IGOR dringt aan op gezamenlijk werkgelegenheidsplan voor Rijnstreekgemeenten Reconstructie Comriekade stapje dichterbij Protest tegen dure verbouwing gemeentehuis Ambitieus woningbouwplan ,De Gogh Noord II9 REGI0M0UR1NAAL REGI0(J0UR)NAA1 Zilveren broches voor Nieuwkopers Lentemarkt in 'De Eendenkooi' LEIDEN LODSE COURANT VRIJDAG 19 MAART 1982 PAG Vrolijk slaat eerste palen ALPHEN AAN DEN RIJN De commissa- ris van de koningin in Zuid Holland, mr. M. Vrolijk, geeft donderdag 25 maart het start sein voor twee bouwprojecten in Alphen. Vrolijk slaat achtereenvolgens een eerste paal voor de bouw van 117 en 143 woning wetwoningen in Ridderveld twee. De 117 huizen worden gebouwd in opdracht van de Woningbouwvereniging Alphen. De 143 wo ningen worden in opdracht van de Woning bouwvereniging Sint Jozef neergezet. De projecten worden uitgevoerd door de Zoeter- meerse bouwonderneming Slokker Bouw Maatschappij b.v. en het Rotterdamse Bouw en Aannemingsbedrijf Muys en De Winter. Quintet Frits Katee in Jazz-soos Nieuwkoop NIEUWKOOP Jazzsociëteit Nieuwkoop opent zondagmiddag haar deuren voor Quintet Frits Katee. Een in de jazzwereld bepaald niet onbekende verschijning, hetgeen de dame en heren van het kwintet onder meer danken aan optredens op het North Sea Jazzfestival en niet in de laatste plaats de faam van Frits Katee zelf.Saxofonist, klarinetist en fluitist Ka tee maakte immers deel uit van diverse orkes ten zoals de New Orleans Syncopaters, Stork- town Dixie Kids en Ted Easton Band. De mu ziek, die Katee en de zijnen voortbrengen is, geheel in overeenstemming met Katee's opvat tingen zeer afwisselend. Naast Frits Katee zul len in Nieuwkoop aantreden zangeres Jeanette Cordee, drummer Henk Rijsberg, pianist Pa trick van Helsdingen en bassist Dolf Delprado. Mr. M. Vrolijk op werkbezoek in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Com- missaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, brengt vrijdag 2 april een werkbezoek aan Zoeterwoude. De laatste maal dat de commissaris te gast was in het dorp was in de zomer van 1980. Dat was evenwel geen werkbezoek want de heer M. Vrolijk legde toen zijn oor te luisteren bij de gemeen teraad die een profiel schetste van de opvolger van burge meester J.A. Detmers, die toen met pensioen was gegaan. Nieuwe presentatie Sint Jans fanfare ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Sint Jans fanfare gaat zich morgenavond in 't Centrum op een geheel nieuwe wijze presenteren. Voor een belangrijk deel is de dirigent Paul Olisc- hlager verantwoordelijk voor de gewijzigde koers. Het eerste gedeelte van het concert staat in het teken van het wat zwaardere fanfarewerk met stukken als Petit Suite de Bal let, Suite For Little Maids en Les Yeu Noirs. Solo's zijn in gebouwd voor Peter Loos op tuba en Jos Paardekooper op so praan-saxofoon. Na de pauze zijn de werkstukken van moderne aard. Dit gevarieerde programma met lichte muziek wordt afge wisseld met een saxofoon-kwartet, Egerlönder-kapel, een basso- lo en een big band. Het bestuur van de Sint Jans fanfare hoopt op deze wijze de belangstellenden een nog groter luister- en kijkplezier te kunnen brengen dan voorheen. Traditiegetrouw zal na afloop van het concert, dat om acht uur begint een dansje gemaakt kunnen worden. 'Yoda' zorgt voor muzikale ondersteu ning. