ïen Goekoopse99vrolijke fruitmand voor een cherp bewaakt monument: Louis Ouwerkerk xpositie over indere culturen" Burchtcomplex brieven Universiteit gaat vrouw positief discrimineren )EN EIDEN HEEFT WEER EENS EEN KRASSE HONDERD JARIGE LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MAART 1982 PAGINA 5 l jaar geleden liep Lo cals buitengewoon kras- egentigjarige, nog als kievit in de lentewei, lag wordt hij een oud. Louis (want zo ?iljf je Lowie, tot diens v liet bevredigde verba- t Ouwerkerk ontving 'n -en, aan de vooravond dit uitzonderlijke feit. urgemeester van Lei en een charmante be- dster met amandelo- u Ook vertegen woord i- van de pers. Maar het c col, ontworpen door e's inwonende dochter urlijk beging ik weer enorme flater, met te of zij meneers iv was) van tegen de eed mij niet onmiddel- nvelkom zijn. ,.Ik heb u besteld", zei de goede dw, die na een kwartier "tóe hand over het hart ?Jk en mij een kopje een suikerklontje en letit fourtje presenteer den slecht woord over tchter van de eeuwou- ,owie. Ze was alleen van extra publiciteit vader. Had zelf al on- ?name ervaringen ge- Imet een jubileum ais erleidster. Nu gepen- ird, dus. Maar men haar destijds argwa- gemaakt. icht wel blijven zitten, de dochter, die één fo- tf welletjes vond en begon te sputteren toen weede breeduit de in- van de flat vulde, wilde lat ik niet méér op- f dan zij te schrijven !n dat moet je nooit te en journalist zeggen, al nog zo naïef. Toch was toen er eenmaal een n het bastion was ge in een vriendelijke r. Vleugeladjudante r naam, die zelf niet op to wilde en bijna, zo het wel, om meester >ops geloofsbrieven Lowie zelf, in het lauwe overhemd, vond el aardig. Hoewel zijn wat verstoord was. ..Hè zei hij. toen iedereen i half uurtje de deur uit kende namen 1 n dagelijkse doen zit w Ouwerkerk. sinds een 3'f vijf. uit te kijken over t ge daksamenstellingen zéen winkelcentrum. Het hangt daar, in de Leidse Me- renwijk, van molens aan el kaar: Kopermolen, Rosmo len, Kopermolen en nog an dere wiekende namen die in een moderne buurt de tijd wegmalen. Gisteren was het Louis' honderdste vigiliedag. Extra activiteiten bij het voorportaal van het flatge bouw aan de Kopermolen: verslaggever op de fiets, foto graaf met een houten „bon bondoos", inhoudende recla me, op z'n autodak, een bur gemeester en escorte, aange voerd per taxi met een rosse chauffeur, in plaats van met de gemeentelijke limousine. Burgemeester Goekoöp doet het allemaal even anders dan zijn voorgangers gewend wa ren te doen. Wel comfortabel. Wat dacht je dan? De burge meester had de handen vol aan een enorme opgemaakte fruitschaal. Zo ging het 't ge bouw in. Lift naar de eerste verdieping, en bellen op nummer 29. Onder zijn losse donkerblau we overjas droeg mr. Corne lls Goekoop (in buitenlandse publicaties onverminderd aangeduid als Cornelius) zijn aaneengesmede ambtsketen. Dat is presentatie en hocus pocus. Maar soms imponeert net wel. Niet. evenwel, bij Lowie Ouwerkerk. die de ketting nauwelijks opmerkte. De jas bleef aan. want nie mand vroeg mr. Cornelis die uit te doen. Voorstellingsritu eel: „Ik ben Goekoop, en dit is juffrouw die en die. en ze begeleidt mij op deze missies: een assistente die ook toe zicht houdt op fruitmanden". Vooralsnog maakte de burge meester geen indruk bij de Ouwerkerks, ofschoon mejuf frouw Ouwerkerk tegen haar vader zei: „Vader, dit is de burgemeester; maar het gaat hier om privé zaken en ik wil geen hele celen in al die kranten. Gaat u