vCicUc (Sowuvnt 4kkoord in de metaal: volledig ziekengeld Coupleider Rambocus aangehouden VS vragen opheldering over Russisch dreigement PvdA voelt voor sociaal contract ezondheid tieners geeft nauwelijks te klagen Verzorger slaat patiënt dood DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /S7.3S; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers /0.7S. Donderdag 18 maart 1982,72e jaargang no. 22221 Gladys Knight is vanavond op Ned. II om 18.59 uur te gast in „De Muppet Show". Lou Grant krijgt om 20.27 uur te maken met problemen van zijn medewerkers. Ned. I om 22.10 uur een gesprek met vrouwen die zich inzetten voor de vrede. Om 22.40 uur in Studio Sport ijshockey. Perioden met zon en nog een enkele bui. Minimumtempera tuur om het vriespunt, mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Matige zuidwestelijke wind. Zon op: 06.46 onder: 18.50. Scheveningen hoog wa ter: 9.33 en 22.29. Laag water: 4.48 en 17.31. Vermiste vrouw overleden NOORDWIJK De 45-ja- rige Duitse vrouw, die sinds donderdag werd ver mist. is gisteren door twee duinopzichters in het duin ter hoogte van Langevel- derslag dood aangetroffen. Volgens de politie is er geen sprake van een mis drijf. De vrouw had verle den week in overspannen toestand haar woning in het Duitse Krefeld verla ten. Haar auto werd terug gevonden bij het Noord- wijkse strand. Witte Huis voor geheimagenten WASHINGTON De Ameri- kaanse overheid laat een Holly- wood-achtig decor maken van het Witte Huis en andere gebou wen in Washington voor de op leiding van agenten van de ge heime dienst, die met de bescher ming van de Amerikaanse presi dent zijn belast. Dit is uit veilig heidskringen in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. In de afge lopen tien jaar werd tijdens de opleiding van de geheim-agenten gebruik gemaakt van films. Ook werden oefeningen gehouden in de buurt van het Witte Huis. Het werk is echter zo complex gewor den, dat een nieuw opleidings centrum noodzakelijk is. (Van onze speciale verslaggeefster Corry Vis) PARAMARIBO De voortvluchtige luitenant Rambocus, één van de leiders van de mislukte coup, is gistermorgen in het di strict Saramacca aangehouden en overgebracht naar de hoofd stad. Bijzonderheden rond zijn arrestatie zijn nog niet bekend, maar hij zou in elk geval nog in leven zijn. Behalve coupleider Rambocus is ook aangehouden de broer van professor Baal Oemrawsingh, de man die ervan verdacht wordt het brein te zijn achter de mislukte staatsgreep. Zijn lijk werd eerder deze week aangetroffen in de omgeving van Nickerie en sectie heeft uitgewezen dat zijn bloed sporen van het insectenverdelgings- middel endrine bevatte. Zijn stoffelijk overschot werd gisteren onder grote publieke belangstelling volgens de Hindoestaanse rite verbrand. Gisteren werd ook de begrafenis gehouden van de terechtgestel de sergeant-majoor Hawker. Welke rol de broer van professor Oemrawsingh heeft gespeeld is vooralsnog niet duidelijk. Het straatbeeld van Paramaribo vertoont inmiddels weer de normale drukte, maar de toeristenindustrie heeft door de ge beurtenissen een forse deuk gekregen. De hotels zijn grotendeels verlaten, en op het vliegveld heerst een ongewone drukte van mensen die het land willen verlaten. Toch is de situatie in Suri name weer vrijwel normaal. In het land begrijpt men dan ook niet waarom men nu nog overhaast huiswaarts keert. In de hele stad mag weer normaal gefilmd en gefotografeerd worden. Wel is er op diverse punten in de stad, en ook op het vliegveld Zan derij versterkte militaire bewaking. De verwachting is verder dat de installatie van de nieuwe Surinaamse regering niet lang meer op zich zal laten wachten. Pagina 13 Nederlandse ambassadeur teruggeropen Mislukte coup verkleint speelruimte Surinaamse leiders Nieuwe raketten op Cuba WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben Moskou om nadere opheldering ge vraagd over dreigementen die vervat waren in de de toe spraak die Sovjet-leider Leo nid Brezjnev deze week hield waarin hij het besluit tot be vriezing van de plaatsing van SS-20-raketten bekend maak te. De opheldering is gevraagd tij dens een onderhoud tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig en de Russische ambassasdeur in Washington, Dobrynin. Het verzoek zou in het bijzon der gaan over de passage in de toespraak