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Donateurs betalen twee gulden vijftig. ALPHEN AAN DEN RIJN Omdat de werk gelegenheid in de Rijn streek achter blijft bij het arbeidsaanbod, moeten de gemeenten samen een creatief werkgelegen heidsbeleid voeren. De mogelijkheden voor eco nomisch beleid op ge meentelijk en regionaal niveau zijn weliswaar be perkt, maar niet geheel afwezig. Dit staat in een discussienota die is opge steld door het IGOR, het intergemeentelijk over legorgaan Rijnstreek, waarin de gemeenten Al phen aan den Rijn, Ha- zerswoude, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Wou- brugge, Koudekerk aan den Rijn, Ter Aar en Ze venhoven zitting hebben. Deze nota zal als aanzet dienen tot de besprekin gen over een regionaal werkgelegenheidsbeleid, die in juni door de Raad van Overleg van het IGOR gehouden worden. Vorig jaar waren er al meer dan tweeduizend werklozen in de Rijnstreek. Dit betekende een forse stijging ten aanzien van de voorgaande jaren. In 1979 waren er slechts 681 werklozen in de regio. Toen dit cijfer in januari 1982 steeg tot 2.046 ging de relatieve voorsprong die de regio nog had, verloren. Vooral in de bouw en in de zakelijke dienstverlening, inclusief on derwijs is het werkloosheid spercentage erg hoog. Volgens de opstellers van de nota zal de werkloosheid al leen nog maar toenemen. Wordt hierbij dan nog de uit gaande pende., het aantal mensen dat elders werk heeft, berekend dan is er een tekort van meer dan 20.000 arbeids plaatsen in de regio. Om deze ontwikkeling te stop pen moeten de lagere overhe den zich actief inzetten. Niet alles kan op de landelijke overheid worden afgewenteld. Het is daarom zaak om in re gionaal verband de werkgele genheid te vergroten. Natuur lijk bestaat het niet dat het ge hele tekort aan arbeidsplaat sen zal worden ingehaald, al dus het discussiestuk. Wel kan bij het stimuleren van activiteiten de Rijnstreek, op uitstekende wijze gebruik maken van de geografische pluspunten. Door de slechte vervoersmogelijkheden over de provinciale weg 7, Alphen, Leimuiden, het ontbreken van Rijksweg 11 en de geringe fre- auentie van de spoorlijn Lei en-Utrecht, kan de centrale ligging echter maar ten dele worden benut. Om de werk gelegenheid te stimuleren dient men op zo ruim mogelij ke schaal gebruik te maken' van de subsidieregelingen van het Rijk. Hierbij wordt vooral gedacht aan regelingen in de energiesektor, aanvullingen op loonkosten bij voorzieningen voor werklozen en subsidie mogelijkheden bij het door de gemeente zelf in dienst nemen van personeel. Verder moet er uitbreiding van bedrijfsterreinen komen en dienen de gemeenten de uitgifte daarvan te stimuleren. Er moet ook veel aandacht ko men voor banen in de admini stratieve sektor. Zowel binnen het huidige werkloosheidsbe stand als binnen de beroeps- verdeling van het forensisme neemt de administratieve sek tor een groot deel voor haar rekening. Omdat de regio er naar streeft het aantal foren sen terug te dringen door ze in eigen streek te laten werken moeten er kantoren komen. Dit heeft dan weer als neve- neffekt meer werkgelegenheid in de bouw en later in de ver zorgende sektor. Een montagefoto van het Hazerswouds gemeentehuis. HAZERSWOUDE Te gen de op handen zijnde verbouwing van het ge meentehuis is openlijk protest gerezen. Een naamloze actiegroep heeft op diverse plaatsen in de gemeente pamfletten op gehangen. Daarop laat men weten de uitgaven van 3 miljoen gulden voor de verbouwing veel te hoog te vinden. Op de pamfletten staan kreten als „Krijg nou wat! Drie mil joen gulden voor verbouwen van gemeentehuis. Ja