zitten, bur gemeester en mevrouw. Maar u moet weten, dat ik het vre selijk vind hoe sommige kin deren met hun bejaarde ou ders omspringen. Die ouders op leeftijd worden soms weg gestopt in centra; daar wil men vanaf. Dat zijn ergerlij ke toestanden. Maar ik heb die krant van deze meneer hier helemaal niet gevraagd". Fruitmand „Mevrouw Ouwerkerk", zei de burgemeester, op de drie zitsbank, „mevrouw, wij, in Leiden, streven geen mono poliepositie na, van welke krant ook. U hoeft niet bang De honderd-jarige Louis Ouwerkerk en burgemeester Cees Goekoop. te zijn; meneer hier zal u niet opeten en ook de jubilaris niet". „Maar hij hoeft niet al les op te schrijven van wat hier gezegd wordt", wierp de, allengs in weerstand afne mende, dochter nog even op. De fruitmand maakte veel indruk. Dat wel. Mr. Goe koop had er bijna lamme ar men aan overgehouden. Zo wat jarige Lowie keek zijn zo goed als honderdjarige ogen erop uit. De symbolische overhandiging. Voor de ca mera's. Een karrevracht, die aan Lowies draagkracht voorbij ging. De burgemees ter nam het heft vervolgens in handen, en vroeg wat een verslaggever normaliter be hoort te vragen: „Hoe voelt u zich nou? Gaat het lopen nogal?" Lowie, ofschoon niet al te goed meer van been, was best te spreken. Zijn dochter zei zelfs: „Nou nou, vader zit op z'n praatstoel!" Verder schikte de jubilaris zich naar haar richtlijnen. Uit de flarden van informa tie, uitgelokt door de burge meester van Leiden, maakte ik op, dat Louis Ouwerkerk een rasechte Leidenaar is. Leiden Noord was zijn thuis; de Borneostraat. onder meer, daar woonde hij lang en ge lukkig tot aan de renovatie, die bij de verzorgende doch ter niet al te aannemelijk overkwam. „Schrijft u nu maar, dat mijn vader katoen- drukker is geweest („Ah ja, katoentjes batikken", zei mr. Goekoop, die z'n oren had gespitst en alles af wist van Driessen en zo) en verder zat hij een tijdje bij Dros en Tieleman, Tieleman Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. imm en Dros, en een poosje bij een bierbrouwerij. En stukken land heeft-ie gehad. Veel ge vist, veel getuinierd en met groenten beziggeweest. M,aar katoendrukken, dat was z'n stiel, sarongs ook, heel pre cies werk". "Ja ja", zei Lo wie, „ik ben ook een hele tijd strijker geweest, net zoals mijn vader. Dan streek je van die dingen hè, met verf hè. Dat moest allemaal ge drukt worden". Praatstoel Louis, de zeer sterke, komt niet meer op straat. Benen worden minder, ogen ook wel. Dat gaat allemaal wat achteruit. De Merenwijk? Ach, dat gaat nog. Krantz? Ja. dat is ook alweer eeuwen geleden. „Toen was ik twaalf jaar, geloof ik". Het kwam er niet zo duidelijk meer uit, maar Louis zat op z'n praat stoel. Hij ziet nog veel teevee, hem door z'n dochter voorge-. schoteld. Is een tuin gewend geweest. Dat is er niet meer bij. Vroeg zich af hoe hij die hele fruitmand in z'n eentje moest opeten. Vandaag komt de familie en de buurt- of woningbouwvereniging. Geef ze een paar druiven, of een peer; anders bederft het alle maal maar. Als honderdjari ge leef je van de ene dag in de andere. Louis doet dat met een pijpje, een sigaartje, op het balkon. En kijken naar de overkant. En z'n dochter, die van hem houdt en voor hem zorgt. Louis Ouwerkerk, anno 1882. En hij lijkt nog van deze tijd, met z'n witte, stevige lokken. Want kaal, ho maar! Een mo mentopname, als je naar hem kijkt: dat zijn honderd jaren. Louis Ouwerkerk heeft een omwenteling meegemaakt die je bijna voor onmogelijk zou houden: van