Itleten liggen A^eer overhoop net Katwi jks gemeentebestuur Gewonden wachten een half uur op ambulance Bouw nieuwe bibliotheek zit opnieuw in slop Fietsverbinding Leiden Den Haag begin volgend jaar gereed Illegaal ramt politieauto's erkeersdrempels i Ter wee weg Looft den Heer99 trekt volle zaal Gedeputeerde J. Borgman bezocht onder meer de voormalige pontoversteekplaats bij De Knip. VOORSCHOTEN De werkzaamheden aan het pro vinciale fietspad 88, de ver binding Leiden-Voorschoten- Leidschendam-Den Haag zijn sinds kort in volle gang. De verwachting bestaat dat deze totale verbinding, die onge veer 16 kilometer lang is be gin vqlgend jaar gereed is. Het fietspad, dat naast een recreatieve functie ook een belangrijke functie zal heb ben voor het woon/werkver keer wordt daarmee één van de belangrijkste fietsroutes van Zuid-Holland. Een be langrijk punt in het fietspad is de tunnel onder de spoor lijn Den Haag-Leiden, die in het midden van de zomer door de Nederlandse Spoor wegen zal worden aangelegd. De vier en een halve meter brede tunnel komt op Leid- schendams grondgebied, bij na in het verlengde van het Noortheypad bij de begraaf plaats. Gedeputeerde J. Borgman, de ongekroonde keizer der Zuidhollandse fietspaden kwam gistermiddag tijdens een kort werkbezoek aan Voorschoten zijn geesteskind bij de Horstlaan in ogen schouw nemen. De gedepu teerde herdacht bij deze gele genheid de nu tien jaar oude motie Borgman, die het einde betekende voor de plannen voor de Leidse Baan, de auto verbinding die aanvankelijk op de route was gepland. De sporen van inleidende werk zaamheden aan deze weg wa ren aan de Horstlaan nog zichtbaar. De provincie wil nu 150 hectare grond, oor spronkelijk bestemd voor de Leidse Baan aan het ministe rie van CRM overdoen. Het is dan de bedoeling dat Staatsbosbeheer daar een na tuurgebied aanlegt met re creatieve mogelijkheden. De heer Borgman constateerde dat in de fietstunnel nabij de Horstlaan te weinig ruimte is voor voetgangers. Er zal naar een veiliger oplossing wor den gezocht. De nieuwe fiets route, die begint bij de alleen voor fietsers, voetgangers en openbaar vervoer toeganke lijke brug gaat 2,3 miljoen gulden kosten. Articon BV voert het werk uit. Gedeputeerde Borgman be zocht in gezelschap van on der andere wethouder J.R. van Leeuwen ook de spoor baan in Voorschoten in het kader van de eventuele toe komstige verdubbeling. Als de verdubbeling er komt het is aan de Tweede Kamer om daarover te beslissen om dat daar een buitengewone tariefsverhoging voor nodig is zal bij het Voorschoten- se station een tunnel moeten komen omdat de spoorweg overgang dan in het spitsuur niet meer zou kunnen wor den geopend. De gemeente Voorschoten wil een halte bij De Vink. Wellicht zal daar in ieder geval eerst een nood- halte komen. Voor wat betreft de toekom stige bereikbaarheid van de Vlietlanden worden verschil lende mogelijkheden over wogen om de Vliet te over bruggen. Een definitief her stel van de oude pontverbin ding bij De Knip (sinds 15 jaar opgeheven) lijkt niet haalbaar vanwege de kostba re mankracht die dat met zich meebrengt. Mogelijk zal een pont, en dan bemand door vrijwilligers er wel als tijdelijke oplossing komen als andere oplossingen te lang uitblijven. Een tunnel is te duur, daarom komt een brug het meest in aanmerking. Er wordt gedacht aan een lage beweegbare fiets/voetganger- brug of anders twee hoge voetgangersbruggen die ook lopend met de fiets kunnen worden gepasseerd. De