emeenten krijgen elangrijke taak ij uitvoeren plan ntgroeningen KMA voortaan minder zwaar £eidóc0otnmit Premier in Thailand: Vorstelijk onthaal en schrijnend leed CRM moet op kuituur en kunst bezuinigen O HANDHAAFT BEZWAREN perking 6,5 iaal haalbaar Peper als Rustbewaarder Kamer verwerpt eis tot bezuiniging van 4,5 miljard Kamer: Geen haast bij studie sluiten van kerncentrales Geen uitzonderlijk incident Kabinet heeft geen keus "Wacht even, even de muziek wat zachter zetten? Laat eens watvan je weer MARKTEN NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 MAART 1982 PAGINA 11 D verbijsterd over eid politie en ME (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het Tweede-kamerlid Nijpels heeft de minister van binnenlandse za- ran Thijn, om uitleg gevraagd over zijn t de politiesterkte bij de gemeentepolitie nuari 1983 te bevriezen op het peil van ri 1982. Het kamerlid zei verbijsterd te ver deze breuk met het beleid van het vo- jabinet, dat kwalitatieve en kwantitatie- litieversterking voorstond. r vroeg Nijpels opheldering over de tsstrijd die tussen rijks- en gemeentepoli- ande zou zijn over de bevelvoering over tbiele Eenheden. Minister De Ruiter van ie heeft de samenwerking van rijks- en :ntepolitie in ME-verband opgezegd. Kamervragen over bezoek Claus aan HSA Hengelo (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het lijkt er op dat het bezoek van prins Claus op 10 maart aan Hollandse Signaal Apparaten in Hengelo „moest dienen als dekmantel voor de militaire activiteiten van het bedrijf". De kamerleden Buurmeijer en Van den Berg (PvdA) stellen dit in vragen aan premier Van Agt. Zij zeg gen vooral te doelen op de aanwezig heid van Argentijnse marine-officieren in opleiding bij HSA, waartegen nogal wat protesten zijn. De rijksvoorlich tingsdienst had in tegenstelling tot de gewoonte geen melding gemaakt van het bezoek. HSA heeft maakte een „sta tiefoto" van het bezoek, die later aan de plaatselijke kranten werd aangebo den. Persfotografen mochten niet bin nen. GOES De sector kunst en kuituur van het ministerie van crm zal het grootste slachtoffer worden van de komende be zuinigingen. Dit heeft crm-minister Van der Louw gisteren in Goes gezegd tijdens een werkbezoek. Volgens de minister wordt de crm-begroting van twaalf mil jard gulden met zeventig miljoen gulden overschreden. „Als we dan gaan bezuini gen, moet het gebeuren waar dat het min ste pijn doet", aldus de minister. „En dat is op de post kunst en kuituur." Dump radio-actief afval: Kamer steunt Lambers DEN HAAG Het dumpen van radio-actief afval in zee is dit jaar onvermijdelijk, aldus de Kamer. Een brede meerderheid in de Twee de Kamer steunt Staatssecretaris Lambers (Milieu) tegen verwijten van de PSP-er Wil- lems en zijn PPR-collega Lankhorst. De twee kamerleden trekken de gegevens van Lambers over de mogelijkheden het afval nu al op het land op te slaan in twijfel. Willems suggereerde daarbij dat Lambers ingepakt was door de pro-kernenergie lobby in ons land. Lambers: De gegevens die ik heb verschaft kloppen. Het is op de rand van het in twijfel trekken van mijn geloofwaardigheid te sugge reren dat ik onjuiste gegevens verschaf". Vol gens de de staatssecretaris is het niet erg waar schijnlijk dat een gemeente in ons land bereid is het afval op te slaan. lg van de voorpagina) de bedoeling dat dit ïplan voor werkloze n gedecentrali- wordt uitgevoerd, meenten zullen een grijke taak krijgen uitvoering ervan. Ier Louw zei optimis- te zijn over de be id van de gemeen- mee te werken dit plan. Veel ge- ten hebben naar zijn lg toch al veel pro- lopen, die bedoeld m jeugdige werklo- te vangen. Hij gaf ens toe dat deze re- svoornemens een belasting zullen be en voor de gemeen- folgens de bewinds- >iedt het de gemeen- >k voordelen. Zo zijn jciale Diensten on langs nog uitgebreid. Minister Van der Louw bena drukte meermaals dat het te werkstellen van werkloze jon geren niet gezien moet worden als het structureel scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Het bedrijfsleven mag er geen oneerlijke concurrentie van ondervinden, aldus de CRM- bewindsman. In de nota stelt Van der Louw dat de gemeenschapstaken kunnen zijn gericht op hulp verlening, verbetering van de woon- of leefsituatie en werk bij de kwartiare sector of dew overheid. In de nota worden een aantal voorbereelden ge noemd, zoals boodschappen diensten, bejaardenhulp, hulp aan actiegroepen, werken in buurthuize, vrijwilligerswerk en het beheer van natuurge bieden. De KWJ, beweging voor wer kende en werkloze jongeren, liet gisteren weten dat ze ook de laatste versie van het plan van Van der Louw verwerpt. Het schrappen van de „plicht" heeft de angel wel uit het oor spronkelijke voorstel wegge nomen, maar de KWJ hand haaft de andere bezwaren. „Wij blijven wachten op een echt werkgelegenheidsplan voor jongeren", aldus de KWJ. Als de minister deze gemeen schapstaken zo belangrijk vindt dan moeten die werk zaamheden volgens de KWJ in normaal dienstverband met de daarbij behorende rechtspo sitie en beloning worden ver richt. Ook de organisatie voor wer kende jongeren CNV heeft verklaard dat het plan van Van der Louw geen enkele bijdrage levert aan de bestrij ding van werkloosheid onder de jongeren. Daarbij gelooft de organisatie dat Van der Louw toch sancties wil doorvoeren als werkloze jongeren te wei nig animo tonen voor zijn plan. Lwerkgevers: :CHT De beper- van de loonkosten tot 6,5 procent, de regering wil, is ns de werkgevers bij nken sociaal onhaal- Volgens J. Crijns, iderhandelaar van nkwerkgevers, is in esprekken over de bank-cao geble- iat bonden en werk- hiermee niet uit de n kunnen, omdat het >edrijf sowieso al op lonkostenstijging van >rocent zit. inkwerkgevers zijn tot lledige doorbetaling van ttoloon bij ziekte bereid verhoogde premielasten volg van de ziektewet ten van de regering :n laste van de banken kingen in de grafische gaan gewoon door. De fvers in de grafische in- i hebben de bonden wel odigd voor een gesprek, *nmiddag zal plaatsvin- 1 de grafische industrie de FN V-bond Druk en al enkele weken sta- cties, nadat in deze sec- cao-onderhandelingen afgebroken. V vindt het principe-ac- in de metaal over het geld een belangrijke aak aan het cao-front. IV-woordvoerder meent het metaalaccoord een ijke richtsnoer wordt ippeld waar de onder- aars ook in andere be- ikken houvast aan heb- Na zijn installatie als burgemeester van Rotterdam kreeg Bram Peper (rechts) van zijn voorganger André van der Louw (links) de oorkonde en armband in de Orde van de Vrijwillige Rustbewaarders uit 1848; een onderscheiding die hoort bij het aanvaarden van het burgemeesterschap van de Maasstad. Omdat Peper onder meer de handen van minister Van Kemenade, de staatssecretaris sen Stuiveling, d'Ancona, Van der Doet, commissaris van de Koningin Vrolijk, PvdA-fractievoorzit- ter Meijer en oud-burgervader Thomassen moest schudden, zette Van der Louw de armband maar zolang op het hoofd van Rotterdams eerste burger. In het midden mevrouw Gusta Peper, de vrouw van de nieuwe burgemeester. CPN-voorzitter gaat naar China HONG KONG De Chinese communistische partij heeft CPN-voorzitter Henk Hoek stra uitgenodigd voor een be zoek aan China. De uitnodi ging werd door de Chinese vice-premier Ji Pengfei over gebracht tijdens een onder houd met partijbestuurder Joop Wolff. Wolff, die sinds 4 maart besprekingen voert met Chinese functionarissen over de bevordering van de onder linge betrekkingen, heeft na mens Hoekstra de uitnodiging aangenomen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Ondanks forse kritiek van zowel de VVD-oppositie als de grootste regeringsfractie, het CDA, heeft de Twee de Kamer gisteren in meerderheid de door VVD-leider Wiegel ge stelde eis dat het kabinet rond 1 april moet komen met een nota waarin voor 4,5 miljard gulden aan be zuinigingen staan aange geven, afgewezen. Voor deze eis stemden naast de VVD alleen de SGP, GPV en RPF. Fungerend premier Den Uyl wees de verwijten