De provincie: Overheid tussen rijk en gemeente VdA: veel aandacht voor milieu n ruimtelijke ordening IDA wil actiever provinciaal eleid tegen werkloosheid VVD: Tuinders tegemoet komen Woningbouw langs Schiphollijn bij Merenwijk Regionale kandidaten provinciaal bestuur JETAALBAAR BOUWEN IN DE STAD" rROTERE VARIATIE IN INDUSTRIE NOODZAKELIJK' „VERDUBBEL BEDRIJFSTERREINEN' D'66 IN VERKIEZINGSPROGRAMMA: ■IDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 MAART 1982 PAGINA 5 BEIDEN/STREEK )e verkiezingen van Provinciale Staten van luid-Holland staan roor de deur. Woensdag wordt iedereen geacht de verschillende itembureaus een hokje •ood te komen maken. Waarom eigenlijk? Dat s de vraag, die veel nensen zich stellen. Een ■emeenteraad is een he iend verschijnsel en wk van de Tweede Ka- ner weet bijna iedereen vel wat die doet. Lan- lelijk gezien zijn de provinciale verkiezin gen echter wel belang rijk. Behalve de conclusies die aan de uitslag verbonden worden ten aanzien van de- landelijke politieke verhou dingen, is de samenstelling van de Eerste Kamer afhan kelijk van de leden Provin ciale Staten. Zij zelf ge kozen door de bevolking kiezen namelijk de Eerste Kamerleden: getrapte ver kiezingen heet dat. De Eer ste Kamerleden worden voor zes jaar gekozen, maar de verkiezingen daarvoor zijn om de drie jaar. Dat be tekent dat om de drie jaar de helft van deze Kamerle den aftreedt. De ene helft, 37 leden, wordt gekozen door de Provinciale Staten leden van Gelderland, Over ijssel, Groningen, Drenthe en Zuid-Holland. De andere helft, 38 leden, treedt drie jaar later aan, als zij geko zen worden door de Staten leden uit Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord-Holland en Fries land. Het provinciaal bestuur hangt eigenlijk tussen rijk en gemeenten in, tussen wal en schip eigenlijk. Het ver vult de taken, die te klein zijn voor de regering en te groot voor de gemeenten. Het provinciaal bestuur wordt gevormd door de af gevaardigde van de konin gin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk die officieel daarom commissaris van de konin gin heet. Gedeputeerde Sta ten en Provinciale Staten. De zes leden van Gedepu teerde Staten vormen sa men met mr. Vrolijk het da gelijks bestuur van de pro vincie, net zo als burge meester en wethouders dat bij een gemeente vormen en de ministers en staatssecre tarissen bij de regering. Het de overige 77 leden van Pro- vin dale Staten beslissen zij uiteindelijk, net zoals ge meenteraadsleden dat met B en W doen. In verschillende commis sies en een grote vergade ring tweemaal per maand beslissen de Statenleden over de voorstellen, die voorbereid zijn door Gede puteerde Staten. Na de vori ge provinciale verkiezingen in 1978 zag de zetelverde ling van Provinciale Staten er als volgt uit: 34 zetels voor de PvdA, 23 zetels voor het CDA, 17 zetels voor de VVD, 5 zetels voor D'66, 3 zetels voor de SGP en één zetel voor de PPR. Taken Het takenpakket van Pro vinciale Staten is groot. De drie grootste zijn ruimtelij ke ordening, welzijnsplan ning en coördinatie van het beleid van alle gemeenten. Op het gebied van ruimte lijke ordening maakt de provincie streekplannen. Daarin worden plaatsen aangewezen waar bepaalde regionale voorzieningen, zoals een streekziekenhuis, tuinbouwgebied, recreatie gebied of industrieterrein wordt aangewezen. Ge meenten moeten met die aanwijzing rekening hou den als zij voor dat bepaal de gebied binnen hun gren zen een bestemmingsplan maken. Daarnaast heeft de provincie op welzijnsgebied de verantwoordelijkheid over zaken als het biblio theekwezen, huisvesting van bejaarden, de planning van medische voorzienin gen, zorg voor de sociale problemen die voortvloeien