Grondslagen sociale zekerheid nog niet aantasten Regering wacht nog met protest bij El Salvador Of IN UW BUUKE 'verschot betalings- ialans 8,6 miljard fICE-PREMIER DEN UYL: VS: Lezing junta juist IKON-team gaf „stem aan slachtoffers van onrecht" luim eenderde abonnees h Stem ach ter staking de schilder het beschermen. Stakende grafici weer aan het werk U kunt kiezen: CDA 2 U en wij. Samen vemntwoordelijk. INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 20 MAART 1982 PAGINA 7 ledder van alingrad" overleden )SKOU In Moskou is op jarige leeftijd overleden larschalk Vasili Chuikov, de edder van Stalingrad". Chui- v was in de winter van 12/43 bevelhebber van de ssische troepen, die de Duitse nars bij Stalingrad tot staan nden brengen. De Slag om ilingrad wordt beschouwd als keerpunt aan het oostelijk Kit in de Tweede Wereldoor- In 1945 nam Chuikov in rlijn de Duitse' capitulatie in tvangst. Voor de Russische volutie van 1917 was Chui- v picolo in een hotel, een jaar Ier trad hij toe tot het Rode Groei toerisme in Nederland verwacht DEN HAAG Voor Nederland mag in de periode tot 1985 aan een potentiële groei in de toeristische overnachtingen worden gedacht van drie tot vijf procent. Dit is een van de uitkomsten van een onder zoek naar het toerisme in Nederland in de ja ren tachtig, dat is uitgevoerd in opdracht van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) en waarvan de resultaten op een gisteren in Den Haag gehouden bijeenkomst bekend werden gemaakt. Verder staat vast, dat ons land met het inko mend toerisme in de jaren 1975-1979 in ver gelijking met de ons omringende landen is achtergebleven. In de laatste jaren is daarin een wending ten goede gekomen en werd het tekort op de reisverkeersbalans kleiner, maar het bedroeg nog altijd ongeveer 5,2 miljard gulden in 1981 tegen zes miljard in 1979. Den Uyl naar commissie-Palme DEN HAAG Drs. J. den Uyl neemt morgen in Londen deel aan de beraadslagingen van de zogenoemde commissie-Palme, die bezig is met het opstellen van een rapport dat aanbevelingen zal bevatten met betrekking tot ontwapenings- en veiligheids vraagstukken. Dat heeft een woordvoerder van Den Uyl giste ren meegedeeld. In de commis sie-Palme, genoemd naar de Zweedse socialist, zitten politici uit oost en west op persoonlijke titel. Naast Den Uyl en Palme zijn onder meer Brandt, Vance (VS) en Arbatov (Ussr) lid van deze commissie. Albert Heijn mag geen boeken beneden de prijs verkopen HAARLEM Albert Heijn B.V. mag geen boeken van erkende uitgevers meer verkopen tegen een andere prijs dan de door door de uitgevers vastgestelde prijs. Dit op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per overtreding. Het verbod geldt niet als AH binnen drie weken nadat de Vereniging ter Bevor dering van de Belangen des Boekhandels daarom heeft gevraagd aan de vereniging alle terzake doende gegevens verstrekt over de door AH in België ingekochte boeken. Dit heeft de president van de Haarlemse rechtbank, mr. H. F. van den Haak, gisteren bij uitspraak in kort geding bepaald. De vereniging wilde dat AH haar voortaan alle informatie zou ver schaffen over de door AH in België ingekochte boeken. Met die informatie kan de vereniging dan nagaan of AH eerst boeken op papier in België verkoopt en vervolgens weer in Ne derland afzet. AH kan de boeken dan beneden de vastgestelde prijs in Nederland verkopen. In een eerder kort geding had de president van de Haarlemse rechtbank ook al bepaald dat het gebruik van deze zogenaamde u-bocht-constructie niet toelaatbaar is. Van Agt bezoekt erevelden in Thailand BANGKOK Minister-president Van Agt heeft gisteren, de laatste dag van zijn bezoek aan Thailand, een be zoek gebracht aan de erevelden in Kanchanaburi en Chungkai, waar Ne derlanders begraven liggen die tijdens de Tweede Wereldoorlog aan de