fooie jdrien rpel ;aakt ïrookje aar ZATERDAG 20 MAART 1982 LONDEN Een vraaggesprek met Adrien Arpel is een verwar rende ervaring. Het is niet alleen dat ze er zo uitstekend verzorgd uitziet, zo onberispelijk is opge maakt en zo krachtig en doelbe wust overkomt dat ik me pijnlijk bewust word van mijn eigen ge brek aan deze plotseling benijdens waardige eigenschappen. Evenmin is het haar scherpe, alles registre rende blik die aan haar onver wachte offensief een nog scherper karakter geeft. Het is vooral het feit dat ze niet afwacht welke vra gen haar gesteld gaan worden. Met het montere lachje van een vertegenwoordiger begint ze haar preek. Preken onderbreek je niet. Ze uit zich in een mengeling van inspirerende kreten, Newyorkse spitsvondigheden en het pseudo-in- tpllectuele jargon dat de cosmetica- ir.dustrie eigen is. Af en toe door spekt ze haar verhaal zelfs met een eenvoudige vergelijking om iets te verduidelijken of een lachje op te wekken. Haar angst ebt enigszins weg als ze zich realiseert dat ze op haar eigen belerende, omslachtige manier ant woord geeft op de thuis voorbe reide nog niet gestelde vragen. Ze is, schijnt het, een of twee keer eerder geïnterviewd. Anders viel ook niet te verwach ten. Op 40-jarige leeftijd is Adrien Arpel presidente van een miljoe nenconcern dat ze 23 jaar geleden oprichtte met de vierhonderd dol lar die ze had verdiend met baby sitten. De basis van het succes was, zoals bij het vergaren van een for tuin zo vaak het geval is, een bril jant idee. De meeste vrouwen staan in de sterk geurende parfumerie-afdelin gen van een groot warenhuis ver twijfeld om zich heen te kijken en denken bij zichzelf dat de over vloed aan verfjes en poeders alle maal wel prima zou zijn, als zij per soonlijk maar wisten hoe ze het goed op moesten smeren. Stom merds die we zijn dat niemand van ons afgezien dan van Adrien Ar pel hier ooit iets mee gedaan heeft. Fortuin „Er wacht een fortuin op degene die bereid en in staat is mij en de rest te leren hoe je costemica goed moet gebruiken", zo mijmerde Adrien Arpel destijds. „Ik besloot", zegt ze, terwijl ze wat naar voren leunt en een warme glimlach pro duceert om de dramatiek van wat ze gaat zeggen te onderstrepen, „om het te doen". Ze vond het ver keerd dat, hoewel één procent van de Amerikaanse vrouwen zich zo'n behandeling kon veroorloven in een schoonheidssalon van Ruben- stein of Arden, negenennegentig procent dat niet kon. Ik stapte naar de kappersbond van New Jersey en bood aan meisjes neer te zetten in de kapsalons van de leden om de klanten te leren hoe ze make-up moesten aanbren gen. Ik benaderde de beste salons en zette vervolgens een paar adver tenties voor aantrekkelijke meisjes die wilden werken als make-up-ar- tiesten. Als tegenprestatie voor het feit dat ik hun produkten gebruik te, lieten de grote cosmeticahuizen mij hun tweedaagse opleiding tot schoonheidsconsulente volgen. „In het begin verlangden de vrou wen zo naar kennis dat ze niet in de gaten hadden dat wij niet veel meer wisten dan zij. Later toen we ons ook gingen bezig houden met huidverzorging een van mijn be langrijkste stellingen is dat een goede make-up geen slechte huid kan verdoezelen, maar dat een slechte huid wel verbeterd kan worden door een juiste behandeling volgde ik opnieuw enkele cur sussen op de dermatologische afde lingen van de farmaceutische fa brieken die mijn produkten ma ken". Toen ze achttien jaar was, had Adrien Arpel meisjes-werken in 76 winkels. Momenteel heeft ze haar eigen stand in vierhonderd waren huizen in de Verenigde Staten en een aantal goed lopende, supermo derne boetieks in elf andere lan den. Ze heeft twee bijzonder suc cesvolle handboeken over schoon heid geschreven, Adrien Arpels Crash Makeover/Shapeover Beauty Programme en How To Look 10 Years Younger. Geen ijdelheid „Er jonger uitzien is een eerste ver eiste voor vrouwen in de jaren tachtig", zegt ze. „Het is een nood zaak, geen ijdelheid. Vrouwen moeten weer aan het werk en als een vrouw op een baan uitgaat moet ze zelfvertrouwen ontlenen aan de wetenschap dat ze de best mogelijke