Symbolische start houw nieuwe Leidse woonwijk jemonstratie ten onrechte door politie verstoord WETHOUDER WAAL PLANT EERSTE BOOM VOOR PARKJE Raad akkoord met economisch beleidsplan TV-opname voor „De Derde Kamer aan Rapenburg Provinciale Staten verkiezingen volmacht 24 maart: ■IDEN LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MAART 1982 PAGINA 3 Paasveeten toonstelling In de Groenoordhallen heeft op donderdag 25 maart de 32ste Paasveetentoonstelling van de Vebo plaats. 66 in zenders uit het gehele land hebben in het totaal 326 die ren ingezonden. Vijfendertig juryleden zullen het vee, uitkomende in 65 klassen, keuren. De keuringen gaan om negen uitr 's ochtends van start, om half één vindt de kampioenskeuring van voor de mest geschikt jong vee plaats. De kampioenskeuring in alle categorieën begint om één uur. De prijsuitreiking geschiedt om half drie. De toegang bedraagt drie gulden per per soon, kinderen onder de twaalf jaar en 65 plussers be talen 1.50 gulden. Mama wordt 100 Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 draait donderdag 25. vrijdag 26 en zaterdag 27 maart de film „Mama Cumple Cien Anes" of zoals de Nederlandse titel luidt „Mama wordt 100". Het is de nieuwste film van Car los Saura met in de hoofdrol Geraldine Chaplin. De film wordt elke avond twee maal gedraaid, om acht uur en om kwart over tien. Buitenlandse kinderen In de Bedrijfstechnische schopl aan de Vondellaan 35 worden 25 en 26 maart studiedagen georganiseerd over de positie van buitenlandse kinderen in het voortgezet onderwijs. De bijeenkomsten vinden plaats onder au spiciën van de Bedrijfstechnische school. De Louise de Coligny Scholengemeenschap en het Steenevelt in sa menwerking met de Schooladviesdienst in Leiden. De Stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers heeft een tentoonstelling ingericht van literatuur en leermidde len. Brandweerkazerne K&O houdt donderdag 25 maart een excursie naar de nieu we brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan in de Meren- wijk. De kazerne is een ultra-modern gebouw met alle mo- geljkheden om snel en doeltreffend uit te rukken. Een dia serie maakt deel uit van de excursie. Behalve de Leidse brandweer is ook de Regionale Brandweer Rijnland in het complex gevestigd. De excursie begint om twee uur in de kazerne. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij K&O. Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Boze lente De Leidse Werkgroep Homoseksualiteit/COC houdt deze week een cultureel en informatief festival in het Waaggebouw aan de Aalmarkt onder de titel 'Roze len te '82'. Voor vanavond staat een forumdiscussie op het programma over de standpunten van politieke par tijen en organisaties met betrekking tot homosexuali- teit, opvoeding en onderwijs. De bijeenkomst begint om acht uur. Morgenavond wordt een optreden ver zorgd door de theatergroep „Tante Trouth" met het stuk „Wat niet mag". Het optreden begint om half ne gen. Donderdagavond treedt de theater/muziekgroep De Softies op met hun nieuwste programma. Het op treden begint om half negen. Sterrekijk dagen De Sterrewacht houdt het weekeinde van 26 tot en met 28 maart weer open huis voor alle belangstellenden. Op vrij dag 26 zullen medewerkers van de Sterrewacht van zeven tot elf uur 's avonds beschikbaar zijn om te vertellen over de sterrenkunde en om te proberen de vele vragen te beantwoorden. Op zaterdag 27 en zondag 28 maart zullen zij van een tot vier uur 's middags en van zeven tot elf uur 's avonds aanwezig zijn. Natuurlijk is er ook gelegenheid om bij helder weer via een