Klein links twijfelt aan doorstroomfilosofie Het Gulden Vlies wordt kantoorgebouw Provincie wil nog voor 1985 beginnen met LeiNo [DEN egloophuis oprichting jmelies Ponsen op [verkiesbare plaats Auto's en kunst fonf lieten bij Oogheelkunde Uar Medisch Tuchtcollege Miljoenen W ilhelminaf onds zijn reeds vergeven LEIDSE COURANT- VRIJDAG 19 MAART 1982 PAGINA 3 HOUDER SCHOUTE: resteringspremies voor gemeenten EN Wethouder Schoute van maatschappelijke aangele gen heeft gistermiddag op een congres in Gorinchem er- «epleit, dat de rijksoverheid ook aan de gemeenten investe- iremies beschikbaar stelt. nteel gelden de bijzondere investeringsprémies alleen voor genaamde probleemregio's. De wethouder meende echter e werkeloosheidscijfers in de grote steden een bijstelling lit beleid alleszins rechtvaardigen. De wethouder stelde tekens bij de veel gehoorde stelling dat werkelozen-projec- lie tot stand komen doordat de werkeloze zijn uitkering tehouden of via subsidies van de overheid, niet concurre- zouden mogen werken met het gevestigde bedrijfsleven, is immers een feit dat ook delen van het gevestigde be- Sven in niet onbelangrijke mate door de overheid ge worden", aldus Schoute. Na aanrijding doorgereden automobiliste aangehouden LEIDEN Een 18-jarig meisje is gistermiddag in haar woning in Wassenaar aangehouden, omdat zij zaterdag" nacht na een aanrijding was doorgereden. Een 53-jarige Leidse stak 's nachts de Churchilllaan over en werd geschept door de automobiliste uit Wasse naar. Na de aanrijding reed deze door. Ernstig gewond werd de voetgangster, die inmidddels buiten levensge vaar is, naar het AZL overgebracht. In de afgelopen da gen heeft de politie verscheidene Alfa Romeo's de bij de aanrijding betrokken auto onderzocht Gisteren reed een politieman over de Haagse Schouwweg en zag een beschadigde Alfa rijden. Hij noteerde het kenteken. Even later werd het meisje thuis aangehouden. Zij ver klaarde „in paniek en in trance" te zijn doorgereden. BenW: vermissing schilderijen niet verontrustend LEIDEN B en W vinden de vermissing van negen kunstwer ken bij gemeentelijk museum de Lakenhal niet verontrustend. Dit antwoorden zij op vragen van het CDA-raadslid C. Kramp. Het college rekent voor, dat van de 3000 kunstwerken die de Lakenhal bezit, tweederde afkomstig is uit de BKR. De waarde van de werken ligt tussen 50 en 60.000 gulden. 700 werken, voornamelijk uit de BKR, kunnen door particulieren worden geleend via de Kunstuitleen. Van de resterende werken worden er enkele honderden aan instellingen uitgeleend. Eens in de drie of vier jaar wordt het gehele bestand doorgelicht. Bij een inven tarisatie in 1973 bleken zeventien schilderijeh te zijn verdwenen, elf hiervan zijn alsnog terecht gekomen. Een inventarisatie in 1978 leverde geen vermissingen op, terwijl er bij de laatste con trole dit jaar negen werken bleken te worden vermist. „Hoewel wij elke vermissing betreuren, vinden we dit op zich niet veron trustend", meent het college dat verwacht dat er alsnog een aan tal werken boven water zal komen. Dit standpunt wordt door de kunstenaars onderschreven. JLKSHUIS- ÏSTINGSPLAN )SITIEF YTVANGEN )EN Het Leidse shuisvestingsplan de jaren '82 tot en '85 is door de grote eke partijen uiterma- positief ontvangen, its de drie kleine ne partijen (PSP, PPR IPN) uitten gistera- in een vergadering de raadscommissie huisvesting hun twij- 5ver de beleidsvoor- icjns van wethouder Tesselaar. Zij gelo- ïiet dat de doorstro sgedachte, die aan l plan ten grondslag resultaat zal hebben voor het oplossen van de woningnood. Het volkshuisvestingsplan gaat er vanuit dat door het bouwen van woningwetwoningen, met in de marge premiehuur- en premiekoopwoningen, een doorstroming teweeg zal bren gen van goedkope flats naar iets duurdere ééngezinwonin- gen. De Oats zouden daarmee vrij komen