Oerwoud komt tot leven op de Veluwe Droeve uitzicht loosheid van eenzamen in New York Actie Wereld Natuur fonds: Behoud het oerwoud MILJOENENPROJECT VAN BURGERS' DIERENPARK: Jungle wacht op nieuwe ontdekkingsreizigers NEW YORK Elke dag zwerft er door Columbus Avenue in New York een man met grijs, bijna wit haar, rood doorlopen ogen en rotte tanden, die zachtjes in zichzelf loopt te zingen. Hij draagt een fel geruit jasje, een donkere overjas en tennisschoenen. Soms moet hij het erg koud hebben. In zijn mond bungelt een kanariegeel fluitje waarop hij aan één stuk door loopt te blazen en op zijn neus heeft hij een enorme, rode plastic bal gezet. Hij heeft besloten clown te zijn. De mensen zijn bang van hem. Als hij ergens stopt om al blazend op zijn fluitje een paar eenvoudige danspasjes te maken, trekken de moeders hun kinderen naar zich toe om hem daarna snel voorbij te lopen. Schoolkinderen giechelen en rennen weg. Opgeschoten jongens jouwen hem uit, maar versnellen hun pas. Hij voert zijn show op voor een leeg trottoir en hupt ver volgens vrolijk weg, zwaaiend met zijn blote, verweerde handen, ter wijl zijn grote rode neus op en neer danst. Niemand geeft hem geld. Hij vraagt er ook niet om. Wie weet in welk magisch land hij denkt te wo nen? Hij zegt nooit wat, tjielpt al leen maar op ziin fluitje terwijl hij zijn weg vervolgt. Af en toe ont snapt een klein kind aan de greep van zijn moeder om naar hem toe te rennen en te klappen. Bij zoveel waardering straalt hij en voegt hij een paar ingewikkelde draaien toe aan zijn ongecoördineerde dansje. Angst Het is de angst voor hem die zo moeilijk te begrijpen valt. In New York wemelt het van de stapelgek ke straatzwervers die al kruipend over de stoepen obsceniteiten uit slaan en als het ware ruiken naar de bedreiging die van hen uitgaat. Hen keurt niemand ook maar een blik waardig. Maar deze ongevaar lijke, oude man, dansend in zijn dromen, grinnikend van goede wil, roept een gevoel van paniek en verlegenheid op. Het is prima als je gek en woedend bent; maar gek en aardig, dat is eng. Er is nog zo'n rattevanger van Ha- meln, die iets bekender is. Hem kan men elke middag vinden in Central Park aan Fifth Avenue. Gehuld in scharlaken rode, sma ragdgroene en koninklijk blauw gekleurde lompen, gecompleteerd door punthoed en puntschoenen, reist hij de stad door met een klei ne, gammele koffer waarin hij zijn sjaaltjes, fluitjes, belletjes, speeltjes en opgevulde konijnen bewaart. Als hij zin heeft soms is dat bij de zeeleeuwen in de dierentuin, soms op een rustig plekje bij het meer waar je bootjes kunt huren pakt hij zijn koffer uit en begint druk te dansen. Zwaaiend met zijn armen fluit, zingt en danst hij tot grote verrukking van de kleine kinderen die hebben geleerd naar hem uit te kijken. Ook hij pakt nooit geld aan en bij zijn voeten ligt geen hoed als stille hint. Maar toch gebeurt het dat zijn vrolijke show wordt onderbroken door een politieman die hem met bruuske ongeduldigheid te verstaan geeft dat hij door moet lopen. De autoriteiten van Central Park heb ben hem zelfs voor de rechter ge daagd omdat hij geen vergunning had om op straat op te treden. Wat vreemd dat hij als een dreiging wordt beschouwd terwijl om de hoek bij Bethesda Fountain drug handelaren hun waar open en bloot te koop aanbieden en niemand dat erg schijnt te vinden. Het lijkt wel alsof zij recht hebben op een plekje In New York wemelt het van de vreemde en eenzame figuren, die vreemde in de