van de telescopen een paar hemellichamen gade te slaan, zoals de reuzenplaneten Jupiter en Saturnus, maar ook de satelliet van onze eigen planeet: de Maan. Via film en diaklankbeeld krijgen de be zoekers een indruk van een stukje sterrenkundig onder zoek. Daarnaast is er een fototentoonstelling te zien. Storm Buysingstraat De gemeente is gisteren begonnen met de herbestra ting van de Storm Buysingstraat. Daarna krijgen de Leemansstraat en de Calandstraat een beurt. De werk zaamheden in elke straat zullen ongeveer vijf weken duren. Met problemen die het gevolg zijn van de werk zaamheden kunnen omwonenden bij de opzichter van de gemeente terecht, de heer J. van der Meer. De ge meente doet het verzoek om het huisvuil op db hoek van de straat te zetten. i )EN De demon- J die op 22 januari k oor de ABN aan de straat werd gehou- is ten onrechte door olitie verstoord. Giste- ■fwerd een van de de- Istranten door de kan- ïchter vrijgesproken. jaar werd een stille de- tratie gehouden tegen het van de junta in Chili en de betrokkenheid van de ABN in dat land. Ongeveer tien demonstranten hadden borden op het trottoir ge plaatst. Daarop waren leuzen geschilderd, waarmee zij hun onvrede tegen de situatie in Chili wilden uiten. Na korte tijd arriveerde de politie. Vier demonstranten werden snel ingerekend de overigen vielen niet op, omdat zij zich onder het publiek hadden ge mengd en de borden en af fiches werden in beslag geno men. De demonstrant W.F. Postma (40) meende, dat de politie niet het recht had de demonstratie voortijdig te beëindigen. Hij wenste de bekeuring dan ook niet te betalen. „Ik had erop mogen vertrouwen, dat ik op deze wijze mijn mening had mogen uiten. Normaliter treedt de politie in deze zaken niet op. Enige tijd later werd eenzelfde demonstratie dan ook toegestaan," aldus Postma. Doorgaans treedt de politie in geval van rustige kleine de monstraties'niet op. Ook niet als de demonstratie van tevo ren niet bij de politie is aange meld. Bij een demonstratie, die geen commerciële doeleinden, nastreeft, behoeft niet van te voren toestemming van de po litie verkregen te worden. Volgens de verdachte had hij een dergelijke demonstratie gehouden en was hij dus niet strafbaar, temeer daar er vol gens zijn zeggen geen sprake was geweest van enige hinder. „Zolang er niet duidelijk van hinder sprake is, wordt de de- monstiatie eerbiedigd," aldus een politiewoordvoerder giste ren, „Maar het feit, dat de de monstranten affiches aanplak- ten, ging voor ons net iets te ver". Het aanplakken ge schiedde met stukjes plakband. De officier van justitie, mr. Gerretsen-Visser, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen: „We weten nu hoe het beleid van de politie is geweest. De Lor den waren kennelijk ook hin derlijk voor de omgeving." Zij eiste een boete van 50 gulden en onttrekking aan het ver keer van de in beslag geno men goederen. Kantonrechter Morshuis was daarentegen van mening, dat het ten laste gelegde niet van toepasing was op de verdachte. De politie had niet mogen in grijpen, omdat de demonstran ten destijds borden aan de Breestraat plaatsten. Zodoende volgde vrijspraak. ntsmetting IIDEN Op het rkeerterrein dreef veehandelaar het tste varken uit de dbak en wandelde, iroederlijk naast de (gen, naar de markt de Groenoordhal- De vrachtwagen npte nog. Volgens voorschriften moes- eerst de zure plat- indse geuren uit de gen verdreven wor- maar dat karweit- bewaarde de vee- er voor thuis. Aller- ■st dienden nu za- n gedaan te worden, het overige was van zorg. Toen de a ndelaar met een im- il ante verzameling