Goede service bij de prijs inbegrepen. Hoeveel boomstammen is het van Parijs naar Amiens De JOUTGASGENERATOR: OUDE KRACHTBRON IN NIEUW JASJE LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 MAART 1982PAGINA5 Links: In de laatste oorlogsjaren ver schenen er op de Nederlandse wegen ook allerlei auto's, die werden voortge dreven door hout gas. Vol trots blik ken deze drie Lim burgers bij hun au tobus in de lens. )e energiecrisis baart vreem de kinderen. De laatste jaren J,fcagen vele omstreden vindin gen het licht, zoals de „magi- che" benzine-besparende pi- - amide, de „wondermotor" uit Florida (getest en te licht be- ronden door TNO) of de accu- luto met zonnedak. Apparaten lie met wisselend succes een i antwoord moesten geven op i een brandende vraag van dit lecennium: hoe bespaar ik irandstof? Recentelijk heeft r ich de houtgaswagen in dit ijtje gevoegd. Een oude vin- ling in een nieuw jasje, die op i lit moment al zware lorries op vat sprokkelhout en een prankje dieselolie tussen Pa- - ijs en Amiens laat pendelen. i ünergie en de hoge prijs die - laarvoor moet worden betaald - is voor vrijwel alle trans portondernemers in Europa ;en punt van constante zorg. De explosie van de dieselprij- len sinds 1973 heeft de forse vinsten die in de jaren zestig log gemaakt werden laten meiten als sneeuw voor de on. De klaagzangen van •ansportondernemers zijn de latste jaren dan ook niet van e lucht. Vooral nu het stren- !e rijtijdenbesluit nog de nodi- te organisatorische problemen lan de misère heeft toege- fóegd. fcen van de ondernemingen lie zich in de treurige litanie ran de „routiers" niet laat ho en is het Franse bedrijf Cal- jerson. Toevallig een van de rotere transportondernemin- en in Europa, met alleen in 'rankrijk al ruim negendui- end vrachtwagens op de weg. •amen slurpen die meerassige wegreuzen zo'n 750 miljoen li ter dieselolie per jaar. Bij de oliemaatschappijen staat Cal- berson dan ook als grootafne mer te boek. Binnenkort kan daar verande ring in komen, zo verwacht de onderneming. In alle stilte in troduceerde Calberson onlangs de Généfag, dat staat voor Gé- nérateur Fuel Air Gaz of in eenvoudig Nederlands: hout- gasgenerator. Een nieuwe krachtbron, die een oplossing moet bieden voor de hoge energierekening van de on derneming. De eerste ervarin gen met de Généfag zijn veel belovend, hoewel er nogal wat haken en ogen aan het project zitten. Ovef dit laatste later meer. Wehrmacht Voor de ontwikkeling van de Généfag haalde Calberson een recept uit de kast datt zo meldt de historie, al in 1870 in Frankrijk werd toegepast: de houtgasgenerator. In dit appa raat wordt hout onder druk en met weinig zuurstof verbrand en zodoende omgezet in hout gas. Dit vrijgekomen gas leent zich uitstekend als brandstof voor verschillende soorten motoren. Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog liet de Duitse Wehrmacht er leger trucks op rijden. Het Franse constructiebedrijf Somepias perfectioneerde het oude concept, dat vrijwel ge heel in de vergetelheid was geraakt, tot een bruikbare krachtbron voor moderne vrachtwagens. Om een ver- brandingswaarde te krijgen die hoog genoeg is, wordt het ten. Het aanleggen van enkele tientallen houtdepots op een onderlinge afstand van maxi maal 200 kilometer is voldoen de om het hele gebied te be strijken, zo veronderstelt men bij Cénétrans. Het sprokkel hout zou bij de benzinestations in zakken van tien kilo elk verkocht kunnen worden. Het zal duidelijk zijn dat de organisatie van het houttrans port de inrichting en be voorrading van de depots en de bouw van servicestations voor reparaties aan de genera toren nog de nodige voeten in de aarde zal hebben. Wat al deze activiteiten evenwel de moeite waard kan maken, is de betrekkelijke goedkoopte van de brandstofsoort. Sprok kelhout is in het dicht beboste Frankrijk overal voorradig en hoef niet meer dan een hab- bekrats te kosten. Bovendien, zo hebben proeven uitgewe zen, komen bij de verbranding van houtgas vrijwel geen scha delijke stoffen vrij. Personenauto's Mensen die vermoeden dat zij in de nabije toekomst in een comfortabele luxe wagen vrij wel kosteloos op een stapeltje haardblokken naar Zuid- Frankrijk kunnen rijden moe ten na al dit veelbelovende nieuws teleurgesteld worden. Door het gewicht van de hout gasgenerator (450 kilo) en ge wicht en volume van het mee te voeren hout is de techniek niet praktisch toe te passen op personenauto's. Professor Willem van Swaaij, hoogleraar proceskunde aan de Technische Hogeschool in Delft, zegt hierover: „Tech nisch heeft een houtgasgenera tor onbegrensde mogelijkhe den, maar praktisch is zoiets onuitvoerbaar. Er moet nu eenmaal met een zekere regel maat hout ingegooid worden en ik zie het nog niet voor me, dat alle benzinestations naast de pompen voor super, diesel en LPG ook nog eens een voorraadschuur voor hout blokken gaan inrichten. Zware vrachtwagens kunnen nog een