atenverkiezingen belangrijker dan ze lijken! De onzekerheid over de uitslag is nog nooit zo groot geweest'''' Majoor Haddad: „Ik ben het Libanese leger Politiek Partij Parlement OPINIE-ONDERZOEKER MA URICE DE HOND OVER STA TENVERKIEZINGEN: -3 LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 20 MAART 1982 PAGINA 9 /VAG Aanstaan- jsdag is iedere Ne er, mits tenminste oud, in staat één grondwettelijke uit te oefenen. Hij h uitspreken over instelling van zijn aal bestuur. Velen illen bij het lezen regels de schou- jhalen env denken: i De traditioneel komst bij Staten- ngen bewijst dat niddelde burger of nauwelijks in- t voor hetgeen er provinciehuis ge- jouding anders zou zullen we hieron- ren aan te tonen. Het ;ste argument voor die redenering is uiteraard dat stemmen meehelpt aan het in stand houden van onze demo cratische rechtsstaat. Onver- schien zelfs van volks vertegenwoordigers kan uit eindelijk leiden tot zeer onge wenste toestanden, zoals in de jaren dertig afdoende is geble ken. Maar naast dit wezenlijke belang van de verkiezingen zijn er nog andere. Bij het be spreken daarvan willen we een onderscheid maken tussen zaken die direct en zaken die indirect met deze verkiezingen te maken hebben. Evenwicht bewarten Allereerst dus de Provinciale Staten zelf, die uit hun midden een dagelijks bestuur kiezen, het college van Gedeputeerde Staten, voorgezeten door de niet gekozen maar door de Kroon benoemde Commis saris der Koningin. De macht van deze colleges is niet meer wat ze was in vroeger eeuwen. Een ieder, die tijdens de ge schiedenisles niet voortdurend uit het raam heeft gekeken, zal zich herinneren dat gewes ten als Holland, Gelre en Utrecht ooit vrijwel autonome staatjes waren, die slechts een paar bevoegdheden hadden overgedragen aan de stadhou der of raadpensionaris in Den Haag. Maar ook al is de situatie van nu dan vrijwel het spiegel beeld van die van toen, daar mee zijn de Staten toch niet geheel van belang ontbloot. Ze zijn belast met het toezicht op het doen en laten van gemeen tebesturen en met zaken als de energievoorziening, (water- )wegen, bruggen, culturele aangelegenheden, recreatie, ruimtelijke ordening en het milieu. Met name die laatstge noemde drie taken zijn de af gelopen jaren steeds belangrij ker geworden. Doelstellingen als bijvoorbeeld economische groei en bescherming van de natuur zijn vaak met elkaar in strijd en dan is het goed dat er een instantie is die, min of meer boven de (gemeentelijke) partijen staand, de belangen tegen elkaar afweegt. Senaat Een indirect gevolg van de Statenverkiezingen is het ver anderen van de samenstelling van de Eerste Kamer. Het zijn immers de Provinciale Staten, die deze Kamer kiezen. En al wordt de Senaat door velen als een overbodig overblijfsel uit het verleden beschouwd, hij is er wel en laat af en toe ook krachtig van zich horen. Te denken is aan het initiatief wetsontwerp van PvdA en VVD betreffende abortus, dat in 1976 door toedoen van enkele VVD'ers werd ver worpen. Het gevolg daarvan was dat er nu een wezenlijk andere abortuswet van kracht is. Een nog verderstrekkend gevolg is, zo menen velen in politiek Den Haag, dat mede door het tegenstemmen van de voorzitter van de fractie der liberalen, de inmiddels overle den mevrouw Van Someren- Downer, de weg geëffend werd naar het eerste kabinet- Van Agt. De aanhangers van deze theo rie menen dat het gedrag van de VVD in de Senaat jegens het verworpen abortus-wets ontwerp, de sympathie van CDA-voorman Van Agt voor de VVD deed toenemen, te meer omdat dat gedrag uit drukkelijk niet werd veroor deeld door politiek leider Hans Wiegel. Mede daardoor zou hij een jaar later na eindeloos on derhandelen met PvdA en D'66 besloten hebben tot de vorming binnen record tijd! van een kabinet met de VVD. Waar de Statenver kiezingen uiteindelijk toe kun nen leiden! Er is echter nog meer. Dries