stad. De vreemde, eenzame man met zijn liedjes en gelach is de buitenstaander. Alleen-zijn Al met al een droevige situatie, want in New York wemelt het van de vreemde en eenzame figuren die vreemde en eenzame levens leiden. Het is een stad die doet alsof ze weet wat het is om alleen te zijn. In de supermarkten kan men talloze artikelen in hoeveelheden voor één persoon kopen en in restaurants ziet men vaak dat twee mensen aan één tafeltje apart betalen. Ze zijn alleen maar bij elkaar gaan zitten voor wat aanspraak. Adviesbureaus plaatsen advertentie na advertentie in de plaatselijke kranten: „Een zaam? Hulp nodig? Bel voor gratis en eenzame levens leiden. advies". En ondanks al dit ogen schijnlijke begrip voor de alleen staande roept de eenzame die con tact zoekt, nog steeds angst op alsof het besmettelijk zou zijn. In de straten van New York zitten de eenzame mensen ongeacht het weer op bankjes te kijken naar de voorbijgangers. Sommigen praten in zichzelf, anderen tegen honden en vogels. Sommigen schreeuwen hun woede en bitterheid van de daken dat hun stemn ven het geronk van de auto'i men en weerklinken in de s blokken. En niemand lijkt merken. De bankjes in Broadway zit met buitenstaanders. Ze zit leen, op zorgvuldige afstand kaar, en zo zitten ze uur in i dag in dag uit. Ze zijn niet a oud. Ze zijn niet allemaal zie slaafd aan drank of in moe den. Ze hebben verder ni naar toe te gaan. In de zomf ze te warm gekleed, in de wi koud. Afkeuring Het lijkt wel alsof ze in hi zaamheid het wisselen van zoenen niet merken. Met onj de haren en slordige kleren er niemand is in wiens o zichzelf kunnen spiegelen, hun pogingen om te pratei glimlachen tegen de voorbijf op argwanende afkeuring. In de 81e straat in Broadwa] hele dag een oude man te Hij zingt al de vrolijke liet hij zich van vroeger kan h ren. Soms reageert er i Meestal een toerist die de Yorkse gewoonten nog nie geleerd en stopt om een pr maken. En de oude man zijn voeten van plezier, meestal doen de mensen di voorbij lopen alsof hij niet 1 lichtelijk uitwijkend voor i gevaarlijke feestje. Op een goede dag zal hij meer zijn. Zoals hij alleen zal hij ook alleen de dood ogen moeten zien. En vo moet hij dan zingen? LINDA BLAND THE GUAl Een kaartje kopen voor de dieren tuin en dan een ouwe gabber te genkomen in de rimboe „Mr. Livingstone, I presume?" Het zou er wel eens van kunnen komen als het ambitieuze plan van Burgers Dierenpark in Arnhem doorgaat. En, zoals de zaken er nu voor staan, gaat het door. Een oerwoudje van drie hectare midden in het park, met alles er op en er aan. Alle schakeringen van licht naar donker. De kakofonie van gelui den, niet door een luidspreker maar vanuit de natuur zelf. Dit is nog nergens ter wereld vertoond, maar directeur Anton van Hooff wil toch niet graag dat het als een soort stunt wordt beschouwd. Het is een serieus plan, dat hij ja renlang in stilte heeft gekoesterd. De uitvoering ervan werd eigenlijk alleen maar tegengehouden door technische problemen, met name de overkapping die op twintig me ter hoogte moet komen. Een onder nemende betonconstructeur legde Van Hooff al eens een oplossing voor. Maar het bezwaar ervan was, dat je dan tussen de tamarinden in het oerwoud betonpalen zou krij gen; geen gezicht natuurlijk. Nog tamelijk onverwacht kwam vanuit Amerika de echte oplossing: een overkapping van vijf lagen teflon, die met elkaar drie luchtkussens vormen. Daarmee kan warmte bewaard blijven, geproduceerd uit de mest, die