flinke voorraad meenemen, maar voor personenauto's is dat ondoenlijk. Dergelijke energieverwekkers zijn alleen doelmatig en kostenbesparend als je ze naar de brandstof, het hout dus, toe brengt. Overi gens zouden de nu nog redelij ke houtprijzen zich bij een toe nemende vraag onmiddellijk aanpassen. Kijk maar naar ons aardgas". Elektriciteit Van Swaaij houdt zich al een aantal jaren bezig met de ont wikkeling en fabricage van houtgasgeneratoren. In ons kleine landje, zo meent de hoogleraar, moeten de toepas singen van deze techniek niet zozeer gezocht worden in het transport maar veeleer in de opwekking van elektriciteit. De onderzoekingen van Van Swaaij hebben ertoe geleid dat een machinefabriek in Olden- zaal geïnteresseerd raakte in de nieuwe techniek. Inmiddels zijn met financiële steun van het ministerie van econo mische zaken de eerste proefmodellen van houtgasge neratoren gebouwd. De direc teur van de fabriek, dr. ir. M. Groeneveld, geeft er hoog over op: „We zijn al zover dat wij vergassers kunnen fabrice ren met een capaciteit van 100 kilowatt tot 1 megawatt. De kleinere types zijn zeer ge schikt voor toepassingen in de Derde Wereld, waar immers het hout meestal ruim voorra dig is en dieselolie onbetaal baar". Groeneveld hoopt zijn machi nes in Nederland te verkopen aan houtverwerkende bedrij ven. Daarvan telt ons land er zo'n duizend. De directeur: „Die moeten tot op de dag van heden geld toe geven om van hun houtafval af te komen, terwijl ze de benodigde elek triciteit ook al duur moeten betalen. Wat is er eenvoudiger dan dat afvalhout als brand stof voor eigen energiever wekkers te gaan gebruiken? Twee en twee is vier. Een be sparing aan beide kanten te gen een betrekkelijk kleine in vestering". Van Swaaij concludeert: „Als je dergelijke generatoren naar hun brandstofbron brengt, dus naar de plaats waar brandstof voldoende aanwezig is, dan be staat er nauwelijks een goed kopere en efficiëntere energie verwekker. Moet je echter die benodigde brandstof gaan aan voeren, dan kun je het in Ne derland op slag vergeten. Dan blijven de vloeibare energie- verwekkers als olie en benzine ondanks de steeds hoger wor dende prijzen toch goedkoper en doeltreffender". PAUL KOOPMAN Rechts:Calberson International in Pa rijs heeft alleen al in Frankrijk 9000 vrachtwagens op de weg. Dit is een van de zes trekkers die met houtgas wor den gestookt en da gelijks tussen Parijs en Amiens in bedrijf zijn. laag-calorische gas nu bijge mengd met dieselolie. Zes trekkers, van om en nabij de 38 ton elk, zijn met zo'n ver nieuwde generator uitgerust. Een speciale carburateur mengt de diesel en het houtgas dat vervolgens in een ongewij zigde dieselmotor zijn diensten bewijst. Naast de dieseltank hebben de vrachtwagens een reservoir voor 900 kilo hout. Proefnemingen op het traject Parijs Amiens wezen uit dat de generator zeer zuinig met brandstof omspringt. Reed een 38 tons vrachtwagen vroeger honderd kilometer op veertig liter brandstof, nu wordt de zelfde afstand moeiteloos afge legd met acht liter dieselolie en 100 kilogram hout. Na af trek van extra wegenbelasting, afschrijving op de generator en andere bijzondere kosten resteert een netto besparing van circa twintig procent op de brandstofkosten, zo hebben ingenieurs van Calberson be rekend. Calberson heeft grote plannen met de houtgasgenerator. Cé nétrans waarin de benzine maatschappijen Elf en Total, Renault Véhicules Industriels, Calberson en het Franse mi nisterie van landbouw samen werken is op verzoek van Calberson een studie begonnen naar de mogelijkheid in Frankrijk een distributienet voor sprokkelhout op te zet In Amerika heeft men intussen ook niet stilgezeten. In Alabama werd deze auto geconstrueerd met een houtvergasser vast aan de wagen. Elf kilo hout levert een capaciteit, waar men anders vijf liter benzine voor nodig had. Vanaf f12.970,- Afleveringskosten f 322,-. Wij informeren u uitgebreid over een soepele en snelle financiering via Renault Credit Nederland. De Renault 5. Wie een ander autootje weet dat nét zo leuk en nét zo zuinig is, mag 't zeggen. Dit is vrijheid, blijheid op vier wielen. Lekker komfortabel. Veel ruimte Heel snel optrekken. Keren binnen 10 meter. En parkeren op de plekjes waar andere auto mobilisten zo graag zouden willen, maar niet kunnen. En 't plezier in een Vijf hou je tot en met de pomp. Neem de TL bijvoorbeeld: 1 op 20,4 bij 90 km/u konstant, 1 op 14,7 bij 120 km/u en 1 op 15,9 in de stad. Er zijn heel wat verschillende Renaults5. De basis 5, de TL, de GTL, de TS, de Automatic, de Alpine-Turbo (v.a.eind november'81)ende5Turbo. Proberen? Ze staan voor u klaar. Net als wij. n Renault loopt langer opeen liter. Leiden^ ELAM B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/143163/213341. Filiaal: Leideseweg 422,Voorschoten, Tel. 071-763854. 2 MÊL Wijzigingen voorbehouden. iHL

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21