Rijdende LPG-tank voortdurend gevaar Centraal sportcomplex Ter Aar van de baan Pauluskerk viert halve eeuwfeest 2GIO riCHTING LEEFBAAR KATWIJK VOOR RAAD VAN STATE: ROEN LICHT VOOR RENOVATIE AARHOEVE Klas voert musical op Detectielussen voor fietsers opEngelendaal moeten blijven MORGEN OPEN HUIS LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 MAART 1982 PAGINA 7 og deze maand oenvoorziening Vlietland <1 HAAG De provincie verwacht bin- een maand te Kunnen starten met de leg van 8,5 ha groenvoorziening in Vliet- I, het recreatiegebied tussen Leidschen- i en Zoeterwoude. Daarnaast zal tegelij- tijd worden begonnen met de aanleg van meter voetpad. Dit alles ligt aan de tzijde van de Vliet, en de kosten van leg zijn een kleine 100.000 gulden, er dit jaar wil de provincie dan komen de aanleg van een rijwielpad van de plaan naar de Vlietkade. Dit zal gepaard met de beplanting van nog eens 15 ha ien, struiken en grasland. De kosten rvan worden geschat op zevenhonderd tend gulden. Rommel voor Boven Volta NOORDWIJK De Evenementenmarkt Noord wijk-Boven Volta is weer in aantocht. Vanaf morgenochtend is er weer elke zater dag gelegenheid spullen in te leveren voor deze markt ten bate van het ontwikkelings project van de gemeente Noordwijk. Spullen voor de rommelmarkt op 21 augustus kun nen elke zaterdagmorgen tussen tien en twaalf uur worden afgegeven in het Boven Voltahuis aan de Wilhelminastraat 36. Alles wat nog bruikbaar is, is welkom. Voor het afhalen van grote stukken of leegruimingen heeft het aannemersbedrijf N. van Duin gra tis een bestelwagen beschikbaar gesteld. Hiervoor kan contact worden opgenomen met Bram Zwaanswijk, W. van Beelenstraat 21, Noordwijk, telefoon 01719-10465. Valkenburgse actie voor Poolse bejaarden VALKENBURG De gemeente Valkenburg wil de bejaarden in Polen helpen. Daarvoor wordt de eerstkomende weken weer een Polenactie georganiseerd. Alle Valkenburgers ontvangen deze week van het Valkenburgse comité een doos, waarin ze in de loop van twee weken levensmiddelen kunnen stoppen. De dozen worden 1 april weer opgehaald. Het actiecomité, onder voorzitterschap van burgemeester Van 't Wout, vraagt iedereen erop te letten dat alleen houdbare voe dingsmiddelen in de dozen worden gestopt. Daarnaast denkt men ook aan zaken als tandpasta, shampoo, verbandmiddelen, pijnstillers en vitaminetabletten. Medicijnen mogen niet wor den bijgevoegd. De dozen worden donderdag 1 april weer opgehaald. Voor dit werk en ook voor het huis-aan-huis bezorgen van de dozen, hebben de jongeren van sociëteit De Peuk zich spontaan be schikbaar gesteld. De ingezamelde pakketten zullen via de actie 'Regio Leiden helpt Polen' omstreeks Pasen naar een Pools be jaardentehuis in de buurt van Torun worden gebracht. N HAAG/KAT- JK Het gemeente- tuur van Katwijk moet gebruik van een rij- ide LPG-tank bij iwwerkzaamheden aan Tramstraat verbieden. was de eis van Tejo sens, voorzitter van Stichting Leefbaar twijk, gistermorgen tij een beroepsproce- e die zijn stichting had igespannen bij de Raad State. De manier arop het aannemings- Irijf Van der Waal in Tramstraat met LPG gaat, levert volgens fbaar Katwijk een istant gevaar op voor direkte omgeving. Het aannemingsbedrijf Van der Waal uit Wageningen maakt bij de bouw van een be jaardenflat in de Tramstraat gebruik van een rijdende LPG-installatie. Het gas wordt gebruikt voor verwarmingsap paratuur die nodig is om het gestorte beton te laten harden. Voor de rijdende LPG-instal latie is bij het gemeentebe stuur van Katwijk een hinder wetvergunning aangevraagd die door de gemeente eind no vember 1981 ter inzage werd gelegd. Bezwaren Vanaf deze datum is door de Stichting Leefbaar Katwijk geprotesteerd tegen de aanwe zigheid van de LPG-tank in de Tramstraat. In verzoek schriften aan de plaatselijke