Vliet bij Voorschoten komt als oversteekplaats in aanmer king, maar ook bij Stompwijk zou een brug welkom zijn voor de fietsende schoolkin deren die in Leidschendam moeten zijn. Van belang is dat Leidschendam en Voor schoten straks op één lijn zit ten als de keuze ter sprake komt. „Rijnsoever" dan ook gemeen telijke subsidie aan „voor een minimale aanpassing van een accommodatie, die voor wat betreft verschillende voorzie ningen (kleedruimten, sanitair en ontmoetingsruimte) aan re delijke eisen voldoet". Een door een aannemer opge stelde begroting gaf aan dat er met de opknapbeurt circa 29.000 gulden gemoeid zou zijn. Door zoveel mogelijk werkzaamheden te laten uit voeren door de leden zou „Rijnsoever" op dit bedrag echter 15.500 gulden kunnen bezuinigen, zodat er nog een bedrag resteerde van 13.500 gulden. Het college van B W ging met dit bedrag niet ak koord en stelde de gemeente raad in de vergadering van 25 februari (er waren ondertus sen al negen maanden verstre ken na het eerste verzoek van de vereniging) voor een som van 5.000 gulden uit te trek ken voor de opknapbeurt. Voor dit bedrag was het vol gens Openbare Werken moge lijk alle werkzaamheden af te ronden. Het voorstel van B W werd aangenomen met alleen Harry van Mierlo (D '66) en Ria Hiet- kamp (PvdA) als tegenstem mers. Als enige hadden zij na melijk de beschikking gehad over een brief van „Riinsoe- Bromfietser gewond LEIDERDORP Een 17-jarige uit Ter Aar afkomstige brom fietser is gistermiddag gewond geraakt na een botsing met een auto op de Persant Snoepweg nabij Alberts Cor ner. De bromfietser reed op het fietspad Leiderdorp uit en kreeg geen voorrang van een 32-jarige Leiderdorpse auto mobiliste, die de weg insloeg naar het woonwagenkamp. De bromfiets reed daardoor op de zijkant van de auto in. Het slachtoffer liep een hoofdwond en een open botbreuk op en is vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Vermoede lijk is het dijbeen op meerdere plaatsen gebroken. Bromfiets en auto zijn zwaar beschadigd. LEIDEN Een 34-jarige illegaal in het land ver blijvende Australiër heeft vannacht met zijn auto twee politieauto's geramd. De man wilde zodoende bewerkstelligen, dat hij uit handen van de politie bleef. Enige tijd geleden werd de Australiër te kennen gege ven, dat hij Nederland dien de te verlaten. Hij kreeg een week de tijd om voor een vliegtuigticket te zorgen. Vandaag zou die termijn af lopen. Vanmorgen om half drie bemerkte de politie, dat een automobilist alsmaar rondjes door de binnenstad reed. Op een gegeven mo ment liet de bestuurder de politiewagen dicht naderen, waarna hij op de rem trapte. Een aanrijding kon nog net efgewend worden. Dat ge beurde op de Papengracht. Vervolgens reed de man snel door. Op het Rapenburg rea geerde hij op een stopteken en parkeerde zijn auto naast die van de agenen. Toen een der politiemensen was uitge stapt, gaf de man plotseling gas en reed tegen de politie wagen. Hij spoedde darna in de richting van het Noord- einde. Daar wachtte en ande re surveillancewagen de op merkelijke automobilist op. Zijn auto werd tussen de twee politiewagens 'inge klemd'. Vervolgens speelde de Australiër botsautotje met de auto's voor en acchter hem. Tenslotte reed hij tegen het toegangshek van het KWJ-terrein, waarna hij in de kraag gevat werd. LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 MAART 1982 PAGINA 7 okker lijft B-Noordwijk in iORDWIJK De Blokker-keten neemt in tember het Noordwijkse warenhuis