voor de zogenaam de starters op de woning markt. Tachtig procent van de ingeschreven woningzoeken den kan tot deze categorie ge rekend worden. Tesselaar wil duizend woningen per jaar bouwen, of dat gehaald zal worden, hangt voornamelijk af van de hoeveelheid woningen die jaarlijks van de minister gebouwd mogen worden De vooruitzichten wat dit betreft zijn somber. Binnenstad Behalve twijfels over de door stromingsfilosofie hebben de kleine linkse partijen bezwa ren tegen de aandacht die de zogenaamde buitengebieden (Stevenshof, Roomburg en de Leeuwenhoek) in het plan krijgen. Zij zijn bang dat de nieuwbouw in de binnenstad hierdoor verwaarloosd zal worden. Bovendien had het plan naar hun mening meer aandacht moeten schenken aan de kosten van het wonen en de inspraak van toekomsti ge bewoners. PPR-raadslid F. van Oosten meende dat juist door de toekomstige bewoners vroegtijdig in te schakelen er goedkoper en toch gerieflijk zou kunnen worden gebouwd. A. Ponsen (PSP) meende dat de huidige woningnood het vereist dat er in grotere dicht heden gebouwd moet worden. „Dan maar zonder achtertuin tje", aldus Ponsen. CDA- woordvoerder M. Ham waar schuwde ervoor toch vooral tijdig sociaal culturele voorzie ningen, winkels en gezond heidscentra in de Stevenshof aan te leggen omdat er anders weinig mensen geneigd zou den zijn in deze nieuwe wijk te gaan wonen. Pionieren „Wonen in nieuwbouw is pio nieren maar wonen in Ste venshof is extra pionieren", waarschuwde wethouder Tes selaar. Hij wees er op dat de door Ham genoemde voorzie ningen slechts langzaam van de grond zullen komen omdat Stevenshof langzaam (in fa sen) wordt opgebouwd. Boven dien moet het geld voor ver schillende voorzieningen nog gevonden worden. PvdA-frac- tievoorzitter J. Peters pleitte ervoor rekening te houden met de mensen die in dure flats wonen en daardoor niet direct voor een nieuwe wo ning in aanmerking komen. Hij was bang dat wanneer het de huidige bewoners al lukt om weg te komen, de flats on- verhuurbaar zullen blijken te zijn. Er hebben zich 1500 mensen aangemeld voor de 400 wonin gen die in de eerste fase in Stevenshof gebouwd zullen worden. 500 van hen laten een flat achter waarvan de huur lager ligt dan 200 gulden. Wet houder Tesselaar zag hierin een bewijs dat zijn doorstro mingsfilosofie wel degelijk kans van slagen heeft. De wet houder zei niet de indruk te hebben dat door de verhuisbe- weging van goedkope naar duurdere woningen de huur- subsidiepot zwaarder belast zal worden. d EN Het Jongeren 1 «centrum (JAC) momenteel aan de iting van een we- huis in Leiden. Het Is bedoeld als tiidelij- tli opvangmogelijkheid jongeren, die van ipf uit een tehuis zijn ilopen. an is ontstaan, doordat Z JAC een groot tekort is «en eerste opvangmoge- "d voor weggelopen jon- - is, dat zo mogelijk in de is tad gevestigd wordt, -ilaats bieden aan onge- en jongeren. Er zal con- igeleiding aanwezig zijn, hijnlijk in de vorm van ligers. De mensen, die (j roep doen op het we- lis, worden begeleid mand van het wegloop- Het JAC is momenteel op zoek naar vrijwilligers, die aan het project willen meewerken., Voor geïnteresseerden is op dinsdag 6 april een informatie ve bijeenkomst belegd (aan vang 20.00 uur). Verdere in formatie over het wegloophuis is te krijgen via telefoonnum mer 126052. huis. Een tweede begeleider moet afkomstig zijn van een hulpverleningsinstelling, die door de johgere zelf gekozen wordt. Bewoners en begelei ders zorgen voor het koken en schoonmaken van het huis. Gedurende het verblijf van de jongeren in het wegloophuis wordt gezocht naar een oplos sing van de problemen. Het JAC hoopt met de Ge meentelijke Sociale Dienst een regeling te kunnen treffen, waardoor de kosten van eten, drinken en kleding gedekt kunnen worden. EN Hans de la is verkozen als lijst eer voor de PSP bij tomende gemeente