J?scheu la Ling, male anbeden en verguisd wonderkind Tennis in definesse: Vanessa ZATERDAG 20 MAART 1982 5TERDAM Dwars het lawaai van de or en het opspattende it strooit de autora- met muziek van Mo- Klanken die vanaf moment dat ze wer- geschreven bewon- ng en afgunst heb- gekend. Zoals alles uitsteekt boven de delmatigheid. Op naar een interview Tscheu la Ling kan 'een betere muziek ken. Ling, aanbeden erguisd wonderkind. ezie is de misselijkste eigen van een mens", zegt hij in pelershome van Ajax. Don- ogen. Vaak naar binnen ge- Soms twinkelend. Slanke hijning. Niet behept met le- iid. „Ik heb een periode ge lat ik heel ontevreden was, is geen prettig gevoel. Ter- k toch snel tevreden ben. Je vind ik, voor een beetje ple- n geluk. M'n naam betekent voor niets „voor het geluk en". Er zijn zoveel ontevre- nensen in de wereld, daar je niet aan meedoen. Het n de periode dat ik met die ;ssure zat. Half jaar op hal- acht gevoetbald, half jaar ïaal niet gespeeld. Dan ga je iken. Ik vond het altijd van- irekend, dat ik alles kon. Li- lijk op en top, die bal altijd en touwtje. Dat accepteer je ormaal. Maar als je er dan s buiten staat, merk je dat oetbal onmisbaar voor je is. is de WK-finale van Neder- in en tegen Argentinië kon g rustig op het strand lopen aats van naar de televisie i. Ik voetbalde liever zelf. n ik doodziek dat we Span- t hebben gehaald", je kinderen?", vraagt hij. ieren veranderen veel in je Het is een heel ander ge- Je krijgt een andere kijk op 1de dingen. Het is moeilijk leggen, maar wat mij be- ik ben bijvoorbeeld geen liter meer. Ik heb een ande- 'enswijze, ik ben vaak thuis, serieus, ben niet populair rondjes geven. Ik heb een ijk gezin, lekkere boerderij, jaarden. Ja, ik heb goed ver- Niet dat ik nu een paar ton r de hand heb, al had dat »ekund, maar ik kijk uit. ik 21, 22 jaar' was, moest al- p. Als je gezond bent, een ijk gezin hebt, dan merk je 'oetbal niet alles is, sterker dat de voetballerij daarbij 'leken natuurlijk niets is". kwijt zit in z'n korte broek. Ge- van een speelse actie van de aggever, die bij het uittrek- van de jas zowel een flesje in glas frisdrank in één keer de trainingsbroek van de aller uitstort. „Wat doe je roept hij terugdeinzend uit. later twee grote glazen echt sappelsap en is het gebeuren >1 lang weer vergeten. „Hoe- te interview dit van me is? idee. Na zo'n tien jaar be- voetbal raak je de tel kwijt, ger hield ik wel plakboeken laar zoiets slijt. Ik krijg zo af e wat foto's, dat vind ik wel En videobanden ook wel. nu Ajax vaak op de televi- Vraagt, nadat hij moeite- langdurig en zonder rem- en heeft zitten praten, wan- het artikel in de krant komt. een exemplaar kan krijgen, iek, kritiek. Het irriteert op luur wel, maar ik ben niet nd me er iets van aan te :en. Ik ga m'n eigen weg. Ik zelf wel of ik goed of slecht {espeeld. En mensen hebben altijd iets te zeuren. Ling is "n als hij niet meer lui is, is el eigenwijs. En als hij niet eigenwijs is. heeft zijn spel rendement. Ik kijk vaak ge in de spiegel, heb redelijk ielfkritiek. Ik weet dat ik al- in met een bal, atletisch ben, dat ik eigenlijk alles heb om .grote" te worden, maar dat aarnaast lui, gemakzuchtig, jatiek en eigenwijs ben. Tja, een „grote"? Ik was 1,80 f en ik ben nu 1,86 meter, s zo moeilijk te definiëren, oet héél eerzuchtig zijn, al- >p je tenen lopen. Ik denk dat ik die mentaliteit heb. Ik wel eens", speelse zal ik nooit helemaal raken, al is het veel minder 'roeger. In het begin, bij FC Haag, voetbalde ik om het >al. Ik bleef die man opzoe- ging het vijftien keer mis. k wilde koste wat kost ie- p door de benen spelen, ook £p er een medespeler vrij. Tscheu la Ling: „Dat speelse zal ik nooit helemaal kwijtraken". Profs als Ton Thie en Aad Mans veld ergerden zich daar ver schrikkelijk aan. Is te begrijpen. In dit wereldje draait het nu een maal om de poen. Bij Ajax voel je het nog sterker. Dus moet je pro beren te scoren. Je kiest eieren voor je geld, ook al vind ik