van beslui teloosheid van de hand. Er zal met werkgevers en werkne mers opnieuw over het te voe ren beleid worden gesproken, maar Den Uyl waarschuwde de kansen op een sociaal con tract niet te hoog aan te slaan. Het CDA is bereid onder be paalde omstandigheden af te zien van de eis, dat dit jaar nog 4,5 miljard gulden op de overheidsuitgaven bezuinigd moet worden. Dit heeft minis ter Van der Stee (financiën) gisteravond in het KRO-tele- visieprogramma Brandpunt bekendgemaakt. Van der Stee bekritiseerde het sociaal-economisch en finan cieel beleid van het kabinet- Den Uyl en het eerste kabinet- Van Agt. „Daarmee steek ik de hand in eigen boezem", zo zei hij, doelend op het feit dat hij in beide kabinetten zitting heeft gehad. DEN HAAG De rege ring hoeft geen haast meer te maken met een studie naar de gevolgen van het openhouden, stil leggen of sluiten van bei de Nederlandse kerncen trales. De Kamer ver wierp een voorstel van het PPR-Kamerlid Beckers waarin nog dit jaar om een regerings standpunt werd gevraagd met 66 tegen 62 stemmen. Tegen het voorstel stemde het CDA, voor de andere regeringspartijen D'66 en PvdA. De regering heeft de studie in het regeerakkoord toegezegd op voorstel van minister Ter- louw (Economische Zaken). De minister deed dit voorstel om de kabinetsvorming niet te la ten knappen op de tegenstel lingen tussen CDA en PvdA over de kerncentrales. Het CDA wil ze open houden, de PvdA wil ze sluiten. De studie had in mei van dit jaar klaar moeten zijn. Terlouw kan ech ter geen mensen vinden voor de commissie die de studie moet doen. Hij heeft tot nu toe alleen zijn partijgenoot Beek als voorzitter gevonden. De Kamer verwierp ook een voorstel van Beckers waarin de electriciteitsbedrijven wer den gevraagd uit de bouw van een kernreactor in Frankrijk te stappen. Voor stemden de regeringspartijen D'66 en PvdA en verder PPR, CPN en PSP. VS boeken record overschot WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben het afge lopen jaar een overschot ge boekt op hun betalingsbalans van 6,6 miljard dollar. Het laatste kwartaal van vorig jaar was er nog een tekort van 85 miljoen dollar en dat was de eerste maal sinds het tweede kwartaal van 1980 (met een te kort van 500 miljoen dollar) dat er sprake was van een ne gatief saldo, zo blijkt uit cijfers van het Amerikaanse ministe rie van handel. Het overschot over heel 1981 was het groot ste sinds 1975. In een vluchtelingenkamp in het niemandsland tussen Thailand en Cambodja, kijkt premier Van Agt naar de wekelijkse voedseluitdeling. Dat wil zeggen, zeven kilo gram rijst en vier blikjes tonijn en wat olie voor twee personen. BANGKOK Minister president Van Agt heeft gisteren met eigen ogen kunnen zien onder welke barre, onmenselijke toe standen de vluchtelingen uit Cambodja, Laos en Vietnam moeten leven in de kampen in het verlaten en omstreden gebied tus sen Thailand en Cambod ja. De premier bezocht kampen aan de Cambodjaanse grens en die van Laos. Ongeveer 400.000 mensen verblijven in de door militairen bewaakte Thaise kampen. Eens moeten zij terug naar hun vaderland. Het land kan de stroom nau welijks aan en Cambodja neemt de kampen regelmatig onder vuur. De VN bieden wekelijks het allernoodzakelij ke voedsel. „Er overvalt je bij het zien van deze ellende een zekere verslagenheid", aldus de premier. Schril contrast hiermee vorm de de bijna vorstelijke ont vangst die hem ten deel was gevallen in Bangkok. Woens dag nog de saluutschoten en gisteren hadden duizenden mi litairen de straten afgegren deld. Bij het bezoek aan een gezamenlijk Thailands-Neder- lands ontwikkelingsproject, raasden de 28 limousines van het gezelschap langs talloze dorpjes waar de schoolkinde ren, uitgedost en gewapend met de driekleur langs de weg stonden te zwaaien. Van Agt komt zonder concrete orders voor het bedrijfsleven naar huis. Daarover verwacht hij bij zijn terugker wel vra gen. „Langzamerhand trek ik mijn psychologische harnas weer aan, want we gaan op Nederland aan. Als