J&B de Hoofdstraat over. Deze overname zal ngens woordvoerders van het concern en het -enhuis geen gevolgen hebben voor de ■kgelegenheid. Reden voor de overname is v de eigenaar van J&B, Gerard van Stijn, r >ds meer tijd moet investeren in zijn werk- pheden voor het sinds vier jaar in Katwijk estigde internationale bedrijf Trade Service iter (TSC). Het al 60-jaar bestaande Noord- )i kse Warenhuis komt daardoor in de ver- Ie kking. Na de overname zal het assortiment Eii J&B nauwelijks veranderen, omdat al veel dukten uit het Blokker-assortiment worden inkocht. Alleen zal waarschijnlijk de ijzerwa- i -en gereedschapsafdeling van J&B na de rname het veld moeten ruimen. Kandidaten lijst Partij Wassenaar WASSENAAR De Partij Wassenaar heeft de kandidaten lijst voor de komen de gemeenteraads verkiezingen samen gesteld. De eerste vijf kandidaten zijn respectievelijk A. Lodder, lijsttrekker, J.W. Harting, C.A. Raaphorst, mevrouw F.T. Cornelissen-Bol- lee en drs. A.H.L. Ressing. Woningbouw in Spoorlaan 2 dit voorjaar van start VOORHOUT Het is zo goed als zeker dat rond 1 mei begonnen wordt met de bouw van 61 woningwetwoningen en 23 koopwoningen premie A in het plan Spoorlaan 2. Dit heeft burgemeester Van de Wouw deze week bekend ge maakt tijdens een vergadering van de woningbouwcommis sie. De burgemeester verwacht de toewijzing van de 61 wo ningwetwoningen binnen twee a drie weken. De toekomsti ge bewoners van de 25 koopwoningen hebben deze dagen het voorlopig koopcontract getekend. In het plan worden ook nog vrije sector woningen gebouwd. Hiervoor zijn in het plan 17 kavels beschikbaar. Voor deze kavels bestaat vrij veel belangstelling, maar officieel is er nog niets ver kocht. De 37 koopwonigen premie B, die eveneens in Spoorlaan 2 zouden worden gebouwd, komen te vervallen. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten achtte deze toch onverkoopbaar, gezien de slechte toestand op de woning markt. Er is nu een aanvraag de deur uit om de 37 huizen in de premie A-sector te realiseren. Handboek uitgereikt DEN HAAG De werkgroep Buitenland se Jongeren van de Provinciale Jeugdraad heeft vanmiddag een eerste exemplaar aan geboden van een infor- matieboek voor buiten landse jongeren aan de commissaris van de ko ningin van Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk. In het boek, met de titel „En nu ik", geeft de werkgroep inzicht in de Nederlandse maat schappelijke verhou dingen. OUD ADE Twee zwaar ge wonde personen hebben gis teravond 35 minuten in de berm van de Leidseweg in Oud Ade liggen wachten tot dat de ambulance verscheen om hen naar het Academisch Ziekenhuis Leiden te brengen. Dit kwam doordat de Leidse GGD eerst geruime tijd na het ongeval pas werd gewaar schuwd. Bewoners van de Leidseweg hebben de politie echter laten weten al direct na het ongeval een ambulancebe- drijf te hebben gewaarschuwd. Maar dit onbekende be drijf zou niet zijn uitgerukt. Op de Leidseweg nabij de dorpskern van Oud Ade reden gisteravond om vijf voor half acht een bromfietser en een I 'TWIJK Voor de zo- j 1ste maal in het zesja- bestaan ligt de atle- tvereniging „Rijnsoe- 1" overhoop met het wijkse gemeentebe- hr. Als zo vele keren rvoor is de aard van conflict ook nu weer r gebrekkige accommo- 1 e waarvan de vereni- l gebruik maakt op het tterrein „De Krom". ijemeente wil voor het op- >pen van de kleed- en op- ruimte niet meer uittrek- dan 5.000 gulden, terwijl "bestuur van „Rijnsoever" het realiseren van „mini- e" voorzieningen zeker 10 gulden denkt nodig te en. 75 leden van de atletiek- liging „Rijnsoever" ma- nu al enkele jaren gebruik het sportterrein „De ti", in afwachting van de de gemeente in het voor- fcht gestelde eigen accom- ktie. De behuizing op „De lm" is uiterst primitief. Zo er geen douches en w.c.'s, 'ijl de kleedruimte niet r is dan een vervallen ur. In een brief van 21 j.l. vroeg het bestuur van ver", waarin de moeizame weg tot nu toe is afgelegd om te ko men tot een enigszins accepta bele accommodatie werd be schreven. Met de atletiekvere niging is Harry van Mierlo van mening dat het, zeker in deze tijd, onmogelijk is om een opknapbeurt van kleedruim ten, de aanleg van sanitair en het inrichten van een ontmoe tingsruimte te bekostigen met 5.000 gulden. Het lijkt er vol gens de D '66-voorman dan ook sterk op dat het gemeente bestuur in feite alleen een aanpassing van de materiaal- loods financiert en dat men „Rijnsoever" voor de zoveelste keer maar wat laat aanmodde ren. Inmiddels heeft ook de raads commissie van cultuur en re creatie zich deze week ver baasd over de procedure die door B W is gevolgd. PvdA, VVD en D '66/Gem.bel. dron gen bij de verantwoordelijke wethouder J. Vink aan op nieuwe onderhandelingen met de atletiekvereniging. Of de patstelling door het gemeente bestuur in de komende weken zal worden doorbroken is ech ter nog maar de vraag. De se cretaris van „Rijnsoever", Dick van Beelen: „Met onwil lige honden is het immers slecht hazen vangen". fietser frontaal op elkaar in. De bromfiets werd bereden door de 16-jarige René U. uit Oud Ade. Hij liep een gebro ken arm, een hersenschud ding, enkele fracturen aan het gelaat en diverse bloedende wonden op. De fiets werd be reden door de 20-jarige P.P.M. S. uit Roelofarendsveen. Deze liep behalve wat verwondin gen gebroken middenvoets beentjes en kneuzingen aan de ribben op. Bewoners van de Leidseweg hoorden de klap en zagen de twee gewonde weg gebruikers langs de kant van de weg in de berm liggen. De fietser was door de botsing in de sloot terecht gekomen. De omwonenden alarmeerden een arts en de politie. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie kwam de melding om vijf over half acht binnen. Twee burgers hadden gebeld. Beiden hadden daarbij meegedeeld, dat de ambulance reeds was gewaarschuwd. Toen de ziekenwagen echter niet bij het ongeval verscheen, werd de ambulancedienst op nieuw gealarmeerd. Daar bleek men nog van niets te weten. Blijkens mededelingen van de ambulancedienst kwam de eerste melding om negen minuten voor acht binnen. Om acht uur was de ziekenwagen ter plaatse. Volgens de woordvoerder van de rijkspolitie kunnen de bur gers best een ambulancebedrijf hebben gewaarschuwd. „Het komt echter wel meer voor dat een ambulancebedrijf niet rea geert op meldingen van bur gers. „Men wil het van de poli tie horen, anders komt men niet. Men is bang om voor niets te rijden. Wij dachten echter dat de zaak al geregeld was. De twee meldingen wa ren zó pertinent daarin. Maar hierdoor ontstond natuurlijk wel het lange wachten". De GGD-Leiden wijst het ver wijt met klem van de hand. Directeur mevr. M C. Zwart: „Wij hebben de eerste melding om 19.51 uur ontvangen, zijn direct uitgerukt en waren om 19.58 uur ter plekke. Daar werden wij wat onvriendelijk ontvangen. Heel begrijpelijk. Alleen waren de omstanders met hun verwijten aan het verkeerde adres. Wij rukken altijd onmiddellijk uit bij een melding. Liever tien keer te veel dan een