de paarde- tram. de olielamp, de zeilen de. kanonerende „monitor" en de eerste gek die met een vliegmachine de lucht in ging, tot aan een onzegbare wereld met maanpassagiers, kunstmatige geheugens, te splijten atomen die van een verleden en een toekomst misschien niets meer over la ten. Honderd jaar worden is voor ons, toeschouwers, een wonderlijke film geworden. We zijn er zelf bij. maar snappen er totaal niets meer Linkse jongen" Maar Louis Ouwerkerk nog wel. Die spreekt nog een ver staanbare taal, met een eeuw achter de kiezen. „Bent u po litiek geweest?", vroeg de burgemeester, die op kolen zat. Jawel. Louis zat, nota bene, als „linkse jongen van een vakbond" tijdens de tweede wereldoorlog in een concentratiekamp. „U was dus anti-fascist", meende de burgemeester, die deze men sonterende periode ook maar als zuigeling heeft gekend. „Ja ja", zei Lowie, „maar ik dacht, dat een burgemeester, er heel anders uitzag". „Va der had zich u heel anders voorgesteld", verduidelijkte de dochter. De burgemeester vond de fruitmand nog „erg prachtig opgemaakt", maar Lowie had een heel andere voorstelling van een eerste burger: „een slanke, lange man", en de verdere ver wachting verdween in niet te verduidelijken geluiden. Cees Goekoop veerde onzichtbaar op daarom is hij, naar mijn smaak, een burgemeester die een plaats in de portrettenga lerij verdiend heeft: „Daar moet ik dan toch wat aan gaan doen he? Hoewel, nie mand vindt mij klein, hoor". Bepaald niet, nee, want Goe- koops volume mag er best wezen, en hij nam ook geen suiker in de thee. Tsjonge, wat een fruitmand. „Ontzettend gewoon", opper de de dochter, die nog wat goed te maken had. Lowie at maar een half petit fourtje, en verslikte zich bijkans. „Pa, blijft er niet in, want je bent morgen jarig". Burge meester Goekoop, zich be wust van een volgend agen dapunt: „uw kinderen, ja dat weet ik wel, dat zijn er vier; twee zoons en twee dochters. Maar hoeveel kleinkinderen heeft u eigenlijk?" „Een stuk of zes; ik weet het niet pre cies. Ik zou het niet kunnen zeggen. Maar m'n twee zoons zijn Willem en Koos". Louis' dochter kwam vader in dit vraagstuk niet te hulp. Of het allemaal nou zo geweldig was geweest, dat bezoek van een burgervader met assistentie en twee fotografen en een vent met een blocnootje Ik zou het niet kunnen zeggen. Maar als vader 101 wordt, laat dochter het er bij zitten. Dat is wel duidelijk. De tentoon- van het Europa die in de alen wordt gehou- gisteren door wet- P.H. Schoute geo- De ambassadeurs riname en Marok- en daarbij aanwe- et doel van deze e is ertoe bij te dat de buitenlan- de Nederlanders Ie harmonie kun- menleven," aldus ropamuseum is een die zich ten doel stelt I ngen tussen culturen - ogelijk te maken. Niet het gebied van cul- ar ook op het politie- en alles, dat daartus- ..We proberen bij de bewustwording bij te brengen, hen een stelling te la ten innemen en actie te laten ondernemen. Dikwijls wordt bewerkstelligd, dat bij de men sen vooroordelen weggenomen worden of dat niet genuan ceerde denkbeelden plaatsma ken voor genuanceerde denk beelden." aldus prof. H.J. Koe man, directeur van het mu seum. De expositie biedt ruime mo gelijkheden om die doelstel ling waar te maken. De expositie valt uiteen in drie delen: 'Geen herberg, geen stal' (over vluchtelingen, ver drevenen en ballingen). 