„Dit is besmet werk" m laredorp Irotesteert igen nttrekking PIImSImb Ruim acht miljoen voor herstel De Camp Emigran ten vereniging Jbestaat2^aarRENIGING bevordert relaties overzeese familieleden JOOP WALENKAMP LIJSTTREKKER CDA TAKERS BIJ PELIKAANHOF: TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 MAART 1982 PAGINA 3 Willy Nilly De Rotterdamse popgroep Willy Nilly treedt vanavond op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat Tijdens het optreden wordt de tweede elpee van de groep ten doop gehouden. Het concert begint om negen uur. Morgenavond treden de Amerikaanse groep Unk nown Gender en de Duitse band Carambolage op. Het concert begint ook om negen uur. Julianastraat De Julianastraat tussen Maresingel en Sophiastraat is van af komende maandag onbegaanbaar. Gedurende vijf we ken wordt het wegdek opnieuw bestraat. Door niveau-ver schillen en een slingerende wegas zal de snelheid van het verkeer afgeremd worden. Het straatbeeld wordt aantrek kelijker gemaakt door het gebruik van rode tegels, straat- meubilair en bomen. Gevonden Bij het politiebureau aan de Leidse Zonneveldstraat liggen weer tal van gevonden voorwerpen op de recht matige eigenaar te wachten. De voorwerpen zijn: een damesbril, muts, balletschoenen, briletui, elpee, school- etui, herenbril in etui, trui, rekenmachine, bruin leren jack, regenbroek, shawl, kinderschoentje, pillendoosje, kinderblouse, herenvest, valhelm, dameshorloge, hals ketting, trouwring, armband met naamplaatje, zilve ren oorbel, canvas tas, zwart leren handtas, diverse portemonnees en sleutels met of zonder etui. Dagelijks tussen acht uur 's morgens en zeven uur 's avonds kun nen de voorwerpen worden afgehaald. Jongerenmis Het jongerenkoor Petrus-Leonardus verzorgt morgen avond om zeven uur een themadienst naar aanleiding van de vastentijd. De mis heeft plaats in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Het thema is: 'Eindelijk mens'. Verkiezingsbijeenkomst Het CDA houdt dinsdag 16 maart een verkiezings bijeenkomst voor de provinciale statenverkiezingen in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat De bijeen komst begint om acht uur. Lijsttrekker dr. J. W. Hek- keiman zal een inleiding houden over het werk van de staten en de plaats van het CDA daarin. Vervolgens zal het Leidse CDA-raadslid mevrouw M.M. Kokx- hoorn, kandidate voor de Staten, ingaan op de Leidse problematiek in het kader van de werkzaamheden van de provincie. Na de pauze is er gelegenheid tot discus sie. LEIDEN De ingrijpende verbetering van walmuren, riolerin gen, bruggen en bestratingen in De Camp begint steeds meer vorm te krijgen. Terwijl aan de Turfmarkt al wordt gewerkt, heeft het college van B en W de gemeenteraad gevraagd nog eens een krediet van ruim acht miljoen voor de wijk beschik baar te stellen. Dit alles maakt deel uit van het verbeteringsplan De Camp. Deze grootschalige werkzaamheden zijn hoognodig. In een groot aantal straten in de wijk verkeert de riolering in zeer slechte staat. Op sommige plaatsen is de riolering zelfs hele maal vergaan. De brug bij de Lijsbethsteeg wordt dit jaar al aan gelegd. In 1984 wordt begonnen met het herstel van de Blauw- poortsbrug. De Bostelburg komt volgend jaar al aan de beurt. Dit is conform de fasering, zoals die in 1978 werd opgesteld. Vol gens de plannen zou alles voor 1987 gedaan moeten zijn. Wat voorlopig niet doorgaat, is.de aanleg van een definitieve brug naar het Waaghoofd, het herstel van de Kippenburg en de verbreding van de Goe Gerritsteeg. De financiële middelen hiervoor ontbreken. De riolering in de Haarlemmerstraat staat voor na 1986 op het programma. een tijdelijke opvolger 