I na ië Kidnappers" van en jaar geleden eschermen nu chatrijke sjeiks 'eiligheidsfirma kon wel wat publiciteit gebruiken en ontvoerde treinrover Biggs ZATERDAG 20 MAART 1982 tfDEN „De kerels die Ronnie Biggs ontvoerd hebben, beesten". In die bewoordingen gaf de Britse ex-treinrover laid „Buster" Edwards (51) een jaar geleden zijn mening te nen over het groepje avonturiers dat toen in Rio de Janeiro gewezen spitsbroeder Ronald Biggs (52) gekidnapt had. voormalige treinrovers vreesden dat het uit was met de leid van Ronald Biggs. Zijn ontvoerders hadden hem op 16 rt onverwacht en zonder pardon uit een Braziliaanse kroeg [eept. Op straat werd Ronnie, die radeloze pogingen deed te ontsnappen, gewoon achter in een VW-busje geduwd, van de kidnappers stak hem zijn gebalde boksersvuist on- de neus. „Je mond houden, Ronnie", dreigde hij, „of ik sla >t moes". 'vijl het vehikel naar de Santos- lontvlieghaven van Rio reed, ten de ontvoerders hun slacht- r in een grote zak van zeildoek, iantos Dumont werd deze in de geruimte van een gehuurde jet gegooid. Dit straalvliegtuig i onmiddellijk koers naar de doostelijke Braziliaanse stad m, aan de monding van de izone. Het was een luchtreis bijna 2500 kilometer; geen je als je ondertussen in een t zak van Zwarte Piet zit. Na tomst in Belèm op 17 maart werd het vrachtje ongezien boord van het zeiljacht „Now- I II" gebracht, dat onmiddellijk na het anker lichtte. 1 ntvoerders hadden het scheep- zijn tweekoppige bemanning tien dagen tevoren gecharterd Antigua. Kapitein Thorvinn er wist niet wat zijn klanten plan waren. In Belèm kreeg hij acht terug noordwaarts te va- in de richting van de Kleine 1 Hen. a de Nowcani II zich in volle I >evond, mocht treinrover Biggs [iet dek gaan zonnen. Geduren- le zeereis leed hij geen gebrek 1 ijsgekoeld bier en „grass" (ma- 'ana). Hij bleek verslaafd aan ine en ledigde elke avond een cognac. Wel werden Biggs en ontvoerders beste maatjes. Hij e weten wat ze met hem van waren, maar ze vertelden het aid Biggs is een van de elf Brit- die na de grote treinroof van 8 istus 1963 veroordeeld werden langdurige gevangenisstraffen, en hadden zij die dag vroeg in norgen de nachtelijke posttrein isle (Noord Engeland)-Londen stilstand gebracht en beroofd 1 een lading oude bankbiljetten, is waren bestemd om verbrand 'orden. Zij hadden een waarde 2,6 miljoen pond. Biggs aandeel e buit bedroeg 148.000 pond. i van de elf treinrovers hebben deel van hun straf uitgezeten, ijn allang weer vrij. Buster Ed- ds verkoopt nu bloemen aan de ng van Londens Waterloo Sta- Maar Ronald Biggs, die dertig gekregen had, is al sinds 8 juli i voortvluchtig. Na nauwelijks i jaar in de gevangenis van idsworth werd hij op spectacu- i wijze bevrijd door een gewa de bende. De drie andere celbe- lers gingen er mee van door. 's' bevrijders zorgden ervoor, hij met zijn vrouw Charmain üngeland kon ontsnappen, echtpaar Biggs trok via Parijs Melbourne in Australië. Toen lolitie daar vier jaar later lucht ïg van zijn aanwezigheid, slaag- lonnie Biggs er nog op het nip je in naar Brazilië te vluchten, vrouw bleef achter in Austra- Pas in 1974 lekte het uit, dat de napte treinrover zich schuil i in Rio de Janeiro. (s had daar kennis gekregen een Braziliaanse striptease dan- s, Raimunda Nascimento Castro 34), die hem, zoals dat in verhe- stijl heet, een zoontje schonk, kind, Michael, is sindsdien al n jaar geworden. Aan hem kt Ronnie Biggs het, dat hij nog is in Brazilië mag blijven. Biggs dacht, dat zijn Britse ontvoer ders hem zouden uitleveren aan Scotland Yard. Maar na een zeereis van zes dagen had het zeiljacht plotseling motorpech. Gelukkig was Barbados dichtbij. Op 23 maart werd de „Nowcani II" op sleep touw genomen door de kustwacht van dat eiland, die het jacht in Bridgetown aan de ketting legde, omdat het een internationaal be kende dief aan boord had. Biggs werd aan land gebracht en in de gevangenis gestopt. Zijn Britse kidnappers zeiden dat ze een jonge Londense veiligheidsorganisatie, „Point International