uit jeugdwerkloosheid en bijvoorbeeld de kinderen van buitenlandse werkne mers en tot slot het alcohol en drugsbeleid en de bevol kingsonderzoeken. Als derde en zeker niet min der belangrijke taak moet de provincie het beleid van alle gemeenten binnen de provincie coördineren. Daarbij hoort het goedkeu ren van gemeentelijke be stemmingsplannen, het re gelen van stadsvernieu wing, werkgelegenheid (door bijvoorbeeld het aan wijzen van industrieterrei nen en de aanleg van we gen), toezicht houden op de waterkwaliteit door contro le van de waterschappen, bet maken van een regio naal volkshuisvestingsplan door het aanwijzen van nieuwe bouwlocaties, toe zicht houden op de agrari sche sector en het regelen van de gemeentelijke herin deling. Verder vallen daar onder ook het toezicht op het milieu, woonwagen kampen, het woon boten be leid en emancipatie. Op deze pagina wordt een overzichtje gegeven van de verkiezingsprogramma 's van die partijen, die nu in Provinciale Staten verte genwoordigd zijn. DEN In het provinciale ver- singsprogramma van de Partij de Arbeid voor de periode 1982- 6 staan de ruimtelijke ordening het milieu centraal. De schaarse nte in Zuid-Holland kan het worden benut door de stads- nieuwing voorrang te geven en jroei van kleine kernen te rem- Alleen op die manier is het itslibben van het Groene Hart Zuid-Holland tegen te gaan en dt de noodzaak tot het verplaat- per auto minder, aldus de PvdA. wat betreft de woningbouw kiest de voor betaalbaar bouwen in de stad, dat bijvoorbeeld in Leiden gebeurt, n plekken moeten intensief worden it ten behoeve van de sociale woning- v en de kleine huishoudens. Bebou- r> het Schuttersveld en de Ste- hofpolder zijn noodzakelijk om het onertal van de stad en daarmee het gvlak voor de stedelijke voorzienin- op peil te houden. De nieuwbouw in lollenstreek dient te worden beperkt, werkloosheid in Zuid-Holland is rela- tioog, vooral bij jongeren en vrouwen, banen te scheppen is het nodig dat er ischalige economische activiteiten len opgezet. In Leiden kan dat bij beeld door kantorenbouw op het ittersveld. Maar ook in de agrarische >r dienen de nodige impulsen te wor- gegeven. De provincie houdt zelf haar steringen in recreatie, vaarwegen, iaden en dergelijke op peil. Een actief d inzake milieubehoud en land- psbeheer kan extra werkgelegenheid enbaar vervoer het gebied van verkeer en vervoer t de meeste aandacht uit te gaan naar De heer J. Borgman, lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid. openbaar vervoer en langzaam verkeer. De PvdA is voor nieuwe stations bij De Vink en de Merenwijk en ook voor een station in de Bollenstreek zonder dat dit laatste mag leiden tot verdere verstedelij king. De beleidswijziging die is bereikt door af te zien van de aanleg van de Leid- se BaSn en het experimenteerproject bus vervoer Katwijk-Leiden-Leiderdorp op gang te brengen moet krachtig worden voortgezet. Daarnaast verdient de ver keersveiligheid veel aandacht. Aan volle dige nieuwe wegen, zoals rijksweg 11 be staat volgens de socialisten geen behoefte. Soms zijn kleine stukken weg nodig om overlast en onveiligheid tegen te gaan. Daarom zijn rondwegen bij onder meer Valkenburg, De Zilk, Hoogmade en Al phen nodig. Milieu De activiteiten ten behoeve van de ruim telijke ordening en de economie dienen niet ten koste te gaan van het milieu, vindt de PvdA. De gifvondsten maken een actief provinciaal beleid noodzakelijk. Bestaande bodemverontreiniging dient te worden gesaneerd. Hergebruik van afval stoffen moet worden bevorderd. Het ge bruik van methylbromide in de bollencul- tuur moet worden tegengegaan. Het groene hart moet worden beschermd. De PvdA keert zich tegen ouderwetse