van Agt, die inmiddels bijna niet meer weg te denken is als premier, gaf het vorige week tijdens een tv-interview zelf toe: „Ik kan niet ontkennen dat de landelijke politiek op de achtergrond meespeelt". Hij bedoelde daarmee op dat mo ment niets anders dan dat de kiezers zich bij de Statenver kiezingen veelal laten leiden door het Haagse optreden van de diverse partijen. Maar Van Agt zal zich zeker gerealiseerd hebben, dat de uitslag van de verkiezingen, juist omdat de mensen niet „provinciaal" stemmen, geldt als officieuze graadmeter voor het (gebrek aan) succes van het zittende kabinet. Het feit dat CDA- voorzitter Piet Bukman onder anderen eigen partijgenoten heeft opgeroepen de verkie zingen niet als zodanig te be schouwen, bewijst dat al. Wie verontwaardigd is over het functioneren van de huidi ge regeringscoalitie, CDA- PVDA-D'66, heeft dus de mo gelijkheid dat te tonen. Hij kan straks stemmen op één van de partijen in de oppositie. Ook kan hij kiezen voor die regeringspartij, die het volgens hem wel goed doet. Als maar voldoende mensen zo stem men, heeft dat vrijwel zeker gevolgen voor het kabinet. Daarmee is niet gezegd, dat het dan ook verdwijnt, maar in elk geval kunnen als gevolg van de uitslag van komende woensdag de interne verhou dingen in het kabinet gewij zigd worden. Verlamd Een voorbeeld: stel dat de PvdA inderdaad fors verliest, zoals wordt voorspeld, terwijl het CDA stabiel blijft en D 66 en VVD flink winnen. Er kunnen dan twee dingen ge beuren. Het eerste is dat de PvdA nog veel meer verdeeld raakt dan zij nu al is en daar door als het ware verlamd wordt. Uiteindelijk zou dat kunnen uitdraaien op een ka binetscrisis, waarschijnlijk om dat de andere coalitiepartners besluiteloosheid niet eeuwig kunnen accepteren. Maar ook is het mogelijk dat de socialis ten zo toegeeflijk worden, dat CDA en D'66, die op sociaal- economisch gebied veelal de zelfde ideeën hebben, hun in zichten op dat terrein kunnen doordrukken, waardoor het kabinet als geheel aan (daad- )kracht wint. Maar hoe het ook zij, één ding is zeker: de kiezers kunnen via dit stembiljet wezenlijk in vloed uitoefenen. Een reden temeer om woensdag toch maar even naar het stembu reau te gaan. En bovendien, zoveel moeite is het toch ook weer niet! RIK IN 'T HOUT IDAM Opinie- iker Maurice de ie in de afgelopen n reputatie op- als Neerlands trouwbare voor van verkiezings- heeft aan de voor de komen- iverkiezingen een !us gehad. Tot nu ipelde De Hond grote nauwkeu- de uitslagen van imerverkiezingen in '81 en de Sta dingen van '78. t hij bekennen, voor die hoge ran nauwkeurig- volledig kan in- ine trend is duide- el: de PvdA zal ten an de Kamerverkie- i vorig jaar ongeveer it van haar aanhang D'66 loopt iets terug it ten opzichte van 'erkiezingen van '78 kleine linkse par- n, klein rechts en blijven gelijk en de „Maar toch: de on- over de uitslag is tig jaar nog nooit zo 'eest", zegt Maurice ,Dat is vooral te wij lt feit dat ontzettend xs nog steeds niet ze woensdag zullen men en zo ja, welk lan rood zullen ma- laars zijn vooral te de linkse kiezers, fst veertig procent :nsen die vorig jaar 'eede Kamerverkie- een partij links van ;n hebben gestemd, geen idee welke par isdag zal kiezen", al- •nd. Dat komt vol- vooral doordat veel et meer weten, wel- n deze economische iest voor hun belan- n zal opkomen. En eraan toe: „Boven- de merkwaardige heid. dat de partijen verkiezingen nau- campagne hebben Volgens mij wisten tot voor kort amper insdag verkiezingen 1 gelooft De Hond i abnormaal lage op- !t zal volgens hem ninder zijn dan in ruim 79 procent van rechtigden naar de ibus ging, maar een nd dieptepunt van, zeggen minder dan zie hij niet in het liggen. Ie Hond (34), direc- t Amsterdamse bu- marktonderzoek bewerkt sinds )pdracht van het ioprogramma „In laan" regelmatig de VEERTIG PROCENT VANLINKSE KIEZERS TWIJFELT NOG politieke peilingen