indruk maakt op haar toekomstige werkgever. Het is ge woon zo, dat als een vrouw van vijftig samen met een even goed gekwalificeerde vrouw van veertig naar een baan dingt of iemand die er uitziet als veertig ook al zegt haar doopbewijs wat anders de baan gaat naar de vrouw die er het jongst uitziet. Een andere goede reden om er een paar jaar jonger uit te zien is het toenemende aantal echtscheidin gen. „Daardoor staan vrouwen als het om mannen gaat op concurre rende voet met elkaar. Ik bedoel heus niet dat ze er zo belachelijk jong uit moeten zien als ze in de ja ren zestig deden toen iedereen zich nog in minirokken hulde en zich waagde aan die strakke broekpak- ken van Courrège; ze moeten hun goede punten accentueren door een dieet te houden, oefeningen te doen en een slim gebruik van cosmetica te maken en ze moeten hun slechte punten leren camoufleren. „Je kunt dat onder meer met je kapsel doen. Ik heb bijvoorbeeld rimpels op mijn voorhoofd, dus liet ik een pony knippen. Niemand zou het ooit weten". Ze vervalt in een korte stilte om deze uitspraak gepaste nadruk te geven en ik maak tamelijk on eerbiedig van de gelegenheid ge bruik om mijn twijfels te uiten over deze versterking van de jeugdcul- tus waar alle nadruk ligt op fysieke volmaaktheid. Buit je zo niet de twijfels uit die vrouwen hebben met betrekking tot hun uiterlijk? „Nee, het is geen uitbuiting. Ik zal je zeggen wat uitbuiten is. Het is de cosmetica-industrie in het alge meen die maar nieuwe produkten op de markt blijft brengen, die worden gepropageerd door adver tentiecampagnes die beloven dat een vrouw mooi wordt gewoon door tegen een enorme prijs die lo tion of die lipstick aan te schaffen. Het is een verschrikkelijke, volko men verkeerde en oneerlijke voor stelling van zaken, maar de vrouw van de jaren tachtig trapt er niet meer in. Vandaag de dag koopt nie mand meer een toverflesje. We zul len volledig terugkeren tot dienst verlening omdat we met minder geen genoegen hoeven te nemen". Realistisch „En als je bedoelt dat de vrouwen zich moeten concentreren op hun schone zielen in plaats van op hun uiterlijk, laten we wel realistisch blijven. De eerste indruk weegt het zwaarst. De meeste mannen nemen niet de moeite om uit te vinden welk 24-karaats hart er in je schuilt, als het niet aantrekkelijk verpakt is". Een volledige Arpelbehandeling kost in Amerika tussen de vijftig en honderd gulden afhankelijk van de tarieven van de kapsalon waar je het laat doen. Voor dat geld krijg je een gezichtsmassage, met onder meer een dieptereiniging en een vaculimbehandeling die de meeë- ters verwijdert („Er is geen huid die daar niet van op zou knappen, net als met een tapijt dat af en toe goede schoonmaakbeurt nodig heeft") een complete make-up en een behandeling met hars. Verder wordt je haar geknipt, gewassen en geföhnd of gepermanent. De behandeling wordt afgestemd op de behoeften van hel individu waarbij gebruik wordt gemaakt van een uitvoerige vragenlijst die de cliënte heeft beantwoord. Ver volgens adviseert de consulente op basis van gegevens over figuur en haar- en gelaatskleur welke kleren de cliënte het best kan dragen en wat de tien beste kleuren voor haar zijn. „Het zijn allemaal kleuren die in de mode zijn, want ons kleuren scala is afgestemd op de laatste Pa- rijse mode. „In de Verenigde Staten komen onze meeste klanten aan het begin van het seizoen om hun make-up- kleuren speciaal voor hen te laten I samenstellen en de tien kleuren te noteren waar ze zich bij het kopen van kleding het best aan kunnen houden. Het is een tijd- en geldbe- sparende dienstverlening die ze verder nergens kunnen krijgen". Preken worden verondersteld ziel tjes te winnen. Met een beetje ge luk moet dat lukken. Ik had niet genoeg tijd om mijn haar te laten knippen, maar mijn collega's von den dat de gezichtsbehandeling wonderen had verricht. BRENDA POLAN /COPYRIGHT THE GUARDIAN le neigingen, een dominerende rol van 's mans moeder en een diepge wortelde vrouwenhaat. Het ver baasde haar niets, zei ze, dat deze man nu in de gevangenis om vrou wenkleren had gevraagd en