Nederlandse journalisten Jiepen in een hinderlaag ^rans links door chandaal bedreigd )ood Nederlandse journalisten maakt diepe indruk inVS Blijvend letsel voor Dozier Suriname stelt oorlogstoestand in UTENLAND iator VS wil einde p aan Salvador IHINGTON De invloedrijke re- keinse senator, Mark Hatfield, gisteren een wetsontwerp inge- d om alle Amerikaanse militaire i aan El Salvador te beëindigen, j er sprake is van een „te goeder *r" ondernomen poging om via on- andelingen een einde te maken aan ronflict in dit Middenamerikaanse Hatfield, een gematigde republi- diende zijn wetsontwerp in, terwijl andere republikeinen een soortge- intwerp indienden in het Huis van vaardigden. Het initiatief vormt belangrijke uitdaging aan de rege- van president Reagan die pogingen et werk stelt om de Salvadoraanse met uitgebreide Amerikaanse i aan de macht te houden. LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 MAART 1982 PAGINA 13 Diana bedolven onder biografieën De echtgenote van de Britse troonpre tendent, prinses Diana, is op weg naar de koninklijke tribune om vandaar de paardenraces te volgen die gisteren zijn gehouden in het kader van het Na tionale Jacht Festijn. De prinses, die in juni haar eerste kind verwacht, lijkt zo op het eerste gezicht niet gebukt te gaan onder de stroom biografieën die over haar in de maak zijn. Tussen nu en haar verjaardag in juli zullen er twee boeken per maand over haar verschij nen. Het deert de uitgevers kennelijk niet dat prinses Diana met geen enkele schrijver heeft meegewerkt. En of dat alles nog niet genoeg is, bij de drukker liggen al zes verschillende manuscrip ten over de „koninklijke baby". Aftellen ruimteveer begonnen CAPE CANAVERAL Gis- teren is het aftellen begon nen voor de derde vlucht van het Amerikaaanse ruimte veer. Maandag aanstaande zal als alles goed gaat de spa ce shuttle worden gelan ceerd. Het is echter nog niet duide lijk waar het ruimtevaartuig een week na lancering zal landen. Er zijn twee lan dingsmogelijkheden: in New Mexico en in Californië. De baan van de Californische luchtmachtbasis Edwards zou door hevige regenval on bruikbaar zijn geworden. TEJERO BEROEPT ZICH OP KONING MADRID Hoewel de Spaanse regering zich scherp gekeerd heeft tegen het misbruik van de naam van koning Juan Car los, hebben de verdachten die in Madrid terecht staan in ver band met de mislukte coup van vorig jaar zich opnieuw beroe pen op koning Juan Carlos. Luitenant-kolonel Antonio tejero, die de leiding had van de bezetting van het Spaanse parle ment zei gisteren tijdens een kruisverhoor dat hij zijn onder geschikten had verteld dat het bevel tot de operatie afkomstig was van 's lands hoogste gezag. De regering publiceerde gisteren voor het eerst sinds het be gin van het proces een officieel commentaar waarin het mis bruik van de naam van de koning fel werd veroordeeld. Ook keerde de regering zich tegen pogingen om tijdens het proces de democratische instellingen van Spanje in diskrediet te brengen. Volgens het grootste deel van de Spaanse pers is de koning slachtoffer van een lastercampagne. Men is van me ning dat het mislukken van de coup juist te danken is aan het optreden van de koning. IRA-topman loopt over LONDEN Een belangrijke leider van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) is gisteren overgelopen en heeft de politie tips gegeven over vijftien verzetsstrijders. De Britse autoriteiten beschouwen dit als een zware slag voor de IRA. De overlo per, een twintiger, zou een figuur van betekenis zijn in de IRA, aldus een politiebron. De IRA-leider zou vorige week in Belfast zijn gearres teerd en zou zijn collega's hebben verraden „om zijn geweten te zuive ren". Sinds november 1981 zijn