die weke lijks door het Nederlands In stituut voor de Publieke Opi nie (NIPO) worden gehouden. Zijn eigen bureau, dat opinie peilingen op allerhande gebied organiseert voor tal van in stanties, organisaties, bedrij ven en politieke partijen, houdt de laatste tijd ook zelf telefonische enquêtes naar de politieke voorkeur van de Ne derlandse kiezers. Met behulp van computers is de uitslag van dergelijke onderzoeken in een mum van tijd gedetail leerd vast te stellen. De manier waarop Maurice, via de „methode-De Hond" de uitslagen van politieke opinie peilingen zodanig weet te be werken en te interpreteren dat er een grote mate van be trouwbaarheid ontstaat heeft in de afgelopen jaren allerwe gen lof geoogst, en niet in de laatste plaats van politici. Zoals geschreven, meestentijds maakt De Hond voor zijn poli tieke berekeningen gebruik van NIPO-peilingen. Enquê teurs van het NIPO bellen we kelijks bij ongeveer 1000 wille keurig uitgekozen Nederlan ders van 18 jaar en ouder aan om ze een hele waslijst met vragen voor te leggen over van alles en nog wat. Die vra gen variëren van „welk was middel gebruikt u?" tot „op welke partij hebt u bij de laat ste verkiezingen gestemd en waar zou u op dit moment op stemmen?". De Hond: „Elke week krijg ik van het NIPO die antwoorden over de partij keuze en die ga ik dan duchtig analyseren en corrigeren. Mijn correctiemethode verduidelijk ik meestal met het voorbeeld van de weegschaal. Stel, dat je op een avond op een weeg schaal gaat staan en dat je dan 75 kilo blijkt te wegen. Een uur later ga je echter weer op die weegschaal staan en dan zie je tot je verbazing dat je opeens 81 kilo weegt. Welnu, het is onmogelijk dat je in een uur tijd zes kilo bent aangeko men, dus je gaat je afvragen of er intussen misschien iets met die weegschaal is gebeurd. Ie mand heeft bijvoorbeeld aan het wieltje van die schaal ge zeten. Nou, dat wieltje corri geer je dan". „Een klein praktijkvoorbeeld: als de ene week ruim 30 pro cent van de ondervraagden zegt, vorig jaar CDA te hebben gestemd, dan weet ik dat dat klopt met de werkelijkheid, want het CDA haalde vorig jaar inderdaad ruim 30 pro cent. Als nu de daaropvolgen de week 25 procent vertelt, vorig jaar CDA te hebben ge stemd, dan klopt dat dus niet. En dan klopt het dus ook niet als 2 procent van die CDA- kiezers beweert, nu D'66 te gaan stemmen. Dat moet je dus allemaal corrigeren". Terug naar de Statenverkie zingen. In het zicht van derge lijke verkiezingen plegen poli tici steevast om het hardst te roepen dat er geen landelijke betekenis aan mag worden ge geven. „Da's natuurlijk onzin", zegt De Hond, „en dat weten ze zelf ook wel. Vrijwel geen mens kiest bij Statenverkiezin gen bewust voor de provincie besturen. Men brengt z'n stem uit om uiting te geven aan ge voelens over wat zich aan het Binnenhof afspeelt. Ik ben het overigens wél eens met de po litici die zeggen, dat de uitslag van Statenverkiezingen beslist geen consequenties mag heb ben voor de Tweede Kamer en het kabinet. Dus als CDA en VVD samen een meerderheid zouden behalen, moet het ka binet gewoon blijven zitten". Het aardigste van de verkie zingen van woensdag is vol gens De Hond, dat er een nek- aan-nek-race te zien zal zijn tussen PvdA en VVD met als inzet de vraag wie de op één na grootste partij van Neder land wordt. De Hond: „Het is uniek, wat er momenteel met de PvdA gebeurt. Moet je na gaan: bij de Statenverkiezin gen van 1978 scoorde de PvdA 34 procent van het aantal uit gebrachte stemmen en vorig jaar bij de Kamerverkiezingen ruim 28 procent. Het ziet er naar uit dat dit nu 23 a 24 pro- Opinie-onderzoeker Maurice de Hond: „Als u over driehonderd jaar nog steeds niet bent ondervraagd, komt u maar bij me klagen". cent wordt. Ruim tien procent achteruit in vier jaar tijd, dat is een grote partij nog nooit overkomen!" Maurice de Hond constateert overigens, dat