daaag" en „Heeft de gemeente een geldmachine in het gemeente huis??". Volgens een woord voerder van de actiegroep, kan de verbouwing veel goed koper. In een tijd van econo mische terugang past een der gelijk prestigeobject niet. De helft van het bedrag dat de ge meente voor ogen heeft, zou voldoende moeten zijn, vindt men. Ook al valt het dan alle maal wat soberder uit. De ac tiegroep, die voornamelijk uit medewerkers uit het jongeren werk bestaat, ziet het geld lie ver besteed aan een onderko men voor jongeren. ALKEMADE Het nieu we woningbouwplan „De Gogh Noord II" werd gis teravond door de direc teur openbare werken, de heer ing. A.J.A. Peters ge presenteerd aan de raads commissie Ruimtelijke Ordening. Het nieuwste herziene bouwplan op de voormalige grond van Van der Salm te Oude Wetering, omvat niet min der dan 206 woningen; eerdere plannen voorza gen in respectievelijk 156 en 175 huizen, waarvan 15 in de vrije sektor. Vanwe ge de hoge grondprijs, te weten 261 per vierkante meter werd algemeen voorzien dat de bouw van vrije sektor woningen niet haalbaar zou zijn. Besloten werd daarom het plan te „verdichten" tot de eerdergenoemde 206 woningen zonder vrije sektor bouw en met slechts 14 premie B-koop woningen. Thans wordt ge tracht nog tien van deze pre mie B-woningen in de A sec tor onder te brengen. In het oorspronkelijke plan re kende het gemeentebestuur erop dat vier ton uit een spaar potje bijgepast zou moeten, worden. Het nieuwste plan voorziet echter in een sluiten de exploitatie-opzet, hetgeen bereikt is door verantwoord te bezuinigen op het bouw- en woonrijpmaken. Volgens de heer Peters is de verdichting een hele puzzel geweest, want men wilde, koste wat het kost, het trapveldje aan de zuidkant plus diverse speelhoeken handhaven. Een groot probleem bij de op zet van het bouwplan vormde de geluidshinder aan de ooste lijke kant langs de Alkemade- laan. Volgens de wet „Geluids hinder" zouden geluidsscher men of een geluidswal noodza kelijk zijn, maar hiertegen be stond nogal wat weerstand. In middels, is gebleken dat de provincie in dit speciale geval akkoord gaat met het achter wege blijven van geluidswe- rende toestanden. Het nieuwe bouwplan voorziet in voldoen de parkeergelegenheid (1,3 per woning) dichtbij de huizen; in sommige gevallen zelfs in de voortuinen met de mogelijk heid tot de bouw van een car port. De huurberekeningen vallen lager uit dan van de huidige „bouwstroom"-woningen. Het verschil is minstens 40; bij de kleinere huizen is dit voor delige verschil zelfs nog gro ter. De koopprijzen voor de premie-A-woningen zijn gelijk of lager. Een ander voordeel van het werken met een ande re aannemer, dan via bouw- stroom, is dat er diverse maten huizen gebouwd kunnen wor den. Op last van de provincie moe ten er thans kleinere huizen gebouwd worden tegen lagere huren en lagere koopprijzen. Bouwplan „De Gogh Noord II" zit voor wat betreft grootte, huur- en koopprijs beneden de door de provincie voorge schreven norm en maakt daar om grote kans nog dit jaar aangevangen te mogen wor den. Dit ondanks alarmerende rijksbezuinigingsberichten. Landelijk Gebied De raadscommissie ruimtelijke ordening besloot gisteravond om niet in beroep te gaan te gen het besluit van Gedepu teerde Staten tot onthouding van goedkeuring van de her ziening van het Bestemmings plan „Landelijk Gebied" uit 1943. Een en ander betekent dat de gemeente Alkemade zich er niet tegen verzet dat zij op last