m ^oon- en leefgemeenschap wetterhage Zoeterwoude andaag in gebruik genomen Jan Willem maakt twee maal vijf generaties vol V,J umty nenwerking PPR en PSP 5 steeds op de tocht Halve eeuw lang keukenprinses Landbouwschap en ministerie ruziën over besteding Boekje over woningproblemen bij Katwijkse jongeren Volle kerk bij ,Mattaus Passion9 Mooi 18" £cicLe Qowuwt DEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 1982 PAGINA 7 SRDÖRP De samenwerking tussen de PPR en n Leiderdorp staat nog steeds op de tocht. Breek- im met een gezamenlijke lijst de gemeenteraads- izingen in te gaan, bleek de bepaling, dat geen iverking zou mogen worden verleend aan de tot- toming en instandhouding van het college van B waarin partijen zitting hebben die geen progres- en linkse politiek voorstaan. eensluidende formulering heeft men ook nu niet kun- imen. Voor de PPR komt deze er op neer dat men alleen liet zal deelnemen aan een colege waarin CDA of VVD hebben. De PSP gaat verder door te verklaren dat het edewerking wil verlenen aan de totstandkoming van een jk college. Wel is men bereid een college op zijn daden te elen. or een staking kon de afgelopen week geen vuil bij u rden opgehaald. Op dinsdag 16 maart zullen alle rkzaamheden weer normaal door je reinigingsdienst gevoerd worden. De hele week zal met al het beschik- materiaal huisvuil, laadkisten er containers opge- ald en geledigd worden. It is mogelijk dat door het grote aaibod van vuil zo- op dinsdag als op donderdag eengedeelte blijft an in uw wijk of straat. Dit vuil wordt de dag daar- weggehaald. t grofvuilschema wordt met inganj 17 maart ook weer normaal her- Alleen het grofvuil dat in de sta- igsweek bij u thuis is blijven staan helaas niet apart worden opge- i aid. Dit kunt u de eerst volgende haalbeurt aanbieden. leiden Inwoners, directie en per soneel van bejaardencen trum Hofwijck aan de Oegstgeestse Hazenbos- laan namen gistermiddag in de recreatiezaal af scheid van mevrouw Ot- tes, die 24 Jaar In de keu ken van Hofwijck werk zaam Is geweest. Mevrouw Ottes werd gisteren 65 jaar en gaat met pensioen. Aangezien de In Oegst- geest woonachtige keu kenkoningin alles bij el kaar In haar leven onge veer 50 jaar als kokkin werkzaam is geweest, on der meer bij de KLM viel haar gisteren ook een ko ninklijke onderscheiding ten deel. Burgemeester Scheenstra van Oegst- geest speldde haar de me daille In zilver, behorend bij de orde van Oranje Nassau op. Mevrouw Ottes kwam In 1958 In de keu ken van Hofwijck en kookt sinds die tijd tot ieders te vredenheid. in de keuken van het bejaardentehuis, dat ongeveer negentig be woners telt, werken in to taal drie mensen. 45 MILJOEN EXTRA VOOR LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG Tussen het ministerie van land bouw en visserij en het Landbouwschap is one nigheid ontstaan over de besteding van 45 miljoen gulden die het ministerie extra voor land- en tuin bouw beschikbaar heeft. De 45 miljoen gulden is afkomstig uit een bedrag van 25 miljoen gulden, die de landbouw krijgt ter compensatie van het weg vallen van de bijzondere regionale toeslag op inves teringen in de landbouw - een besluit van minister Terlouw (Economische Zaken) - en 20 miljoen gulden, die de overheid extra binnen heeft gekre gen door de stijging van de gasprijzen in de tuin bouw. Op de achtergrond speelt bij het conflict onder meer een vorig jaar opgestelde regeling voor hulp aan bedrijven, die in financiële problemen zijn ge komen door investeringen in het verleden, de „zwemvestre- geling". Oorspronkelijk heeft de overheid 20 miljoen gulden die men uit het gas heeft bin nengekregen bestemd