de PvdA lang zaam bezig is uit het diepe dal (een score van 20 procent in de peilingen van een paar weken geleden) omhoog te kruipen. De aanhang neemt weer lang zaam toe. De Hond: „Dat heeft ook te maken met het under dog-effect. Veel linkse kiezers vinden dat de PvdA, juist nu het zo slecht met de partij gaat, een steuntje in de rug no dig heeft. En je hoort ook ge luiden als: die Den Uyl vecht tenminste nog; laat ik ondanks Wat voor verschuivingen ge ven de peilingen van de afge lopen maanden te zien? Zijn er bijvoorbeeld veel mensen die rechtstreeks van de PvdA naar VVD of CDA overstap pen, of omgekeerd? „Nauwelijks", zegt de Hond krachtig hoofdschuddend. „Dat soort radicale bekeringen komt bijna niet voor. Je ziet voornamelijk mensen die stui vertje wisselen tussen PvdA, D'66 en de kleine linkse par tijen en anderzijds tussen CDA, VVD en D'66. Wat dat betreft is D'66 dus de spil. Er is een geweldig druk kiezersver- keer naar D'66 toe en van D'66 vandaan". Hebben televisie-debatten tus sen politieke voormannen eni ge invloed op het kiezersge drag? De Hond: „Geen enkele in vloed. Dat is in de loop der ja ren wel gebleken. Zulke de batten sterken de aanhangers van een bepaalde partij alleen maar in de overtuiging die ze al hadden. In de Verenigde Staten is dat heel anders, daar zijn politieke televisiedebatten vaak beslissend geweest voor de overwinning of het verlies van een presidentskandidaat. Dat komt omdat de Amerika nen zich bij hun keuze veel meer laten leiden door sympa thie of antipathie voor de per soon zelf dan voor de politieke ideeën van een kandidaat. In Nederland doen we dat nau welijks. Ja, Terlouw heeft door zijn uiterlijk wel wat stemmen binnengehaald, maar over het algemeen is er van louter menselijke aantrek kingskracht in ons politieke bestel haast geen sprake. Het gaat bij de kiezers hier toch vooral om het beleid, om het programma van een partij". „Kijk, als Den Uyl bijvoor beeld als politjek leider van de PvdA vervangen zou worden door Van der Louw, dan zou dat naar mijn overtuiging voor de PvdA nauwelijks iets uit maken. Ook al zou bijvoor beeld een CDA'er Van der Louw sympathieker vinden dan Den Uyl, dan nóg plakt hij hem een PvdA-etiket op en zegt: het is een aardige man, maar het is en blijft een socia list en daar stem ik niet op". Een brandende vraag ten slotte. Je hoort zo vaak allerlei mensen om je heen zich afvra gen waarom zij nog nooit voor een opiniepeiling ondervraagd zijn, terwijl de media toch re gelmatig bol staan van de en quêtes. Hoe komt dat nou? De Hond lacht breeduit. „Dat soort dingen hoor ik ook altijd. Ik heb berekend dat in theorie elke Nederlander eens in de driehonderd jaar aan de beurt is voor een enquête. Dus ik zeg altijd: als u over driehonderd jaar nog steeds niet bent on dervraagd, komt u maar bij me klagen". DICK VAN RIETSCHOTEN laddad, de leider van het „ministaatje" Vrij Li- (Van onze speciale verslaggever Arno van Doorn) METOELLAH „Waar om wil men geheel Liba non onder controle van de VN-vbredesmacht plaat sen?" Deze vraag stelt majoor Haddad en geeft direct daarop zijn sarcasti sche antwoord: „Om het land helemaal in handen te geven van de PLO. Als men werkelijk de Libane- zen wil helpen, moet men eerst in de hoofdstad Bei roet orde op zaken stel len". De rechtse leider van „Had- dad-land" een smalle land- strook lang de grens met Israël is nog niet helemaal her steld van een aanslag enkele maanden geleden. In het grensdorp Metoellah in het noorden van Israel vertelt hij niettemin kort en zakelijk wat hij te zeggen heeft: „De Unifil kan het gebied niet schoon houden van PLO. Er is laatst gevochten met allerlei wapens. De Unifil zoekt dekking, en niemand vraagt hoe de PLO aan zijn wapens komt". Saad Haddad voelt er niets voor om zijn territorium, vrij Libanon noemt hij het zelf, te laten controleren door de Uni fil. „De laatste