van de provincie een totaal plan voor dit gebied moet indienen in plaats van het nu ingediende gedeeltelijk herziene bestemmingsplan, hetwelk door de provincie of ficieel is afgewezen. Wethou der Van Duijkeren deelde gis terenavond mede dat de aan vullende moeizame werk zaamheden aan het bestem mingsplan binnen twee a tweeëneenhalfjaar voltooid moeten zijn. „Intussen echter kunnen we ongewenste ont wikkelingen tegengaan en ge wenste toestaan", aldus de wethouder. De „gewenste ont wikkelingen" verklaarde hij met het opknappen en restau reren van de zomerhuisjes aan het Vennemeer en met „onge wenste ontwikkelingen" het plan van de heer J. van der Poel te Oud Ade voor de bouw van een groot complex zomer huizen nabij het Vennemeer. G 'race in De Schakel G'race is de naam van de popgroep die morgenavoi optreedt in het Langeraarse jongerencentrum De Sc kei. G'race bracht reeds enige tijd geleden een door ter de Wijn geschreven single op de markt. Suct bleef echter uit Voorlopig zal de groep het publiek v de zalen voor zich moeten proberen te winnen. H concert is De Schakel begint om halt negen. Dries Rustenburgh De acteur Rudi Falkenhagen, alias directeur Dries RusU burgh uit de TROS-televisieserie 'De Fabriek' zal morge middag aanwezig zijn in Winkelhof Leiderdorp. In boe handel De Kier signeert hij van drie tot vijf uur de boek van de schrijver Hans Keuls, naar aanleiding waarvan televisieserie is gemaakt. Hij is er speciaal voor uit Port gal overgekomen. Een aap op visite De toneelgroep van de Zoeterwoudse KPJ zal de mende dagen vier maal het blijspel 'Een aap op visi op de planken brengen in Ons Huis. Morgenavond de première om half negen. Op woensdag 24 mai e wordt het stuk voor Zoeterwoudenaren van 65 jaar e; ouder opgevoerd en op 26 en 27 maart zijn er repris i< Het stuk draait rond de angstvallig geheim gehoudü maar toch uitlekkende komst van een Russische di maat, waardoor veel komische situaties ontstaan, entree bedraagt zes gulden. Kaarten zijn verkrijgba)0, bij sigarenmagazijn Berg, Dorpsstraat 29 en J. mein, Hoge Rijndijk 113. Ouderen die naar de voorstlp ling op 24 maart willen kunnen eventueel vervoer la o gen, inlichtingen bij Wilma Berg, tel. 1609 Postzegelruildag Postzegelvereniging „De Rijnstreek" houdt morgen e ruildag in het Dorpshuis van Leiderdorp. De zaal gaat c r| tien uur open en er kan tot vijf uur geruild worden. Maskerade Rijpweterings toneelvereniging Maskerade brengt morgen het het blijspel „De dochters van de baas" <n de planken. De voorstelling wordt gegeven in h. Dorpshuis en begint om acht uur. Het blijspel in di bedrijven gaat over een echtpaar, dat het oneens over het soort mannen, waarmee zij bun dochters w len laten trouwen. Kaarten voor de voorstelling zi, tegen betaling van 5 gulden verkrijgbaar aan de zag Bejaarden hebben vrij entree. Oecumenische dienst De Alpheuse Raad van Kerken houdt zondag om Ai} twaalf een een oecumenische dienst in de Bonifaciusker Voorgangers zijn dominee J.H. Bogers en pastoor J. Vel e huijsen. Onderwerp is de Broodvermenigvuldiging. Hawkwind De Engelse groep Hawkwind treedt maandagavond in De Schelft aan de Maandagsewetering in Noordw kerhout. De groep maakt muziek, die omschreven a 'psychedelische ruimtestrijd'. Het concert begint o half negen en de toegang kost 10 gulden in de voorvt koop en 12 gulden 50 aan de zoal. Simon Vinkenoog De schrijver Simon Vinkenoog is zondag het middelpub van een ritueel dankbaarheidsfeest voor de lente. In Zr SEC in Voorhout zal die avond een oude, vergeten tradi\ het inwijden van de lente in ere worden hersteld. 