in m'n hart een mooie actie net zo prachtig als een doelpunt. Het is de weg van de minste weerstand, maar je kunt niet eigenwijs blij ven. En als ik simpeler speel krijg ik ook minder schoppen". Concessies „Natuurlijk heb ik concessies ge daan. Om te overleven. Ik zag, dat ik met mijn stijl van spelen niets opschoot. Ik denk dat het vooral door Ivic komt. Onder Mi- chels ging het helemaal mis. Als die nog een jaar was gebleven, was ik gestopt met voetbal of naar een andere club gegaan. Toen Ivic me voor het eerst zag, werd-ie gek. Hij vond het prach tig als ik wat rommelde, ik hoef de niet mee te verdedigen. Maar daarmee maakte hij ook mij zoda nig enthousiast, dat hij een hele boel dingen gedaan kreeg. Daar door ging ik ongemerkt toch so berder spelen. Dat doordouwen is er uit gegaan, met het jaar meer. Als ik dan nu zie wat die spitsen bij Anderlecht van Ivic allemaal moeten meeverdedigen, daar word ik niet goed van. Zó hoeft het van mij absoluut niet meer". „Al dat gezeur over meeverdedi gen en rendement. De beste wed strijden tegen AZ'67 speelde ik als ik Hugo Hovenkamp zijn gang liet gaan. Hij weg, bal uit onze verdediging direct naar mij en hup, kassa. Elk seizoen neem ik 25 procent van de produktie bij Ajax voor mijn rekening. Twaalf tot vijftien doelpunten en verder een aantal beslissende passes. Daarnaast schiet ik vijf, zes keer tegen de paal of rakelings naast. Doelpunten maken is iets aparts, het staat buiten het voetbal zelf. De kunst is om in scoringspositie te komen, dan benut je je kwali teiten. Het scoren zelf is dan vaak een kwestie van geluk, dat be paalt niet of je een goede of slechte voetballer bent. Toch word je er maar al te vaak op be oordeeld. Onzin, het zijn dezelfde mensen die Cruijff hebben ver guisd toen hij terugkwam en hem nu de hemel in prijzen om wat hij wekelijks demonstreert. Dat zijn dan de kenners". „Eerlijk gezegd had ik ook mijn bedenkingen over Cruijffs terug keer. Ik dacht: wat hij kan, kan ik ook. Maar wat hij heeft laten zien, daar neem ik mijn petje diep voor af. Ik voel me niet te groot om toe te geven, dat ik het fout heb gezien. Cruijff is zo'n ontzettend volwassen voetballer, individueel uitblinkend als het kan, in dienst van het elftal als het moet. Hij heeft elke situatie in de hand. Ach, die hele toe stand rond Cruijff bewijst, dat er veel te veel wordt gezeurd. Jan Peters, ook zoiets. Vind ik een grote voetballer. Hebben ze het weer over zijn breedtepassjes. Al leen als je normaal presteert laten mensen je in je waarde". „Avontuurlijke spelers, avontuur lijk voetbal, dat lokt iets uit. Als je niet altijd in de maat loopt, ben je interessant. Dus zitten ze bij mij goed. Ik kan het niet laten. Als tijdens een persconferentie een dikke journalist een broodje eet, maak ik daar een opmerking over. Als Aad de Mos me, zoals vorig jaar, een boete geeft omdat ik te laat kom, dan móet ik zeg gen: weet je het zeker? En dan mag ik naar huis. Een ander houdt z'n mond, ik niet. Nu pas begin ik in te zien, dat als ik ei genwijs ben een ander dat net zo goed mag zijn. Het geeft een be paalde charme, het is wat me al tijd in Ajax heeft aangetrokken, als kind al. Dat anders dan ande re. Neem nou PSV. Zegt me niets. Ik voetbal liever voor een ton bij Ajax dan voor drie ton bij PSV". Getergd Datzelfde Ajax keert hij aan het eind van dit seizoen zo goed als zeker de rug toe. Engeland lokt. Nog maar een paar weken gele den zat Ling ineens op de bank, aanleiding voor hem om vrijwel direct een oefenwedstrijd bij Southampton te spelen. Een groot succes. Vooral supporters van Ajax lieten opzichtig weten een vertrek van „hun" Ling niet te pikken, en zie: hij speelt weer gewoon mee. Toeval? „Misschien is het goed geweest, dat ik ge tergd ben. Want ik was niet zo'n beetje kwaad. Achteraf relativeer je, kan ik me best indenken hoe zoiets gebeurt. Ik ken de oorza ken nu, maar die houd ik liever voor mezelf. Het neemt alleen niet weg, dat ik het nog steeds niet