'Goe de buren' (over buitenlandse werknemers) en 'Onze vrien den de Surinamers'. De bezoe ker wordt in andere culturen geplaatst en geconfronteerd met verschillen in voedsel, kleding, behuizing, vakkennis, levensbeschouwing toekomst verwachting en levensdoelstel ling. De verschillende normen bin nen de vreemde culturen lei den tot andere vormen van ge drag. die dikwijls leiden tot onbegrip bij Nederlanders. Het niet open staan voor al het geen 'anders' is en vooroorde len zijn oorzaken van de vaak voorkomende conflictsituaties. In de tentoonstelling wordt ge poogd die vaak subjectieve ge voelens weg te nemen. Uit drukkelijk wordt ingegaan op de verschillen.. Onder meer door het tonen van een unieke verzameling voorwerpen uit het dagelijks leven van hen, die door de tentoonstelling be licht worden. Teveel voorwer pen passeren de revue om in kort bestek opgesomd te wor den. De expositie heeft een on gedwongen karakter. „Ik vind het uitstekend, dat de bezoe kers de voorwerpen betasten. Het is een zeker risico, maar de nemen we gra^g. Alleen het aardewerk moet liever met rust gelaten worden. Het is zo broos, dan het alleen al Wethouder Schoute in gesprek met de ambassadeurs van Suriname (rechts op de foto) en Marokko (links op de foto). bij aanraking uit elkaaar kan vallen." zegt Koemans. Foto's en dia's brengen onder de aan dacht wat niet ter plaatse ge toond kon worden. Mogelijk nog completer is het documentatiemateriaal. Een dorado voor met name scholie ren, die een scriptie moeten maken. Professor Koemans en zijn medewerkers dragen hun kennis en ideeën uit naar de bezoekers. Met ongebreideld enthousiasme. Alleen die we tenschap maakt de tentoon- stellig al de moeite van het be zoeken waard. Op verzoek kunnen grotere groepen en scholen rondgeleid worden. De burchtzalen aan de Nieuw- straat/Burchtsteeg zijn maan dag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur geopend (zon dag van 13.00-17.00 en donder dag ook van 19.00-21.00 uur). De toegang is gratis. datenlijst in Warmond )ND Ook in de ctie zullen na de ge- aadsverkiezingen ïieuwe gezichten te Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht vöor ingezon den stukken te bekorten Bunkers Noord wijk 6: De gangen zijn niet volge- stoven, maar volgegraven om een tweede uitgang naar bui ten te verkrijgen! Iets anders: Waarom gaat de heer Hellenberg met camera man enzovoorts de bunker be zoeken, terwijl ze wisten dat de bunker 'levensgevaarlijk' zou moeten zijn? Het is trou wens opvallend dat de heer Hellenberg (regelmatig bun kerbezoeker) verdwaald raakt, terwijl de jeugd daar nooit last van heeft gehad. Het is wel zo dat het duin verboden gebied is. maar: DE BUNKER IS NIET GEVAARLIJK Tot onze verbazing lazen wij het overdreven stuk van de 'levensgevaarlijke' bunker te Noordwijk (LC 16 maart). Er staan namelijk enkele punten in. die pertinent niet waar zijn. Wij zullen niet de enigen zijn, die daar zo over denken. Wij zullen enige punten herschrij ven: 1: De bunker is schoon! 2: Er zijn alleen in de bovenste kamer ongeveer vier plassen; de rest is droog! 5: De bunkerbezoekers zijn geen problemenjongens (eigen ervaring)! LEIDEN In personeel sadvertenties van de Leid se universiteit zal in het vervolg worden vermeld dat „gekwalificeerde vrouwen op een voor keursbehandeling kunnen rekenen". Tevens, en dat- gaat nog iets verder, zul len bij gebleken gelijk waardige kwaliteiten bij sollicitaties binnen de uni versiteit vrouwen worden aangesteld. Dit totdat „een evenwichtiger personeels bestand van mannen en vrouwen is bereikt". Ook komt er een regeling voor zwangerschapsverlof. Na lang wikken en wegen is dit besluit