Security", vertegenwoordigden. Ze hadden Ronnie Biggs van Brazilië naar Barbados gebracht om internatio nale publiciteit te geven aan hun maatschappij. Die stunt had alleen de gewezen bandiet in moeilijkhe den gebracht. Geen enkele Brazi liaan was gewond en Biggs zelf zag er bijzonder welvarend uit. Hij kon niet zeggen dat hij door hen mis handeld was geworden. Voor de politie van Barbados zat er dan ook niets anders op dan Biggs' ontvoerders vrij te laten. En onder tussen bleef de ex-treinrover alleen achter in zijn cel, die eigenlijk een gewone kamer was boven het poli tiebureau. Hij moest wachten op de gerechtelijke beslissing over zijn lot. Ofwel werd Biggs uitgeleverd aan Scotland Yard, ofwel mocht hij per vliegtuig terugkeren naar Bra zilië. Sinds zijn kidnapping in Rio had den de internationale media de wildste geruchten verspreid. Som mige kranten schreven, dat Biggs ontvoerd was door leden van de Special Air Service (SAS), een Brits eliteregiment. Volgens anderen wa ren zijn kidnappers avonturiers, aan wie onbekenden vooraf 70.000 dollar hadden betaald voor de film rechten op zijn ontvoering. Maar het waren allemaal verzin sels. In werkelijkheid hadden de kidnappers zelf ongeveer 35.000 pond uitgegeven om door middel van Biggs' ontvoering in heel de wereld propaganda te maken voor hun particuliere veiligheidsfirma. Het zal allemaal wel de moeite ge loond hebben, want een jaar later bereikte „Point International Secu rity" van Londen al een omzetcij fer van 300.000 pond. Anti-kidnap-service Als veiligheidsfirma is ze gespecia liseerd in de bescherming van schatrijke Arabische sjeiks en Eu ropese VIP's tegen booswichten die het op hun leven, bezittingen of iets anders gemunt hebben. Be scherming tegen kidnapping is ook mogelijk (Point International Secu- poging van Scotland Yard om in 1974 met toestemming van kaziliaanse overheid gevanke- naar Engeland over te brengen, ukte omdat Biggs een kind t dat door zijn geboorte in Rio iliaan is. Terwijl de ex-treinro- afgelopen jaar in maart op het van de „Nowcani II" zat te »en, vroeg hij zich ongetwijfeld dit het einde was van zijn ituurlijk bestaan. Direct na aankomst op Barbados werd Biggs (met pet) per politiewagen weggevoerd. Achter hem de man, die eens militair bokskampioen was, Fred Prime. Patrick King (rechts) en Fred Prime, de directeuren van „Point Internatio nal Security", die de stunt van Biggs' kidnapping beraamden. Prime is een gewezen militair bokskampioen, die ex-president Idi Amin van Oeganda knock-out heeft geslagen toen deze nog korporaal in het Britse leger was. zich kort voor hun zeereis naar Bra het eiland Antigua. Van links naar rei riage en Mark Algate. rity weet daar alles van). Iemand of iets discreet in de gaten houden, is voor P.I.S. een akkevietje! Strijd tegen de industriële spionage behoort eveneens tot haar speciale bedrijvigheden. Wanneer belangrij ke documenten, produkten of an dere, misschien erg kostbare voor werpen overgebracht moeten wor den naar een buitenlands adres, zorgt de firma voor een betrouw baar geleide. Grote debiteuren, die niet gemakkelijk over de brug ko men, worden geregeld door „Point International Security" irt opdracht van haar klanten, gedwongen hun schulden te betalen. De „firma" bestaat uit zes Britten, van wie de leeftijd schommelt tus sen 23 en 43 jaar. Zij hebben bijna allemaal betrekkelijk lang gediend in de Britse strijdkrachten of wa ren bij de politie. Enkele leden van het groepje kwamen een tijdlang als huurlingen aan de kost in het voormalige Rhodesië. Een van de zes heet John Miller. Hij woont in Beverly Hills bij Los Angeles en staat daar aan het hoofd van een particuliere veiligheidsfirma, ge specialiseerd in bescherming van lië door John Miller fotograferen op its: Fred Prime, Pat King, Tony Mar- popsterren. En in dat deel van Amerika verblijven veel Britse ve detten, die hun land verlaten heb ben omdat de belastingen er het leeuwedeel van hun inkomen op slokten. In de tweede helft van de jaren ze ventig