maanden heeft de PLO gebruikt om zijn posi ties in Libanon te versterken". Haddad zou zich er tot het ui terste toe verzetten dat dit ook in „zijn gebied" gaat gebeuren. „We geven niet op, wat ook de prijs mag zijn. We namen stel ling en we blijven waar we zijn". Op de Unifil-troepen heeft hij genoeg commentaar, maar over het algemeen noemt hij de samenwerking met de lei ding van de verschillende de tachementen goed. Het zou wat hem betreft allemaal strenger moeten. Hij noemt als voorbeeld de Unifillers van de Fiji-eilanden „er zijn er zes duizend". Nu is er sprake dat Fiji-troepen er 1000 man bij- krijgen. Maar als ze huh werk goed doen, dan zijn duizend Unifillers genoeg om de taak naar behoren uit te voeren", aldus majoor Haddad. Ronduit negatief is Haddad over de Senegalese afdeling van het VN-detaehement in Libanon. Hij heeft enkele we ken geleden de VN-leiding ge vraagd de Senegalezen terug naar huis te sturen. „Op een gegeven moment opereerden Senegalese manschappen openlijk met PLO-strijders te gen de Libanese bevolking". „Het staakt-het-vuren in Liba non kan niet lang meer du ren", zegt Haddad. „De PLO kan niet lang non-actief zijn, want dan verliezen ze de sym pathie van de Arabieren. Die willen immers weten waar hun geld blijft. Momenteel bouwen de PLO-ers sterke po sities en versterken zij zich met nieuwe wapens. De laatste drie maanden is er voor onge veer vijftig miljoen dollar wa pentuig aangeschaft. De PLO bezit nu onder meer 300 artil leriestukken, waaronder een aantal met een bereik van 44 kilometer, die vanaf Libanees grondgebied de havenplaats Haifa kunnen beschieten, Ka- toesja- en SAM-raketten, be doeld om vijandelijke vliegtui gen neer te halen". Bovendien heeft hij al verschillende tanks gezien, en heeft hij hèt ver moeden dat de PLO de be schikking heeft over helicop- ters- „Maar die hebben ze nog niet laten zien", zegt Haddad. Majoor Haddad's vaderlands liefde steekt hij niet onder stoelen of banken. Evenmin dat geen haar op zijn hoofd eraan denkt, het bestuur over Haddad-land uit handen te ge ven. Hij heeft dan ook weinig begrip voor degenen die vin den, dat Haddad zich moet te rugtrekken. „Naar waar? Ik ben hier geboren, mijn vader en mijn grootvader zijn hier ook geboren. Waarheen moet ik mij terugtrekken?". En met nadruk: „Ik ben het Libanees leger, toen de Syriers kwamen (1975) ben ik niet gehoorzaam geweest aan de bezetters. Wij accepteren geen bezetting!". Haddad's wens is dan ook een Libanese regering. „Het is nu een staat van oorlog, dan hou je geen verkiezingen. Maar ik wil dat Libanon zo snel moge lijk geregeerd wordt door Li- banezen. Dan kan het mij ver der niets schelen wie dat pre cies zijn". De tijd lijkt wat dat betreft in het voordeel van de majoor te werken. Zoals hij zegt: „In Li banon beginnen nu ook de moslems de oorlogstoestand beu te worden. Ook zij willen leven als Libanezen. Ze mer ken dat ze al die tijd misbruikt zijn. In Libanon moet het mo gelijk worden, dat de verschil lende religies tevreden naast elkaar leven". Haddad, Grieks katholiek, zegt te rekenen op de steun van zo'n 90 procent van de Libane se bevolking. „De mensen we ten dat het de enige weg is. Het is ons land en ons leger. Syrië zal het Sovjetkamp niet verlaten, en het wil Libanon annexeren. Libanon is de poort van het Midden Oosten. Het zal geen verwondering wekken van deze man te ho ren, dat hij niets voelt voor een eigen land voor de Pales- tijnen. „Hoezo, een eigen land? Waarvoor? Om een basis te vormen voor internationaal terrorisme? De Rode Brigade in Italië kreeg geld van de PLO, en ook het Rode Leger in Japan. Zulke mensen kan je geen land geven. Libanon is nu een basis voor terrorisme over de hele wereld, maar in een vrij land zullen de terro risten weer gewone mensen worden. Dan komen de men selijke waarden weer terug".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9