ONDAGSBLAD Voorschotense Stichting 'Met de lange naam' wordt democratischer Wendy en Merel: een paar apart Kritiek Milieubeheer op Hazerswouds bestemmingsplan S)e Cekbclie Contant A Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, zs. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Australische film week in Voorschoten VOORSCHOTEN De Filmliga Voorscho ten organiseert van 21 tot en met 25 maart een filmfestival met recente Australische films. Plaats van han deling is het Voor- schotsense Greenway Theater aan de School straat 69. Op zondag 21 maart wordt de film 'The Last Wave' van Peter Weir uit 1977 gedraaid, op maandag 22 maart 'Money Movers' van Bruce Beresford uit 1978. Deze film wordt voorafge gaan door een documen taire over de Australische filmindustrie, getiteld 'The Passionate Industry'. Op dinsdag 23 maart wordt "'My Brilliant Career' van .Gillian Armstrong uit 1979 vertoond, op woensdag 24 maart 'Don's Party' van Bruce Beresford uit 1976 en op donderdag 25 maart tenslotte 'Harlequin' van Simon Wincer uit 1980. De films beginnen steeds om kwart voor negen s'a- vonds, de toegangsprijs voor alle filmvoorstellin gen is acht gulden. Men kan telefonisch reserve ren: 01717-4354/2566. Er worden Australische wij nen geschonken geduren de het festival. REGIO LEIDSE COURANT VOORSCHOTEN De Stichting Tot het Behoud van Oud, Groen en Leef baar Voorschoten gaat een andere fase in. Sinds 1966 waakt deze Stichting over alles dat volgens haar een historische betekenis heeft of van belang is in verband met het karakter van het dorp. De Stichting lag in het verleden regel matig dwars bij de plan nen van het gemeentebe stuur, die haar steeds aan duidde als 'De Stichting met de lange naam'. Naar buiten bestond de Stich ting uit een klein select groepje burgers, en be langstellenden kwamen niet verder dan een even tueel donateurschap zon der enige invloed te kun nen uitoefenen op het be leid. De Stichting heeft de afgelopen jaren diverse successen geboekt daar waar het ging op het ter rein van de planologie. Eén van de grote succes sen is het behoud van Ter Wadding en de drie boer derijen aan het eind van de Leidseweg bij het be gin van Voorschoten. Door het ontbreken van iedere vorm van inspraak of mede zeggingschap van de niet be stuursleden werd het beleid van de Stichting ook onttrok ken aan controle door de Voorschotense gemeenteraad. De gemiddelde burger merkte alleen iets van het voortduren de gekrakeel tussen gemeente bestuur en Stichtingsbestuur; verschillen van mening wer den regelmatig via een kroon- procedure beslecht. In die werkwijze komt thans veran dering. Voorzitter S. Klooster man verklaart dat de Stichting zichzelf gaat aanpassen bij de veranderde omstandigheden. De meeste monumenten wor den thans door de decentrali satie van het bestuur een ge meentelijke aangelegenheid, het rijk krijgt alleen de zorg over nationale monumenten. Gezien de krapte van de over heidsfinanciën zal het behoud van monumenten veelal een particuliere zaak worden en dat bracht de Stichting op het idee het maatschappelijke draagvlak te verbreden, de statuten aan te passen en meer een beroep te gaan doen op particulieren. Zeggenschap Omdat het accent verlegd wordt van de planologie naar de particulier, wil de Stichting de particulieren ook meer zeg gingschap geven in het beleid van het bestuur en daarom wordt een raad van donateurs gevormd, die het bestuur eventueel ter verantwoording kan roepen. Een raad van do nateurs betekent volgens