krakers mogen voorlopig n Gulden Vlies blijven remeente eist 13.000 gulden van fvalstoffenbedrijf De Nobel Kanon bleek te zwaar geschut :iden Studenten krijgen Mare niet meer thuisgestuurd )A HEEFT NODIGE TWIJFELS O VER FINANCIERING RESTAURATIE EGENS OVERTREDEN HINDERWET: Belastingplichtige kan aangiftebiljet door ambtenaar laten invullen LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 1982 PAGINA 3 efwijze oude Grieken jft raadsel DEN Het is nog altijd een raad- uraarom men rond 6.000 voor Chris- in Griekenland is overgegaan van nomadenbestaan als jager en verza- aar op het bestaan als landbouwer reeteler met een vaste verblijfplaats, stelt mevrouw M. Wijnen in haar afschrift waarop zij aan de Leidse versiteit promoveerde tot doctor in etterkunde. Het lijkt erop, dat deze andering een interne ontwikkeling waarbij contacten op kleine schaal Azië een niet onbelangrijke rol ben gespeeld. Aan de hand van een erzetting beschrijft mevrouw Wij- zo'n klein boerendorp. Veel sporen huisjes en hutten zijn er niet over. vondsten hebben aangetoond dat gemengde boerenbedrijf het voor- mste middel van bestaan was. Inwijding Petrusorgel door mgr.Simonis LEIDEN Mgr. dr. A.J. Simonis, bis schop van Rotterdam wijdt het uitgebreide Petrusorgel in de St Petruskerk aan de Leidse Lammen- schansweg 40a plech tig in. 'Dit gebeurt zondag 28 maart om drie uur. Aansluitend op de inwijding zal Thijs Kramer een kort orgelconcert ge ven. LEIDEN „Zet de verzen ding van het universiteits blad de Mare aan de 14.000 Leidse studenten stop." Al dus luidt een voorstel van het college van bestuur van de universiteit aan de unversi- teitsraad. Het college denkt door deze besparing van por- tikosten 200.000 gulden te kunnen bezuinigen op de be groting. In een brief heeft Mare aan het college laten weten: "Geen onoverkomelijke be zwaren te hebben" tegen het voorstel van stopzetting van verzending. De universiteits raad zal dit voorstel hoogst waarschijnlijk uitvoerig be spréken in de vergadering van volgende week maandag tijdens de behandeling van de herziene begroting 1982. Vorig jaar hebben in diezelf de raad uitvoerige discussies plaatsgehad over een derge lijk voorstel tot bezuinigen. Het plan van het college om verzending van Mare aan de studenten stil te zetten en hen het blad zelf af te laten halen werd toen door de uni versiteitsraad afgewezen. Het blad heeft toen uiteindelijk een eigen begroting gemaakt met kostenbesparende maat regelen. Zo werd bijvoor beeld het adressenbestand „geschoond". Ook verscheen de Mare in 1981 één maal minder en werd de opbrengst van de advertenties hoger geschat. Geen staking bij NDB LEIDEN De leden van de FNV vakbondbond Druk en Papier, die werk zaam zijn bij het Neder lands Drukkerij Bedrijf (NDB) hebben gistera vond in overgrote meer derheid nee gezegd tegen een voorstel van hun bond om te gaan staken. Met een stemmenverhouding van 31 tegen 5 werd het voorstel van de vakbond van tafel geveegd. De gra fische bond Druk en Pa pier wilde de NDB als één van de speerpunten ge bruiken in de acties tegen de kortingen op de ziekt- wet. DEN De krakers het het gemeentelijke i aan de Breestraat het Gulden Vlies, ;en blijven zitten tot met de restauratie van pand wordt begonnen, college van B en W ft besloten het advies de commissie voor de oep- en de bezwaar- iften inzake een be- arschrift van de kra- op te volgen. :ollege had de krakers op bruari een brief gestuurd, rin werd geëist dat het len Vlies binnen vijf da- ontruimd zou worden. De krakers dienden bij de com missie voor de beroep- en de bezwaarschriften een be zwaarschrift in tegen deze aanschrijving van het college. De commissie adviseerde het college de krakers maar te la ten zitten. Volgens de commis sie had het college niet aange toond, dat het pand in zo'n slechte staat verkeert, dat een ontruiming op korte termijn gerechtvaardigd is. Het college stelt