nog min stens zes andere guerrillastrijders overgelopen naar de politie. i ASHINGTON De aiod van de vier Neder- idse journalisten in El 1 lvador heeft diepe in- uk gemaakt in de Ver- igde Staten. In alle euwsuitzendingen van n dio en televisie werd vndacht besteed aan het dramatische incident. De berichtgeving over het gebeurde verward. Volger de laatste berichten zou het ministerie van defen sie in El Salvador hebben toe gegeven, dat regeringstroepen verantwoordelijk zijn geweest voor de dood van de vier Ne derlanders. Dat zou echter on opzettelijk in een vuurgevecht met guerillastrijders zijn ge beurd. Andere bronnen spreken deze berichten echter tegen, omdat zou zijn gebleken dat de vier Nederlanders van dichtbij zijn dood geschoten. Een van hen. Koster, is onlangs door autori teiten in El Salvador onder vraagd, omdat zijn naam en verblijfplaats waren gevon den op het dode lichaam van een guerillastrijder. Amerika nen brachten de dood van de vier Nederlanders ook in ver band met een dodenlijst van voornamelijk Amerikaanse journalisten, die door een ex treem rechtse organisatie in El Salvador zou zijn opgesteld. Geen van de vier Nederlan ders kwam overigens op deze lijst voor. Toch werd in de Verenigde Staten gedacht aan een executieachtige operatie, omdat eerst de bebloede kle ren van de vier Nederlanders werden gevonden en pas daarna de dode lichamen. De Amerikaanse NAVO-generaal James Dozier (midden) getuigde gisteren in het pro ces tegen zijn ontvoerders. (Door onze correspondent Ceft. Manders) ROME De Amerikaanse ge neraal Dozier, die 42 dagen door de Rode Brigades werd gevangen gehouden, verklaar de gisteren dat zijn gehoor blij vende schade opgelopen door mishandeling tijdens de gijze ling. Voor het eerst na zijn bevrij ding, nu bijna twee maanden geleden, bevond Dozier zich gisteren weer in één ruimte met zijn ontvoerders. Maar hij noch zijn vrouw Judith, die apart gehoord werd, keurden de leden van de Rode Brigades in de rechtszaal van Verona ook maar een blik waardig. Het proces-Dozier beleefde gisteren zijn vierde dag. De zes verdachten volgden dit keer ook voor het eerst aandachtig de gebeurtenissen Dozier deed zijn relaas met precisie en de enige emotie die hij in zijn woorden liet door klinken was de verontwaardi ging over het gebeurde. Het pistool, gericht op zijn vrouw tijdens de overval op zijn ap partement op 17 december raakte hem diep, dieper nog dan de klap op zijn hoofd die hem direct daarop het bewust zijn deed verliezen. ERSLAGGEVER IN EL SALVADOR: Naar de top De 26-jarige Greg Sullivan uit Kansas City heeft geen last van hoogtevrees getuige zijn avon tuurlijke beklimming van het Hyatt Regency Ho tel in het centrum van de stad. Sullivan die ge bruik maakte van de richels voor glazenwas sers, werd vanuit de hotelkamers door angstige brandweerlieden gevolgd. Eenmaal boven geko men wachtten hem geen felicitaties, maar slechts een arrestatie wegens het betreden van andermans eigendom en wanordelijk gedrag. Franse geleerden tegen kernbrandstof aan Irak PARIJS Franse geleerden hebben gisteren president Frangois Mitterrand gewaar schuwd dat de voorgestelde verkoop aan Irak van kern brandstof voor gebruik in een nieuwe, door Frankrijk ge bouwde reactor tot ontwikke ling van een kernwapen kan leiden. Volgens de geleerden kan door de reactor te voor zien van het zogenaamde cara mel, licht met uranium-235 verrijkt uraniumoxyde dat al gemeen beschouwd wordt als een niet-militaire brandstof die voornamelijk voor de pro- duktie van kernenergie wordt gebruikt, gevaarlijk zijn. Door er natuurlijk uramnium aan toe te voegen, kan het 'cara mel' worden omgezet in pluto nium, een stof waarvan de atoombom wordt gemaakt. (Van