ruilverkavelingen, wil landinrichtings plannen waarbij belangen van recreatie, natuur- en landschapsbehoud worden af gewogen. Geen uibreidingen van de glas tuinbouw in het open weidegebied. De provincie moet de weinige waardevolle natuurgebieden die er in Zuid-Holland nog zijn in ere houden. De Nieuwkoopse plassen zijn een goed voorbeeld van na tuurbescherming door de provincie. Het duingebied moet volgens het streekplan beschermd blijven. De provincie bepleit de aanwijzing van het gebied rond De Zilk als nationaal park. Recreatie Ten aanzien van de recreatie: de PvdA verwacht dat de mensen hun recreatie steeds dichter bij huis zullen zoeken. Daarom moeten recreatieprojecten bij ste den de ruimte krijgen. De ontwikkeling van de Vlietlanden tussen Voorschoten en Leidschendam is een goed voorbeeld. In de Bollenstreek is het Oosterduinse meer bij Noordwijkerhout van belang voor de recreatie. Ook de Leidse Cronesteynpol- der kan een belangrijk recreatiegebied worden. De socialisten willen dat het fiets- en voetpadennet zeker nog met 100 kilometer wordt uitgebreid in de komen de jaren. IDEN - Een actieve bestrijding de werkloosheid door het pro- ciaal bestuur van Zuid-Holland, is waar het CDA tijdens de ver- tingen voor provinciale staten, toe wil. Meer aandacht voor de ïomie en de werkgelegenheid belangrijke beslispunten, meer rijfsterreinen in de grotere ste en een grotere variatie in de in- trie. één van de hoofdpunten uit het ramma, waarmee het Cristeri Demo- sch Appèl de verkiezingen ingaat, «gelegenheid is volgens dat program- prioriteit nummer één. De provincie met een beetje inventiviteit meer tot J brengen dan altijd is verondersteld, lenen de christen-democraten. De tot- dkoming van de provinciale sociaal- lomische raad (SER) moet dan ook als uitermate belangrijke doorbraak wor- gezien in de strijd tegen het hoge aan- (70.000) werklozen in Zuid-Holland irderd moet daarom worden dat er oende bedrijfsterreinen komen in de )'s Leiden, Alphen en de Bollen- ik. Op agrarisch gebied moeten glas- bouwvestigingen, boomkwekerijen en luderde teeltgebieden in de Bollen- ek en de Aar- en Veenstreek actief den gestimuleerd. De al jaren durende Isituatie van de tuinbouwkwekers in tar- en Veenstreek moet worden op- Huisvesting De heer J. Gabor, lijstaanvoerder van het Christen Democratisch Ap pèl. gelost door snelle realisering van de ge plande locaties in Roelofarendsveen (de Veender- en Lijkerpolder), in de polder ten noord-westen van Nieuwveen en in de Vierambachtspolder (Ter Aar). Aan deze laatste locatie geeft het CDA de hoogste prioriteit. Tot slot wil het CDA op dit gebied dat de problemen van de agra riërs tussen Leiden en Bodegraven, die De andere prioriteiten liggen voor het CDA achtereenvolgens bij de huisvesting, het milieubeheer en het minderhedenbe leid. Wat de huisvesting betreft, daarin verschilt het CDA-programma in niets van dat van de PvdA: nieuwe bouwplaat sen alleen in de directe nabijheid van de grote steden, zoveel mogelijk huizen in de stad zelf bouWen en oude huizen en wij ken weer zo goed mogelijk opknappen. Winingbouw in de Bollenstreek is onge wenst, omdat anders de hoeveelheid cul tuurgrond nog verder terugloopt. Ook wat het milieu betreft heeft het CDA het een en ander op zijn verlanglijstje. De partij vindt dat er provinciale plannen moeten komen voor de verwijdering van achtereenvolgens autowrakken, zieken- huisafval, bouw- en sloopafval en zuive ringsslib. Al verontreinigde gebieden, waar er heel wat van te vinden zijn in de provincie, moeten schoongemaakt, zo staat in het verkiezingsprogramma. Over minderheidsgroeperingen schrijft het CDA in het verkiezingsprogramma te wensen „dat ze deelgenoot