er over een halfjaar orders uit zuid- oost-Azië binnenkomen, zegt geen mens dat daar deze reis aan kan hebben meegewerkt". onze parlementaire re dactie) HAAG Staatsscre- Van Hou welingen nsie) ziet geen aan- ig de ontgroenings- de voor nieuwe ca- i aan de Koninklijke lire Academie 0 in Breda te verbie- Wel vindt hij dat die ontgroening in lichamelijk en geestelijk opzicht een minder zware belasting voor de nieuwe cadetten moet vormen dan tot nu toe het geval is geweest. Van Houwelingen heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld naar aanleiding van een on derzoek dat aan de KMA is in gesteld wegens de uit de hand gelopen ontgroening van vorig jaar september. Een aantal ca detten moest toen met ver schillende lichamelijke klach ten door een militaire arts worden behandeld en één per soon moest zelfs in een zieken huis worden opgenomen. Het onderzoek, dat werd inge steld door een onafhankelijke commissie onder leiding van drs. A. J. Lems, burgemeester van Zaanstad, heeft uitgewe zen dat zich tijdens de ont groening geen excessen heb ben voorgedaan en dat de op gelopen letsels niet te wijten waren aan opzet of grove nala tigheid van de ouderejaars. Sommige lichamelijke klach ten waren een uitvloeisel van eerder opgelopen letsels. Klachten die tijdens de ont groening ontstonden (hoofd pijn, oververmoeidheid, duize ligheid, vochtgebrek en in één geval bewusteloosheid) waren vooral het gevolg van zware lichamelijke oefeningen in dikke kleding bij hoge tempe ratuur. Sommige cadetten wil den zich „niet laten kennen", zodat zij te lang met hun klachten bleven doorlopen. Van Houwelingen komt tot de conclusie dat voortaan bij ont groeningen de volgende drie - Het deelnemen aan de ont groening is niet verplicht; - Bij de ontgroening moeten de jonge cadetten verzekerd zijn van voldoende medische bege leiding, rust en voeding; - Een onverantwoorde licha melijke belasting moet onder alle omstandigheden worden voorkomen. Het zal wellicht nooit onomstotelijk worden vastgesteld of de vier in El Salvador omgekomen Nederlandse journalisten zijn gedood of vermoord. Moord lijkt echter het meest waar schijnlijk als men afgaat op wat tot nu toe uit El Salvador is vernomen. Samen met enkele Salvadoraanse gidsen waren de journalisten lopend op weg naar een gebied, waar zij guer rillastrijders hoopten aan te treffen. Daar wilden zij hun werk doen: verslag uitbrengen, óók over het verzet, zoals an dere journalisten dat eveneens doen elders in de wereld, in Polen, Afghanistan, Suriname. Onze verslaggeefster Corry Vis bijvoorbeeld zat vorige week nog tussen de gevechten in Paramaribo. Krantepublikaties met foto's van de vier journalis ten naar aanleiding van een politieverhoor waren er de oor zaak van dat zij onderweg door wachtposten van het leger werden herkend en schamper bejegend. Twee uur nadat een buschauffeur het groepje had afgezet in een gebied dat als rustig werd omschreven, hoorden boeren uit de omgeving schieten. Een vuurgevecht tussen legereenheden en het ver zet, waarbij de journalisten het onschuldige slachtoffer wer den? Of een gruwzame moordpartij op een ongewapend groepje mensen, waarbij geen getuige in leven mocht blijven? Om onder het huidige regime in El Salvador als journalist vermoord te worden is het niet eens nodig dat je voorkomt op een lijst met namen van 35 verslaggevers, die een ultra rechtse organisatie simpelweg ter dood veroordeelt. Een krantepublikatie over een vijf uur durend politieverhoor, met bij wijze van signalement daarbij foto's van de verdach ten, heeft in de praktijk ook het effect van een doodvonnis. Volgens de laatste berichten is er zelfs sprake van nekscho ten. Zolang nog niets onomstotelijk is vastgesteld kost het moeite het Salvadoraanse regime het voordeel van de twijfel te geven. Het is goed dat er een schok door ons land is gegaan, dat reacties van afschuw en verontwaardiging opklinken en dat tot in Washington toe bij de machthebbers in El Salvador wordt aangedrongen