1 53-jarige schrijver zal daarbij voorlezen uit eigen werk. h feest begint om negen uur en de toegang is gratis. Jazzclub Lisse De vermaarde hot-violist Jossche Monitzs komt m zijn kwintet zondagmiddag de typische Franse swii vertolken bij de Jazzclub Lisse. Het concert wordt g' geven in De Beurs aan de Haven en begint om dr' uur. Kaarten (8 gulden 50) zijn verkrijgbaar aan zaal of bij de VVV-Lisse. AV Holland De atletiekvereniging Holland organiseert zondag e strand loop. De tocht gaat om elf uur s'morgens van sta Er kunnen afstanden worden gelopen van twee, vier, ac of twaalf kilometer. Elke deelnemer ontvangt een her inn ringsmedaille. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50deelneme tot en met 14 jaar betalen 2,50 On tspanningsa vond In de recreatiezaal van het Sassenhcimse bejaarde centrum „De Schutse" werd gisteravond weer een oi spanningsavond gehouden. Hiervoor bestond ve belangstelling. Voor de pauze was er een bijzond leuk optreden van acht leerlingen uit de vijfde en z< de klas van de Parkschool, die onder leiding van n vrouw Wipkink het muzikale sprookje „Peter en Wolf" brachten. Na de pauze traden tien dames van hervormde vrouwendienst op, die met begeleiding vi mevrouw Kaptein aan het orgel een lintenspel opvot den, waarbij ze met oranjesjerpen getooid, vaderland liederen zongen. WOUBRUGGE Met een positief advies van de raadscommissie financiën lijkt er gang te komen in de reconstructie van de Comriekade en Kerk straat in de direkte omge ving van Woubrugges oude centrum en de uit 1653 stammende hervorm de kerk. Sinds vele jaren liggen Com riekade en Kerkstraat er wat verwaarloosd bij. De recente reconstructie van de beschoei ing van de Woudwetering daar ter plaatse heeft de be gaanbaarheid van de kade ook niet bevorderd. Reeds vorig jaar kwam er een plan ter ta fel om de zaak maar eens flink op te knappen. De financiële uitvoerbaarheid van een en ander deed het plan voorlopig in de ijskast belanden. Gisteravond boog de raads commissie financiën zich over een nieuw plan. Een oud-ar chitect van monumentenzorg had het ontwerp gemaakt en dat was merkbaar. De bestra ting rond de historische kerk gaat bestaan uit zogenaamde „gebakken klinkers" en om de uitvoering wat speels te krij gen worden ook andere stenen verwerkt, hier en daar in lu dieke patronen gelegd. De di rekte omwonenden hebben mogen meespreken in de plan nen. Om al te opdringerige au tomobilisten wat in te tomen, zullen hier en daar fraaie hardhouten paaltjes worden geplaatst. De aanneemsom be droeg ruim 72 duizend gulden. Voor de zomervakantie inoet het werk gereed zijn. De verwezenlijking van de twee voetbalvelden voor de voetbalvereniging Woubrugge is ook weer een stapje verder. Het werk is gegund voor een bedrag van 130.000 gulden en dat is een meevaller voor de gemeente. Er was een veel groter bedrag uitgetrokken. NIEUWKOOP Het Nieuwkoopse bejaardente huis „Het Koetshuis- vormde gistermiddag het decor van een huldiging. Het betrof drie ingezete nen van Nieuwkoop die een zilveren broche ontvin gen van de Bond van Ou deren in verband met hun jarenlange verdiensten en nimmer aflatende inzet voor deze bond. De onder scheidenen: de heer J. Eijs (tweede van rechts), die 14 jaar in het bestuur van de bond heeft gezeten, me vrouw J van Leeuwen (tweede van links) die er 12 jaar in het bestuur op