liergeld weer in de hting van het ge- edelijke platteland 'e ,de vertrekken, n rd hij bekeurd. loende stond de man eren terecht. Drie maal hij verzaakt zijn vee- !cjgen te ontsmetten. Vol- s de regelen der wet et dat direct na het los- van de dieren gebeu- n. „Er zijn maar drie »i imettingsplaatsen voor e ;t ik hoeveel auto's. Het ewoon niet te doen. Als noet wachten tot ik aan jeurt ben, wie verkoopt i vee dan?," vroeg de lachte. De veehande- verklaarde het nmaken goed en zakelijk te vinden, a hij weer thuis op erf arriveerde, begon [dan ook met zijn zoon jenen en te schrobben, bewijs was te lezen in zogenaamde ontsmet- iboekje. Met een non- lant gebaar lanceerde veehandelaar het be de en gekreukte docu- ït, dat-na een tocht van erhalve meter op het eau van kantonrechter shuis plofte. De rech- bladerde het boekje ig r en vroeg waarvan de idtekeningen en stern- afkomstig waren. (in mijn woonplaats, II, ir ik de wagen heb oongemaakt," zei de boer. De kantonrechter le uit, dat het juist de oeling is, dat de wa- s direct na het uitladen het vee schoonge- d moeten worden, niet vele uren later, it weet ik, maar het is dwaze regeling. J, ^irect na het lossen i ak je de wagen schoon toevallig koop je nog paar koetjes... dan kan •jjle wagen wéér uitmes- Bovendien is er geen voor en niemand komt ok even voor 25 gulden >en. Je moet het alle- eal zelf doen," aldus de ongelijkte handelaar. kantonrechter besloot taak aan te houden. Hij le eerst op de hoogte 9 racht worden van de Jl, elijke situatie op de a( markt. Ter voorlopige r* uiting haalde de ver- hte een kranteknipsel zijn binnenzak. De par- ivachter snelde toe om s 'oorkomen, dat het ve- cw lichte berichtje evenals boekje van zoëven r de rechter gegooid worden. De parket- toter gaf het papier aan rechter. Het betrof en '|k voor de Hoge Raad. veeboer had protest [si getekend tegen zijn be- iring, omdat de zaak /in len niet goed geregeld ,Wat was de uitslag?," eg de rechter. „Vrij maak," antwoorde de )l dachte gedecideerd, lens de aanhouding de zaak zou de rechter dat nagaan. „Dus ik jet wachten tot ik weer ?t komen," wilde de dachte tenslotte weten. !iwel, maar daarnaast l u zoveel komen als u besloot de rechter J-fcodigend. WIM BUNSCHOTEN Zware straffen voor meineed in Lemy-affaire DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft vanmorgen twee betrokkenen in dé Lemy-affaire wegens meinedige verklaringen tijdens het proces tot zware straffen veroor deeld. De 35-jarige aannemer Wally v.d. B uit Rozenburg werd veroordeeld tot vijftien maan den gevangenisstraf. De 34-jarige G.K. uit Vlis- singen werd tot zes maanden veroordeeld. De president vap de Haagse rechtbank voegde aan het vonnis toe, dat de meinedige verklarin gen van het tweetal er toe hadden,geleid, dat twee verdachten in de miljoenenzwendel vrij gesproken werden. Hij doelde daarbij op de di rectieleden van de Lemy, die na door de recht bank tot vier en vijf jaar te zijn veroordeeld, in hoger beroep werden vrijgesproken. De Haagse rechtbank wil de mogelijkheid onderzoeken om de twee directieleden opnieuw te vervolgen. Inbrekers verbrijzelen buit SASSENHEIM Een dure klok heeft het gisteravond moeten ontgelden, omdat die ven het uurwerk geschrokken lieten vallen. De inbrekers van een pand aan de Antoniusstraat wilden met de antieke klok over de schutting van de tuin klim men. Op dat moment liep de buurman naar buiten om afval in de vuilnisbak te werpen. De inbrekers schrokken daar zo van, dat zij de klok aan gruze lementen lieten vallen en ij lings het hazepad kozen. PPR op de bres voor buurtwinkel