Nieuwe Mazda 929 functioneel en voornaam Mas» lilli m IN EN OM DE KAS Tomatenprijs flink gedaald binnen de perkei LAND EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 MAART 1982 PAGINJ Na eerdere presentaties in Tokio en Brussel kon Mazda nu dan ook in Ne derland zijn nieuwe top modellen van de 929-se- rie voorstellen. Een ge heel nieuwe sedan en coupé, plus een herziene stationcar van het oude model, moeten Mazda's marktaandeel in de hoge re middenklasse gaan uit breiden. Tot nu toe ligt de belangrijkste markt voor deze grootste Mazda nog altijd in het Verre Oosten en de VS, waar de concurrentie van Europe se wagens veel minder zwaar is. De Mazda 929 is dus, zoals zeer vele Japanse auto's, een echte wereldwagen, die zon der grote veranderingen in elk denkbaar land verkocht moet kunnen worden. Niette min valt vooral bij de sedan het strakke, opgeruimde ui terlijk naar puur Europese smaak op - een heel verschil met de nog klassiek - Ameri kaans gestileerde voorganger. Meteen ook sluit deze 929 goed aan op de 323 en 626, wat het uiterlijk betreft dan. Zowel van buiten als in het interieur doet de 929 sedan functioneel en voornaam aan. En lijkt hij groter dan zijn voorganger - dat is echter schijn, al is er wel wat meer interieurruimte door de nieu we vormgeving. De nieuwe carosserie brengt wel een be tere stroomlijn, en daarmee een geringer verbruik (daar de viercilinder tweeliter mo tor met slechts een enkele de tailwijziging uit de oude mo dellen is overgenomen). Het zeer luxueus aandoende inte rieur biedt evengoed voldoen de ruimte om vier passagiers plus bagage comfortabel te vervoeren. De afwerking, met veel stoffen bekleding, doet erg verzorgd aan en de zittin gen zijn ruim gedimensio neerd. Rijdend paleis Uiteraard is de uitrusting een verhaal apart, waarbij de se dan DX 13.355,-) zeer com pleet en de duurdere LTD 28.220,- niet minder dan een rijdend paleis is. Bij de DX vinden we al koplamp sproeiers en twee van binne nuit verstelbare buitenspie gels, alsmede een overzichte lijk en compleet instrumenta rium met toerenteller en volt meter. Dan de LTD: centrale portiervergrendeling, elek trisch bediende ramen, hoofd steunen voor- en achterin (alle vier verstelbaar). Gaat u even zitten: de voorstoelen zijn op maar liefst acht pun ten verstelbaar. De zitting kan voor- en achteraan onaf hankelijk in hoogte worden versteld, uiteraard is er een verstelbare lendesteun, de hoofdsteunen zijn horizontaal en verticaal verstelbaar. Ten slotte kan nog het bovenste deel van de stoelleuning apart worden versteld ten opzichte van het ook normaal verstel bare onderste deel. Alsof dat nog niet genoeg Is kan zelfs het stuur versteld worden. Dit alles neemt echter niet weg dat de zitpositie voorin wat WkÊÊËÈSk i De Mazda 929 coupé merkwaardig is, doordat de stoelen te laag bij de grond staan - maar overigens kan natuurlijk de vreemdst gepro portioneerde passagier een goede zitpositie vinden. De bedieningsorganen zijn over zichtelijk en makkelijk te be dienen - wat dacht u van een asbak, die hydraulisch ge dempt opengaat? Rij-eigenschappen Zoals gezegd heeft de 66 kW- 90 pk motor weinig nieuws te bieden, evenmin als de trans missie (standaard vijfbak, als extra drieversnellings auto maat). Het onderstel is echter wel nieuw en heeft nu onaf hankelijk opgehangen wielen met schroefveren en schij fremmen rondom. Als extra is een bekrachtiging op de tand heugelbesturing verkrijgbaar op de LTD, de coupé heeft hem als standaarduitrusting. De bekrachtiging is maar licht, laat voldoende gevoel in het stuur over en is niet strikt noodzakelijk. Het laat zich aanzien dat het veercomfort, mede dankzij de onafhanke lijk opgehangen achterwielen, best voldoende is. De weglig- ging viel echter wat tegen, hoewel de tandheugelbedie ning het sturen wel gevoeli ger heeft gemaakt. De wielop hanging is kennelijk zo soepel dat de auto toch nogal vaag aanvoelt en al snel van achter wil wegbreken, al is dat dan met de verbeterde besturing makkelijk op te vangen. Nu is de 929 ook niet bepaald spor tief. Om vlug