Rijvers kiest voor oude kern IN INTERLAND VANAVOND TEGEN SCHOTLAND Tips voor Duindigt Sportwereld Amsterdamse boksers heer en meester in titelstrijd LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MAART 1982 PAGINA 13 Knock-out-systeem bij Masters-tennis NEW YORK Het komende Masters-tennistoernooi van het Grand Prix-circuit, dat in januari 1983 wordt gehouden, wordt veranderd van opzet. Tot nu toe was het zo, dat in twee groepen van vier werd gespeeld. De nummers een en twee gingen dan over naar de halve finales. Een aantal wedstrijden was op die manier niet meer dan een verplicht nummer. Óm het toernooi voor spelers en publiek aantrekkelijker te maken, hebben de or ganisatoren besloten het veld uit te breiden tot twaalf spelers. De eerste twaalf tennissers op de Grand Prix-lijst met de meeste punten komen in aanmerking voor het eindtoernooi. Vanaf het eerstvolgende toernooi wordt tevens het zogenaamde knock-out-systeem gehanteerd. De spelers moeten dan winnen om in de race te blijven. De eerste vier spelers in het Grand- Prix-klassement aan het einde van het seizoen worden recht streeks geplaatst voor de tweede ronde. Voor het Grand Prix-circuit is in 1982 een bedrag van 17 mil joen dollar (ruim 42 miljoen gulden) aan prijzengeld beschik baar. In totaal is dat verdeeld over 88 toernooien, waaronder Wimbledon en Roland Garros. Jimmy Connors leidt nog klassement Grand Prix Jimmy Connors PARIJS Jimmy Connors heeft, ondanks zijn verlies te gen Quillermo Vilas in het in ternationale tennistoernooi te Rotterdam, nog steeds de lei ding in het Grand-Prixklasse- ment met 785 punten. John McEnroe, voorlopig niet in ac tie vanwege een zware enkel blessure, bezet de tweede plaats met 525 punten. De Ar gentijn Vilas klom naar de zes de plaats door zijn zege op Connors in de finale te Rotter dam. De Amerikaan Chip Hooper neemt tussen de grote jongens verrassend de achtste plaats in met 255 punten. De ranglijst ziet er na vijftien toernooien als volgt uit: 1. Jimmy Connors (VSt.) 785 punten; 2. John McEnroe (VSt.) 525 punten; 3. Johan Kriek (Zaf460 punten; 4. Vi tas Gerulaitis (VSt.) 420 pun ten; 5. John Sadri (VSt.) 360 punten; 6. Guillermo Vilas (Arg.) 325 punten; 7. Yannick Noah (Fra.) 262 punten; 8. Chip Hooper (VSt.) 255 pun ten. Geen boycot van supertrio DEN HAAG De eigenaarsvereniging De Draf- sport krijgt niet zijn zin. Al enige tijd is er onvre de tussen de vereniging en de Stichting Nederland se Draf- en Rensport. Daarom wilden de eigenaars de supertriodravcrij van zondag 4 april boycotten. Men vroeg de leden om niet in te schrijven voor deze supertrio waardoor deze draverij met wedmo- gelijkheden buiten de baan niet zou kunnen door gaan. Voor de draverij werden 22 paarden ingeschreven. Gistermorgen moesten de eigenaren van deze paar den de beslissing nemen of hun paarden op 4 april al dan niet zullen lopen. Het afgelopen weekeind heeft het bestuur van de eigenaarsvereniging po gingen gedaan om de eigenaren tot andere gedach ten te brengen. Niettemin besloten twaalf eigena ren hun paarden te laten lopen. Volgens de regle menten mag een supertrio bij twaalf paarden door gaan. Van een boycot komt dus niets terecht. GLASGOW Vanavond wil bondscoach Kees Rij vers de eerste stap zetten naar een Oranje nieuwe- stijl. Het vriendschappelij ke duel tegen Schotland ziet hij als een lichte aan zet om de