werkte Miller in Engeland samen met Patrick King, die nu di recteur-administrateur van „Point International Security" is. King (32) en zijn vriend Fred Prime (43), een gewezen militaire bokser, had den toen een kleine firma die stoe re lijfwachten konden leveren aan beroemde popsterren, bedreigd door opgezweepte fans. Deze zaak droeg de naam „Entertainment Se curity". Ze was gesticht in 1977. Twee jaar geleden bevonden Fred Prime en John Miller zich met een Engelse popgroep in Rio. Op hun brede schouders rustte de zware taak er voor te zorgen dat opdrin gerige bewonderaars en bewonde raarsters hun werkgevers niet aan stukken trokken. Zo leerden ze toevallig Ronnie Biggs kennen. Bij na iedere Brit die in Rio komt, gaat Biggs opzoeken. De voortvluchtige treinrover leidt er een tamelijk de- Biggs zit lekker te zonnen aan dek van de Nowcani II. Op de achtergrond Thorfinn Milver, de kapitein van het speciaal voor de ontvoering gehuurde jacht. cadent bestaan. Voor 200 dollar komt hij naar je toe om met je te praten en zich te laten fotografe ren. Zijn vrijwillige lijfwacht is een oude Duitser, die ook te veel drinkt. Het Duitse merkteken, dat vroeger op zijn bovenarm getatou- eerd was, heeft hij zelf onzichtbaar gemaakt mei de punt van een dolk. Na hun eerste kennismaking met Biggs kwam John Miller op het dwaze idee deze ontsnapte Engelse bandiet te ontvoeren, niet om er veel geld mee te verdienen, maar gewoon als reclamestunt. Goedige Fred vond het best en John maakte een plannetje. Hoewel zij hun actie grondig voorbereid hadden, kon die eerste ontvoering uiteindelijk toch geen doorgang vinden, omdat uitgerekend op de gekozen dag, kanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland een staatsiebezoek aan Brazilië begon. De vlieghaven van Rio werd toen zo goed be waakt, dat de twee aspirant kid nappers Ronnie Biggs onmogelijk ongemerkt in een zak aan boord van een particulier vliegtuig had den kunnen brengen. John en Fred vertrokken dan ook zonder trein rover. Weinig weerstand Raimunda Nascimento Castro, de vrouw die Biggs een zoon schonk. Aan dat kind dankt Ronald Biggs het, dat hij nog steeds in Brazilië mag blijven. de nieuwe uitleveringswet van Barbados nog niet goedgekeurd was, ontsnapte hij voor de tweede maal aan de klauwen van de Britse politie, die hem gevankelijk naar Londen wilde vliegen. Biggs mocht vrij terugkeren naar Brazilië, waar hij nog steeds ver blijft. Dat land heeft heftig gepro testeerd tegen de brutale kidnap ping op zijn grondgebied. Pat King: „Thuis werden we door het Fo reign Office duchtig op de vingers getikt. Ze mopperden, dat we de economische betrekkingen van Groot-Brittannië en Brazilië in ge vaar gebracht hadden. Hoewel wij dat niet konden weten, stonden er belangrijke contracten op het spel. Groot-Brittannië heeft Barbados trouwens vriendelijk verzocht Biggs gewoon te laten vertrekken. Dat bracht de opgezweepte anti- Britse gevoelens van de Brazilianen tot bedaren". Poolse juwelen Wat heeft de ontvoering van trein rover Ronald Biggs, die een van de spectaculairste reclamestunts van de eeuw was, dan opgebracht? Tij dens een recente ontmoeting in Londen vertelde Pat King ons, dat „Point International Security" na dien een massa opdrachten gekre gen had. „Vele daarvan waren te gek om los te lopen", zei hij. „Andere waren onuitvoerbaar, omdat ze te veel ge kost zouden hebben en omdat er gevaarlijke politieke aspecten aan verbonden waren. Zo werd ons ge vraagd naar Teheran te reizen om daar de zoon van een generaal van wijlen de sjah van Iran weg te ha len. Die jongen zat daar al twee jaar in de gevangenis. Voor een an dere opdracht moesten we naar Angola gaan om Britse huurlingen, die daar opgesloten zitten, te be vrijden en ze dan naar Engeland te brengen. Ook werd ons gevraagd een halve ton goud per vliegtuig weg te halen uit Oeganda. Dergelijke waanzinnige zaken kun je alleen volbrengen, als .de klant voldoende geld heeft om je kosten en risico's te dekken. Bovendien moet je er iets aan