van Brezjnev waar in met vergeldingsmaatregelen werd gedreigd ingeval de NAVO-landen hun besluit tot plaatsing van Pershing-II en kruisraketten zouden uitvoe ren. Waarnemers zien hierin een nauwelijks bedekt dreige ment om kernwapens te plaat sen in de buurt van de Ameri kaanse kusten, wellicht op Cuba. Het Russische persbureau Tass heeft de eerder gegeven nega tieve Amerikaanse reactie op het voorstel van Brezjnev (de plaatsingsstop van SS-20-ra- ketten in het Europese deel van de Sovjet-Unie) van haar kant fel afgewezen. "Washing ton heeft zonder bestudering vooraf het voorstel van de hand gewezen", aldus Tass. Ondertussen duren de negatie ve reacties op de voorstellen van Brezjnev voort. De West- duitse regering meent dat de voorstellen van Brezjnev neer komen op het ondermijnen van de plaatsing van de nieu we Amerikaanse raketten. Iedere avond pizza's, muziek en wijnen bij: PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit een echte houtoven UNIEK IN LEIDEN Ook uit onze keuken tournedos. long. kalfsvlees Iedere avond speelt voor u de zanger/gitarist ENZO CONTÉ Maandag gesloten - Noordeinde 55 - Leiden Telefoon 071-149960. reserv. na 15.00 uur Parkeergelegenheid op het Rapenourg tiende jaar. Meisjes van zeven tien drinken gemiddeld vijf gram alcohol per dag, jongens van die leeftijd drie- a vier maal zoveel, dat staat gelijk aan twee glazen bier. Van de twaalfjarige meisjes rookt er vrijwel niemand, maar rond het zeventiende jaar is dat percentage opgelo pen tot 38 procent (63 sigaret ten per week) en bij de jon gens tot 25 procent 100 sigaret ten per week). TUINBOUW EN HOBBY ARTIKELEN Jan v.d. Meer B.V. 11 an onze sociaal-economische redactie) OETERMEER De werknemers de metaalindustrie krijgen ook na le invoering van de nieuwe ziekte- et het volle netto-loon doorbe- lald bij ziekte. Werkgevers en vak- onden hebben hierover vannacht a vier dagen onderhandelen en ooral cijferen overeenstemming ereikt. Er is een zodanige formule ereikt, dat de werknemers voors- ands eenzelfde percentage premie lijven betalen, terwijl er voor de etaalwerkgevers geen loonkosten ijging optreedt. Het thans bereikte [koord geldt tot 1990. Beide par en hopen, dat nu overal in de be- rijfstak de acties, die hier het felst aren en hier en daar nog (wild) aande zijn, tot een einde komen. In een heel lang zeer gespannen sfeer kwam vannacht om ruim twee uur, toen men afgezien van het urenlange cijfer- werk in de ochtend de klok rond bijeen was geweest het bevrijdende ak koord tot stand. Hoe geweldig er was ge- milimeterd blijkt wel uit het feit, dat men tenslotte nog een uren durend geschil over zevenhonderdste procent premie moest beslechten.... Werkgevers en vak bonden zullen in de komende dagen teza men naar de minister van Sociale Zaken gaan om te bepleiten, dat het kabinet geen blokkades opwerpt voor de uitvoering van het contract. Zou de ziektewet er anders uit komen te zien dan het thans voorlig gende ontwerp dan vervalt het akkoord en moet de hele cijferexcersitie worden overgedaan. Pagina 11: „Niemand is als overwin naar uit de strijd gekomen". erikaanse para's in Sinai irste Amerikaanse soldaten, die deel uitmaken van de internationale vredesmacht, zijn giste- de Sinai gearriveerd. De 400 commando's van de Amerikaanse 82e luchtlandingsdivisie heb- un basis in het zuiden van de Sinai, vlakbij de stad Sjarm el-Sjeikh. Direct na de landing werd jemaakt voor generaal Bull-Hansen, de Noorse commandant van de internationale vredes- Niet meer dan 2 miljard bezuinigen (Van onze parlementaire re dactie) GRONINGEN ZOETER- MEER PvdA-fractieleider Wim Meijer voelt veel voor een „sociaal contract" tussen regering, werkgevers en werknemers over het dit jaar te voeren loon- en prijsbeleid. In dat sociaal contract zullen in gezamenlijk overleg afspra ken moeten worden gemaakt over de ontwikkeling van lo nen en uitkeringen en over het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. „Deze ge dachte spreekt mij zeer aan", zo zei Meijer gisteravond tij dens een spreekbeurt in Gro ningen. Meijer herhaalde gisteren dat de PvdA dit jaar niet meer dan hooguit 2 miljard gulden wil bezuinigen op de over heidsuitgaven. Volgend jaar is de PvdA echter bereid, de uit gaven 4 5 miljard om te bui gen. De PvdA zal zich „met hand en tand" verzetten tegen het loslaten van de