LEIDEN De PPR heeft er bij het college op aangedrongen al het mogelijke te doen om de vestiging van het grootwinkelbedrijf Albert Heyn in de Leidse Douzastraat te be houden. Volgens de PPR dreigt Albert Heyn te ver dwijnen omdat de ruimte te klein is. De ves tiging aan de Douzastraat is een typische buurtwinkel. Wanneer deze verdwijnt blijft er publiek weg en komen er verschillende bedrijven in de naaste omgeving in moei lijkheden, vreest de PPR. Daarom wil de PPR dat het college gaat praten met de di rectie van het grootwinkelbedrijf om te be zien of de vestiging, wellicht op een andere plaats in de omgeving, gehandhaafd kan blijven. Ledenwerfactie Diogenes LEIDEN Het aantal leden van de Vereniging Vrienden van Diogenes, de stichting die zich bezighoudt met het res taureren van pandjes in de Leidse binnenstad, is in het af gelopen jaar tot onder de 300 teruggelopen. Daarom heeft de vereniging een ledenwerfactie op touw gezet. De stichting Diogenes hoopt nog dit jaar een nieuw pand onder handen te kunnen nemen. Men ver wacht rond mei de eerste ople vering van de Latijnse School aan de Lokhorststraat. LEIDEN Een historisch moment gistermorgen in de Stevenshofpolder. Er werd een (symbolisch) be gin gemaakt met de bouw van de nieuwe Leidse woonwijk, waar ongeveer 5.000 mensen worden ge huisvest. De eerste spade ging de grond in voor de aanleg van het park, dat de bewoners van de nieuw te bouwen wijk de kans tot wat recreatie en een wandelingetje moet bieden. Het wijkpark wordt onge veer vijf hectare groot. De eerste boom die werd geplant was een es. De boom is er één in een serie van 65. De bomen zijn weggehaald om de aanleg van de^Churchil' burg mogelijk te maken. Deze brug zal een verbinding tussen de Dr. Lelylaan en de Churchilllaan tot stand bren gen. De aanleg van het park zal een aantal jaren duren en samenvallen met de bouw van de wijk. De eerste paal gaat eind dit jaar de grond in. Wethouder. C. Waal van ruimtelijke ordening was be reid een paar laarzen aan te trekken om in de modder be- hulpzaarh te zijn bij het plan ten van de boom. Nadat hij vanuit de cabine van een kraanwagen de es op zijn plaats had laten zakken, gooide hij'het gat dicht. De wethouder kreeg daarbij hulp van de voormalige eige naar van de het grootste stuk grond in de polder, de 85-ja- rige heer Breiigink. Nadat de boom is geplant wordt deze met aarde toegedekt door wethouder Waal en de heer Breugink (geheel links op de foto). LEIDEN Na twee avonden debatteren ging de gemeenteraad gistera vond akkoord met het. economisch beleidsplan van VVD-wetfrouder J. Fase. Slechts PPR en PSP onthielden hun stem aan het plan. PPR-raadslid Van Oosten zei er geen enkel effect van te ver wachten. Het uitgebreide debat dat no dig was om het plan door de raad te krijgen, betekende geenszins dat de politieke par tijen het niet eens waren met het uitgestippelde beleid. Zoals wethouder Fase terecht con stateerde, genoot zij ruime steun in de Leidse gemeente raad hetgeen ook bleek uit het feit dat het merendeel van de moties door het college zonder problemen in preadvies kon den worden genomen. Het be langrijkste bezwaar van de raad was dat het beleidsplan te weinig praktisch zou zijn. Met name het CDA-raadslid W. Bleijie wilde het sbeleid ver taald zien in een actieplan. De wethouder zei dit in overwe ging te willen fiemen maar waarschuwde voor een al te groot optimisme. De gemeente heeft naar haar mening te weinig macht om een effectie ve arbeidsmarktpolitiek te voeren en moet zich daarom beperken tot een voorwaar denscheppend beleid. Naar haar mening