verkiezingen. Het r]ge raadslid Annelies (n is op een onver- ire negende plaats nadat zij te kennen gegeven het niet eens met de lijstvolgor- I voorstel stond Annelies i op een tweede plaats, ledenvergadering stelde iter de eis dat de eerste >laatsen bezet moesten n door het huidige iiJid Jos van der Putten, ctieassistent Rob Oosten- haar persoon. Toen de ledenvergadering Mar als lijsttrekkei toch de la ;er koos, trok Ponsen zich terug. Zij eindigde daardoor op een negende plaats en gaat daarmee frac tieassistent Rob Oostenrijk vooraf. Om de kontinutteit in de fractie te waarborgen stelde Jos van der Putten, in het voorstel nog op een onverkies bare plaats, zich voor de twee de plaats beschikbaar en werd diaarop verkozen. Van der Putten heeft te kennen gege ven het raadswerk niet meer dan een jaar te willen doen om de doorstoming in gang te houden. Op een derde plaats staat Sybren de Ho. De PSP hoopt bij de komende verkie zingen haar raadszetels van De liefhebber van kunst en de liefhebber van de auto kunnen dezer dagen hun slag slaan in de Leidse Groenoordhallen. Wethou der P.H. Schoute opende daar gisteravond een oc casionshow van de Bovag. Een tentoonstelling van het werk van negen kunste naars uit Lelden en uit de tin, C. Nobels, H. Rotte- reglo Lelden maakt deel veel, G. de Reus, W van uit van de show. De orga- Scheljndel, M. van Vliet, R. nlsatoren zeggen, dat zij van 't Zelfde en F. Wolf de kunst in huis hebben Wubben. De tentoonstel gehaald om de autoshow ling en de autoshow zijn een wat bredere opzet te vanavond van negen tot geven. Te zien Is het werk zeven uur en morgen van van A. Goddijn, E Mough- tien tot vijf uur geopend. Woning Kraaienhorst gekraakt LEIDEN Twee Leidenaars hebben een woning aan de Kraaienhorst gekraakt. Het pand staat sinds 20 januari leeg. De twee hebben de woning af gelopen dinsdag gekraakt. Omwonenden .alarmeerden de politie. De woning behoort toe aan de LWS en is nog niet aan woningzoekenden toegewezen. Voorlopig zal niet tegen de krakers worden opgetreden. EN De directie "Jiet Academisch Zie- ï'uis Leiden (AZL) de inspecteur van de Jgezondheid in Zuid- sfnd gevraagd een on- iek aanhangig te ma- bij het Medisch college naar aanlei- r( van de problemen op n leling Oogheelkunde 15 et ziekenhuis. Direc- üeiding voor dit ver- p is een open brief van Jdr. C.C. Kok-van Ai over de conflicten afdeling. problemen bij Oogheel- kwamen onlangs in de openbaarheid na publicaties in het universitair weekblad Mare. In een interview liet mevr. Kok weten al geruime tijd niet meer op de afdeling te zijn verschenen na conflicten met prof. dr. J.A. Oosterhuis. Zij stelde ook, dat op de afde ling fouten waren gemaakt waarvan patiënten de dupe waren geworden. De directie van het ziekenhuis had enkele weken geleden al ingegrepen in de problemen bij Oogheel kunde door onder meer prof. Oosterhuis een deel van zijn eindverantwoordelijkheid te ontnemen. Na overleg deze week tussen mevr. Kok, de AZL-directie en de inspecteur voor de Volksgezondheid, schreef mevr. Kok een open brief, waarin zij een deel van haar uitlatingen in 'Mare' terug nam. De directie van het zie kenhuis meent, dat deze recti-, ficatie onvoldoende is. „Wij willen weten of het een juiste gang van zaken is ge weest, dat mevr. Kok-van Al phen deze uitlatingen heeft ge daan en óf de fouten die zij heeft gemeld nu wel of niet juist zijn", aldus een woord voerder van het ziekenhuis. „In de periode waarover wordt gesproken hebben wij drie klachten ontvangen. Twee daarvan hadden een ad ministratief karakter en één was medisch. Die klachten zijn inmiddels opgelost. Van meer zaken zijn we niet op de hoog te", LEIDEN Het Gulden Vlies krijgt na restauratie de bestemming kantoor gebouw. De leden van de raadscommissies ruimtelij ke ordening en huisves ting gingen er gisteravond mee