vooruit te ko men moet het gaspedaal diep ingetrapt en de vijf-bak vlijtig gebruikt worden. Daarbij blijkt al gauw dat de aloude vierpitter dan luidruchtig te werk gaat en het overigens lage geluidsniveau teniet doet, daarbij niet meer dan redelij ke levendigheid tentoon spreidend. Het beloofde gun stige verbruik van 1 10 a 12 is ongetwijfeld alleen reali seerbaar bij een terughouden de rijstijl, waarbij dan ook de motorische rust zal weerke- Experimentele coupé De op zijn zachtst gezegd apart gelijnde coupé is tech nisch gelijk aan de sedan en heeft een uitrusting die ver gelijkbaar is met die van de sedan LTD. Het nogal futuris tische uiterlijk zou zorgen voor een zeer lage luchtweer-^ stand, al zou ik het genoemde lage cijfer (CW 0,32) graag eens bevestigd zien door een meting in een Europese wind tunnel. Het is, zeker voor een Japanse fabriek, een opmer- kelik waagstuk om een zo on conventionele 2 2 coupé op de markt te brengen. Ook in het interiueur vinden we im mers nog opmerkelijke zaken: een digitaal instrumentenpa neel en tiptoets-bedieningsor- ganen naast het stuur. Ze doen denken aan de „satellie ten" die Citroën toepast al heeft de 929 coupé wel een normale hendel voor de rich tingaanwijzers. De verwar- ming-ventilatie wordt echter geheel met drukknoppen be diend, evenals de ruitenwisser en standaard automatische snelheidsregeling (die alleen bij ingeschakelde vijfde ver snelling werkt). Het is even wennen, net als bij Citroën. Dat geldt misschien ook voor de elektronische toerenteller en snelheidsmeter met lich tende puntjes en streepjes. Bij helder daglicht vond ik het geen vooruitgang - je moet te lang kijken om bewust te re gistreren wat de meters aan geven. Positief zou je wel kunnen noemen dat al deze exclusiviteit, echt alleen be doeld voor wie daar aardig heid in heeft, geen al te exclu sieve prijs heeft: 32.595,-. Geen half werk Wat betreft de prijzen van de sedans kan evenmin gesteld worden dat ze te hoog liggen - met name het prijsverschil tussen DX en LTD is bepaald klein in verhouding tot wat men daarvoor allemaal krijgt. Voorwaarde is echter wel dat men meer waarde hecht aan luxe, ruimte en een redelijk verbruik boven goede rij-ei genschappen. Want die zijn bij de 929 echt niet meer dan middelmatig. Vooral een an dere motor,dan liefst nog in tenminste benzine- en diesel versie en met een grotere ci linderinhoud, zou de vernieu wing van de Mazda 929 pas compleet maken. Hoewel het moedig is dat Mazda met de 929 coupé probeert eens iets echt nieuws te brengen, zou het misschien toch nuttiger zijn geweest de ontwikke lingskosten van dit model te besteden aan een nieuwe mo tor voor de 929. Een gemiste kans bij een verder toch gro tendeels geslaagde vernieu wing. Aanzienlijk meer auto's op lpg en diesel De Mazda 929 LTD sedan. Het aantal auto's dat op die selolie rijdt is gestegen met ongeveer twaalf procent en het aantal auto's dat lpg als energiebron heeft met twintig procent, terwijl het totale per sonenautopark met slechts twee procent groeide. Dit kan worden opgemaakt uit de „voorlopige rekenig over '81", die minister Van der Stee van financiën aan de Tweede Ka mer heeft gezonden. Het gevolg van een en ander was dat het aantal auto's dat zich op benzine voortbeweegt is gedaald. Het ministerie heeft dat kunnen merken aan de daling van de opbrengsten aan accijns op benzine met 25 miljoen gulden en een stijging van de accijns op dieselolie en dergelijke met achttien mil joen gulden. Door het ineenzakken van de verkoop van nieuwe auto's daalden ook andere opbreng sten van het ministerie van financiën. De bijzondere ver bruiksbelasting op persone nauto's bracht 66 miljoen minder op, de motorrijtuigen belasting 17 miljoen en de op centen Rijkswegenfonds acht tien miljoen. Markt voor Oude wagens zijn tegenwoordig weer zeer gewild, meiaars doen veel moeite om zo'n „old timer" op de 1 tikken. De oude versleten auto's worden met veel weer in de oude staat teruggebracht om vervolgens i te doen als trouwauto of trekpleister bij allerlei evenei ten. Inhakend op