voor zitter Kloosterman dat de han den ineen geslagen worden bij het werk tot het behoud van waardevolle zaken in Voor schoten. De invloed van de do- nateursraad zorgt ervoor dat het beleid van de Stichting ge dragen kan worden door een grote groep van burgers, die het beste voor hebben met het dorp waarin zij wonen. Voor de particulier betekent het dat wensen en ideeën ingebracht kunnen worden en eventueel door het bestuur van de Stich ting uitgewerkt kunnen wor den. De algemene financiële moeilijkheden van deze tijd manifesteren zich in vermin dering van de aandacht voor monumenten, leefbaarheid en milieu, aldus de heer Klooster man, die meent dat bij een goede samenwerking tussen particulieren veelal nog meer bereikt kan worden dan door de overheid. Maandagavond 22 maart worden belangstellen den uitgenodigd om een ver gadering van de Stichting in De Werf bij te wonen. De ver gadering begint om kwart over acht en na een uiteenzet ting volgen twee films, name lijk 'Monumenten, ons een zorg' en 'Rietland in de Rand stad'. Het bestuur van de Stichting bestaat thans uit S. Klooster man, voorzitter; P. G. Geurts, secretaris; mevr. M. E. Bloem bergen-Munters, penning meester en W. J. Berghuis. ZATERDAG 20 MAART 1982 PAG1N Hondenliefde voor haasje De Noorse landhond van Nico en Eva Laterveer in Voorscho ten heeft de zorg op zich geno men van een haasje, dat zij on geveer een week geleden in slechte conditie vond in het bos. Freuja, zoals de hond heet, vond het diertje van slechts enkele dagen oud langs de kant van de weg en bracht het, als volleerd mollen- vanger, ongeschonden naar haar baasjes. Die merkten al gauw dat het haasje Freuja als zijn moeder begon te zien. Het volgt de hond overal waar ze gaat en zoekt ook constant haar bescherming. Freuja, die door haar baasjes wordt om schreven als 'een goede lob bes', vindt alles goed. Nico en Eva, die overigens verder nog een zindelijke duif, een konijn en een Sint Bernhardshond in huis hebben lopen, zijn wel van plan het haasje na verloop van tijd terug te zetten in de na tuur. HAZERSWOUDE Werkgroep Milieubeheer Leiden heeft bij de gemeente Hazerswoude bezwaar aangete kend tegen een aantal onderdelen van het ontwerp-be- stemmingsplan 'Landelijk Gebied'. De werkgroep maakt ernstig bezwaar tegen de door de gemeen te in het bestemmingsplan opgenomen rijksweg 11. Milieubeheer vraagt de gemeente deze bestemming te wijzigen in een agrari sche. Hazerswoude gaat er namelijk van uit dat de complicaties, die zich voor de boeren zullen voordoen als de weg wordt aan gelegd, kunnen worden opgelost door ruilverkaveling. De werk groep zet echter vraagtekens bij de haalbaarheid daarvan. Men meent, dat de aanleg van de weg voor de meeste boeren „niets minder dan een gedwongen bedrijfsbeëindiging" inhoudt. Dat zelfde verhaal gaat op voor de gedeeltelijke verdubbeling van het spoorbaanvak Leiden-Alphen. De werkgroep heeft boven dien grote twijfels over het nut van het aanleggen van én een weg én een extra spoorbaan. Uit een Parallalel studie van de Openbaar Vervoerbedrijven is gebleken, dat als gevolg van de aanleg van de weg het aantal treinreizigers met tientallen pro centen zal afnemen, zo schrijft de werkgroep aan Hazerswoudse gemeenteraad. Voorts is de werkgroep van mening, dat in het bestemmingsplan duidelijk moet worden aangegeven, dat de aanleg van veetunnels onder de spoorbaan mogelijk zal zijn. Mo menteel moeten Rijndijkse boeren, die zowel voor als achter de spoorbaan landerijen hebben, hun