Rebellerende militairen spelen in op onvrede van de bevolking echtende militairen irengen Paramaribo rep en roer We worden beschotenwe moeten het gebouw uit V iwker heerst pot Hawker en Rambocus eerder bij staatsgrepen betrokken fUENLAND LEIDSÉ COURANI VRIJDAG 12 MAART 1982 PAGINA ft 1SLAGGEEFSTER CORRY VIS VANUIT PARAMARIBO: HBO DEN kG „We worden en, we moeten het uit, het is hier ge- flijk..." Met deze woor- gevolgd door enkele bden stilte en de van de telefoniste et afgelopen ein- gistermiddag om 'uur een telefoonge- dat onze verslag er Corry Vis vanuit rinaamse hoofdstad Paramaribo had met een onzer redacteuren. Kort na het bekend worden van de staatsgreep nam zij haar intrek in het gebouw van het Surinaams Nieuws Agentschap (SNA) aan de Gravenstraat in Paramari bo, de straat waaraan ook verschillende ministeries en het presidentieel paleis gelegen zijn. Op het mo ment dat in de Graven straat werd gevochten kregen wij contact met Corry Vis. Hieronder eni ge passages uit het tele foongesprek, dat werd af gebroken toen het SNA- gebouw werd beschoten en alle aanwezigen wer den geëvacueerd. „Op net moment is ons ge bouw omsingeld. Buiten wordt geschoten. Pantserwagens en andere militaire voertuigen razen over straat en zodra men Heb je er enig idee van hoeveel soldaten nog ach ter luitenant-kolonel Bou- terse staan. „Dat is onduidelijk. De wildste geruchten doen de ronde, maar het lijkt erop dat dat Bouterse zich met de hele mi litaire top heeft verschanst in Fort Zeelandia. Degenen die vannacht hebben geprobeerd de macht over te nemen zitten in de Membre Boekoekazerne. Veel mensen zijn bang dat het vanavond, wanneer de pas in gestelde avondklok van kracht wordt, tot gevechten tussen beide partijen zal komen. Ik hoor dat op dit moment een aanval wordt uitgevoerd op Fort Zeelandia, met pantser wagens en vanaf de Suriname- rivier met marineschepen". Wanneer is voor het eerst geschoten „Vanmorgen om half vijf zijn voor het eerst schoten ge hoord. Op diverse strategische punten in de stad. Eerst werd verteld dat Bouterse en Horb waren gevangen genomen. Dat is inmiddels tegengesproken. Er is een radiotoespraak ge west van Bouterse, waarin hij de mensen vroeg rustig te blij ven en de militairen heeft op geroepen zich bij hem te voe gen in Fort Zeelandia. Volgens Bouterse waren alle strategi sche punten onder controle van zijn troepen, op de Mem bre Boekoekazerne na. Pas om negen uur vanmorgen zijn de militairen in het centrum van de stad verschenen en nu rij den ambulances af en aan met gewonden. Over aantallen do den en gewonden is niets be kend". Is het een coup van recht se of van linkse militairen 9 „Ook dat is onduidelijk, maar ik hoor voortdurend om mij heen dat het een coup van rechts is". Plotseling, terwijl op de ach tergrond enkele schoten zijn te horen: „We moeten weg, het gebouw uit...." onze speciale verslag geefster Corry Vis) AMARIBO „Je hier 's ochtends of je 's avonds le- thuis komt. Als we ke twee jaar moeten laken kun je Surina- afschrijven", aldus tirikte mensen in de van Paramaribo, e uren na het begin de staatsgreep. Win- rs en particulieren 1 ladeerden hun hui iet tralies en gietijze- t ilaten. De aanvanke- niets vermoedende werd tegen- iden bij de afzettin- n terug gestuurd. De n waren vol rennen- igstige mensen, die i aar hun werk kon- %men, maar ook niet terug konden naar etsgreep begon gister- vroeg en werd ge- door manschappen on- g ding van eerste luite- lambocus en sergeant- Hawker (zie elders op agina), die enige uren uit de gevangenis was Zij namen bezit van ibre Boekoekazerne, de ?n vestigden daar enoemde Nationale Be- 'sraad. De hele omge- m de kazerne werd af- waarna de gevechten fcrplaatsten naar andere Ksche punten in de stad, het munitiedepot, het Jntieel paleis, Fort Zee lten het ministerie van UARIBO Vanmor- n niemand vertelllen van de strijdende par- verschillende strategi- nten hier in de stad be dt. Volgens de laatste in die ons vanmorgen ;n zouden de troepen auterse behalve Fort ia ook de marinebasis, gfen, het vliegveld Zan- een aantal buitenpos- t in handen hebben, bronnen meldden mij Fort Zeelandia, waarin zich verschanst heeft, n zeer beperkte voor- initie beschikt. Boven- u de brandstofvoorzie- ^teilijk liggen. Ondanks ival van vanmorgen du Hawker nog steeds bre Boekoekazerne be den. Verder zou hij in ((it zijn van het strate- er belangrijke munitie- 'aardoor hij over