3 ergoloog AZL o DEN De directie van het AZL is er niet in e aagd een opvolger te vinden voor de allergo- sii p. Widjaja. Widjaja heeft aangekondigd per 21 o [rt te vetrekken. Hij heeft er geen behoefte aan te werken aan de opheffing van de polikli- r c Allergologie. Directie en bestuur van het AZL u en van plan de kliniek over een half jaar op te R en. De afdeling zou anders georganiseerd moe- worden. Door het vertrek van Widjaja en om- er geen enkele allergoloog in Nederland bereid R ik een half jaar in het AZL te gaan werken, zal 'oorgenomen reorganisatie nu al worden al- niet officieel doorgevoerd. Longarsten en neus- en oorarsten in het AZL zullen het van Widjaja overnemen. De directie van het gaat volgende week met het actiecomité die dt voor het behoud van de polikliniek praten de wensen van het comité. LEIDEN De ledenvergadering van het CDA heeft de huidige frac tievoorzitter J. Walenkamp aange wezen als lijsttrekker voor de partij bij de gemeenteraadsverkiezingen. De leden brachten geen grote veran deringen aan in het voorstel dat het bestuur van de afdeling op tafel had gelegd. De lijst ziet er als volgt uit: 1. J. Walenkamp, 2. J. van Zijp, 3. W. Bleijie, 4. C. Kramp, 5. M. van Ak keren, 6. H. Karstens, 7. P. Bieg- straaten, 8. P. Kranenburg, 9. P. Geelkerken, 10. A. van Duijn, 11. C. Vink en 12. A. van den Ham. Het be stuur had de leden ten aanzien van de vierde en de negende plaats de keus gelaten tussen mevrouw ARP- ers mevrouw Kramp en de heer Geelkerken. In het voorstel van het bestuur stond W. Hettinga op de tiende plaats. Om procedurele rede nen verdween hij naar de plaats 21. Volgens het voorstel stond de heer van Duijn twaalfde. Gezien zijn kwaliteiten onder meer op het ge bied van de financiën achtten de leden het beter Van Duijn op een tiende plaats te zetten. Burgerraadslieden vragen vernietiging woonruimteregeling LEIDEN Het Instituut Burgerraadslieden heeft minister Marcel van Dam (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) om de vernietiging van de Leidse regeling 'woonruimtever deling' gevraagd. De burgerraadslieden zijn van mening dat ook woningzoekenden uit de regio, wanneer zij economisch aan Leiden zijn gebonden, zich in Leiden moeten kunnen in schrijven als woningzoekende. Tot voor kort was dit, volgens de zogenaamde regiobepaling in de regeling, niet mogelijk. Eind vorig jaar schreef de minister de gemeente van mening te zijn, dat de regio-bepaling geschrapt moest worden. De ge meente Leiden liet de voorwaarde vallen maar wenstte wel eisen te stellen aan regioinwoners: om voor inschrijving in aanmerking te komen moeten zij ofwel inwonend zijn, ofwel een goedkope huurwoning achterlaten en benard wonen of wel een dringende verhuisreden hebben. Daarmee probeert Leiden nog steeds regio-bewoners te weren van de Leidse woningmarkt, zo stellen de burgerraadslieden. Zij verzoeken de minister in te grijpen. LEIDEN Met een brok in hun keel stonden haar ouders op een regenachti ge dag in 1954 aan een kade van de Rotterdamse haven. Zelf keek de emi grante met betraande ogen, vanaf het dek van het majestueuze passa giersschip Sibajak dat haar naar Australië zou vervoeren, naar de men sen die haar hadden groot gebracht. De trossen werden los gegooid en langzaam verwijderde het schip zich van de kade, van Nederland. Op weg naar een nieuw leven. De striemende regen vermengde haar zoute tranen tot een brak geheel. Haar ouders bleven langs de kade staan tot het schip nog slechts een stip was. „Eigen lijk hebben we onze dochter levend begraven, we zien haar nooit meer terug", sta melde de intens verdrietige man terwijl, hij zijn vrouw dicht tegen