer. De buurtbussen moe ten de aansluiting gaan ver zorgen op het bestaande open bare streekvervoer. Om de bus te kunnen laten rijden zijn on geveer 50 vrijwillige bestuur ders nodig die volgens een vaste dienstregeling de bus be sturen. Bij een eerder onder zoek naar de behoefte aan een buurtbus bleek dat ongeveer 40 Zoeterwoudenaren bereid waren hun medewerking te verlenen. Met de busjes, die meestal het eigendom zijn van vervoersbe drijven kunnen maximaal acht personen worden vervoerd. Voor grotere bussen zou een speciaal rijbewijs nodig zijn. In Nederland rijden inmiddels al meer dan 50 buurtbussen rond die bijzonder in trek zijn bij de bevolking van de van open baar vervoer verstoken gebie den waar ze rijden. De bussen zijn meestal goed bezet. Uit gaande van een tarief van 1,25 per rit moet er in de re gel wel ruim 30.000 gulden subsidie per project bij, on danks het feit dat de bestuur ders onbetaalde vrijwilligers zijn. In Zuid-Holland zijn on der de hoede van het provin ciaal bestuur al vijf buurtbu sprojecten verwezenlijkt. Te gelijkertijd met Zoeterwoude zullen ook nog twee andere nieuwe buurtbusprojecten van start gaan in augustus. Hoewel de temperaturen an ders doen vermoeden heeft de lente zijn intrede gedaan. Binnen de muren van de Es- selyckerwoudeschool in Woubrugge is men zich daar terdege van bewust. De leer lingen hebben zich massaal in een project met als titel „Voorjaar in Nederland" ge stort. Alle leerlingen, van kleuter tot zesde-klasser, hebben zich gedurende een aantal lesuren met het voor jaar In ons land bezig gehou den. Tegen het einde van het project werd in de gemeen schapruimte van de school alles samengevoegd op een grote door de zesde klas ver vaardigde kaart van Neder land. De kaart is in reliëf uit gevoerd en hoeft ee vlakte van ongevee dertig vierkante m foto toont kinderen schillende klassen, werkstukken op aanbrengen. CDA IN VERKIEZINGSPROGRAMMA: ZOETERWOUDE De zelfstandigheid van Zoe terwoude zal met hand en tand verdedigd moeten worden. Dit schrijft het CDA in zijn concept-ver kiezingsprogramma. De christen- democraten, die thans met 8 zetels de abso lute meerderheid in de raad hebben, zijri van me ning dat Zoeterwoude als zelfstandige gemeente in het hart van Holland moet blijven bestaan. Er zal zelfs een speciale be geleidingscommissie wor den geformeerd, die alle aktiviteiten in het kader van de herindelingsplan nen zal coördineren. Het CDA stelt, dat de bevol king zich resoluut dient op te stellen en geen kans en moge lijkheid voorbij mag laten gaan zelfstandigheid, naar bui ten te brengen. „Hierbij zullen wij zeker onze politieke vrien den in Provinciale Staten en Tweede Kamer er van trach ten te overtuigen, welke unie ke plaats en functie Zoeter woude in de randstad inneemt. Wij zullen met bewijzen van onze bestuurskracht op tafel komen. Wij zullen aantonen, dat Zoeterwoude in staat is goed en gedegen tegenspel te bieden tegen hogere overhe den of ons omringende grotere gemeenten. Wij verwachten, dat iedere organisatie, iedere vereniging, iedere instelling, bedrijf en iedere burger van Zoeterwoude op dit punt, op elk moment dat dat nodig is, als één man achter het streven tot behoud van de zelfstandig heid zal staan. Wij verwach ten, dat allen met de hen ten dienste staande middelen zul len meestrijden" aldus het CDA. Een versterking van het contact tussen burger en ge meentebestuur dient te wor den bereikt door het jaarlijks houden van burgeravonden; het Voeren van aktieve voor-, lichting om zodoende de be trokkenheid van de burgers bij het bestuur te vergroten; door over belangrijke onder werpen hoorzittingen te hou den en tijdige informatie en inspraak in het vooroverleg van bestemmingsplannen. Het CDA hecht grote waarde aan een gezonde werkgelegen heid, maar houdt daarbij de veiligheid van de bevolking en de bewaking van het milieu in het oog. De vestiging van nieuwe bedrijven zal worden gestimuleerd en bij uitbreiding van bestaande bedrijven zal ruime medewerking worden verleend. Zoeterwoude zal „groen" moeten blijven. Het parkeren van vrachtauto's binnen de bebouwingskernen dient verboden te worden door het aanwijzen van speciale parkeerplaatsen. Het aantal fietspaden dient te worden uit gebreid waarbij het pad langs de Nieuweweg de hoogste prioriteit heeft. Wat de wo ningbouw betreft zullen de Christen Democraten er op toe zien, dat niet meer woningen worden gebouwd dan voor ei gen behoefte noodzakelijk is. „Extra bouwlokaties ten be hoeve van regio of gewest zul len beslist worden afgewezen". In de te ontwikkelen woonwij ken zullen zoveel mogelijk woningwetwoningen, premie- A koopwoningen, woningen voor mindervaliden en oude ren moeten worden gereali seerd. Er dient aandacht te zijn voor de vraag i en tweepersoonshuist Welzijn Accommodaties in de sektor dienen zo effi gelijk beheerd Voor de gemeente zijn deze voorzien inf wel een steeds zwaai dende last. Eigen en i antwoordelijkheid, zelfwerkzaamheid, discussie moeten sta: bare gebouwen diene den aangepast voor capten zodat zij zon zorg kunnen deelne het maatschappelijk De lasten voor de bi nen zo laag mogelijk te worden. Het tot i voerde beleid met perking van verhogii onroerend goed bel zal worden gecontinu CDA stelt zich op f punt, dat een zelfsta meente een eigen bit beleid mag voeren, om te komen tot u van de bibliotheek in zullen door de chrisl craten positief ben ondersteund worden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6