grote en beschikt, verklaringen over het i hun actie hebben de ende militairen steeds ikt dat zij „het land bevrijd van een on- Kjuk". Eerste luitenant us, samen met Hawker van de coup, kondig dat zodra de macht ge- j, overgenomen onder- Tigen zullen beginnen rtegenwoordigers van tieke partijen ook voor de eerste staats- i 1980 en andere appelijke groeperin- «arna wordt, zo zei hij, 'tionaal kabinet ge- 'aarin geen militairen itten. „Als dat kabinet an de militairen terug kazerne. Ons werk is ehouden. Drie maan- er zullen vervolgens ngen worden gehou- Het hoofd van de Surinaamse politie, de heer Vrij, zou volgens de eerste berichten zich onder de opstandelin gen hebben bevonden. Later werd deze verklaring te gengesproken. financiën in de buurt van het presidentiële paleis. Door de straten van Paramaribo reden ondertussen pantservoertuigen en vrachtwagens vol gewapen de militairen. De hele dag door werd op het Onafhanke lijkheidsplein, waaraan het presidentieel paleis gelegen is, geschoten. De situatie was pa niekerig. Ambulances reden af en aan met gewonden die naar het Academisch Ziekenhuis en het militair hospitaal werden gebracht. 's Middags ver schansten veel militairen zich op balcons en bovenverdiepin gen om vandaar uit de straten onder vuur te houden. De hele binnenstad bleef afgegrendeld. Mensen op straat bleken bang voor het uitbreken van een langdurige gevechten. Oogge tuigen meldden heftige schiet partijen bij de bestorming van Fort Zeelandia, waarin opper bevelhebber Bouterse zich met hem getrouwe militairen heeft verschanst. In de chaos van de eerste uren deden de wildste geruchten de ronde. Zo zou bijvoorbeeld op perbevelhebber en sterke man luitenant-kolonel Bouterse zijn doodgeschoten. Later op de morgen werd duidelijk dat Bouterse nog in leven was. Over de krachtsverhoudingen van beide groepen bestond geen enkele duidelijkheid. Gisteren werd rond het mid daguur via de radio een offi ciële verklaring van de op standige militairen, de Natio nale Bevrijdingsraad, voorge lezen. Er werd een avondklok ingesteld van 7 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens, samen scholingen van meer dan drie personen werden verboden en de scholen blijven tot nader order gesloten. Later op de dag kwam Bouter se nog een paar keer met een radio-uitzending in de lucht. Hij riep alle militairen op zxich te melden op Fort Zee-v landia. Maar aan het eind- van de avond werd de zender, waarmee de boodschappen vanuit Fort Zeelandia werden rondgestraald, door de groep- Hawker vernietigd. Bouterse is ook nog even op televisie geweest. De uitzending werd echter snel afgebroken. Radio en televisie leken geheel in handen van de opstandige groep- Hawker. In verschil lende boodschappen liet Haw ker weten dat hij „het volk van een ondraaglijk iuk heeft bevrijd". Hij kondigde herstel van de democratie, de vor ming van een burgerregering en vrije verkieingen aan. Aan de militairen werd een oproep gedaan zich niet door Bouterse" c.s. te laten misleiden. De Membre Boekoekazerne, die in het bezit is van de opstandelingen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Sergeant- majoor Hawker en eerste lui tenant Rambocus, de leiders van de groep militairen die gisteren een half gelsaagde po ging hebben gedaan het gezag van luitenant-kolonel Desi Bouterse omver te werpen, zijn al eerder bij staatsgrepen betrokken geweest. Beiden maakten evenals overigens Bouterse en diens naaste me dewerkers in Fort Zeelandia in februari 1980 deel uit van de groep onderofficieren die de gekozen regering-Arron naar huis stuurde en de macht overnam. gegroeid tussen de militairen. Een meerderheid onder lei ding van Bouterse wilde een meer links gerichte koers, een minderheid (Hawker en Ram bocus) wilde een zo snel moge lijk herstel van de parlemen taire democratie. In april 1980, drie maanden na de staatsgreep, leidden de te genstellingen tussen de mili tairen tot de aanhouding van Rambocus. Drie weken later werd hij vrijgelaten om in au gustus opnieuw opgepakt te worden. Na zijn hernieuwde vrijlating in december van dat jaar werd Rambocus oneervol uit dienst ontslagen. Sergeant-majoor Hawker, die in Nederland een commando training heeft gekregen, was precies een jaar geleden de drijvende kracht achter de eerste poging van Surinaamse militairen om Bouterse af te zetten. De plannen werden verraden, waardoor de machtsgreep mislukte. Haw ker liep