tot positieve discri minatie van vrouwen gistera vond door de universiteitsraad officieel genomen. De raad discussieerde aan de hand van onder meer een nota over de positie van de vrouw binnen de universiteit, die een jaar ge leden is geschreven door de tijdelijke adviescommissie emancipatiezaken. Deze com missie kwam met het advies tot positieve discriminatie. Vo rig jaar was slechts 27 procent van het universitaire perso neel vrouw. Om nu een fifty- fifty verhouding te krijgen zal dit getal met 23 moeten stijgen. De raad nam ook het voorstel van de nota over om een onaf hankelijke vertrouwensper soon aan te stellen die dan klachten over discriminerende behandeling van vrouwen tij dens het universitaire werk. Om hiervoor een vertrou- wensvróuw te nemen vond de meerderheid van de raad te ver gaan. Vele raadsleden vonden de voorstellen toch al te drastisch. De studentenfrac tie CGL wees op de zware druk die op de sollicitatiecom missies zal ontstaan bij het po sitief discrimineren. „Het wordt dan erg moeilijk om nog met een man als kandidaat naar voren te komen", aldus de CGL, die meer voelde voor gelijke behandeling van man en vrouw. Afscheid De universiteitsraad nam gis teravond afscheid van zijn langst-dienende lid, de heer J.A.Tasseron (63). Per 1 april wordt hij eervol ontslagen uit zijn functie als medewerker van de Universiteitsbiblio theek. Hij zat in de raad als vertegenwoordiger van het niet-wetenschappelijk perso neel. Tijdens zijn raadslid maatschap heeft hij zich beij verd voor het verkrijgen van meer medezeggenschap in het bestuur door deze groep Dit is echter niet gelukt. In de toe komst zal het niet-weten schappelijk personeel het moe ten doen met zogeheten dien straden, die echter volgens de heer Tasseron „veel te weinig bevoegdheden zullen hebben". De heer Tasseron is vanaf de Oprichting van het orgaan uni versiteitsraad in 1971 lid ge weest, eerst als individu en la ter voor de Progressieve Par- tij. De universiteitsraad heeft we gens tijdgebrek gisteravond het onderwerp „verzending aan studenten van het univer siteitsblad Mare" verschoven naar de eerstvolgende verga dering op maandag 5 april. 'Regelmatige bunkerbezoekers Noordwijk'. (Naschrift redactie De 'regel matige bunkerbczoekers Noordwijk', zoals de anonieme briefschrijvers zich Dresen te ren, zijn gelukkig kennelijk niet ver genoeg in de bunkers geweest. Wat de door hen ge noemde 'onjuiste' opmerkin gen in het verhaal betreft: Met eigen ogen hebben wij gezien dat er bier- en cola blikjes en verfkwasten in de bunker la gen, dat er ook beneden plas sen lagen, dat er hier en daar kuilen en gaten zitten en dat het betonvlechtseï wat er voor zorgt dat beton blijft han gen waar het hoort) los hangt. Waar of niet waarHet lijkt ons niet verstandig dat te gaan controleren of erover te gaan bekvechten. Wat de opmer king 'problemenjongensbe treft: Vroeger was het een be paalde groep, de probleemjon gens van het dorp, die hier vaak kwam Een letterlijk ci taat van de politie (de naam van de politieman is Hellen- doorn en niet Hellenberg waarbij de bunkerbezóekers het eerste woord vermoedelijk over het hoofd hebben gezien. Tot slot is het duin verboden gebied, zoals de briefschrijvers zelf al constateren. De bunker is dat ook. Gevaarlijk is hij ook, niet alleen gezien de ge breken in de constructie, maar ook gezien het feit dat in het verleden al twee kinderen de dood in deze bunker hebben gevonden).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5