overvloedig geprodu ceerd pleegt te worden in een die rentuin. Die mest kan wel veertig duizend kubieke meter gas per jaar opleveren, toch een aardige bijdra ge in de energievoorziening van het oerwoud. In een proefhal op het terrein van Burgers wordt een en ander nu getest. Renovatie Een project van 75 miljoen gulden, dat voor een deel gefinancierd en gesubsidieerd moet worden. Kan Toekomstdroom van Anton van Hooff: een klein stukje oerwoud, drie hectare groot, met alles er op en er aan. Alle schakeringen van licht naar donker en natuurlijk de nodige dieren dat risico's opleveren nu de ene kraan na de andere dichtgedraaid wordt? Van Hooff: „Wel als het zou gaan om gewone subsidies. Maar in dit geval is het mogelijk in te haken op stimuleringsmaatregelen, zoals die van rijkswege worden genomen; Het gaat daarbij om het stimuleren van werkgelegenheid, binnenlands toerisme en energiebesparing. Pre cies de drie zaken, die aan de orde komen in dat oerwoud van ons". Bij de financiering van het project speelt ook mee, dat Burgers' Die renpark toe is aan renovatie van een aantal opstallen. Dat kan nu al lemaal in één keer. Er zal een com pact geheel ontstaan, met als cen trum het overdekte oerwoud. In een kring daar omheen komen de verblijven voor dieren die ook warmte nodig hebben, in een vol gende ronde de minder verwarmde opstallen en de buitenste ring is ge woon koud. Goed voor bijvoorbeeld de wolven en ander gedierte, dat er prijs op stelt de neus in de frisse wind te steken. Het ontwerp is ge richt op etagebouw, waarin ook de ruimten zijn opgenomen voor res taurants, filmzaal, expositieruimte, kindercrèche en dergelijke. Geen wildkansel Terug naar de jungle Wat stelt Anton van Hooff zich er in grote lijnep van voor? In de natuur heeft het oerwoud er zo'n honderd mil joen jaar over gedaan om te wor den wat het nu is. Zoveel tijd zal er in Arnhem niet voor beschikbaar zijn. De oplossing wordt gezocht in kunstgrepen op wetenschappelijke basis, met medewerking van onder meer de Landbouwhogeschool in Wageningen. Daarbij valt te den ken aan versnelde plantegroei en het bijsturen van natuurlijke pro cessen. Wat de dierenwereld aangaat, het is niet direct de bedoeling dat be zoekers door een nooduitgang naar buiten moeten rennen omdat ze op de hielen worden gezeten door een tijger. Veel meer valt te denken aan vogels, kleine halfapen, kant- jils, vliegende honden, leguanen. En insekten natuurlijk, die immers zo'n pregnante bijdrage leveren aan de geheimzinnige geluiden van de jungle. Dieren met wat meer vo lume, zoals dwergnijlpaarden e.i ta pirs, zullen het oerwoud bewonen onder speciale condities. Met on zichtbare, maar doeltreffende voor zieningen worden ze binnen een bepaald terrein gehouden. Dat geldt ook voor de krokodillen, die zeer zeker in de aan te leggen ri vier zullen rondzwemmen. Van Hooff: „Maar de bezoekers moeten zich niet voorstellen dat het een soort wildkansel wordt, waar het vrijwel gegarandeerd is dat je op een bepaalde tijd dieren ziet. We denken meer aan een ele ment van complete verrassing. Zo is het oerwoud namelijk. Verschil lend van moment tot moment. Mensen zullen er ook heel verschil lend op reageren. De een vindt de geur van de jungle lekker bedwel mend, een ander zal gewoon zeg gen dat het er stinkt. Ons gaat het er om, dat ze de gelegenheid krij gen om op speurtocht te gaar., ieder vanuit zijn intentie en naar zijn ei gen aard. Dat zal ook de meeste voldoening geven. De één is er ge