zich aandrukte. Mis, helemaal mis. Het is wel een lekker „huilonderwerp", maar hij zat er volledig naast. De goede man onderschatte namelijk zijn vrouw. De dame ging aan het werk en zij is er dan ook voor verantwoorde lijk dat er in Nederland een emigrantenvereniging bestaat die zo'n 25.000 leden telt. Vol uit heet deze club Vereni ging ouders, familieleden en vrienden van Emigranten", oftewel de „Vereniging ter bevordering van kontakten tussen Nederlanders en hun relaties Overzee". Gelukkig heeft men een afkorting (OVE) want noem de naam voluit in een telefoongesprek met Australië en je bent al een tientje kwijt zonder ook maar iets zinnigs te hebben gezegd. Maar goed, de afde ling van de HaagseLeidse re gio bestaat in september vijf entwintig jaar. Zaterdag wordt dit heuglijke feit ge Voorzitter Outhuis van de Haagse/Leidse afdeling van de OVE: „Het verschil met commerciële reisbureaus zit hem in de serviceverlening". vierd met een groot feest in het Congresgebouw. Doel De afdeling Den Haag/Leiden van de OVE werd precies ne gen maanden „geboren" na de oprichting van de landelijke vereniging in december 1956. Voorzitter J. G. M. Outhuis, die overigens qua uiterlijk een opvallende gelijkenis vertoont met de komiek Piet Muise- laar, weet te vertellen: „De moeder van die geëmigreerde dochter is gaan peilen of er wel belangstelling zou bestaan voor zo'n vereniging. Ze nam contact op met scheep- en luchtvaartmaatschappijen en het commissariaat voor emi gratie. Nadat het bekend was geworden meldden zich on middellijk een honderdtal ou ders aan. In december 1956 werd de vereniging opgericht. Het doel was, en is nog steeds, het contact opnemen met emigratie-ouders en autoritei ten. Er werd informatie inge wonnen over kinderen van wie ouders lange tijd niets hadden gehoord. Ook werd naar mogelijkheden gezocht om de kinderen te bezoeken". De vereniging groeide snel. Na de Haagse/Leidse afdeling (met een huidig ledental van 4.550) schoten ook andere af delingen als paddestoelen uit de grond. Het resultaat was dat de OVE binnen een paar i'aar 21 afdelingen telde. Men con niet alleen voor een goedkoop tarief de oceaan over (retourtje Canada kostte toen achthonderd gulden) maar de ouders van' de emi grant werden helemaal voor bereid op hun reis. Men kon zich inschrijven voor Engelse lessen en de afdelingen orga niseerden contactmiddagen, waar de ouders wegwijs wer den gemaakt in het reisgebeu- ren. De heer Outhuis: „Waren het in de beginperiode alleen vader en moeder die lid kon den worden van de OVE, te genwoordig kunnen ook vrienden en kennissen zich bij ons aansluiten. Dat is een ruim begrip, dus eignelijk kan nu iedereen met ons reizen. In het begin spartelden de commerciële reisbureaus nog wel een beetje tegen, maar dat is voorbij". Verzekering „De prijzen verschillen ook niet zoveel meer", vervolgt de heer Outhuis, „die achthon derd gulden van vroeger is nu ook dertienhonderd gulden geworden. Het verschil zit nu alleen nog in de serviceverle ning. Er zijn contactmidda gen, men kan meedoen aan de Engelse lessen en we hebben een zeer uitgebreid verzeke ringspakket. Om een voor beeldje te noemen: moet ie mand plotseling van het bui tenland naar huis, dan wordt dit onmiddellijk door een OVE-vertegenwoordiger in dat land geregeld. Is de helft van de vakantie nog niet om, dan kan de ouder of kennis weer gratis terugvliegen naar het buitenland. Wij kennen ook geen leeftijdsgrenzen bij onze verzekering. Bovendien wordt men vanaf Schiphol tot en met het land van bestem ming goed begeleid. En dan is er uiteraard nog het Kontakt- blad dat twee maal per maand verschijnt. Het lidmaatschap