keer te weinig. Het is natuurlijk mogelijk, dat de burgers die de politie bel den, een ander ambulancebe drijf hebben gebeld en dal deze het heeft laten afweten. Wij waren het in elk geval niet". ïSTGEEST De leden van de raadscommissie verkeer en vervoer konden gisteravond instem- met de voorstellen van B en W de Lijt- en Ter- weg verkeersveiliger te maken. en ander betekent de aanleg van verkeersdrempels en pla- S in de vorm van doorlopende trottoirs. Één van de maatre- tt die men reeds als proef gestart heeft, is de afsluiting van knmalaan ter hoogte van het kruispunt met de Terweeweg. toorkomt een deel van het sluipverkeer dwars door Oegst- l van Warmonder- naar Rhijngeesterstraatweg. bantal bewoonsters van de Prinses Margrietlaan kwam gis- lond naar de commissievergadering om er de aandacht op te gen dat de afsluiting van de Emmalaan een toename van ferkeer in de Margrietlaan met zich meebrengt. Deze laan igt echter in een wegversmalling die alleen voor voetgan- of fietsers bedoeld is. Nu is het reeds voorgekomen dat er autoverkeer doorheen tracht te wringen, ferkeersmaatregelen Lijiweg-TerWeeweg zullen zo'n ander- ton gaan kosten. De raad zal er over moeten beslissen. Na lyoering van deze plannen zijn de Schoutenburgerstraat en fijttenbachweg aan de beurt. Hier zal eenrichtingsverkeer |en ingevoerd en een parkeerverbod aan één zijde van ge ide wegen om een fietspad mogelijk te maken. Bij het vast- ti van de prioriteiten werd onder meer aanbevolen de Ken yan met voorrang te behandelen. Daar is een middengelei- foorgesteld die snelheidsbeperkend op het verkeer moet ositie van de fietser in Oegstgeest kreeg wel aandacht. De leid heeft geld uitgetrokken voor de reconstructie van de emmertrekvaartweg. Een nieuw fietspad langs deze weg waarschijnlijk eind volgend jaar gerealiseerd zijn. Daarna ?e weg weer open voor auto s. AG De jeugdherberg was gisteravond tot de laatste bezet, voor de jaarlijkse uitvoering van de toneelgroep Wil Die Kan", onderafdeling van de christelijk geme- ie zangvereniging „Looft den Heer". En men werd niet iteld in z'n verwachtingen, want met „Hoera. een een klucht in drie bedrijven van Dick Maasland, [ezorgd voor een kostelijk stuk volkstoneel. leur Jan Bemelman kan tevreden zijn over het spel van ensen. Als hoofdrolspelers moeten genoemd Ellen Schut ef van Rijssel, die als echtpaar een vrij zware rol hadden Allien, in het bijzonder de laatste als driftige echtgenoot, [rol hem goed lag. Vlot spel was er van Inge van Ruiten, alman en Leen v.d. Lee als aangenomen drieling, waarbij Ste uitblonk en op de lachspieren werkte. Dit moet ook I van Jan van Nieuwkoop („ome Jan"), die als opa, een l recalcitrant mannetje en behept met kleptomanische nei- ook een uitblinker was en op spannende momenten, ntspanning wist te zorgen waarbij hij veel hilariteit op- Prima spel was er ook van Gerda van Leeuwen, die als svrouw van het vorig jaar, haar rol als volksvrouw excel- jn met overtuiging wist te brengen. Teun Biemond, Bep <ee en Vera Huibers, hadden als directeur en journalisten ®n damesblad, goed gespeelde bijrollen. Als laatste moet jnd Carla Belmonte, die als journaliste van een ander blad, prol had, die uitnemend werd vertolkt. NOORDWIJK De openbare bibliotheek zit in de knel. Al jaren is zij bezig uit haar te krappe behuizing te groeien. De boeken puilen uit de rekken, de klan tenkring wordt met de dag groter en de ruimtenood is inmiddels tot boven het plafond gestegen. Kortom de situatie