de vraag naar deze oudjes wordt in het i tron in Drunen dit weekeinde weer een „Voorjaarsii voor antieke automobielen" gehouden. Het gezicht vi ruilmarkt wordt voornamelijk bepaald door old timet de jaren veertig en vijftig. Mercedessen, Chevrolets, en Citroëns voeren de boventoon. De ruilmarkt is j vandaag als morgen van tien tot zes uur open. m Verwerking tuinvuil steeds grote zorg in Westland Na sluiting van de stortplaatsen voor het huisvuil voor Naald wijk, Rijswijk en de zogeheten Delftse Hout, zijn de afvoer en verwerking van het tuinvuil in het Westland een steeds gro tere zorg geworden. Indien er geen oplossing voor wordt ge vonden gaan ze in de toekomst grote problemen geven. Dit heeft het toenmalige Overlegorgaan Westland al jaren gele den onderkend en een commissie opgericht die tot taak had een geschikte stortplaats te vinden. Sinds 1 augustus 1976 is de commissie om als rechtspersoon te kunnen optreden opge gaan in de „Stichting verwerking afval Westland" en beijvert zich, onder voorzitterschap van de heer M. van Prooijen, bur gemeester van 's-Gravenzande om een tuinvuilverwerkings- plaats op te richten en te exploiteren. Secretaris van deze stichting is de heer Uiterhoeven, gemeentesecretaris van Monster. In het Contactorgaan van de CCWS beantwoordt burgemeester Van Prooijen van 's-Gravenzande enkele kern vragen over genoemde problemen. Op de vraag waarom een open compostbedrijf nodig is deelt mr. Van Prooijen mee, dat jaarlijks door de gezamenlijke Westlandse tuinbouwbedrijven ongeveer 150.000 m2 tuinafval wordt geproduceerd en dat momenteel naar officiële of clandestiene stortplaatsen wordt afgevoerd, dan wel op de bedrijven zelf wordt „versnipperd" en in de grond verwerkt. De stichting heeft in 1978 een werk groep in het leven geroepen onder leiding van de heer Lan- geraad van de Heide Mij. om naar mogelijkheden te zoeken het tuinvuil op meer verantwoorde wijze te verwerken. In de Werkgroep zijn vertegenwoordigd: het Proefstation te Naald wijk, de Prov. Waterstaat Z.H., de Heide Mij., de dienst ge meentewerken van 's-Gravenzande. Daarnaast zijn bij de ge sprekken steeds vertegenwoordigers van de Inspectie Volks gezondheid voor de milieuhygiëne in Zuid-Holland aanwezig. Uitgenodigd waren ook onder meer Delfland, afd. Milieuza ken, gemeente Rotterdam en Dienst Centraal Milieubeheer van Rijnmond. Drie mogelijkheden zijn door de werkgroep nader onderzocht, namelijk: tuinvuilverbranding, hetgeen vanwege het hoge vochtgehalte in het vuil moeilijk is, want water kun je nu eenmaal niet verbranden. Voorts een geslo ten compostering, hetgeen installaties vereist van hoogten tussen 12-15 meter en daardoor op het geprojecteerde terrein in Hoek van Holland vanwege planologische bepalingen niet uitvoerbaar is. Dan een open compostering welke voorkeur verdient onder meer uit economisch oogpunt, aangezien de verwerkingsprijs van tuinafval aan een maximum is verbon den. De verwerking van een m2 vuil zal bij een open compos tering twaalf gulden kosten tegen zestien gulden vijftig bij ge sloten compostering. De genoemde stichting heeft in twee fa sen een terrein van 52 ha aangekocht, gelegen ten westen van het Oranjekanaal in Hoek van Holland. Voor de financiering staan de vier veilingen en zeven Westlandse gemeenten ga rant. Het terrein ligt momenteel braak, is tot een diepte van - 6.20 m gedeeltelijk ontzand en daarna opgespoten met bagger uit de Rotterdamse havens. Deze bagger is sterk verontrei nigd met o.a.: olieachtige stoffen en zware metalen, zoals ui terst giftige cadmium. Bovendien zijn er nog vele andere ma terialen gestort. De heer Van Prooijen constateert dat onder deze omstandigheden het terrein ongeschikt is voor agrarisch gebruik. Volgens de stichting is het echter wel geschikt voor de tuinafvalverwerking, omdat het ver van de glastuinbouw is gelegen, hetgeen belangrijk is voor aanwezigheid van ziek tekiemen in het vuil, het ver van woongebieden is gelegen, zodat geen stankoverlast plaatsvindt en het bereikbaar is zon der passage door woongebieden. Daartoe zal