Bir- maspoorweg hebben gewerkt. De premier vertoefde geruime tijd op de beide begraafplaatsen. Op weg er heen hield hij even stil bij de legenda rische brug over de rivier De Kwai. De oorspronkelijke brug is inmiddels afgebroken en vervangen door een nieuwe, 's Middags bezocht hij de Don Bosco-school in Bangkok, een project waaraan Nederland al jarenlang fi nanciële steun verleent. Poolse regering eist beheer over hulpzendingen BRUSSEL De Poolse auto riteiten hebben gedreigd de grenzen van het land voor hulpzendingen te sluiten als de kerk niet bereid is de talrijke hulpgoederen aan de overheid af te staan. Aldus hebben in I België in ballingschap verblij- vende leden van Solidariteit gisteren gezegd. De kerkelijke leiders zijn niet voor het drei gement van de machthebbers gezwicht. De katholieke kerk draagt in de meeste gevallen de zorg voor de verdeling on der het Poolse volk van de nog steeds voortdurende stroom buitenlandse hulpgoederen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Bij de be- tigingen die het kabi- dit jaar nog wil door- tren zullen de gronds- ;en van het stelsel van :iale verzekeringen ;reind blijven. Dit zei i-premier Den Uyl gis- ren na afloop van het elijks kabinetsberaad. Uyl sluit overigens niet dat het kabinet in de ko lde Voorjaarsnota (waarin bezuinigingen worden aan- kondigd) „incidentele maat- ielen" in de sfeer van de so le zekerheid zal treffen. Die .(atregelen zullen echter de indslagen van het sociale jsel, zoals de koppeling tus- 1 lonen en uitkeringen en beginsel dat ieder individu -igelijke mate recht heeft op q uitkering (het individuali- 4sbeginsel) niet aantasten, in Uyl zei dat hij samen met (i staatssecretaris mevrouw Dales komende zomer een „Grondslagennota" aan de Tweede Kamer zal aanbieden, waarin een aantal voorstellen zal staan om het sociale stelsel op bepaalde punten te herzien. Hij liet doorschemeren dat in dat verband bijvoorbeeld ge dacht kan worden aan de mo gelijkheid van een nieuw prin cipe, namelijk het verstrekken van uitkeringen naar draag kracht. Daarmee zou het indi- vidualiteisbeginsel op de hel ling komen. Sprekend over de verschillen van mening in het kabinet over de bezuinigingen die dit jaar nog moeten worden door gevoerd zei Den Uyl dat de in zichten langzaam naar elkaar toe groeien. Hij sloot zich aan bij de optimistische geluiden die premier Van Agt en minis ter Van der Stee (Financiën) eerder al hebben geuit over de mogelijkheid dat het kabinet zonder kle'erscheuren uit de problemen komt. De ministerraad heeft gisteren de Sociaal Economische Raad advies gevraagd over het handhaven van de minimum vakantietoeslag op 7,5 procent. „Onder de huidige economi sche omstandigheden is een verhoging van de minimum toeslag niet gèwenst", aldus Den Uyl. De SER moet bin nenkort ook advies uitbrengen over de vraag of een perma nente aftopping van de vakan tietoeslag wenselijk is. Volgens een dergelijke aftopping (die overigens als gevolg van een jaarlijkse loonmaatregel al en kele jaren bestaat) mag de va kantietoeslag een bepaald bru- tobedrag niet te boven gaan. Het kabinet ziet op dit mo ment geen heil in een voorstel tot permanente aftopping van de jaarlijkse prijscompensatie. „Dat zou een te grote ingreep op de onderhandelingsvrijheid van werkgevers en werkne mers zijn", aldus Den Uyl. „Ik ben de afgelopen tijd steeds meer tot het besef gekomen dat die onderhandelingsvrij heid een recht is waar je niet zo gemakkelijk inbreuk op mag maken". '.