in een hinderlaag en raakte daarbij zwaar gewond, een andere deelnemer aan de couppoging kwam om het le ven. In oktober van het vorig jaar werd Hawker tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisternacht is hij door mede standers uit de gevangenis bevrijd om leiding te geven aan een nieuwe poging een eind te maken aan het bewind van luitenant-kolonel Desi Bouterse. DEN HAAG De recente gebeurtenissen in Suriname hebben een geheel nieuw licht geworpen op de politie ke ontwikkelingen in deze jonge Latijnsamerikaanse republiek. Het gaat daarbij niet zozeer om het feit dat een groep militairen de macht heeft willen grijpen de couppoging van gisteren was de vijfde in twee jaar maar vooral om de wijze waarop. Nog nooit eerder werd er zo fel en op zulke grote schaal gevochten tus sen machthebbers en opstandelingen. De gebeurtenis sen van gisteren wijzen op een hevige polarisatie bin nen de Surinaamse strijdkrachten. Een verscherping van tegenstellingen die grotendeels aan het volk voor bij lijkt te zijn gegaan en, wat de afloop ook is, voor de toekomst weinig goeds doet vermoeden. manier van optreden sloeg aan, totdat duidelijk werd dat- op korte termijn niet aan de hooggespannen verwachtingen kon worden voldaan. Naarma te 25 februari verder weg raakte werd de steun van de bevolking minder. Tegelijker tijd trokken de militairen de touwtjes strakker aan. Presi dent Ferrier werd met pen sioen gestuurd, de grondwet opgeheven, de noodtoestand afgekondigd en het parlement, dat voor de militaire ingreep even weinig te vertellen had als daarna, definitief opge doekt. Van verschillende kanten is in de afgelopen twee jaar ge tracht het bewind van Bouter se beentje te lichten. Voor ser geant-majoor Hawker was het gisteren zelfs de tweede keer. Alle pogingen liepen echter op niets uit. De macht bleef waar hij was: bij de militairen. De krachtigste oppositie is al die tijd uitgegaan van de premier Volgens velen in Suriname is de geschiedenis van de onaf hankelijke republiek Surina me niet begonnen bij de machtsoverdracht door Neder land aan premier Arron in 1975, maar bij de militaire staatsgreep van Bouterse c.s. op 25 februari 1980. Directe aanleiding tot de coup was een vakbondsconflict tussen rege ring en onderofficieren, aldus heette het in de eerste dagen. Binnen korte tijd echter werd de onvrede met het door en door corrupte landsbestuur verheven tot belanfrijkste drijfveer om de regering Ar ron naar huis te sturen. De mi litairen zouden de ontspoorde trein weer in de rails zetten en het land de welvaart bezorgen, waarvoor de 3,5 miljard gul den Nederlandse ontwikke lingshulp een 100 procent ga rantie leken. Aanvankelijk genoten de mili tairen grote populariteit onder de bevolking. Hun krachtige Fort Zeelandia, waarin Bouterse zich heeft verschanst. en president Henck Chin A Sen. Op 4 februari van dit jaar ruimde ook hij het veld, na grote meningsverschillen met de militairen over de politieke toekomst van Suriname. Chin A Sen had zich tot doel gesteld de Surinaamse revolutie vorm te geven. Diverse malen bena drukte hij dat zijn- Suriname noch kapitalistisch, noch socia listisch zou zijn. Wat hij wilde was leren uit de geschiedenis van andere volken en uit hun ervaringen stukjes gebruiken voor de opbouw van het nieu we Suriname. Hij streefde daarbij naar een vorm van de mocratie, waarvoor verkiezin gen en een grondwet eerste vereisten waren. Verder zou den de militairen zich binnen de muren van de Membre Boekoekazerne terug moeten trekken en alleen een advise rende rol mogen spelen. De militairen waren echter niet van plan op die verlangens in te gaan. Chin A Sen kreeg het advies te vertrekken, waaraan hij volgens velen opgelucht ge hoor gaf. Sindsdien is gewerkt aan het opstellen van een regeerpro gramma voor een nieuw kabi net, dat maandag zou moeten worden beëdigd. De coup van gisteren heeft roet in het eten gegooid. Maar in de afgelopen weken is wel opnieuw aange toond dat het Suriname, al vanaf de eerste staatsgreep in 1980, aan een duidelijke poli tiek koers ontbreekt De mili tairen moesten in februari 1980 constateren dat zij de macht hadden gerkregen, maar niet wisten wat ermee te doen. De vele wisselingen in de regering en uitspraken van militairen en hun vooral links- radicale adviseurs hebben de onzekerheid over de politieke toekomst van Suriname alleen maar aangewakkerd. De staatsgreep van Hawker en de