onze speciale verslaggeefster Corry Vis) PARAMARIBO In heel Suriname heerst met ingang van donderdag 11 maart middernacht de oorlogstoes tand. Dit werd gistermiddag tijdens een persconferen tie medegedeeld door bevelhebber Desi Bouterse en garnizoenscommandant Roy Horb. De oorlogstoestand houdt een verscherping in van de al sinds 13 augustus 1980 afgekondigde noodtoestand. In twee decreten, die officieel in het staatsblad werden gepubliceerd, is een en ander vastgelegd. Daarin wordt de oorlogstoestand aangekondigd als een tijdelijke maatregel die noodza kelijk is als gevolg van de „gewapenderhand aange spannen omwenteling", die de nationale veiligheid ernstig in gevaar heeft gebracht. In het tweede decreet wordt de berechting geregeld van perso nen, die gedurende deze oorlogstoestand de nationale veiligheid in gevaar brengen. Er wordt in gesteld dat deze en de belangen van de hele Surinaamse gemeenschap het noodzakelijk maken, krachtige maatregelen te treffen. Het oorlogsrecht, dat thans geldt, is zowel op militairen als op burgers van toepassing. Wie pogingen onderneemt het wettig militair of burgerlijk gezag om ver te werpen, staat voortaan terecht voor een krijgsraad te vel de. Dat kan in de praktijk een aantal officieren en onderofficie ren zijn. Deze militaire rechter kan de doodstraf opleggen of de verdachte overdragen aan de gewone krijgsraad. Als tot de doodstraf beslist wordt, is dat bindend en niet vatbaar voor ho ger beroep. De krijgsraad te velde bepaalt ook de dag en het tijd stip van de voltrekking van dit doodvonnis. Wat betreft de ge wone krijgsraad wordt de zaak overgedragen aan de auditeur militair. De doodstraf is in alle gevallen de dood door de kogel. De veroordeelde zal geblinddoekt voor het vuurpeloton worden gezet. Beide decreten, die met terugwerkende kracht op 11 maart om 24.00 uur in onmiddellijke werking traden, zijn opge steld in Fort Zeelandia en ondertekend door het militair gezag, i.e. bevelhebber Bouterse, garnizoenscommandant Horb en ba taljonscommandant Fernandez. Ze zijn uitgegeven door F. Leef- lang, de minister van Binnenlandse Zaken, Districtsbestuur en Milieubeheer. Tijdens de persconferentie deelde Bouterse verder mee, dat de zaak zo snel mogelijk weer genormaliseerd zal worden. Hij ver klaarde het losbarsten van emotionele zaken te hebben gecon stateerd door de executie van Hawker, die een dag eerder dan aangekondigd werd begraven. Zijn terechtstelling, zo zei Bouter se, geschiedde eveneens als gevolg van een door een krijgsraad te velde opgelegd vonnis. De eergisteren gevangen genomen Rambocus is voor zover be kend niet gewond. Bouterse zei, dat hij enkele interessante ver klaringen had afgelegd, zoals gelukwens-ontvangsten van am bassades, de Nederlandse pers e.d. Ook Rambocus zal voof de krijgsraad te velde worden geleid, maar hij zal in staat worden gesteld zich te verweren. „We zijn hier om het land te bescher men", zei de bevelhebber, „we gaan niet persé met geweld te werk". Inmiddels hebben veel groeperingen in Suriname officieel ge protesteerd tegen de huidige gang van zaken, waaronder twee middelbare scholen in Paramaribo. Zo'n duizend leerlingen heb ben met handtekeningen een protest uitgesproken tegen de exe cutie van Hawker. Ook de Orde van Advocaten heeft een brief aan de president gericht, die op vijf na door alle ingeschreven advocaten is ondertekend. Daarin stellen zij onder meer, dat door „de beslissing tot executie en de uitvoering daarvan een precedent werd geschapen, dat als zeer fnuikend voor het rechtsgevoel wordt ervaren". De waarnemend president van Su riname, mr. L.F. Ramdat Misier riep woensdagavond op de tele visie nog op tot rust en bezinning. Zijn toespraak kwam in