Plannen Surinaamse coupplegers vielen voortdurend in duigen Van Mierlo wil snel begin van 'START'-overleg UIT ONDERZOEK BLIJKT: Jordanië wil spoedzitting V-rai -Gravenhage ;oninginne9'ach' GERUZIE ziektewet- Ruzie. Minister as last. o omdat nogal t. Ook helaas handen Land, hebben we trots ïwerkibg Ls we da t ons i kunnen duidelÜ^ Met vriendelijke Wiegel (Van onze speciale verslag geefster Corry Vis) PARAMARIBO Am nesty International en het Rode Kruis worden nog deze week in de gelegen heid gesteld om alle ^ge vangen betrokkenen bij de coup in Paramaribo te onderzoeken. Daarmee wil het militair gezag de hardnekkige geruchten over mishandeling en marteling de wereld uit helpen. Dit werd gister middag tijdens een pers bijeenkomst bekend ge maakt door luitenant Abrahams, hoofd van de militaire politie. Uit het onderzoek is volgens Abrahams gebleken dat alle arrestanten ook daadwerkelijk betrokken zijn geweest bij de mislukte couppoging van 11 maart. Nog steeds staat niet vast om hoeveel gevangenen het precies gaat, al gaf Abra hams een indrukwekkende opsomming van mensen die bekend zouden hebben. Nie mand krijgt de status van poli tiek gevangene, omdat ze be schuldigd worden van poging tot omverwerping van het wettelijk gezag, wat als een misdrijf wordt beschouwd. In het hele onderzoek is de aan houding van luitenant Rambo- cus heel belangrijk geweest. Hem wacht, zo luidt de ver wachting in Paramaribo, waarschijnlijk de doodstraf. Uit het verhoor, dat nog steeds voortduurt, is gebleken dat er niet minder dan vier moord complotten tegen de legerlei ding op touw werden gezet, die allemaal niet door gingen. Pas de vijfde vond ook daad werkelijk plaats, maar misluk te zoals bekend eveneens. Het oorspronkelijke moord complot, bedacht door de nog steeds voortvluchtige korpo raal Mohabier, bestond er uit op 7 maart allereerst de Natio nale Militaire Raad te over meesteren om aan meer wa pens te komen. Daarna zou de groep die uit twintig man be stond zich splitsen. De ene Ex-luitenant Rambocus wacht waarschijnlijk de doodstraf helft zou naar een tempel dienst gaan, waar de legertop zou worden uitgemoord en de andere helft zou tegelijkertijd de Memre Boekoekazerne be zetten om de macht over te nemen. Alleen de president zou worden gespaard, omdat men vreesde dat zijn dood de contacten met het buitenland zou schaden. Voor het geval de legerleiding zich tussen het publiek bevond zouden de coupplegers overgaan tot gijze lingen. Het hele plan viel in het water omdat er in de tem pel maar twee NMR-leden kwamen opdagen in plaats van de verwachte legertop. Ter plaatse werd een ander plan uitgedacht. Men besloot zich op 10 maart tijdens de Phakwaviering in het presi dentieel paleis van de legerlei ding te ontdoen. Dezelfde groep van twintig zou als gas ten het paleis binnendringen en de legerleiding gijzelen. Er werden pantservoertuigen in gereedheid gebracht, maar het hele complot werd verijdeld omdat de chauffeurs ervan niet op kwamen dagen. Men besloot nog diezelfde dag een feestje bij prof. Oemrawsingh op touw te zetten en de leger leiding daarvoor uit te nodi gen. Deze zou dronken wor den gevoerd, waarna ze met vloeibaar valium zodanig be werkt zou worden dat afma ken nog een koud kunstje was. Toen ook dat mislukte omdat er niemand kwam, verplaatste het moordtoneel zich naar een ander feest, waar Bouterse zich op dat moment wel zou bevinden. Omdat iemand uit de eigen gelederen heimelijk vertrok, werd de zaak uit vrees voor verraad wederom afgelast. Een samenloop van omstandigheden redde zo steeds weer het leven van de hele legertop. Tijdens de pers conferentie gaf de gevangen genomen sergeant Sheombar op een schoolbord uitleg hoe een en ander in de tempel in elkaar was gezet. Bovendien toonde Abrahams een grote hoeveelheid materiaal, dat het bewijs voor de geplande moordaanslagen moest leve ren. Valium-ampullen met een overigens zwakke dosering en jachtgeweren