nu als voorwaarde voor het „gedogen" van de krakers in het pand, dat zij voldoen aan de eisen die de brandweer ten aanzien van het stoken stelt. „Wij blijven van mening, dat het perceel niet aan een aantal elementaire eisen van de Bouwverordening voldoet," aldus het college in een brief aan de (advocaat van de) kra kers. Het college laat in het ongewisse wanneer de restau ratie zal beginnen. De krakers hebben nog geen standpunt bepaald ten aanzien van de beslissing van B en W en de daarbij gestelde voor waarden. Het CDA heeft inmiddels de nodige vraagtekens geplaatst bij de manier waarop het col lege van B en W de restauratie van het Gulden Vlies denkt te financieren. Het college heeft de gemeenteraad gevraagd ruim 1 miljoen beschikbaar te stellen voor het Gulden Vlies. Dat miljoen is volgens het col lege over van onder meer de bouw van de Hoflandburg, de restauratie van de Walmuren in de Camp, en de kruising van de spoorbaan Leiden Woerden met de Haagweg en de Morsweg. Het CDA is bang dat deze plannen van het col lege de financiële draagkracht van de gemeente te boven gaan, te meer om dat de begro ting voor 1982 een gat vertoont van 2 miljoen gulden. „Kunt u aantonen dat de aanwending van de kredieten niet een on verantwoorde verzwaring van de bezuinigingstaak later dit jaar zal worden," aldus de christen-democraten. Het CDA wil weten waarom het college nu pas met de medede ling komt, dat er geld over is van een aantal projecten. Vol- papieropsiag op het terrein van De Nobel is de gemeente een doorn in het oog. DEN De gemeente 'pen eist 13.000 gulden het afvalstoffenbe- De Nobel aan de Jterwoudseweg. De ge- tjnte vindt dat De No de hinderwetvergun- heeft overtreden balen papier voor loods op te slaan. De j| el bestrijdt dit en Jt de Raad van State 'aagd de vordering op j :horten totdat' dezelfde i l een uitspraak heeft j ian over het beroep De Nobel tegen de unning heeft inge- gunning voor het bedrijf van De Nobel aan de Zoeter- woudseweg 9. Onderdeel van de vergunning was dat los papier alleen binnen in de bedrijfshal verwerkt en op geslagen mocht worden. Op 17 februari constateerde een ambtenaar dat op het voor terrein balen papier waren No! i. De Nobel kreeg een proces verbaal doch wei gerde de balen papier weg te halen. De gemeente eiste daarop een dwangsom van 1000 gulden per dag dat de balen buiten zouden liggen. Raad van State De vordering is inmiddels onuploDPn tot 13 000 Piildpn De Nobel heeft het "geschil aan de Raad van State voor gelegd en om het opschorten van de vordering gevraagd. Deze laatste zaak diende gis teren in Den Haag. „Een eenvoudige zaak", oor deelde mr. Th. Schaper, raadsman van De Nobel: „Op het voorterrein ligt geen los papier maar balen, gebonden papier en daarover staat niets in de hinderwetvergun ning. Ik begrijp dan ook niet dat de gemeente er zo gewel dig veel drukte over maakt terwijl er niets aan de hand is". Volgens de heer N. Ket- tenis, die namens de gemeen te optrad, wés er in de on derhandelingen met De No bel altijd van uitgegaan dat het papier binnen opgeslagen zou worden. De hinderwet vergunning was daar volgens hem voldoende duidelijk over. Hij wees er op dat de gemeente ook een hogere dwangsom had kunnen eisen maar het bedrijf economisch niet in de wielen had willen rijden. Staatsraad J.Aarden meende echter dat er in de hinder wetvergunning niet duidelijk was vastgelegd dat er geen balen papier buiten mochten worden opgeslagen. Hij vond bovendien dat de gemeente een nogal forse dwangsom had opgelegd. De uitspraak wordt binnen enkele dagen gedaan gens de partij had de gemeen teraad dit al veel eerder moe ten weten, zodat er gepraat had kunnen worden over be- stedeing van deze gelden. Het CDA wil weten of een verdere versobering van de restaura tieplannen mogelijk is en hoe veel mensen aan het werk kunnen bij de restauratie van het Gulden Vlies. De partij verlangt