zou de praktijk met name naar voren komen in een werkgelegenheidsplan dat voor eind april het Echt zal zien. Daarnaast hoopt Fase •binnen afzienbare tijd met een nota Leiden Promotion te ko men. Fase gaat nader studeren op een VVD-voorstel om tenmin ste 10 hectare grond in Leiden te bestemmen voor bedrijven. Met de uitgifte van de grond zal worden afgewogen hoeveel arbeidsplaatsen de betreffende onderneming met zich mee brengt. Daar de grond in Lei den schaars is zal de totstand koming van een regionaal be drijfsterrein worden bevor derd. Het, college hoopt bin nenkort te komen met voor stellen om meer werkgelegen heidsprojecten op te zetten. Hierbij moeten voornamelijk de zwakkeren op de arbeids markt aan werk geholpen worden. Tenslotte zal er meer aandacht worden geschonken aan de kleine ambachtelijke werkgelegenheid. Ook op dit punt waarschuwde Fase voor een overdreven optimisme. „Voor het oplossen van de werkloosheid is meer nodig dan wat modieus gepraat over alternatieve bedrijfjes", aldus de wethouder. LEIDEN De NOS heeft gisteren aan het Rapenburg 20 opna men gemaakt voor een televisie-serie naar het boek „De Derde Kamer" van de huidige minister van economische zaken Jan Terlouw. De opname worden vandaag voltooid. De serie bestaat uit drie delen van elk zeventig minuten en wordt begin volgend jaar door de AVRO uitgëzonden. Aan de serie werken zo.'n 25 acteurs mee, onder wie Jules Croiset, Hidde Maas, Els Ingeborg-Smit en Marion Brandsma. Het pand aan het Rapenburg is gekozen, omdat het als een geschikte lokatie wordt gezien. In de film speelt Leiden geen rol en het blijkt ook niet dat er in Leiden opnamen zijn gemaakt. Het boek draait om een uit acht personen bestaande fractie in de Tweede Kamer. De schrijver probeert te laten -zien wat de politiek met mensen kan doen, hoe zij reageren wanneer zij in een stress-situatie terecht komen. De politici hebben te maken met vergiftigd voedsel. De fractie belandt in een dilemma, wanneer één van de kinderen van een fractielid wordt gekidnapt. Ze staan voor het-probleem, dat ze óf bekend moeten maken, dat er vergiftigd voedsel in om loop dreigt te komen met als mogelijk gevolg dat er mensen zul len overlijden óf ze kunnen hun mond houden om het kind te sparen. In de serie wordt uitgebreid ingegaan op de relaties tus sen de leden van de fractie. Woensdag 24 maart kunt U, tussen 8 00 en 19 00 uur uw stem uitbrengen voor het bestuur van de provincie Zuid- Holland. Op de oproepingskaart die U thuisgezonden kreeg staat ver meld waar uw.stemburo zich bevindt. Als U Uw oproepings kaart kwijt bent, kunt U met een identiteitsbewijs (b v. pas poort) toch in Uw stemburo terecht. Ook Uw slem bepaalt hoe sterk de verschillende partijen de komende vier jaar in Provinciale Staten zullen zijn Provinciale Staten hebben een belangrijke invloed op de toekomst van Zuid-Holland: het belang van desiadsvermeu wing, van natuurbescherming, van aanleg van autowegen en/of fietspaden, planning van bedrijfsterreinen, enz. Bovendien werkt de uitslag van de statenverkiezingen door in de politieke verhoudingen van de Eerste Kamer. Laat dus de keuze niet aan anderen. Laat Uw stem niét verloren gaan. Bent U echt verhinderd te stem men, dan kunt U met een handte kening op Uw oproepingskaart een andere kiezer die is ingeschreven bij hetzelfde stembureau machtigen in Uw plaats te stemmen. Elke kiezer mag tegelijk met zijn eigen stem ten hoogste twee vol- machtstemmen uitbrengen. Regisseuze Barbero Thunér bespreekt de opname met een cameraman.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3