de plaats van de aangekondigde rede van luitenant-kolonel Bouter se, die voorlopig werd uitgesteld. Vandaag zal de Nederlandse ambassadeur, drs. J Hoekman voor kort overleg naar Nederland vertrekken. Hij zal volgens zijn zeggen dinsdag al weer terugkeren naar Suriname. In bepaalde kringen wordt keihard gesteld, dat de Nederlandse ambassade betrokken is geweest bij de mislukte rechtse coup. vrvolg van de voorpagina) AN SALVADOR Iver de omstandigheden raaronder de vier Neder- indse journalisten zijn ngekomen is nog niet eel bekend. Wel wordt i toenemende mate ge- vijfeld aan de officiële alvadoraanse lezing. Een ederlandse radio-ver- aggever, die het lijken- uis heeft bezocht, wist te «lelden dat de vier jour- alisten een nekschot adden. Ook vertelde hij at de lichamen door- >efd waren met kogels, lit zou erop duiden dat i e vier Nederlanders van ichtbij zijn gedood en iet zijn omgekomen in en vuurgevecht, anta Rita, de plaats waar de ederlanders zijn gedood, ligt iet ver van de grens met ,1 onduras. In de buurt van et dorp is een belangrijke le- j erbasis, waar Amerikaanse dviseurs regeringstroepen j pleiden. Een deel van de rovincie is in handen van de I uerrillabeweging. li e vier vertrokken woens- agavond richting Chalate- eango om daar opnamen te i naken over burgers die leven II de door de guerrillastrij- eers beheerste gebieden. Er t 'erd gezegd dat zij hoopten laontact te krijgen met guerril- 1 irastrijders. Eerder hadden itij opnamen voltooid in gebie- en waar de regeringstroepen iet voor het zeggen hebben, ptolgens de Nederlandse con- i il in San Salvador, K. Steen- a ijk, komt het vaak tot ge- i echten in Chalatenango. De il hauffeur, die het viertal dood bedreigd. Die dag werd een communiqué van deze groepering verspreid waarin een „dodenlijst" met namen van journalisten was opgeno men. De vier Nederlanders kwamen op die lijst niet voor. De bedreiging was gericht te gen Salvadoraanse, Brazi liaanse en Amerikaanse jour nalisten. Ook de persattaché van de Amerikaanse ambassa de werd genoemd. Het Anti- Communistisch Verbond be schouwt de journalisten als „de belangrijkste medeplichti gen vanhet Russische, Cu baanse en Sandinistische com munisme dat zich meester wil maken van het land". De voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Jour nalisten, Frans van de Mosse laar, zei geschokt te zijn door het bericht van de dood van de Nederlanders. De NVJ gaat bekijken of er grotere druk kan worden uitgeoefend om de veiligheid van journa listen te waarborgen. Ook in internationaal verband moet met kracht worden gewezen op het probleem van verslag gevers in landen met gevaren door oorlogssituaties, zo zei Van de Mosselaar. Ook Amnesty International, de organisatie voor de rechten van de mens, sprak donder dag haar diepe verontrusting uit over de dood van de vier. Het internationaal secreta riaat van Amnesty in Londen laat een onderzoek instellen naar de* juiste toedracht van hun dood. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd de gebeur tenis te betreuren. Een woordvoerder verklaarde: „Wij beschouwen het als een tragedie wanneer de pers bij het uitoefenen van haar taak een dergelijke prijs betaalt". woensdag naar deze provincie bracht, verklaarde echter dat het die dag volkomen rustig was in het gebied. Soldaten van het regeringsleger lieten de wagen met de journalisten ongehinderd passeren. De chaüffeur zette hen af en keerde terug naar de hoofd stad. Buitenlandse verslaggevers, die naar de plaats gingen waar zij zijn omgekomen, vonden gescheurde en bebloe de kledingstukken. Ook lagen er gebruikte patronen van M- 16 geweren, wapens waarmee zowel door het leger als door de guerrillastrijders wordt ge schoten. Het