akkoord het pand voor ruim twee miljoen gulden „eenvoudig" op te knappen. PSP en PPR hadden liever ge zien dat het pand zo zou wor den verbouwd dat het gedeel telijk bewoonbaar zou zijn. Wethouder D. Tesselaar achtte dit echter onmogelijk daar dit te veel kosten met zich mee zou brengen. De suggestie van het PPR-raadslid om dan maar gedeeltelijke ontheffing van de bouwvergunning te vragen, zodat een aantal voor zieningen niet zouden hoeven worden aangebracht, wees hij resoluut af. De verwachting is dat er één of andere gemeen telijke dienst in het pand zal worden ondergebracht Na restauratie zal de huurprijs van het pand 700 gulden per vierkante meter bedragen. Daarmee valt niet te concurre ren met bijvoorbeeld de kan toorruimte op het Schutters veld waarvoor maar 250 gul den per vierkante meter be taald behoeft te worden. De restauratie, waarmee zo spoe dig mogelijk wordt begonnen, zal 18 tot 21 maanden duren. De momenteel in het pand wo nende krakers zullen het pand moeten verlaten wanneer met de restauratie wordt begon nen. Fred Oster opent expositie in Holiday Inn LEIDEN Quizmaster Fred Oster opent donderdag 25 maart om half negen een ex positie van werk van El Mar Huisman in hotel Holiday Inn. Van Huisman worden schilde rijen getoond. De onderwer pen voor zijn werkstukken ontleent hij onder meer aan sagen, mythen en legenden, oosterse en westerse godsdien sten, de natuur en curiosa. De expositie duurt tot 28 april. Sessie van folk-muziek LEIDEN Het concert dat de Ierse folk-formatie „Dubli- ners" in Holiday Inn zal geven op woensdag 24 maart zal een ongewoon slot krijgen. In sa menwerking met de Leidse Folkclub wordt gewerkt aan een zogenaamd open podium ofwel een sessie na afloop van het concert Sessie-muzikan ten, onder wie velen aan de wieg van de Leidse Folkclub hebben gestaan zullen hun medewerking verlenen. Uiter aard zullen ook de musici van de Ierse topgroep aan de sessie gee doen. Mat Kantebeen blijft bij VTL LEIDEN Mat Kante been heeft zijn contract met VTL met een jaar verlengd. Hij zal in het komende seizoen behalve de senioren ook de training op zich nemen van de jeugdselectie. De training van deze laatste groep werd dit sei zoen nog verzorgd door Daan Kooymans. Mat Kantebeen is op dit moment bezig aan zijn tweede seizoen met VTL in de vierde klasse B van de zondag- am?*eurs. Kerkpleinbrug (1) Maandag 22 maart wordt begonnen met de werkzaam heden aan de Kerkpleinbrug bij het gewestelijk ar beidsbureau. De brug wordt vernieuwd en verbreed tot twaalf meter. De brug wordt ongeveer een Jaar afge sloten. Tegelijkertijd zal worden begonnen met de res tauratie van de walmuren aan de westzijde van de He rengracht Dit werk wordt vanaf de Kerkpleinbrug in drie gedeelten aangepakt Eik gedeelte neemt ongeveer zes maanden in beslag. De woonboten tussen Kerk pleinbrug en Scbeluwbrug zullen tijdelijk naar de overzijde worden verplaatst De kleine haven brug (noodbrug) moet het Haven- en Zuidsingelgebied onts luiten. Bevoorrading van de winkels en bedrijven aan de Herengracht is tot 's ochtends tien uur mogelijk. In lichtingen kunnen worden verkregen bij gemeente ambtenaar Monster tel. 254583 of bij de opzichters ter plaatse. Kerkpleinbrug (2) In verband met de werkzaamheden zijn de routes voor het openbaar vervoer enigszins gewijzigd. De route voor de NZH lijn 13/14 en 60 ziet er ais volgt uit: Korevaarstraat- Levendaal-Plantage-Zijlsingel-enz. Lijn 60 rijdt tevens in de richting Noordwijkerhout via de Geregracht. De haltes Ir. Driessenstraat, Hooigracht en St. Jorissteeg komen tij delijk te vervallen. De vervangende halten zijn: Levendaal (lijn 14 en 60), Korevaarstraat (lijn 60 richting Noordwij kerhout), Kraaierstraat (lijn 13, 14 en 60) en Plantage (lijn 13, 14 en 60). Kerkpleinbrug (3) Voor wat de route van Centraal Nederland betreft gaan de lijoen 