zich als een vrouw wilde kleden. Ze benadrukt dat een grafoloog een hele reeks kenmerken in ogen schouw moet nemen en dat een as pect op zichzelf niet het hele ver haal vertelt. Een greep uit de be langrijkste regels van het spel laat zien dat de richting van het hand schrift belangrijk is. Een hand schrift dat enigszins naar rechts overhelt is normaal en duidt op een extroverte, gezellige persoonlijk heid die waarschijnlijk met veel mensen om zich heen werkt. Maar als het te ver naar voren helt, is er sprake van sterke, vaak onbeheer ste emoties, een gebrek aan weer stand tegen spanningen en een nei ging tot onverantwoordelijk ge drag. Een kaarsrecht handschrift wijst op een koel, rationeel en onafhanke lijk iemand, mogelijk wat egocen trisch en zeer kritisch. Een hand schrift dat naar links helt behoort toe aan een verlegen, introverte persoonlijkheid, mogelijk een beet je achterlijk, met een verlangen naar de kinderjaren, misschien wat angstig voor sexuele contacten en enigszins defensief ingesteld. Je ziet het vaak bij kinderen in de pu berteit. Mensen die nu eens wat naar rechts schrijven en dan weer naar links zijn weinig consequent, onevenwichtig en veranderlijk. Drie zones In de grafologie zijn drie zones: de bovenste zone betreft het bovenste gedeelte van de letters, de midden zone betreft de ronde delen die op de regel rusten en de onderste zone alle lijnen die onder de regel uitko men zoals bij de g of de y. De bo venste zone heeft betrekking op de idealistische, creatieve en filosofi sche kant van iemands karakter; de middenzone weerspiegelt het le ven van alledag, terwijl de onderste zone betrekking heeft op de primi tieve instincten zoals durf, materia lisme en sexuele behoeften. Hoe evenwichtiger iemand is, des te ge lijkmatiger zijn de halen, lussen en streepjes van de letters over de drie Het puntige, hoekige handschrift van Himmler, een teken van nau welijks verholen agressie met m- distische trekjes. zones verdeeld. Idealiter zijn de drie zones even groot. Schrijven in een rechte lijn is be langrijk. Iemand die op blanco pa pier toch recht blijft schrijven is vaak eerlijk, betrouwbaar en prak tisch. Iemand die enigszins naar boven schrijft is optimistisch en ambitieus van aard, terwijl iemand die naar beneden schrijft pessimis tisch is en vaak aan depressies lijdt. Het hoeft geen betoog dat het wag gelen over het papier duidt op „in nerlijke conflicten en onzeker heid". Pas hierna komt de schrijfstijl zelf aan de orde. Een hoekig hand schrift duidt op discipline en een zekere starheid waarbij de rede de evoelens overheerst. Een klein oekig handschrift duidt op een „bezadigde, conventionele persoon lijkheid". Een soepel, vloeiend handschrift met veel krullen wijst op een „ontvankelijke, vredelie vende persoonlijkheid die zich makkelijk aanpast". Het hand schrift waarbij alle letters door el kaar lopen intrigeert Patricia Mar- ne het meest. Het is snel, onlees baar, dun en uitgestrekt, vaak met letters ertussen gevoegd. Ze zegt dat bijna alle creatieve, spontane, intelligente mensen zo schrijven, hoewel het kan duiden op bedrog en een wens hun werkelijke bedoe ling te verdoezelen. En tenslotte zijn er nog de voorzichtige, langza me handschriften, „vaak toebeho rend aan kleine misdadigers, een teken van onvolwassenheid of domheid dienen als masker". Patricia Marne zegt dat het zo goed als onmogelijk is om de ware aard van je handschrift te verdoezelen. „Er zijn altijd wel dingen die je verraden, dingen waar de mensen zich niet van bewust zijn". Een groot handschrift duidt zoals je zou verwachten op overmoed en zelfvertrouwen, mogelijk zelfs grootheidswaan en opschepperij. Iemand met een klein handschrift is een denker en geen man (of vrouw) van actie. Patricia Marne zegt dat 's werelds slimste mensen een neiging hebben tot een priegel- handschrift, zoals Einstein en Dar win. Ook kantlijnen spreken boek delen. Een brede linkerkantlijn die het verleden voorstelt, duidt op te rughoudendheid, mogelijk snobis me en een sterke invloed van het verleden. Een smalle kantlijn bete kent informeel gedrag. Een