terecht vind, dat ik er naast werd gezet, want ik presteerde pertinent niet slecht. Maar goed, dat zijn twee verschillende za ken". „Het heeft me enorm goed ge daan, dat het publiek zo achter me is gaan staan. Ook al weet je, dat het publiek snel van het ene uiterste in het andere valt. Maar toch. Aan de andere kant is het logisch, dat ik in die periode ben gaan kijken hoe ik weg kon ko men. Southampton was een mo gelijkheid Ze weten daar dat ik geweest ben, ik heb enorme re clame gemaakt. Op het laatste moment is die overgang niet doorgegaan, maar volgend sei zoen zie ik mezelf wél in Enge land spelen. Misschien is het wel laf om juist nu te vertrekken, omdat het wat minder gaat. Hoe wel, nu met Cruijff „Ik zit in mijn zevende jaar bij Ajax, nog altijd met veel plezier. Ik ben een kwartier voor de trai ning bezig, beetje in het doel staan en zo. Maar Engeland, ja, zo'n verandering houdt een ver vlakking tegen. Die treedt toch op als je lang bij een club zit. Daarnaast denk ik ook aan mijn gezin, ik kan nog een paar jaar voort, kan nog een paar jaar goed verdienen, ik ben 26 en heb nau welijks slijtageverschijnselen. Mijn visie is: twee jaar Engeland, twee jaar Frankrijk en dan op mijn dertigste stoppen. Of ik dat tegen die tijd kan, ik weet 't niet. Voetbal is toch een soort virus, kijk naar Cruijff, Jansen, Van Hanegem, Israël. Een nieuwe club, het geeft altijd een aparte spanning. Misschien heb ik die nodig. Ik weet dat ik daar moet presteren, maar ik weet ook dat ik het aankan. En als je naar het buitenland wilt, moet je niet naar Spanje gaan, want dan weet je ze ker dat je in een uitwedstrijd geen bal raakt. Ik heb die sfeer in Engeland geproefd, en daar raak je aan verslaafd". FC Den Haag Praten over FC Den Haag, waar het voor hem allemaal begon, valt een beetje uit de toon. Heim wee lijkt onmogelijk. Hij vindt het sneu dat het met FC Den Haag zo slecht gaat, praat over die lange trappen van Mansveld („Dat is toch geen voetbal") en zegt dat het zondag in De Meer dubbele cijfers kunnen worden „als ze er maar uit durven te ko men". Memoreert het gedol van zichzelf en Dusbaba, voor het be gin van een training. „Balletje hoog houden, trucs verzinnen. Precies wat Vanenburg, Rijkaard, Silooy, Van 't Schip nu bij Ajax doen. Die tijd heb ik gehad, het is leuk, maar je hebt er weinig aan". Het Nederlands elftal, een gewild object voor Ling-haters. „Onzin, dat ik nooit heb gepresteerd in Oranje. Het is wel waar dat ik nooit echt succes heb gehad. Tot nu toe heb ik in die dertien wed strijden, die er wel 45 hadden kunnen zijn zonder schorsingen, liesblessure en onenigheid met Zwartkruis, redelijk tot goed ge speeld, maar nog niet die mo menten gehad waarop een beslis sing wordt geforceerd. Dat ik de absolute top (nog) niet heb ge haald, komt omdat ik nooit be langrijke toernooien als EK en WK heb gespeeld. Aan dat soort evenementen danken de toppers, de vedetten hun faam. Daar moet je presteren als je internationaal wilt doorbreken. Wat dat aangaat is de uitschakeling voor Spanje in mijn nadeel. Ik gok daarom op het EK van 1984 in Frankrijk". Weer die ambitie om er bovenuit te springen. „Als ik geen voetbal ler was geworden, zou ik waar schijnlijk een rommelaartje zijn geweest. Ik heb niet de mentali teit om op een kantoor te zitten. Wie weet was ik wel bankrover geworden. Als ik het allemaal nog eens over zou mogen doen, zou ik geen zwoeger op het mid denveld willen worden, die elke week constant is. Ik zou nu een maal geen modaal leven kunnen leiden DICK HOFLAND Foto: CEES VERKERK Ik ben deze week eens een kijkje gaan nemen bij het tennistoernooi in Rotterdam en ik moet zeggen dat ze daar de zaakjes goed voor elkaar hebben. Sinds die Amerikaan Gene Mayer twee jaar geleden zijn hart luchtte over het gebrek aan voorzieningen voor spelers, hun vrouwen en kinderen, vriendinnen en coaches hebben ze het bij Ahoy' en de ABN aardig geregeld. Maar liefst twee disco-party's stonden op het