koppeling tussen het minimumloon en de minimum-uitkeringen. Meijer constateerde dat er tussen PvdA en CDA „een tamelijk ernstig verschil van opvatting bestaat" over de omvang en de wijze van bezuinigen. Hij waarschuwde echter tegen het oproepen van een crisissfeer. Zie pag. Van der Stee ver wacht nog meer tegenvallers Startschot van Prins Bernhard DEN HAAG In de Houtrusthallen beginnen vandaag de Europese kampioenschappen luchtgeweer en luchtpistool. Gisteren mocht Prins Bernhard al het officele startschot ge ven van het grote schietfeest dat tot en met zondag gaat duren. Prins Bernhard test op de foto's zijn kwaliteiten als schutter. Hij deed het met grote zorgvuldigheid en onder behoorlijke belangstelling. Fotos: MILAN KONVALINKA Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Tuinmeubelshow 400 m2 staat voor u opgesteld donderdag, vrijdag koopavond en zaterdag estverruimende jest oei en ingevoerd fERDAM De Rotterdamse offi- van justitie heeft gisteren negen 7 cel, waarvan acht voorwaarde- geëist tegen een 40-jarige West- r, die vorig jaar 4,5 kilo „geest- mende" paddestoelen had inge- In de paddestoelen zat een ver- el middel. Verdachte verklaarde idestoelen in Schotland te hebben t. Ze zouden voor eigen gebruik edoeld. De Duitser zei in Schot- e hebben gemerkt dat hij na het ervan „een plezierig gevoel" Er is vastgesteld dat de padde- (j goed zijn voor enkele duizen- oses. volgens de officier een hoe- eid voor enkele jaren. Het eten e paddestoelen is schadelijk voor '.ondheid. ARNHEM Een 25-jarige zwakzinni genverzorger uit Arnhem is gisteren gearresteerd op verdenking van mis handeling die de dood tot gevolg had. De verzorger zou een patiënt van de in richting 's Konings Jagt hebben ge schopt en geslagen waardoor deze enke le uren later aan inwendige bloedingen overleed. De verzorger heeft een beken tenis afgelegd. De verzorger heeft onmiddelijk na het gebeuren een collega en het dienstdoen de hoofd van de inrichting op de hoogte gesteld. Volgens een woordvoerster van de inrichting stond de patiënt bekend als zeer moeilijk. Begrip bij Britse lords voor verliefden LONDEN Goed nieuws voor verliefde paartjes in Engeland: de achterbank van taxi's blijft zoals hij was, dat wil zeggen ui terst comfortabel voor tortelduifjes die een taxi niet zozeer aanroepen om van de ene plaats naar de andere te worden gebracht alswel om elkaar liefkozende woordjes toe te fluisteren. Het Britse Hogerhuis dat deze week zijn fiat gaf aan de nieuwe taxiwet, hield ook rekening met de chauffeurs die de verlief den met slechts aandacht voor elkaar en niet voor de tijd, moeten rondrijden. Een gemakkelijke stoel die geen rugpijn veroor zaakt, is een eerste vereiste, zo meenden de geachte afgevaardigden. Al met al een hoopvol begin van de lente, zowel voor chauffeur als passagiers. ÏRDAM Over de ge- eid van de door ons on- fote tieners valt niet veel gen, noch in lichamelijk, in geestelijk opzicht. igen van hen drinken ken misschien wat veel voeding is niet altijd vol- let boekje, maar op een uitzondering na is dat armerend. e conclusie komt de pro- oep Lichamelijke Opvoe ding van de Universiteit van Amsterdam na een onderzoek onder 600 meisjes en jongens van twaalf tot zeventien jaar op twee scholen voor VWO en Havo, het Pius X-lyceum in. Amsterdam en het Ignatiuscol- lege in Purmerend. Het onder zoek kostte tien miljoen gul den en duurde vier jaar. Tieners van tegenwoordig zijn twee tot vijf centimeter langer dan hun leeftijdgenoten in 1965. Deze lengtegroei, die overigens al honderd jaar aan de gang is, wijst op een snelle re ontwikkeling. De tieners zijn eerder lichamelijk volwas sen dan vroeger, terwijl de maatschappij op geestelijk en sociaal terrein door een lange re leerplicht het omgekeerde blijkt te bewerkstelligen: uit stel van de zelfstandigheid en volwassenheid. Het vermoe den bestaat dat het langer zijn wordt veroorzaakt door betere voeding, woon-en leefomstan digheden en gezondheidszorg. Overigens klagenw el veel tie ners over rugpijn, zo blijkt uit het onderzoek. Tijdens de tie nerleeftijd dalen de prestaties in spierkracht, uithoudings vermogen, snelheid en lenig heid niet. Vijf procent van de tieners rond de twaalf jaar gebruikt alcoholische drank, toenemend tot 65 procent rond het zeven-r

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1