politie, de officier van justitie en het gemeentebestuur werd gevraagd om de installatie te ontmantelen. Na overal nul op het rekest te hebben gekregen, spande de Stichting Leefbaar Katwijk een Arob-procedure aan tegen de beslissing van het gemeentebestuur om het aan nemingsbedrijf Van der Waal een hinderwetvergunning te verlenen. Volgens Leefbaar Katwijk houdt het aannemingsbedrijf zich niet aan de in de vergun ning gestelde voorwaarden. Tejo Janssens: „Er is een ver gunning verleend voor een bo vengrondse LPG-opslag, ter wijl iedereen weet dat deze tank voor een bepaalde perio de in de kelder van de nieuw bouw heeft gestaan. Verder is het duidelijk dat de tank veel te dicht staat opgesteld bij o- penbare gebouwen als het jeugdhuis en de Boorsmahal. In de vergunning staat dat de afstand tot deze gebouwen vijftig meter moet zijn, terwijl de afstand in de praktijk vol gens mij nog geen twintig me ter bedraagt". Telkens brand Hoe gevaarlijk de opstelling van de tank in de Tramstraat wel is, bewijst volgens Leef baar Katwijk het feit dat er af gelopen maandag en vorige week vrijdag tot tweemaal toe brand uitbrak in de buurt van de verwarmingstoestellen die door de tank worden gevoed. „Wat waren de gruwelijke ge- namens de gemeente Katwijk, is er in de Tramstraat geen sprake van een gevaarlijke si tuatie. „Openbare Werken oe fent regelmatig toezicht uit op het gebruik van de LPG-wa- gen, en er zijn tot nu toe geen redenen om de inrichting te verbieden. De vergunning die de gemeente heeft afgegeven is gebaseerd op de richtlijnen die er zijn voor het gebruik van LPG op bouwterreinen. Voor de positie van de tank is verder gekozen voor de veilig ste plaats op het bouwterrein. Het kan zijn dat de in de ver gunning gestelde afstanden tot de bebouwing niet altijd wor- volgen geweest als de slangen, den gehaald, maar dat is op die de LPG aanvoeren gesmol ten waren, in brand waren ge vlogen of anderszins kapot waren gegaan?" Volgens direkteur Van der Griend van Openbare Wer ken, die het pleidooi voerde zo'n beperkte oppervlakte niet te vermijden". Vandaag wordt beslist of de eis van Leefbaar Katwijk tot verwijdering van de LPG- tank door de Raad van State wordt gehonoreerd. Nieuw postkantoor in Voorhout VOORHOUT De ge meente Voorhout ver koopt een stuk grond voor het bejaardenhuis „Ag- nes" aan de Herenstraat voor 155.000 gulden aan projectontwikkelaar Hop man b.v. uit Zoetermeer. Op deze plaats wil Hop man een nieuw postkan toor met vier drie-kamer woningen bouwen. De bouwkosten bedragen 1,3 miljoen gulden. De totale breedte van het nieuwe ge bouw wordt 22 meter, de diepte 15 meter en de hoogte 10 meter. De woningen bo ven het postkantoor zullen een oppervlakte krijgen van 90 vierkante meter. Voorhout betaalt 4,5 mille aan naamsaanduiding VOORHOUT De ge meente Voorhout wil zes duizend gulden besteden aan het aanbrengen van een nieuwe verlichte naamsaanduiding „De Gaasbak" aan de Jacoba van Beierenweg. Alleen het CDA-raadslid me vrouw C. van Dijk had haar bezwaren tegen een dergelijke uitgave. De gemeente heeft nog 1.500 gulden van een gift die inder tijd is ontvangen van projec tontwikkeling Drachten bij de opening van de sporthal. Het ontbrekende bedrag van 4.500 gulden wil het college dekken uit de reserve van de sporthal en het Sociaal Educatief Cen trum. De meerderheid van de gemeenteraad bleek gistera vond deze uitgave wel verant woord te vinden. R AAR De plannen r een centraal sport- iencomplex in de Vie- ïbachtpolder zijn voor- ig van de baan. De d hield het college gis- ivond voor dat men er een andere weg in slaan. De CDA-fractie stelde zich op het stand punt dat er voorlopig zou moeten worden volstaan met de aanleg van één veld voor de voetbalver eniging Altior. Dat extra veld dient te komen bij de rioolzuiveringsinstallatie