was niet duide lijk of de kledingstukken, drie hemden, twee sokken, twee zakdoeken en twee broeken, van de Nederlanders zijn. Sporen op de grond duidden erop dat er lichamen over de grond zijn gesleept. Briefje Koos Koster werd vorige week vrijdag door de politie verhoord wegens zijn ver meende contacten met het verzet. Op het lichaam van een gedode guerrillerastrijder was een briefje gevonden met zijn naam. Koster vertelde de veiligheidspolitie geen idee te hebben hoe zijn naam bij de verzetsstrijder terecht kon zijn gekomen. VAR A-correspondent Jan Schmeitz verklaarde vanuit San Salvador de indruk te hebben dat de vier in een hin derlaag zijn gelopen. Hij ver moedt dat hun gangen na het „onderhoud" met de politie zijn nagegaan. Een medewerker van de IKON zei dat de Salvado- riaanse autoriteiten vonden dat de banden van de journa listen met hetverzet „te nauw" waren. Het gesprek met de politie, dat afgelopen vrijdag ruim vijf uur duurde, verliep zonder problemen. Een tot nu toe onbekende or ganisatie, die zich het Anti- Communistisch Verbond van El Salvador, noemt heeft woensdag 35 journalisten uit binnen- en buitenland met de Europese en Amerikaanse journalisten kijken naar de kleren van de vier omqeko- men Nederlanders. onze correspondent Jan Drummen) IIJS Halverwege beide ronden van de ïse kantonale verkie- en zondag wordt tweede ronde gehou- die ditmaal meer gewone politieke be- enis hebben, is de af- e van het zogenaamde te dodelijk slachtoffer het socialistisch-com- listisch bewind weer opgelaaid en tot een tieke aangelegenheid de eerste orde gewor- Lucet, de directeur van iciale verzekeringsbank in eille, overleed op 4 maart t hij zich blijkbaar twee Is door het hoofd gescho- iad. De dood die door de se oppositie opgevat werd 'et gevolg van de intole- e en het sektarisme van «wind en de druk van de e vakbonden werd min of r rechtstreeks toegeschre- aan de minister van natio- solidariteit, de 'engelach- mevrouw Nicole Ques- t die Lucet ontslagen had, loon daartoe geen zwaar- inde redenen leken te be- i' Minister Questiaux zou it de dood ingedreven René Lucet hebben om de linkse vakbon den, die tot de benoeming van de nieuwe directeur de scepter over de verzekeringsbank in Marseille zwaaien, tegemoet te komen. De oppositie heeft de affaire politiek tot op de bodem uitge buit en Lucet voorgesteld als het eerste dodelijk slachtoffer van de de heksenjacht en het fanatisme van het socialis tisch- communistisch bewind. Deze week is er een nieuw on derzoek van start gegaan naar de dood van Lucet omdat be twijfeld wordt of Lucet inder daad de hand aan zichzelf heeft geslagen. Lucet werd ge dood door twee kogels die met een tussenpoze van vijf tot zes seconden afgevuurd werden en praktisch via hetzelfde gat het hoofd binnendrongen. Bo vendien lag het lijk van Lucet in een houding die zelfmoord leek uit te sluiten terwijl er bloedspatten op het plafond waren gevonden waarvoor geen verklaring bestond. De daling van het stemmen percentage afgelopen zondag voor links wordt onder meer toegeschreven aan deze affai re. Volgens de rechtse opposi tie is het hernieuwde onder zoek deze week geëntameerd waarmee aangetoond zou moe ten worden dat Lucet niet is omgekomen als gevolg van de houding van de minister, maar vermoord is. Zowel links als rechts hebben al hun krachten gemobiliseerd voor de kantonnale verkiezin gen. Uit de eerste ronde is ge bleken dat rechts als overwin naar uit de bus kwam. Rechts zou als deze tendens zich zon dag voortzet de meeste admi- nistateurs leveren voor de nieuwe kantons, die in het ka der van de decentralisatie door het linkse bewind in het leven zijn geroepen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13