boeg volledig om te gooien. Nog steeds met het voorbeeld van Brazilië in het achter hoofd wil de Oranje-trai ner af van vaste bezettin gen in het veld. Dus geen specifieke libero meer, geen specifieke vleugel spits, geen specifieke mandekker, alle spelers moeten in principe op elke plaats kunnen spe len. Behalve de doelman, die wordt door Rijvers verder ongemoeid gela ten. Na een lichte training op het Hampden Park in Glasgow ontvouwde hij zijn plannen. „Ik wil af van de liberé, die 20 meter achter zijn voorhoede speelt, ik zie liever ook geen vleugelspitsen, die alleen maar kunnen aanvallen en spelen op de buitenspelval in alle om standigheden vind ik eveneens uit de tijd. Je ziet het zelfs al bij de junioren, verschrikke lijk". Maar aan het nieuwe systeem werd geen nieuw elftal aange past. Met Hans van Breukelen, Michel van de Korput, Ruud Krol, Ronald Spelbos, Hugo Hovenkamp, John Metgod, Jan Peters, Frank Rijkaard, Arnold Mühren. Wim Kieft en Simon Tahamata is de „ouwe hap" intact gebleven. Waarom bijvoorbeeld toch teruggeval len op Ruud Krol. Rijvers: „Ik wil het eerst proberen met een routinier. Lukt het Krol niet om ook op te schuiven naar het middenveld of in de man dekking te spelen dan stop ik met hem. Maar ik heb de spe lers voor vanavond geen vaste Simon Tahamata werd vorig jaar niet gekozen, omdat hij fysiek niet sterk genoeg zou zijn. Nu is hij er tegen de niet zachtzinnig spelende Schotten wel bij. opdrachten meegegeven. Ik heb ze mijn filosofie uiteen ge zet en nu krijgen ze de vrij heid om te bewijzen of ze in staat zijn om aan mijn uit- gangspuntèn tegemoet te ko men". De uitleg van Rijvers klinkt veelbelovend, maar roept te vens enige vraagtekens op.#Hij geeft toe dat dit allround-stys- teem niet bij de Nederlandse clubs wordt gespeeld. Dus mag verwacht worden, dat de om schakeling enige tijd vergt. Die wordt de routiniers, en met name Krol. niet gegund. In augustus wacht het eerste duel in de voorronden van het Europees kampioenschap te gen IJsland. Oranje zal dan dus op poten moeten staan. „Kijk", zegt Rijvers, „AZ '67 en PSV benaderen het sy steem dat ik voor ogen heb. Alleen wordt het daar over dreven. John Metgod speelt bijvoorbeeld te ver voor zijn defensie. Daarom heb ik hem nu ook op het middenveld ge zet". Veranderen Ook in de voorhoede had een en ander moeten veranderen, Nrtndt de bondscoach. Als spreekt hij zichzelf tegen bij zijn uitleg. „Ik prijs de dag van morgen-, als ik over een echte centrumspits kan beschikken en twee spelers op de vleugels, die niet alleen aanvallend uit de voeten kunnen, maar als het moet zich ook op hët mid denveld nuttig kunnen ma ken. In Wim Kieft heb ik een' echte centrumspits. Daar hoef ik voor de toekomst niet bang te zijn. Maar met de twee an dere posities ben ik er nog piet uit". En dan opeens: „Ik geloof In Wim Kieft meent bondscoach Kees Rijvers een centrumspits voor de toekomst te hebben. zelfs in het spelen met één spits en vijf aanvallende mid denvelders". En zo bleef Rijvers, die contact met de pers voor deze inter land tot het allerlaatste mo ment uitstelde, vol verrassin gen zorgen. Want ook de uit verkiezing van Simon Taha mata is op z'n zachtst uitge drukt opmerkelijk te noemen. Tijdens de thuiswedstrijd te gen Ierland vorig jaar werd Tahamata buiten de selectie gelaten, omdat hij te licht gebouwd zou zijn voor het for se