verdienen. We zijn tenslotte geen liefdadige instel ling". Dan vertelt King het mooie ver haal van de oude Poolse dame, die hem afgelopen mei opbelde om een afspraak te maken, want zij wilde hem ook een boeiende opdracht ge ven. King ontmoet zijn toekomstige klant bij voorkeur op neutraal ter rein. „Kunnen we ergens in het centrum van Londen met elkaar praten?", vroeg hij. De dame in kwestie bleek tot de zogenaamde betere stand te behoren, want zij stelde een rendez-vous voor in de tearoom van het luxueuze Chur chill Hotel aan Portman Square. Toen Pat King daar op het appel verscheen, werd hij geconfronteerd met een vinnig vrouwtje van mirt stens 80 jaar, dat een beetje leek op de Britse actrice Edith Evans. Maar ze was nog erg kwiek voor haar leeftijd. Ze bestelde thee en cakes en zei: „Ik ben eigenlijx een Poolse, maar woon al sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog-in Lon den. Ik koester grote bewondering voor die stunt van jullie met trein rover Biggs. Omdat ik jullie fantas tische kerels vind, zou ik jullie wil len vragen mij een groot plezier te doen, waarvoor ik iullie trouwens rijkelijk zal belonen Pat King hapte gretig toe. „Vertel me alles", vroeg hij benieuwd. „Wel", zei het oude dametje, „voor de oorlog bewoonde ik met mijn fa milie een prachtig huis in de omge ving van Krakow. Toen de Duit sers Polen binnen vielen, heeft mijn broer al onze familiejuwelen zorgvuldig verborgen onder de kel dervloer. Na de oorlog zijn we nooit meer weergekeerd". „Ach zo", zei King beleefd. Hij voelde al, uit welke richting de wind ging komen. Dit werd weer een nutteloos gesprek. „Die juwelen liggen daar nog steeds verborgen", ging het Poolse dame tje met rotsvaste zekerheid verder. „Ik weet, dat het voor jullie een kleinigheid zal zijn om ze even voor mij weg te halen". Geen moordopdrachten „Euh...", begon Pat King, maar de dame was hem te vlug af. „Als ik je een raad mag geven", zei ze wijs, „doe het in de zomer. Ga niet naar Krakow als het wintert". „Nee", gaf King direct toe. „Dat zouden we nooit doen. Die Poolse winters zijn vreselijk koud, hè?". „Koud?", snauwde de oude dame boos. „Tegen de kou draag je war me kleren. Dat doen wij Polen alle maal. Jonge mensen zoals jullie kunnen tegen de kou. Nee, het pro bleem is, dat 's winters in die kel der minstens drie ton kolen liggen. Stel je voor dat je die moest verwij deren voor je aan mijn juwelen kunt!". „Zij geloofde werkelijk, dat die hoop steenkolen het eerste was dat de herovering van haar kostbaar heden in de weg stond", vertelde King hoofdschuddend. Maar hoe raak je zulke onmogelijke opdrachten kwijt? „Meestal door de prijs van de operatie zo hoog te stellen, dat de opdrachtgever die toch niet zou kunnen betalen", zegt hij. „Trouwens, we krijgen nu vol doende ernstige klanten, die dus zeggen dat als we iets bijzonders nodig hebben, wij de kerels zijn tot wie ze zich moeten wenden. Derge lijke mensen vragen van ons geen mirakels, die door sommige helden van de tv in nauwelijks een uur ge daan worden". De beste klanten van „P.I.S." ver blijven in het Midden-Oosten en A- frika. De ontvoerders van ex-trein rover Biggs vinden weinig werk in Engeland, maar we zijn wel af en toe bedrijvig op het Europese vaste land. Kings mannetjes brengen ge regeld geheimen en vaak uiterst kostbare industriële documenten weg, die ze elders persoonlijk moe ten afleveren. Zürich is vaak het einddoel. Aan dergelijke opdrach ten zijn zoveel risico's verbonden, dat de eigenaars van de documen ten er zelfs hun eigen personeel niet voor vertrouwen. Telkens wanneer „P.I.S." ergens grote schulden ingevorderd heeft, betaalt de opdrachtgever 25 pro cent van het volle bedrag aan de firma. Illegale opdrachten worden echter terstond afgewezen. Hoewel men hen al gevraagd heeft, nemen King en Prime geen moordop drachten aan. Zij weigeren huur lingen te recruteren voor landen zoals Lybië. Ook dat werd hun al gevraagd. Groene recruten een militaire op leiding geven in landen van de Derde Wereld, doèn