met afgezaagde lopen. Ook liet hij, om te laten zien dat er niet mishandeld was, een aantal gevangenen zien, zoals de ex-parlementa- riër Somohardjo en Mahadew- sing, de industrieel Sohan- singh en de medische student Ghazi. Ze waren allemaal kort geknipt in verband met de hy giëne in de cellen en ze zagen er bleek, maar ongeschonden uit Op vrijdag 12 maart hebben wij een foto ge plaatst Plukker plaatsvervan gend korpschef van de Suri naamse politie. Commissaris Deze werd in Plukker onder schrift aange duid als de heer Vrij, hoofd van de Suri naamse politie. De een noch de ander heeft echter iets met de staatsgreep te maken ge had. BUITENLAND Politieagenten gedood in Spaans Baskenland BILBAO Twee inspecteurs en een vrouw zijn gisteren om het leven gekomen, toen vier - onbekenden het vuur openden in een druk bezocht restaurant in Sestao, een voorstad van - Bilbao in het noorden van Spanje. Twee andere politie- inspecteurs raakten bij de aan slag gewond. De Spaanse poli- tie vermoedt dat de aanslag het werk is van de Baskische - afscheidingsbeweging ETA. Zij is de laatste tijd weer actief aan het worden. Sinds het be- gin van dit jaar zijn in Spanje zeven mensen door terroristi sche aanslagen om het leven gekomen. Argentijnen landen op F alklandeilanden LONDEN Een groep Argentijnen is ge land op een van Falklandeilanden, een Britse kolonie in het zuiden van de Atlan tische Oceaan en heeft er de Argentijnse vlag gehesen, zo heeft het Britse ministe rie van buitenlandse zaken bekend ge maakt. De Falklandeilanden liggen op 720 kilometer van het Zuidamerikaanse vaste land en vormen een kolonie van Enge land sinds 1835. Hun 1800 inwoners zijn bijna uitsluitend van Britse afkomst, maar Argentinië eist het gebied al geruime tijd Het Britse Foreign Office deelde mee dat de Britse regering direct aan de Argen tijnse regering in Buenos Aires om ophel dering heeft gevraagd, maar nog geen protest heeft ingediend. DINSDAG 23 MAART 1982 PAGINA Staalarbeiders Cockeril Sambre staken door BRUSSEL De staalarbeiders vai kerill-Sambre gaan voorlopig noj aan het werk. Tijdens de vergat van gisteren besloten zij de stakinj onbepaalde tijd voort te zetten. Ondanks het feit dat de Europese Con vorige week de Belgische regering toeste gaf voor een hernieuwde investeringsste ruim een miljard gulden aan het nooi dende staalbedrijf, bleek het merendeel 1500 arbeiders van voortzetting van de 5 De staalarbeiders zijn nog verbolgen o\ feit, dat er nog steeds geen positieve be is genomen over de vestiging van een continugieterij in Seraing. BPRUHI rs"% f' fm ÜÜÜl LEIDSE COURANT/H Chimpansee als hulp-verpleger Ongelooflijk maar waar: de achtjarige chimpan see Chusoku Is hulpver pleger In de dierenkli niek van dierenarts Jun- kl Uyama In Kukuoka In Japan. De dierenarts kocht de aap acht jaar geleden. Vanaf zijn der de Jaar Is de aap ge leerd zijn baas te helpen In de kliniek. De wat zonderlinge hulp-verple ger haalt en brengt pa tiënten naar de opera tiekamer, geeft ze te eten, houdt de kamer schoon en helpt bij het onderzoek door de die ren vast te houden, zoals op de foto een zie ke hond overkomt. Iran opent aanval op Iraakse stellingen NICOSIA Iraanse troepen hebben gisteren enkele Iraak se bolwerken in Iran aange vallen en verwoest. Daarbij zouden 10.000 Iraakse soldaten zijn gedood of gewond en 2.000 anderen gevangen zijn geno men. Dit heeft het Iraanse persbureau IRNA, dat uitzen dingen van Radio-Teheran ci teerde, bericht. Ook Radio-Bagdad maakte melding van een grote Iraanse aanval 50 kilometer ten noor den van Ahwaz, de hoofdstad van de Iraanse olieprovincie Khoezestan. In dit gebied zijn felle gevechten aan de gang, aldus Radio-Bagdad, dat ver der geen commentaar gaf. Mexicaanse minister bespreekt VS voorstel met leiders Nicar MANAGUA De M« minister van buitenla ken, Castaneda, heeft een onderhoud gehac Nicaraguaanse leider zegd dat deze zich tei van een oplossing vai