zijnen lijkt te zijn voorgeko men uit angst voor de vesti ging van een linkse militaire dictatuur in Suriname. Belang rijk voordeel voor Hawker is de geringe steun van de bevol king voor de groep Bouterse. Hawker speelt met zijn belofte een burgerregering te vormen en verkiezingen uit te schrij ven handig in op de gevoelens, die onder een meerderheid van de Surinamers lijken te leven. In hoeverre Hawker, als hij er in slaagt de macht geheel aan zich te trekken, zijn beloftes na zal komen blijft natuurlijk een grote vraag. Hoe de krachtsverhou dingen in Suriname momen teel ook liggen: voorlopig re geert het geweer. JOS TIMMERS LIBISCHE LEIDER KHADAFFY: Reagan riskeert Derde Wereldoorlog WENEN De Libische leider kolonel Khadaffy heeft president Reagan er gisteren van beschuldigd, dat hij een Derde Wereld oorlog riskeert door tegen Libië een economische campagne te ontketenen. Eerder deze week had de Amerikaanse regering be sloten de olie-import uit Libië stop te zetten. „President Reagan probeert anderen te terroriseren", zo zei Khadaffy gisteren op een pers conferentie in Wenen. „Hij is een economische oorlog tegen Libië begonnen. Reagan is een terrorist en een destructief man. De Amerikaanse rege ring riskeert een Derde We reldoorlog door zich met onze binnenlandse aangelegenhe den in te laten. Zo'n oorlog zou vooral Europa bedreigen. Een kernoorlog zou Europa vernie tigen", aldus de Libische lei der. Overigens voorspelde Kha daffy dat het Amerikaanse olie-embargo tegen zijn land tot hechtere betrekkingen zal leiden tussen Libië en West- Europa. De Libische leider, die met zijn bezoek aan Oostenrijk voor het eerst een westers land aandoet, riep de VS op „deze onredelijke stelling op te geven" en zei dat Libië nooit zal buigen voor Amerikaanse druk. Bondskanselier Kreisky, die fisteren een uur heeft gespro- en met kolonel Khadaffy, zei dat het erop lijkt dat Libië „een opening zoekt in West- Europa". Ook herhaalde Kreisky zijn opmerking, dat de beschuldigingen van terro risme tegen de Libische leider nooit zijn bewezen. Mitterrand wil relatie VS-EG verbeteren PARIJS De Franse pre sident Mitterrand is van daag aan een bliksembe zoek aan de Verenigde Staten begonnen. In Was hington wil hij proberen de gespannen verhouding tussen de VS en West-Eu ropa te verbeteren, alvo rens in juni de grote wes terse industrielanden in Versailles bijeenkomen om de internationale eco nomische situatie te be spreken. In juni vindt er tevens een belangrijke overleg plaats van de NAVO-partners in Bonn. Functionarissen in Parijs heb ben laten weten, dat Mitter rand in een drie uur durend gesprek met Reagan de Euro pese kijk op een aantal belang rijke kwesties wil verduidelij ken. Het grootste probleem vormt de hoge Amerikaanse rentestand, waardoor het geld in West-Europa ook veel duur der is geworden. Dit heeft de economische ontwikkeling in de EG-landen zeer nadelig beïnvloed. Vorige maand kon digden president Mitterrand en bondskanselier Schmidt aan het slot van hun halfjaar lijkse ontmoeting aan, dat zij gezamenlijk pogingen zouden ondernemen de hoge rente stand in de VS terug te drin gen. In Washington werd meege deeld dat de regering-Reagan er prijs op stelt zo snel moge lijk met Mitterrand van ge dachten te wisselen over aller lei internationale zaken, zoals de Oost-West betrekkingen, Midden-Amerika en het Mid den-Oosten. Momenteel wordt in de VS de sociaal-democrati sche Franse president be schouwd als de beste Europese bondgenoot. Vooral zijn harde opstelling jegens de Sovjet- Unie valt bij de huidige recht se regering in Washington in goede aarde. „Begrotingstekort VS boven de 100 miljard" WASHINGTON - Het tekort op de Amerikaanse begroting zal het lopende financiële jaar voor het eerst de honderd mil jard dollar overschrijden. Dit heeft David Stockman, direc teur van het Amerikaanse be grotingsbureau, gezegd in het Congres. Stockman denkt dat het te kort, geraamd op 98,6 miljard dollar, vier miljard dollar gro ter zal uitvallen. Hij liet ver der weten dat de regering overweegt een toeslag van vijf dollar te heffen op elk vat (159 liter) ruwe olie, dat wordt geimporteerd, als het Congres tenminste met een dergelijk voorstel komt. Deze toeslag is niet opgenomen in de begro ting en kan volgens Stockman het begrotingstekort met naar schatting achttien miljard dol lar verldeinen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9