|(Van onze parlementaire redactie) HAAG De beta- igsbalans (het totale jrschil tussen in- en uit- t) over 1981 vertoont !n overschot van 8,6 mil- :d gulden. Daarvan imt meer dan een derde miljard gulden) voor ;ening van het laatste artaal, vooral door een positieve energiebalans. Er werd aanzienlijk meer energie (aardgas) uitge voerd dan geïmporteerd. Een én ander blijkt uit cijfers die het ministerie van finan ciën gisteren heeft gepubli ceerd. In vergelijking tot 1980 is de betalingsbalans aanzien lijk verbeterd. In dat jaar was er nog een tekort van 4,5 mil jard gulden. Voor het lopende jaar wordt eën overschot ver wacht van 13 miljard gulden. Nederlandse investeerders hebben in 1981 voor 2,2 mil jard gulden meer over de grens geïnvesteerd dan het jaar daarvoor. In totaal vloeide" vorig jaar voor ruim 8 miljard gulden aan investeringen naar het buitenland. De stroom van buitenlandse investeringen naar Nederland bleef gelijk op 3,2 miljard gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Ne derlandse regering zal over de moord op de vier IKON-journalisten in El Salvador pas een een of ficieel protest aan het be wind aldaar sturen, als zoveel mogelijk achter gronden van hun dood duidelijk zijn. Dit heeft vice-premier Den Uyl gisteren gezegd na afloop van het wekelijks kabi netsberaad. Zoals bekend is de Nederlandse am bassadeur in Mexico in middels naar El Salvador gereisd om een onder zoek in te stellen. Het kabinet heeft giste ren een in telegram aan de IKON zijn leedwezen uitgesproken over de moord op de IKON-ca- meraploeg. In het tele gram, ondertekend door vice-premier Den Uyl, zegt het kabinet ge schokt te zijn door de dood van het viertal. Den Uyl schrijft dat de dood van de IKON-jour- nalisten hem persoonlijk diep heeft geraakt, te meer daar hij één van hen, Koos Koster, per soonlijk goed heeft ge kend. „Ik heb hem in 1972 in Chili voor het eerst ontmoet en ik heb ervaren hoe hij in z'n hele instelling betrokken was bij de bevrijdings- strijd in Latijns-Amerika. Vorig jaar heeft mijn vrouw tijdens haar be zoek aan Argentinië de gehele nu omgekomen cameraploeg ontmoet. Wij zijn beiden diep ver slagen", aldus Den Uyl. Bomalarm bij het Amerikaanse consulaat in Amsterdam. Een medewerker van de ex plosieven opruimingsdienst loopt met en pakje, dat een bom zou bevatten. Niet be kend is of dit inderdaad het geval was. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft bekendgemaakt dat niet getwijfeld hoeft te worden aan de verklaring van de Salvadoraanse junta over de dood van de vier IKON-journalisten. Een onderzoek van de ambassade in El Salvador heeft geen informatie op geleverd, die die verklaring van de junta tegenspreekt, aldus het State Department. De Amerikaanse onderminister voor mensenrechtenzaken, Abrams, verklaarde eveneens dat er geen bewijzen zijn als zouden de vier opzettelijk zijn gedood. Hij prees de junta in San Salvador omdat deze, zo zei hij, in tegenstelling tot bij voorbeeld Nicaragua wel journalisten toelaat. Voor kranten, radio en televisie in de hele wereld was de moord op de vier Nederlanders gisteren het belangrijkste nieuws. Waarnemers in Washington menen dat de schok kende gebeurtenis er mogelijk toe bijdraagt dat de Ameri kaanse regering zich meer op een politieke oplossing van de kwestie El Salvador concentreert. De roep om een politieke oplossing is de laatste weken enorm toegenomen en de alge mene indruk is nu dat het regeringsstandpunt wat gematig der wordt. Kerkdienst ter nagedachtenis aan IKON-team HILVERSUM De IKON-radio zendt morgenochtend in de plaats van de aangekondigde dienst een speciale kerk dienst uit die gehouden wordt in de Mozes en Aaron-kerk in Amsterdam, ter nagedachtenis aan omgekomen tv-team. In het aansluitende radioprogramma „De andere wereld op zondagmorgen", van 11.00 tot 12.00 uur, zullen reacties zijn te horen van onder meer minister van buitenlandse zaken Van der Stoel. Vanavond wordt NCRV's „Hier en Nu" bijna geheel gevuld met de beelden die het IKON-team de afgelo pen weken voor deze omroep in El Salvador heeft gemaakt. DEN HAAG „Het stem geven aan de slachtoffers van hemel schreiend onrecht is nooit zonder