Ierse spel. Uitgerekend te gen Schotland, dat van wanten weet, staat de kleine Standard- speler weer in de basis. „Ik heb Simon de laatste tijd ge volgd", aldus de bondscoach, „en heb gemerkt dat ie in de Belgische competitie toch overeind blijft als het spel wat harder wordt; Anderlecht- Standard Luik was een ordi naire schoppartij en Simon bleef toch de meest gevaarlijke speler". Toch blijft Rijvers zijn twijfels over Tahamata behou den. „Mijn probleem met hem is, dat ik eigenlijk niet weet op welke plaats hij thuis hoort. Bij Standard heeft hij een vrije rol. Dan gaat het goed. Maar in het Nederlands elftal speel ik al met Mühren en Peters op het middenveld". Opvallend Een ander opvallend aspect is de afwezigheid van PSV-spe lers, hoewel volgende maand in Eindhoven toch een oefen duel tegen Griekenland op het programma staat. „Tegen die tijd zien we wel weer. Ik heb wel enkele PSV'ers in gedach ten, die er bij zouden kunnen zijn. Stevens. Valke, Wildschut en misschien Koolhof. Het zijn spelers, zoals ook Tol van Vo- lendam en Rutten van FC Twente, die er kunnen ko men". Het ligt trouwens niet in de bedoeling van de bonds coach om deze selectie voor Eindhoven drastisch te wijzi gen. „Ik hoop dat het meren deel er dan nog bij is", zei Rij vers. Dat geldt dan in ieder geval niet voor Arnold Müh ren \die gezien het competitie programma dan bij Ipswich mag blijven spelen. Oranje-vrije-stijl dus vana vond tegen Schotland, dat met maar liefst vier invallers moet aantreden. Hartford, Souness, Robinson en Hansen ontbre ken in het team van Jock Stein. De Schotse coach, die in Spanje moet zien af te rekenen met Rusland, Nieuw-Zeeland en Brazilië maakt zich over de komende confrontatie niet al te druk. „Het is nu eenmaal een gegeven, dat je bij vriend schappelijke duels nooit met je sterkste team voor de dag kunt komen. Daarvoor is de compe titie, en met name in Enge land, veel te intensief. Nu krij gen enkele jonge spelers kans zich een plaats te veroveren voor 'Spanje'. Het zou best eens kunnen zijn, dat nu afwe zige spelers het na vanavond erg moeilijk kunnen krijgen hun plaats te heroveren". Twee debutanten Schotland telt twee debutan ten: Allan Evans en Jim Bett. De laatste speelde vorig jaar nog bij Lokeren. Het Belgische avontuur liep op een misluk king uit, waarna hij zijn va derland weer opzocht en voor Glasgow Rangers ging spelen. Voorts heeft Stein aangekon digd om zijn twee spitsen Joe Jordan en Steve Archibald in de rust te vervangen door Alan Brazil en Tommy Barns. De opstelling van Schotland is: Rough, McGrain, Evans, Mil ler, Gray, Neary, Wark, Bett, Dalglish, Archibald, Jordan. Scheidsrechter is de Engels man G. Courtney. Het is de ze vende keer dat Oranje vana vond tegen Schotland speelt. Tweemaal werd gewonnen en één keer speelde het Neder landse team gelijk. De laatste uit-zege dateert van 1966, toen Oranje met 30 in Glasgow W°n' HENK WAGEMAN WASSENAAR Twee ren nen en negen draverijen staan er morgenmiddag op het pro gramma van de draversbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. DUINDALPRIJS: Volo Rapid. Vanil la D en Vasco Regina. WAALSDORPPRIJS: Tarzan Ulan- dia. Tessa Marke en Utcrin. MARLOTPRIJS: Unio Fortuna. Upeer Oldeson en Toscan Fortuna. ROQUEBRUNEPRIJS: Redress. Bar becued en Saintly One DUINGHEESTPRIJS: Tristan. Uden en Upper Wcstlandia ROGGEWONINGPRIJS: Tantieme. Useful Prince en Selene. LINCOLN PRIJS: Swell Hill. Ajaccio Boy en Royal King. REIGERSBERG ENPRIJS: Tinker. Topsey en Shirley Mac. CLINGENDAALPRIJS: Nerva. Os mond en Star of Goldstar. GROENEND A ALPRIJS: Utrecht Fortuna. Sheila Fortuna en Ravaela DUINHORSTPRIJS: Siegfried Dako ta. Rapste en Salva Eslancia. In. de supertriodraverij, de Ivensprijszondag in Groningen zal nr. 1 Silent Speed niet aan de start komen. Het paard mag wegens een trainerswijziging niet in actie komen. Silent Speed was in training bij Ao de Wrede die voor zeven jaar is geschorst. VIC De Zweed Tommi Prim heeft de eerste etappe van de Catalaanse Week van Gerona naar Vic over 99 kilo meter gewonnen. Prim won de eindsprint van een grote groep renners, die in dezelfde tijd over de eindstreep kwam. Prim nam ook de leiding in het algemeen klassement. De Spanjaard Eulalio Garcia werd tweede en de Belg Rudy Peve- nage eindigde als derde. PERTH De Australiër Mark Beth'waite heeft de wereldtitel zeilen in de solingklasse voor Perth veroverd, de Nederlan der Geert Bakker kwam met 139 punten niet verder dan de 26e plaats. PRAAG Uitslagen Tsje- choslowaaks voetbal: Sparta PraagSlavia Praag 11. Bo hemians PraagZTS Petrzal- ka 30, Slovan Bratislava Dukla Bystrica 20, Banik OstravaLokomotiva Kosice 20, Spartak TrnavaInter Bratislava 10. Zbrojovka Brno—RH Cheb 1—0, TJ Vit- koviceTatran Presov 10. Stand na 21 wedstrijden: 1. Dukla Praag 31, 2. Bohemian Praag 27, 3. Plastika Nitra 27, 4. Banik Ostrava 25, 5. Zbrojo vka Brno 23. en jullie je kinderen ood gaankreeg ik ens te horen, vooral man als Mansveld, zelf kinderen had. toen nog geen kinde wei en dan probeer ut te leggen. In de bij- it: u zult geen bloed dus doen we dat ook leen bloedworst en iloedtransfusie. Mijn en ik hebben een in de auto liggen, staat dat we dat niet mocht ons een onge- "komen. En we spre- af met de dokters we te maken heb- >ie respecteren dat. mijn vrouw ook wel en ze eeri kind moest bij een dokter is ge le er niet van wilde oen hebben we een nomen". Her Joop Korevaar in de Tijd) zelf toegegeven dat Ipunt voor 90% mijn as. Voor de rest ging strijd in Parijs goed, keeper heb je nou dat ze alleen maar ver de fouten die je Je maakt het overi- dat als je een uit speelt mensen ach- oel het nodig vinden 'Platini' te roepen. Dat moti veert me alleen maar". (Doelman Hans van Breu kelen in NRC Handels blad) „Als je eerste-klas reist, dan denk je eerste klas en des te groter-is de kans dat je ook eerste klas speelt". (Golfspeler Ray Floyd in bondsblad) „Nu Gerard Nijboer heeft ge lopen, hoop ik alleen dat hij niet gek wordt gemaakt door organisatoren die hem aan Je start willen hebben, want dat gaat onherroepelijk ten koste van een rustige opbouw. Hij en zijn trainer Arend Karen- beid moeten hun eigen lijn trekken en ik kan niet an ders dan helpen in de op bouw die zij zichzelf voorstel len. Arend Karenbeld heeft Gerard Nijboer lang genoeg onder controle om te weten waar hij mee bezig is. Ik zie de atleet ook niet los van de trainer. Zelf ben ik pas opti mistisch, wanneer Gerard in een wedstrijd de zweep weer laat knallen en een dag later nergens meer last van heeft. Tot zo lang blijft voorzichtig heid echter geboden". (Bondstraincr Wim Ver hoorn in Atletiek wereld) „Ja, ik ben een goede vriend van mezelf. Gelukkig heb ik in het.leven nooit een echte klap hoeven