voor de zwemvestregeling (10 miljoen gulden) terwijl de rest ging naar exportbevordering (viif miljoen), bosbouw (drie mil joen) en de rest naar verplich tingen die verleden jaar al zijn aangegaan om boeren finan cieel te helpen bij de aanleg van sloten en weggetjes op hun terrein. Naast de overheid droegen de banken ook nog tien miljoen gulden bij aan de regeling. Gebleken is nu dat de regels om voor een krediet op basis van de zwemvestregeling in aanmerking te komen zo strak gesteld zijn dat er geld over blijft. Volgens het schap is dat al vijf tot tien miljoen gulden dit jaar. Daarmee zou de rege ling zichzelf financieren waar door de overheid de twintig 'miljoen gulden uit de gasop brengsten in feite overheeft. - Het schap wil nu dat dit geld opgeteld wordt bij het bedrag van 25 miljoen gulden dat mi nister De Koning overigens nog van zijn collega Terlouw moet krijgen. Het schap heeft nu bij De Koning een lijstje in gediend voor de besteding van de 45 miljoen gulden. KATWIJK De Stich ting Jongerenhuisvesting Katwijk (SJHK) heeft vanmorgen het eerste exemplaar van het boekje „Woningnood onder jon geren?" aangeboden aan wethouder J. Vink. In het boekje, dat is samenge steld met financiële steun van het ministerie voor Volkshuisvesting, gaat de stichting in op de proble men die jongeren in Kat wijk hebben met het ver krijgen van een woning. De SJHK is van mening dat jongeren in Katwijk nauwe lijks aan een woning kunnen komen. De criteria die de ge meente bij het toewijzingsbe leid hanteert, maken dit in veel gevallen onmogelijk. Zo is de leeftijd bij een aanvraag voor woonruimte bepalend voor de mate van urgentie waardoor iemand van onder de 23 jaar weinig kansen heeft. Ook worden gehuwden be voordeeld boven ongehuwden terwijl het voor vrouwen die geen kostwinnaar zijn in veel gevallen niet eens mogelijk is om zich in te laten schrijven. De stichting gaat er in het boekje „Woningnood onder jongeren?" van uit dat ieder een vanaf 18 jaar een gelijke kans moet hebben op zelfstan dige huisvesting. Uitgangspunt daarbij is voor de stichting de huidige huisvestingssituatie van een woningzoekende. In dit systeem is het mogelijk dat een 20-jarige veel urgenter is dan iemand van 29 terwijl het in de gemeenteregels automa tisch zo is dat de oudere wo ningzoekende bevoorrecht wordt. De SJHK uit in het boekje ook de nodige kritiek op de stuur groep 1- en 2-persoons huis houdens, waar zij overigens ook zelf zitting in heeft. Er is volgens de stichting na een jaar vergaderen nog nauwe lijks iets bereikt. „De gemeen te zit niet zo hard te springen om voor jongeren huizen te bouwen of woningen aan te passen aan de kleinere huis houdens", concludeert de SJHK dan ook bitter. Eén van de concrete plannen van de SJHK die ook in de praktijk gestalte krijgt is de in stelling van een woonspreek- uur waar jongeren terecht kunnen met allerlei vragen op huisvestingsgebied. Het spreekuur wordt gehouden op iedere maandag van zeven tot acht uur in het JAC-gebouwtje aan de Parsstraat (hoek Hoor- neslaan). KATWIJK In de Dorps kerk had gisteravond de tradi tionele uitvoering van de „MatthaUs Passion" van J.S. Bach plaats. Evenals andere jaren was de kerk weer tot de laatste plaats bezet. Het was weer groots en stijlvol wat geboden werd, met het se rieuze en evenwichtige vertol ken van koren en koralen, die in uitstekende samenhang ver liepen, met het prima begelei dende Nederlands Barok En semble en voor de pauze ook met het Haags Matrozenkoor, dat zich op een verzorgde ma nier van zijn taak kweet. De sopraan Christine Harvey en de alt Joke de Vin zorgden voor fraaie en met inleve ringsvermogen gezongen aria's en recitatieven. De beide ten ors Anton Trommelen en Ad van Baasbank en de bassen Ruud van der Meer en Hans Zomer zongen op een wellui dende en serieuze wijze hun partijen. Evenals andere jaren zorgde Tijn van Eyk weer voor fraai orgelspel. Dankzij de exacte en bezielende leiding van Johan Admiraal, kon al het ter voorbereiding van deze magistrale uitvoering gedane werk, optimaal tot z'n recht komen. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. Van de Leidse Courant _als nieuwe abonn Naam_ Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische aischrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar Naam Adres Plaats/Postcode- Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. onalisering schooladvieswerk verloopt traag ERDORP De regionali- van het schooladvieswerk vindt de nodige vertraging, eelde wethouder H. J. Ver- (CDA) gisteravond mee tij een vergadering van raads- lissie onderwijs. Als belang- oorzaak noemde Verdier imezwaai die de gemeente- ren van Zoeterwoude en choten hebben gemaakt, yankelijk waren zij de hard- nu maken zij pas op de aldus Verdier. [oeterwoudse gemeenteraadslid uw Plantinga (CDA), op de pu- tribune aanwezig om als lid van ïoolbestuur de belangen van de Kastanjelaanschool te behartigen, ver klaarde dat het algehele gevoelen in de Zoeterwoudse raad afwijzend was ten opzichte van een uitbouw van de Leid se schooladviesdienst. „Wij hebben niet zulke beste ervaringen met gemeen schappelijke regelingen", stelde me vrouw Plantinga die verder zei te ver wachten dat de toekomstige financiële lasten wel eens tegen zouden kunnen vallen. Wethouder Verdier zag niets in een voorstel van het VVD-raadslid me vrouw C. Huigen-van Boven om te on derzoeken of er mogelijkheden voor sa menwerking tussen Leiderdorp en Zoe terwoude zouden zijn. Een dergelijke combinatie van het schooladvieswerk zou niet op een subsidie van het rijk kunnen rekenen omdat de gemeente Leiden dan buiten spel wordt gezet. Tekorten bij „De Mierenweide'' KATWIJK De exploitatietekorten van het sportfondsenbad „De Mierenweide" zijn in 1981 nog verder opgelopen. Vooral door het tegen vallende aantal bezoekers wordt er over het vo rig jaar 843.831 gulden verlies geleden. De be groting van het zwembad hield al rekening met een tekort van 791.140 gulden. De begroting ging uit van een stijgend aantal bezoekers waardoor het verlies beneden de 8 ton zou blijven. De veel te optimistische raming van dei raad van beheer is echter gelogenstraft. In plaats van de verwachte stijging van het aantal bezoekers kwamen er in 1981 minder mensen naar „De Mierenweide" als in 1980. Volgens wethouder J. van Dijk moet de raads commissie van financiën er dan ook rekening mee houden dat het reeds geraamde tekort met 53.000 gulden zal worden overschreden. Sloot Caslaan ernstig vervuild LEIDSCHENDAM De sloot langs de Leidschendamse Gaslaan is sterk verontreinigd met afval van de oude gasfa briek. Onaanvaardbare hoeveelheden minerale olie en gifti ge stoffen (cyanides) bevinden zich in het oorspronkelijk driehonderd meter lange slootje. Dit staat in een rapport van het hoogheemraadschap Delfland dat een onderzoek heeft verricht in opdracht van de gemeente Leidschendam. Waarschijnlijk moet de hele sloot worden uitgegraven om de vervuiling weg te krijgen. Een van de mogelijk methoden om het verontreinigde slib te laten verdwijnen, is verbranding. Het onderzoek dat nu is gedaan beperkt zich tot slechts enkele stoffen. Uit de analyses kon Delfland niet opmaken of het drinkwater ook is vervuild. Zoals bekend is een aantal bewoners rond het oude gasfabrieksterrein