in Langeraar. In een later sta dium zal dan bezien worden of de gehele vereniging daar naar toe zou kunnen verhui- Voor de realisering van een o- penbare bibliotheek werd een lening van beschikbaar gesteld van 1,2 miljoen gulden aan de in oprichting zijnde Stichting Bibliotheekwerk Ter Aar. Deze stichting krijgt tevens een jaarlijkse subsidie van ruim 130.000 gulden Dit om Aarhoeve de lasten van de lening te kunnen betalen. Het beschik baar stellen van deze gelden gebeurde onder de nadrukke lijke voorwaarde dat de door het rijk de personeelskosten zeker zijn gesteld voordat met deze bouw wordt aangevan gen. Ook de renovatie van bejaar dencentrum Aarhoeve kreeg het groene licht van de raad. Was aanvankelijk de CDA- fractie tegen het verlenen van een garantie van 6,4 miljoen gulden voor dit doel; gistera vond bleek dat standpunt min der hard te zijn dan aanvanke lijk werd gedacht. Het CDA haalde bakzeil en werd daar voor door burgemeester P.J. Verhoef bedankt. Hij zwaaide de fractie lof toe wegens ge toonde „dapperheid". eiderdorp ijgt irtegen- oordiging iziekenhuis- istuur IDERDORP Het is uitgesloten dat de ge- ente Leiderdorp in de )ije toekomst zal gaan ticiperen in het be ur van het Sint Elisa- h Ziekenhuis. onthulde wethouder J. Be er tijdens de gisteravond ouden vergadering van de Iscommissie voor beleids- ining, financiën en belas- !en. Volgens Bezemer is het [ongebruikelijk dat de ge- ïntelijke overheid medeve- twoordelijkheid draagt r het ziekenhuiswerk. In irekken met bestuursleden hem gebleken dat men de kant van het Sint Eli- ith Ziekenhuis niet afwij- i tegenover een deelne- ig van de gemeente Leider- p staat. ileiding voor de medede len van wethouder Beze- was het verzoek van de enhuisdirektie voor het krijgen van een gemeente- intie tot een bedrag van elf joen gulden van de geldle den die nodig zijn om de esteringen te kunnen fi- icieren. De verbouwing van kinderafdeling vormt een erdeel van de financie- pbehoefte waarvoor in de lende jaren een beroep op gemeente Leiderdorp zal rden gedaan om garant te in. commissie bleek geen pro- tien met de aanvraag van ziekenhuis te hebben. Di sc commissieleden betoog- blij te zijn met het feit dat Elisabeth Ziekenhuis pre- tien jaar geleden de ge- inte Leiden verliet om zich -eiderdorp te vestigen, thouder Bezemer wilde Is weten van een suggestie 'ere gemeenten in de ga- tie te laten delen. „Als wij risico aankunnen waarom den we het dan niet doen. versterkt de band tussen tenhuis en Leiderdorp en zou bovendien te veel tijd ten", aldus Bezemer. Klas 02a van de Pedagogische Academie in Oegstgeest voer de gisteravond met groot suc ces de musical 'Op een onbe woond eiland' op in de aula van school aan de Hazenbos- laan in Oegstgeest voor mede studenten, ouders en leraren. Deze musical is door de stu denten onder de bezielende leiding van muziekdocent Slet- ze van Koningsveld geheel zelf bedacht en gecomponeerd. De musical gaat over vier feminis tes, die na schipbreuk aan spoelen op een onbewoond ei land. Bij de verkenning van het eiland komen ze vreemde za ken tegen, zoals een grote pin darots en bomen met boun ties. Dat doet ze uiteindelijk besluiten het eiland weer de rug toe te keren en uiteindelijk lukt het hen om met behulp van indianen en een rubber boot terug te keren naar de beschaving. Verdeeldheid in Koudekerks college over bouwlokatie KOUDEKERK AAN DE RIJN Het college van b en w van Koudekerk is ver deeld over de keuze van de toekomstige bouwlokatie. Een meerderheid binnen het college, mevrouw R. Lelarge en de heer F. Kimpel, vin den dat er aan de Weide- dreef moet worden gebouwd. Burgemeester G. Swaan is van oordeel dat de Kerklaan de meest wenselijke plaats is voor woningbouw. Beide standpunten sporen niet met de voorkeur van de grootste politieke partij