incasseren. Zoiets van echt ziek wordert, of een echt dierbaar iemana verliezen. Misschien is het ontbreken van zo'n tegenslag wel de reden waarom ik ge makkelijk tegen het leven aankijk. Ik zie wel". En: „Als ik wordt weggeschopt bij Joop Korevaar Sparta, begin ik gewoon wat anders. Ik zal hooguit een tijdje teleurgesteld zijn. Zoals eens is gebeurd, toen er spra ke van was dat ik trainer bij Fèyenoord zou worden. Ge ruchten daarover kwamen van alle kanten. Maar de club heeft niet echt met mij gepraat. Toch vind ik van mezelf, dat ik in Nederland bij de toptrainers hoor". (Barry Hughes in De Tele graaf) „Mijn toekomst ligt bij Ajax, ik ben al besmet met dat vi rus waar vrijwel elke Ajacied het over heeft. Daarom ben ik ook niet ingegaan op de indirecte toenaderingspoging van de kant van FC Den Haag, enkele maanden gele den. Het doet me trouwens als Hagenaar wel pijn, de huidige situatie in het Zui derpark. Desondanks deel ik de mening van velen dat FC Den Haag niet degradeert. Ik geloof namelijk dat de huid^ ge aanpak van Cor van der Hart op den duur resultaten op gaat leveren". (Hulptrainer van Ajax, Aad de Mos in de Haagsche Courant) „Het is natuurlijk wel een apart bestaan. Alles draait om schaatsen. Zomers zit je om acht uur al op de fiets. Dan roepen ze: Hé, Hilbert, het vriest nog lang niet. Maar dan zie ik al die mensen naar de fabriek gaan en dan denk ik: Tóch wel mooi. Ik heb trouwens wel hobby's hoor, een beetje in de tuin knoeien, ik schilder landschapjes, naar voorbeeld, en ik luister veel naar muziek, de Stones, Neil Young. Ik zou wel een Walk man willen hebben om tij dens de zomertraining naar muziek te kunnen luisteren". (Schaatser Hilbert van der Duim in Elsevier) „De vertegenwoordigers van de kleine schaaklanden ko men naar het zonetoernooi als vakantiegangers. Tijdens het Hoogoventoernooi zei ik eens tegen Chandler dat ik hem zo benijdde, omdat hij beschaafd in Londen woont, maar als burger van Nieuw- Zeeland ervan verzekerd kan zijn dat hij tot het eind van zijn leven aan zonetoer- nooien en Olympiades mee zal mogen doen. Chandler zei somber dat dat waar was, maar dat hij er even zeker van kon zijn dat hij tot het eind van zijn leven zelf zijn reiskosten zou moeten beta len. Voor de schaaktoeristen is dat geen bezwaar. Ze ne men hun vrouw mee, hebben een hoop pret en worden ge haat en gevreesd, omdat ze af en toe door een mir?culeuze overwinning op een favoriet het toernooi lelijk in de war kunnen sturen". (Schaker Hans Ree in de Haagse Post) „De dokters verwijten je, dat je niet bij één deskundige blijft. Maar dan moeten ze wel zo loyaal kunnen zijn om toe te geven, dat ze 't niet weten, of je naar een ander verwijzen. Maar iedereen be schermt zijn eigen hachje, ze willen allemaal de beste zijn. Ze zijn zelfs bereid operaties uit te voeren, die niet nodig zijn. Mag je dan niet de vrij heid hebben naar een ander te lopen". (Atleet Jos Hermens in De Volkskrant) ROTTERDAM Bij de Nederlandse kampioen schappen boksen worden prognoses gemaakt. De vraag is; hoeveel boksers van de Amsterdamse school Albert Cuyp stap pen er maandag 5 april tij dens de finale-avond in het Amsterdamse Carré als kampioen uit de ring? Gisteren in de kwartfina les in een bijna uitver kochte sporthal Schutters veld in Rotterdam bracht trainer Ruud van der Lin den vier boksers in de ring en het hele kwartet ging