kunnen zijn van het leef- en cultuurpatroon in Zuid- Holland". De christen-democraten vervol gen deze zin met „Voor zover deze groe pen dit wensen, wordt bij het provinciaal woningbouwbeleid dan ook hun recht op zelfstandige huisvesting gehonoreerd". De heer Ir. M. Houtman, lijstaanvoer der van de Staatkundig Gerefor meerde Partij. De heer C. Tilanus, aanvoerder van de gezamenlijke lijst van de Pacifis tisch Socialistische Partij, de Com munistische Partij Nederland en de Politieke Partij Radicalen. De heer R. Poppe, lijstaanvoerder van de Socialistiese Partij. De heer H. Roffel, aanvoerder van de gezamenlijke lijst van de Refor matorische Politieke Federatie en het Gereformeerd Politiek Verbond. LEIDEN Als tuinders in de Bol lenstreek en Aar- en Veenstreek kassen nodig hebben, moet daar zo veel mogelijk aan tegemoet geko men worden. Dat stelt de VVD in het verkiezingsprogramma voor Provinciale Staten van Zuid-Hol land. De werkgelegenheid kan op peil gehouden worden door een verdubbeling van het aantal hecta res bedrijfstereinen. In het streek plan Zuid-Holland-West staan nu 160 ha bedrijfsterreinen opgeno men, de VVD vindt dat dat er 320 moeten worden. De VVD spreekt zich niet uit over de plaatsen waar de tienduizenden woningen die deze provincie nodig heeft gebouwd moeten worden. De opstellers van het partijprogramma volgen wel het in de programma's van CDA en PvdA voorko mende standpunt, dat de grote steden niet de dupe mogen worden van het vertrek van de inwoners naar de groeigemeenten. Stadsvernieuwing is daarom erg belang rijk. Daarnaast weet de VVD al wel waar niet gebouwd moet worden. Dat is in die gebieden waar het belang van de tuinders geschaad zal worden als wel gebouwd wordt. Een van de andere hoofdpunten uit het VVD-programma is het milieubeheer. Volgens de liberalen wordt er momenteel nog teveel verantwoordelijkheid op dat gebied afgeschoven. Als voorbeeld noem de de lijsttrekker van deze partij de gang van zaken rond het verontreinigde bag gerslib uit de haven van Rotterdam, waar van iedereen vindt dat het niet in zee ge stort kan worden, maar dat niemand in de Mevrouw I. Günther, lijstaanvoerd- ster van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. buurt wil hebben. De VVD pleit daarbij voor de aanleg van het zogenaamde Sluf terplan, een ten zuidwesten van de Maas vlakte gelegen eiland waar twintig jaar lang dat verontreinigde slib kan worden gestort. De spreiding van de rijksdiensten is een ander punt in het VVD-program ma. De VVD gaat ervan uit dat van Zuid- Holland met zijn ongeveer 80.000 werklo zen niet verwacht mag worden dat de provincie duizenden banen naar het noor den en zuiden laat gaan. „Dat is verplaat sing van het ene werkgelegenheidspro bleem naar het andere", aldus de VVD. LEIDEN D'66 komt in zijn ver kiezingsprogramma terug op een oude wens: de bebouwing van de Broek en Simontjespolder in Lei den. Woningen zouden langs de Schiphollijn ter hoogte van de Me renwijk gebouwd moeten worden. De bouwlocatie LeiNo (Leidschen- dam-Nootdorp) mag van de partij daarentegen niet beginnen voor ze ker is dat de woningen goedkoop en goed bereikbaar zullen zijn. Wo ningbouw moet betaalbaar zijn, vin den de democraten. Daarom geven zij voorkeur aan de bebouwing van open plekken in de steden. Het programma van de democraten telt voor deze verkiezingen vier prioriteiten, die liggen op het terrein van het milieu, minderheidsgroeperingen, woningbouw en werkgelegenheid. Twee daarvan, mi lieu en werkgelegenheid, lijken zo op het eerste gezicht tegenstrijdig aan elkaar te zijn. Volgens D'66 moet bij de beoordeling van een vestigingsaanvraag van een nieuw bedrijf altijd naar de milieugevol gen gekeken