in samenwerking met de gemeente Naaldwijk de Pettendijk worden verbeterd en een brug over het Oranjekanaal aangelegd, zodat de tuin- vuilverwerkingsplaats vanaf de Maasdijk verkeersveilig is te bereiken. De gunning heeft reeds plaatsgevonden en het werk is aanbesteed. In de afgelopen week maak ten de tomaten een behoorlijk prijsverval door. Werd er in de eerste week van maart nog gemiddeld ƒ6.11 per kilo be taald, deze wist zich in de tweede week van maart rede lijk te handhaven. In de afge lopen week werd er voor de A-tomaten 4.17 per kilo be taald. Dit prijsverval roept wel de nodige zorgen op, want men is geneigd om te denken, zal deze ontwikkeling door zetten. Een belangrijke oor zaak is gelegen in het feit dat Marokko duidelijk op de Westduitse markt aanwezig is. Dit land is tevens de grootste leverancier en concurrent. In de periode van 8 tot en met 13 maart exporteerde Marokko 1446 ton. Binnen de Europese commissie schijnt er thans overeenstemming te zijn over de vast te stellen referentie- prijs voor tomaten in 1982. Zoals bekend gaat deze in op 1 april aanstaande. In verge lijking met april 1981 wil men deze prijs met 11% verhogen, zodat deze neerkomt op 168.50 per 100 kilo netto ge wicht. In mei wil men een verhoging van deze prijs in vergelijking met vorig seizoen van 7%, dit komt dan neer op 121.79. In de periode van 1 juni tot en met 10 juli is er een prijs vastgesteld van ƒ83.17 per 100 kg (3% hoger dan in 1981). Hiervan mag men verwachten dat de stroom Marokkaanse tomaten duidelijk ingedamd zal wor den. Naar verwacht gaat de concurrentie niet groter uit vallen dan vorig seizoen. De aanplant in Spanje (oogst be gin januari tot eind mei) is 7% kleiner als vorig seizoen. Dit lijkt weinig invloed te hebben op de te exporteren hoeveel heden, omdat vorig jaar een deel van de oogst door slecht weer verloren ging. De aan plant op de Canarische Eilan den viel 14% kleiner uit als vorig seizoen. In Zuid-Frank rijk, met name het gebied Rousillon, is de teelt onder glas aanmerkelijk uitgebreid. Er is een omschakeling ge weest van plastic naar glas. Het areaal wordt geraamd op 535 ha., waarvan 80 ha. ver warmd. Vorig jaar was deze oppervlakte, de zware sneeuwval vernielde toen veel plastic opstanden, slechts 310 ha. De produktie lijkt dit seizoen vrij vroeg op gang te komen. Vorig seizoen werden de eerste tomaten begin mei geoogst. Men verwacht dat de vollegrondsteelt aanmerkelijk kleiner uit zal vallen, nl. van 590 ha. in 1981 naar 315 ha. voor dit seizoen. Zo verwacht men dat de aanvoer in juni Tomatenplanten. achter zal blijven bij die van vorig seizoen. In de P/ovence verwacht men een uitbreiding van de oppervlakte van 120 ha. Uit deze gegevens valt af te leiden dat Frankrijk het komende seizoen meer toma ten zal produceren als vorig jaar. Hierdoor kan dit land makkelijker in de eigen be hoefte voorzien. De export mogelijkheden voor de Hol landse tomaat naar dit land kunnen hierdoor wat kleiner worden. Hoewel er in de maand juni weer grotere mo gelijkheden lijken te zijn voor het Hollandse produkt. De prijsdruk voor de ronde toma ten duurt de komende week waarschijnlijk voort. Voor de vleestomaten werd er voor de sortering BBB afgelopen don derdag weer een hogere prijs betaald als in het begin van de week. De gemiddelde prijs op die dag kwam uit op 6.08 per kilo. De Hollandse komkommers hebben inmiddels de eerste plaats op de Westduitse markt overgenomen van Grieken land. Dit wil niet zeggen dat Griekenland hiermee van de Westduitse markt verdwenen is. In de tweede week van maart leverde dit land altijd nog zo'n 867 ton. Spanje en de Canarische Eilanden leveren nog slechts geringe hoeveel heden. Daarbij komt dat de Europese Commissie met in gang van 18 maart een in voerheffing heeft ingesteld van f 56.12 (per 100 kg) voor komkommers uit Spanje. Een gunstige ontwikkeling was de opleving van de vraag van Engeland en Scandinavië. De lichtere sorteringen' trokken de afgelopen week met een paar centen per stuk aan. Zo varieerde de prijs voor de sor tering van 26 tot 51 van 61 