vee dagelijks over de spoor baan brengen. Het tijdsinterval tussen het voorbijrijden van twee treinen is nu zo'n tien minuten. Bij een verdubbeling van het baanvak en dus een frequentieverhoging van het treinver keer, wordt die tijd teruggebracht tot vier minuten. Tekort om het vee over te brengen, zo vinden zowel de boeren als de werk groep. Beiden zijn van mening, dat wanneer boerderijverplaat sing onmogelijk blijkt, er veetunnels moeten worden aangelegd. Dennis LEIDEN Zoals uit de foto's blijkt, gaat het deze week om twee honden. Deze uitzondering op de regel dat in de rubriek „Hond zoekt huis" één hond dan wel poes wordt aangeprezen, heeft te ma ken met de clubmatch, die de Kynologenvereni- ging Rijnland afgelopen zondag hield in de Groe- noordhallen. Het Nieuw Leids Dierenasiel was daar met vijftien honden present. Twee honden, Wendy en Merel zagen met lede ogen hoe der tien honden met een nieuwe baas uit de Groe- noordhallen vertrokken, zelf bleven ze eenzaam achter. Niemand wilde ze hebben. Vandaar dat zij als een paar apart ten to nele worden gevoerd. Merel is niet de makkelijkste hond die je in huis kan halen. Het lijkt meer op het tegen deel. Hij heeft al eerder zon der tesultaat de krant ge haald. Merel is een Duitse Staander. Het beest heeft zijn roepnaam te danken aan de associatie, dat zijn zo nu en dan recht op staande oren lij ken op de oren van een vogel, en met het nestje dat twee merels eens bouwden in de goot van het hok van de hond. Hij is in het asiel beland toen een boer uit de omgeving van Gouda genoeg van hem had. Het probleem met Merel is dat hij niet van kinderen houdt. Hij is erg jaloers op kinderen, met name omdat hij zelf veel aandacht wil. Hij heeft het zelfs al eens gepres teerd een kind zonder schadelijke gevolgen overi gens te bijten. Merel is een hond die de ruimte nodig heeft. Op een flat is niets ge daan. Een huis met eeri tuin of een flink stuk grond zal veel beter voldoen. Merel zit nu al een paar maanden in het asiel en daarom is dit de laatste kans voor hem. Anders rest niets dan Merel te laten inslapen. Met Wendy is het een heel stuk beter gesteld. Wendy is een straathond met een her der als één van de verre voor vaderen. Wendy is vijf jaar oud. Haar eerste kennisma king met het asiel dateert al van ruim een jaar geleden. Ze werd toen zwervend aan de Haarlemmerweg gevonden. Na ruim acht maanden bij een Leids gezin te hebben doorge bracht, werd ze weer naar het asiel teruggebracht. Wendy bleek schijnzwanger en had er geen zin meer in dat de dochter des huizes van ander half jaar oud haar als paard gebruikte en aan haar plukte. Dat ze schijnzwanger is, is trouwens wel opmerkelijk, omdat Wendy gesteriliseerd is. Een combinatie van deze twee komt zelden voor. Wil Thiele, de beheerder van het asiel, verwacht dat Wendy binnen een week weer de oude is. Wendy is een lief dier. Wanneer ze aan een nieuw woonomgeving gewend is, wordt ze waaks. Ze is speels en erg vriendelijk. Dennis, de hond van vorige week is via het hondenfeest in de Groenóordhallen naar een gezin in Leiden gegaan. Wendy is een lieve speelse hond. Onder redactie van TonPieters. Vorige week, herinner ik me nog, verbaasden we ons, aan de hand van een verduister de foto, over een vangst in de Zuiderzee: een walvisachtige narwal, een zeemonster, een nautische „weerwolf", die in maart 1912 via het „Geïllu streerd Zondagsblad" onder onze ogen van 1982 was ge komen. De Zuiderzee is al een jaar of vijftig geen zee meer, en het IJsselmeer