in Koudekerk, het CDA. Deze partij vindt dat de Dorps straat de beste nieuwe bouw lokatie is. De tuinderijen en Lekx worden in de stukken niet met name genoemd. Dit betekent echter niet, aldus mevrouw Lelarge desge vraagd, dat dit terrein als in- brei-lokatie van de baan is. Onderhandelingen hierover zijn nog gaande. Maandagavond zal de raads commissie openbare werken en planologie zich over beide voorstellen buigen teneinde een goed onderbouwd advies te kunnen geven aan de ge meenteraad. Deze zal op 5 april uiteindelijk beslissen waar in Koudekerk gebouwd gaat worden. LEIDERDORP De Echte Nederlandse Fiet sersbond (ENFB) wil dat de detectielussen voor fietsers bij de verkeers lichten op het Engelen- daal gehandhaafd blijven. De bond ziet de vervan ging door drukknoppen, zoals het Leiderdorpse college van plan is niet zitten, omdat het snelweg karakter van de Engelen- daal daarmee alleen maar wordt versterkt. De ENFNB vraagt zich in een brief aan het college af of een groene golf op het Engelendaal in principe wel wenselijk is. Drukk noppen in plaats van de tectielussen zijn nadelig voor het langzame ver keer en onverstandig uit oogpunt van verkeersvei ligheid en energiebespa ring, vindt de wielrijders- bond. B en W van Leiderdorp willen met die maatregel het pro bleem van de verstoring van de groene golf door door rood licht rijdende fietsers oplossen. Dat probleem wordt daarmee niet opgelost, stelt de ENFB. „Wii hebben geen begrip voor de kleine groep fietsers die zonder op- of omkijken door rood licht rijden. Veel meer fietsers die bij rood licht aan komen stoppen eerst, vinden dat het wachten te lang duurt, zien dat er geen verkeer aan komt en steken dan over. Het licht staat dan in feite ten on rechte op rood. Vervanging van detectielussen door drukknoppen lost niets op: deze fietsers drukken eerst de knop in en de verstoring van de groene golf neemt niet af. De fietser wil meestal op een ander moment oversteken dan de verkeersregelinstallatie hem dat wil laten doen. Als de fietser de groenfase afwacht die de installatie voor hem be- wielrijdersbond. Als duidelijk nadeel van de drukknop ziet de ENFB dat de fietser die op een voor hem gunstig moment arriveert, na melijk als er geen auto aan komt en zijn groenfase aan de beurt is toch moet afremmen en stoppen om op de knop te drukken. Gevolg zal zijn dat het door rood licht rijden toe neemt, aldus de bond. „Een groene golf kan onmogelijk het gemotoriseerde en het langzame verkeer optimaal af handelen. Het Engelendaal wordt er meer een snelweg door, vermindert de verkeers veiligheid en stimuleert het gebruik van de auto ten koste van openbaar vervoer en fiets. De bus kan immers door de aanwezigheid van haltes niet profiteren. Uit oogpunt van energiebesparing is dat ook een ongewenste ontwikke ling", aldus de wielrijders- bond. De Pauluskerk aan de Warmonderweg. OEGSTGEEST „Het bestuur van de Vereniging voor den bouw eener tweede Kerk in de Ned. Hervormde Gemeente te Oegstgeest heeft de eer u mede te delen, dat de eerste steenlegging D.V. zal plaatsvinden op zaterdag 4 juli 1931 des namiddags 4 uur. Uwe tegenwoordigheid bij deze plechtigheid zal op grooten prijs worden gesteld". Zo luidde de tekst van de uitnodiging die in juni 1931 werd rondgestuurd en ondertekend was door de voorzit ter van het bestuur en de secretaris, T. J. Jansen- Schoonhoven en G. R. D. Crommelin. Een eerste steenlegging die alles te maken had met de start van de bouw van de Pauluskerk aan de Warmon derweg. Een gebouw dat nog geen jaar later al in gebruik zou worden genomen. Dat is nu dus pre cies 50 jaar geleden. De uitbreiding van de gemeente Oegstgeest in de dertiger jaren deed bij de Hervormde Gemeente sterk de behoefte ontstaan aan een tweede kerk, temeer daar het toenemen de kerkbezoek