blemen met de VS opstelden". Tijdens zijn bezoek z neda de uit drie man de Nicaraguaanse jun hoogte stellen van zij kingen met de Ami minister van buitenla ken, Haig, en met de president Castro. Het se persbureau Prens heeft in een uit Ha\ komstig verslag gen Castro Castaneda ei was voor diens infoi opnieuw zijn steun aan de voorstellen Mexicaanse president Deze voorstellen v<x het opgang brengen derhandelingen tusse §ia en de VS. et afgelopen wee! het voor de Caraïbii tot een treffen gekoro Hondurese vliegtuige nistens een Nici vaartuig, nadat Nicai kele Hondurese schi opgebracht. Tijdens b zou een Hondurees zijn geraakt (Van onze correspondent Dick Toet) COLORADO SPRINGS Nederland zal er deze week tijdens de vergade ring van de zogenaamde Nucleaire Planning Groep van de NAVO in Colorado Springs met klem op aan dringen de Amerikaans- Russische besprekingen over beperking van stra tegische, d.w.z. oceaano- verschrijdende atoomwa pens zo snel mogelijk te hervatten. De besprekingen, vroeger aan geduid als „SALT", maar door de Amerikaanse president Reagan omgedoopt in „START" moeten zo snel mo gelijk beginnen, zo zei de Ne derlandse defensieminister Van Mierlo aan de vooravond van de tweedaagse NAVO- vergadering. „Uitstel is grieze lig", aldus Van Mierlo, zeker als dat uitstel in verband wordt gebracht met de gebeur tenissen in Polen. „Het aan gaan van zulke besprekingen moet geen beloning zijn voor goed gedrag. Ze dienen het be lang van beide grootmachten", aldus de Nederlandse minister. Mr. Van Mierlo acht de nieu we strategische besprekingen ook van groot belang, omdat er naar zijn mening geen we zenlijke vooruitgang te boeken is bij de' besprekingen over be perking van nucleaire wapens voor middellange afstand in Genève, zolang de START-on- derhandelingen niet zijn be gonnen. Overigens verwacht Van Mierlo niet, dat er deze week in Colorado Springs al ver gaande toezeggingen door de Amerikanen ten aanzien van START zullen worden gedaan. Van Mierlo constateert echter wel enige beweging. „De in druk bestaat, dat er op het ogenblik bij de Amerikaanse regering zeer sterk over het begin van START wordt ge dacht", aldus Van Mierlo. Hij houdt er ernstig rekening mee, dat de Amerikanen zo niet deze week, dan toch op een van de NAVO-conferenties in de komende maanden concre te toezeggingen ten aanzien van START zullen doen. Er zal dan echter wel eerst over eenstemming binnen de rege- ring-Reagan zelf moeten ko men. De ministers Haig en Weinberger hebben de afgelo pen dagen nogal uiteenlopende verklaringen ten aanzien van START afgelegd. Defensiemi nister Weinberger liet vorige week weten, dat de START- besprekingen deze zomer zul len beginnen. Haig bracht ver volgens ijlings de toevoeging aan, dat er dan wel een duide lijke verbetering in de Poolse situatie zal moeten komen. Nederland zal zich bij het START-standpunt gesteund weten door de meeste andere bondgenoten. Met name Ne derland en West-Duitsland zullen deze week ook aandrin gen op een snelle afronding van een studie, die door een speciale werkgroep van hoog niveau wordt ingesteld naar de mogelijkheden tal van klei nere atoomwapens te doen op gaan in kwantitatief veel min der middelzware atoomwa pens. Deze vooral door Neder land en West-Duitsland opge zette „verschuivingsstudie" is drie jaar geleden al begonnen, maar nog steeds niet afgerond. Hoewel ver verwijderd van het „Europees pacifisme en neutralisme" en ook binnen de Verenigde Staten nog eens op ruime geografische afstand van de progressieve actiegroe pen en „denktanks" aan de oost- en westkust, maakten in Colorado Springs een nogal opmerkelijk aantal demon stranten hun opwachting. Al afgelopen zondag demon streerden ruim tweehonderd leden van vijf actiegroepen uit de omgeving voor de „Broad- more", een omvangrijk con grescentrum, dat is opgericht rond een vroeger „Kur"-oord. De actie, die de dagen erna werd voortgezet, richtte zich