afhankelijk van het grondwa ter. Delfland heeft de gemeente Leidschendam geadviseerd tot controle van het grondwater over te gaan. Veertig jaar „juf' OEGSTGEEST Vol verwachting klopten de hartjes van de leerlingen van de christelijke Joris de Witte- school aan de Oegstgeestse Kamperfoelielaan toen gis terochtend een grote versierde auto het schoolplein op reed. Daarin zat mevrouw Irene Mooi die bijzonder hartelijk verwelkomd werd omdat zij uitgerekend veertig jaren voor de klas heeft gestaan. Onder een groot aantal erebogen mocht zij derhalve het school gebouw betreden waar veertig leerlingen haar een rode roos aanboden hetgeen aldus een fraai boeket opleverde. Het leuke van het schoolfeest, dat daarna losbarstte, was dat iedere klas een stukje had ingestudeerd en voor eigen inbreng zorgde. En daaraan werd ook deelgenomen door de kleuters van de Joris de Witte kleuterschool. De leerlingen van de zesde klas zorgden voor een interview met Irene Mooi. Geschenken waren er vele, zoals een fraaie „opoefiets", geschonken door het schoolteam, bestuur en oudercommissie. aanloop tot Swetterhage veel tegenwerking ondervonden, van nagenoeg alle instanties. Daar staat tegenover dat de bouw zeer voorspoedig is ver lopen", aldus drs. G.P.J. Arts, directeur-psycholoog van de Stichting Gemiva. Swetterha ge heeft 60 miljoen gulden ge kost, ongeveer 200.000 gulden per bed. De bewoners variëren in leeftijd van twee jaar tot in de zestig jaar. Er zijn ongeveer 300 personeelsleden, bijna net zoveel als het aantal gehandi capten. „We mogen ons geluk kig prijzen dat we de bezuini gingswoede nog net hebben kunnen ontlopen. De meeste wensen hebben we gereali seerd. Al met al is het toch geen luxe tent geworden", al dus de heer Arts. Swetterhage is goed aangepast aan zijn bewoners. Door de woon- en leefgemeenschap is verspreid over een aantal ge bouwtjes die aansluiten bij het niveau van de verstandelijk gehandicapten. Voor de dub- belgehandicapte bewoners, die sterk op verzorging zijn aange wezen is er bijvoorbeeld het paviljoen De Linde. Gehandi capten die verstandelijk op een hoger niveau zitten kun nen bijvoorbeeld terecht in de twee stervormige paviljoens, Muscadel en De Molen. Deze paviljoens hebben zes poten, in elke poot zitten 12 bewoners. Zij die nog meer in hun mars hebben worden ondergebracht in De Roskam en 't Loet, ge schakelde bungalowtjes die op zichzelf kunnen draaien. Swetterhage omvat verder on der meer nog een dagactivitei tencentrum, waar groepen van tien tot elf personen onderwijs krijgen op het niveau van de kleuterschool/eerste klassen lagere school, en waar aan so ciale ontwikkeling en recrea tie wordt gedaan. Kinderboerderij Nog twee andere voorzienin gen binnen Swetterhage zijn het bewegings/fysiotherapie- gebouw en de combinatie keu ken/restaurant. Het eerste ge bouw bevat onder meer een oefenbad; niettemin zal ook van het Zoeterwoudse zwem bad nog gebruik worden ge maakt. In het tweede gebouw is ook ruimte voor recreatie en hobbyclubs. Het ministerie van volksgezondheid wilde geen extra geld beschikbaar stellen voor een kinderboerde rij, maar dankzij de Stichting Steun door Rabobanken kan deze er toch komen. Dit steun fonds, dat onder meer projec ERWOUDE erhage, de nieuwe en leefgemeen- voor verstandelijk dicapten in Zoeter- e is vandaag door de lers in gebruik ge- n. Voor ongeveer ze- gehandicapten in het restaurant lestprogramma afge- naar aanleiding van huizing naar de mo- accommodatie. De ;e nieuwbakken be- s waren een dagje zaten bij ouders of gers, teneinde on- e opwinding naar ding van de verhui- e vermijden. Zij zul- in de loop van de hun intrek