dat de vragen mor gen worden beantwoord bij de behandeling van de financie ring van de restauratie tijdens een gezamelijke vergadering van de commissies ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Wethouder Paul Bordewijk (PvdA) legde gisteravond aan zijn fractiegenoten uit dat het niet mogelijk het Gulden Vlies nog goedkoper te herstellen. De PvdA wil met de college plannen akkoord gaan omdat de partij het niet verantwoord vindt het Gulden Vlies verder te laten aftakelen. Wat de toe komst van het gebouw na res tauratie zal zijn is nog ondui delijk. Het college wil het Gul den Vlies een openbare functie geven. Wethouder van Dam deed gisteravond de suggestie de stichting Welzijn in het pand te vestigen om vervol gens het pand waarin de stich ting nu is ondergebracht te verkopen. De filosofie achter dit beleid is dat de gemeente Leiden op die manier nog wat van het geld dat in het Gulden Vlies is gestoken kan terug verdienen. Een Duits kanon uit de Tweede Wereldoorlog was gistermorgen een groep technisch specialisten van de landmacht de baas. De soldaten wilden een van de kanonnen die bij de entree van het Legermuseum staan opgesteld, verhuizen. De kanonnen worden alle verwijderd om opgeknapt te worden en straks het nieuwe onderkomen van het Legermuseum in Delft te sieren. Dat nieuwe museum wordt over zo'n twee jaar betrokken. Maar de verplaatsing bleek een onverwacht zware klus. Het dertien ton wegende ge vaarte belastte de stempels van de takelwagen dermate zwaar, dat deze dwars door het broze wegdek zakten. Met als gevolg, dat de takelwagen kantelde en met kanon en al in de langs de toegangsweg lo pende sloot belandde. Het duurde vele uren voordat de technisch specialisten erin slaagden de takelwagen weer op de wielen te krijgen. Het lichten van het kanon zal nog enige tijd vergen. De directie van het Legermu seum schaamde zich een beetje voor de blunder van de land macht. Fotografen werden in opdracht van de museumlei ding met krachtige hand door leden van de Koninklijke Ma rechaussee weggestuurd. Niet vanwege de staatsgevaarlijke aspecten van de gekantelde ta kelwagen, maar omdat het zo'n vervelende zaak was voor de jongens van de landmacht. Pas na enig aandringen kon het ongeval echter wel ver eeuwigd worden. Al bleef het een beetje vervelend. Trottoir-defensie (1) In Leiden fietst en loopt een aantal mensen rond die het zat zijn. Spuugzat, wel te verstaan. Anoniem geven zij in een stenciltje te kennen wat de reden van hun onsteltenis is. ,J\1 jaren een met auto's volgepropte binnenstad, waar je koppijn van krijgt of ziek van wordt", schrijven zij. Daarom is er nu de 'trottoirde fensie-Leiden', die opkomt voor de belangen van fiet ser en voetganger. Trottoir-defensie (2) „Want", zo schrijft deze anonieme beweging: „De stad is bedoeld om in te wonen en te leven Maar voor hen die de stad leefbaar trachten te houden door te gaan lopen ot te fietsen, wordt het zo langzamerhand levensgevaarlijk met ai die rondscheurende auto's". En tot overmaat van ramp „worden ze nu ook nog overal neergekwakt, op stoe pen, fietspaden, wandelgebieden pleintjes, kleine steegjes etc. etc. En die smalle rotstoepen en fietspaden zijn ai smal genoeg. Lopen en fietsen is net een gevaarlijke slalom ge worden". Spuugzat (3) Conclusie: „De auto-parkeer-terreur heeft in Leiden vrij spel gekregen. De politie heeft het al lang opgege ven, dat weet iedereen Daar waar de politie faalt komt de 'trottoirdefensie' in het geweer. Onder het motto 'Schroot in de goot' en 'Banden af van de stoep' zullen de leden van deze groepering zelf bonnen uit gaan delen aan de autobestuurders die zich niet aan de regels wensen te houden. En daar zal het niet bij blij ven. „Dit is nog maar het begin", zo verzekert ons het trottoir-defensief. Bingo-dansant Clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 houdt vrijdag 19 maart een bingo-dansant. De