ze wel. „Point International Security" heeft trou wens net een contract afgesloten met Nigeria om instructeurs naar dat land te sturen. Die zullen daar ongewapende toekomstige lijfwach ten trainen. Aangezien in Nigeria de criminaliteit bijzonder hoog is, wordt verondersteld, dat deze nieu welingen volgend jaar belast zullen worden met de bescherming van verkiezingskandidaten. Voor dergelijke en andere opdrach ten doet de firma P.I.S. een beroep op tenminste 24 onafhankelijke medewerkers. Er zijn zowel buiten landers als Britten bij. Veel van die kerels, onder wie een aantal Ame rikanen en Fransen kennen King en zijn collega's uit de tijd bij de strijdkrachten van het vroegere Rhodesië. Als Patrick King mede werking nodig heeft in de Verenig de Staten, geeft hij de opdracht door aan John Miller in Los Ange les. „Onze firma biedt een unieke ser vice aan", zegt directeur King. „Steeds meer rijken of overbeken de lieden hebben discrete bescher ming tegen kidnapping nodig, voor henzelf en leden van hun familie. Dat zijn kolfjes naar onze hand. Ik ben er zeker van, dat wij heel wat respectabele zakenlieden en multi miljonairs, die bang zijn van in dustriële spionnen, kidnappers en ordinaire dieven, kunnen helpen". ROGER SIMONS ir Barbados Maar het idee om zo'n stunt uit te halen liet hen niet meer los. Ze vonden het een fantastische moge lijkheid en namen zich voor er bij een volgende gelegenheid echt werk van te maken. In Londen was Pat King er gauw voor gewon nen. Maar hij had geen zin meer om zich nog veel langer bezig te houden met de oninteressante vei ligheidsproblemen van grote en kleine popsterren. King wilde zich een nieuw en veel ernstiger aan zien geven. Met Fred Prime, Tony Merriage (27), Mark Oldgate (23), James Rankin (32) en John Miller stichtte hij de nieuwe veiligheids firma, gericht op een veel ruimere markt. Toen „Point International Security" eenmaal bestond, bleek dadelijk dat ze zonder internationa le openbaarheid niet leefbaar was. Er doken gewoon geen klanten op. Het duurde dan ook niet lang of de nieuwbakken directeuren kwamen tot de conclusie, dat om „P.I.S." in de kijkerd te doen lopen, Ronnie Biggs op spectaculaire wijze ont voerd moest worden. De gewezen treinrover leek een gemakkelijk slachtoffer. Links en rechts werd geld bij elkaar gebedeld om de ope ratie te financieren. Omdat Biggs de heren Miller en Prime van vroeger kenden, trokken Pat King en Tony Marriage eerst naar Rio. Ze zouden het terrein verkennen en de ontvoering voorbereiden. Eerst gingen ze Biggs opzoeken. King wendde voor dat hij een Zuidafrikaanse dierenfotograaf was, die in Brazilië een serie plaat jes geschoten had en over enkele dagen terug naar huis ging. Hij fo tografeerde de ontsnapte treinrover in zijn Braziliaanse flat. Daarna dronken zij met hem een glaasje in de stad. Zo kwamen ze aan de weet welke kroegen hij bezocht. De ster ke man Fred Prime, die ondertus sen ook in Rio aangekomen was, maar zich op de achtergrond ge houden had, zorgde ervoor, dat Biggs tijdens zijn ontvoering weinig of geen weerstand bood. Alles verliep volgens de plannen. Zelfs de motorpech van „Nowcani II" was maar een voorwendsel. Het kwam er op aan Biggs veilig en wel in Barbados aan land te krijgen. Omdat het jacht van de ontvoer ders zo gezegd in moeilijkheden verkeerde, hielp de kustwacht van het eiland gewillig eenhandje. Voor de gewezen treinrover liep het overigens nog goed af. Omdat Op 23 maart 1981, de dag dat Biggs op Barbados aan land gebracht was, trad John Miller op dat eiland in het huwelijk. Zo werd de aandacht van mediamensen afgeleid. Zij dachten dat Miller een rijke avonturier was, die Bigg's ontvoering voor veel geld op touw had gezet. Van links naar rechts: Patrick King, zijn vrouw Adrienne en het nieuwe echtpaar John en Sarah Miller. Ronald Biggs drukt een van zijn ontvoerders, Tony Marriage, de hand op het dek van het jacht Nowcani II, dat hem van Brazilië naar Barbados bracht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19