moeten worden. Er moet geëist worden dat een bedrijf gebruik maakt van de beste technische mogelijk heden om de milieugevolgen te beperken. Als dat consequent wordt uitgevoerd, hoe ven economie en werkgelegenheid elkaar niet te bijten, vindt D'66. Deze partij meent dat een streng milieubeleid, met de eis dat de bedrijven gebruiken maken van de beste technologie, ook een gunstig ef- De heer F. Pleters, lijstaanvoerder van Democraten '66. fect heeft op de werkgelegenheid, omdat er dan bedrijven zijn, die hierdoor gesti muleerd, zich daarin gaan specialiseren. Andere regionale puntjes uit het program ma: het recreatiegebied De Vlietlanden en Geerpolder (tussen rijksweg 4 en de Vliet) kan minder grootschalig worden opgezet en de varende recreatie moet onderdeel gaan vormen van het streekplan. Dat wil D'66 bereiken door een betere onderlinge bereikbaarheid van De Kaag, Brasem en Westeinder te verzorgen. Ook vindt D'66 dat nieuwe stations aangelegd moeten worden bijvoorbeeld bij Sassenheim en Leiden-noord en dat de treinverbinding Leiden-Alphen verbeterd moet worden. DEN/STREEK Ver- Uende mensen uit de re- Leiden, Alphen aan den en de Bollenstreek heb- zich kandidaat gesteld het provinciaal bestuur üjn door hun partij ook ge in op de lijst. Voor de IA zijn dat: mevrouw M.E. fnans (Voorhout), A. de g (Leiden), mevrouw A R. den Broek-Westerink Ikenburg), mevrouw G. Henstra-Bruigom (Sassen heim), C.A.L. van der Zalm (Warmond), mevrouw C.A. Kerlings-Simons (Leiden), T.H. Roes (Leiden), H. Lodder (Leiden), T. van Rij (Leiden), P.J. den Hartog (Voorschoten), mevrouw A. de Haas-Krom hout (Rijnsburg), A. Eveleens (Voorschoten) en J.H. Haas noot (Katwijk). Voor het CDA zijn dat: J.W. Hekkelman (Leiderdorp), P.G.J Bakker (Voorschoten), mevrouw L.T.M. Offringa- Knibbe (Voorschoten), me vrouw MM. Koxkhoorn-Pa- penhove (Leiden) en mevrouw E.N. van Dee (Leiden), J.G. Westmaas (Alphen), mevrouw M C. van Akkeren-Straathof (Leiden), TT. Wind (Leiden), B.M.M. Kortekaas (Lisse), N.Ph. Geelkerken (Leiden), M. De Klerk Wolters (Voorscho- De VVD-streekgenoten op de provinciale lijst zijn: Th.F.J. Jansen (Noordwijk), mevrouw C.M. Voermans-Neleman (Voorschoten), H. Minekus (Alphen), S.A.C. Begeer (Voor schoten), mevrouw A.A. van der Most-de Ridder (Nieuw koop), H.J. Willpmsen (Voor schoten) en A.C. Renooij (Rijnsburg) Bij de volgende partij, D'66, staan de volgende streekmen- sen: C.Th. Smit (Zoeterwoude), H.L. Blok-Meenhorst (Oegst- geest), H.A.C. van Woerden (Alphen), J. Wessel (Oegst- feest), J. Pool (Leiderdorp), '.E. van der Heiden (Leiden), M.H. Kuyper (Noordwijker hout) en A. van Geest (Al phen). Op de SGP-lijst staan twee mensen uit de streek: ir. M. Houtman (Leiden) en H. Nieuwenhuis (Lisse). De lijst van PSP, CPN en PPR zijn de regionale kandi-' daten: J.P.R.M. Steegh (Lei den), C.J. van Laren (Leiden), mevrouw M.D. van Putten (Leiden), mevrouw A.J.W. Wijling-Schellingerhout (Voorhout), J.M. Brands (Lei den), mevrouw A. Bertram (Noordwijk), F. van Oosten (Leiden), A.B. Hof f mans (Noordwijkerhout), R.W.H Mommaas (Leiderdorp), W.H Schelvis (Noordwijk) en P.J.A. de Ridder (Noordwijk). Op de SP-lijst wordt de streek vertegenwoordigt door drs. K.T.M. Vergeer (Leiden), drs. G.W.A.M. Harmes (Alphen), mevrouw P.L. de Zwart-Hon- ders (Voorschoten), F.M.M Sueters (Sassenheim), J.P Bronkhorst (Leiden) en me vrouw J.M.W. Koppers-Wen- tink (Leiden). De laatste lijst, die van de RPF en GPV, heeft als streekvertegenwoor- digers: W. Iestra (Voorscho ten), mr. M de Blois (Leiden), mevrouw M. Boelema-Tillema (Leiden), J.C. van der Graaf (Rijn|burg), D Oudshoorn (Rijns^urg) en W. van Egmond (Rijnsbvyrg)

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5