gevaar", al dus een reactie van een IKON-medewerker op de moord op vier IKON journalisten in El Salva dor. Het viertal was zich echter, zo werd gezegd, van dat gevaar terdege bewust. Zij waren net begonnen aan een twee luik voor de IKON-tele- visie: een portret van een boerenfamilie in het door het verzet bevrijde gebied en een portret van een gezin uit de mid denklasse in de hoofd stad San Salvador. De re portage blijft onafge maakt. Leider van het tv-team was Koos Koster (45), getrouwd met een Chileense en als cor respondent van onder meer de IKON gestationeerd in Mexico-stad. Koster was als theoloog afgestuurd in Kam pen. In de jaren zestig werkte hij geruime tijd in West-Ber- lijn. Twaalf jaar geleden ver trok hij naar Latijns-Ameri ka. In 1973 maakte hij kennis met de Latijnsamerikaanse dictatuur, toen hij na de mili taire staatsgreep en moord op de Chileense president Allen- de samen met duizenden Chilenen gevangen zat in het stadion van Santiago. Hij werd beschuldigd van „link se activiteiten", omdat hij zich het lot had aangetrok ken ven de bewoners van de sloppenwijken. Dat stadion in Santiago is berucht geworden als de grootste martelkamer van Latijns-Amerika. De in drukken die Koster daar op deed hij hoorde hoe in de catacomben gemarteld werd hebben zijn manier van werken beïnvloed. Jan Kuiper (40) was niet ge huwd en na enige jaren in dienst te zijn geweest bij de IKON sinds een jaar free lan ce-journalist. Hij had grote journalistieke ervaring. In het begin van de jaren zeven tig werkte hij als correspon dent van onder meer het Pa rool in Bonn. Hij deed in 1970 verslag van het histori sche bezoek van bondskanse lier Willy Brandt aan Oost- Duitsland. Joop Willemsen (45), gehuwd en vader van een kind, werkte al jaren als camera man, vooral voor de IKON en de VPRO. Hij werkte veel met Koos Koster samen in Latijns-Amerika. „Hij was erg betrokken bij de situatie daar", aldus een medewerk ster van de.IKON. „Joop was volgens Koos de enige came raman die je voor een klus in Latijns-Amerika moest vra gen". Hans ter Laag (25), onge huwd, was pas sinds kort werkzaam als geluidstechni cus. Hij is een zoon van Piet ter Laag, die jarenlang voor de KRO alle brandhaarden van de wereldpolitiek heeft gefilmd. ïDA De abonnees van dagblad De Stem hebben hun it tijdens de dagen van staking „zeer gemist" (78 pet) en 51 ent van de 110.000 abonnees wijst die staking af. Toch is aar liefst 36 pet van de abonnees het er mee eens dat er door grafici van De Stem werd gestaakt, vanwege een landelijk -conflict. Meest verantwoordelijk voor het niet ontvangen i de krant is, volgens 42 pet van de abonnees, de FNV, 27 pet st de regering aan als hoofdschuldige. Slechts 2 pet vindt het schuld van De Stem zelf. Dat zijn enkele opvallende resulta- uit een onderzoek dat een instituut in opdracht van De Stem eft gehouden op woensdag 17 maart jongstleden, de zevende laatste dag van de staking bij dit blad. Uw huis is waarschijnlijk uw meest rdevolle bezit. Dus is het dubbel s Iwars regelmatig onderhoud waard, jtuurlijk, schilderen kost geld. Ur repareren is stukken duurder. daarom samen met de schilder een ierhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). (vervolg van de voorpagina) In de grafische bedrijfstak zullen, naar wordt aangenomen, maandag alle acties tot behoud van volledig ziekengeld worden opgeheven. De FNV zal dit weekeinde en maandag de leden ad viseren geen nieuwe stakingen te houden en lopende acties af te breken, omdat men nu heeft gekregen wat geëist werd. FNV-onderhandelaar Draayer verklaarde ervan overtuigd te zijn dat geen premieverhoging nodig zal blijken te zijn, eerder verwachtte hij een premiedaling. Hij baseerde dit optimisme op het gunstige verloop van het ziekteverzuim en op de nieuwe cao-afspraak dat partijen gezamenlijk een beleid