brede kantlijn aan de rechterkant wijst op angst voor de toekomst, terwijl een smalle kantlijn meestal wijst op een ongeremde, mededeelzame persoonlijkheid. Brede kantlijnen zowel ter rechter- als ter linkerzij de wijzen op fobieën, angsten en isolement. Richard Nixons handtekening als jongeman. De handtekening is duidelijk leesbaar waaruit blijkt dat hij toen nog onbevangen was en het leven met open vizier tego- moet trad. In 1959 als vice-president. Niet al leen valt hier een verminderde leesbaarheid op, maar ook de streep door de handtekening die mogelijk dan al een aanwijzing is van Nixons politieke zelfmoord als gevolg van het Watergate-schan- daal. In 1969 toen hij aan zijn eerste ambtstermijn in het Witte Huis be gon en hij steeds afhankelijker werd van gemanipuleer en be drog. Kort voor zijn aftreden in 1974. Geen enkele letter is meer te on derscheiden. Manipulatie heeft plaats gemaakt voor leugens, be drog en oneerlijkheid Ook de handtekening is buitenge woon belangrijk. „Het zegel van je zelf", aldus mevrouw Marne. De meest evenwichtige handtekening is de handtekening die qua grootte en stijl in overeenstemming is met de rest van je handschrift. Een handtekening die meer dan een halve pagina in beslag neemt, duidt op een enorm minderwaardigheids complex. Onleesbare handtekenin gen zijn soms een teken dat de schrijver zijn identiteit wil verber gen en anoniem wil blijven, vaak ook een gebaar van bedrog. Me vrouw Marne heeft een studie ge maakt van de veranderingen in de handtekening van ex-president Nixon. „De vierde handtekening waarin geen enkele letter meer te onderscheiden is, toont aan dat ma nipulatie heeft plaats gemaakt voor leugens, bedrog en oneerlijkheid". Ook, zegt ze, blijkt hier een wegeb bende lichamelijke kracht. Puntige handtekeningen duiden op agressie. „Het nauwelijks beheer ste, hoekige handschrift van Himmler straalt aan alle kanten agressie uit. De vlijmscherpe halen ademen intolerantie uit, met sadis tische trekjes". Dan zijn er ook nog de vloeiende handschriften met veel krullen en halen die duiden op „een ijdele, egoïstische persoonlijk heid met een hang naar bewonde ring en aandacht". Ook hoe je het puntje boven de let ter i zet, is .belangrijk. Zet je het puntje enigszins naar rechts, dan ben je impulsief en een snelle be slisser. Maar als je het puntje enigs zins naar links zet, ben je niet spontaan en heb je de neiging din gen uit te stellen. Mooie kunstmati ge letters wijzen op ijdelheid en ex hibitionisme. Soms verschijnen er in iemands handschrift symbolen van het soort werk dat hij doet, meestal zonder dat de schrijver zich daarvan be wust is. Bij een schilder kan dat een kwast zijn, bij een piloot vleu gels en bij de zeeman een schip. Een van de wat oudere voorbeel den van een pictogram (beeld schrift) komt voor bij mensen die aan godsdienstwaanzin lijden. Zon der zich er van bewust te zijn over drijven godsdienstfanaten en isole ren ze vaak de letter t om die te veranderen in een soort kruis. Als iemand hen hier achteraf op wijst, zijn ze daarover oprecht verbaasd. Geaardheid Patricia Marne heeft in haar nieuwste boek ook veel te vertellen over sexuele voorkeuren en ge aardheid. Korte of bijna niet be staande strepen onder de regel sug gereren een gebrek aan belangstel ling voor sex, mogelijk frigiditeit of impotentie. Vooral de y en de g zijn verraderlijk. Als ze overdreven ver onder de regel uitkomen, is er vaak sprake van sexuele bluf die niets om het lijf heeft. Lesbische vrou wen maken vaak grote, ronde lus sen onder de regel, terwijl manne lijke homosexuelen vaak de lussen van de y en g heel prominent ma ken en enigszins naar links laten hellen. Als u na dit alles gelezen te hebben ook alles gelooft, durft u misschien nooit meer een pen op papier te zetten uit angst voor wat daaruit kan worden afgelezen. Vast staat wel dat ik nog nooit tijdens een in terview zo heb geprobeerd mijn no titieblokje weg te houden. Bij het schrijven van een sollicitatiebrief is het misschien raadzaam een type machine te gebruiken^ daar steeds meer bedrijven grafologen in de