lukkig mee dat hij dieren heeft.ge zien. Een ander kan genoeg hebben aan de ervaring, dat hij alleen maar geluiden heeft gehoord en achter de bomen iets heeft zien wegschieten, dat kan een dier ge weest zijn of wat dan ook". Kronkelpaden Zal het op drukke dagen niet een beetje dringen worden in het Ve- luwse oerbos? Van Hooff is ervan overtuï het wel zal meevallen. Bui drie hectare van het oerwouj het park namelijk nóg tweea tig hectare en de efvaring H lang geleerd, dat de bezoeken allemaal op één kluitje lopa vendien zijn er in de schemj de dichte begroeiing allerlei keipaden, waarover eeniedj eigen weg kan zoeken. Het o iemaal in het streven naar e zet, waarin de bezoeker het niet kan zien als hij aan de: tocht begint. Het enige waai) is voorzien is de uitreiking vi penpakken bij de ingang, zcl renommeerde restaurants v| raplu's aan gasten ter bescH stellen als het hard regeijj moet dan maar geregeld i|( met dasje af en bloesje openL In al de jaren vanaf lij waarin Van Hooff met zijnL medewerkers over het plaif nagedacht, bewaarde hij fa diepste stilzwijgen over. He^j eerst maar eens zeker zijn, dj| uitvoerbaar was. Maar nu o tenwereld ervan weet, bli; positieve kanten te hebbe zichzelf komen allerlei des gen die iets uitgevonden heb dat wel eens aan de praktijk toetsen. Warmtetechnici beeld. Omdat in stilte al aan het plan gesleuteld is, dan meteen op werkniveau j worden. En nu dat werk dan op ganj gaat een ideaal van Van H vervulling: „Altijd en overa zo geweest, dat je óf dieren c ten had, in een diergaarde of' plantentuin. Maar in hoort het bij elkaar. Zó mo< mensen er kennis mee laten en de echte kennismaking toch niet uit boeken of uit ee je moet'midden in de compl| tuur gaan zitten. Kijken en ren. Dat gaan we nu krijgei moet dat zijn". AAD SCH( In de loop van dit jaar begint het Wereld Natuurfonds met een van de grootste acties uit zijn geschie denis: „Behoud het oerwoud". Ongetwijfeld een actie die de aandacht zal trekken, want het is inmiddels wel bekend welke de sastreuze gevolgen het voortdu rend kappen van vooral tropische regenwouden kan hebben voor de hele wereld. Volgens schattin gen van de Wereld Voedsel Orga nisatie verdwijnt vijftien miljoen hectare per jaar, dat is een opper vlakte, gelijk aan die van Enge land. Op deze pagina alvast een voor proefje. Het gaat daarbij niet zo zeer om de inhoud van de actie daarover zijn in de loop van het jaar nadere berichten te ver wachten als wel om het mee denken over het fenomeen oer woud. Zo is, met medewerking van het Wereld Natuurfonds, bij Elsevier het standaardwerk „Het Oer woud" verschenen onder redactie van de Ghanese hoogleraar prof. Edward S. Ayensu. En in Arnhem is directeur Anton van Hooff van Burgers' Dieren park bezig met een miljoenenpro ject, dat voorziet in het stichten van een stuk oerwoud op het ter rein. Over vijf jaar zou het klaar kunnen zijn. Van Hooff: „Het manco in de kennismaking van mensen met de buitenlandse na tuur is, dat ze óf dieren óf plan ten kunnen bekijken. In het stukje rimboe dat wij willen ma ken kan er een complete kennis making zijn Op deze pagina enkele indrukken van het boek „Het Oerwoud" en een gesprek met Anton van Hooff. Volgens schattingen wordt per jaar vijftien miljoen hectare gekapt, een oppervlakte gelijk aan die van En geland. Lang voordat wij het scheldwoord „gifkikker" uitvonden, werden in de jun gle de échte gifkikkers aangetroffen, die met hun gif een dier ter grootte van een hond kunnen doden. BI „De goden zijn machtig, maar machtiger nog is het oerwoud" - een spreekwoord van eeuwen her uit het Amazonegebied. Meer nog dan die majestueuze macht spreekt wellicht de geheimzinnigheid van het oerwoud de mensen aan. In geen enkele andere samenlevings vorm vormt alles wat leeft en groeit zo'n onverbrekelijke een heid. Nergens ook is de mens als heerser over de natuur zo klein als in het oerwoud. Het zojuist verschenen boek „Het Oerwoud" volgt het voetspoor van de ontdekkingsreizigers, die in de loop van de tijd geprobeerd hebben er achter te komen wat er leeft in de Afrikaanse, Aziatische en Zuid- amerikaanse oerwouden en vooral ook hóe het leeft. Het gaat daarbij niet zozeer om de ontdek kingsreizigers van de avonturen verhalen als wel om de weten schappelijke onderzoekers, die al heel wat geheimen van het oer woud hebben vertaald voor een groot publiek. Overigens hebben die oude ontdek kingsreizigers van de avonturen verhalen wél de basis gelegd voor de wetenschappelijke arbeid van nu. Zij kwamen er al achter dat in de jungle geen planten en dieren voorkomen, zoals in andere ge meenschappen, maar dat ze samen het oerwoud vormen, waarin din gen mogelijk zijn die elders gewoon niet kunnen. Bijvoorbeeld, dat rechtstreekse familieleden van ons geurige viooltje in het oerwoud kunnen uitgroeien tot bomen van vierentwintig meter lang. Zij gaven net als volgens het bijbelverhaal Adam in het paradijs dieren de namen die ze nu nog dragen. Heel mooie soms, zoals de Loeri van de Blauwe Bergen. Zij maakten ken nis met menselijke samenlevings vormen, waarvan iets te leren viel. Zo lieten de pygmeeën in Afrika hun zien, hoe zij de misdaad in ei gen kring bestreden: niet door de daders te straffen, maar door hen bespottelijk te maken en vervol gens weer op te nemen in de club alsof er niets was gebeurd. Zij maakten kennis met technieken van de natuur, die eeuwen later nauwelijks verbeterd zouden kun nen worden door de computer: slangen die hun prooi opsporen met behulp van warmtegevoelige cel len. En al lang voordat wij hier het scheldwoord „gifkikker" uitvon den, troffen zij in de jungle échte gifkikkers aan, die met 0,00004 gram gif een dier ter grootte van een hond kunnen doden. Gevaarlijk tij Helaas is er naderhand erg veel mis gegaan. Het begon er al mee, dat wij een paar voor ons onschul dige ziekten, zoals griep en maze len, meebrachten naar de jungle. Hele stammen van inboorlingen zijn eraan bezweken. Daarna kwam de handel en in ernstiger ge vallen de roof in gebieden, die eeu wen lang zorgvuldig beheei ren door de oorspronkelijke q ners. Zo zorgvuldig, dat so stammen voortdurend verhi omdat hun geloof hun verbo i men te kappen. Nu is het zo i komen, dat velen zich in móéten houden door het afl I van hun leefmilieu. Niet g simpelweg voor de hout! maar ook om ruimte te 1 I' voor gewassen die snel winse veren. In veel gevallen k grond daar maar korte tijt worden gebruikt. Opnieuw li dus, op een andere plaats. alles het altijd dreigende van erosie, waardoor de voorgoed onbruikbaar wordt Zo is nu de tijd aangebroke een nieuw soort ontdekking! in het oerwoud: namelijk v kwalificeerde krachten uit k a van wetenschap en techniek! Zij kunnen de bewoners v oerwoud helpen het levensg lijke tij te keren. Met onzich maar doeltreffen voorziening j zullen in Bi „oerwoud" krokodillen binnen een bepaald te worden gehouden, in de aan t leggen rivit' zullen rondzwemt zeker.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 22