zullen ontwik kelen tot verdere beperking van dit verzuim. Andere onderwerpen, waarover een akkoord is afgesloten, zijn: - het systeem van prijscompensatie blijft gehandhaafd, de vloer wordt 290 gulden per procent. - de VUT-leeftijd wordt verlaagd tot 61 jaar. zodat men 4 jaar lang 100 procent netto loon blijft krijgen na uittreding; de VUT- premie moet daarvoor met voor elk der partijen 0,8 procent worden verhoogd. - de grafici krijgen een extra vakantiedag. - de grafische werkgevers maken zich sterk om 2000 leerlingen en ouderen in de bedrijfstak op te nemen in 1982 en er wordt gezamenlijk nog verder gestudeerd op nog meer banen scheppen en op arbeidstijdverkorting. Werkgevers en vakbonden beoordelen de uitkomst van het ak koord verschillend wat betreft de mate van loonkostenstijging, omdat zij bij hun berekeningen andere uitgangspunten kiezen. De vakbonden menen te kunnen voorrekenen, dat men geble ven is beneden het maximum van 6,5 procent dat het kabinet nog toelaatbaar acht: zij komen uit op 6,43 procent. De grafische werkgevers zitten er iets boven, zij spreken van 6,5 a 7,4 pro cent. Niettemin vertrouwen ook zij erop, dat het ministerie van sociale zaken geen roet in het eten zal gooien. „Wij hebben geen behoefte aan nieuwe problemen in de bedrijfstak", zei hun woordvoerder Van Ginkel, die voorts opmerkte, niet gelukkig te zijn geweest met de nieuwe ziektewet, maar ook vond dat men' niet telkens weer met de mond moet belijden dat er wat moet gebeuren op economisch gebied, en vervolgens alles van tafel schuiven wat er op dat gebied wordt ondernomen.' Kan alleen de regering voor meer werkgelegenheid zorgen? Wij - van het CDA - denken van niet. Het gaat om werkgelegenheid bij u in de stad of in het dorp waar u woont. Daarom speciale aandacht voor het midden- en kleinbedrijf in de stadsvernieuwingsgebieden. En voor voldoende bedrijfsterreinen in de regio. MILIEUBEHEER. OF MILIEUBEDERF. Het CDA streeft naar herstel van het natuurlijke evenwicht in het milieu. En dat vanuit de opvatting over het rentmeesterschap over natuur en schepping. Wij moeten samen in de strijd tegen stedelijk en industrieel afval, tegen vervuiling van water, bodem en lucht. IEDER VOOR ZICH. OF SAMEN VERANTWOORDELIJK. Het CDA streeft naar een verantwoordelijke maatschappij waarin mensen voor elkaar bestaan. Waar plaats is voor het eigen initiatief van burgers, voor gemeenten met een eigen karakter. Een nieuwe aanpak bij de herindeling. Getallen mogen niet de doorslag geven. Het gaat om een herkenbare en menselijke schaal. Onderzoek naar verkoop tweedehands geneesmiddelen DEN HAAG Minister Gar deniers van Volksgezondheid is bereid het Staatstoezicht op de Volksgezondheid een on derzoek te laten instellen naar het opnieuw in de handel' brengen" van teruggebrachte medicijnen. De minister heeft dit laten weten in antwoord op vragen van de kamerleden Miiller-Van Ast (PvdA) ea Lansink (CDA). Gardeniers is van mening dat geneesmidde len die bij een apotheek ter vernietiging worden ingele verd niet opnieuw mogen wor den afgeleverd, ongeacht de kwaliteit ervan. Zij wil daar-, mee iedere vorm van financië le manipulatie uitsluiten. Bayer stopt met lozingen voor de kust DEN HAAG De Duitse che- miegigant Bayer zal na 21 maart geen verdunde zuren meer in zee storten. Het ging, om de lozing van 550.000 torr per jaar. Bayer stopt de lozin gen omdat men op het eigen bedrijf methoden heeft ont wikkeld die de lozingen over bodig te maken. De Neder landse overheid had bij de laatste vergunning die men Bayer hiervoor gaf, al geëist dat het bedrijf met spoed- moest werken aan dergelijk^ methoden. Indien Bayer dit niet zou doen werd gedreigd dat het bedriif geen vergun ning voor de lozingen, veertig kilometer uit de kust, meer zou krijgen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7