voornamelijk tegen de atoom bewapening en de Amerikaan se politiek ten aanzien van El Salvador. form aan. Hij werd niet aange houden, maar de militaire po litie nam wel zijn registratie- kaart in. Colorado Springs, een achttienhonderd meter hoog gelegen „boom-town" aan de rand van de Rocky Mountains, herbergt de Amerikaanse luchtmacht-academie, en een enorme legerplaats -(Fort Car son) met ruim twintigduizend militairen. Mishandeling van zeker een terrorist bevestigd ROME De Italiaanse autori teiten hebben bewijzen gevon den, dat een van de gedeti neerde leden van de Rode Bri gades is mishandeld. Dit heeft de Italiaanse binnenlandse za ken, Rognoni, gisteren tegeno ver het parlement meegedeeld. In antwoord op vragen van volksvertegenwoordigers over de vermeende marteling van gevangen, die verdacht wor den van terroristische praktij ken, zei Rognoni dat van de 15 tot nu toe binnengekomen klachten over mishandeling een geval is bewezen. De be windsman voegde eraan toe dat gerechtelijke stappen zul len worden ondernomen. De klachten waren ingediend door Cesare di Lenardo (23), een van de Brigadisten die te recht staat voor de ontvoering van de Amerikaanse generaal Dozier. In een schriftelijke verklaring aan de rechtbank zei Lenardo, dat hem electri- sche schokken op zijn ge slachtsdelen waren toege diend. Lenardo's advocaat, Giovanni, verklaarde in een telefonisch vraggesprek dat het opgang brengen van een gerechtelijke procedure bete kende, dat „er onzekerheid over bestaat dat een misdaad is begaan, maar dat nog niet was vastgesteld wie hiervoor ver antwoordelijk was". Een Israëlische soldaat trapt in een straat In Ramallah e vat aan de kant, terwijl links van hem brandende bandjst een sterke rookontwikkeling zorgen. Gisteren was het óp L telijke Jordaanoever opnieuw tot krachtige protesten gj. tegen de Israëlische bezetting. Een Palestijnse jongen v dens ongeregeldheden in de buurt van Ramallah door eefa lische militair dood geschoten. WEER DODE OP WESTELIJKE JORDAANOEVER WASHINGTON Jorda nië heeft gisteravond offi cieel verzocht om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad teneinde „de ernstige en snel verslech terende situatie te onder zoeken in de bezette Pa lestijnse en Arabische ge bieden, daarbij inbegre pen Jeruzalem". Het ver- zoele werd gedaan uit naam van de lidstaten van de Arabische Liga. Syrië had zondag al de Veilig heidsraad van de VN ge vraagd in spoedzitting bijeen te komen om de „gevaarlijke situatie op de westelijke Jordaanoever" te bespreken. Het verzet tegen de Isr t annexatiepolitiek wer< ren in de bezette gebie ie verminderd voortgezet Palestijns vluchtelingen 16 kilometer ten noor< Jeruzalem openden Isr t militairen het vuur <it groep jongeren. Hierbel een Palestijnse jongen d Zaterdag was ook al ee i< tijn door Israëlisch a vuur omgekomen. In F raëlisch parlement zijn dels naar aanleiding ongeregeldheden drie van wantrouwen tegi mier Begin ingediend, ties worden in de loop dag in stemming g J Volgens de Israëlische dio hangt het lot van ring-Begin af van vi r men van twee splinter i die hun standpunt n k hebben bepaald. De Amerikaanse heeft gisteren haar heid geuit over de jonjt van onrust in de bezett)-' den. „Wij betreuren h< r vergieten en in het b. het tragische verlies as senlevens. Wij hopen dereen, die invloed kal fenen, dat zal doen om te doen weerkeren", woordvoerder van 1 Huis Larry Speakes. nerikaanse ambassadrif VN, Jeanne Kirkpatrii intussen de Jordaanse sadeur Noesseibeh late1 dat haar regering er i doet om de spanning^ bezette gebieden te dic minderen. De ambassadeui's var sche landen in Brussë 1 gisteren druk uitgeoe» de Europese Gemeens I Israël te dwingen di/ nexeerde gebieden ten ven. Zij uitten hun ,,d' zorgdheid Over de hu tuatie waarin de Arabi1 volking onder het juk Israëlische bezetting 1 zijn het slachtoffer va ristische maatregelen"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10