kost vijftien gulden per jaar. Dat is niet duur". Door de aanhoudende econo mische malaise lijkt de emi- gratiedrang toe te nemen. Steeds meer mensen denken „hun draai" wel te kunen vinden in 'n een of ander land. Dat zou dus ook een flink toeneming van het aan tal leden betekenen. „Dat valt wel mee", zegt de heer Out huis, „Het aantal nieuwe le den neemt iets toe, maar er zijn ook afvallers. We hebben net een wervingscampagne achter de rug. Dat heeft ge holpen. En wat de toekomst ons biedt, zullen we moeten afwachten. We houden in elk geval wel dag in dag uit de vinger aan de pols". 11 volg van voorpagina) DEN „Ik ben blij die twee containers zijn. Voor vandaag zit c er maar in," aldus de ij eerder van de Peli- fyhof. „Tot maandag len we het wel weer," hij er laconiek aan De stakers van de ge- e ntereiniging waren der blij met de werk- :,nheden van de parti- Te firma. Zij waren dend toen zij de vuil- f uto ontdekten. zagen werd klemgezet en rerd geëist dat er onmid- jk gestopt zou worden, is ie zijn een stelletje sta- brekers," „Hoe haal je het i domme hoofd om zoiets te kreeg de chauffeur van agen onder meer naar zijn d. Het bleef bij een verhit- iscussie, op een handge- iln liep het niet uit. e er leiding van districtsbe- rrder De Jong van de AB- (de ambtenaren- die de staking tegen de ig op het ziektegeld heeft 'oepen) en in aanwezig van de politie werd naar oplossing gezocht. „We en niet accepteren, dat [ebeurt. Dit is besmet aldus De Jong. „We -den voor een rechtvaardi- aak. Het gaat om verwor- rechten." Volgens een dvoerder van het contai- idrijf Vliko ligt een mis- and ten grondslag aan het jet: „Een medewerker bedrijf heeft het tele- je van de Pelikaanhof momen. Hij wist niet dat tudentenfiat geen vaste De stakers van de gemeente-reiniging maakten verder werken door de particuliere firma Vliko gisteren onmogelijk. J RAAD VAN STATE: 6 n HAAG/LEIDEN Buurtvereniging Maredorp is van me- dat de gemeente het bestemmingsplan ontkracht door l8 uimte te onttrekken ten behoeve van bedrijfsdoeleinden. F en werd bij de Raad van State tegen de gemeentelijke be- geprotesteerd. De gemeente heeft van een ontheffings- ng gebruik gemaakt, zodat de onttrekking mogelijk kon n. Volgens Maredorp had de gemente in dit geval geen ()lik van die bepaling mogen maken. iat om een pand van uitgeverij Leidse Post aan de Apothe en om een pand van Rob's Tours- and Travel services s Haarlemmerstraat. De gemeente bepaalde, dat deze on- j ningen beide een aangrenzend pand mogen gebruiken ten h ve van bedrijfsdoeleinden. Aangezien dit op zekere punten st tegen het bestemmingsplan, heeft de gemeente een on- 9 igsbepaling gehanteerd. orp vreest, dat woonruimteonttrekking op deze manier tot gebombardeerd wordt. Volgens de gemeente is in beide F en sprake geweest van grondige belangenafweging. Het i< van de aanvrager wordt afgewogen tegen het belang, dat iend met het isnstandhouden van de Leidse woningvoor- Voordat de gemeente tot de onttrekking besliste, werd de r r van Koophandel om advies gevraagd. „Aan de hand van ic rstrekte advies konden wij tot de conclusie komen, dat er ingende noodzaak bestond tot uitbreiding van het bedrijf Apothekersdijk. Daarbij hebben ook werkgelegenheid- 0 en een rol gespeeld. De prijs van het pand was hoger dan Pprijsgrens. Het was dan ook op zijn minst twijfelachtig of ling, waaraan het nodige opgeknapt moest worden, in ge- jenomen zou kunnen worden genomen door woningzoe- i» die daar op grond van de Leidse woonruimteregeling fl aak op konden maken," aldus een gemeente-ambtenaar n voor de Raad van State. Volgens Maredorp werd het ichter wel verhuurd onder de huurprijsgrens. fetreft het pand aan de Haarlemmerstraat merkte de verte- tyrdiger van de gemeente op, dat het een kleine woon- betreft, die van minder goede kwaliteit is. De woning .