arm nemen. Als je je uiterste best doet rechtop te schrijven, met even grote halen in de bovenste, middel ste en onderste zone, dan val je on middellijk door de mand vanwege een gebrek aan natuurlijkheid. Na mijn gesprek met Patricia Mar ne heb ik stiekem weer eens wat handgeschreven brieven van vrienden nagekeken en ik kwam tot de conclusie dat hun hand schrift vaak veel zei over hun ka rakter. Hersenen en klein hand schrift lijken inderdaad hand in hand te gaan. Maar niets hiervan valt daadwerkelijk te bewijzen. Te genwerpingen als het feit dat men sen op school volgens een bepaald patroon leren schrijven, werden door Patricia Marne echter wegge wuifd. Ze antwoordde dat ongeacht hoe iemand het geleerd heeft, er onmiddellijk verschillen optreden, tenzij hij of zij zich met opzet ver schuilt achter voorbeeldboeken, hetgeen maar zelden voorkomt. Ze geeft toe dat er minder verschillen zijn bij mensen die nauwelijks kun nen schrijven, maar ook bij hen zijn er nog ettelijke aanwijzingen te vinden. POLLY TOYNBEE/COPYRIGHT THE GUARDIAN »n Arpel was nog I achttien toen ze ot om het geld dat Jet babysitten had oend, in de inheidsindustrie te nn. Ze is nu veertig aat aan het hoofd :en senenconcern. de tot in de puntjes vrouw die met een bril- en een benijdenswaardig een fortuin de Verenigde naam een begrip bij die met een mini- een maximum aan willen uitstralen. dinggevende functies. Patricia Marne is echter niet erg tevreden over het feit dat grafologie in haar eigen land door velen nog steeds nauwelijks serieus wordt genomen ondanks het feit dat grafologie aan bijna alle Europese universiteiten wordt onderwezen als onderdeel van de studie psychologie. „Grafo logie is buitengewoon handig bij het stellen van een diagnose. Met name de psychologische faculteiten in Duitsland, Frankrijk, Zwitser land en Israël zijn er goed in", zegt ze. Zelf wordt ze vaak ingeschakeld om het karakter en daarmee de identiteit te achterhalen van schrij vers van anonieme brieven. Soms ook doet de politie een beroep op haar. Sollicitanten Maar haar werk betreft toch vooral het selecteren van sollicitanten die ze zelf nooit ontmoet. Ze zegt dat ze kan zeggen wat iemands sterke en zwakke kanten zijn, of hij zal be zwijken onder grote spanningen, hoe stabiel hij is en zelfs tot op ze kere hoogte hoe zijn lichamelijke gesteldheid is. Ze ziet of iemand een alcoholist is of verslaafd aan drugs, ze kan bepalen in hoeverre hij iemand is die zelf initiatieven ontplooit, of hij creatief is, intelli gent, gewelddadig of agressief. „Natuurlijk kun je onmiddellijk zien of iemand homosexueel is". Bij een bedrijf waarschuwde ze nog niet zo lang geleden dat een bepaal de kandidaat aan depressies leed en mogelijk een neiging tot zelfmoord had. (Een van de dingen waaruit een neiging tot zelfmoord blijkt is een streep door de handtekening waarmee de schrijver als het ware zijn eigen naam wil wegvagen.) Het bedrijf nam de man toch in dienst. Een half jaar later sneed hij zijn polsen door. Bij het bestuderen van het handschrift van een verkrach ter bespeurde ze sterke homosexue- - Wat kan de we- uit je handschrift? de Engelse gra- ricia Marne. Voor van ons zal het in- niet als een verras- dat ons hand over ons kan ver- we houden daar ook rekening mee pen ter hand nemen dat uit je handschrift ook kan blijken bent aan alco- ;s, was voor mij mensen krijg ik vaak onbekenden en hun geeft me op het eerste sterke aanwijzingen over Het ontwikkelings- de briefschrijver is een "te dingen dat opvalt, een geringe schoolop- n intelligentie schrijven hoofdletters en schijnen te hebben voor aller- inkt. Dan heb je na- de bezeten, verkramp en de beverige, hand van de heel oude het analyseren van voor de meesten van een hobby is, is het het Patricia Marne. Over die een handschrift in heeft ze inmiddels'twee /en: Graphqjogy, handleiding voor van iemands karakter- uit zijn schrift, en Sex in Handwriting en Sex in Handschriften) in Engeland is versche- grafologen wordt vaak ingeroe- bedrijven bij het se- kandidaten voor lei-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 23