heeft zitten en tevens di rectrice van het Koetshuis Is en zuster M.O. van der Geest (eerste van rechts). De broches werden opge speld door de heer M. Stokman (eerste van links), voorzitter van de Bond van Ouderen. De drie ouderen die gisteren in het zonnetje werden gezet hebben zich onder meer bezig gehou den met het op poten zet ten van activiteiten voor de Nieuwkoopse bejaar den, hebben ook veel le den voor de bond aange worven en brachten vele jaren lang trouw het kran tje rond. ZOETERWOUDE Het komende weekeinde wordt in multifunctioneel centrum De Eendenkooi aan het Kooikerspad te Zoeterwoude Rijndijk de Lentemarkt gehouden. Een grootse manifestatie waar verenigingen, de ge meente en het bedrijfsle ven zich zullen presente ren. De man achter de Lentemarkt is de heer Arie Versteeg, bedrijfslei der van De Eendenkooi. Morgenmiddag om één uur zal burgemeester Houdijk de markt openen. Tot vijf uur en 's avonds van zeven tot elf uur en zondag van elf tot vijf uur kan iedereen terecht in het activiteiten-centrum. De opening gaat gepaard met een aardige verrassing. In de sportzaal zal een kleurrijke markt worden gehouden. Cen trum is het 'buffet-eiland' met wijn, kaas en andere lekker nijen. Daarom heen zijn kraampjes gegroepeerd waar verenigingen en andere in stanties zich presenteren. Op de markt zullen onder andere vertegenwoordigd zijn: de EHBO, alle sportverenigingen, drumfanfare De Rijntamboers, scouting, fotoclub Kiekendief, de bibliotheek, Oud-Zoeter- woude, het Oranjecomité en de gemeente. Tijdens de Lente markt zullen de peuterspeel zaal en bibliotheek geopend zijn. In de leeszaal zal een de monstratie boekbinden wor den gegeven. De donkere ka mer van de fotoclub zal voort durend beschikbaar zijn zodat foto's van het gebeuren direct ontwikkeld en geëxposeerd kunnen worden. Demonstraties Er komt een expositie van huisvlijtprodukten, waaraan door zeker zestig mensen wordt deelgenomen. De plaat selijke beeldkunstenares Ger- da van den Bosch stelt even eens een selectie van haar werk ten toon. Voorts zijn er demonstraties droogbloemcol lage maken, Hindeloper schil derwerk, portret- en land schapschilderen, weven, kle ding weven, touwtechnieken en spinnen. Zaterdagmiddag geeft de balletgroep van Els Joosten uit Leiderdorp demon straties. De gymnasten van Meerburg zullen hun vaardig heden tonen en er komt zelfs een boksdemonstratie waaraan het publiek kan deelnemen. Ook wordt er een orgelshow gehouden. De Rijntaml draaien een wervelende i en volksdansen zullen ii Eendenkooi bekeken kui worden. De zaterdag v muzikaal afgesloten doo Big Band Hans Dubbelaar Zondag wordt begonnen een demonstratie tafelte gevolgd door een optreder de peutergymgroep van I burg. De kabouters voerei zelf gemaakte kindermi op en de toneelgroep Ana brengt de eenakter 'Oom knapt het wel even op', i mee een half jaar geledt gebouw Ons Huis al fi werd gemaakt. De Rijn boers zullen opnieuw hun zikale capaciteiten laten l en rond de klok van viel volgt een optreden van Blue Train Jazztet van Jagel. Er wordt een kijk- ingericht waar de jeugd v films kan bekijken. De JVC installeert een worl waar belangstellenden teurfilms op video kunne ten zetten en waar mei met camera's en video-ap tuur kan experimenteren derwerkers van het vid drijf zullen tijdens de I markt allerlei zaken va gen die elders in de Eei kooi dan weer te zien i zijn. De entree tot de ma tatie is gratis.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4