(leen via het winkelgedeelte bereikt worden. Volgens de «ite is het mogelijk een aparte toegang naar de bovenwo- maken, maar daar tegenover staat het „dringende be llang". Overigens was het reisbureau gisteren niet bij de 'an State vertegenwoordigd, ad doet 22 april uitspraak. Duidelijke regels nodig voor vergoeding schade bij bestemmings plannen" LEIDEN Er is behoefte aan duidelijke regels bij het bepalen van de schadever goeding bij bestemmings plannen. Dit stelt mr. G.J. de Groot in zijn proefschrift 'Vergoeding en planschade', waarop hij aan de Leide uni versiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. „Het ontbreken van duidelijke regels is niet alleen onbevredi gend voor de rechtstoepasser, die slechts de beschikking heeft over een kompas zonder noorden, maar het heeft ook een negatief effect op de ont wikkeling van het ruimtelijk beleid. Lagere overheden kun nen bevreesd zijn voor grote schadeclaims, waardoor de noodzakelijke plannen niet vastgesteld- kunnen worden," aldus de promovendus. Om het vraagstuk dichter bij een oplossing te brengen is volgens De Groot theorievor ming noodzakelijk. Zijn studie beoogt daartoe een eerste aan zet te zijn. Volgens de promo vendus is het niet mogelijk aan de hand van één criterium de grens te trekken tussen de gevallen, waarin wel en niet sprake dient te zijn van ver goedingsplicht. Hij maakt een onderverdeling in drie groepen. Ten eerste de gevallen, waarin sprake is van waardevernmindering van on roerend goed door gebruiksbe- lemmerende voorschriften van een bestemmingsplan. Als tweede criterium noemt De Groot het aantasten van het woongenot door activiteiten op gronden in de directe omnge- ving van de benadeelde. Ten. derde zouden bezwaarden voor schadevergoeding in aan merking komen, indien het gaat om winstderving en aan tasting van de bestaansmoge lijkheden ten gevolge van een bestemmingsplan. klant is." Het bedrijf heeft toe gezegd, dat er tijdens de sta king van de gemeente reini ging alleen nog maar vuil op gehaald wordt bij de vaste klanten van het bedrijf. Via de mobilofoon van de wagen aan de Pelikaanhof werd dit ook aan de andere chauffeurs van het bedrijf doorgegeven. Overigens hadden de Leidse stakers woensdag ook al ruzie met een particulier bedrijf. Dit keer was het het bedrijf Segh- waart uit Zoetermeer. Een auto van dit bedrijf werd in Zoeterwoude klemgezet. Ook dit bedrijf heeft toegezegd, dat er niet meer op het terrein van de Leidse gemeente reini ging gewerkt zal worden. Tijdens een demonstratieve le denvergadering van de afde ling Voorschoten van de Fede ratie Abva-Kabo besloten de vijfentwintig aanwezige leden vandaag wel naar de demon stratieve bijeenkomst in Lei den te gaan tussen twaalf en twee uur, maar de overige tijd gewoon hun werkzaamheden te verrichten. De vergadering behaalde geen meerderheid om tot staking te besluiten. De districtsbestuurder Harry Leerentveld meende een sta king minder gewenst ook ge zien de politieke samenstelling van de Voorschotense gemeen teraad, waar de stakende le den alleen maar problemen mee zou kunnen krijgen. Een harde aktie in Voorschoten leek hem niet raadzaam mede omdat de organisatiegraad in Voorschoten niet zo erg groot is. Daarom adviseerde hij om alleen maar sympathie te gaan betuigen met de Leidse sta kers. De leden zullen naar Leiden gaan met eigen ver voer. De vergadering werd ge houden in de kantine van de 'dienst Openbare Werken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3