niet voldoende door de Groene Kerk en het toenmalige wijkgebouw 'Irene' kon worden opgevangen. Bovendien lagen vroeger de grenzen van de Kerkelijke Gemeente anders, namelijk tot aan de Morssingel in Lei den. Aan de eerste steenlegging is overigens een lange pe riode van voorbereiding voorafgegaan. Duidelijkheid in de situatie kwam er toen mej. H. E. Drost, woonachtig aan de Warmonderweg, een perceel grond van het Zendingscen trum aankocht en dit schonk aan de 'Vereniging tot Kerk bouw'. Niets stond de bouw van de nieuwe kerk toen nog in de weg. Maar het moest natuurlijk wel allemaal bekos tigd worden dus ging men aan de slag om geld in te zame len. Opmerkelijk voor die tijd is dat mensen van alle ge zindten zich inspanden. Bazars brachten heel wat geld in het laatje. Ook van het Koninklijk Huis werden giften ont vangen. Pauluskerk De architect Ferd. B. Jantzen FGzn. werd de <g>dracht ge geven een ontwerp te maken voor het nieuwe kerkgebouw dat 600 plaatsen zou moeten bevatten. Nadat dit ontwerp was goedgekeurd besloot men de kerk Pauluskerk te noe men. „Tot die tijd kregen de kerken meestal namen als Zuiderkerk, Westerkerk nagelang de wijk waarin het ge bouw stond. In Oegstgeest was men in de dertiger jaren echter een van de eerste om Bijbelse namen te gebruiken. Dat men daarvoor de apostel Paulus koos was niet zo ver wonderlijk. Dit kwam voornamelijk door de nabijheid van de zendingsschool", aldus kerkvoogd Veldhuyzen. Nadat Hendrika Elisabeth Drost op de gedenkwaardige 4e juli 1931 de eerste steen had gelegd, waarvoor grote belangstelling bestond, toog men welgemoed aan de slag. Aannemer Mulder uit de De Kempenaerstraat had inge schreven voor de som van 73.450 gulden en het werd hem gegund. Eén vand de timmerlieden was de heer De Leen. Ook een echte Oegstgeester. Deze werd later tot koster van de Pauluskerk benoemd. De totale bouwkosten bedroegen uiteindelijk 102.040,64 gulden. Doordacht „Architect Jantzen heeft alles zelf ontworpen. Tot in de kleinste finesses. Het gebouw zelf, 't interieur, de afwer king, meubilering. Het is een doordacht ontwerp waar hij veel aandacht aan heeft besteed. Uit alles spreekt eenheid en harmonie. Als je iets zou verplaatsen, bijvoorbeeld de preekstoel, dan doorbreek je de lijnen al", aldus Veldhuy zen. Stijl en inrichting maken de Pauluskerk tot een bij zonder gebouw. Interessant zijn de gebrandschilderde ra men waarop uitbeelding gegeven wordt van de zendings reizen van Paulus en de Zending over de gehele wereld. De kerk werd op 17 maart 1932 in gebruik genomen. Het orgel, gebouwd door de bekende orgelbouwer door de be kende orgelbouwer Van Leeuwen te Leiderdorp, werd on der andere bekostigd door moeder en dochter Claasen-Va- renkamp. Herdenking Morgen wordt het feit dat de Pauluskerk 50 jaar bestaat herdacht. Hiervoor heeft zich een commissie ingespannen die bestaat uit de heer S. Kooyman, mevrouw A. Hase- kamp-v.d. Berg en mevrouw A. Grijns-Spijkerboor. De Hervormde gemeente houdt morgen van elf tot een uur open huis in de Pauluskerk. Iedere belangstellende wordt van harte uitgenodigd een kijkje te komen nemen en een kopje koffie te komen drinken. Er zal orgelspel zijn en de kindercantorij onder leiding van Theo Goedhart brengt het een en ander ten gehore. Deskundigen zullen uitleg ge ven over de symboliek van het gebouw en over de beteke nis van de gebrandschilderde ramen. In de consistorieka mer kan men een expositie bezichtigen van oude foto's, te keningen van de kerk en vele andere interessante gege vens van 50 jaar geleden. Tijdens de kerkdienst op 21 maart zal eveneens aandacht worden besteed aan het halve eeuwfeest. De architect, de heer Zanten, 87 jaar en woon achtig te Ede, zal mogelijk daarbij aanwezig zijn. Antoon Koch.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7