nemen, erhage, dat de afge- jaren is verrezen ie Blankaartweg 2 de Zwetkade) in •woude is de groot- modernste voorzie- iie de Stichting Ge- tot nu toe heeft la- rrijzen. n 300 bewoners zijn af- g uit Huize Weipoort in Zoeterwoude, Voorgeest Oegstgeest en Huize De IJssel uit Moordrecht. Zij hebben ja renlang in totaal verouderde tehuizen geleefd en waren hard aan een nieuw onderko men toe. De weg naar Swet terhage is geen gemakkelijke geweest. Al in 1967 werd een aanvraag ingediend bij het mi nisterie van volksgezondheid voor de bouw van een nieuw internaat aan de Vrouwen weg voor 250 gehandicapten. De gemeente Leiden, eigenaar van de grond bleek echter niet bereid de bestemming ervan te wijzigen ten behoeve van Ge miva. De gemeente Zoeter woude bleek wel bereid grond beschikbaar te stellen. Het ferceel nabij de Zwetkade wam vrij nadat de Angela Stichting uit Nieuwveen van de grond had afgezien en in eigen omgeving een nieuw- bouwplan voor Huize Ursula ontwikkelde. Paal 2o kon, nadat eind 1978 toe stemming van volksgezond heid was ontvangen in oktober door oud-burgemeester Det- ipers de eerste paal worden geslagen voor het nieuwe com plex. „We hebben helaas in de ten in ontwikkelingslanden geldelijk ondersteunt heeft een aanzienlijke bijdrage voor de boederij geleverd. Gisteren gal het Zoeterwoudse college toe stemming voor de bouw van de kinderboerderij, die naar wordt verwacht rond de bouwvakantie gereed zal zijn. In Swetterhage zal nauw in teamverband worden samen gewerkt. In plaats van hoof den zullen teamleiders funge ren. „We willen de hiërachie een beetje vermijden op Swet terhage", aldus de psycholoog Hans Bouter, coördinator van Swetterhage. „We hebben al in de Weipoort en De IJssel zo gewerkt en dat is goed beval len. We willen de eigen initia tieven een kans geven en ook de inspraak van de bewoners serieus behandelen", aldus Hans Bouter. Ook aan de inte gratie met de inwoners van Zoeterwoude zal veel aandacht worden besteed, onder meer via de Aloysiusschool. Uit 'Open Dagen' is al gebleken dat de inwoners van Zoeter woude belangstelling hebben voor de gehandicapte mede mens. De 300 Swetterhagena- ren worden bijgeschreven als inwoners van Zoeterwoude. De officiële opening van Swet terhage zal waarschrijnliik in september worden verricht. Met de gebooorte van Jan Willem Hendrik van Eg- mond heeft zich 18 februa ri een uniek feit In Rijns burg en Katwijk voorge daan. Jan Willem, zoals de jonge spruit wordt ge noemd, maakt niet alleen aan moeders maar ook aan vaders kant de lijn van vijf generaties vol. Het duurde een tijdje voor de hele 'stamboom' op de foto vereeuwigd kon wor den, omdat Jan Willem de eerste tijd nog niet naar buiten kon en de hele fa milie zich naar De Wllbert moest begeven om ook overgrootmoeder Wilhel- mina Van Duyn-Schaap van vaders kant op de foto te krijgen. De jongste telg van beide geslachten is een zoon van Koos van Egmond en Anneke van Egmond-van Delft en werd geboren in de Katwijkse Seinpoststraat, waar zijn ouders een zomerhuisje bewonen. Zij hopen na deze gezinsuitbreiding snel een huls In Rijnsburg te krijgen. Jan Willem zit dus dik in de familie. Eerst het rijtje aan vaders kant (zittend): Koos van Egmond (vader), Wilhelmlna van Egmond- de Vreugd (oma), Maartje de Vreugd-van Duyn (over grootmoeder, met Jan Wil lem op schoot) en Wilhel mlna van Duyn-Schaap (betovergrootmoeder). Het rijtje aan moeders kant (staand): Anneke van Eg mond-van Delft (moeder), Willem van Delft (opa). Leen van Delft (overgroot vader) en Anna van Delft- Wijnands (betovergroot moeder).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7