gaf sindsdien heel wat stof tot het opvoeren van de oude naam Flevo, waarmee een gans nieuwgewonnen land nu gesierd wordt. Maar we gaan verder door; zeventig jaar terug dan. Pasen nader de, destijds, en volgens „het strenge voorschrift van onze Moeder de H. Kerk is elk ha- rer kinderen verplicht min stens eens per jaar in een rouwmoedige belijdenis zij ner zonden met zichzelf in het gericht te treden en ern stig zich voor te nemen zijn wil te versterken om het kwaad te weerstaan en het goede te doen tot zijn eeuwig heil". Geen woord nog over „hare zonden", en God hoef de ook nog geen tweeslachtig wezen te wezen, zoals het be vrijdend feminisme van van daag verlangt. In alle rouwmoedigheid van die vastentijd, evenwel, bleef ook in 1912 de geschiedenis haar actuele voortgang vin den. Natuurlijk, in „De erfge naam van een Troon" wrong de oude dienaar zich nog im mer wanhopig de handen en vroeg zich tevens af „of niet een booze ihtrige mij mijn geheim zoekt te ontfutselen"; daar waren nog andere zaken aan de orde afgezien van de Raadselredacteur, die Kees liet vragen: „Pa, wat is die heer eigenlijk van beroep Vader: „rechtsgeleerde, jongen". Kees: „Hé pa, zijn er dan ook linksgeleerden ja, het waren me wel tijden. Tegen de ontijden aan. Hoewel: toch wel al allemaal lammetjes in de wei, en joechhei, en vee, dat net zo bont was als tegenwoordig, tegen een tentoonstelling aan; zoals de beste rijstier van 1912, „zwartbont Ho landsch veeslag". En in Hi legom brak men het hoo: over „het raadselachtige ga c op het bloembollenland va» H. Walkers. Een knecht spi i te daar werktuigelijk, en zi j spade verdween in een plo seling ontstaan gat in grond. „Schuiten vol steene en grond zijn erin gestoi doch het gat is even onpei baar diep gebleven. Voor heerscht er een hoogere ten peratuur, en staat het ga hoewel vlak naast een slot gelegen, daarmee niet in ve binding! Men heeft al gezeg 1 dat het correspondeert m de bronnen in de Haarlen mermeer, doch ook dat is e blijft even raadselachtig". Maar er was nog zoveel, dan niet raadselachtigs, mee im die maartse dagen van '1 Deze keer geen politieke ve wikkelingen, maar plaatji die de verbeelding genot prikkelen vandaag de da We gaan eerst als de teel niek het toestaat naar h 1 gat van Hillegom. 6 1 BLOEMENTIJD IN DE HOt LANDSCHE „BOLLE STREEK": „de bloementijd weer op het drukst, en o de handel in afgesneden hy i cinthen uit de bollenstred waarvan manden vol naar a i oorden worden verzondei neemt weer groote afmetiil gen aan. Onze fotograaf nai hierboven een aardig kiety daarvan" (beneden). fi TEGEN DE ONTVOLKING VAN FRANKRIJK: „Het schrikke ke kwaad dat Frankrijk ontvolkt en snel doet achteruitgaan de rij der volkeren, vindt gelukkig ook zijn bestrijders, die i> onder den naam van „de vaders van groote huisgezinne hebben aaneengesloten. Deze vereeniging hield onlangs t groote betoging te Parijs, waar tegen de ontvolking v Frankrijk ernstige en harde woorden werden gesproken". HET RAADSELACHTIGE Gr TE HILLEGOM: men kon geen touw aan vastknopL (links). EEN AARDIG KIEKJE VAN DE PRACHTIGE PAASKOE: „Een kolossus van circa 1000 po die door den slager A. J. Pontje te Langeraar werd aangekocht bij den heer Cors Kroft te Aar". KONINGSKROON OP NON ACTIVITEIT: „De Poolsche koningskroon, of liever een trouwe copie ervan, daar de echte door Poolsche patriot ten, die altijd nog eens op een herstel van het Polenrijk hopen, wordt verborgen ge houden". l!«M.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4