tot 95 cent per stuk. Het aanbod neemt verder toe en de prij zen lijken zich redelijk te kunnen handhaven. De concurrentie van de Fran se sla nam weer verder af, e- venals die van België. De ex port van Hollandse sla naar West-Duitsland verliep vlot en is nagenoeg even groot als vorig seizoen. De export naar Engeland is ook al weer enige weken groter als vorig sei zoen. In de prijsvorming valt het op, dat de zware sorterin gen duidelijk beter betaald worden. De vraag naar lichte sla laat duidelijk te wensen over. Zo varieerde de prijs in de afgelopen week van 16 tot 51 cent per krop. Het aanbod van sla lijkt niet veel te ver anderen, de prijzen lijken op hetzelfde niveau te blijven. De groene paprika's konden de afgelopen week toch niet aan een verdere prijsdaling ontkomen. De gemiddelde prijs daalde naar 4.20 per kilo. Het nog beperkte aanbod van rood vindt tegen aantrek kelijke prijzen zijn weg, nl. f 7.75 per kilo. De heidetuin Het obligate groene gazon, dat op zijn minst elke week handeling met de grasmaaier moet hebben om mooi te heeft de laatste jaren nogal eens plaats moeten maken f heel anders, namelijk de heidetuin. Men wil wel eens ders, dat eeuwige grasmaaien begint de keel uit te hai bovendien zoekt men naar een tuinvorm, die minder b lijk is. Dan kan de heidetuin het antwoord vormen, al daarbij natuurlijk ook weer niet denken, dat een heidetu maal geen onderhoud meer vergt! Heide groeit niet zo gemakkelijk op elke grondspoort, de voorkeur aan een goed doo/latende zandgrond. We dat in de vrije natuur de heide zelfs hoofdzakelijk groeit voedselarme en zure gronden. Veen vormt van nature reagerende grond, we kunnen een heidetuintje dus een te bodem maken door bijvoorbeeld turfstrooisel door de mengen. Tuinturf is in de tuincentra wel te krijgen. Het is zaak, voor de aanleg eerst de boven ste laag grond ongeveer een steek diep goed los te maken. Allerlei on gerechtigheden, zoals stokjes, steentjes, scher ven, puin en, niet te vergeten, onkruidwor tels worden daarbij zo goed mogelijk verwij derd. Als dat gebeurd is, strooien we een laagje tuinturf uit. Is de grond erg kalkrijk, dan zullen we flink wat van die tuinturf moeten gebrui ken, want als heide er gens een gruwelijke he kel aan heeft, dan is het aan kalk! Gaat het om arme zandgrond, dan zijn we gauw een ku bieke meter of vier, vijf tuinturf per are nodig en een are is, zoals we weten, een stuk grond van 100 vierkante me ters. Die tuinturf mengen we goed door de bovenste steek f We kunnen dan beginnen met het planten. Wat kan erl geplant worden in zo'n heidetuin? Heide natuurlijk, jaw met alleen maar heidestruikjes wordt het een beetje e) aangelegenheid. We kunnen dat voorkomen, door hier een rhododendronstruikje, een azalea, een dwergconifi iets dergelijks te planten. Geen hoog opgroeiende hees' alles moet laag blijven. Daar tussendoor planten we onz struikjes. Die heidestruikjes moeten we beslist van een 1 halen; heide, die we uit de vrije natuur betrekken, za heidetuintje onherroepelijk snel weer afsterven; met dij heide" lukt het ons haast nooit. Heideplantjes kopen dus. En dan meteen letten op de De verschillende soorten heide bloeien namelijx op 1 schillende tijden, er zijn zomerbloeiers en er zijn wintel We kunnen het dus zo uitzoeken, dat er het hele jaar i ergens een heidestruikje bloeit in onze heidetuin; pleejj met de kweker! We hebben minstens een stuk of zes pla vierkante meter nodig. Natuurlijk zetten we ze niet rijen of zo, maar min of meer lukraak; het geheel moei „wild" effect krijgen. En ons heidetuintje wordt pas ra praktisch geen aarde meer kunt zien. Wat het onderl treft: we verwijderen regelmatig opschietende onkruii dat spreekt vanzelf. Velen weten ook blijkbaar niet, dtf de eigenlijk regelmatig moeten snoeien. Eind maart, be moeten we onze heidestruikjes flink terugsnoeien; late na, dan verhouten de stengels en wordt de bloei steeds Zet dus maar rustig de snoeischaar er in! In een heidetuin kan m( met een beetje fantasie! Veluwe wanen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10