op een onderzoek. Maar men moet bij dit alles zich vooral realiseren, dat de dood van vier Neder landse journalisten geen op zich zelf staand incident is: in El Salvador worden dagelijks tientallen mensen omgebracht. De uitlatingen van premier Van Agt in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer hebben gisteren in deze kolom weliswaar geleid tot een kanttekening bij het eventuele lijst trekkerschap van de CDA-voorman, maar voor dat soort ge dachten is het eigenlijk wel rijkelijk vroeg. Het veronderstelt immers een komende kabinetscrisis en dat is wel het laatste waar het land op dit moment behoefte aan heeft. NATUURLIJK, indien onomstotelijk zou blijken dat deze ministersploeg geen kans ziet om tot een doortastend beleid te komen, dan moet het kabinet plaatsmaken voor een ander. Maar zover is het nog niet. De ministers zijn nog volop doen de een beleid uit te stippelen. Geen van hen heeft laten blij ken aan een goede afloop te wanhopen. Integendeel, gisteren heeft vice-premier Den Uyl in de Tweede Kamer zelfs mee gedeeld dat de drie regeringspartijen dichter bij elkaar ko men. Ook Van Agt heeft zich eerder vrij optimistisch ge toond. Dat maakt het des te vreemder, dat hij zich deson danks er toe heeft laten verleiden op nieuwe verkiezingen vooruit te lopen. Zulke uitspraken zullen zijn coalitiepartners noch tot moediger daadkracht, noch tot inschikkelijkheid brengen. De economische situatie is niet gediend met een kabinets crisis. Indien deze ministersploeg opstapt en er nieuwe ver kiezingen gehouden moeten worden, dan zou er voor het broodnodige herstel van onze economie weer een jaar verlo ren gaan. Noodzakelijke maatregelen zouden uitblijven en een jaar later zouden de ingrepen des te harder en des te pijnlijker moeten zijn. Daarom: de ministers hebben eigenlijk geen keus. Om de economische recessie te kunnen beteuge len zullen zij het met elkaar eens móéten worden. ADVERTENTIE. ptt telecommunicatie Buiten ie eigen regio bel ie 's avonds na zessen en in het weekend voor half geld. WOLKENVELDEN DE BILT-KNMI - Op de Noordzee ligt nog steeds de kern van een depressie, maar de invloed van deze depressie op het weer in de landen rond de Noordzee is sterk teruggelo pen. Vandaag beef de neerslag in ons land beperkt tot een en kele lokale bui. Ook voor de komende dagen lijken de neerslagkansen klein. Ons land komt aan de rand te lig gen van een hogedrukzone die zich zal gaan ontwikkelen bo ven Sscandinavie en de Noor se Zee. Oceaanstoringen zullen voorlopig een koers volgen die via Ierland en Frankrijk naar de Middellandse Zee loopt. Hoewel de oceaanstoringen ver van ons land verwijderd blijven kunnen deze wel van tijd tot tijd wolkenvelden in onze omgeving veroorzaken. In het temperatuurverloop komt nog weinig verandering. Dit betekent dat 's nachts de temperatuur tot dicht bij het vriespunt kan dalen en dat overdag het kwik niet veel verder kan oplopen dan een graad of tien. SCHEEPSHYPOTHEEK- BANK Dank zij een groei van de leningenportefeuille met 18,5 procent tot 1.1 mil jard is de winst vóór belastin gen van de Nederlandse Scheepshypotheekbank vorig jaar toegenomen van 15,8 tot f 17,4 min. De winst na belas tingen nam met ruim 14 pet verder toe tot 10,3 min. Het balanstotaal kwam op bijna f 1,25 miljard, aldus de bank. EMBA NV Emba (indu strie- en handelsondernemin gen) heeft over 1981 in totaal een verlies geleden van circa f 7,7 min (1980: verlies 1,6 min). Van dit verlies heeft cir ca/5 min betrekking op liqui datie- en reorganisatieverlie- zen terwijl het netto-exploita tieresultaat f2,1 min negatief is, zo heeft het bedrijf bekend gemaakt. LEIDEN Groenteveiling. 19-3-'82: andijvie 150-170, snijbonen 1300- 1420, kroten 36. prei 85-155, rabar ber 140-290. spinazie 80-160, sprui ten A 242-257. spruiten B 255, sprui ten D 265-350, uien 17-33. witlof 140- 250, knolselderij 62-66, sla 21-49, raapstelen 39-40, selderij 75-84, pa prika st. 47-79.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11