toegang is gratis en de zaal gaat om half acht open. Van der Werf straat De gemeente houdt morgenavond in de buurtwinkel aan de Haarlemmerstraat 73b een bijeenkomst over de plannen met het Runderpleintje. De gemeente zal de tekeningen van de gemeente over de nieuwe inrichting van het plein ter discussie stellen. De bijeenkomst be gint om half acht. Om kwart voor negen wordt het speelterrein aan de Van der Werf straat aan de orde ge steld. De vraag is hoe het speelterrein ingericht moet worden. De bedoeling is, dat het terrein wordt voor zien van allerlei speelwerktuigen. De gemeente heeft hiervoor een plan gemaakt. De bijeenkomst begint om kwart voor negen. Belastingform ulier Ook dit jaar zal het CNV weer behulpzaam zijn bij het in vullen van belastingformulieren. Als tegemoetkoming in de kosten vraagt het CNV e?n bijdrage van zes gulden per formulier. Het CNV heeft de Bevrijdingskerk gekozen als de plaats waar iedereen vrijdag 19 maart 's middags van 13.45 tot 16.30 en 's avonds van 19.15 tot 21.30 terecht kan. Tweemaal ongeluk met bus op Breestraat LEIDEN Een meisje van 7 jaar en een 25-jarige wielrijd- ster uit Voorschoten zijn giste ren op miraculeuze wijze voor een ernstig ongeluk bespaard gebleven. Beiden kwamen on der een bus terecht. Het meisje stak via een voet gangersoversteekplaats de Breestraat over. Toen zij aan de overkant was, keerde zij plotseling om en rende terug, schuin de weg over. Het meisje werd geschept door een auto. Zij kwam op de andere weg helft terecht, waar juist een bus naderde. De chauffeur remde krachtig. Uiteindelijk lag het meisje tegen het rech tervoorwiel van de bus. Het kind werd bewusteloos naar het AZL gebracht, maar was verder ongedeerd. 's Morgens was, eveneens op de Breestraat, een vrouw uit Voorschoten onder de bus te recht gekomen. Zij passeerde een wielrijdster, die juist op dat moment een geparkeerde auto omzeilde. De sturen raak ten in elkaar verstrengeld. Zo doende viel de Voorschotense. Met een gebroken teen en een gekneusde voet werd zjj naar A7T, ovprrrpbrnoht LEIDEN De belasting plichtige in de regio, die moeite heeft met het in vullen van zijn aanslagbil jet, kan de hulp inroepen van een ambtenaar. Des gewenst vult deze het pa peras in samenwerking met de belastingplichtige De inspectie der directe be lastingen in Arnhem is be gonnen met deze proef, die inhield dat bepaalde groepen belastingplichtigen door des kundigen geholpen werden bij de invulling van hun aan slagbiljetten. Het experiment werd een succes. Velen de den een beroep dp de gebo den hulp. Zodoende kregen zevenentwintig andere belas tinginspecties onder meer de Leidse toestemming de voorlichting op dezelfde wij ze te regelen. Tot 1 april kunnen belasting plichtigen, voor zover zij loon, pensioen of een uitke ring genieten, voor de invul ling terecht bij het belasting gebouw aan het Stations plein. Daarnaast houden be lastingambtenaren zitting in een aantal gemeente-, club- en buurthuizen in Leiden en omgeving. Ook daar kan men terecht met het belas tingformulier (de preciese plaatsen en data maakt de belastingdienst te zijner tijd door middel van advertenties bekend). Uiteraard blijft het mogelijk mondeling informatie in te winnen bij het belastingkan toor. De hulp bij het invullen is niet van toepassing voor degenen, die normaliter tot de clientele van een accoun tant of belastingconsulent be horen. Om ervoor te zorgen, dat het aangifteformulier op de voor de belastingplichtige voorde ligste wijze wordt ingevuld, is een aantal lijsten samenge steld. Daarop staan de meest voorkomende verwervings-, ziekte- en studiekosten over zichtelijk gerangschikt Voordat de hulpbehoevende belastingplichtige aan de beurt is, kan hij 'zijn geval' alvast doornemen. Daarmee wordt eventuele schijn voor komen, als zouden ambtena ren bepaalde aftrekposten

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3