winnend naar de kleedkamer. De Neder landse kampioenschappen vormen hoofdzakelijk een strijd tussen boksers van Albert Cuyp en het Rot terdamse Crooswijk. Twee Haagse boksers stonden ingeschreven voor de titel strijd. Dat zijn Rob Langeveld, die eerst komende zaterdag in actie komt en dan meteen in de halve finale van het mid dengewicht tegen de Rotter dammer Van der IJssel uit komt, en Rob van Rijsinge die gisteren in het lichtgewicht verloor van één van de vier boksers van Albert Cuyp. Mu- hammed Elfalah. De laatste was geen onbekende voor de Hagenaar. Ook vorig jaar tij dens de Nederlandse kam pioenschappen stonden beide boksers in de achtste finales tegenover elkaar. Door opgave van Rob van Rijsinge won Mu- hammed Elfalah toen ook. Rob van Rijsinge was duidelijk de mindere van zijn tegenstander. Muhammed Elfalah begon sterk met korte droge stoten. Beide boksers namen het niet zo nauw met hun dekking en Rob van Rijsinge moest vooral in de eerste ronde erg veel in casseren. In de tweede ronde kreeg hij een waarschuwing. In de derde ronde kwam Van Rijsinge goed terug. Even leek het erop dat hij de kans had om zijn tegenstander neer te slaan. Maar doordat zijn stoten kracht misten kwam deze over een dieptepunt heen en won verdiend op punten. Na afloop verklaarde Rob van Rijsinge te zijn bestolen en dat hij met boksen gaat stoppen. Zijn te genstander Muhammed Elfa lah: „Ik heb gewonnen van een goede bokser. Tegen het duel heb ik echt nog wel opge zien. omdat ik wegens familie omstandigheden bijna een jaar niet kon boksen. Maar het viel achteraf gelukkig allemaal In een hoog tempo boekte Jan Lefeber (Rotterdam) zijn winstpartij. Zijn tegenstander Henk Zijlstra (Heerenveen) had het in de eerste ronde al behoorlijk moeilijk, maar door onzuiver stoten van Jan Lefe ber kon Zijlstra zich in de eer ste ronde nog staande houden. In de tweede ronde liep hij te gen een rechtse hoek aan en in de derde ronde wederom. Jan Lefeber won door RSC. Veel aandacht ging uit naar de laatste partij voor de pauze. Romeo Kensmill (Albert Cuyp) had zaterdag al een ge weldige indruk gemaakt en had in het weltergewicht niet veel moeite met Antoon Visser uit Helmond. Visser kreeg in de tweede ronde tweemaal acht tellen en verloor door in terventie van de scheidsrech ter. De verwachting is dat hij in de finale aan moet treden tegen zijn clubgenoot Gilbert Hallie die op punten won van Henk Tuk uit Breda. Maar Gilbert Hallie kon in dat ge vecht niet zoveel indruk ma ken. Ger Sloof (Rotterdam) deed het in deze gewichtsklas se niet veel beter. Hii versloeg op punten zijn clubgenoot John Weerman. Sloof heeft echter de pech om komende zaterdag in de halve finale Kensmill te ontmoeten. Hallie moet dan winnen van Van El- teren en dat kan w#l eens een moeilijke zaak voor hem wor den. ARTHUR VAN RIJSWIJK Overige uitslagen: zwaarwelterge- wicht Rex Kortram (Rotterdam) w.o.p. van John Unkcl (Den Helder); zwaargewicht Ramon Voorn (Am sterdam) w.o.p van Jos Spruyt (Den Bosch); lichtweltergewicht Frans Hak (Den Bosch) wint door knock out in de tweede ronde van Iwan Menes (Rotterdam), zwaargewicht Ger de Haen (Munstergeleen) wint door interventie van de scheidsrech ter in de derde ronde van Gerard van Luijn (Utrecht), lichtgewicht Wim Dieckmann (Breda) w.o.p. van Wim Heiligers (Den Bosch).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13