programma en omdat ik toch in de buurt was ben ik daar ook nog even langs geweest. Voor het eerste festijn hadden ze behalve een koud buffet de op dit moment bij grote delen van de bevolking furore makende zangeres Vanessa als trekpleister. Dus wie geen trek had in de culinaire attractie kon aan zijn gerief komen bij het vocale gedeelte. Om de streng geselecteerde aanwezigen niet in verwarring te brengen werden beide 'onderdelengescheiden gepresenteerd. Voor de goede orde: eerst nam Vanessa de microfoon ter hand en vervolgens de overige gasten het bestek. Ik heb nog na afloop bij een aantal bezoekers geïnformeerd naar wat men beter vond: dé Vanessa of hét voedsel. Over het resultaat van deze bliksem-enquête moet ik u helaas in het ongewisse laten. Het enige dat ik u wil berichten is mijn eigen oordeel. Ooit heb ik, toen toevallig bij mij thuis vanwege mijn schoolgaande kinderen de buis aanstond, Vanessa mogen bewonderen in een pop-uitzending. Waarbij ik mij niet aan de indruk kon onttrekken dat V. bij een verkiezing tot mooiste pop van de kast wel eens zeer hoge ogen zou kunnen gooien. De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat V. live ook even de adem deed stokken. Of dat een gevolg was van het in ongelooflijke decibellen door de monstrueus grote luidsprekers dreunen van de eerste klanken van V. 's laatste tophit of van haar fysieke verschijning, kan ik nu eigenlijk niet goed meer beoordelen. Zij was gekleed, en nu citeer ik zo goed mogelijk de moderedactrice van deze krant die ook toevallig tegen de bar stond aangeleund, in een nauwsluitende lederen groene broek, gelijk gekleurde halfhoge laarsjes en het geheel werd gecompleteerd door een tamelijk gedecolleteerd groen hesje dat op de boezem was afgezet met roesjes van u raadt het al groene kant, hetgeen V. 's hele verschijning iets opvallend geraffineerds meegaf. Of dat laatste de bedoeling was weet ik niet, maar ik sluit het niet uit. Voor het overige is mij van het een half uur durende optreden van V. weinig bijgebleven. Nadat ik weer op adem was gekomen na haar entree heb ik mij wel verbaasd afgevraagd waarom zij plotsklaps aan een uit het publiek geplukte heer vroeg of deze twijfelde aan de echtheid van haar eigen stemgeluid, dat de met een ongelooflijk volume afgedraaide band ondersteunde. Nee, zei deze natuurlijk, maar ik vond het wel vreemd dat ik deze bezoeker later met de grote boxen meende te zien sjouwen. Maar het kan zijn dat ik door de bijna oorverdovende presentatie ook een beetje last van mijn ogen had gekregen en me daarin heb vergist. Voor het overige niets dan lof voor het initiatief van de organisatie van de party, die mij tenslotte in staat had gesteld het idool van naar verluidt vele van mijn seksegenoten eens in levende lijve te aanschouwen. En dat is tenslotte niet voor iedereen weggelegd. Vandaar ook mijn ontboezeming: treedt Vanessa ergens op, gaat dat zien! Alleen zou ze moeten proberen niet zo veel met haar vingertje te wijzen en bovendien kan ze beter van het zingen van Beatle-nummers afzien. Maar voor de resL grote klasse. Ik had overigens van het bezoek aan die 'Vanessa-party' zozeer de smaak te pakken gekregen dat ik twee dagen later ook nog maar even ben langs gewipt bij een ander disco-gebeuren, ook gearrangeerd door sponsors van het tennistoernooi. Ook daar heb ik echter vergeefs naar Gene Mayer, die toch de stoot heeft gegeven tot dit soort verstrooiende bijeenkomsten, gezocht. Gene was er niet Hij was geblesseerd, vandaar zijn afwezigheid op de parties.Een aantal van zijn collega's wel, heb ik gezien. Jammer dat Ilie Nastase er in Rotterdam niet bij was. Die geeft, heb ik me laten vertellen, altijd een extra dimensie aan zo'n bij-programma. Maar misschien komt die volgend jaar weer als hij hoort dat er elke avond een disco wordt georganiseerd. En als Vanessa weer komt, komt Ilie zeker. Tennis in de finesse, nietwaar TINUS L. BUYS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21