in de „biep" is onhoudbaar geworden. Het be stuur ziet dan ook reikhalzend uit naar de nieuwbouw. De eerste plannen daartoe dateren reeds uit de jaren 1976-1977. maar tot vandaag is er nog geen spade de grond ingegaan. Zoals de zaken er nu voor staan, kan dat zelfs nog wel even duren. Deze conclusie valt te trekken uit het exposé van wethouder Cees van Duyn over de problemen, waarvoor het gemeentebe stuur zich ten aanzien van de nieuwbouw van de bibliotheek ziet gesteld. Waren het destijds de moeilijkheden bij de grond verwerving in het Middengebied en de toen gedachte combina tie van de bibliotheek met andere gemeenschapsvoorzieningen, waarop de plannen strandden, nu is het de woningbouw boven de bibliotheek, die een spaak in het wiel dreigt te steken. Eind 1980 kwam men in gemeentelijke kringen op het idee om boven de te bouwen bibliotheek een complex van 32 huizen te realise ren voor kleine huishoudens. Naar dit type woningen was veel vraag en bovendien zou een dergelijke gecombineerde bouw de grondprijs drukken. Het bibliotheekbestuur ging akkoord met dit plan, zij het zonder enthousiame. „Onder druk van de ge meente'" zeggen de bestuurders. Trouwens men stelde heel na drukkelijk de conditie, dat een en ander geen vertraging zou mogen opleveren bij de bouw van een nieuwe openbare biblio theek. Het in oktober van vorig jaar aanbestedingsklaar liggen de bouwplan zou 3,5 miljoen gaan kosten. Bij de behandeling van de begroting voor 1982 bleek dat ver schillende fracties in de raad een dergelijke uitgave in dat jaar niet zagen zitten, temeer omdat in de meerjarenbegroting slechts 1,5 miljoen voor dit project was uitgetrokken. Nu zou het moge lijk zijn om de bibliotheek zonder een bovenbouw van woningen te realiseren, doch dit heeft de consequentie, dat men dan de grondopbrengst van de huizen mist en dat als gevolg daarvan de bibliotheek weer duurder wordt. Inmiddels doet zich echter nog een complicatie voor. Het contingent huizen, dat Noordwijk voor 1982 toegewezen zal krijgen, is waarschijnlijk aanzienlijk kleiner dan het aantal dat de gemeente heeft aangevraagd, ver wacht wethouder Van Duyn. Deze toewijzing zal men hard no dig hebben om met de bouw in het Vinken veld te kunnen star ten, want de grond die daar leeg blijft liggen, kost ook geld. Al les bijeen genomen ziet het ernaar uit, dat men de woningbouw boven de bibliotheek voorlopig wel kan vergeten. De vraag is nu of er voor het gereserveerde bedrag van 1.5 miljoen (inclusief de grondkosten en het renteverlies) een aanvaardbaar pand voor de bibliotheek kan worden gebouwd. Dit is het probleem waarover minstens vier raadscommissies zich gaan buigen. Van de PvdA-fractie is bekend, dat zij geporteerd is voor een snelle bouw van de bibliotheek, eventueel in systeembouw, als dit goedkoper mocht uitvallen. De PPR wil eveneens een snelle realisering en Piet de Ridder deed in dit verband de suggestie om de bibliotheek een zodanige constructie te geven, dat er in een latere fase toch nog huizen gebouwd zouden kunnen wor den. „Een idee, dat een onderzoek waard is", aldus directeur Sijens van gemeentewerken. Wethouder Warmerdam ziet systeembouw als goedkopere oplos sing niet zitten, terwijl zijn CDA-fractie de gehele bibliotheek- bouw „met of zonder" nog eens grondig wil bekijken. De VVD sluit zich aan bij de gedachte van een aanvullend onderzoek om tot een snelle oplossing voor de bibliotheek te komen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7