111, 112 en 113 richting Leiderdorp via de Langegracbt-Oude Herengracht-Haven (om de Zijl poort)-Lage Rijndijk en Herensingel. Richting station gaat vla de Lage Rijndijk-Kooilaan-Herensingel-Mare- singel-Oude Herengracht-Langegracbt enz. De halten Pelikaanstraat-ir. Driessenstraat en Zijlsingel komen tijdelijk te vervallen. Vervangende halten zijn rich ting Leiderdorp-Haven. Richting Station-de Maresln- gel. Jazz on Sunday Bij Jazz on Sunday' in het bowlingrestaurant aan de Bos- huizerlaan treedt komende zondag het kwintet Koos van der Sluis op. Het kwintet speelt met Han Meyer op piano en fender, de Amerikaan James Lon bas, Aad Groenen boom slagwerk, Nico van Battum op tenorsax en Koos van der Sluis op trompet en mondharmonica. Het concert be gint 's middags om drie uur. LEIDEN „Ik was aan vankelijk een beetje ver rast en dacht dat het een ludieke opmerking van Wafelbakker was. Toen ik merkte dat het hem ernst was, dacht ik: wat jam mer, dat hij zich niet eerst heeft georiënteerd, want hij spreekt vanuit een si tuatie, die volledig verle den tijd is. Voor de beste ding van de gelden is met de vier centra waarvoor het geld bestemd is, volle dig overeenstemming be reikt. Er is dus geen geld meer over, laat staan en kele tientallen miljoenen. Alle geld heeft een be stemming. Zo gauw de centra een beheersstich ting hebben gevormd, kan het geld ook werkelijk worden uitbetaald. Voor mij is per 1 januari 1982 het fonds Geven voor Le ven opgeheven". Zo reageerde gisteren de voor zitter van het Koningin Wil- helminafonds, de heer C.L.J. van Lent, op de uitspraak van de heer Wafelbakker, genees kundig inspecteur voor de jeugdgezondheidszorg van het ministerie van Volksgezond heid, gisteren gedaan bij de o- pening van het Integraal Kan kercentrum in Leiden West, dat de „tientallen miljoenen guldens die enkele jaren gele den werden opgehaald, en nog steeds niet zijn verdeeld, goed kunnen worden gebruikt om het roken bij jeugdigen tegen te gaan". De heer Wafelbak ker doelde hierbij op de 63 miljoen gulden, die medelij dende en goedgeefse Neder landers bij elkaar brachten in 1974 tijdens de actie Geven voor Leven, een actie die in de eerste plaats was bedoeld om de bestrijding van kanker bij kinderen goed ter hand te kunnen nemen. Met de beste ding van de gelden is echter vele jaren gemoeid geweest Van de vier kankercentra, voor wie het geld bestemd is, die in Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wil den twee, namelijk Groningen en Rotterdam, het besteden voor de bouw van een zieken huis. een taak die het KWF primair aan de overheid toe dicht. Zoals blijkt uit de woorden van de heer Van Lent heeft het geld plus de rente erover dan nu eindelijk na acht jaar zijn bestemming bereikt DEN HAAG De provincie Zuid-Holland wil dat de bouw in LeiNo (de bouwplaats tussen Leidschendam en Nootdorp, waar in de toekomst rond 10.000 woningen moeten komen) nog voor 1985 van start gaat In het overleg met Rijk en gemeente Leid schendam wordt daar ook steeds op aangedrongen. Dit werd gis- Buijsert toonde zich gisteren niet geheel ontevreden met het aantal woningen dat Den Haag en Zoetermeer samen mogen bouwen dit jaar. „Gezien het totale quotum dat we van de minis ter heben gekregen is 5000 woningen nog niet zo slecht Maar we zulen er komende woensdag in een gesprek met de minister op aandringen dat ook de overige plaatsen, zoals Leiden en Delft meer woningen krijgen toegewezen", aldus de gedeputeer de, die daaraan toevoegde dat ook de bouw van 1500 woningen in Zoetermeer-Seghwaert onderdeel vormt van het gesprek met de minister. Gedeputeerde Buijsert gaat er van uit dat in Zoeter- meer-Zuid in 1990 maximaal 4200 woningen kunnen worden gebouwd. Andrioli had gevraagd of dit niet „minimaal 4200 wo ningen" kon worden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3